Uïeuws- eu Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 40. Zondag 17 Mei. SCHOONMAAK! BINNENLAND. I Het Nederl. Gymnastiek- verbond en zijn taak. VOOR afzonderlijke de schoonmaak z’n hierbij in moet zich tooien in uitnemend middel voornaamste levens- Gister vertoefde den van het ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan enkele regels eten niet op tijd wanneer de gereisd. Volgens belofte zouden de jongens haar weer komen ophalen, wat ze evenwel niet hebben gedaan. Heden zal het meisje naar huis worden teruggebracht. Het is reeds de derde maal, dat ze de ouderlijke woning is ontvlucht. De jongens, welke eerst het dorp hebben afgeloopen met liedjes, zijn ver moedelijk in de richting van Steenwijk ver trokken. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek 14 Mei. De S. D. A. P. alhier heeft besloten geen zitting te nemen in ’t Plaatselijk Comité voor’t petitionnement voor grondwettelijke gelijkstelling vóór man en vrouw, maar in deze zelfstandig op te treden. Sneek 14 Mei. De heer A. Hofstra onder wijzer te Woudeend en alhier gedomicilieerd, is benoemd tot tijdelijk hoofd der openbare school te Wolsum, met kans op definitieve benoeming aldaar. Sneek 15 Mei. De 74-jarig H. Ydema zou eergisteren in de Brouwersteeg een wasch op een bovenhuis brengen. Bijna boven, gleed de man uit, stortte naar beneden en kwam met ’t hoofd op een waschtobbe terecht. Vreeselijk bloedend werd hij opgenomen en, na verbonden te zijn, naar ’t ziekenhuis ge bracht. De toestand van den patiënt laat op ’t oogenblik veel te wenschen. Een propaganda-autotocht. Zondag wordt op Texel een propaganda- autotocht gehouden, georganiseerd door de afdeeling der Vereeniging voor Vrouwenkies recht en de liberale kiesvereeniging op dat eiland. Als sprekers zullen op verschillende plaatsen optreden mejuffrouw Martina Kramers en de heer I. H. J. Vos Jr. Alg. Hndbl. Tegen vogelverdelging Het aantal adhaesiebetuigingen aan het adres van den heer Jurriaanse te Rotterdam aan de Tweede Kamer in zake „Vogelver- delging” is thans gestegen tot 30013. De heer Jurriaanse blijft handteekeningen ver zamelen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. uw vrouw uwe echtgenoote in den schoon- voor de voeten. Bekommer u niet over uw boeken of Zet het krantenlezen aan de huistafel wijle uit uw hoofd. 6e. Spreek uw vrouw vooral niet tegen, maar geef haar in alles gelijk. 7e. Mopper niet als uw klaar is en proef vooral niet, spijzen aangebrand zijn. 8e. Vraag vooral niet, wanneer men denkt met den schoonmaak gereed te wezen. 9e. Zeg vooral iederen dag, dat alles er nu veel aardiger en zindelijker uitziet. 10e. Prijs uw vrouw als een ijverige werkster en een solide huismoeder. Werkelijk lezer, ik heb heel geen moeite gehad om deze schoonmaakgeboden voor u samen te stellen. Ze vloeiden me zoo uit de pen. ’t Zijn heel gewone, vanzelf sprekende dingen. Werkelijk, probeer het eens in toepassing te brengen. ’t Zal u beslist bevallen. Ge zult in het vervolg den schoonmaak met geheel andere oogen aanzien, en u er wèl bij bevinden. En als ge dan, als de periode voorbij is, met uw vrouwtje genoegelijk zit in uw schoon gemaakte woning, dan zal er tevredenheid zijn in uw hart. 't Hangt er ten slotte veel van af, hoe men de dingen bekijkt. voor de lichamelijke opvoeding van het Neder- landsche volk is gelegen, zal de afgevaardigden en vertegenwoordigers officieel ten raadhuize ontvangen, terwijl daarna een openbare uit voering plaats heeft, waarvan duizenden bij gunstig weer zullen kunnen genieten. Wij wekken onze lezers op, deze uitvoering te gaan bijwonen. Het is een feest, dat slechts zelden in de gemeente terugkeert en dat een schoone gelegenheid biedt, om van nabij kennis te maken met dezen nuttigen tak van lichaams oefening. ,zNa regen komt zonneschijn