Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. E H E 1914. Verschijnt Donderdags en Zondags. 53ste Jaargang. No. 39. Donderdag 14 Mei. BINNENLAND. r cT- i VOOR Afzonderlijke tafel. 1 7,17 48.200 1,67 0,22 1.470 3,49 100 pCt. Aan het verslag van den Toe stand en de Exploitatie der Ge meentelijke Gasfabriek te Solsward, over het dienstjaar 1913, ontleenen wij het volgende - H,— - 13,- - 12,- - 11- - 10,50 - 10,— het gas. van zwavelwater- gaf geen reden tot ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het stof en klachten. publ. verlichting fabriek, terrein en 11,227 le fitter 2e h Hulpfitter le stokers 2e Winterstokers Terreinwerker u (tijdelijk) Aan den klerk werd met ingang April eene toegekend. Hoedanigheid van gas was steeds vrij 1 ammoniak en koud ging men, in den laten om van kleeren te verwis toen spoedig in bed. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wonseradeel, 9 Mei. Het veilingsgebouw te Arum, voor nagenoeg twee jaar naar de eischen des tijds gesticht, is reeds heden op afbraak verkocht en bracht niet meer dan een vierde van de oprichtingssom op. Achlum, 11 Mei. Een werkman van den landbouwer D. Witema alhier, kwam met paard en wagen uit ons dorp huiswaarts en reed den een eindweegs afhellenden sintelweg op, toen de ,lus” in den dissel los van de „strengen” geraakte. Voor op den wagen zaten de bestuurder en een knaap. Eerstgenoemde sprong van den wagen, die met vaart de richting naar de diepliggende sloot nam en daarin met den knaap terecht kwam. Gelukkig bleek de knaap slechts weinig letsel te hebben bekomen. Hommsrts, 11 Mei. Op één na stierven alle eenden van F. S. die een dezer dieren opzond naar de rijksseruminrichting te Rotter dam. Het onderzoek bewees, dat de dieren leden aan darmontsteking en het raadzaam was niet dadelijk nieuwe eenden aan te schaffen, maar eerst het hok te ontsmetten. Frieslands Westhoek, 11 Mei. Met den bouw en de greide staat het er hier goed raadsbesluit van 2 Mei 1912. Volgens deze regeling werd over 1913 gerestitueerd f 111,81. De bijbetaling van muntgasverbruikers, die minder dan 180 M3. per jaar verbruikten, bedroeg f 6,89. Straatverlichting. De volgende 6 lantaarns werden bijgeplaatst Elandslaagte (nachtbrander), Wilhelminastraat, Schuttershof, Nieuwe Kampen, Ververstuin en St. Jozefbuurt (alle avondbranders). De beide eerstgenoemde waren particuliere lan taarns, die in de P. V. opgenomen werden. Het aantal lantaarns was aan het eind des jaars 150 met 164 brandershiervan worden 59 lantaarns om 11 uur gebluscht en bran den alleen gedurende 9 maanden van het jaar, terwijl de overige als nachtvlammen blijven branden. Bij maan verlichting werden slechts 21 lantaarns ontstoken. De proef met automatische lantaarnaanste- kers werd voortgezet; de uitkomsten hiervan gaven den Gemeenteraad aanleiding om te besluiten tot inrichting van de geheele straat verlichting met Gafeg automaten, die in Januari 1914 geplaatst werden. Het verbruik aan gas voor de P. V. werd geraamd op 48.200 M8., terwijl 1674 kousjes en brander De kosten droegen over meente werd een som van fabriek, terrein i woning abonnement en illuminatie condensatie, mis wijzing en verlies 23.420 671.920 M3. Gasprijs. Deze bleef voor licht- en kookgas 7 ct., voor muntgas 8 ct. en voor industriegas 6 ct. per M3., met de reductie, vastgesteld bij Het gebeurde te Arnhem. In een beschouwing over de botsing Zater dagavond te Arnhem tusschen een politie- inspecteur en eenige opgewonden menschen, ten gevolge waarvan een jonge man werd gedood, schrijft de Arnhemsche Courant „We spreken hier over schuld noch over onschuld van wien dan ook. Het gerechtelijk onderzoek zal dat hebben uit te maken en dat zal zeker niet gemakkelijk zijn, nu het officieele politie-rapport