Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 31. al Donderdag 16 April. UIT DE PERS. BINNENLAND. - VOOR afzonderlijke aan blad t- ij le: ig> r 1 ar od rJ de at as lar na lei ijk en. rdt en. er- ;en an. ia, ati n ia it n n i> it it n ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. willen wij ons een drietal agenten van Witte agent van Fortunaloten en een Tijdgeestloten, die bekeurd waren het ten verkoop in voorraad hebben aandeelen in eene verboden loterij, ont- van rechtsvervolging. Kantonrechter achtte het ten laste De wijze waarop door de(n) inbreker(s) ge werkt is, doet ons denken aan de jongste inbraak in de Poelestraat, waar ook met een keisteen de ruit werd ingeslagen. De heer Vorenkamp is tegen inbraak ver zekerd. O. N. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Men zal vragentot welke der vrijzinnige partijen wil het nieuwe blad gerekend worden te behooren Daarop hebben wij slechts te antwoorden, dat vertegenwoordigers van elk der richtingen aan ons blad zullen medewerken. Ons blad is dus algemeen vrijzinnig. Ofschoon het geenszins ons doel zal zijn om de verschil punten onder de vrijzinnigen weg te doezelen, zal toch vooral gezocht worden naar hetgeen de vrijzinnigen van allerlei schakeering ver- eenigt. „Frij Friesland”, zoo heeten. Onze provincie is altijd op dien naam trotsch geweest en met recht. Want de geschiedenis leert ons, dat van oude tijden af er in ons gewest een volk heeft geleefd, dat zich nooit best kon schikken onder juk en dwang. Ook in onze dagen leeft er nog altijd iets in ’t Friesche hart van dien vrijen en tieren zin, die aan ons volk dit eigen aardige karakter beeft gegeven van nuchterheid en zelfstandigheid. De tijden veranderen en daarmee ook de menschen. Door het zich steeds uitbreidende verkeer, waardoor de grenzen als ’t ware werden weggeveegd, gaat er veel van de karakteristieke eigenschappen verlóren. Waar de trotsch op eigen gewest allicht tot zelf genoegzaamheid leidt, is het volstrekt niet verkeerd, dat ook onze provincie onder den invloed komt van nieuwe tijdstroomen. Maar het in eere houden van de vrijheid, de liefde voor Vrij Friesland gaat bij de echte Friezen niet licht verloren. Daarom willen wij ons blad „Frij Friesland” noemen en wij willen hopen, dat ons blad aan dien zin voor vrijheid bevorderlijk zal zijn. Men versta ons wel. Wij beweren niet, dat bij onze partij alleen de ware vrijheid te vinden is. Er is met het woord vrijheid wonderbaarlijk veel gesold. Ieder meent allicht, dat zijn partij de draagster is van de ware vrijheid. Zoo verschijnt ook van anti- revolutionnaire zijde een weekblad dat „De Frije Fries” heet. Zoo kan menvan socialistische zijde meer dan eens hooren, dat. bij onze tegenwoordige verhoudingen nooit van vrijheid sprake kan zijn. Daarvoor zal moeten komen de heilstaat, dien zij wenschelijk en mogelijk achten. Wij willen niet schermen met de leuze alleen bij ons is de ware vrijheid. Maar wel willen wij beweren dat wij op vrijheid niet minder prijs stellen dan andere partijen. Juist hierom noemen wij ons vrijzinnigen, wijl wij ons vrij hebben gemaakt van dogma, van vorm, van resolutie of wat dies meer zij omdat wij bij het bepalen van hetgeen goed of verkeerd is, geen blikken behoeven te richten over de grenzen, geen voorschriften tijdig hebben, die anderen voor ons uitdenken, maar omdat wij in vrijheid zoeken en streven naar het heil van land en volk. door zoodanige voorstelling. De eenvoudige kiezer beseft zeer wel, dat tusschen een ont werp en de bekrachtiging, in het Staatsblad een lange weg ligt, dien noch Heemskerk, noch Kolkman durfden afleggen, wegens de politieke distelen en doornen, die het pad onbegaanbaar maakten. Men schettert van Rechts over de voorgenomen tabaksbelasting, doch ziet het debietrecht van den heer Kolk man over het hoofd. Men opponeert tegen de plannen van minister Bertling, doch vergeet te melden, dat bij toenemend accres Kolkman geen enkele uitgave van belang dekte. Men smaalt op Treub’s ouderdomswet als