lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 43. Donderdag 28 Mei. Artsen in de dierenwereld. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke weer ui tgesteld. Onder de stoomtram. De heer Wittebol te Geldrop geraakte bij het opspringen onder de stoomtram. De armen zijn verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos. nog vaak ge- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Te water. Te ongeveer 10 uur gisterenavond geraakte een 17-jarig meisje met haar fiets op de Prinsengracht te Amsterdam te water. Een 21-jarige jonge man, die niet voldoende zwem men kon, sprong haar na, doch kwam ongelukkiger wijs onder het roer terecht van een platte vrachtschuit, waar hij aan vast bleef haken. Met behulp van toegesnelde voorbijgangers werden beiden op het droge gebracht. Het meisje bleek alleen zeer geschrokken te zijn, terwijl de jonge man bewusteloos was. In middels was de reddingsbrigade der brandweer ter plaatse aangekomen doch deze slaagde er helaas niet in de levensgeesten weder op te wekken. In hoogst bedenkelijken toestand werd de jonge man naar het Binnengasthuis ver voerd. 0. N. De zetel van Katwijk. Leiden. Gisteravond vergaderden hier te zarnen de vertegenwoordigers der drie recht- scbe Centrale Kiesvereenigingen uit het district Katwijk. Door de Chr. Historischen werd de candi- datuur van dr. de Visser aanbevolen. De Anti-Revolutionairen wenschten ds. Talma gecandideerd te zienterwijl de katholieken een katholiek candidaat wilden stellen. Overeenstemming werd niet verkregen, waarom aan een commissie van advies werd opgedragen deze overeenstemming te bewerken, worden toegeschreven aan baar blindheid zich bezeerde woedend werd, bleef schuren en er zijn pupil weg te krijgen en aanschouwen. Sommige schrijvers hebben zelfs beweerd, dat de dieren onze eerste professors in de chirurgie zijn geweest. Ontdekkingsreizigers hebben verzekerd, dat de olifanten, wanneer zij een gewond dier op hun weg ontmoeten, de tegenwoordigheid van geest en de handig heid hebben, de speer of de pijl, die in die anderen wisten zich zwemmende, of op de boot te redden, doch de mevrouw en de dienst bode geraakten onder de boot. Gelukkig wist de schipper hen zwemmende te redden. Een in de nabijheid met zijn motorboot en woon schip liggende ple.izierschipper kwam tevens te hulp en verleende bijstand. Andere pleizier- gasten brachten het gezelschap naar Leeu warden terug. Leeuwarden, 23 Mei. Hedenmorgen is plotseling brand uitgebroken in een gebouwtje, eigen aan de firma N. Schuurmans, aan dén Harlinger trekweg. De vlammen grepen snel om zich heen, zoodat er niets viel te redden. De heer M. Schuurmans, die zich in het gebouwtje bevond toen de brand uitbrak, kon zich ternauwernood redden. Zijn kleeren stonden in brand toen hij zich naar buiten begaf en om hulp riep. Een van de knechten wist met emmers water het vuur aan de kleeren van den heer Schuurmans te blusschen. De heer Schuurmans is vrij ernstig aan hals, aangezicht en armen gewond. Hij werd in een klein motorbootje naar de stad gebracht, waar hij in het St. Bonifaciusgesticht is op genomen. Heerenveen, 26 Mei. De sneltrein uit de richting Zwolle was heden tegen één uur juist met ongewoon groote vaart de brug over de Veenscheiding gepasseerd. Onmiddellijk daarna zag de brugwachter Oppenhuis eenige meters van den wissel iets naast de rails liggen. Hij snelde toe, denkend dat iemand was overreden of uit den trein was gevallen. Hij vond ’n hem onbekend knaapje van omstreeks 5 jaar, met een bloedend wondje aan het hoofd en dat direct naar zijn ma vroeg. Al spoedig kwamen van het station twee heeren op den brugwachter toe, die het kind van hem overnamen. Het ventje, dat met zijn moeder op reis was, bleek door het portier, dat open was geraakt, hoe weet men niet, uit den trein gevallen. Men bracht’t jongetje naar den dokter Veltman, waar bleek dat het alleen een hoofdwond bekomen had. In den namiddag kon de reis dan ook weer worden hervat. Het mag een