Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H EVEA 53ste Jaargang. 1914. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 45. Donderdag 4 Juni. BOLSWARD. 3e elfstedentocht op de fiets, Pinkstermaandag 1 Juni 1914. BINNENLAND. hlS VOOR Afzonderlijke die een uur: 6 6 6 6 6 6.03 6.06 6.07 6.07 6.08 6.151 6.15 6.15 6.16 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit'Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. sloot de voorzitter het officieele ge- maar wie denkt dat men direct ’n paar liedjes een met al was Kimswerd, de was was zoo voor te dragen het ’n echt leuke ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Be estafette-loop, door viertallen uit de deelnemende clubs, leverde eene aardige af wisseling tusschen het voetballen door. De tijden waren W. V. C. 59 seconden Sneek II 55 sec., L. S. C. 56 sec., namen en Voor de derde maal was 't weer ’n prettige drukte op Pinkstermaandag, op de Koemarkt, het lange, smalle plein voor Weer was om den afrid bij te wonen nemende fietsers’, ’t Was nu dan vroeger, zes uur was rijden. De A. N. W. B. had drie bondstasschen aangeboden aan de Commissie. Deze werden nu verloot onder de militaire wielrijders, en vielen ten deel aan no’s. 68, 91 en 100, S. v. d. Molen, Assen, D. Smit, Amster dam, P. Vader, Koedijk. Een zilveren medaille was uitgeloofd voor de compagnie wielrijders die de meeste man schappen liet deelnemen. Aan Assen werd deze medaille toegewezen. De heer P. Gorter, Sneek, had eene medaille beschikbaar gesteld voor den verst afwonenden deelnemer, die den tocht volbracht. Bij ver drag kwam deze medaille in het bezit van den heer J. P. I. Brouwer, Teteringen. De Commissie bad zich in der tijd voor genomen geen deelnemers toe te laten die den leeftijd van 18 jaar nog niet hadden bereikt. onze Doelezaal. schier heel Bolsward op de been van de deel- een uur later uur was de- tijd van En ze waren bijna allen present de elfsteden-fietsers. Veertien waren absent, daar entegen hadden zich ter laatster ure nog weer zes heeren aangemeld. Zes uur sloeg het van den Stadhuistoren. En even later klonken de tonen van de Stedelijke kapel, ’n vroolijke marsch en voorwaarts ging het, Friesland door, 200 kilometer ver, met ’n stevige N.W. wind. Bon voyage I In Witmarsum, Arum en dorpen voor het eerste controle-station, vrij wat belangstelling. En die belangstelling is gebleken den ge- heelen langen tocht door. Overal was het publiek welgezind, dat hebben vele thuis gekomen deelnemeis verteld. 't Was een aardig gezicht toen de trein Arum passeerde. Precies ’n militaire marsch- dienst. Eerst de spits, een paar „jakkerende” fietsers, die trapten als ging ’t om dood of om leven. Toen een paar kleine clubjes daarachter op een afstand van misschien 5 minuten twee groote troepen. En dan weer kleine afdeelingen, een paar enkelingen voorbij. Vooral de militaire wielrijders, luitenant voorop, vrijwel in orde peddelende, trokken bekijk, nog meer dan de groote troep civilisten, dienende als omlijsting eener geheel in het wit gekleede dame. La dame blanche. tijden van Naar boven toe had zij echter geen grens gesteld. Ja, zij loofde zelfs eene medaille uit voor den oudsten deelnemer, die zijne taak er goed afbracht. De heer H. van Dijk te Amsterdam (no. 22) was 56 jaar, oudste comparant. Daar voor nam hij nu een aardig souvenir mee naar huis. Ook van den Ned. Bond van lichamelijke opvoeding te ’s Hage, was steun ontvangen. Aan den afgevaardigde van den Bond, den heer J. Haitsma Mulier, Amsterdam, die ook deelnam aan den tocht (no. 115) werd voor het bewijs van sympathie den dank der commissie betuigd. Een stel banden, geoffreerd door „The Dunlop Rubber Co.” te Amsterdam, werd verloot onder die deelnemers welke de reis hadden gedaan op Dunlop banden. De heer J. C. Beerda, Heiloo, (no. 6) zal nu voortaan op een nieuw stel banden kunnen rijden. In