lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w 1 VANhOUTEN‘5 Verschijnt Donderdags en Zondags. 1914. 53ste Jaargang. No. 34. Zondag 26 April. Uit de Raadszaal. VOOR afzonderlijke kennisgeving aange- 11. K- nu ard. i i r Vergadering op Donderdag 23 April 1914. de en len der Me hoe i ik ik ijs. ok, B. van 't er e- en >n- au M !D. ;rd dr, ine ras net an e g ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 1 van de Bank ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cttf. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het onderzoek wordt opgedragen aan de heeren Eisma, v.d. Klei en Terhenne, en de vergadering wordt zoolang geschorst. Bij het terugkomen der heeren van commissie wordt de vergadering heropend rapporteert de heer Eisma, dat de stukken in overeenstemming zijn met de wet, en de com missie concludeert om den heer H. Wierema toe te laten als raadslid. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Bespreking ombouw tram. De Voorzitter deelt mee, dat de Directie der Tramweg-Maatschappij bezwaar heeft ge maakt, tegen de voorwaarde door Bolsward gesteld, om op eiken trein een tram te doen correspondeeren, en dat den 9 Oct. 1913 besloten is die voorwaarde te wijzigen door de woorden in te lasschen, zooveel mogelijk. Later is ontvangen een missive van de Directie, dat toch die bepaling nog even bezwarend is, en voor de exploitatie een verlies zou op leveren van f 10.000 of meer per jaar. Tegen die voorwaarde wordt dus nog bezwaar ge maakt, en de geheele zinsnede over de aan sluiting dient dus te vervallen, echter geeft de Directie wel de verzekering, dat zij haar volle aandacht zal schenken aan het corres pondeeren der trammen. Van den Minister is ook bericht ont vangen, dat Z.Ex. die voorwaarde door Bols ward gesteld, onaannemelijk acht, en ook niet in verband staat met het doorloopend goede renvervoer, waarom de ombouw toch in hoofd zaak wordt ondernomen. B. en Wwillen dit punt nu in den raad bespreken, want als de voorwaarde wordt ge handhaafd, zal het resultaat wel nihil worden, terwijl anders binnen 20 maanden na het accepteeren der subsidieën de ombouw moet gereed zijn. De heer Eisma ziet, dat men nu weer op het standpunt staat als in den aanvang. Toen is beoogd het doorloopend goederenvervoer tegen normaal tarief. Later is die bij voeging over de aansluiting der trammen er, bij ge komen. Hij vindt, dat de eerste opzet toch gehandhaafd wordt, daarom is het begonnen en hij heeft hoop, dat als de ombouw er een maal is, men wel wat meer zal krijgen dan lijkt. Het goede correspondeeeren der trammen is ook in het belang der Spoorweg directie. De heer Boersma verschilt hierin met den heer Eisma van gevoelen. Eerst is f 20.000 subsidie toegestaan, die is verhoogd tot f 30.000, maar toen werd er bepaald, dat ook het reizend publiek er van moest kunnen profiteered Hij vindt, dat men, als men de voorwaarde laat vervallen, het heft wel wat uit de handen geeft. De heer Terhenne daarentegen meent, dat men het heft niet uit de handen geeft, de ombouw is begonnen om doorloopend goederen vervoer te krijgen. Het belang der tram zal wel meebrengen om de correspondentie goed te hebben. Als het locaalspoor was zouden er misschien slechts 4 a 5 treinen per dag rijden. De heer Praamsma stemt ook met den heer Eisma in, dat wij weer op het eerste stand punt staan. Door het personenvervoer is men wat afgeleid, doch het goederenvervoer is een levenskwestie voor Bolsward, en hij vindt het offer, dat daarvoor gevraagd wordt,niet te groot» B. en W. uitnoodigde om met plannen te komen aangaande bestrating van den Sneeker- weg voor zoover deze door huizen bebouwd en dat werd toen aangenomen. B. en W. hebben nu nagegaan, dat in 1910 een voorstel tot bestrating werd aange nomen, doch waarbij de aangrenzende eigenaren een deel moesten bijdragen. Daarvan is toen niets gekomen. B. en W. hebben nu opnieuw de kosten laten berekenen, en die zijn voor 245 meter lengte en 41/2 M. breedte geraamd op f 3194,dat is bijna het dubbele bedrag van toen, eerstens omdat bet te bevloeren eind nu langer is, en ook meter breeder, en tweedens omdat steen en werkloon nu duurder zijn. B. en W. meenen dat dit groote kosten bedrag niet op weegt tegen de ver betering, en zijn er daarom voor dat de kosten gedeeltelijk gedragen worden door de belang hebbenden en wel f 1920 de gemeente, f 1280 de particulieren dat is f 2,60 per strekkende meter de gemeente als particulier zou dan nog voor ’t terrein zuivelschool f 416 moeten bijdragen, dus in ’t geheel f 2336 en de anderen f 864, De Commissie van den weg is bereid het onderhoud voor hare rekening te nemen. De heer Terhenne is er tegen dat de par ticulieren er aan moeten betalen, hij acht het een