Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 27. Donderdag 2 April. F Rooken door kinderen en jeugdige personen. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke de wekken. tabaksgebruikers ich rd. omvang heeft forsche maat- 85 ct. van de Jeltesloot bij woeste bende er en el- ch ar ht an en we als ep as, nu de len me jke de iet en, je! en. hj, art g 8 :r le ie n le 1- o, ir rs n, d, n. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ^Naatje zoo rustig, kalmte weer bruik, bij het onderwijs ook eenige aandacht wordt gewijd aan het verkeerde van het ge bruik van tabak door kinderen, opdat de onderwijzers in staat zullen zijn, telkens wan neer dat pas geeft het verkeerde van het rooken door kinderen onder het oog hunner leerlingen te brengen. De Nieuwe Courant. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. het trouwens niet noodig, dat die om vang in cijfers wordt uitgedrukt. De ervaring heeft genoegzaam geleerd, dat, al neemt oogen- schijnlijk het rooken in het algemeen eenigs- zins af, hier te lande door kinderen in vrij sterke mate wordt gerookt, vooral op Zon en feestdagen, en op andere tijden, b.v. wan neer bij wijze van belooning, ook op kost scholen en dergelijke, sigaretten of sigaren worden uitgereikt. Er bestaat, bij die ervaring en de vrijwel algemeene opvatting, dat rooken door kinderen voor dezen schadelijk is, dan ook voldoende aanleiding, om te trachten tegen het euvel een meer algemeenen strijd aan te binden. Onze Commissie heeft de middelen over wogen, waarmede die strijd gevoerd zoude kunnen worden en het oog gericht naar de landen, waar van overheidswege bepalingen op dit stuk bestaan, mede omdat in het adres van het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers wordt gezegd, dat in naburige landen, wettelijke bepalingen bestaan, die tot geen ernstige klachten aan leiding geven. De indruk, dien uwe Commissie van de buitenlandsche wetgeving op dit gebied heeft gekregen is deze, dat gelet op den Neder- landschen volksaard, soortgelijke wetgeving hier hoogst waarschijnlijk vrijwel een doode letter zoude moeten blijven, evenals in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar van men mag aannemen, dat in de 40 van de 57 Staten, waar bepalingen op het rooken door de jeugd bestaan, aan die bepalingen de hand niet wordt gehouden. Daarbij komt nog, dat men wel-is-waar het rooken in het openbaar kan trachten tegen te gaan, doch daarmede niet bereikt, dat ook binnenshuis het rooken door kinderen zal worden nage laten, en er geen afdoende wettelijke middelen denkbaar zijn, die de kinderen zouden kunnen beletten zich tabak te verschaffen. Waar dus bepalingen bij wet of verorde ning wij hebben ook gedacht aan veror deningen, gegrond op het bepaalde in artikel 135 der Gemeentewet zullen falen, of al thans te kort schieten, zal naar onze meening door het particulier iniatief getracht moeten worden, dat te bereiken, wat met dwingende wetsbepalingen niet verkregen zou kunnen worden. In Amerika is gesticht de „American Anti- cigarette League”, die, naar geoordeeld wordt, meer dan wetten van alle Amerikaansche Staten te zamen, heeft uitgewerkt om jongens en meisjes van het tabaksgebruik te weer houden. In Engeland, waar zeer veel goed- koope sigaretten worden gerookt, bestaan ver scheidene soortgelijke bonden, zooals de in het geheele Engelsche Koninkrijk werkende u British Anti-Tobacco and Anti-Narcotic League” te Manchester, die het rooken ge heel en al afgeschaft wil ziende „Interna tional Anti-Cigarette League” te Londen, met meer dan 55000 leden en ongeveer 1000 afdeelingen de „Britisch Lads’ Anti-smoking Union” de „Birmingham Boys Anti-Cigarette- League” de Schotsche „Anti-Tobacco-Society” enz. Door deze anti-tabakbonden worden propaganda-geschriften uitgegeven, alle ten doel hebbende op het verkeerde van het tabaksgebruik te wijzen. Sommigen er van verschijnen periodiek, zooals de Beacon Light, ook tracht men de jeugd te bereiken door vliegende blaadjes, alle op gemoedelijken, het jeugdige hart treilenden, toon gesteld, met het doel afkeer van het