Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H Verscüijut Donderdags en Zondags. 53ste Jaargang. 1914. No. 44. Zondag 31 Mei. UIT DE PERS. De Gemeenten en de Ouder- domsrente-T reub. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke licht Alg. H. Oostergo bevat onderstaand als ingezonden stuk. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. per 70-jarige niet voldoende zouden de rentetrekkers volgens de wet Treub Aan de hand we Nederland veilig op bevolking van 6.2 voor ons van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dagen in aan die we de volgende de volgende correspondentie uit Engeland afkomstig aan het dagblad De Courant: /zDe verstrekking van het wekelijk- sche pensioen door middel van het post kantoor werkt hier te lande uitstekend. Men kan het Staatspensioen opvatten als een recht, dat eervollen ouden werk lieden, evengoed als dienaren van het Rijk, toekomt voor de diensten, aan de gemeenschap bewezen, maar het is tevens als een bijstand voor den ouden dag op te vatten. De gepensionneerden zouden echter het geld minder blijmoedig in ontvangst nemen van speciaal daarvoor aangestelde personen, die zij zouden beschouwen als overseers of the poor, zooals men hier 'de armvoogden noemt. Naar het postkantoor begeven zij zich daarentegen eiken Vrijdag met opgerichten hoofde en van trots stralende gezichten, menigmaal door mij gadegeslagen, om er op vertoon van hun pensioenboekje het geld te beuren. Het postpersoneel be tracht hen ook niet als armen. En die uitkeering van het pensioen, is tevens voor den Staat het yoordeeligst. Het gaat op de postkantoren tusschen andere bedrijven door”. Zooals hierboven werd opgemerkt, is bij de voorgestelde uitvoering der wet-Treub het gevaar niet denkbeeldig, dat het duidelijke verschil, tusschen ouderdomsrente en armen zorg niet voldoende in het oog wordt ge houden. En waar de bladen der Coalitie niet nalaten in allerlei toonzetting te zingen het liedje van//Staatspensioen is armen zorg”, daar is het ongetwijfeld de taak van de pers der linkerzijde, om hiertegen met klem op te komen. Uit dit oogpunt bezien kan het standpunt van den Gemeenteraad van Franeker, waarbij het vraagstuk der gemeentelijke bemoeiing voor kennisgeving is aangenomen en dus geen adhaesie is betuigd aan dit gedeelte van het Velzer adres, ons niet sympathiek zijn. Onder een wagen. Toen de 16-jarige C. Kerckhoven te Hof van Delft per fiets de Lepelbrug afreed, kwam van de andere zijde een vrachtwagen, die door den jongen niet werd opgemerkt. De knaap viel, kwam onder den wagen terecht, die hem over hoofd en borst reed. Hij was onmiddellijk dood. Alg. H, Afschuwelijke mishandeling van een kind. Voor het gerechtshof te ’s-Hage hebben in hooger beroep terechtgestaan de arbeider K. V. en zijn echtgenoote, van Stellendam, die een aan hun zorgen toevertrouwd vierjarig kind allerbeestachtigsl hebben mishandeld. De kleine werd in ’t hartje van den winter naakt in een baalzak gestopt en op een koude tochtige plek in een donkere schuur neergelegd. Toen het kind zich eens bevuild had, werd het in een kuip met water gestopt en daarna weer in den baalzak gebonden en in de schuur neergelegd. Bovendien wordt het echtpaar ten laste gelegd, dat ze ’t arme kind vreeselijk hebben mishandeld, men constateerde wel vijf en twintig blauwe plekken op ’t lichaampje. De rechtbank had man en vrouw beiden 3 maanden gevangenisstraf opgelegd. De advocaat generaal achtte deze straf echter te en vroeg verhooging tot zes maanden. Een geraffineerde dievegge. Eenige weken geleden kocht een meisje uit Purmerend, naar het Hbld. meldt, in Amsterdam een mantel, die haar, toen zij op de Nieuwmarkt voor een stalletje stond, ontstolen werd. Eenigen tijd later wilde zij in hetzelfde magazijn weer een mantel koopen, en tot haar verwondering vond zij er een mantel, precies gelijkend op den vorigen. De winkeljuffrouw vertelde haar, dat die mantel geruild was door een vrouw, die vertelde, een naar den zin van