algemeen belang en dan behoort de ge meente de kosten te dragen. Als de parti culieren een gedeelte moeten storten zal ’t nooit klaar komen. De heer Boersma is van een tegengesteld gevoelen. De panden der bewoners worden er door verbeterd en daar moeten ze ook iets voor over hebben. De heer Eerdmans ziet wel in dat als de particulieren het mee betalen moeten, er wel niets van zal komen. De raad nu heeft er kend dat verbetering van den weg noodig is, en dat mag niet van de particulieren af hangen. Hij acht het ook bezwaarlijk nu er al zooveel voor pleinen is uitgegeven, nog deze som te besteden. Hij zou het goed- kooper willen aanleggen en een trottoir aan den rechterkant maken van 2x/2 a 3 M. breed, dan was er verbetering. Hij wil en W. uitnoodigen naar de kosten daar- een onderzoek in te stellen. De heer Vis wil B. en W. een compli ment brengen, dat zij nu al tweemaal zoo nauwkeurig de zaak hebben bekeken. Hij vindt het billijk, dat de eigenaren nu ook wat meedoen, is voor ’t voorstel B. en W. en vindt het voorstel Eerdmans een halve maatregel. De heer v. d. Meer merkt op dat er met algemeen belang nog al geschermd wordt, maar de Sneekerweg wordt flink onderhouden. Nu f 2,60 per strekkende M. bijdragen is geen zware eisch en dan doet de gemeente al heel wat. Een wantoestand is het ook vol strekt niet, en ware het dit, dan mochten de eigenaren er zeker wel f 2.60 per M. voor over hebben. Het pad rechts maken als de heer Eerdmans wil is half, dan zou de andere kant er ook een pad moeten hebben. Er wordt met het voorstel B. en W. al een uiterste concessie aan de bewoners gedaan. De heer Kramer wil niet het vroeger ge sprokene herhalen, maar er is bier wel een concessie aan de bewoners gedaan. Men heeft vrijheid gegeven aan den weg te bouwen, maar had ook de voorwaarde kunnen stellen, eerst de straat in orde te maken. En nu wil men dit door de gemeente geheel laten op knappen. De heer Terhenne stemt toe, dat de weg goed wordt onderhouden, maar tusschen de huizen komt geen zon genoeg, en daarom is het er in den winter zoo vuil. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 12 stemmen, tegen 1, de heer Terhenne. 7. Voorstel van B. en IV. inzake het week loon van het personeel der reiniging en gas fabriek. (naar aanleiding van het voorstel van der IVal.) Den 26 Feb. is door het raadslid van der Wal een voorstel ingediend om het weekloon der vaste werklieden der gemeente-reiniging en die der 1ste klasse der Gasfabriek met 50 cent te verhoogen, wijl hij van oordeel is, dat de pensioenbijdrage van een loon van f 10 niet gemist kan worden. B. en W. adviseeren, dat bij de Gasfabriek geen der werklieden f 10 of minder verdient en dit dus daar niet op slaat, en bij de gemeente-reiniging zijn veel hoog bejaarden, waarvan bij de loonregeling reeds gerekend werd op de premiebetaling. Het z\jn daar ook geen volle krachten, een is reeds pensioen gerechtigd. Toch zullen B. en W. voorstellen voor 8 hunner het loon met 50 et. te ver hoogen. De heer v. d. Wal is met dat voorstel content, doch meende, dat bij de gasfabriek het loon 1ste klas aanvangt met f 9.50. De Voorzitter licht toe, dat geen hunner op het minimum staat, en het voorstel v. d. Wal werd toegelicht, dat het was voor hen, die f 10 en minder verdienden. Er ontstond hierover eenige discussie, en over het tijdperk van inwerkingtreden van deze verhooging ontstonden wel 3 voorstellen. B. en W. wilden er terugwerkende kracht aan verleenen en het van Januari af uitbe talen. De heer Lunter wenschte het te be palen op 1 Juli, doch veranderde dit zoo, dat het dan ingevoerd werd direct na de goed keuring van het raadsbesluit, terwijl de heer Boersma den datum op 1 Mei a.s. wilde vast stellen. Na heel wat gepraat werd het voorstel Lunter aangenomen met 8 tegen 5 st. (v.d. Meer, Oosterbaan, v.d. Wal, Terhenne en v.d. Klei,) en daarna het voorstel B. en W. omtrent de verhooging goedgekeurd met algem. stemmen. 8. Advies van B. en W. op het verzoek van den gemeenteraad van Velsen inzake ad hesiebetuiging aan zijn adres betreffende ouder domsrenten. In de vergadering van 26 Feb. is van het gemeentebestuur van Velsen een afschrift van het door die gemeente gezonden adres aan de Tweede Kamer ingekomen inzake het wets ontwerp „ouderdomsrente” met verzoek een adhesiebetuiging met dat adres te zenden. B. en W. adviseeren, hierop gunstig te be schikken, want zij meenen ook, dat de gemeente geen risico mag beloopen voor een rijkswet. De heer Vis verklaart zich tegen dit advies. Velsen is een plattelands gemeente, en dat geeft een anderen toestand. De wet Treub heeft ook bepalingen, die voor de gemeenten voordeelig zijn, en er is zoo het oog op dat wetsontwerp gericht, vooral ook omtrent de uitzondering wegens genoten onderstand, dat velen een wakend oog hierop houden, en er wellicht later een vruchtbaarder adres naar de Kamer zal kunnen worden gezonden. De heer v.d. Meer betoogt, dat de heer Vis de bedoeling van B. en W. niet schijnt te vatten. B. en W. meenen, dat niet op de gemeenten den rompslomp van die admi nistratie mag gelegd worden, en de som van f 50 is een afkoopsom, die verschillend zal werken, maar evengoed als de gemeente geen voordeeltje uit de armenbedeeling mag trekken, mag ze er ook geen schade van hebben, daarin gaan B. en W. met Velsen mee. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 12 stemmen tegen 1, de heer Vis. 9. Eervol ontslag Gemeente-Secretaris. B. en W. adviseeren op de in de vorige vergadering ingekomen ontslag aanvrage van den heer Laagland als gemeente-secretaris en als ambtenaar van den burgerlijken stand, om het ontslag tegen 1 Juli op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dankzegging voor de vele diensten in zijn bijna 40-jarige dienst betrekking aan de gemeente bewezen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Onderzoek geloofsbrieven van het ge kozen raadslid H. Wierema, Een goed gevulde agenda, waarop met het oog op den tijd een nog al omvangrijk slot- punt geschrapt werd, doch waarvoor wat anders in de plaats kwam, dat niet op de agenda stond en toch verwacht kon worden, en dat ook al weer een aardig stukje copie oplevert. Om geen tijd en ruimte in het voorportaal te vermorsen, wil ik maar dadelijk het eigenlijke gebouw betreden. Alle 13 leden present. De notulen gelezen van de vergaderingen van 19 en 27 Maart en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Aanbeveling parkwachter, alphabetisch: R. Elgersma te Goes, J. Jonker te Halfweg en D. de Wit te’sGravenhage. De benoeming zal de volgende vergadering geschieden. b. Schrijven van den heer Bachhofner dat hij zijn benoeming als onderwijzer aanneemt, en van den heer J. de Boer, dankzeggende voor de herbenoeming tot directeur der ge- meentereiniging. c. Resolution van Ged. Staten, goedkeuren de het kohier hondenbelasting; de verordening op de Jichtbeeldenvertooningen; de geldleening groot f 5000 en de wijziging van ’t maximum hoofdelijken omslag. Dit alles werd voor nomen. d. De rekening oVer 1913 van Leening. Deze wordt ter visie gelegd. e. Adres van den heer O. A. Hiddema, verzoekende 10 M2. grond voor zijne woning om er een hardsteenen stoep te leggen met ijzeren hek. Aan B. en W. om advies. f. Voorstel van B. en W. om uit bet fonds voor onvoorziene uitgaven te betalen een som van f 150, aan de heeren Visser en Smit te Papendrecht, die intertijd plannen voor de watervoorziening hebben gemaakt. De heer Eisma wenscht wel eens te weten hoe dat in zijn werk is gegaan. De heer Kramer licht toe, dat indertijd met die heeren is besproken dat zij gratis plannen zouden maken, doch als er niets van kwam, zij de kosten zouden declareeren. Er is toen vooraf bepaald, dat daarvoor f 150 zou worden gerekend; wat indertijd in ge sloten vergadering is meegedeeld. De heer v. d. Meer licht nog nader toe dat als voorzorgsmaatregel vooraf die som gesteld werd, om geen hooger kosten te krijgen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Wijziging gemeente-begrooting 1914. B. en W. hebben een conceptbesluit, om de geldleening ten behoeve het Hengstepad in de gemeentebegrooting op te nemen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Goedkeuring rekening Stadswerkinrichling Met algemene stemmen goedgekeurd, zonder dat van de cijfers mededeeling wordt gedaan. 3. Vaststelling pensioensgrondslagen. Voorgesteld wordt voor Freerk de Vries, wagenmaker bij de gemeentereiniging den pensioensgrondslag vast te stellen op f 546, Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de instructie van den gemeente-ontvanger De inning der premiën enz. inzake de pen sioenen der gemeente-ambtenaren is het werk van den gemeente-ontvanger. Het is echter wenschelijk in de instructie de bepaling op te nemen dat dit kosteloos moet geschieden, waarom wordt voorgesteld aan art. 7 die clausule toe te voegen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een strookje grond aan J. J. Oosterbaan. B. en W. adviseeren den afstand goed te keuren, tegen betaling van f 2,50 per M2. en dat strookje grond vooraf aan den publieken dienst te onttrekken. Dat tweeledig voorstel wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 6. Voorstel van B. en W. inzake bestrating Sneekerstraat (naar aanleiding van het voorstel Terhenne.) De heer Terhenne heeft den 22 Jan. van dit jaar het voorstel ingediend, dat de raad Bolswardsche Courant i jt l ials te i e i- t RpNA CACAO

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1