I” was echter het wijze antwoord op de onminzame be groeting van zijn huisplaag. En ’t is juist uit dit antwoord, dat ik leering wou putten, omdat het zoo juist aan geeft de goede toon omdat het zoo juist bepaalt hoe wij huisvaders dienen te staan tegenover den schoonmaak, die ieder jaar wederkeert, evenzeer als het Lentegetij. Na regen komt zonneschijn. Zeker, heeft niet de schoonmaak z’n goede zijde? Daarom, beschouw de totale omkeering van uw huis van een optimistisch standpunt. En dit is mogelijk. Ik beweer altijd, dat ieder echtgenoot, bij eenigszins goeden wil, zich gelukkig kan voelen in den schoonmaaktijd. Maar ge dient u te onderwerpen. Deze zijn in het kort samen te vatten als volgt le. Het geheimzinnig geval. De gisteren te Assen binnengebrachte Roelof H., uit Gasselte heeft bekend den 28 jarigen Geert Moek aldaar met een zwaren bongel of paal tegen het hoofd te hebben geslagen, met het gevolg, dat Moek aan de gevolgen is overleden. Nader is gebleken, dat er een veete bestond tusschen een zekeren Vos en Moek, wat aanleiding was dat IL, een vriend van Vos, Moek met den paal sloeg. Alg. Hndbl. Een zeldzame vondst. Maandag vond een metselaar, die bezig was met graven op de Kerkstraat te Spaarndam, drie skeletten in gaven toestand. Eerst ont dekte hij een kalklaag en toen deze uitgegraven was, vond hij het eerste skelet, toen weder een kalklaag, waaronder nog twee andere geraamten lagen. Blijkbaar aan de houding te zien, was de ligging onveranderd gebleven. Een geraamte echter lag omgekeerd, met de armen om het hoofd, terwijl in den schedel boven het rechteroog, duidelijk het teeken was te zien van een sabelhouw. Naar alle waar schijnlijkheid dateeren zij dus óf uit den Spaanschen tijd, óf uit den Franschen tijd. Het is wel jammer, dat verder niets gevonden is. De schedelvorm was mooi, en een zelfs van zeer groot model. De gebitten waren buitengewoon goed, hagelwit, geen tand of kies ontbrak, een tandarts hadden zij blijk baar ooit noodig gehad. Dat de personen niet van jongen leeftijd moeten zijn geweest, was duidelijk te zien aan het afgesletene der kiezen. Arnh. Cl. He staking te Zaandam. De burgemeester van Zaandam heeft zijn bemiddeling inzake de staking, ingetrokken, naar aanleiding van een brief van werkgevers waarin de onpartijdigheid van den burgemeester in twijfel wordt getrokken. Vakonderwijs. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Ged. Staten om advies verzonden een voorontwerp van wet tot regeling van het vakonderwijs. N. R. Ct. Uit den trein gesprongen. Gisteren is een man nabij Groesbeek uit een in volle vaart zijnden trein gesprongen. Een overwegwachter zag hem de vlucht nemen. Doe tijdelijk van uw rechten als heer des huizes afstand. 2e. Kom in huis als het goeddunkt. 3e. Loop maaktijd niet 4e. tijdschriften. 5e. een HENRI schrijft in De Nieuwe Courant: Allicht vermoedt ge, dat ik voor dit artikel alleen de belangstelling vraag van de huis moeders en de huisvrouwen in den dop. Uwe veronderstelling is er naast. Ik hoop te kunnen aantoonen, dat de schoonmaak ook voor de heeren in de schepping een onder werp van belang kan genoemd worden. Schoonmaak Ieder voorjaar brengt dit woord een electrischen stroom in de harten van duizenden en duizenden, omdat het ten nauwste samenhangt met het gezinsleven, omdat het in zeer nauw verband staat tot den huiselijken haard. De schoonmaak, de algeheele schoon maak valt in het voorjaar. Niets bijzonders, zult ge zeggen. Toch welNa de wintersche dagen komt de Lente, om nieuw leven te brengen, om de natuur daar buiten om te tooveren in een paradijs. De guurheid, de verlatenheid daar buiten vliedt eensklaps weg, als daar de Lentegodin verschijnt, om natuur te tooien in het bruidskleed. En ziet, omdat alles daar buiten nu wordt getooid met het nieuwe, frissche