gelukkig toeval heeten, dat het kind juist voorbij de brug en den wissel is gevallen. Naar ons een passagier mede deelde, is tweemaal aan de noodrem getrokken, doch de trein stopte niet. Wonseradeel, 25 Mei. Er is vlugge handel in aardappelen. Voor Borgers maakt men den hoogen prijs van f 1.40. Een enkele bouwboer te Pingjum, die geregeld met zijn aardappelen speculeert, heeft bijna zijn geheelen voorraad van 1913 nog zitten. De bouwvruchten staan over ’t geheel best. Het weert beter voor den boer dan voor den arbeider, immers „het onkruid wil niet groeien tegenwoordig”, zoo hoort men als klacht, en dan laat de boer niet wieden. Leeuwarden, 25 Mei. Een stadgenoot, die gister met de familie en enkele kennissen een zeiltocht maakte, had nabij den Prinsenhof onder Eernewoude een onaangenaam zeilers- avontuur. Terwijl de schipper met de zeilen bezig was, geraakte door een verkeeide manoeuvre van den stuurman de boot wat erg overzij. Eenige inzittende dames sprongen op, en waren zoo oorzaak dat de boot omsloeg. De Leiden. Door het Centraal Bestuur van de Centrale R. K. Kiesvereeniging in het district Katwijk is in beginsel besloten met een katholieken candidaat uit te komen. O. N. Een gevaarlijk individu. Het Willemsparkkwartier te Amsterdam wordt onveilig gemaakt door een individu, dat er op uit is, kinderen mee te troonen. Een 8-jarig meisje, dat de Agatha-Deken- school bezoekt, en woont in de Valeiiusstraat, kwam onlangs thuis met de mededeeling, dat bij het naar huis gaan een man haar bij den arm had gegrepen. Eerst toen zij een keel opzette, had hij' los gelaten. Eenige dagen later zeide zij, zoo meldt De Tel., wederom door denzelfden man te zijn gevolgd. En deze week had het kind zich onder bescherming van een haar vreemde dame gesteld, toen de man baar andermaal volgde. Deze dame bracht het kind naar huis en stelde de ouders in kennis van het gebeurde. De man schijnt ook reeds andere kinderen te hebben gevolgd. Want gistermorgen werd een dame uit de Lohmanstraat opgebeld door de politie, en waarschuwde men haar, d’r zoontje niet te laten spelen op het land achter de Joh. Verhulststraat, daar het indi vidu weer in de buurt rondzwierf en hij ge regeld vreemde kinderen aansprak. Het landhuis van Jan van Schaffelaer ontdekt Bij een bezoek aan de opvoedingsgestichten te Achteveld, toonde de landbouw-directeur, de heer Wilbrink, ons, zoo lezen wij in De Tel. op de hofstede „Schaffelaar” de plek, waar aan de ligging van den grond nog dui delijk waar te nemen was, dat hier eeuwen geleden een groot gebouw gestaan moet heb ben. Vooral de oprijlaan was nog gemakkelijk aan te wijzen. Hoogstwaarschijnlijk nu is dit bet landhuis geweest van den bekenden Jan van Schaffelaer, in 1482 daar van den toren gesprongen, en wiens naam thans nog de nierboven genoemde boerenhofstede draagt. Is dit vermoeden juist, dan zullen bij het in cultuur brengen dezer gronden, hetgeen weldra zal plaats hebben, ongetwijfeld sporen van dit vroegere landhuis gevonden worden. Ook op de niet ver van daar gelegen hofstede ,/de Glindhorst” heeft vroeger een bekend kasteel gestaan, waarvan de teekening nog in het Oudheidkundig Museum alhier te zien is. Stellig zijn de bewoners hiervan destijds eveneens zeer machtige heeren geweest. Immers, de thans nog bestaande oude hofstede „De Brom” wijst er op, dat daar de vijanden der slotbewoners gevangen werden gezet en aldaar dus „brommen” moesten. Dit alles en zooveel meer geschiedde in den zoo roemden „goeden, ouden tijd”. Bij de Maandag gehouden stemming van 2 leden voor den Gemeenteraad te Har lingen zijn voor de vacature N. Simonsz uit gebracht 1125 geldige stemmen. De uitslag is: K. J. Meinesz (Vrijzinnig) 488, K. v. d. Meij (S. D. A. P.) 332, P. Sluik (Kerkelijk) 305. Onwaarde 67. Herstemming tusschen de h.h. K. J. Meinesz en K. v. d. Meij. Voor de vacature D. Fontein Hzn. zijn uitgebracht 1116 geldige stemmen. De uitslag is: L. J. Faber (Vrijzinnig) 444, H. Th. Witte (Kerkelijk) 378, J. Zeijlmaker (S. D. A. P.) 294. Onwaarde 76. Herstemming tusschen de h.h. L. J. Faber en H. Th. Witte. N. H. Ct. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 26 Mei. Gisteren deed zich hier het curieus feit voor, dat iemand huwde met de dochter zijner zuster. Sneek, 26 Mei. De tram heeft hier gisteren avond voor de zooveelste maal een offer ge- eischt. Of liever gezegd, onvoorzichtigheid was weer de oorzaak, dat het jongste zoontje van den aardappelhandelaar R. de Boer, aan den Oppenhuizerweg een been werd afgereden. De elfjarige Fokke was aan het fietsen met een zijner kameraden, toen deze hem al stoeiende een duw gaf, terwijl de tram passeerde. ’t Ventje viel, met ’t gevolg als boven vermeld. Buitendien werd zijn eene arm bijna geheel ontvleescht, zoodat ook dit lichaamsdeel wel verloren zal gaan. Aangezien de geneesheer vreest, dat een tweede amputatie den dood tengevolge kan hebben, werd deze tot heden wond mocht zitten, te verwijderen en wel zonder de geringste pijn te veroorzaken. En iedereen, mits hij maar eens dikwijls langs het strand flaneert en begiftigd is met een voldoenden waarnemingsgeest, kan soms ge tuige zijn van een heelkundige operatie, ver richt door een zeekrab. H. Coupin heeft van een dergelijk waar genomen verschijnsel een uitgebreid relaas gegeven, en hoewel de zaak op het eerste gezicht wel wat vreemd schijnt, moet men zich toch eindelijk aan de klaarblijkelijkheid overgeven en erkennen, dat die dieren in het bezit zijn van een zeer buitengewone chirur gische handigheid. Grijpt een flink levende krab bij een poot vast en onmiddellijk valt het beest op den grond, terwijl gij met den poot in de hand blijft staan. De krab maakt zich zoo spoedig mogelijk weg, laat u in het bezit van een zijner pooten en gebruikt de negen anderen om zich diep in het zand te werken aldus toonend op hoe hoogen prijs zij uw gezelschap schat. Maar gij houdt vol om haar te hebben en vangt haar opnieuw. Dezelfde geschiede nis opnieuw en eldelmoedig laat zij een twee den poot in uw bezit. Als men het ver schijnsel in zijn volheid zou willen nagaan, zou men het dier in een zijner pooten eenige pijn moeten veroorzaken, doorsnijden, steken of branden bijv, of, zoo gij de benoodigd- heden daarvoor bij de hand hebt, door electriciteit. De pijnlijke poot laat on mid dellijk los en zoo kan men als men althans wreed genoeg is om de ondervinding in haar volheid te genieten achtereen volgens alle pooten aan die krab laten ontnemen, want het dier beseft niet dat het die pooten zoo hoog noodig heeft. Hoe zou zij zich kunnen verdedigen en zich voeden Maar, zult gij zeggen, waar is nu in dit alles de chirurgie Men ziet wel een breuk maar geen eigenlijk gezegde operatie, geen operateur. De operateur is de krab zelve, en de operatie is de breuk. Terwijl het belee- digen van een poot door u, bijv, met een mes of een schaar, een overvloedig bloeden veroorzaakt, bloedt de operatie, waaraan de krab zichzelve onderwerpt volstrekt nietde uwe zou haar het leven kosten, de hare redt baar het leven. De oorzaak, dat haar amputatie geen bloeding veroorzaakt, ligt hierin dat die geschiedt op een punt, waar de anatomische bouw den loop van’t bloed onmogelijk maakt. In alle gevallen, daar het beest zich bij een poot voelt teruggetroken en het gevaar ver moedt gevangen genomen te zullen worden, denkt het zonder twijfel, dat het beter is een poot te verliezen dan de vrijheid. De zee- en rivierkreeften zijn overigens van dezelfde meening en hun redeneering is daarom te juister, omdat bij hen de verloren poot niet voor altijd weg is aan het over gebleven lid groeit namelijk de poot weer aan. En de houtsnip I De heer Patio heeft voor de geneeskundige vereeniging te Genève een nauwkeurige beschrijving gegeven over de waarneming van een houtsnip, die met behulp van zijn bek en zijn veeren een echt verband legde, een bloedende wond met een pleister bedekte en zelfs een gebroken poot van een steunsel voorzag. Een der belangwekkendste voorbeelden gaf een