Bolsward en Wonseradeel. s - Nieuws- en Advertentieblad ((ONA Cacao 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 26. ESTE |EEN VLIEGER DIE ALTIJD OP GAAT r O Zondag 29 Maart. RECLAME. Uit de Raadszaal. DE KOOKLESSEN. V. VOOR Afzonderlijke X DE 4. de ik eene t 1. 2. 3. nu een nu weer wees U 9f 5t n' /v i 5. 6. i die liever op de Donder- over andere dagen is niets ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. ✓vAN HOUTEN’S i AlSswCTS dus dezen keer eens heel gemakkelijk afgekomen, en waren spoediger gereed dan de Raad, want zoo’n behandeling, van 't kohier eischt nog al wat tijd. Al de burgers der stad zoo achtereenvolgend finantieel te wegen, dat vordert tijd, overleg en bespreking. Wij hebben het eind niet afgewacht, maar veronderstellende dat het in deze zitting is afgedaan, werd na de opheffing der schorsing het kohier vastgesteld, gelijk in de geheime zitting is besproken. Wat het resultaat der behandeling is, zal ieder aangeslagene dan weldra voor zich zelf kunnen nagaan op zijn belastingbiljet. men wel goed voor mij heb op tegen mijn eigen Doch er zijn ook nadeelen beweert men. Ten eerste dan het gebruik van gas is duur. Dit is betrekkelijkals men er goed mee over weg kan, en dat leert spoedig genoeg, is het niet duur. De kachel verbruikt bij het aankomen al reeds eenige brandstof voor men de pannen te vnur kan zetten, en ook als 't eten gaar is, blijft er nog vuur over, dat vaak nutteloos weggaat. Als het eten op ’t gas eenmaal kookt, behoeft de pit slechts zachtjes te branden, en dan neemt het weinig gas. Dat gas niet duur is in ’t gebruik, bleek wel de vorige week toen hier in deze zaal in de verschillende kook- en braadpannen voor ongeveer 40 personen een maaltijd was gekookt en er niet meer dan 5 M3. gas benoodigd was geweest, dus voor 35 cent. Door toepassing van hooikist en kranten kan koken op gas zelfs heel goedkoop worden, want daarbij behoeft niets verloren te gaan. Is de pan gereed, dan eerst steekt men het gas aan, door ’t kraantje af te draaien is bij het gaar zijn, de gastoevoer ook direct afge sloten. Hierbij mag ik even terugkomen op het geval der vorige week, dat een toestel in brand vloog door het af halen der gutta percha gasslang. Dit afhaken kan men voorkomen door een draad stevig om de verbinding te bevestigen, en nog meer afdoend is het, de verbinding te bewerkstelligen door een metalen buis. Het gasstel kan dan natuurlijk niet van plaats verwisselen, doch meestal heeft dit ook een vaste plaats, en is verplaatsbaarheid niet noodig. Als men het toestel schoon moet maken, is het, door aan een vleugelschroef te draaien, heel gemakkelijk los te krijgen. Het gevaar, dat men de vorige week meende te zien, is hierdoor geheel ondervangen. Nog een nadeel van ’t gasgebruik is, dat het eten gauw aanbrandt, omdat het gas een geweldige hitte geeft. Door 't onderleggen van een asbestplaatje is dat aanbranden te voorkomen, en ook is er te zorgen dat de vlam niet te hoog gaat. Dat bespaart ten eerste gas en ten tweede kookt de spijs dan gematigder. Een ander nadeel van ’t gas is, dat de verbrandingsproducten, dat is de lucht van 't vuur, in de keuken hangen blijven. Door het openhebben van den schoorsteen of door ’t aanbrengen van een afvoerbuis kan men dat bezwaar heel gemakkelijk te boven komen en trouwens bij petroleumstellen heeft men nog meer last van de brandlucht. Dan noemde de juffrouw nog dat bij gas verbruik men niet zoo goed de warmte over de keuken krijgt als bij een gewone kachel, zoodat het in den winter vaak te koud blijft, om er prettig te werken. Dit mag bij strenge koude waar zijn, in den zomer is het weer een voordeel, want dan voor die heete keuken fornuizen te staan is niet alles. voor de openbare zitting te schorsen, en dus konden wij verslaggevers weer opstappen. Wij waren er - V- r- hen, die de uitdrukkingen hebben gebezigd, natuurlijk na bekomen verlof, want en dat geldt bij mij als een heilige regel„men mag niet uit de school klappen”. Maar door al mijn gebazel zou hoofdzaak haast uit het oog verliezen. Mejuffrouw Bennema hield ook een algemeene beschouwing vooraf, en er op dat men de warmte bewaart door middel van slechte warmtegeleiders. Wij kleeden ons in den winter warmer door wollen kleeren aan te trekken, men bestopt de zaken die men voor de koude wil beschutten onder hooi, stroo, enz. Men kan de thee warm houden onder een theemuts, de planten in de ramen worden beschermd door tegen de glazen een papier te zetten. Op het beginsel dat de warmte behouden blijft, en door