ïïïeuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. W Verschijnt Donderdags en Zondags. 53ste Jaargang. 1914. No. 38. Zondag 10 Mei. Electrische Centrale. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke doen den Raad het van Stads voor kennisgeving Vergadering op Donderdag 7 Mei 1914. deze (12) zich I 7. B. voor ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van kasverificatie bij eerste kwartaal van den geineente- 8 stemmen, stemmen en A. Vis en Een opgemaakte tabel geeft progressie is geregeld, waarbij accres een geleidelijke verhooging percentage ontstaat. Tot leiddraad van ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. kort en afstaan. De heer Èisma vindt de bepaling omtrent de opzegging na dagteekening van 3 maanden niet duidelijk, en meent dat eenvoudig kan bepaald worden, zooals in dergelijke gevallen gebruikelijk is, dat de grond tot wederop- zeggens wordt afgestaan. De Voorzitter antwoordt, dat er volstrekt niet in uitzicht is, dat de gemeente den grond ooit zal noodig hebben, doch ’t is een voor zorgsmaatregel voor latere tijdenom den heer Hiddema echter al vast eenige zekerheid te geven, is de termijn al dadelijk op 5 jaar gesteld. Na nog eenige discussie tusschen de heeren Oosterbaan, Terhenne en Kramer, wordt het voorstel Boersma om den termijn van afstand al vast op 10 jaren te stellen, verworpen met 8 tegen 5 stemmen, de heeren Boersma Terhenne, Vis, v.d. Klei en Oosterbaan. de schatting kan van den belastingplichtige eigen aangifte worden ge vorderd, en is deze verplicht daaraan te vol doen door invulling en onderteekening van een aangiftebiljet. Er kan dus, evenals dit voor de vermogens- en bedrijfsbelasting ge schiedt, nu ook voor den hoofdelijken omslag gevergd worden, zijn inkomen en vermogen schriftelijk open te leggen. B. en W. en de raadsleden hebben dus voortaan ook, wanneer zij dit noodig of gewenscht achten, de ge gevens ter beschikking, die tot heden alleen voor de rijksbelastingen dienden. ontried dit, want hij verwachtte dat ook bij deze regeering een aftrek van f 600.dit is f 450.voor levensonderhoud en f 150. voor kinderen, wel het maximum zal zijn. 13. Wijziging bouwverordening. Van Ged. Staten isj nog een nota van opmerkingen gekomen inzake de bouwver ordening. Hoewel B. en W. het betreuren dat die opmerkingen eerst nu zijn gemaakt, kunnen zij zich in ’t algemeen wel met de verlangde wijzigingen vereenigen, en daartoe dan ook het voorstel. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Na afloop der agenda deelt de Voorzitter mee, dat voor gemeente-architect zich 83 sollicitanten hebben aangemeld, en, daar niemand meer iets heeft te vragen, wordt de vergadering gesloten. Door de heeren Eisma en Keikes was te zamen en in vereeniging een nota van op en aanmerkingen ingezonden op het ontwerp dezer verordening, en deze nota was met het daarop ingediende antwoord van B. en W. vooraf aan de raadsleden bekend gemaakt. Aan de hand dezer opmerkingen werd nu de verordening behandeld. Vooraf deed de Voorzitter de mededeeling, dat er in de bijgevoegde tabel een kleine fout hersteld diende te worden om de pro gressie juist te hebben als het moet. Bij f 1850 inkomen is f 1400 belastbaar en het cijfer van aanslag op het belastbaar inkomen iets anders dan is aangegeven, en daar bij inkomens boven f 7000 het accres ophoudt te klimmen, moet daar verder in plaats van 26.50 telkens gelezen worden 26.wat echter op het bedrag van den aanslag geen merkbaren invloed kan uitoefenen. Bij de behandeling werd over de gemaakte opmerkingen der heeren Etsma en Keikes soms heel wat gesproken. Enkele punten hadden B. en W. overgenomen of er geen bezwaar tegen, bij andere echter wenschten zij hun voorstel te handhaven. Zonder de geheele verordening op te nemen is het moeielijk de discussiën weer te geven, en van ingrijpenden aard vonden wij ze niet. Het ging meestal over een redactiewijziging, soms over een woord en als men ’t door praten niet eens werd, werd