Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. V! i i 1914. 53ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 46. w Zondag 7 Juni. STOFBESTRIJDING. BINNENLAND. w S De Inkomstenbelasting. VOOR 700 750 800 850 900 950 1000 1050 1100 1150 1200 1250 1300 1350 1400 1450 750 800 850 900 950 1000 1050 1100 1150 1200 1250 1300 1350 1400 1600 1700 1800 1900 2000 Bolswardsche Courant Afzonderlijke stof trachten te stof voorkomen. een van elke 100 te 100 guld. inkomen. Beneden de f 1600 inkomen bedraagt de belasting dus minder dan 1 procent. Van 1600 tot minder dan 3500 bedraagt ze minder dan 2 procent. Voor alle inkomens blijft de belasting steeds minder dan 5 procent. 25 25 25 265 14 14 11 14 n n n u n u u u v H H II II II 1450 1500 2». De aard doch 2.— 2.75 3.50 4.25 5.— 5.75 6.50 7.25 8— 8.75 9 50 10.25 11.— 12. — 13. — 14.00 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van elke zoo op het het opwaaien ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. van het inkomen de som van v. d. Prov. N. Br.) H u u H 2000 of meer, Is de belastbare som minder dan 10.000 gld. dan betaalt men 25 gld., benevens 3 gld. van elke 100 gld., waarmee het inkomen de som van 2000 gld. boven gaat. Dus: van 2000 gld...25 gld. u H u u gld. betaalt onderzoek bleek ’t den gappers dat de inhoud niet bestond uit taartjes, maar uit... boter. Daarom besloot men de doos maar weer te deponeeren op de plaats van herkomst. Om echter niet met ledige handen terug te keeren, werd en passant maar een pakje kleeren uit een wagen gekaapt en mee genomen. Harlingen. Bij de gisteren alhier ge hóuden herstemming van 2 leden voor den gemeenteraad bleek de uitslag als volgt: de heer L. J. Faber (vrijz. lib.) verkreeg 661 stemmen; de beer K. J. Meinesz (vrijz. lib.) 627 de heer H. Witte (R.K.) 412; en de heer K. van der Meij (s.d.a.p.) 890zoodat beide eerstgenoemden zijn gekozen. O. N. Boefjes. Dezer dagen deed een confectiefabrikant in de Warmoesstraat te Amsterdam aangifte, dat een vrije dure mantel op onverklaarbare wijze uit zijn magazijn was verdwenen. Het onder zoek, dat door de politie werd ingesteld, bracht al spoedig aan bet licht, dat een 16-jarig magazijnbediende wel wist waar de mantel was gebleven. De jongen werd aan een ver hoor onderworpen en al spoedig bekende hij niet alleen den mantel, welke de patroon reeds miste, doch ook nog een zestal andere te hebben verduisterd. Om de goederen te gelde te maken, had hij de medewerking van een drietal n vrienden”, van wie de oudste 23 jaar. Deze «vrienden”, die allen reeds meerdere malen met de politie in aanraking kwamen, bepaalden er zich zelfs niet toe de mantels te verkoopen, maar spoorden den jongen magazijnbediende aan steeds weder nieuwe buit te bemachtigen. Voor een prikje werden de mantels verkocht aan juffrouwen, die ambtshalve gaarne mooi zijn. Zoowel de steler als de helers zitten thans aan het bureau. Rbld. Wa-Ka~Na. Zoo heet het nieuwste middel tegen dron kenschap. De heer C. Blomberg te Amster dam, heeft Wa-Ka-Na onderzocht en bevonden dat het evenals al die middeltjes bestond uit een niemendalletje. Suiker, doortrokken met een of ander tinctuur (misschien gentiaan- tinctuur) en daarna weer gedroogd. Het middel laat zich zeer goed met jenever gebruiken en is dus zeer geschikt om te worden een middel ter bevordering van dron kenschap. Mndbl. I. d. Kwakzalverij. het bezit te krijgen en bestaat er veel kans, dat het plan wordt verwezenlijkt, maar tot heden is van koopen nog geen sprake. Wordt de Leeszaal eigenares van bewust pand, dan zal het nog vrijzeker wel een jaar duren, voor en aleer het tegenwoordig gebouw in de Groote Kerkstraat aan zijn bestemming wordt onttrokken. Sneek, 5 Juni. We zijn hier tegenwoordig zoo ver dat onze zeilvloot, als ze de