lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. VANHOUTEN’S 1 1914. 53ste Jaargang. Verscilijnt Donderdags en Zondags. No. 30. II' Zondag 12 April. DE AMBACHTSSCHOOL RECLAME. te Harlingen. I BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke kunde bezig. ie terwijl ook d. e i gebouw vroegere schreven, verhouding en zelfs taling veensche jongens rijksveldwachter, i a i> t I, t Tj n o, •d st ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents; nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. I I te melden. De leeftijd van pl.m. 13 tot ten hoogste 16 jaren. Een toelatingsexamen wordt niet afgenomen. Alleen een bewijs van het hoofd der school, dat de jongen met goed gevolg het gewone onderwijs doorloopen heeft, is voldoende. Waar hier aan deze Ambachtsschool theorie en practijk harmonisch samen werken, is het volgen van de lessen aan deze school voor de aankomende vaklui een voorrecht te noemen en tevens is goed vakonderwijs te beschouwen als een eisch des tijds. Broek bij Joure, 9 April. Ondanks het vergevorderde jaargetijde, worden wij nog voortdurend lastig gevallen door bedelaars of door hen, die onder ’t voorgeven van een kleinen handel te. drijven als zoodanig op treden. Schrijver dezes ontmoette voor eenigen tijd iemand, op een paar uur afstands van hier, die zich ernstig bezeerd heette te hebben. Toevallig was kort na dien deze persoon in ons dorp zonder ’t minste letsel. Een ander obscuur persoon zag bij iemand alhier een beursje onder zijn bereik liggen. Het werd spoedig buit verklaard, maar de inhoud, slechts drie centen, viel tegen en ’t beursje werd op eenigen afstand weer weggeworpen. Hserenveen, 10 Apr. ’n 3-tal bakkersgezellen van over den Tjonger komend om een vergadering in hotel Groen bij te wonen, en die zeker ter gelegenheid van Schotermarkt wat anders dan koek hadden gekocht, zochten gisteravond op de Dracht twist met Heeren- en sloegen er op in. Een er mee in kennis gesteld, zocht de vechtersbazen op in debakkersgezellen- vergadering, maar kreeg „toe deur”. „De vergadering is een huishoudelijke, uitsluitend voor bakkers, waarbij de politie niet wordt toegelaten”, werd gezegd. De politie, tot een macht van vier man versterkt, wachtte nu in het café tot de vergadering afgeloopen was. Toen zou het drietal verbaal beteekend worden, doch slechts één was onder schot te krijgen, de beide anderen waren reeds verdwenen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Harlingen. De stoomboot „Ada van Hol land” arriveerde hier hedenmorgen met 90 militairen van de garnizoensplaats den Helder, die verlof hadden bekomen om de Paasch- dagen thuis door te brengen. Dinsdag e.k. vertrekt de boot weer van hier en brengt de manschappen weer naar de plaats hunner bestemming, waarvoor dezen slechts f 2.25 per persoon hebben te betalen. Een zeker niet te kostbaar zeereisje. O. N. Achlum. De bouwboeren roemen niet over een mooi of vroeg voorjaar. In de natte maand Maart hebben zij niets kunnen doen en ziet het er met hun werk en de vruchten* ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. indien het vooreerst geen aanhoudend droog weer blijft, niet best uit. Toch is het opmerke lijk, dat H. H. alhier, in een paar akkers reeds voor meer dan 14 dagen boonenplantjes boven den grond zag komen, wat misschien als bewijs mag gelden, dat ’t groeien minder invloed heeft dan Het ruime, solide en „De Ambachtsschool” is bij gelegenheid reeds door ons en wij zullen ons dus bepalen door hen vervaardigde, wij onder welwillend en van den Directeur, den heer H. W. Brouwer, gebracht in de werkzaal der timmerlieden, waar de jongens van de drie verschillende leerjaren allen druk bezig waren met de hout bewerking. Er werd