lienws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 37. Donderdag 7 Mei. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke versprei- kring dr. Niemeijer land en man als Jubileum dr. C. J. Niemeijer, Predikant te Bolsward. voor de beweging, dezen dag boden de een keurig boekwerk ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Spreker bood prachtig bronzen beeld van bloemen, mooi, zeer ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Als woordvoerder voor Friesland sprak ds. van Hetzij der Redactie der Bolswardsche Courant vergund in korte trekken het feest te me- moreeren. Dr. C. J. Niemeijer, geboren in 1864, deed zijn candidaatsexamen aan de Hoogeschool te Groningen in 1888. Achtereenvolgens was hij predikant te Zuiderwoude (waar hij werd bevestigd op 5 Mei 1889), Blokker, Waaxens en Brandgum en Tjalleberd, vanwaar hij in 1899 naar hier werd beroepen en zijn intrede deed op 21 Mei van dat jaar. Als er ooit met recht van een jubileum mag gezegd worden dat het is gevierd onder algemeen blijk van belangstelling, dan is het wel geweest de herdenking van zijn 25-jarige ambtsvervulling door dr. C. J. Niemeijer, oudste predikant der Ned. Ilerv. Gemeente te Bolsward. Op ondubbelzinnige wijze hebben gemeente leden, vrienden en geestverwanten getoond hunne bizondere sympathie voor den jubilaris en zijn werk. Bolsward vlagde. Velen hadden de vlaggen uitgestoken als blijk van waardeering en be langstelling. in de diepte van het hart, al die gevoelens zouden moeten worden gerangschikt... en dan zou er misschien nog veel worden vergeten. Dankbaar jegens allen, dankbaar voor al die woorden van waardeering en vriendschap, voor zooveel blijken van gevoelens die men hem toedroeg, zou Spreker er de voorkeur aan geven later aan ieder zijn dank te betuigen. Maar men mag hiervan zijn verzekerd, zei de jubilaris, dat aan mij een dag is bezorgd, die, zoo lang ik leef, voor mij zal staan als helder lichtend. Ik wensch U uit den grond van mijn hart Gods besten zegen, het ga U wel. De receptie was geëindigd. De familie Niemeijer verliet de zaal, waarna de Voorzitter der Commissie dankte voor de talrijke op komst ter plaatse. Deze bijeenkomst is schitterend geslaagd, zei de heer Eisma. Nog werd bekend gemaakt dat dr. Niemeijer het voornemen heeft in de avondgodsdienst oefening van Zondag 10 Mei a.s. een herdenkings rede uit te spreken. Ws. Sneek, 4 Mei. Zaterdagmorgen j.l. zou de knecht van de firma Kok, molenaar alhier, een baal rijst naar boven brengen, toen de trap door ’t ontbreken van een keerklos, plotseling uitschoot en Kr. met baal en al naar beneden stortte. Inwendig gekneusd werd de man naar zijn woning vervoerd. De inmid dels ontboden geneesheer verklaarde dat de kneuzing zich bepaalde tot een gebroken rib. Witmarsuffl, 2 Mei. De zoon van den voer man IJ. de J., twee paarden naar het land brengende, zat op het eene paard. Het gleed uit en struikelde, de jongeling viel er achter over af en kwam onder de hoeven van het andere paard terecht. Met ontveld aangezicht en erg gekneusden duim werd hij opgenomen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Stavoren, 4 Mei. De ansjovisvangst wordt iets beter, zoowel heden als Zaterdag. Vandaag was de gemiddelde vangst voor 20 booten 3000 stuks, een zoogenaamd dubbel schot, een cijfer, dat nog niet gehaald werd. Te Nieuwediep bedroeg heden het hoogste schot 40.000 stuks. De hoop is een weinig verlevendigd, maar algemeen ziet men toch de „teelt” niet gunstig in. De officieele prijs bedroeg de vorige week f 5.35 per 1000 stuks. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 5 Mei. Onze groentenveiling van wege de Gemeente behoort thans tot het verleden. En met die veiling verdween ook' het recht, aan particulieren gegund, om op de veilingsdagen eens goedkoop uit te gaan. Dat alles behoort tot ’t verleden, zeiden we. De groentenhandelaars begrepen dat, als particulieren ook vrij mochten bieden, hun goeie dagen geteld waren. //Eendracht maakt macht” zegt ’t spreekwoord, en daar door is men thans zoo ver gekomen, dat er een coöperatieve groentenveiling tot stand kwam, waarbij alle groentenhandelaars hier zich natuurlijk bij aansloten. Acht- of negenentwintig groentenkweekers hebben reeds hun woord gegeven, hun waar hier op de veiling te brengen, waardoor het geen verwondering baart, dat de aanvoer op de veilingsdagen, den tijd in aanmerking genomen, reeds niets laat te wenschen. Als veilingmeester koos de vereeniging den heer H. Huisman Jr., iemand die sedert jaren in den engros groentenhandel zit. Met het oog op de gunstige ligging onzer Gemeente is het te voorzien, dat binnen korten tijd de groenten veilingen te Sneek gerust genoemd kunnen worden. Zaterdagnacht is in het kantoor der firma Jonker en Stans te Hendrik-Ido-Ambacht in gebroken, diefstal gepleegd en gepoogd brand te stichten. Na het ontvreemden van pl.m. f 16 en pl.m. 300 sigaTen uit den lessenaar, is getracht door het aansteken van de in den lessenaar aanwezige papieren alles te doen verbranden, hetgeen is mislukt. De dader of daders hebben zich toegang verschaft tot het kantoor door het opschuiven van het raam. De burgemeester, die spoedig ter plaatse was, verzocht aan de politie te Rotterdam om een speurhond, waar mede een politie-agent Zondag arriveerde. De hond zocht en kwam aan den Veerschendijk, waar geen verder spoor was te vinden. Tot heden is nog geen spoor van den dader bekend, Dord. CC namens de vereeniging een aan. ’t Was een veld mooi. Het eerste bloemstuk ging vergezeld met de aanbieding van een album, bevattende de namen der 93 tegenwoordige catechisanten van den jubilaris, die dit aanboden. Het is vervaardigd door den heer Al. de Boer, boekbinder alhier, besloten in een blauw fluweelen band. De heer Van Daalen verrichtte ook hier alle teeken- en penwerk. Op het schutblad komt weer voor het korenbloem motief. Aan de binnenzijde is geteekend een opge slagen bijbel, met den tekst(1 Cor. 12 vers 26 b) (/hetzij dat een lid verheerlijkt wordt, zoo verblijden zich al de leden mede.” De voorzitter der commissie, de heer H. Eisma, opende de rij der sprekers. De Gemeente van Bolsward stelt het op hoogen prijs, zei Spreker, U, dr. Niemeijer, in haar midden te zien. Zij wenscht haren leeraar hartelijk geluk met dezen dag. Jaren hebt gij in deze gemeente gewerkt, daar is een band ontstaan; heden zijn we getuige van de hartelijkheid van dien band. Vijf en twintig jaren predikant te zijn is een taak. Eiken Zondag te spreken over heilige en hooge dingen maakt dat tot een taak. Wij hebben alle reden dankbaar te zijn. Honderden malen hebt gij godsdienstoefeningen geleid, hebt gij ons God leeren kennen. Niet een God achter zon, maan en sterren, maar dicht bij een ieder van ons. Velen hebben van U geleerd. Wij, Bols warders, zien in U den kloeken voorganger onzer gemeente en wij bidden God dat gij nog jaren onze leidsman moogt zijn. Wij wilden het hier niet bij woorden laten vandaag. Zeer velen hebben vrijwillig bij gedragen om U een stoffelijk blijk van hoog achting aan te kunnen bieden. De namen van hen die zich niet onbetuigd lieten, vindt U vermeld in een album, dat ik U hierbij aanbied. Dit album, vervaardigd op het atelier der firma Wed. H. de Groot, te Leeuwarden, is in één woord een prachtwerk. Het is gemaakt van naturel zwijnsleder, versierd met hand vergulding en ledermozaïk. Voorop staat een opdrachtplaat van kalfs- perkament, waarop ,,4an den WelEerw. Zeer Gel. Heer dr. C. J. Niemeijer te Bolsward. Het motief der binnenin geteekende opdracht en namen isgelijk gij gezaaid hebt, alzoo zult gij maaien”. In ’t midden van het schutblad staat in keurig uitgevoerd teekenschrift//Op den 5 Mei 1914 is dit album uit hoogachting en vriendschap aangeboden aan den Wel Eerwaarden Zeer Geleerden Heer dr. C. J. Niemeijer te Bolsward, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als predikant”. Dit opschrift is omstrengeld door blauwe korenbloempjes, op