haar man te duren mantel gekocht te hebben en hem nu voor twee mantels voor haar dochters wilderuilen,desnoods met bijbetaling. Dit was toen geschied. Woensdag j.l. werden nu een vrouw en haar dochter gearresteerd, wegens het stelen van laarsjes. De politie constateerde, dat het signalement overeenkwam met dat der vrouw, die den mantel had geruild, en na een ver hoor viel één der dochters dan ook door den mand. De dievegge is gearresteerd. Valsche aangifte. De knecht van een kleermaker uit de Vijzelstraat te Amsterdam kwam Maandag avond bij de politie aangifte doen, dat hem op het Amstelveld een bedrag van ongeveer zestig gulden was ontrold, toebehoorende aan zijn patroon. Aanvankelijk was er geen reden, om aan de juistheid der aangifte te twijfelen, doch Woensdag werd de knecht aangehouden wegens verduistering van pantalons ten nadeele van zijn patroon, terwijl de broeder van den knecht wegens heling dier pantalons ge arresteerd werd. Een en ander was voor de politie aanleiding, om ook nog eens op de zoogenaamde //zakkenrollerij” terug te komen. Bij een verhoor bekende de broer, dat hij het bedrag van ongeveer zestig gulden, dat gestolen heette te zijn, met zijn broeder had gedeeld en dat zij samen van het geld goeden sier hadden gemaakt. Er was nog maar weinig van over. Heden werd het tweetal per rijtuig door de politie ter confrontatie naar de verschil lende adressen gebracht, waar zij met het verduisterde geld verteringen hadden gemaakt of inkoopen gedaan hadden. Stakkerdjes. Doornat van den regen werden gisteren drie kinderen, een van acht, een van zes en een van vier jaar, aan het politiebureau op de Stadhouderskade te Amsterdam gebracht. Vader moest vijf maanden gevangenisstraf ondergaan en had nu maar vast een deel van den inboedel verkocht en de woning in de Oosterparkbuurt verlaten. De kinderen had hij naar het werkhuis van zijn vronw in de Govert Flinckstraat gestuurdmaar daar konden ze natuurlijk ook niet blijven. En zoo kwamen ze op het politiebureau, waar de kindertjes wat te eten kregen. De moeder werd ontboden ze vertelde, dat ze nauwelijks genoeg had om alléén van rond te komen. De politie gaf haar den raad zich tot het Burgerlijk Armbestuur te wenden. De kinderen werden voorloopig bij haar ouders onder gebracht. Alg. H. Leeuwarden, 29 Mei. Op de ,/Maaiers- markt” was het aanbod vrij wat grooter dan de vraag, een gevolg van de koude der laatste dagen. Ook zal het sterk toenemend aantal maaimachines zijn invloed laten gelden. Drachten, 28 Mei. Iemand hier liet zijn kinderen van een jaar of twaalf fietsen op bergen. Ze deden ’t goedkoop, voor 5 cents, anderen nemen een dubbeltje. Voor een paar personen werd goedkoop echter duurkoop; ze misten bij vertrek hunne rijwielen. Een was pas met f 95 betaald. Lemmer, 28 Mei. De haringvisscherij is afgeloopen en over het geheel was de vangst niet loonend. Deze visch toch kwam dit jaar te laat, (slechts eenige weken voor Paschen, en na Paschen, wanneer de vasten zijn af geloopen, is de prijs er af). Ten gevolge van de slechte ansjovisvangsten heeft men de haringvisscherij echter zoo lang mogelijk gerekt. Zevenwouden, 28 Mei. Ofschoon de vrucht- boomen door hun rijken bloesemtooi aanvan kelijk een overvloedigen oogst beloofden, vreest men thans, dat er niet veel van terecht zal komen. De laatste nachtvorsten hebben er veel schade aan gedaan, ’t welk zichtbaar werd door de vele pas gevormde afgevallen vruchtjes. Men legt zich hier dan ook minder op ooft- teelt, doch meer op groentenbouw toe in de laatste jaren, daar bijna steeds de nachtvorsten een goeden ooftoogst verhinderen. Gaasterland, 27 Mei. De droogte en de koude doet zich Jn deze omgeving zeer ge voelen. Op sommige plaatsen ziet men het gras al dood op wortel staan. Er zijn boeren, die thans nog het gewas van late stukken hooiland aan het vee moeten geven. Op de hooilanden groeit het ondergras niets. Als er niet spoedig verandering van weersgesteldheid komt, is alhier een schrale hooioogst