op enkele zeer be langrijke punten geheel afwijkt van wat meer dan één ooggetuige aan onze redacteurs ver klaarde. Drukking. De automatische regulateur werkte zonder stoornis en onderhield geregeld in het cen trum der stad een gelijkmatige drukking van 38 m.M. Bij opneming van de drukking op ver schillende punten van het buizennet bleek zij nergens beneden 30 m.M. te zijn en was zij dus overal voldoende. De drukking aan den uitlaat van den regulateur varieerde van 56 tot 40 m.M. Gasverbruik. Totaal werden afgeleverd 671.920 M3. gas, waarvan werden verbruikt door: particulieren 587.603 M3. of 87,45 pCt. u „We kunnen, mogen, noch willen ons op het standpunt der bevoegde macht stellen en uitspraak doen. „Doch als burgers van Arnhem, die een publicatie-orgaan, dat voorlichten en waar schuwen kan, tot onze beschikking hebben, meenen we niet alleen het recht, maar den dringenden plicht te hebben om op iets te wijzen en iets te vragen. „Wij wijzen er dan op, dat in het officieele, ons over 4e zaak verstrekte politierapport ge zegd wordt„op hetzelfde oogenblik gaat de revolver af zonder dat de inspecteur, naar hij verklaart, dit wilde”. En verder „Toen gaat een tweede schot af.” Wil dit laatste óók zeggen: „zonder dat de inspecteur het wilde”? Zoo ja, dan is twee keer de revolver in de handen van den inspecteur afgegaan, zonder dat deze bedoelde een schot te lossen. Één maal is het, volgens de officieele verklaring van de politie, zeker gebeurd. „Of dit aannemelijk is in het gegeven ge val, moet de justitie uitmaken. Maar het publiek zal revolvers, die afgaan zonder dat bij den drager de bedoeling bestaat om te schieten, in handen van dien drager niet op zijn plaats vinden. Het publiek acht zulk een wapendrager niet bevoegd om zulke gevaar lijke dingen te hanteeren. „En nu is, naar wij tot dusver ingelicht zijn, de inspecteur, die de doodelijke en ver wondende schoten loste, noch geschorst, noch met verlof naar huis gezonden. Hij heeft zich gisteren en heden gewoon als altijd door de stad bewogen en, wanneer hij b.v. hedenavond weer zijn deel van den politiedienst moet doen, zal hij allicht weer gewapend zijn met de revolver, die in den nacht van Zaterdag op Zondag afging, zonder dat hij het wilde. Wie zegt, dat iets dergelijks vanavond of morgen niet wéér kan gebeuren. Daarom vragen we, of het niet zaak zou zijn, dien inspecteur tijdelijk te onttrekken aan den dienst. Hij heeft, hoe dan ook, op wettige of onwettige wijze, de revolver getrok ken en daaruit is een feit geboren, waarvan geen redres is: de dood van een mensch. Voor hem zelf moet het, wanneer hij waaraan we niet mogen twijfelen den ontzettenden ernst van het gebeurde inziet, eene opluchting zijn, althans eenigen tijd aan anderen de zorg voor de veiligheid op de straat over te laten. En voor het publiek, dat niet weet, of hij te verontschuldigen of te veroordeelen is, zou ’t eveneens een opluchting zijn, indien deze man niet eerder zijn functiën hervatte dan nadat uit een ernstig onderzoek is gebleken, dat hij in dezen vrij uit gaat en de noodige zelfbe- heersching en de vereischte koelbloedigheid bezit, die gevraagd mogen worden van hen, aan wier hoede de overheid de openbare veilig heid, desnoods met zóó gevaarlijke wapenen te verdedigen, toevertrouwt.” Vrijzinnige landdagen. Op Hemelvaartsdag zal in alle 11 provin ciën een vrijzinnige landdag worden gehouden. Deze betoogingen worden belegd met het doel, de verkregen eenheid in de actie der Vrijzinnige fracties te bestendigen en sym pathie te wekken voor den arbeid van het Ministerie-Cort van der Linden. Algemeen overzicht. De fabriek werkte zonder eenige noemens- waardige stoornis. De technische, zoowel als de financiëele resultaten van het afgeloopen