den loop van den avond werden wede bizonderheden gewaar van een ongeval een deelnemer overkomen bij Franeker. De heer J. G. Smidt, Deventer (no. 85) zou uitwijken voor een wagen, kwam tegen een boom aan en brak zijn pols. De doctoren de Vries en Buwalda hebben een verband ge legd, vriendelijke Franekers zorgden vooreen pak reiskleeren en zoo keerde de patient huiswaarts. Kranig was het voorzeker dat hij, direct na ’t ongeval, aan een lid der commissie vroeg of hij nu ook ’n diploma kreeg.’t Was immers zijn schuld niet, dat hij den tocht niet kon volbrengen. En intusschen had de Stedelijke muziek af en toe 'n vroolijk wijsje doen hooren, mejuffrouw Blindeman was zoo vriendelijk geweest waarlijk avond. Toen deelte, naar huis toe ging, vergist zich. Neen hoor, nog lang heeft het geduurd en ’t was- er o zoo prettig. Ws. Oranjewoud, 1 Juni. Al sinds lang scheen de vredezon niet meer in eene echtelijke woning alhier, ’t Werd de vrouw ten laatste zoo be nauwd, dat zij, nu eenige weken geleden, man en kinderen verliet en haar heil in Duitschland zocht. Echtscheiding werd aangevraagd en de rechtbank besliste, dat de man wekelijks een zeker bedrag aan de vrouw had uit te keeren. Hij weigerde zulks, wat tot gevolg had, dat beslag gelegd werd op een deel van zijn in boedel en executieboelgoed werd gehouden tot het vereischte bedrag voor de eerste uitkeering was verkregen. Om zich aan zijn verdere verplichtingen te onttrekken^ heeft de man zijn kinderen en zijn huisboeltje achtergelaten en is ook naar Duitschland getrokken. De kinderen zijn toen in het armhuis opgenomen. Toen de vrouw in Duitschland zulks vernam, is ze direct naar hier teruggekeerd, om de kinderen weder tot zich te nemen. Joure, 1 Juni. Hier was ook heden het aanbod van maaiers vrij wat grooter dan de vraag, mede een gevolg van de minder gunstige weersgesteldheid. Enkele maaiers vertrokken met de 2 uur stoomboot naar Sneek om te trachten daar morgen met de weekmarkt aan den slag te komen. Wieuwerd, 31 Mei. Terwijl een paar meisjes bezig waren griffels te slijpen op een gewonen slijpsteen, stak bij ’t draaien een daarbij spelend 2-jarig broertje plotseling zijn handje tusschen den steen en ’t omschot, met het gevolg dat zijn duimpje daarbij zoodanig bekneld geraakte, dat het geheel verwrongen was..Dadelijk werd dokter R. uit Bozum ontboden, die direct geneeskundige hulp te Leeuwarden noodig achtte. Men vreest dat de kleine zijn duimpje van de rechterhand zal moeten missen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Een ongeluk voorkomen. Men schrijft aan het Alg. H. uit Culemborg: In een der laatste nachten zag de machinist van een uit de richting Utrecht komenden goederentrein op de spoorbrug alhier, dat op het tweede spoor een dwarsligger over de beide rails met ijzerdraad bevestigd was, zoodat een volgende trein van de richting Culemborg zeker zou moeten ontsporen. Door hem werd de machinist van genoemden trein hiervan in kennis gesteld, waardoor een déraillement op de brug voorkomen werd. ■We hadden 'n stevigen N. W. wind. Was dat jammer Neen, integendeel, daardoor werden de prestaties van den dag grooter. Gij hebt Frieslands schoon bewonderd, zoo sprak de Spreker verder. Tal van vergezichten, tal van dorpen. Donkere wolken aan de lucht, dan weer zonneschijn, wat gaf dat een schakeering, wat tinten en kleuren. En dan overal heeft men u een prettige ontvangst bereid, overal zaagt ge blijde gezichten, bemerktet gij een goed ge stemde bevolking. Het was ’n blijde tijding voor de Commissie toen ze mocht vernemen dat de Minister van Oorlog toestemming had gegeven dat de militaire wielrijders aan den tocht mochten deelnemen. Wat aardig effect maakten die uniformen tusschen de meer donkere kleedij der civilisten van den Staat. En waar men zich had voorgesteld ook door deze daad leger en volk nader tot elkander te brengen, hoopte de