te wachten. Stavoren, 28 Mei. Hier is een jonge spreeuw opgevangen van zuiver witte kleur met roode oogen, een albino-variëteit alzoo. Naar we meenen, komt dit verschijnsel zelden voor in de spreeuwen-wereld. Een bejaard vogelaar kon zich slechts een enkel geval herinneren uit zijn lange ervaring. Hepk. Nieuwsbl. v. Er. De lezer herinnert zich ongetwijfeld het adres van den Gemeenteraad van Velzen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij dringend verzoekt om het thans geldend beginsel te willen handhaven, dat de ouder domsrente en de administratieve bemoeiingen van het ontwerp-Treub, ten laste zullen komen van het Rijk, en deze niet zullen worden gelegd op de schouders der gemeenten. Aan alle gemeentebesturen in het Rijk is verzocht aan dit adres adhaesie te willen betuigen en volgens de dagbladen hebben reeds meer dan 300 gemeentebesturen met de strekking van dit adres hun sympathie betuigd. Niet alzoo echter het gemeentebestuur van Franeker, dat zich niet onverdeeld vóór deze zaak meende te mogen uitspreken. B. en W. bemerkten, blijkbaar, dat er naast een zuiver materieele, ook een meer moreele zijde aan het vraagstuk verbonden was en wenschten daarom sehr Kaufmannisch het adres in twee gedeelten te splitsen, n.l.: a. eventueele schade voor de gemeenten. b. uitvoering van de wet bij het gemeente bestuur. Wat nu het eerste punt betreft, is onze meening dat men den invloed van de Ouder- domsrente-Treub op de gemeentefinanciën in het algemeen te donker heeft voorgesteld. Door verschillende bladen De Maasbode voorop werd beweerd, dat de f 50 per jaar en zijn om te betalen. Aan de hand van de Engelsche cijfers valt het echter niet moeilijk aan te toonen, dat deze vrees in het algemeen on gegrond is. Wanneer we n.l. mogen aannemen, dat de economische toestand der ouden van Groot Brittannië nagenoeg gelijk is in Nederland, dan krijgen becijfering: Engeland met 45 millioen inwoners had in 1909, toen evenals bij de wet-Treub de bedeelden van de ouderdomsrente waren uit gesloten 699350 rentetrekkers of 1.55 pCt. dergeheele bevolking. In aanmerking genomen, dat Ierland door hare arme bevolking abnor maal veel pensioentrekkers telt, kunnen het percentagecijfer voor 1.5 pCt. stellen. Op eene millioen in Nederland, zou dit dus land een aantal rentetrekkers beteekenen 93.000, welk getal vrijwel overeenkomt met het tegenwoordig aantal gepensionneerden vol gens de wet-Talma. In het algemeen kan dus gezegd worden, dat de inkomsten der gemeenten volgens de wet-Treub, de uitgaven vrijwel zullen dekken. Trouwens, uit een van Regeeringswege in gestelde enquete in de gemeenten Amsterdam en Utrecht naar de vermoedelijke financieele resultaten, is gebleken dat te Amsterdam vrij wel een evenwicht was tusschen ontvangsten en uitgaven, terwijl in Utrecht zelfs een voor- deelig saldo voor de gemeente zou zijn te boeken. Dit neemt niet weg dat de verdeeling der rentetrekkers over het land volgens En gelsche ervaring zeer ongelijksoortig kan zijn. Terwijl dit nu echter in Engeland alleen van administratieven invloed is, zou het bij de voorgedragen regeling ten onzent voor sommige gemeenten min of meer een financieel nadeel kunnen beteekenen. Evenwel, in dergelijke gevallen zou art. 19 der wet-Treub van toepassing zijn, dat luidt delijk voordeel te slaan uit art. 17 der wet, door het criterium van z,behoeftigheid” zoo scherp mogelijk te stellen. Indien het adres der gemeente Velzen, dan ook alleen financieele bezwaren had te berde gebracht, zou het o. i. nogal aanvechtbaar zijn geweest. In ieder geval zou het dan niet dat succes hebben gehad als waarop het thans kan bogen. Het gemeentebestuur van Velzen staat o.i. dan ook sterker in het tweede gedeelte van haar adres, waarin wordt gevraagd om de administratieve werkzaamheden derhalve ook de wekelijksche uitbetaling der renten niet op de schouders der gemeenten te leggen, doch deze van Rijkswege te doen plaats hebben, evenals zulks met de ouderdomspen- sioenen-Talma