Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H 1914. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 42. 53ste Jaargang. De bloemen velden van Aruinc.a. I 'dis Zondag 24 Mei. De Jongere Vredesvriend als soldaat. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke Vrede door Recht, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een gewoon stel gezonde hersenen, dan ik zeer zeker niet op het idee zijn ge- eens openlijk in ons waar mij uit het verdere gesprek, et bovenbedoelden persoon bad, bleek, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. men hier zijn gang, en doch dyn bést”, zoo bouwers, ze lieten de lui verzorgden zoo goed mogelijk J. C. Zij had n.l. 14 vuile kipeieren in een kom met water buiten staan om die later af te wasschen. Doch toen zij hierbij terug kwam, hadden de raven de eitjes meegenomen het land in. Een leege dop lag nog bij de kom. De Banier, Verzekering tegen werkloosheid. Door de commissie, daartoe ingesteld door het Nederlandsch Verbond van Vakvereni gingen, is rapport uitgebracht betreffende den stand en de ontwikkeling der werkloosheids verzekering. Rijp voor oplossing wordt het vraagstuk der verplichte verzekering tegen werkloosheid in elk geval in ons land niet genoemd. Uitbreiding der beslaande vrijwillige ver zekering door krachtigen steun van Rijkswege zal, volgens het rapport, het beste middel blijken om op dit gebied in ons land in niet te verre toekomst tot meer afdoende voor ziening te komen. De Regeering moet een Staatswerkloosheids- fonds stichten. Dit fonds moet rechtstreeks in betrekking treden tot de kassen der vakbonden. Deze kassen moeten worden gevoed door bij dragen van de verzekerden en van den Staat, die zoo noodig een deel zijner uitgaven kan verhalen op de gemeenten. De steun van het Rijksfonds moet het mogelijk maken, dat ook in vakken met groote werkloosheidsfrequentie, zoowel in tijd van goede als slechte conjunc tuur, aan de leden gedurende een ruimen termijn een redelijke ondersteuning kan worden verstrekt, zonder exortbitant hooge contributies te heffen. De werkloosheidskassen moeten blijven zuiver instellingen der vakbonden, waarvan het be stuur en beheer uitsluitend door deze wordt gevoerd. De Staat kan waarborgen treffen, dat de gelden dezer kassen uitsluitend worden besteed voor het doel, waarvoor zij zijn opge bracht, terwijl hij zich een uitgebreid recht van controle op de werking der kassen kan verzekeren. Het rapport raamt, dat de bijdrage uit de openbare kas per verzekerde allicht tot het drievoud van het tegenwoordige bedrag zal stijgen. Bij 35.000 verzekerden zal dus op een bijdrage van pl.m. f 150.000 moeten worden gerekend. De rekening wordt nu verder eenvoudig. Wanneer na korten tijd is bereikt, dat 140.000 verzekerden bij het fonds zijn aangesloten, zal de bijdrage uit de openbare kas vermoe delijk f 600.000 bedragen. En wanneer het na enkele jaren mag gelukken 280.000 300.000 arbeiders in de verzekering te betrek ken, zal dat bedrag misschien stijgen tot f 1.200.000. Aannemende, dat een derde der bijdragen op de gemeenten wordt ver haald, zal eerst na eenige jaren de Staat voor een bijdrage van f 800.000 per jaar komen te staan. Heerenveen, 22 Mei. Men deelt ons mede Vermoedelijk naar aanleiding van de door de bakkerspatroons getroffen overeenkomst met hunne gezellen om op Hemelvaartsdag, noch op den Tweeden Pinksterdag te bakken, hebben verschillende kasteleins te dezer plaatse zich schriftelijk gewend tot de patroonsvereeniging, om op Pinkstermaandag wèl te laten bakken. Mocht .men van patroonszijde hiertoe niet bereid zijn, dan zouden de kasteleins, aldus luidde ’t schrijven, zich langs anderen weg van brood voorzien. In eene gisteravond deswege gehouden spoedvergadering hebben de bakkerspatroons evenwel besloten hun eens genomen besluit te handhaven, zoodat op a.s. Pinkstermaandag niet wordt gebakken. Hennaarderadeel, 20 Mei. De eerste vee houders in deze omgeving zijn