Commissie dan ook dat de band tusschen die twee hechter mocht zijn geworden. Den Kapitein der brigade militaire wiel rijders te Assen, die met zijne officieren en verscheidene minderen aan den tocht deelnam werd daarvoor een woord van dank gebracht. De dames-deelneemsters kregen een compli mentje voor hunne kordaatheid. Ze hadden het bewijs geleverd dat vrouwen niet achter behoeven te staan bij mannen. Huldel Met den wensch dat op dezen goedgeslaagden dag een even goed geslaagde avond mocht volgen, verklaarde Spreker de bijeenkomst voor geopend. Toen ging het tooneeldoek omhoog en ontwaarden we een tiental dames, allen in keurig oud-Friesch gewaad. Wonder mooi gezicht. En die dames zongen drie Friesche liedjes: it Folksliet, Fryske tael, en it Heitelan. En als toegiftje zongen ze het Bondslied van den A.N. W. B. De kapitein der Asser wielrijders bracht namens de militaire elfstedentochters zijne hulde aan de Commissie. Hij roemde de mooie kleedij der dames, die zoojuist hadden gezongen en maakte hun een complimentje over het zingen. Zijn personeel was prettig gestemd, al die mannen van al de wielrijdersbrigades (Breda uitgezonderd), omdat ze vandaag zooveel moois hadden gezien. Daarom riep hij uit aller naam: leve de Commissie! Op dit oogenblik waren 99 deelnemers, waaronder alle militairen, binnen. Den heer G. A. Pos, Vice-voorzitter van den A. N. W. B., deed het bijzonder veel genoegen dat hij hier te Bolsward was gekomen. Deze elfsteden-tocht was een van de merk waardigste sportatieve bewegingen van de laatste jaren. De sterke wind van heden was geen bezwaar geweest. Van morgen had de Spreker de deelnemers zien wegrijden, hij had ze zien terugkomen. En nu zaten ze hier in de zaal of ze maar eventjes een klein tochtje van, laat ons zeggen, 20 K.M. hadden gemaakt. En ’t was er 200 K.M. Waar zijn de menschen die zeggen dat de fiets wordt verdrongen door andere voertuigen Om ons land in al zijn intimiteit te leeren kennen is de fiets en blijft de fiets het aan gewezen voertuig. Deze tocht is voor Spreker eene openbaring geweest en hij brengt zijn warme hulde aan tochters en commissie. De laatste had alles tot in de puntjes verzorgd en ingericht. Dit bezoek aan Bolsward heeft een onvergetelijken indruk op me gemaakt, zoo eindigt de heer Pos. F. C. A 553/g sec., zoodat de kortste tijd was gemaakt door Sneek II. ’t Was gezellig op het sportterrein. Het voetballen is dan ook juist een spel om de belangstelling gaande te houden, juist omdat er zooveel actie in het spel zit. En dan komen er af en toe van trekjes die je doen lachen. Wezenlijk interessant spel. Er moest een beetje muziek op het terrein zijn geweest. Dat helpt mee de stemming er in te houden. Maar Mozes en de profeten... zoo vertelde men mij. ’t Was in den namiddag druk in de stad. Men zag er verscheidene vreemdelingen. En 't was een beetje warmer en af en toe scheen het zonnetje eens... „das Leben war ja noch wohl schön”. Intusschen verliep de tijd, werd het later en kon men zoo zoetjes aan de eerste „elfsteden-tochters” verwachten. De wandeling richtte zich nu in de richting Marnezijl. Immers van den Tjerkwerder kant moesten ze komen En die drukte ging van daar naar „de Doele”, plaats van aankomst. Er was bepaald, dat het eind-contróle- bureau niet voor zes uur geopend zou zijn. Elf minuten over vijf waren er echter reeds twee deelnemers „Hollandia” gepasseerd, ze moesten echter wachten. Toen echter, klokke zes, de afteekening der boekjes begon, had de commissie dadelijk werk. Wie bin nenkwam overhandigde zijn contrólekaart aan een der leden. Deze riep nommer en naam op en meldde den tijd. Dan werd den deel nemer een keurig diploma ter band gesteld en een mooi dasspeldje vereerd. Wie reeds eenmaal had „meegetocht” ontving geen speldje, maar een stel manchetknoopen, zelfde dessin als het speldje. En dan was het „dank u, tot van avond bij