bedekte armenzorg, doch vergeet, dat Talma de groote propagandist voor de Staatspensionneering is geweest en de uitbreiding van art. 369 onver mijdelijk is, ter beëindiging van den dwazen toestand, waarin de feestgave ons heeft gebracht. De oppositie van Rechts is in den vorm, waarin zij zich uit, misschien wel het beste bewijs, boe uitnemend het Kabinet den eersten aanval heeft doorstaan. Laten wij er onzerzijds voor zorgen, dat onze krachtige organisatie den aanval van Rechts gemakkelijk kan afslaan en onze toenemende kracht het Kabinet steeds meer brengt in de goede richting! Onze belastingen. Nog slechts enkele dagen en de Tweede Kamer gaat aan de eerste groote wet beginnen. Wij wenscben onze vrienden van harte sterkte bij dezen arbeid, die moet herstellen wat het ministerie-Heemskerk liet .liggen. Jaren en jaren hebben de vrijzinnigen een rijksinkomsten- belasting voorgestaan. Vrij zeker dat iedere belasting groote moeilijkheden en ook onbil lijkheden oplevert, doch een belasting die rechtstreeks verband houdt met het inkomen moet de meeste kans hebben zuiver te zijn en naar draagkracht te zullen drukken. Wij hopen nog steeds dat het den vrijzin nigen binnen afzienbaren tijd gegeven zal zijn ons geheele belastingstelsel te herzien en weer in overeenstemming te brengen met de ge wijzigde maatschappelijke omstandigheden. De personeele belasting eischt o. a. dringend her ziening: haar grondslagen zijn niet juist, althans niet juist meer. Wat men onder personeel verstaat, houdt geen evenredig verband met den welstand van de belastingbetalers, zooals dit voor een grondslag van een belasting als vaststaand moet worden aangenomen. Met de inkomstenbelasting gaan wij in zake belastingpolitiek den goeden kant uit. Nogmaals wij wenscben de Kamer sterkte en wijsheid en hopen dat de behandeling glad en grif zal gaan, zoodat zonder tegenspoed het ontwerp spoedig het Staatsblad heeft bereikt. Oostergo. Loterijwet. Hearenveen, 11 April. De kantonrechter te Steen wijk heeft Kruisloten, een .agent van wegens van slagen De gelegde niet strafbaar, overwegende, dat gemelde ondernemingen moeten worden beschouwd als bij de loterijwet geoorloofde premieleeningen. Berlikum, 11 April. Hedenmorgen geraakte het zevenjarig zoontje van D. 8. K., alhier, onder een in beweging zijnden tramwagen van de zuivelfabriek alhier. Ernstig gekwetst werd het knaapje opgenomen. Dr. Kwast achtte onmiddellijke overbrenging naar Leeuwarden noodzakelijk. De wielen waren het kind over beide beenen gegaan. Het eene been was geheel verbrijzeld, 't andere ook ernstig verwond. Tijdens het vervoer is het kind overleden. De auto, waarmee het vervoerd werd, was ter hoogte van Engelum gekomen. Men is daarna met den droeven last naar huis teruggekeerd. Broek bij Joure, 13 April. Het kruikje, de vorige week hier gevonden bij het graven van een sloot, blijkt afkomstig uit de 15e eeuw, ’t Is een variant van de in die eeuw vee) gemaakte Jacobakannetjes, zoo genoemd naar hunne eerste vervaardigster Jacoba van Beieren, die van 1400 1436 leefde, en zich in het laatst van haar leven onledig hield met het maken van eenvoudige kannetjes. Lemmer, 13 April. Bij het vertrek van de Lemmer nachtboot sprong het peilglas van den ketel. De machinist P. Bakker bekwam Zonderlinge logica. ’t Is allerzonderlingst wat een eigenaardig soort logica de pers der rechterzijde er somtijds op na houdt. Nu weer in zake de kwestie der lijkver branding. Het valt de geheele rechterzijde enorm zwaar deze twee zaken met elkaar te houden: het feit der lijkverbranding en de kwestie van vrijheid te laten aan ieder om te beslissen wat er eventueel met zijn lijk zal worden gedaan. De Standaard aan het woord: //Voorshands vindt deze lijkverbranding uitsluitend plaats onder die landgenooten, die met het Christendom gebroken hebben, en die óf in materialistische óf in paganistische wateren verzeild geraakten; en zelfs onder dezen is hun aantal uiterst gering. In landen waar de crematie sinds lang geoorloofd is verklaard, blijft