thans het geval is. En nu is het eigenaardig, dat het Gemeente bestuur van Franeker besloten heeft om wel adhaesie te betuigen met de financieele para graaf, doch het andere gedeelte van het adres de administratieve regeling voor kennis geving aan te nemen. Het zij ons vergund, naar aanleiding van dit laatste, onze meening hier nader uiteen te zetten. En dan moeten we beginnen met voorop te stellen, dat het ouderdomspensioen behoort te zijn- een recht van den ouderdom, een recht, dat toekomt aan alle oude en afgewerkte staatsburgers, hetzij man of vrouw, niet alleen omdat zij gaven hun arbeid, noodig tot in standhouding der maatschappij, maar ook, omdat zij premie hebben betaald sinds jaar en dag, in den vorm van hun niet onbelangrijk aandeel in de indirecte belastingen. Ja, het kantoor van den Rijks- of Gemeenteontvanger kennen zij niet. Maar de belasting is een duizendarmige polyp, die beneden de opper vlakte honderdvoudig hare armen uitstrekt en voedsel zuigt uit kleeding, spijs en drank, genotmiddelen, matigheid en onmatigheid en die déarom den arbeiders in de eerste plaats treft, omdat zij relatief de grootste consu menten zijn. De bekende specialiteit op belastinggebied F. W. Raedt, becijferde, dat van het belast baar inkomen de arbeider 42, de midden stand 18 en de rijke 12 pCt. betaalt. Dat is dus de rechtsgrond, waarop de oude arbeider zich kan beroepen voor de toeken ning van zijn oudendagspensioen. Welnu, wanneer wij dezen rechtsgrond erkennen, in tegenstelling dus met de partijen van de coalitie, die de ouderdoms rente Treub als een aalmoes, als bedeeling beschouwen, dan rust ook op ons de plicht om duidelijk te accentueeren bet groote onderscheid tusschen staatspensioen en armenzorg. En nu is het een feit in Engeland is dit wederom duidelijk gebleken dat ten opzichte van deze voor de beteekenis der wet zoo belangrijke zaak (n.l. het groote ver schil tusschen ouderdomsrente en armenzorg), de wijze van uitkeering der rente een groote rol speelt. Nu is het blijkbaar de bedoeling van het wetsontwerp Treub, dat de wekelijksche uit keering der renteu voortaan niet door de post kantoren zal geschieden, in tegenstelling met de Talma-rente.n. De Memorie van Toelichting vermeldt niet waarom. Doch in art. 23 staat, dat de uit keering geschieden zal op tijd, plaats en wijze door den Raad te bepalen. Dit wil dus zeggen, dat in groote ge meenten waarschijnlijk afzonderlijke bureaux voor de uitbetaling zullen worden ingericht, doch dat in plattelandsgemeenten van groote uitgestrektheid zooals we die in Friesland kennen die uitbetaling zal worden opge dragen aan de armmeesters, omdat het on doenlijk zou zijn in alle dorpen der gemeente afzonderlijke bureaux in te richten. Stel daar tegenover de uitbetaling door middel van de Postadministratie, die op alle plaatsen hoe klein ook, vertegenwoordigd is en allen schijn van armenzorg op eerbiedige distantie houdt. Onze ouden van dagen worden thans in de vestibule onzer post kantoren met dezelfde egards behandeld als de man, die een postwissel of postquitantie komt deponeeren of wel een aangeteekenden brief afhaalt. En daarmede is dus het cachet van bedeeling absoluut uitgesloten. Ook in Groot-Brittannië wordt de uitbe taling der ouderdomspensioenen aan de post kantoren blijkbaar door de pensioentrekkers zéér op prijs gesteld, zooals moge blijken uit der wet-Treub als volgt: z/Aan gemeenten, wier kosten voor de uitvoering van deze wet over het afge loopen kalenderjaar niet worden gedekt door de vergoeding in art. 17 bedoeld, kan door Ons een toelage uit ’s Rijks schatkist worden toegekend, indien daartoe in verband met haar geldelijken toestand, reden bestaat”. Aan gemeenten, die om bovenvermelde reden dus in slechten financieelen toestand zouden geraken, komt dit artikel te hulp. Bovendien is het gevaar volstrekt niet denkbeeldig, dat schriele gemeentebesturen zullen trachten gej- Bolswardsche Courant 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1