gouden halmen, (het bloeiende koren), terwijl onder is geteekend „1889/1914”. Aan weerszijden dezer jaartallen zijn twee sikkels, in zilver, aangebracht, waar over heen afgesneden volle korenaren. De bladen waarop de handteekeningen voor komen (meer dan 350), zijn omlijst door korenhalmen, zacht rose en geel in waterverf, terwijl ditzelfde motief in goud en rood is aangebracht op de buitenzijde van het album. Het album is geborgen in een fraaie doos bewerkt met schildpadleder. Strekt de afwerking van het album der fabrikante tot eer, niet minder lof verdient de heer A. J. van Daalen, die het zoo keurig heeft versierd met teeken- en schrijfwerk. Den teekenaar een woord van hulde voor dezen schoonen calligrafischen arbeid. Het geschenk zelve is een cilinder-schrijf- bureau, een prachtwerk, in donker eikenhout uitgevoerd. Spreker besloot met den wensch dat aan dit bureau nog menige pennevrucht mocht worden bewerkt, tot zegen der geheele vrij zinnige beweging in ons land. Ds. Zuidhoff, alsnu het woord erlangende, memoreerde dat hij bij zijn intrede den wensch had uitgesproken dat eene goede verstand houding mocht bestaan tusschen den oudsten predikant der gemeente en hem. ’t Is spreker een groot genoegen nu te kunnen zeggen dat die wensch volkomen in vervulling is gegaan. Hij bracht hulde en dank voor de wijze waarop de jubilaris die verhouding had opgevat. Wat was het eene geruststelling als daar stormen gaan over onze kerk in gemeente te weten, dat men een dr. Niemeijer naast zich heeft. Niet te verwonderen is het dat dit Zilveren ambts-jubileum ook buiten onze stad, zelfs over heel het land, de aandacht trok. Want niet alleen de ambtsbezigheden waren het waaraan de krachten werden gewijd. In vrije uren werd er gewerkt op de studeerkamer. Zoovele pennevruchten van zijne hand bewijzen dat ook daar werd gearbeid aan het groote werk der Evangelieverkondiging en ding van godsdienstige begrippen. Wij noemen alleen de Teekenen .des Tijds, tweemaandelijksch tijdschrift, in vrijz.-gods- dienstigen geest, waarin meermalen zeer lezens- waardige artikelen, door dr. Niemeijer geschre ven, voorkwamen. Vlugschriften, o.a. het grooten opgang makende Ons recht en onze plicht in de Ned. Herv. Kerk, waarvan onlangs het 2e tienduizendtal van de pers kwam. En dan het Weekblad voor de Vrijz. Her vormden, dat onder zijne hoofdleiding nu reeds zes jaar lang zoo krachtdadig werkt voor de verspreiding en verdediging der vrijz. begrippen onder het Nederlandsche volk. Aanvankelijk bestond bij den jubilaris niet het voornemen dezen 5 Mei feestelijk te vieren. Maar waar er zoo een krachtdadige drang kwam van uit den boezem der Gemeente moest er wel worden toegegeven en kwam er nipts van het plan om dezen dag buiten de stad door te brengen. Het zal den heer dr. Niemeijer hebben getroffen, dat zoovelen zich opmaakten hem gisteren te komen complimenteeren. Zeker, zich bewust te zijn dat men zijn plicht doet, meer dan dat zelfs, zich zeker te weten van de genegenheid van zoovelen, dat is zonder mis reeds een heerlijke gedachte. Maar als op een feestdag zooveel ondubbelzinnige blijken komen van sympathie en hoogachting zie dan komt daar toch over een mensch een gevoel van dankbaarheid. Dan ondervindt men in huiselijken- zoowel als in den ruimeren kring van ambts-connecties daadwerkelijk, dat men niet vergeefsch heeft gewerkt. Het groote moment van den dag is onge twijfeld geweest de officiëele receptie den jubilaris aangeboden, gisteren, Dinsdag 5 Mei, in „de Doele”. Deze receptie ging uit van de commissie, welke zich had gevormd om dr. Niemeijer een huldeblijk aan te bieden. Druk bezochte receptie. Gemeenteleden, collega’s van den jubilaris, belangstellenden van elders, allen hadden zich opgemaakt om aan dr. Niemeijer te toonen hoe men hem waardeerde, hoe men met hem verblijd was op dezen heugelijken dag. Toen de feestvierende predikant met zijne ouders en familieleden door eene commissie was binnengeleid, gewerd hem eene