gemeten, gepast, gezaagd, geklopt, dat het een lust was die knapen vol ambitie bezig te zien, en onder toezicht der leeraren K. Zwerver en Po. Schwartz het hout werd vervormd tot het voorgenomen doel. Al werden er thans slechts gedeelten van trappen, deuren, kozijnen enz., vervaardigd, de nette afwerking van alles getuigde dat men het vak hier „uit de pen” leert. In de ruime en afzondelijk staande werk plaats der smeden was nog meer bedrijvigheid. Een zestal smidsen gloeiden fel- op en de hamers klopten het roodgloeiend ijzer met dreunende slagen waardoor het tijdelijk weeke metaal werd gekneed en gevormd tot ringen, bouten, hoefijzers enz. Anderen waren bezig met draaien, vijlen, polijsten, zoowel uit de hand als met machines. De afdeeling „sme derij” is thans het drukst bezet. Twaalf in het 3e leerjaar, 10 in bet 2e en 9 in het le leerjaar, worden deze jongens theoretisch en practisch bekwaamd onder leiding der leeraren O. H. Baarda en W. C. Vernes. Uit de smederij ging het naar ’t gewone schoollokaal, waar de 9 jongens van ’t le leerjaar smid les werd gegeven in eenige der gewone vakken van ’t lager onderwijs. Het geleerde op school ver vliegt bij vele jongelui voor een groot deel als ze de werkplaats met de schoolbanken verwisselen. Hier wordt op een practische wijze de schoolkennis onder houden en uitgebreid. Toen wij inkwamen scheen, te oordeelen naar sommen die op 't bord stonden, de rekenles geëindigd en was men met natuur kunde bezig. Er werd gevraagd naar de inrichting van de zuig- en perspomp, en in verband daarmee moesten de jongens een schetsteekeningetje maken van een brandspuit, waarna ze blijk moesten geven, dat zij de inrichting goed begrepen. De proef van Torricelli in 1620 op de villa Monte Rivaldi met een groote pomp van 14 meter hoogte om het water op te pompen voor de bloemen die op het platte dak van Galilei’s woning stonden, werd besproken en duidelijk gemaakt waarom die pomp geen water wilde geven, waarvan Torricelli in 1642 de verklaring kon geven, en wat toen de aanleiding werd tot het maken van den kwikbarometer. Door dit voortgezet lager onderwijs, onder leiding van den heer L. Yntema kan bij practische toepassing den jongens heel wat leerstof worden verstrekt, die hun bij hun vak te pas komt. Rekenen geldt natuurlijk voor ieder mensch, maar physica en wetten der natuurkunde geven den nadenkenden leerling heel wat gevallen aan de hand, waarbij die kennis hem met oordeel doet handelen. Bovendien wordt aan deze school een cursus gegeven voor voortgezet technisch onderwijs, terwijl ook een cursus is gegeven in: „Eerste Wij ontvingen een invitatie om een bezoek te brengen aan de openbare les aan de Am bachtsschool te Harlingen en tevens een kijk je te nemen op de tentoonstelling van voor werpen en teekeningen door de leerlingen dier school vervaardigd. Gaarne hebben wij gevolg gegeven aan die uitnoodiging, want ofschoon uit onze stad de leerlingen die een ambachtsschool bezoeken, gewoonlijk naar de dichter bij gelegen inrichting te Sneek gaan, is toch voor Wonseradeel, waar ook ons blad gelezen wordt, deze Harlinger school van veel belang. De bedoelde openbare les en ten toonstelling waren toegankelijk Donderdagna- middag van 2 tot uur. Het schoone weder op dien dag maakte de reis tot een genoegen. Bij Arum zagen wij uit de tram, dat de tulpen daar reeds aardig beginnen te kleuren, en in ’t voorbijgaan willen wij dus de be langstellenden er opmerkzaam op maken, dat deze bollenakkers met enkele dagen zonne schijn geheel in bloei zullen staan, en een bezoek in de Paaschweek aanbeveling verdient, doelmatig ingerichte j een be- wij zullen ons dezen keer tot de leerlingen en het Het eerst werden vereereud geleide