kleed, omdat boomen en struiken zich sieren met schoone gewaden, daarom wil de huisvrouw haar woning ook geven een lenteaanzien. Ons leven moet zijn in overeenstemming met de natuur. Ook ons huis moet dan uittrekken het wintersche gewaad, en lentedos. Daarom worden onze huizen in een nieuw kleed gestoken, omdat de winter voorbij is, en daar buiten een heerlijke tijd gaat aan breken. Licht en lucht moeten nu kunnen doordringen in ruime mate. De kachels aan zij, en gelukkig opgeborgen voor verscheidene maanden, 't Winterstof moet verjaagdalles moet helder en frisch worden. Van buiten en binnen moet ons huis worden gestoken in een frisch kleed. Weg geschoven de zware gordijnen voor uwe vensters, opgeborgen de tochtlatten, die ons diensten bewezen in ’t gure getij. ’t Moet licht worden in onze woningen, nu natuur zich gaat tooien in lenteweelde. Ons huis moet in overeenstemming worden gebracht met onze omgeving. We houden er niet meer van opgesloten te zitten, nu het daar buiten zoo heerlijk gaat worden. En onze kamers trekken het zomerpakje aan. Ziet ze bedrijvig de huisvrouwen, als daar aanbreekt de schoonmaaktijd. Van den vroegen morgen tot den laten avond zijn ze bezig, om het huis te keeren. En hij, die niet begrijpt de diepere beteekenis van dien schoonmaak, ergert zich in die dagen en gaat verwenschingen richten tot die ieder jaar weerkeerende „mooimakerij”. Een Robertus Nurks wordt prikkelbaar als z’n vrouw spreekt over de voorbereidingen van den schoonmaak, en als eenmaal de tijd daar is, dan kent z’n wrevel geen grenzen, en murmureert hij den ganschen dag op die ziekelijke neiging der vrouwen, die zzschoon- maak” genoemd wordt. Verjaagd wordt hij eiken dag uit zijn hoekjen verdreven van zijn plaats. Hij moet wegtrekken uit zijn stil schrijfvertrek, en hem wordt een ander plaatsjen aangeboden, vanwaar hij morgen wederom verdreven wordt. Verdwenen is de rust uit het huis, ’t Is als een schip zonder roer. Alle leiding ont breekt de man is een overbodig meubel geworden in de periode van den schoonmaak. Bewezen niet de oude geschriften, dat Socrates zelfs met emmers water werd ver dreven, toen hij het in den schoonmaak waagde met eenige zijner leerlingen huiswaarts te keereu Lemmer, 14 Mei. Als bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat door den visscher K. Bijlsma, heden aan zijn hoekwant, waarmee hij op geep vischte, een zalm is gevangen. Dat een zalm wordt gevangen in de Zuiderzee is reeds een zeldzaamheid, maar aan een hoek is zeker nog nooit voorgekomen. Deze visch woog 3 pond en is voor f 0.75 per pond verkocht. Sneek, 14 Mei. In de plaats van twee overleden nachtwachts, zal thans ons politie corps met twee man worden versterkt. Doniawerstal, 15 Mei. In de hoofdplaats Langweer heeft zich deze week een muggen zwerm vertoond, die de bijzondere attentie heeft getrokken. De zwerm bestond uit een soort zwarte muggen, iets langer dan de gewone huisvliegen. De zwerm kwam als ’t ware uit lucht en boomen vallen. De straten en waters werden er mede bedekt, zoodat ze hier en daar wel met handen vol konden worden opgeraapt. Ze waren niet bijzonder levenslustig vanwege de sterke koude en schenen hier niet thuis te zijn. Men heeft het hier voor dezen nimmer zoo gezien. Wolvega, 15 Mei. ganschen dag in de wachtkamer stationsgebouw ’n 19-jarig meisje uit Leeuwar den. Uit een later door veldwachter Bouma ingesteld onderzoek bleek, dat het een bekend straattype was. Zaterdagavond was ze de ouderlijke woning ontvlucht wegens slechte behandeling, waarna ze in gezelschap van twee jongens uit Leeuwarden, eveneens goede be kenden bij de justitie beiden hadden nog gevangenisstraf te goed naar hier was Nu binnen énkele dagen de openbare uit voering van het Gewest Friesland van het Ned. Gymn. Verbond te Joure zal plaats