met maaien begonnen, deels met de maaimachine en deels met de zeis. Leek het voor enkele weken, dat de hooioogst overvloedig zou worden, wanneer men nu door de landerijen gaat, valt het erg tegen. De koude der voorgaande weken heeft den groei zeer tegengehouden. Heerenveen, 21 Mei. Ook hier een droef geval met ’n afgedwaald vierjarig knaapje. De kleine Nicolaas Withaar was in den middag alleen de straat opgegaan. Het laatst zag men hem op de brug bij het pakhuis van den heer Pothaar, sinds werd hij vermist. Met behulp van den politiehond van den wachtmeester der marechaussee alhier werd op verschillende plaatsen gezocht, maar ver geefs. Eindelijk tegen 10 uur in den avond werd het knaapje verdronken gevonden nabij boven genoemde brug. gelegenheid, die uw optreden hen geeft, zullen benutten om een opstootje te veroorzaken. Maar diezelfde elementen zullen straks met evenveel genoegen een vechtpartij beginnen wanneer ge een stevigen borrel als belooning voor den overwinnaar uitlooft! Neen, dat zijn niet de menschen, die wij noodig hebben. Tracht daarom even zuiver te schieten, even hoog en ver te springen, even lang en hard te loopen als de meer strijdlustig aan- gelegden onder uwe makkers. De lichamelijke ontwikkeling maakt u tevens voor meer geestelijken arbeid geschikt en die lichamelijke en geestelijke ontwikkeling kan niets anders dan u te pas komen bij uw streven voor den wereldvrede. Doe uw plicht, maar steek niet onder stoelen of banken, dat gij het een betreurenswaardig verschijnsel vindt, dat in een eeuw van zoo genaamde beschaving, deze militaire ontwik keling nog als plicht beschouwd moet worden. Wanneer zich daartoe misschien de gelegen^ heid mocht voordoen, toon dan, dat gij geen greintje minder moed bezit dan de meest vurige voorstanders van den oorlog, wanneer het er om gaat een menschenleven te redden of voor ongeluk te behoeden. En wanneer men u daarvoor mocht huldi gen, laat dan niet na er op te wijzen, dat gij dienzelfdeu moed niet gehad zoudt hebben wanneer gij daarmede een menschenleven had moeten vernietigen of in het verderf storten. Wees een goed soldaat, zoolang soldaten nog noodig zijn, maar laat niet na er zooveel mogelijk toe bij te dragen dat zij binnenkort niet meer noodig zullen zijn. G. H. S. Jr. Octrooiwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Octrooiwet, wenschelijk gebleken deels in verband met de gewijzigde bepalingen van de conventie van Parijs, deels op grond van de ervaring bij de toepassing der wet opge daan. In de eerste plaats werd ter vermijding van mogelijke chicanes vastgesteld, dat de nieuw heid der uitvinding moet worden getoetst aan den stand der wetenschap op het oogenblik der aanvrage. Verder wordt bepaald, dat elke aanvrage om octrooi slechts één uitvinding mag betreffen. Ten slotte worden die wijzigingen voorge steld, welke noodig zijn geworden door de Conventie te Parijs. Actie van Kappersbedienden. De kappers- en barbiersbedienden te Hil versum zijn druk in de weer voor het ver krijgen van den vrijen Zondag. De patroons zijn sympathiek tegenover dit plan gezind, op één na. Doch ook deze laatste ging mede met het plan tot sluiting zijner zaak op Hemelvaartsdag tot op het laatste oogen blik, toen hij bekend maakte toch gedurende den gewonen tijd geopend te zullen zijn. De andere patroons waren daardoor gedwon gen eveneens te laten werken. Gisterochtend werd daarom door verschil lende bedienden bij den onwilligen patroon gepost en werd getracht de klanten over te halen zich bij een ander te laten scheren. Bij verschillenden gelukte dit dan ook. De politie hield een oogje in ’t zeil, doch alles liep kalm af, Alg. H, Het was op Maandag 14 October 1912, dat er eene eigenaardige samenkomst werd gehouden op de zathe van den heer J. H. Ypma te Arum. Daar waren bgeen gekomen verschillende landbouwers uit den omtrek, die besloten hadden zich te gaan toeleggen op de tulpencultuur. Als deskundigen waren aanwezig