Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. n 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 47. Donderdag 11 Juni. BINNENLAND. Het Vredespaleis. VOOR Afzonderlijke met de idealen der gaan ik gebruik mijn tijd van oogenblikkelijk „Juist daarom zijn ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Koudum, 9 Juni. De maaier Kloppenburg uit Heiligerlee, gisteren alhier bij den vee houder Vierstra gearriveerd, is bij ongeluk van den koestalzolder gevallen en tengevolge van schedelbreuk overleden. langzamerhand verkrijgen van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ideaal eeuwen ook een Ten slottemoge deze reeks van opstellen bij velen de belangstelling voor het Pacifisme, een der merkwaardigste verschijnselen van onzen tijd en tevens een der meest noodzakelijke en nuttige bewegingen, hebben opgewekt, dan is daarmee ruimschoots de schrijver beloond. Wapenvelde. Mr. H. J. DE LANGE. betere rechtspraak en staten. Ze begrijpen dat dit i niet in eens uitgedacht en worden. De beschaving der menschbeid moet meehelpen tot het opbouwen. En dit gaat langzaam, steentje voor steentje. In vroegere jaren zijn er ijveraars voor de Vredesbeweging geweest, die ineens als het ware het Duizendjarig Rijk op de aarde wilden uitroepen, die een stelsel van wereld bestuur uitgevonden hadden, dat zij terstond aan de wereld wilden opleggen. Dit bracht natuurlijk teleurstelling en bespotting. Op het oogenblik heeft het Pacifisme nog dikwijls moeite, omdat men denkt, dat het nog altijd met die oude, lang losgelaten opvattingen te doen heeft. Dit sluit hebben bijna geen politie, rechters. Daarin zit de fout. De Pacifisten willen meehelpen tot het meerdere wetten politie tusschen de een werk is, dat i uitgevoerd kan en verbrassen het beetje reisgeld dat thuis is bij elkaar gescharreld, om althans het hier eenige dagen zonder werk te kunnen uit houden. Aan vechten en zwetsen geen gebrek. De politie was druk in de weer, en moest er meer dan een achter slot en grendel brengen. Een dezer moet zoo goed onder den indruk zijn geweest, dat hij gaan noch staan kon. ’t Misselijk schouwspel duurde bijna den geheelen dag. O. N. Handige oplichtster. Zaterdag is te ’s-Hertogenbosch plotseling een juffrouw verdwenen, na te voren een tijd lang de groote dame te hebben uitgehangen. Ze was afkomstig uit Vrijhoeve Capelle en heette Aaltje Nieuwenhuizen. Sinds eenigen tijd woonde ze op kamers. Zij veroorloofde zich groote weelde en had daardoor ook met verschillende goede families daar ter stede connecties aaugeknoopt. Toen Zaterdag de juffrouw, bij wie ze op kamers woonde, naar de markt was om voor haar eenige- boodschappen te doen, heeft Aaltje met een hakmes de eiken kast open gebroken en al het aanwezige goud, zilver en juweelen weggenomen. Zoodra de huisjuffrouw zou terug komen, wilde de dame bij haar verschillende kennissen afscheid gaan nemen. Bij haar thuiskomst vond de juffrouw een briefje, waarin Aaltje mededeelde, naar Brussel te zijn vertrokken. Het is echter gebleken, dat ze over Orthen naar Hedel is gewandeld en daar de boot heeft genomen naar Rotterdam. De politie zoekt haar nog steeds. De vermiste sieraden vertegenwoordigen een bedrag van 2 a 300 gulden. Haar koffers waren reeds naar Amsterdam verzonden. Alg. H. De Staking te Zaandam. Naar Zaandam Vrijzinnig verneemt, heeft de burgemeester, de heer Ter Laan, een poging in het werk gesteld om in de staking te Zaandam de bemiddeling te krijgen van de regeering. Minister Treub zou als bemiddelaar beschikbaar hebben gesteld mr. J. C. A. Everwijn, administrateur, chef van de afd. handel aan het departement van landbouw, nijverheid en handel. Het nut van een informatiekantoor. Een reiziger uit Groningen maakte te Amsterdam kennis met een net burgermeisje, ’t Werd verkeering en al spoedig werd er reeds over trouwen gesproken. Hij vertelde haar van zijn buitengewoon goede betrekking, zoodat ’t hem vrij onverschillig liet, waar zij ’t huwelijkskooitje wenschte geplaatst te zien, daar dit om financieele reden