hebben, willen wij in enkele weinige woorden trachten de nationale beteekenis van het werken van het Verbond in het licht te stellen en daardoor onze lezers opwekken Hemelvaartsdag, deze feesten te gaan bijwonen. Het N. G. V. bestaat uit een groot aantal vereenigingen van mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die wekelijks een of meermalen bijeenkomen, om onder leiding van daartoe bevoegde leeraren zich met gymnastische oefe ningen bezig te houden. Al deze menschen, en het zijn er eenige duizenden, beoefenen deze gymnastiek niet in de eerste plaats om er roem of eer of voordeel mee te behalen, maar om er voor hun gezond heid en voor hun lichaam profijt van te trekken. De gymnastiek is een tak van lichaams oefening, die zich van verschillende takken van sport op allerlei wijze onderscheidt. Zij is niet kostbaar, -zooals b.v. het roeien; zij is niet aan een jaargétijde gebonden, zooals de sneeuw- en ijsport; zij is alzijdiger dan menig andere lichaamsoefening, omdat zij ge schikt is voor menschen van eiken leeftijd en van beiderlei geslacht. In de gymnastiek vindt men een groot aantal verschillende oefeningsvormen, waar door zij in staat is tal van goede hoedanig heden aan te kweeken. Zij leert samenwerking en discipline, omdat haar oefeningen op bevel geschieden. Dat dit opvoedend werken moet, vooral op jeugdige personen, zal ieder, die bij ons volk de tegen woordig overal sterk aan den dag tredende zucht naar vrije handeling soms met eenige vrees opmerkt, moeten toegeven. De gymnastiek leert behendigheid en tegen woordigheid van geest. In het hedendaagsche leven, waarin het drukke straatverkeer van ieder een groote mate van zelfbeheersching eischt, of waarin door de gemakkelijke verkeersmiddelen het reizen van plaats tot plaats voortdurend toeneemt en de gejaagdheid en nervositeit hierdoor bij de menschheid een geregeld verschijnsel is, komt behendigheid en tegenwoordigheid van geest, benevens de vaardigheid om zijn be wegingen te beheerschen, elkeen dagelijks te stade. De gymnastiek is een tot verhooging van onze verrichtingen. De strenge doorvoering van den gedetail- leerden arbeid, het landurige kantoorleven in onze tegenwoordige zakenmaatschappij, de groote eischen door de wetenschap aan de intellectueele ontwikkeling gesteld, zijn oorzaak, dat de mensch het grootste deel van den dag doorbrengt met arbeid, die de organen van den bloedstroom, de ademhaling en de spijs vertering tot een minimum van beweging doemt. De gymnastiekoefeningen komen dit tekort aan beweging op afdoende wijze aanvullen. Voor den jongeling, die binnenkort geroepen wordt zijn dienstplicht te vervullen, geeft geregelde voorafgaande beoefening der gymna stiek gelegenheid den tijd in ’t leger op betere wijze en korter door te brengen, dan met anderen het geval is, terwijl voor allen de gymnastiek een lichaamsoefening is, die opwek kend en verjongend werkt in den sleurgang van het alledaagsche leven. Het N. G. V., verdeeld in 7 gewesten, met een groot aantal vereenigingen over het geheele land verspreid, tracht op afdoende wijze in de behoefte aan lichaamsoefening, zoowel in zalen als in de open lucht te voorzien en ondervindt daarbij den gewaardeerden steun der Landsregeering, die met subsidie het Verbond in zijn arbeid te hulp komt. De uitvoering die- door het Gewest Friesland op 21 Mei a.s. te Joure zal worden gehöuden is een propagandamiddel om aan het NeJerlandsche volk te laten zien, wat de beoefening der gymnastiek vermag. Een groot aantal turners en turnsters heeft zich voor deze betooging aangemeld. Een indrukwekkende en kranig gevormde stoet zal des middags door de straten trekken. Het gemeentebestuur, overtuigd van de groote waarde, die in de beoefening der gymnastiek Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1