Houke- sloot passeert, wordt beschoten. Dat zou in oorlogstijd haast gepermitteerd zijn, maar thans achtte de brigadier onzer rijksveldwacht, de heer Dijkstra, ’t noodig even te onderzoeken, uit welken hoek hier de wind waaide. Te dien einde ging de brigadier j.l. Pinkster maandag met ’t pleiziervaartuig van den heer H. koers zetten in de richting Honkesloot. En jawel hoor ’t vaartuig in ’t welk zich de heilige Hermandad bevond, werd niet ge spaard. Uit een windbuks ontving ’t vaartuig een schot. De dader bleek te zijn een jong- menschje, Cath. K. die, naar hij beweerde, zich in gezelschap van een paar andere kwa jongens, oefende in ’t mikken, ’t Is te hopen dat de strafrechter den knaap spoedig gevoelig zal beduiden, dat mikken binnenshuis of op schietbanen thuis behoort. Sneek, 5 Juni. Ladelichten gaat maar niet uit de mode. Deze week ondervond dat hier de bakker v. d. Meulen, bij wien jl. Dinsdag tweemaal dat zaakje werd vertoond. De tweede maal gelukte ’t echter niet te best, want de dief met een tweetal uitkijkers werd gesnapt en naar ’t bureau van politie gebracht. Toen bracht de eene diefstal den anderen uithier was gekaapt en daar was gelicht enz. enz. en nog voor dieverijen. Op 26 Mei Muntplein uit gestolen. Maar na en 5 X 8 gld. v 20 X 8 70 X 8 H men 2500 4000 9000 10.000 Boven de 10.000 meerdere 100 gld. nog 4 gld. Dit gaat door tot 20.000 gld. Van 12.000 gld. betaalt men dus 265 en 20 X 4 gld. Van 20.000 gld. af betaalt men 665 gld. benevens 5 gld. van elke meerdere gekaapt ten slotte houdt men de bende de bedrijvers van nog andere o.a. werd op het kar een taartendoos er ook wat om de stofplaag Wij drukken hierbij af, hoe het tarief de nieuwe inkomstenbelasting zal zijn. Wie een inkomen heeft van f 650ofmeerdoch mind. d. f 700 bet. f 1.25 H n H y y H H zz zz zz H H ZZ zz zz zz Van inkomsten boven 1500 gld. wordt 14 gld. betaald, benevens 2 gld. van gld., waarmee het inkomen de som van 1500 te boven gaat. Dus: van 1500 gld...14 gld. 14 en 2 gld. 2 X 2 gld. 3 X 2 4X2 5 X 2 mee zijn bevredigende resultaten verkregen. Te Dresden bevond men, dat de besproeiing met deze stoffen ongeveer 15 cent duurder was per vierkanten meter) dan met water, doch men bespaarde die hoogere uitgaven weer, doordat er niet zoo vaak mee gesproeid behoefde te worden. In Engeland en Amerika bereikte men op klinker- en steenslagwegen zeer goede resultaten met duralit, een oplos bare, vochtaantrekkende olie. Naast deze olieën heeft men later gebruik gemaakt van zouten, die ook oplosbaar en vochtaantrekkend zijn als: chloorcalcium chloormagnesium, die met den gewonen sproei wagen kunnen aangebracht worden, nadat men de wegen vooraf goed gereinigd heeft. In Den Haag heeft de ondervinding geleerd, dat op klinkerwegen ongeveer drie keer in den zomer zoo’n besproeiing moet geschieden. Men gebruikte daar per vierkanten meter één liter (van 15 pCt. oplossing) van genoemde zouten. Dat kwam bij de eerste besproeiing op één cent per vierkanten meter, maar de volgende malen op een hal ven cent, omdat dan de slappere oplossing gebruikt kon worden. De wegen waren zoo goed als stofvrij, en de kosten waren lager dan bij de besproeiing met water alleen. De bestrijding van het stof der wegen is dus mogelijk. En als we dat weten, mogen we gerust zeggen: dan moet (neen, veel) worden gedaan, te bestrijden. Wij bevelen in alle bescheidenheid de lezing van dit artikeltje aan en zouden ge meentebesturen beleefdelijk in overweging willen geven, om de wegen eens met teer te bewerken, en om de straatwegen eenige malen per zomer met genoemde oliën of zouten te doen besproeien. (L. D. Middelbare Technische School te Leeuwarden. Leeuwarden, 3 Juni, De middelbare Tech nische School, alhier, zal in September a.s. worden geopend schrijft het