geen bezwaar zou opleveren. Hij vertelde haar tevens, dat hij weduwnaar was en twee kindertjes had, zoodat het trouwlustige meisje er op vertrouwen kon, dat 't hem ernst was. Zij was dan ook lang niet ongenegen, doch voor alle zekerheid ging ze toch even infor maties inwinnen bij een informatiebureau te Groningen. En wat vernam ze toen Dat de heer galant wel weduwnaar was met twee kindertjes, maar dat zijn betrekking verre van florisant kon worden genoemd en dat hij ook nog eene... zieke... vrouw had. In eens was de lust om te vrijen gebluscbt. En van trouwen werd natuurlijk niet eens meer gesproken. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Afstandsmarschen N. B. L. O. Door den Nederlandschen Bond voor Licha melijke Opvoeding worden dit jaar wederom 4-daagsche afstandsmarschen uitgeschreven voor burgers en militairen. De marschen zullen bestaan in het gedu rende vier achtereenvolgende dagen dagelijks afleggen van een bepaalden afstand en wel: voor burgers le dagelijks 45 K.M., prijs een diploma en het bronzen bondskruis; 2e dage lijks 55 K.M., prijs een diploma en het vergulde bondskruis; voor militairen dagelijks 35 K.M. met volledige bepakking, prijs een diploma en het vergulde bondskruis. Deel nemers der bereden wapens en zij die niet met den ransel zijn uitgerust, loopen dagelijks 45 K.M. in de voor hen voorgeschreven veld- tenue. De marschen zullen aanvangen op 17 Aug.; indien het aantal deelnemers een bepaald getal overschrijdt zal een tweede groep op 18 Aug. aanvangen en denzelfden weg volgen. De te volgen weg is Utrecht, Amersfoort, Ede, Arn hem en Nijmegen. Zoolang de wereld bestaat, zijn er altoos menschen geweest, die de vrede willen be vorderen, de ellende van den oorlog willen verminderen. De vredesbeweging, met een vreemd woord Pacifisme (afgeleid van het Latijnsche pax d.i. vrede en facere d.i. maken) genoemd, is dus al eeuwen oud. Maar als dit het geval is, zoo zal iemand opmerken, dan heeft die Vredesbeweging toch niet veel uitgehaald in al die honderden jaren, want de oorlog bestaat nog. En menigeen zal er niets voor voelen om de Vredesbeweging te helpen bevorderen. Wereldvrede is een heel mooi ding zal men zeggen, maar bereiken doen we 't toch niet, en maar liever voor iets, dat nut is. De aanhangers van de Vredesbeweging weten evengoed als ieder ander, dat de oorlog nog bestaat en dat nog lang niet hun idealen bereikt zijn. Tusschen haakjes zij gezegd, dat als de oorlog niet meer bestond, er geen Pacifisme noodig zou zijn daarom is het zoo onjuist om Pacifisten te bespotten, wanneer er een nieuwe oorlog uitgebroken is. We krijgen dan dikwijls van onnadenkende lieden te hooren»Nu, waar blijven jelui, ze vechten in den Balkan meer, dan ooit te voren”. We moeten daarop onveranderlijk het antwoord geven: „Juist daarom zijn we Pacifist”. Het is een feit, dat het bereiken van een lang kan kosten. Maar het is feit, dat vele idealen, die vroeger onmogelijk te bereiken schenen, tot werkelijk heid gebracht zijn. Wanneer men vier eeuwen geleden iemand verteld zou hebben, dat er tijden zouden ^komen, dat in de geheele beschaafde wereld volkomen geloofsvrijheid zou bestaan wanneer de Amerikaan van de achttiende eeuw verzekerd werd, dat twee eeuwen later de slaven in Florida en overal elders zöuden zijn vrijgelaten, en dat die Zuidelijke Staten toch konden bloeien, in beide gevallen zou men voor hopelooze optimist gehouden zijn, zoo niet voor erger. Aldus zal het Vredesbeweging. Daarbij komt nog, dat de Pacifisten niet willen, wat men dikwijls zegt hun streven te zijnn.l. met één slag allen oorlog af te schaffen. Dat ware een onmogelijkheid. Het Pacifisme, zooals dat op het oogenblik begrepen wordt, wil door organisatie tusschen de Staten zooveel mogelijk alles, wat oorzaak kan zijn tot oorlog, wegnemen. Dat klinkt heel anders. Daaruit blijkt dus, dat we niet opeens alle legers willen afschaffen. Om de eenvoudige reden, dat de legers niet de oorzaken van den oorlog zijn. De oorzaken van den oorlog zijn hoofdzakelijk te vinden