de feestviering”. „Und der Mohr hat seine schuldigkeit gethan und konnte gehn”. We geven enkele eerstaangekomenen. No. 95 G. H. Stouten, Haarlem, 101 J. Veenstra, Giekerk, 36 P. A. Holtes,^Heiloo, 88 S. van Slooten, Leeuwarden, 08 P. Wiersma, Twijzel, 62 L. A. Kors, Westwoud, 109 N. C. de Wilde, ’s Hage, 46 S. K. de Jong, Koudum, 9 Bloemsma, Assen, 27 C. Fokkema, Leeuwarden, 43 H. N. II. K. de Jong, Assen, 51 P. Kamstra, Assen, 66 A. v. d. Meer, Assen, 56 J. M. Kingma T.Hzn., Bolsward ging bet door, dan weer druk, poosje slapjes. En toen werd het een poos stil, in stad en dorp. De morgenuren waren als gewone Pinksteruren van den tweeden dag. Maar als straks de middag komt is het tooneel geheel veranderd. Wat een menschen op de wegen, druk, verbazend. Daar is wat te doen vandaag. Bondskaatsen te St. Jacobi Parochie, Concours te Leeuwarden, hier en daar sportfeesten. En dat alles maakte dat zich in onze provincie duizenden van huis hadden begeven om, elk naar zijn lust en smaak, van het aangebodene te profiteered Ook hier ter stede was een sportfeest georganiseerd. De F. C. „Achilles” had uit geschreven seriewedstrijden en een estaffette- loop. De indeeling van die wedstrijd en was als volgt: (A) Voetballen (11 12 uur) Sneek II tegen L. S. C. II Sneek. (B) Voetballen (12 1 uur) F. C. A. I tegen Friesland III Leeuwarden. (C) Voetballen (23 uur) W. V. C. Workum tegen F. C. A. II. In de eerste match was de zege aan Sneek II, stand 20. In F. C. A. I tegen Friesland III bleef de eerste overwinnaar, met 2 tegen 0. Workum won van Achilles II met een eindstand van 21. Toen moesten spelen de beide verliezende vereenigingen L. S. C. II (Sneek) tegen Fries land 3 (Leeuwarden). Dit was een spannende partij, die toen „finish” gefloten werd, eindigde met 1 tegen 1. Aisnu bekampten elkander de clubs die in A en B overwinnaar waren gebleven Sneek II contra F. C. A I. ’t Publiek schikte zich nu terdege tot opletten, 't waren immers een paar aan elkaar, gewaagde vereenigingen. De wedstrijd was, zooals dan ook verwacht werd, spannend. Voor de rust maakte F. C. A. 4 punten, terwijl na de rust Sneek II er in slaagde een tegenpunt te maken, zoodat F. 0. A. de winnaar van deze wedstrijden werd met den eindstand 41. En zoo dan weer een De eerste dame was no. 61, Mevr. Konings- Meijer, Groningen, 6 uur 52 min. Mej. Th. Beckers was reeds eerder gekomen, maar niet van Workum. Ze had onderweg den tocht onderbroken. Tegen negen uur begon zich de Doelezaal aardig te vullen met een zeer prettig gestemd publiek. De zaal was keurig in orde gemaakt op elke tafel prijkte een bouquet. Op het tooneel had het stedelijk muziekkorps plaats genomen, dat reeds dadelijk de stemming er in bracht door allerhande prettige muziek ten beste te geven. Het korps stond onder directie van den Onderkapelmeester, den heer P. van der Wonde.’ De Kapelmeester was weer eens verhinderd. Zoo ongeveer half tien werd de feestelijke bijeenkomst door den Voorzitter der Commissie, den heer H. Beekhuis, geopend. ’t Was Spreker 'n aangename taak dat te doen en hier welkom te kunnen heeten allen die op ’t oogenblik den tocht hebben, vol bracht (91); verder den beer G. A. Pos, te Baarn, 2e Voorzitter van den A. N. W. B., die als vertegenwoordiger van den Bond het feest bij woonde. Ook de leden der verschillende contröle-commissies, voor zoover ze hier aanwezig waren, kregen een woord van begroeting en dank, zoo ook de heer D. R. Douma, H. der Sch. te Witveen, die voor de 3e maal den tocht meemaakte en zich zoo zeer verdienstelijk had gemaakt tegenover de Commissie wat aangaat diploma’s, afstands- wijzer enz. Ook de Pers kreeg ’n handje. De heer Beekhuis ging nog eens vluchtig met ons de route langs. Hij verwees naar zooveel mooie plaatsjes, zooveel interes sante oorden, vandaag bezocht. Bolswardsche Courant op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1