tabaksgebruik op te Hij, die tot den bond toetreedt, verklaart schriftelijk, dat hij zich van tabaks gebruik zal onthouden en tot onthouding zal trachten te brengen. Een strijdwijze als deze, waarbij door de jeugd zelf medewerking wordt verleend, heeft echter niet onze volle sympathie, tenzij de leiding van volwassenen uitgaat. De voor keur verdient onzes inziens, dat door zedelijke lichamen in den geest van de Engelsche en Amerikaansche bonden getracht wordt de ouders te bereiken, en dat deze gewezen worden op het nadeelige, niet alleen uit gezond- heidsoogpunt, van tabaksgebruik door kinde ren. De Staat kan dan door het aanwakke ren van het particulier initiatief en het ver strekken van moreelen en financiëlen steun aan die lichamen, het zijne doen om het roo ken door kinderen tegen te gaan. Daarnevens zou hij kunnen bewerken, dat op de kweek scholen voor onderwijzers en de normaal scholen, alwaar de leerlingen reeds worden onderlicht in de gevaren van het alcoholge- Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft zich tot Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met het verzoek ’t daarheen te leiden, dat wettelijke maatregelen worden getroffen, waardoor het rooken door kinderen en jeug dige personen wordt tegengegaan. De Centrale Gezondheidsraad aan wien werd opgedragen over dat verzoek van bericht en raad te dienen, won ter zake prae advies in bij eene Commissie uit zijn midden, be staande uit de heeren dr. P. M. J. M. E. Woltering, dr. C. Eijkman en dr. H. Wefers Bettink. Aan het rapport dier Commissie wordt het volgende ontleend. Het Hoofdbestuur voert in zijn adres als gronden voor zijn verzoek aan, dat het rooken door kinderen en jeugdige personen in Neder land een zeer grooten om vang heeft aange nomen en dat de meening der deskundigen omtrent de schadelijke gevolgen daarvan door de dagelijksche ervaring in de school vol komen wordt bevestigd. Verder wordt in eene bij ’t adres gevoegde Toelichting eene nadere motiveering van het verzoek gegeven, waarbij, in het kort samengevat, wordt be toogd dat onder deskundigen en belangstel lende leeken geen verschil van meening be staat over den schadelijken invloed, dien het gebruik maken van tabak, in alle vormen, noodzakelijk moet hebben op het organisme van kinderen; dat, blijkens ingestelde onder zoekingen op scholen, het rooken door kin deren ook in Nederland een verkregen, die het treffen van regelen noodzakelijk maakt; dat het particu lier initiatief onmachtig is om het kwaad te doen ophouden of althans beduidend te ver minderen; en dat het practisch mogelijk is wettelijke bepalingen te maken tegen het rooken door kinderen en jeugdige personen en tegen het aan hen verkoopen van tabak en sigaren, omdat in naburige landen derge lijke bepalingen bestaan en deze tot geene ernstige klachten aanleiding geven. Alvorens over te gaan tot bespreking van hetgeen in het adres en de daarop gegeven toelichting wordt aangevoerd, stellen wij voorop, dat, naar algemeen erkend wordt, van matig rooken voor volwassenen geen nadeel van beteekenis te duchten is, behalve dan dat de gewoonte om te rooken, daar waar veel men seden in een besloten ruimte bijeen zijn, de atmosfeer in hooge mate verontreinigt, en, door prikkelend te werken op de slijmvliezen van oogen en ademhalingsorganen, zeer hin derlijk en voor gevoelige personen bepaald nadeelig is te achten. Om die reden zou ’t dan ook wenschelijk zijn, onderwijzers het rooken in de klasse te verbieden. Als veelvuldige gevolgen van overmatig rooken rooken in de jeugd werkt allicht het overmatig tabaksverbruik in de hand kunnen genoemd worden chronische keel- catarrh, nadeelige werking op het hart en op het zenuwstelsel, van welke laatste de meest bekende, maar gelukkig niet regelmatig voorkomende uitingen zijn: bevingen,amblyopie (vermindering van het gezichtsvermogen). Van een schatting der verschillende in vloeden, die op grond van theorieën ook al liggen daaraan wetenschappelijke onderzoekin gen ten grondslag de schade bij het rooken heeten te veroorzaken, wenschen wij ons te onthouden, omdat, hoewel