het bij stemming uitgemaakt hoe het zal luiden. Na de afhandeling te ruim 10 ure, stelde de Voorzitter voor, de vaststelling der verordening op de heffing en ook die op de invordering te verdagen om vooraf de nogal ingewikkelde artikelen na de aangebrachte wijzigingen nog eens goed woord voor woord na te gaan, of alles nu klopt, en dan in de volgende vergadering de eindstemmingen te houden, wat wordt goedgevonden. De heer Eerdmans wenschte, hoewel hij het niet schriftelijk had ingediend, toch nog wel te beproeven of bij deze regeering geen hooger aftrek voor kinderen van groote gezinnen te kragen is dan f 150.doch de Voorzitter Vrijdagavond werd in „de Wijnberg” een vergadering gehouden van belangstellenden in een electrische centrale. De opkomst was nog al bevredigend. Ruim 30 heeren waren tegen woordig. Dr. Beekhuis leidde de bespreking in, en deelde mee dat hij op de onlangs in de cou ranten geplaatste oproeping van ongeveer 50 dames en heeren bericht heeft ontvangen dat zij belangstelden in de oprichting eener electrische centrale. Het verheugt hem, dat hier heden verscheidene heeren zijn saamge- komen. Door toevallige omstandigheden is hij er toe gekomen om te zien of er hier ter stede belang wordt gesteld in deze zaak. Hoewel leek op dit gebied, heeft hij, door besprekingen met energieke landbouwers in den omtrek, gemeend de zaak omtrent een electrische centrale hier in bespreking te moeten brengen, omdat hij er in ziet dat dit voor Bolsward een zaak van belang is. Door advies in te winnen bij technici is het hem gebleken dat electriciteit voor de klein industrie een zaak van belang is. Het zal in zekeren zin een concurrent wórden voor de gasfabriek, maar toch slechts gedeeltelijk. In vele plaat sen gaan een gasfabriek en een electrische centrale samen. De voordeelen van electriciteit geeft hij daarop nader aan, wijst op ’t gemak en de voordeelen er van waarbij vooral uit komt dat als beweegkracht voor de klein industrie het van groot gewicht is. Gas en electriciteit wedijveren samen, en de lage prijs van electriciteit, is waar het voor verlichting en voor kracht in de bedrijven wordt aange wend, een belangrijke factor. De heer Tijdens, directeur van ^Hollandia” is zoo welwillend eenige mededeelingen te doen. Hij toont verschillende soorten electri sche lampen van de fabriek Philips te Eind hoven, waarbij vooral de half-Watt lamp in’t gebruik goedkoop is, de verlichting is goed- kooper dan met gas. Ook voor drijfkracht in de industrie gaan de electrische motoren wegens verschillende voordeelen boven de gas en oliemotoren, terwijl de bediening zeer een voudig is, en er weinig plaatsruimte voor noodig is ook. De heer O. W. Eisma haalt daarop aan dat bij zijn zoon in een drukkerij te Leeuwarden de gasmotor vervangen is door electrische motoren, wat zeer goed bevalt en een groot gemak oplevert. De heer Tolle, directeur onzer gasfabriek, heeft met genoegen gebruik gemaakt van de uitnoodiging om ook op deze vergadering te komen, heeft de heeren Beekhuis en Tijdens gehoord over de voordeelen van electriciteit, doch meent ook op de keerzijde er van te moeten wijzen. Door de nieuwste verbeteringen der branders kan gas voor verlichting thans goedkooper geleverd worden dan electrisch licht, wat hij met cijfers aantoont. Hij wijst vervolgens er op dat electrisch licht schadelijk werkt op de oogen, terwijl een gaslamp in zekeren zin werkt als een ventilator in een vertrek, wat met electriciteit niet het geval is. Dan is electriciteit voor koken veel te duur, de warmte-callorieën bij gas zijn veel hooger dan bij electriciteit, en ten slotte wijst hij er op, dat waar bij de industrie geregelde beweegkracht noodig is, een gasmotor voor- deeliger uitkomt. De heer Beekhuis dankt den heer Tolle voor zijn toelichting, die bevestigt wat hij in den aanvang reeds gezegd heeft, n.l. dat gas en electriciteit gedeeltelijk concurrenten zijn en in zekeren zin elkaar kunnen aan vullen. Wanneer te Bolsward aansluiting