van de finantieele kracht der ouders bedraagt van f 5 tot f 50 per jaar, terwijl aan 10 leerlingen vrijstelling van be- van schoolgeld werd verleend. Wij meenen, met het oog op hetgeen wij hier hebben vermeld, de ouders zeer te moeten animeeren, hun kinderen, die hiervoor in aan merking kunnen komen, naar deze school te zenden. Voor dit jaar is de aangifte reeds gesloten, maar elk jaar in de maand Maart is gelegenheid zich aan der jongens moet zijn weer op het i men denkt. Fr an. Ct. Heerenveen. De winkelier alhier had een gulden ontvangen, die, naar hij meende valsch was. Het geldstuk werd naar Utrecht opge zonden ter onderzoek, waarop bericht ont vangen werd, dat het vermoeden bewaarheid was. Men zij op z’n hoede. O. N. Kimswerd, 7 April. Hedenmorgen werd door den haringvisscher J. S. Anema een zalm gevangen van 41 pond, vertegenwoordi gende eene waarde van ®it kan dus een echt buitenkansje genoemd worden. De haringvangst is ook beter dan vorige jaren, daar deze soms 25 a 30 tal bedraagt. Fr an. Ct. Joure. Dinsdagmiddag in de Boerensingel opgejaagd, koos een flinke haas de verkeerde richting en kwam in de Midstraat terecht, die het arme dier in grooten angst onder verschillende aanvallen, waarbij hij o.a. nog door een klomp tegen den kop werd geraakt, in de lengte doorliep, tot hij de Kakelsteeg in rende, zijn einde tegemoet. Daar toch werd het dier plotseling door een grooten hond gepakt en... doodgebeten. Jr. Crt. Sneek, 10 April. De drie veelbelovende knapen, die j.l. Maandagmorgen naar Leeu warden werden opgezonden, om aldaar ter beschikking van den O. v. J. te worden gesteld, hebben niet minder dan 28 inbraken en diefstallen, in den laatsten tijd gepleegd, op hun rekening. Bij ’t vertrek naar den trein legde het volkje de grootste nonchalance aan den dag. Sneek, 10 April. Donderdagmiddag zou een bekende type alhier koffie naar haar zoon brengen, die in de nabijheid van de Muntstraat werkte. Op den hoek van genoemde straat en de Tramhaven ging ’t oudje bij ’t bolwerk neer, maar had ’t ongeluk met haar vrachtje te struikelen tengevolge van een toeval, zooals men meende. Met bloedende wonden werd ’t mensch binnengebracht bij iemand, die in de nabijheid woonde. Een boodschap naar denzoon, of bij terstond bij Moeder wou komen, wijl deze was neergevallen, werd beloond met de woorden: „Dank je wel, laat mijn broer er maar heen gaan”. Inmiddels kwam een ontboden candidaat-geneesheer hulp bieden. Een brancard werd ontboden, en de gevallene naar het politiebureau getransporteerd. Aldaar kon de a.s. esculaap constateeren, dat de bekomen verwondingen niet de minste zorg behoefden te baren en dat de patiënte, na eenige uren met gesloten oogen te hebben uitgerust, zich wel weer vrijwat beter zou gevoelen. Alzoo geschiedde. Een fossiel uit de krijtperiode. De Limb. Koerier verneemt uit Sinl-Pieter Door de bergwerkers J. Kolen en L. Montulet is in de onderaardsche grot van den heer N. Willems aldaar een versteende schildpad gevonden. Dit fossiel, dat nagenoeg geheel gaaf uit den mergel is kunnen gekapt worden* bezit een lengte van 1.25 meter» hulp bij bedrijfsongevallen” door Dr. D. P. van Noubuys. Voor de smeden wordt door den rijksveearts Dr. H. J. de Vries een cursus voor hoef beslag gegeven. En dan wordt er aan de school ook nog een avondteekenschool ge houden, deze laatste werd dezen winter door 62 leerlingen bezocht, verdeeld over de vol gende vakken 24 timmerlieden, 20 smeden en bankwerkers, 15 schilders, 1 koperslager, 1 steenhouwer en een jonge dame zonder beroep. In het leerplan der school kwam eenige wijziging en uitbreiding. Het onderwijs in aardrijkskunde werd vervangen door de be ginselen van eenvoudig boekhouden, terwijl aan