bedrijfsjaar waren gunstig. Het getal nieuwe aansluitingen was echter niet zoo groot als het vorige jaarhet gas verbruik is dan ook slechts toegenomen met 33/4 pCt. Voor huishoudelijke doeleinden vindt het gas nog te weinig toepassing. Ook hier deden de hooge kolenprijzen hun invloed gelden, maar ondanks dit en de meerdere uitgaaf aan arbeidsloonen hoofd zakelijk tengevolge van de loonsverhoogingen bij het in werking treden van het werklie denreglement op 1 Januari was de netto winst niet onaanzienlijk en bedroeg f 8,138,08. Bestuur en Personeel. De samenstelling der Gascommissie onder ging geen verandering. Door benoeming van den heer J. A. A. Ochtman tot directeur der Gemeentegasfabriek te Zaandam vroeg eu verkreeg deze eervol ontslag als Directeur-Boekhouder met ingang van 15 Februari. In zijn plaats werd be noemd de heer D. H. Tolle, opzichter aan de stedelijke gasfabriek te Leiden, die 25 Maart in dienst trad. Met ingang van 1 Januari werden door B. en W. vast aangesteld tot klerk R. v. d. Vleugel, tot meteropnemer-geldophaler J. Palstra en tot terreinwerker P. Alkema, ter wijl F. Bonte en S. v. d. Heide met ingang van 12 en 20 Mei definitief werden aange steld tot len en 2en stoker. De loonen werden als volgt geregeld Klerk f 400f 600 per jaar, met f 50 toelage voor diploma boekhouder. Meteropnemer-geldophaler f 520,per jaar. - 16,per week. van verhooging van f 50,per jaar voor; de meeste bouwvruchten komen reffds boven den grond. Vele greidboeren alhier schaffen zich thans meer koeien aan dan vroeger. Het overtollige hooi van het vorige jaar laat dit toe, en de uitgaven voor maaiers en hooiers worden er mee bespaard. In den a.s. ^herfst zal men weer moeten verkoopen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sn eek. Door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk alhier, werd heden gestemd over het aangaan van eene dading met de gemeente Sneek, houdende in hoofdzaak af stand aan die gemeente van de rechten der Kerkelijke gemeente op een gedeelte van het Oud-Kerkhof, tegen betaling van een bedrag van f 10.000 en voorts op zoodanige bedingen, als waartoe Kerkvoogden door Notabelen ge machtigd zijn of worden. De Kerk zal in vollen eigendom verkrijgen den grond, onmiddellijk grenzende ten Noorden, Zuiden en Westen der Kerk tot aan een geprojecteerde grensscheiding. Dat gedeelte zal daarmee onttrokken worden aan den publieken dienst. Als zichtbare bovengrondsche grens scheiding zal de Kerk een hek plaatsen, te bekostigen uit de genoemde f 10.000. De uitslag der stemming was, dat 295 stemmen zich voor verklaarden en 27 tegen, terwijl 4 in blanco werden uitgebracht. Hiermede is aan eene reeds lange jaren hangende kwestie een einde gemaakt. Het door de gemeente verkregen terrein zal dienen tot uitbreiding der veemarkt. (Fr. Dgbl.) Tzum; 11 Mei. „Striinderij” is ’n bezig heid, die voor menig jongen man iets apart aantrekkelijks schijnt te hebben dat konden we de vorige week weer opmerken. Een ingezetene, reeds in den herfst van het leven, schijnt hart en band aan een Eva te hebben verpand men weet te vertellen dat een hu welijk aanstaande is. De bruidegom-in-spé, die nogal buiten het dorp woont, moest ’s avonds naar huiseen paar jongelui maakten fluks een plannetje, dat ook dra werd uitgevoerd men wou n.l. het verliefde paar eens samenzien. Jawel, het paartje zat knusjes aan Even beter zien, dan één der blinden open gedaan. Maar, o schrik, dat merkte het tweetal in de kamer, en onze vriend ging ras naar buiten. De „strtinders”, die dit direct gewaar werden, smeerden ’m met allen spoed. Doch zie, ’n sloot scheen het over haaste vluchten te zullen belemmeren maar geen nood, dit was voor de jongelieden geen bezwaar, en met een aanloopje sprong men in het koude