houtsnip, wier beide pooten bij een hevige windvlaag waren gebroken. Den volgenden dag werd het beest gevonden en het was er reeds in geslaagd een deugdelijk verband te leggen en een kunstmatige ondersteuning van het lichaam aan te bréngen. Maar jammer genoeg, gedurende dezen verbazenden arbeid, waren de veeren het beest in den bek blijven vastzitten en de arme vogel was den verstik kingsdood gestorven. Zoo zouden nog meer voorbeelden te ontleenen zijn bij de onderzoekers der natuur. De Nieuwe Courant. Plutarchus verhaalt ons in zijneVragen der Daluur, dat de schildpadden een klein soort wezel opzoeken en opeten, als zij door een slang gebeten zijn. De draak maakt zijn gezichtsorgaan in orde, door het zieke oog langs venkel te schuren: om zijn jongen het gezicht te geven, bedienen de zwaluwen zich van stinkende gouwe. Als de beren hun winterholen, waarin ze zich gedurende den winter hebben teruggetrokken, weder verlaten, gebruiken ze een dosis wilde kalfspoot om hun ingewanden weer wat op streek te brengen. Als ze een vervelenden smaak in den bek hebben of geen eetlust gevoelen, gaan ze wat honig likken en steken dan hun met zoetigheid bedekte tong zoover mogelijk in een of ander mierennest, om ze geheel met mieren bedekt, weer terug te trekken en de mieren te dwin gen de berenmaag op dreef te brengen. In Egypte rolt de ezel zich zoolang door het scherpe riet, dat hij een wonde oploopt en zoodoende een goedkoope aderlating onder gaat. In Lithuanië bijten de paarden zich op een ongevaarlijk plekje een wondje, als ze zich te overmatig verhit gevoelen. Vraagt niet, welke dokter of doctor, blijkbaar met veel vrijen tijd, die ontdekkingen gedaan heeft, ze zijn authentiek, er valt eenvou dig niet aan te twijfelen, het zijn door de wetenschap verkregen resultaten. Wanneer men ziet, dat het geringste insect bij het verlaten van het ei, zonder eenigen gids op deze wijde wereld, juist de plant weet te vinden, waarop zij thuis behoort om den heerlijken nectar, verscholen in de diepe kelken der bloemen, of zoo het die plant toevallig niet kan vinden bij gebrek aan de noodige hoeveelheid zich terstond richt tot andere van dezelfde soort of dezelfie familie, evenals een geoefend botanist, dan moet men wel aannemen, dat de wetenschap de empirische geneeswijze, die slechts bij de ervaring te gast gaat, moet hebben afgeke ken van de dieren. Misschien, wie weet het, staat er nog wel eens een naar roem en eer begeerige gast op, die in dit verschijnsel een nieuw bewijs ziet voor de natuurlijke ver wantschap van mensch en dier en zoodoende allen, die daaraan nog mochten twijfelen, het zwijgen oplegt. Volgens Kempier en andere reizigers is het in Indië een algemeene traditie, dat de mangousta-aap zich tegen het gift van den „naja” of brilslang weet te beveiligen door den wortel van de ohiorruza mengos. Men zegt ook nog, dat de wezel zich tegen de adderbeten vrijwaart door een matig gebruik van wijnruit, dat de wilde zwijnen hun won den genezen met klimop en dat de herten ons bet gebruik van Spaansche en niet Spaansche artisjokken en andere soorten van de cynara hebben geleerd. De hinden hebben ons overtuigd van de geneeskracht van het helpkruid. Als zij gewond waren door pijlen, aten zij van dit kruid, de wond verwijdde zich, zoodat de pijl losliet en kon worden uitgeschud. Het helpkruid groeit overigens alleen maar op het eiland Creta, wat wel jammer is voor de blinden op de rest van de wereld. Onder de dieren, waaraan volgens Aristo- teles en Plinius de mensch bepaald eer moet bewijzen, voor het aan wij zen van zeer kostbare geneesmiddelen, behooren de woudduif, de merels en de patrijzen, die gebruik maken van laurierbladeren, als ze hardlijvig zijn. De uitvinding der operatie van de cataraet, ook wel staar, moet, zegt Ambrosius Paré, worden toegeschreven aan een geit die in aan een doorn, aan den struik eindelijk in slaagde het beletsel voor het zonlicht te Bolswardsche Courant. op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1