het percentage zeer onbeduidend. Veel grooter echter is het aantal van hen, die, eveneens aan de glorie van ons Paasch- feest vervreemd, voor zich zelf de crematie niet begeeren, hun lieve dooden nog altoos evenals wij begraven, maar toch van oordeel zijn, dat men een ieder ten deze vrij moet laten. Het zijn deze indifferenten, die men onder de liberalen van diverse pluimage in alle steden aantreft, en die ook in de bestuurs colleges en rechterlijke bureaux den toon aangeven en de macht in handen hebben. Ons publieke leven bezat in de begrafenis nog zekere Christelijke signatuur. Het is om die publieke, Christelijke signa tuur te handhaven, dat ook wij tegen in voering van een crematorium reeds voor meer dan een kwarteeuw uitvoerig het pleit op namen. Maar juist dit belang spreekt dezen indifferenten niet toe. Ons volksleven mag en moet zeer zeker ook in administratie en wetgeving zeker publiek stempel dragen, maar Christelijk mag dit stempel niet zijn. Zelfs de Christelijke feestdagen, met name Paschen, zag men liefst in stilte verdwijnen. Een feest, dat publiek meeteelt, en van de Opstanding uit de dooden gewaagt, zag men liefst geschrapt. Daarentegen de crematie, die veeleer een tegenovergestelde signatuur aan ons publieke leven geven zou, mag wel. Immers die publieke signatuur mag niet langer Christelijk, ze moet veeleer humanistisch zijn. En juist dit spreekt zich uit in de crematie.” Het stukje is weer geheel in dien Standaard- stijl geschreven, die op den rand van insinueeren, feitelijke onjuistheden brengt, die als koek er in gaan bij de broederen. Let op dezen zin: /Zelfs de Christelijke feestdagen, met name Paschen, zag men liefst in stilte verdwijnen”. Hier wordt niet van een bepaalde groep van personen gesproken, neen, ^men” zag dit liever. Wie die »men” is, och, de broederen be grijpen het wel. „Ons publieke leven bezat in de begrafenis nog zekere christelijke signatuur.” ’t Gaat dus om het signatuur: Fraaie christelijkheid. Wanneer iemand zal begraven worden, terwijl hij bij zijn leven den wensch meermalen heeft geuit, liever verbrand te willen worden, dan wordt met dien wensch geen rekening gehouden door den Staat, want anders gaat de ^christelijke signatuur” verloren. Omdat De Standaard tegen lijkverbranding is, wil het blad dat de Staat de voorstanders zal dwingen zich bij de wijsheid van De Standaard neer te leggen en zich vanwege ,/de christelijke signatuur” te laten begraven. Als de schijn maar gered is, op de inner lijkheid komt het niet aan. Dat is nu het allernieuwste christendom van dr. Kuyper. Oostergo. Na het eerste treffen. Het hoofdorgaan der Liberale Unie schrijft het volgende: Wie na de gehouden debatten in Eerste en Tweede Kamer het politiek terrein verkent, zal tot de overtuiging komen, dat de positie van het extraparlementaire Kabinet door de Rechtsche aanvallen allerminst verzwakt is. Men tracht nu wel in clericale blaadjes de lezers wijs te maken, dat Rechts toch voor de financieele dekking had gezorgd door eed tariefontwerp in te dienen, doch het nuchter Nederlandsch verstand laat zich niet misleiden Een tragisch geval. Sedert de vorige week Woensdagavond werd een korporaal van de veldartillerie te Ede vermist. De man had op het bureau een briefje achtergelaten, waarin bij mededeelde, dat hij zich in de Zeisterbosschen van het leven zou berooven. Hij had dit briefje ver gezeld doen gaan van een schetsje, waarop men de plek waar hij zijn daad zou bedrijven, kon zien. Den volgenden dag werd onmiddellijk door militairen in de bosschen gezocht, doch geen spoor van den man gevonden. Zaterdagmorgen kwamen echter een paar cavaleristen melden, dat zij den voortvluchtige aan het station Wolfheze hadden zien uitstappen. De com mandant zond eenige patrouilles er op uit om den man te zoeken. Toen men eenige uren tevergeefs had gewerkt, riep men de hulp in van den boschwachter, die met zijn politie hond aan het speuren ging en den vluchteling in een ommezien op het spoor kwam. De korporaal zat in de