die poreuze stoffen wordt tegengehouden om uit te stralen, berust het koken in de hooikist. En er volgde een beschrijving hoe die moest worden vervaardigd, ook hoe men ze gebruiken moest, heel duidelijk en bevattelijk, en de dames luisterden gedurende die bespreking zoo aandachtig, dat ik niet noodig oordeel er nadere melding van te maken. Die ’t niet goed begrepen heeft, of die er niet mee terecht kan, kan gerust naar zuster Timmer gaan, die is bereid „allen ter hulpe te zijn”. Ook het koken in kranten trok de volle attentie en dat inpakken zal hebben gadegeslagen. Ik dat oogenblik gedacht en gezegd: Gelukkig, vriend, dat al het papier dat je bekladt, nu toch tenminste nog goede diensten bewijzen kan. Helpt het ’t menschdom niet aan geestelijke spijs, ’t kan toch dienen bij het gereedmaken van de lichamelijke spijs met andere woordenkomt het aan hart en gemoed niet ten goede, dan kan de maag er toch nog baat bij vinden. Toen Mejuffrouw Bennema vervolgens, onder het geven van practische wenken en aan wijzingen de potjes te vuur had, betrad zij weer den catheder om te spreken over het koken op gas. Spreekster had op een tentoon stelling eens twee platen gezien, waarbij op de eene een oud vrouwtje alle moeite had een kachel met takjes, spanen, turf enz. aan te maken en op de andere een kookster bij een gasfornuis met het grootste gemak haar pannetjes kookte. Dat „oud en nieuw” of „voorheen en thans” gaf een eenigszins vergroot beeld van 't onder scheid tusschen de gewone turf- of kolen kachel en het gaskookstel. De voordeelen van gas zijn lo dat het terstond klaar is, en men geen drukte heeft met kachelaanzetten enz. 2o dat bespaart tijd, 3o men heeft geen stofboel en geen zwarte pannen, 4o men heeft geen bergruimte noodig voor brandstoffen, en zoo was er nog wel meer ter aanbeveling. 2. Wij persmannen hebben ons al met vele en velerlei zaken te bemoeien. Bij allerlei soort vergaderingen en bijeenkomsten, wordt onze tegenwoordigheid gewenscht soms is het woord „toegestaan” wel zoo juist bij uitvoeringen en festiviteiten, bij ondernemingen van liefdadigen aard, bij voordrachten, be sprekingen en redevoeringen, overal moeten wij mee in de voorste gelederen. Wat een verschil van beginselen en inzichten hebben wij uit den mond der redenaars op te teekenen, wat een verschil van talenten op gebied van muziek, tooneel, politiek, kunst en nog meer hebben wij te beoordeelen, wat wordt onze medewerking gevraagd bij het bevorderen van nuttige, noodige, noodzakelijke liefdadigheids- ondernemingen en bij vereenigingen van philantropischen aard, wat een mengelmoes van kunst, wetenschap en liefdadigheid passeert onzen geest en om na dit aanloopje maar eens te komen op ons onderwerp wat een „stamppot” van dat alles wordt zoo lang zamerhand onze kennis en ervaring. De kokerij was bij dit alles wat wij al zoo hebben meegemaakt weer een nieuw product. Reeds vooraf hebben wij ons beijverd om de aandacht onzer huismoeders te vestigen op dit belang rijk onderwerp, belangrijk in ons oog omdat wij het vraagstuk van de maag zoowel van politieke als medische zijde als een zeer ge wichtige kwestie hebben hooren behandelen. Door goedkoop en goed voedsel dachten wij dus dat die beide rubrieken de staathuis houdkundigen en de doctoren bevredigd konden worden, en dat is dus wel een zaak van gewicht. Ten zeerste verheugden wij ons dan ook, toen wij den vorigen Woensdag de Doelezaal zoo flink gevuld zagen met de dames, huis moeders en vele jonge dames, allen belust om met de kunst van goed etenkoken nog eens beter op de hoogte te komen. Al mag hierbij vrouwelijke nieuwsgierigheid ook al een duit Mevr, in die groote vergadering even een „zeitenhieb” meende te moeten toedienen, mag ik ook tegenover ’t publiek mij verdedigen. Dat ik ingenomen was met het mooie plaatsje blijkt reeds uit mijn vorig verslag ’k heb 't daar met opzet vermeld maar dat te vroeg wegloopen, daar zat de knal van de vuurpijl. - Welnu, dames, dat is wat mij betreft, gedaan in uw voordeel. Ik zag zoo vele monden die gespijzigd moesten worden, zoo’n tal van begeerige oogenparen, toen de deksels van de schotels werden genomen, dat ik dachtEr is nooit genoeg om allen te verzadigen 1 en dat bewoog mij, en het reeds vermelde „ganzengesnater” heeft er misschien ook invloed op gehad, want ik moet eerlijk zijn om met leege maag te vertrekken. Mevr, zal dus wat mij betreft mij wel willen excuseeren, want wij zijn het overigens zoo goed eens. Sprak Mevr, dat men „zijn oordeel moest opschorten”, ik had die