het onderwijs werd toegevoegd een reeds door ons genoemden cursus van minstens 25 lesuren alleen aan de leerlingen der hoogste klasse in „Eerste hulp bij bedrijfsongevallen”. Men ziet het, er is gelegenheid genoeg om theoretisch zich te bekwamen. Als daags de jongens zich geoefend hebben in hun vak wordt de overige tijd ook nog heel nuttig besteed. Een kijkje op de tentoonstellings zalen overtuigde ons voldoende, wat er hier door de leerlingen wordt uitgevoerd. Men zag er timmerwerken, in allerlei genre, ook practische voorwerpen voor huiselijk gebruik, de smeden hadden ook fraaie werkstukken geëtaleerd, gereedschappen, die ze zelf ver vaardigd hadden, machinedeelen, kachels, ledi kanten, standers, allerlei soort hoefbeslag enz. En dan alle zalen waren behangen met vak- teekeningen, en op de lange tafels lagen nog hooge stapels. Men moet deskundige zijn om er een juist oordeel over te kunnen vellen, maar de uitvoering vonden wij fraai. Zoowel de afdeeling smeden als de afdeeling tim meren gaf veel mooi ontworpen werk, de bouwplannen van huizen, villa’s en pakhuizen of fabrieken, de details van machinerieën, de ijzeren hekwerken en plannen van kunst smeedwerk, maakten op ons een indruk, dat wij, bijzonder ten opzichte van den voortge- zetten cursus, vergaten met leerlingen te doen te hebben. En de schilders? Dezen krijgen ’t laatst een beurt, ook al omdat zij door ons het laatst bezocht werden. Zij zijn in het gebouw op de bovenste verdieping ge huisvest, en er zijn er tegenwoordig ook slechts een viertal leerlingen. Hun werk getuigt van evenveel studie als bij de smeden en tim merlieden. Prachtige nabootsingen van hout- en mar mersoorten troffen wij aan, niet slechts op „stalen” doch ook de tafels, piëdestals enz. waren fijn geschilderd. En hun teekenwerk, de naam- en reclameborden, decoratiewerk, lettervormen getuigden van smaak en goede leiding naar het ons voorkwam. De leeraar H. de Jong is thans belast met deze lessen, en ook heeft hij een groot deel van het teekenonderwijs voor zijne rekening. Zijn voor ganger de heer P. de Jong is dezen zomer benoemd tot directeur der Nutsambachtsschool te Wageningen. De school telde met Januari 1913 62 leerlingen, voor den nieuwen cursus die met Mei is aangevangen hadden zich 29 leerlingen aangemeld, waarvan zich 4 terug trokken. De nieuwe cursus werd gevolgd door 65 leerlingen, n.l. 25 timmerlieden, 36 smeden en 4 schilders. Van deze leerlingen waren er een tiental uit Wonseradeel, n.l. 3 van Witmarsum, 3 van Arum, 1 van Kimswerd, 2 uit Schraard en 1 uit Makkum. Volgens de ons welwillend verstrekte in lichtingen, waarvoor wij bij dezen nogmaals onzen dank betuigen, blijkt, dat de instand houding dezer school belangrijke finantieele offers eischt. Het rijk geeft een subsidie van f 10500, de gemeente Harlingen f 3000 en bovendien f 195 voor den hoefsmidscursus, Wonseradeel f 100 enz. zoodat er bijna f 17000 aan subsidie wordt verleend, en toch blijkt uit het jaarverslag dat de finantieele toestand niet gunstig is te noemen. Enkele posten van ontvangsten bleven beneden de raming en onvoorziene herstellingen alsmede ’t aanschaffen van eenige gereedschappen, alsook eenige ver bouwingen hebben een nadeelig saldo opgeleverd van f 685.45s. Het bestuur der vereeniging vertrouwt, dat de pogingen om de inkomsten te versterken, het gewenschte resultaat zullen hebben, te meer daar de regeling der salarissen van het onderwijzend personeel in vergelijking van andere gelijkwaardige betrekkingen, niet in overeenstemming is met de tijdsomstandigheden. Het schoolgeld voor de leerlingen is naar II!1 Bolswardsche Courant t i i i j. d u n u n ir e FtpNA CACAO I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1