verrassende bloemenhulde. Een aantal jonge meisjes bracht een keur van bloemstukken, den jubilaris aangeboden van hier en elders. te werken, deering aan En, waar zake politiek toch graag beiden trachtten de verschilsmeeningen zake lijk te houden. Spreker vertelde hoe hij van den jubilaris had geleerd hoe een preek moest zijn. Je moet iels te zeggen hebben en dan recht op je doel afgaan. Dat klare, heldere had hij altijd bewonderd, zich trachten eigen te maken. Er staat in de kerk het borstbeeld van Gysbert Japicx. „Sljucht en rjucht” as dy fen Bolsert, staat daar te lezen. Zoo is dr. Niemeijer. Gemeente van Bolsward, waar deer dat. Ds. Bakker hoopte, dat de jubilaris nog lange jaren hier te Bolsward eenvoudig en rechtuit zijn arbeid moge verrichten. Nog spraken de heeren ds. Van Iterson, te Wirdum, namens de Redactie en lezerskring van Teekenen des Tijds; en Van der Ploeg, van Heerenveen, voor de Vereeniging tot verbetering der Predikants-tractementen in Friesland. Beide Sprekers waardeerden ten zeerste den arbeid van dr. Niemeijer ten opzichte van beide instituten. De heer R. J. Vos te Bolsward, het woord nemende als lid der Gemeente, bracht in herinnering hoe hoog Bolsward den jubilaris waardeeert als mensch, als predikant. Hij hoopte dat men nog veel van hem zou mogen* genieten, nog veel van hem leeren. Het slotwoord was aan dr. Niemeijer. Hij zou het kort maken. Want al wat daar lag de Vrijz. Herv. in der Ley van Rauwerd. In keurige taal schetste deze wat dr. Nie meijer voor de vrijzinnigen in onze provincie had gedaan. Aanpakken, doorzetten, zoo werkte hij. Spreker vergeleek hem met Achilles. Deze had een machtige stem in den raad der aanvoerders, hij was de schrik der belagers. Van Achilles werd gezegd dat hij was gedoopt in den stroom der eeuwigheid. Daardoor was hij een held in den strijd. Ook gij zijt gedoopt in dien stroom, daar door groot geworden. Naast God dankt gij alles aan het gezin waarin ge zijt opgevoed. Heerlijke dag voor u ouders, huisgenooten en familie, nu heel vrijzinnig Nederland naar hem opziet als de drager van onze groote vrij zinnige beginselen. God zegene U. Namens alle vrijzinnigen in Friesland werd nu den jubilaris door ds. van der Ley aange boden Meyer’s groote Encyclopedie, 24 deelen, in prachtband, met daarbij passende kast of etagére naar keuze. Ds. Eilerts de Haan, van Heiloo sprak als vertegenwoordiger van vrienden en vereerders in Noord-Holland. Namens deze en enkele Afdeelingen in Overijsel werd door hem een aandenken aangeboden, als eene hulde van geheel N.-H. Ook als lid der Redactie van het Week blad voor Vrijz. Herv., sprak ds. De Haan. Vijf jaren lang had de hoofdredacteur, dr. Nie meijer een groot deel van dit blad gevuld op eene wijze, die ieders aandacht vraagt, 't Was het werk van den jubilaris dat deze courant het blad is geworden Als herinnering aan medeleden der Redactie in prachtband aan. Ds. S. K. Bakker te Zwolle, wilde even herdenken de jaren waarin hij het genoegen had met dr. Niemeijer hier ter plaatse samen Nog altijd denkt hij met waar- dien tijd. bij ons zooveel verschil was in en andere dingen, kwamen we naar elkander toe, omdat wij Spreker hoopte, dat God den jubilaris nog lang zou sparen, voor ons, voor zijn gezin, voor allen die met hem samen waren. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden huldigde dr. Niemeijer bij monde van ds. Prins van Epe, die een feestgroet bracht namens de Vereeniging. Met een enkel woord werd herdacht de arbeid besteed aan deze beweging, eerst voor Friesland, later voor het geheele land. ’t Was dan ook geen wonder, dat een stemmig werd gezegd„die man moet ge huldigd worden”. Immers, voor 40 jaren is er gezegd, dat de modernen een fata morgana najagen. Wij wisten beter. Maar dat er geen onwisse klank uitgaat van onze begin selen was het werk van dr. Niemeijer. Wij danken God, dat Hij U aan ons geschonken heeft. Bolswardsche Courant op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1