woorden reeds gebezigd in mijn vorig verslag, toen ik na eenige stemmen uit de menigte te hebben meegedeeld, zei: „waar de oordeel vellingen zoo uiteenloopen, zullen wij ons oordeel maar opschorten tot den laatstenavond”. Door die „stemmen uit de menigte” te geven, blijkt reeds, geachte damesschaar, dat mijn geest nog bij u vertoefde, en ofschoon zelf u niet hoorende, ik toch mijn verklikkers had, wat ik daar neerschreef is historisch in ’t zakje hebben gedaan, wij vertrouwen waar, 'k Zou de namen kunnen noemen, van Vrijdagavond werd eene ziting van den Raad dezer gem. gehouden. Deze vergadering was als een openbare aahgekondigd, en dat moest, want het kohier hoofdelijken omslag werd behandeld, en dat moet in openbare zitting worden vastgesteld. De behandeling van ’t kohier echter heeft in geheime zitting plaats, zoodat, wijl er geen andere punten van behandeling waren, de zitting na de opening weer heel ras geschorst werd. Wij konden even tellen, dat er 12 leden tegenwoordig waren, terwijl de heer Praamsma afwezig was. Van deze was een kennisgeving ingekomen, dat hij, als Armvoogd, tot zijn spijt verhinderd was tegenwoordig te zijn, wijl de vergadering op Vrijdag is. Hij maakte daarbij attent op.art. 2 van het reglement, dat bepaalt dat de vergaderingen op Donderdag zullen worden gehouden. De Voorzitter merkt naar aanleiding hiervan op, dat hij nergens heeft kannen vinden, dat de vergaderingen op Donderdag moeten worden gehouden. Wel gold de bepaling dat enkele Dinsdagen zijn aangewezen, maar een jaar of 10 geleden is door eenige raadsleden bezwaar gemaakt en zag men dagen gesteld, doch i bepaald. De Voorzitter doet het voorstel de lezing der notulen uit te stellen, wat wordt goed gevonden. Daarop stelt hij toch dat werkelijke belangstelling de drijfveer zal zijn geweest, om in zoo grooten getale op te trekken naar de lessen van Mej. Bennema. Wijl de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht dit hier op het getouw heeft gezet, dit mag wel even in het licht gesteld worden, blijkt toch wel duidelijk, dat het Bestuur dier ver eeniging ook een open oog heeft op de plichten der vrouw, (hier hebben wij politiek) dat het Groene Kruis deze zaak steunt en bevor dert, bewijst wel dat de voeding een belangrijk iets is, ook op het gebied der ziektebestrijding (hier hebhen wij dus de medische zijde) en dus zijn hier in Bolsward de politieke actie en de medische wetenschap al in ver eeniging bezig tot bevordering van ’t volks welzijn. Gewis dit pleit al reeds genoeg om de zaak belangrijk te noemen. ’t Verheugde ons dan ook weer, dat de schare toehoorderessen de tweede maal niet onderdeed voor de eerste week. Dit is ook voor de besturen een aangename ervaring, en geeft hen voldoening, wijl het getuigt van waardeering van hun streven. Over dezen 2en avond moet ik het nu dan hebben, en ik zal maar weer evenals den eersten keer beginnen met het Menu te geven. Witte boonen met zure saus. Stamppot van bieten en witte boonen. Gebakken bokking met aardappels en botersaus. Haché van varkenshart met rijst (in de hooikist gekookt). Boekweitengort (in kranten gekookt). Drie in de pan met kaas en met rookworst. Gewis weer een goede verscheidenheid Mevrouw Beekhuis opende de vergadèring, en sprak haar genoegen uit dat zoovelen wederom aanwezig waren. Daar haar geruchten ter oore waren gekomen, dat sommige gerechten der vorige week niet extra bevallen waren, wees zij er op, dat over smaak niet valt te twisten, en dat men eerst dikwerf aan een gerecht moet gewennen, eer men het leert waardeeren. Zij roept dan ook uit„Bestudeer de recepten en schort zoolang uw oordeel op 1” Het koken in de hooikist en in kranten, dat heden, bij meer anders, zal behandeld worden, is voor velen nog een raadsel, en dat raadsel zal heden worden opgelost. Ten slotte zette Mevr, ons „heeren van de pers” even in ’t zonnetje, door schalks op te merken, dat wij, die zoo’n extra plaats hadden^ er van door gingen, toen de gerechten klaar waren. Dat laatste bracht de lachspieren even in beweging van heel de damesschaar, en dat maakt, dat ik, voor ik mijn verslag vervolg, daar even bij blijf stilstaan. Dat men om mij lacht (ik spreek hier in ’t enkelvoud, want mijne collega’s moeten het voor zich zelf maar uitmaken) is mij aan genamer dan dat men tranen over mij vergiet, want ik vrees wel, dat mijn toestand dan hachelijk moet zijn. Maar even I >.13 '.25 ifi 13 >5 I L 3.- 3.45 g* 2 -z i ^Sfs jggigöp-;■- Bolswardsche Courant V-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1