bepaalde feiten, die het gevaar van het rooken voor de volksgezond heid onweerlegbaar aantoonen, ons niet bekend zijn, wel geen enkele geneeskundige het rooken door kinderen zal goedkeuren. Mede mag worden aangenomen, dat ook bij de over- groote meerderheid der leeken, waaronder wij afzonderlijk noemen onderwijzers en beoefe naars van sport, de overtuiging bestaat, dat het gebruik van tabak, ook in den vorm van „pruimen", door kinderen en andere jeugdige personen voor dezen schadelijk is en boven dien te verwerpen, omdat het verkeerd is, kinderen te gewennen aan onnatuurlijke prikkels. Den juisten omvang te bepalen, dien het rooken door kinderen verkregen heeft, ont moet overwegende bezwaren. Statistieken en onderzoekingen, die dien omvang zouden moeten aantoonen, hebben uit haren aard eleohta eene betrekkel(jke waarde. Wij achten van zelf dat door de politie alle voorzorgs maatregelen zijn genomen. Assistentie is gevraagd van vele veldwachters en marechaus- sée’s uit den omtrek en men schijnt voorne mens te 6 uur morgenavond in alle wonin gen een agent verdekt op te stellen om bij hun komst de daders direct in te pikken. Bovendien zullen alle omliggende straten worden afgezet om ontsnappen te voorkomen, terwijl eenige politiehonden bij de hand zullen zijn om zoo noodig dienst te doen. Groote fabrieksbrand. Dinsdagochtend bereikte ons het bericht dat, terwijl de fabriek in vollen gang was, een hevige brand was uitgebroken in de stoomspinnerij „Twenthe” te Almelo. In zeer korten tijd had het vuur zich zoo uitgebreid, dat de fabriek over de geheele lengte één vuurzee geleek. Aan blusschen viel niet te denken. Ongeveer 200 arbeiders zullen door den brand zonder werk komen. Alles is op beurspolis verzekerd. De volgende bijzonderheden werden in den loop van den dag geseind De brand in de katoenspinnerij nam dra in hevigheid toe. De geheele Almelosche brandweer, versterkt met de fabrieksspuiten van de firma Ten Gate en de Katoen- maatschappij, stonden letterlijk machteloos tegenover de ontzettende vuurzee. Zij konden zich slechts bepalen tot het beschermen der aangrenzende gebouwen. De arbeiders, die half gekleed in de fabriek werkten daar de temperatuur er zeer hoog was, hadden ternauwernood tijd het gebouw te verlaten. Eenigen van hen bekwamen brandwonden. Een arbeider sprong uit de vierde verdiepinghij brak een been en bekwam zware kneuzingen. Vier arbeiders, twee jonge en twee meer bejaarde, worden vermist, zoodat zij ver moedelijk in de vlammen zijn omgekomen. Eén lijk is gevonden. Men vermoedt, dat de oorzaak van den brand is het warm loopen van een machine. Onmiddellijk bij het begin van den brand hebben de arbeiders de ramen opengegooid, waardoor het vuur sterk werd aangewakkerd en in zeer korten tijd alles in lichterlaaie stond. De namen van den vermisten zijn: W. te Stal, H. de Woerhuis, J. Egbertsen, Schollink en P. Brummen. Omtrent het lot van den laatste verkeert men nog in het onzekere, daar sommigen beweren dat hij na het uit breken van den brand gezien is. Van de eerste vier, van wie twee gehuwd zijn, neemt men aan, dat zij den dood in de vlammen hebben gevonden. De spinnerij is geheel uitgebrand, de machi nes werden vernield. Met het oog op brand gevaar werd de aangrenzende weverij der Katoenmaatschappij voorheen Gebrs. Scholten en Co. tijdelijk stopgezet. Alg. H. Het laatste oordeel. Om twaalf uur, gistermiddag, had ten stad- huize te Amsterdam in de trouwkamer 3e klasse de aanbesteding der amotie van op den Dam” plaats. De heer A. Th. Hartkamp, als ware hij grootaalmoezenier bij deze terechtstelling, vroeg een laatste woord om vergiffenisnoch tans het mocht niets baten. Scherprechters waren de heeren Delprat, wethouder, Bos, directeur, en Roovers, hoofdcommies van de afdeeling Publieke Werken. Met ernstige gezichten zaten zij achter de groene tafel, teneinde de biljetten uit de bus te halen en die „den volke” bekend te maken. Het laatste bestond uit eenige honderden, die de droeve plechtigheid bijwoonden. Niet minder dan 24 biljetten bevonden zich in de bustwee waren van onwaarde, zoodat 