leden der firma Alkemade, bollenkweekers te Noordwijk, vader en zoons, welke de bollen geleverd hadden, nadat door den ouden heer Alkemade onze grond was onderzocht op geschiktheid voor deze teelt. Dat onderzoek was naar wensch afgeloopen, goed, zeer goed zelfs, was onze Friesche grond. De vlag wapperde op het veld, de mooie Vaderlandsche vlag. Feestelijk werden de eerste tulpenbollen aan den grond toevertrouwd, daar buiten op den akker werd een ernstig woord van hoop en verwachting gesproken. En, ais daarna de vriendelijke gastheer J. H. Ypma allen ten -zijnen huize had ge- noodigd, werd er in gezellig samenzijn, bij een goeden feestdronk en een fijne sigaar, nog menige wensch geuit op de goede ver wachting van de nieuwe onderneming. In diezelfde dagen zijn onder Arum, Wit- marsum en Kimswerd meerdere velden beplant geworden. Een kapitaal van ruim veertienduizend gulden aan bollen werd aan den grond toe vertrouwd. Dat was ’n heele onderneming voor onze boeren, temeer daar zij leeken waren op het gebied der kweek en zij dus geheel en al moesten afgaan op den raad en net advies der firma. Alkemade. Verbazend wat er om die eerste planting wat te doen is geweest. Schrijver dezes had gemeend dat het feit der eerste bollegging, als zijnde het begin eener nieuwe cultuur, niet onopgemerkt mocht blijven. Daarom gaf hij een verslagje van een en ander aan de pers over. De firma Alkemade liet dit episteltje overnemen door andere bladen. En daar kwam het los. Van meer dan eene zijde werd er geschreven dat de zaak op losse schroeven stond, dat de Friesche bodem on geschikt was voor bollencultuur,... ja, men werd zelfs persoonlijk, bij ’t beleedigende af. Maar, daar werd kranig tegen geschreven, ja, ten leste werd een aanvaller knap in den hoek gezet. En intusschen ging z/Lit de ljue rabje dachten onze praten en hunne velden. af en nemen nieuwe variëteiten. Want variatie is er ontzettend in de keus der tulpen, men zou kunnen spreken van Tulpenmode. Moge deze cultuur ten goede komen aan landbouwer en werkman. Dan zullen we het oogenblik zegenen, het oogenblik van Maandag morgen 14 October 1912, ’s morgens half elf toen de eerste tulp werd gezet en we mochten gaan spreken van «de bollenvelden van Arum”. Ws. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Hindeloopen, 22 Mei. Gisteren is het badseizoen alhier geopend, hieraan waren eenige feestelijkheden verbonden, als het houden van een zeilwedstrijd op zee, optocht in oud- Hindelooper costuum en muziekuitvoering op het strand. Een groot aantal bezoekers kwamen des namiddags in het kleine nette stadje aan. Vele fietsen en auto’s brachten tal van men- scben bij het paviljoen samen, die genieten konden van de heerlijke zeelucht. Het weder was prachtig, hoewel er voor den zeilwedstrijd te weinig wind was, zoodat de scheepjes bijna stil lagen op het watervlak. Met voldoening mag Hindeloopen terugzien op het groot aantal bezoekers dat op pl.m. 5000 geschat wordt. Velen maakten van de gelegenheid zich door baden te verfrisschen gebruik. De Banier. Ijlst. Dat de raaf een roofvogel is, onder vond hier de dochter van den landbouwer Tweemaal is het voorjaar geweest sinds dien 14en October 1912. En ook tweemaal hebben honderden zich kunnen verlustigen in den aanblik dier bloeiende tulpenvelden. Ze hebben gebloeid, ze zijn gerooid, opgeborgen weer uitgeplant en hoe ze dit voorjaar stonden in rijkdom van kleuren en geuren dat weten we nog allen. Maar, daar was nog steeds geen enkele cent binnen gekomen van het uitgezette kapitaal, dat nog vermeerderde door werkloon, rente verlies, huurwaarde enz. Hoe zou dat alles uitkomen op den duur? Zou men beschaamd worden in zijn ver wachting Met groot genoegen mogen we hier ver melden het feit, dat er is verkocht... goed verkocht en beste prijs gemaakt. Dezelfde firma Alkemade, die de bollen had geleverd, heeft nu gekocht. ’t Kan uit, best ook! Een onzer bouwers, die een kapitaal van f3134.85 in zijn