N. v. F. Het doel dezer inrichting is, naast de bevor dering van algemeene ontwikkeling, ’t vormen van personen, die tusschen de werklieden en de hoogere leiders instaan, of in kleinere zaken en bedrijven zelfstandig met uitvoering of leiding belast zijn. De school zal bestaan uit twee hoofdaf- deelingen, de ééne voor opleiding in de bouw kunde, de andere voor opleiding in de werk tuigkunde, waaronder ook een afdeeling scheeps- bouwkunde. De bouwkundige afdeeling heeft tot doel naast de vorming van: bouw- en waterbouw kundige opzichters en teekenaars, patroons, aannemers en bouwmeesters van de meest voorkomende bouwwerken, ook de opleiding van gemeentelijke bouwmeesters in kleine gemeenten, leeraren ambachtsscholen, enz. De tweede hoofdafdeeling omvat de scheeps bouw-, de werktuigkunde en de electrotechniek. Het onderwijs is daar gericht op ’t vormen van teekenaar-constructeurs, chefs van machine- werkplaatsen, hoofden van ondernemingen waarbij kennis van het machinevak of de electriciteit gewenscht is, leiders van installa ties in eenig groot bedrijf, patroons, opzichters van den arbeid, dito van het stoomwezen, dito bij spoorwegmaatschappijen, leeraar ambachts scholen, electrotechnici, enz. De studie zal voor goede leerlingen den volgenden tijd in beslag nemen: voor de afd. bouwkunde één halfjaar voorbereidende cursus en drie winterhalfjaren M. T. S. totaal 4 halve jaren. Gedurende de zomermaanden oefenen de leerlingen zich in de praktijk, en ten einde het geleerde te onderhouden, bezoeken zij de avondlessen of ontvangen correspondentie- onderwijs. Met het laatste wordt het zelfstandig werken van de leerlingen beoogd. Voor de afd. werktuigkunde is de duur der studie: 2 halve jaren voorbereidende cursus en 3 halve jaren M. T. 8., totaal 5 halve jaren. Gedurende ’t werkzaam zijn in de prak tijk buiten de school worden nog afzonderlijke avondlessen gevolgd. Sneek, 4 Juni. Door onderhandschen aan koop is de vereeniging «Openbare Leeszaal” hier in ’t bezit gekomen van 't prachtig heerenhuis met tuin aan de Marktstraat, in eigen gebruik bij mevrouw de wed. notaris Haagsma. Sneek, 4 Juni. Een 12-jarig meisje in de Zomerrakbuurt alhier geraakte gisteravond in brand, wijl haar kleeren in aanraking kwamen met een brandend petroleumstel. In een oogwenk sloegen de vlammen boven ’t kind uit. Gelukkig kwam terstond hulp opdagen, waardoor ’t vuur spoedig was gedoofd. Het kind heeft geen ernstige brandwonden bekomen. Heerenveen, 3 Juni. Naar men ons mee deelt, zal dezen zomer van de zijde van den Bakkersgezellenbond in een der voornaamste plaatsen onzer provincie eene openluchtmeeting worden belegd ten gunste van afschaffing van den nachtarbeid. Winschoten, 4 Juni. Dagelijks, bijna met eiken trein, vertrekken arbeiders uit deze streken naar Friesland. Sedert jaren is het de gewoonte eenige weken naar Friesland te gaan werken. Voor oppassende werklieden is er in korten tijd goed geld te verdienen. Er zijn hier arbeiders die 30 tot 40 jaar bij denzelfden greidboer en dezelfde familie in Friesland komen te maaien of te hooien. Dat is blijk van goede verstandhouding tusschen patroon en knecht. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 5 Juni. De bakker Van Hazinga miste een goeie 14 dagen geleden op eens een zwaar zilveren melklepel. Thans heeft onze politie het vermiste voor werp opgespoord bij een 19-jarigen schippers knecht, L. B., die ’t blinkende voorwerp van de tafel had gegapt, terwijl hij om brood in den winkel kwam. Sneek, 5 Juni, ’t Bericht in enkele bladen, dat de vereeniging «Openbare Leeszaal” alhier onderhands heeft gekocht het trotsche pand aan de Marktstraat in eigen gebruik bij mevr, de wed. Haagsma, is voorbarig. Wel is het Bestuur dier vereeniging bezig dat pand in heden het beste. Vestigen