nat. Een frisscbe kennismaking met het water in dezen tijd, maar... de nood dwong. Nat en avond, huiswaarts, selen, en Men beweert dat de jongelui het „strunen” er voor goed aan gegeven hebben. Leeuw. Nieuwsbl. Roodhuis. Ofschoon het in den verboden vischtijd is, scheen ’n liefhebber uit Sneek de verzoeking niet te kunnen weerstaan, en kwam Zondagmorgen alhier zijn geluk be proeven. Twee politie-beambten in burger- kleeding lagen echter op den loer om hem te snappen. Eindelijk gaat een van de twee er op los om hem te verbaliseeren, wat onze visscherman in de gaten krijgt, en zich uit de voeten maakte, dwars door het land en slooten heen, met het doel om op den grint weg te komen en zoo te ontsnappen. Maar o schrik. J uist op de plaats waar hij op den weg komt, ligt de 2e politieagent verscholen, dien hij nu in handen loopt en van wien hij twee verhaaltjes krijgt, een voor verboden visschen en een voor loopen over verboden land. Met zijn nat pak ging hij naar huis, en de vischlust zal wel eenigszins afgekoeld zijn. O. N. 128 glazen werden geplaatst d. i. per aan kousjes 10,1 en aan glazen 0.8. van aansteken en blusschen be- 1913 f660,45. Door de ge- voor de straatverlichting vergoed f3.500,—. Gasproductie. De gedestilleerde 2313.7 ton kolen brachten volgens den fabrieksmeter op 671.450 M3. gas of per ton kolen 290,2 M3. gas, tegen 293 M3. in 1912. De grootste etmaalproductie had plaats op 9 December en was 2680 M3., de kleinste bedroeg op 18 Juni 1045 M3. De gasproductie bedroeg per inwoner 93,84 M3., tegen 89,31 M3. in 1912. Financieel Overzicht. Uit de Winst-en Verliesrekening blijkt, dat na afschrijving van f 5000,en na betaling van f 4,140,aan rente en f 1000,voor verplichte recognitie aan de Gemeente nog een netto winst overblijft van f 8.138,08. Hiervan wordt, ingevolge de verordening, de helft uitgekeerd aan de Ge meente en de andere helft komt ten goede aan het Reservefonds der Gasfabriek. Door de waardevermeerdering van den inventaris met een bedrag van f 91,32 komt thans een bedrag van f 3.977,72 in geld ter beschikking van het Reservefonds. De kosten voor het inrichten der straat verlichting met automaten, waartoe door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 23 October op voorstel der Gascommissie werd besloten, zullen uit het Reservefonds bestreden worden. De verplichte aflossing bedraagt f 5000, Volgens de verordening worden de aflossin gen op de schulden en de kosten voor aan schaffen van meters, aanleggen van nieuwe leiding enz. voldoende geacht voor afschrij vingen. Is het gedaan met den bioscoop Men schrijft uit Utrecht aan het N. v.d. D Er is plotseling een kentering gekomen in het bioscoopbezoek. Zonder dat er een be paalde reden voor is te vinden, blijft het publiek wegde bioscopen zijn leeg. Eén er van is gesloten, een andere ging reeds in andere handen over en kan zich niet meer staande houden in een derde is het perso neel a angezegd, naar eene betrekking elders uit te zien. Een tweetal blijft rustig voort gaan, zij het ook voor slecht bezette zalen, maar ook die zullen ten laatste moeten slui ten. 't Is een vreemd verschijnselnog geen half jaar geleden moesten bezoekers worden afgewezen en thans is er van belangstelling bijna geen sprake meer. De visschers W. Slijt en W. deVries aan de Zwarte Haan hadden een aardig buiten kansje, doordat ze een zalm vingen van maar eventjes 28 pond, de zwaarste en zeker ook de laatste van dit voorjaar. Na de voormiddag-godsdienstoefening in de Gereform. Kerk te Piaam werd j.l. Zondag in het kerkezakje een bankbiljet van f 1000 gevonden. N Harl. Gfv Bolswardsche Courant u u u 6,— a op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) u u u u H n u

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1