onderneming heeft gestoken, beurt nu f 1241.55,hij trekt dus 39.6 procent, waarvan natuurlijk afgaat huurwaarde, werkloon en rente. Een ander trekt van een zesde deel van een pondemaat f 480. Enkele soorten deden hoog opgeld. De prijzen zijn (voor veldgewas, gemengd) o.a. voor de «Matalas” f 110,voor de «Proserpine” f90,«Couronne d’Or” f75,«Couleur de Cardinal f 50,«Witte Valk” f 50, alles per H.L. Als de toestand zoo blijft is de tulpenteelt bier ingeburgerd. Vooral de dure «Matalas” (f 110 per H.L.) vermeerdert op onze klei reusachtig. Enkele bouwers schaffen sommige soorten «Hoe denkt U, die lid zijt van den Bond van Jongere Vredesvrienden, uw dienstplicht te vervullen vroeg mij onlangs één mijner kennissen. Mij dunkt, het antwoord op deze vraag zal de meesten onder ons toch wel niet moeilijk vallen en indien die vraag dan ook niet tot mij gericht werd door iemand, in het bezit van zou komen, deze quaestie blaadje te behandelen. Doch, dat ik m dat bij het als een absolute onmogelijkheid beschouwde dat iemand, die werkelijk een vurig ijveraar voor wereldvrede is, in zijn diensttijd toch zijn verplichtingen nauwgezet kan vervullen zonder daarbij voortdurend met zijn eigen innerlijke gevoelens in botsing te komen, daar meende ik goed te doen dit onderwerp eens aan een algemeene beschouwing te onderwerpen. Wanneer wij, in het algemeen gesproken, één of ander ideaal nastreven, zullen wij dan ons doel het vlugst bereiken wanneer wij, zonder rekening te houden met de nog van oudsher bestaande feiten en omstandigheden, alles omvergooien wat gedurende zooveel eeuwen heeft stand gehouden Of, zou het wellicht meer aanbeveling ver dienen, langzaam maar zeker, één voor één de bezwaren uit den weg te ruimen die ons in ons streven bemoeilijken en door een energiek, maar tevens tactvol optreden, onze tegenstanders te dwingen onze ideeën voor- loopig althans te eerbiedigen, hopende en vertrouwende dat die eerbiediging vroeg of laat door de erkenning van de juistheid onzer argumenten gevolgd zal worden Wij hopen en verwachten, eens in staat te zullen zijn aan te toonen met onweerleg bare juistheid, dat het voeren van een oorlog, en dus ook het in stand houden van een uitgebreide militaire macht, iets absoluuts overbodigs is onder werkelijk beschaafde volken. Maar wij, uitgaande van het beginsel, dat het in onzen tegenwoordigen tijd mogelijk is geworden alle geschillen en moeilijkheden langs minnelijken weg op te lossen en uit den weg te ruimen, wij moeten dan ook zeer zeker zelf het voorbeeld geven door te trachten uitsluitend op een vredelievende wijze ons principe algemeen doorgevoerd te krijgen. Zeer zeker zullen wij in dienst vele dingen moeten verrichten, die lijnrecht in strijd zijn met onze opvattingen en al lijkt het oogen- schijnlijk dus het meest in het belang van ons streven ons daartegen te verzetten, een nauwkeuriger beschouwing zal ons leeren, dat het inderdaad toch meer aan ons doel ten goede moet komen, wanneer wij ons met ge latenheid onderwerpen aan datgene, wat nu eenmaal op dat oogenblik nog als iets onver mijdelijks is te beschouwen. Zoo zult gij bijv-., millicien zijnde, leeren schieten op vijanden, zij het dan gelukkig nog maar denkbeeldige vijanden. Gesteld, dat gij nu eens in een opwelling van een, mijns inziens, bekrompen vrede lievendheid, zoudt weigeren aan die oefeningen deel te nemen, wat zoudt gij daarmede dan bereiken Zou die handelwijze inderdaad bevorderlijk zijn voor de zaak, die gij zoo ijverig voorstaat? Geenszins I Integendeel I Gij zult misschien bij enkelen uwer kameraden bijval vinden, maar niet bij diegenen, die ge juist voor een goede oplos sing van de vredesquaestie noodig hebt. Onder uwe kameraden zullen zeer zeker enkele elementen zijn die het land hebben aan orde, regelmaat en tucht, die zich graag verzetten tegen elk gezag, die belust zijn op een relletje en die dus met dankbaarheid de Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1