we nu onze aandacht tweede punt: het voorkomen van van stof. Een goed onderhoud en een behoorlijke reiniging zijn eerste vereischten. Een geregelde schoonmaak van straten (voor landwegen gaat dat niet best), waarbij de sproeiwagen de veegmachine voorafgaat, is een prachtig middel om de stofplaag tegen te gaan. Ook het sproeien alleen bindt het stof, maar, aangezien in den zomer het sproeiwater snel verdampt, mag de sproeiwagen op zomer- sche dagen geen rust hebben, wat natuurlijk nogal duur is. Er zijn proeven genomen met andere stoffen, om het stof van wegen en straten vochtig te houden en alzoo te binden. Er is gebruik gemaakt van in water oplosbare oliën, als westrumiet; standolin, antistof, enz., en daar- Nu de zomer weer in aantocht is, en met haar de vreemdelingen, maar ook... het stof, dacht het ons goed, over stof en stofbestrij- ding eens een kleinigheid in ’t midden te brengen. Het toenemende autoverkeer maakt voor menige plaats, welke voor een groot deel bestaat van het vreemdelingenverkeer, vele zomerdagen voor vele menschen ongenietbaar door het stof, dat in dichte wolken hoog boven de huizen stijgt en hoornen en heesters met een grijs kleed overdekt. Wij meenden goed te doen, de aandacht van gemeentebesturen eens te vestigen op de stofbestrijding. De Algem. Nederl. Wielrijdersbond heeft nuttig werk verricht op het gebied der stof- bestrijdiug van straten en wegen. De stofbestrijding van wegen en straten moet: 1°. het ontstaan van voorkomen of tegengaan; het opwaaien van van het materiaal, dat gebezigd wordt voor den aanleg van wegen, kan zoo danig zijn, dat stofvorming tot een minimum beperkt wordt. Asphalt- of houtbestrating en plaveiïng met harde klinkers of klinkers, die zoodanig gelegd moeten worden, dat er niet te wijde voegen blijven, wordt tegenwoordig veel aangewend. Op landwegen gaat dit bezwaar lijk, omdat het te duur is. Op die wegen maakt men veelvuldig gebruik van steenslag, dat meer afslijt en dus meer stof geeft. Het voornaamste middel, om deze steenslagwegen te verharden, is het teren. In Frankrijk is men daarmee begonnen. In de Riviera, waar een groot aantal men schen als ten onzent moet bestaan van vreemdelingenbezoek, dreigde het stof de vreem delingen te verjagen. Daar heeft men zijn toevlucht genomen tot het teren, en met schitterend succes. Ook in Duitschland, voor namelijk in de Rijnprovincies en in de om geving van Berlijn, waar de wegen het meest bereden worden door auto’s (want die zijn stofmakers bij uitnemendheid!) bereikt men zeer goede resultaten met het teren. De kosten, die gemaakt moeten worden, mogen niet te groot gewicht in de schaal leggen, want het onderhoud van geteerde wegen is belangrijk lager dan van andere. Op het tweede internationale wegen-congres te Brussel kon men vernemen, dat geteerde wegen per jaar en per vierk. Meter 6 cents minder aan onderhoud kosten. En dr. Guillelmetti, de Franscbe wegen specialiteit, vertelde op genoemd congres, dat het onderhoud en reinigen der wegen in het Bosch van Boulogne te Parijs met 25 pCt. was gedaald, sinds die wegen geteerd waren. Men bedenke echter, dat geteerde wegen wel een druk verkeer van lichtere rijtuigen verdragen, maar niet van zwaar beladen vracht wagens. De ondervinding heeft geleerd, hoe dat teren moet geschieden. Vóór en tijdens de bewerking moet het droog weer zijn. Er zijn toestellen vervaardigd, waarmee de teer snel en gelijkmatig wordt gesproeid, wat een eerste vereischte is. Om te bewerken, dat de teer ook een weinig doordringt in den weg, heeft het ver spreiden plaats onder verhoogden druk wat genoemde toestellen zelf bewerken. Er zijn nog andere middelen, als afvalproducten van de papierfabricage, doch de teer voldeed tot

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1