22 aan de inschrijving deelnamen. De laagste inschrijver was de firma Grooteboer en Rusting voor f1245, de hoogste de N. V. Steenhouwerij v/h Troupin voor f4847. Nadat de wethouder alsnog had herrinnerd aan de bepalingen, dat het monument en alle materialen bij de afbraak te gebruiken, 6 weken na de gunning van den Dam moeten verwijderd zijn, waarna het monument wederom 6 weken na dien zal moeten zijn gebouwd ter plaatse als aangewezen, werd den minsten inschrijver verzocht om drie uur met de borgen ten stadhuize te komen. En hiermede loopt de roemruchtige historie van „Naatje” ten einde, tenzij (N. R. Weer inbraak te Sneek. Sneek, 31 Maart. Gisterenavond halfnegen werden hier bij den concierge van ’t gemeente huis van Wijmbritseradeel, L. de Boer, na insluiping tal van gouden voorwerpen ont vreemd, waaronder een gouden dameshorloge met dubbele kast, een paar juweelen muts spelden, een gouden flacon enz. Een aanranding Heeg, 30 Maart. Hedennacht, omstreeks half twee, reden een drietal personen, die hunne meisjes hadden bezocht, samen langs den straatweg vanuit de richting Lemmer. De heeren, in een vergenoegde stemming, kwamen in de nabijheid van Hommerts, toen plotseling een jongelieden op hen toeschoot. Bij het drietal bevonden zich twee personen uit ons dorp, n.l. D. H. en G. P. Twee konden nog bijtijds ontkomen, doch D. H. werd aangegrepen en woest tegen de straat steenen geworpen. Bloedend werd hij door zijn makkers opgenomen en naar huis geleid. De dokter constateerde schouderbreuk. De politie zoekt naar de daders. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Heerenveen, 30 Maart. Met 1 April a.s. worden op de tramlijn HeerenveenSneek en JoureLemmer retourbilletten ingevoerd, terwijl de prijzen der enkele reizen belangrijk verlaagd worden, bijv. HeerenveenSneek zal dan 2de klasse 40 ct. kosten, nu 60 ct.; 1ste klasse 60 ct., nu 75 ct. Retour Heeren veenSneek 2de klasse 60 ct., 1ste klasse Alzoo een verlaging der enkele reizen ongeveer 35 pCt. N. Sn. Ct. Inbraak en diefstal te Sneek. De N. Sneeker Crt. meldt: Het bleef de laatste weken Maar plotseling is die rust en verstoord door een tweetal inbraken of pogingen daartoe, terwijl tevens diefstal werd gepleegd. Gisteravond ongeveer half 9 werd een bezoek gebracht aan de achterkamer van den concierge van het gemeentehuis van Wijm britseradeel waar de linnenkast werd open gebroken en uit een lade gouden- en zilveren voorwerpen werden ontvreemd. De dieven namen ijlings de vlucht door de achterdeur en de deur van het hek naast de Jan van Nassauschool. Die stond tenminste open, terwijl ze ’s avonds goed was gegrendeld. Ook werd een bezoek gebracht bij den heer Endert op het Stationsplein, waar wel sloten werden geforceerd, maar niets kon worden ontvreemd. Een vreemde vondst werd gedaan aan den Leeuw, straatweg. In de potten der water leiding vond men diverse sleutels, die, naar gebleken is, gestolen zijn bij een smid hier ter stede. Een hoop kleine kastsleutels zijn nog zoek. Waartoe moeten die nog dienen? Ijverige nasporingen worden gedaan betref fende den diefstal in het gemeentehuis. Het parket uit Leeuwarden heeft reeds een onder zoek ingesteld, terwijl foto’s van vingerafdruk ken zijn genomen. Een brutaal stukje. De inbraken hier ter stede gaan maar door zonder dat eenig spoor van de daders gevonden wordt. Dit maakt de heeren al maar diester, zooals wel blijkt uit het feit, dat gisteravond tusschen 8 en 9 uur inbraak is gepleegd. Brutaler echter is het volgende. Naar we vernemen is n.l. bij de politie een anoniem briefje ingekomen, van den volgenden inhoud: Geachte Politiedienaren „Wij kunnen ons be^reipen dat gij het land hebt, gij geen spoor van ons kunt vinden. Daarom melden wij u dat wij morgen Woensdagavond van plan zijn in te breeken aan de Spoordijk. Als gei nu handig zijt kunt gij ons misschien pakken. De inbrekers. De heeren schijnen zich dus wel bewust van hun handigheid. Intusschen spreekt het Bolswardsche Courant i i r i i i t a a r t i 1- rii at pt. D, de iet I et en ar en en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1