struiken verborgen en leefde nog. De boschwachter wilde hem grijpen, doch op dit oogenblik schoot de ongelukkige eerst den politiehond en daarna zichzelf dood. Een en ander had plaats in de onmiddellijke nabijheid van de veldartilleriekazerne. De jonge man die op deze wijze een eind aan zijn léven heeft gemaakt is afkomstig uit Amsterdam. Aanleiding tot zijn wanhoopsdaad moet worden gezocht in het feit, dat de dienst bij de instructiebatterij, waarbij hij als volon tair was gekomen, hem niet meer beviel. Hij was reeds indertijd naar Den Bosch en daarna naar Ede overgeplaatst. Alg. Hbl. De marechaussee te Maastricht heeft gisteren aangehouden een 13-jarige knaap uit Middelburg en zijn vriendje, die, voorzien van veel geld, dat zij bij de ouders gestolen had den, en van wapens en amunitie in den om trek der stad ronddwaalden, en een kistje ver moedelijk waar het geld in zat, in den grond gestopt hadden. daardoor aan hoofd en handen brandwonden. Met adsistentie van stoker en dekpersoneel werd echter de reis naar Amsterdam voortgezet, alwaar de machinist in het gasthuis werd verbonden. Wonseradeel, 13 April. Den 16 dezer her denkt brievengaarder W. Kuipers te Tjerkwerd zijn 25-jarig ambtsjubilé aldaar. Te Parrega is eene afd. van ’s Lands Weerbaarheid opge richt met ruim 40 leden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is inbraak gepleegd in het magazijn van jacht- en vischartikelen van den heer A. Vorenkamp, Gelkingestraat 58 te Groningen. Het was ongeveer drie uur in den nacht, toen de eigenaar en ook enkele buren gewekt werden door een hevig geraas. De groote spiegelruit voor het magazijn was ingeslagen met een puntigen keisteen, die later in de uit stalkast werd gevonden. De inbreker(s) hebben waarschijnlijk eerst geprobeerd op een minder luidruchtige manier het magazijn binnen te dringen, wat hun blijkbaar is mis lukt, want sporen dat het ruit ingezeept is, en ook enkele krassen van een diamant zijn duidelijk zichtbaar. Men heeft kans gezien een standaard met twee revolvers door het ingeslagen gat van ongeveer een halve meter in doorsnede te halen. Terwijl de inbreker(s) hiermede bezig waren hebben zij waarschijnlijk verraad ge merkt, want in de haast werd de standaard en één revolver verloren, terwijl nog een Bayard revolver van ongeveer f 25 waarde wordt vermist. De verloren standaard met revolver werd teruggevonden op de stoep van den winkel van den heer Siersma. Tevens vond men op de stoep een das, welke waar schijnlijk aan den dader heeft toebehoord. Van de(n) dader(s) zelf was geen spoor meer te zien. De heer Vorenkamp was van oordeel, dat wanneer men met politiehonden had gewerkt men zeer goede resultaten zou hebben gekregen, daar men een kleedingstuk van den dader in zijn bezit had. Vrij Friesland. Het eerste nummer van Frij Friesland, orgaan van den Provincialen Bond van Vrijzinnigen, onder redactie van den heer H. Eisma, is verschenen. Aan het hoofdartikel ontleenen wij Er bestaat in onze provincie behoefte een vrijzinnig blad. Zonderen wij enkele lokale bladen uit, die naast het plaatselijk nieuws, hetzij geregeld, hetzij slechts af en toe, een of meer artikelen geven van vrijzinnig-politieken inhoud, dan is er geen enkel blad iu Friesland dat zich speciaal tot taak stelt om de vrijzinnige beginselen naar voren te brengen en te verdedigen. Geen enkel blad 1 En dat terwijl de andere partijen onze provincie schier overstroomen met dag- en weekbladen. Eiken dag verschijnen er artikelen met scherpe aanvallen op al wat zich vrijzinnig noemt en elke week weergalmen daarvan de echos. Maar er verschijnt geen enkel blad om ons vrijzinnig standpunt te verdedigen. Wij laten ons in een hoek duwen en verweren ons niet tegen de pijlen die van clericale en socialistische zijde op ons worden afgeschoten wij laten ons overal terrein ontnemen en plaatsen geen wachters op de grenzen. Die toestand mag niet langer zoo voortduren. Zietdaar de reden dat dit blad verschijnt. Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1