bij Na de opening der vergadering stelt de Voorzitter voor, om punt 1 der agenda Beeediging van het gekozen raadslid H. Wierema te behandelen, wat wordt goedgevonden. De heeren Terhenne en v. d. Wal worden verzocht den heer Wierema binnen te leiden. Nadat hieraan is voldaan, plaatst deze zich voor den Voorzitter en legt in diens handen de ge vorderde eeden af. Daarop spreekt de Voorzitter ongeveer het volgende Mijnheer Wierema Thans zal U zitting kunnen nemen en deelnemen aan de beraadslagingen van den Raad. Ik wensch U geluk met het vertrouwen dat in U gesteld is, en vertrouw wel dat dit niet beschaamd zal worden en naar kracht en vermogen zult meewerken, om de belangen der gemeente te behartigen. Ik wensch dan ook dat U naar plicht en geweten de belangen der gemeente zult bevorderen, en verzoek U de voor U bestemde plaats in te nemen. Thans zijn alle 13 leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Een resolutie van Ged. Staten, dat geen bezwaar bestaat tegen de toelating van den heer Wierema als raadslid. b. Idem houdende goedkeuring kohier hoofdel. omslag. c. Idem goedkeurende de wijziging der begrooting. d. Idem de ontvangst berichtende der instructie van den gemèente-ontvanger. e. Kantbeschikking van den Commissaris der Koningin, houdende goedkeuring van de aanvulling der instructie ontvanger. Al het vorenstaande aangenomen. f. Het procesverbaal den gemeenteontvanger over 1914. Ter visie en voor kennisgeving aangenomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Benoeming van een Wethouder De heer S. E. Lunter wordt benoemd met de heer H. J. Boersma had 2 de heeren S. J. Oosterbaan, S. J. Praamsma hadden elk 1 stem, Op de vraag des Voorzitters, of de heer Lunter zich direct wil verklaren, of dat hij gebruik wenscht te maken van den daarvoor gestelden termijn, antwoordt deze, dat hij wel wil verklaren, dat hij de benoeming aanneemt, doch hij wenscht er bij te voegen dat dit een voorloopig besluit is. Hij wil zien of een behoorlijke vervulling van het wethouderschap, niet te veel tijd neemt. Is dit wel het geval, dan zal hij genoodzaakt zijn er later weer voor te bedanken. Hij zegt dit er nu bij, om later geen eventueele aanmerking er over te krijgen. Hij aanvaardt nu de benoeming in het vertrouwen dat de Voorzitter en de oudere wethouder hem met hun meerdere ervaring mogen steunen, en dankende voor het in hem gestelde vertrouwen, meent hij te mogen rekenen op aller medewerking. De Voorzitter wenscht den heer Lunter geluk met het vertrouwen dat in hem is gesteld door deze benoeming. Waar hij reeds jaren als lid van den Raad zijn krachten heeft gewijd aan de behartiging der gemeente belangen, zal nu als Wethouder nog meer van hem gevergd worden, doch zal hij ook gaarne zijne krachten hiervoor willen inspannen. Spr. verzekert, dat hij kan rekenen op de medewerking van hem en naar hij vertrouwt ook van den medewethouder, wijl hij ook vertrouwt op voortdurende onderlinge samen werking van de leden van ’t college. 3. Benoeming van een stadstuinier. De heer Johs. Jonker, tuinman te Halfweg, wordt benoemd met 10 stemmen, 2 stemmen waren uitgebracht op D. de Wit te’s Graven- hage en 1 stem op R. Elgersma te Goes. Aan B. en W. wordt overgelaten met den benoemde het tijdstip van in-functietreding te regelen. De Voorzitter merkt op, dat door de be noeming van den heer Lanter tot wethouder er een vacature is ontstaan in de Commissie voor de Gemeentereiniging, en stelt voor daarin terstond te voorzien. Tot stemming overgaande verkrijgt de heer v. d. Klei 4 stemmen, de heeren Eerdmans en Terhenne elk 3, de heer v. d. Wal 2 stemmen en de heer Wierema 1 stem. Bij de 2e vrije stemming verkreeg de heer v. d. Klei 5, de heer Eerdmans 3, de heeren Terhenne en v. d. Wal elk 2 stemmen en de heer Wierema 1 stem. Bij de herstemming tusschen de heeren v. d. Klei en Eerdmans werd eerstgenoemde benoemd met 9 stemmen, de ander kreeg 3 stemmen en 1 briefje was blanco. 4. Aanbieding gemeente-verslag. Dit verslag zal bij de leden van circuleeren. 5. Aanbieding verslag volkshuisvesting. Dit verslag wordt ter visie gelegd. 6. Vaslstelling kohieren schoolgeld 1ste kwartaal 1914. Deze kohieren worden vastgesteld en in vorder baar verklaard tot een bedrag van f 225.50 voor de school voor m.u.l.o. en tot een bedrag van f 286.40 voor school no I. Wijziging gemeente-begrooting 1914. en W. stellen voor f 100 uit het fonds onvoorziene uitgaven over te schrijven op den postreis- en verblijfkosten, wijl door de verschillende vacatures van gemeente- personeel deze post belangrijk verhoogd dient te worden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Goedkeuring rekening Bank van Leening Op voprstel van B. en W. werd deze rekening, met algemeene stemmen, goedgekeurd. 9. Goedkeuring rekening Algemeen Armenhuis. Op voorstel der Commissie wordt rekening goedgekeurd met algemeene stemmen. De heer Praamsma hield buiten stemming. 10. Vaststelling pensioensgrondslagen. Wijl in de vorige vergadering het week loon van 8 werklieden der gemeentereiniging met 50 cent is verhoogd, dient ook de pensioengrondslag in overeenstemming daar mee verhoogd te worden. B. en W. stellen daarom voor, dezen grondslag te bepalen op f 546 voor Douwe van der Veer, Ruurd Stevens, Gabe van der Spoel, Anthoon van der Schaaf, Sijbren Bijkersma, Dirk Bonnet, Jouke Heins en Reinder van der Schaaf. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 11. Voorstel B. en W. verhuur grond aan O. A. Hiddema. B. en W. meenen dat er wel eenig bezwaar is om den grond aan de Franekerstraat in eigendom af te staan, omdat men niet kan weten, hoe in lateren tijd de gemeente soms behoefte er aan kan krijgen; echter is er geen bezwaar om het voor het hebben van een stoep in huurgebruik af te staan, wijl het zonder hinder voor de passage kan gemist worden. B. en W. stellen daarom voor be doelde strook grond voor de woning van den heer O. A. Hiddema aan dezen in huurge bruik af te staan tegen een vergoeding van f 1,50 per jaar, en zulks voorloopig voor 5 jaren, terwijl het dan telkens voor één jaar verlengd wordt als niet drie maanden te voren opzegging geschiedt, waarop adressant den grond weer met steen bevloerd moet op leveren. De heer Boersma vindt, met het oog op de nog al beduidende kosten die adressant moet maken, den termjjn van 5 jaren wat zou het alvast voor 10 jaar willen De voorstellen B. en W. 1°. om dezen grond I® M2. aan den publieken dienst te onttrekken en 2°. om deze dan aan adres sant in huurgebruik af te staan worden beide met algemeene stemmen aangenomen. Tot zoover ging deze raadszitting vlot van stapel, maar het volgende punt was een ver ordening en die ervaring hebben we al dikwijls opgedaan, daarbij wordt over redactiewijziging, soms over een enkel woord een heele discussie gevoerd, meer lang dan vruchtbaar of zaakrijk. Ons nieuw raadslid zullen, dunkt ons, de ooren wel eens getuit hebben, nu hij als vreemdeling nog, ineens werd ingewijd in een zoo uitgebreide en soms vage discussie. Hij trof het dan ook wel den eersten avond de beste, zoo’n Srege, om vangrijke en ingewikkelde verordening mee te mogen vaststellen. Wij zullen, wat in ons oog de lezers eenig belang kan inboezemen in ’t kort meedeelen. Vooraf diene, dat gelijk bekend is het maximum hoofdelijken omslag is bepaald op f 40,000,tot dusverre mocht niet hooger worden gegaan dan f 30,000,dan wordt in deze verordening wat uitvoeriger dan voor heen beschreven, dat de belasting wordt ge heven naar ’t inkomen, voortvloeiende uit ambt, nering, bedrijf en vermogen en wat men daaronder heeft te verstaan. Voor nood zakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken f 450,en voor elk kind beneden 18 jaar f 25,doch de gezamenlijke aftrek mag in geen geval meer bedragen dan f 600. Voor de op zich zelf staande bij anderen inwonende personen bedraagt de aftrek f 300, aan hoe de naar stijgend van het Bolswardsche Courant J I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1