in het ontbreken van wetten en lichamen tot handhaving en toe passing van die wetten in het verkeer der staten onderling. De burgers, die samen den staat vormen, leven onder wetten, onder politie en onder rechters. De staten, die samen de wereld vormen, geen gemeenschappelijke wetten, en voor lang niet alle geschillen niet uit, dat we onze voorgangers van honderd en meer jaren terug dankbaar zijn voor het goede, dat ze desniettemin de wereld brachten. Meermalen heb ik er reeds op gewezen, dat de vredesgedachte, het denkbeeld om een einde aan de oorlogen te maken, even oud als de wereld is. Maar de vredesbeweging, dat wil zeggen het stelselmatig bevorderen van den vrede door middel van vereenigingen en organisaties, is veel jonger. In 1915 zal het eeuwfeest gevierd kunnen worden van de eerste vredesvereeniging. In 1815 werd te New-York opgericht de Peace Society vredesvereeniging de eerste ter wereld. In het volgende jaar kwam de Engelsche Peace Society tot stand. In 1828 vereenigden zich verschillende Amerikaansche vredesgezel- schappen tot de American Peace Society. Vijf en twintig jaren later kon het eerste intern. Vredescongres plaats vinden te Londen. Dit eerste congres is gevolgd door een groot aantal, welke eerst met ongelijke tusschenruimten, later jaarlijks gehouden werden. Dezen zomer zal Weenen de plaats van samenkomst zijn. Na 1850 breidde de Vredesbeweging zich verder over Europa uit. De verschillende oorlogen in Europa tusschen 1856 en 1870 brachten wel is waar een schaduw maar toonden eveneens, dat de Vredesbeweging meer dan ooit gesteund moest worden. Het gevolg was dan ook, dat in verschillende landen na 1870 Vredesvereenigingen gesticht werden. Het Tweede Kamerlid Van Eek deed het voor Nederland, met eenige anderen. Uit deze vereeniging, samengesmolten met een Vrouwen bond, die hetzelfde doel nastreefde, ontstond de tegenwoordige Algemeene Nederlandsche Bond Vrede door Recht.” Daarnaast kwam in 1912 de Nederlandsche Roomsch Katholieke Vereeniging tot Bevordering van den Wereld vrede. Een ander belangrijk jaartal voor de Vredes beweging is 1889. Niet alleen dat toen be sloten werd vredescongressen jaarlijks te houden, maar ook vereenigden zich in dat jaar te Parijs een aantal leden van verschillende volksvertegenwoordigingen tot een blijvenden bond, de Interparlementaire Unie genaamd. Men begrijpt, welk een invloed deze Unie op den duur zal kunnen uitoefenen. De volks vertegenwoordiging moet de gelden toestaan voor een te voeren oorlogZij vormt een groot deel van de openbare meening, zonder welker bijval een regeering niet licht een krijg zal durven beginnen. Op het oogenblik telt de Unie over de 3500 leden van volksver tegenwoordigingen, verdeeld over 25 Nationale groepen. In 9 parlementen is de meerderheid lid der Unie, n.l. in Denemarken, België, Noorwegen, Nederland, Zweden, Portugal, Frankrijk, Canada en de Vereenigde Staten van Amerika. Dit zijn slechts zeer enkele feiten uit de geschiedenis van het Pacifisme. Wie hierover en ook over de Vredesbeweging in het algemeen meer wil weten, leze De Vredesbeweging van de hand van Jhr. Mr. B. de Jong van Beek en Donk, verschenen in een der uitgaven van „de Maatschappij voor goede en goedkoope lectuur” te Amsterdam, 40 cent. Voorts houdt het orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Bond Vrede door Recht, eveneens Vrede door Recht geheeten, zijn lezers maandelijks op de hoogte van al het belangrijke, wat in de beweging geschiedt. Het lidmaatschap van den Bond geeft tevens recht op het orgaan, dat met de beste tijdschriften op dit gebied in het buitenland kan concurreeren, terwijl de contributie slechts f 1of zelfs minder be draagt. Wie het Duitsch machtig is, kan ik aanraden te lezen Die Moderne Friedensbewegung van Dr. A. H. Fried, verschenen bij Teubner te Leipzig, prijs 60 cent. Leeuwarden, Zondag 14 Juni a.s. houdt de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht zes open luchtmeetings om propaganda te maken voor vrouwenkiesrecht en voor het voikspetitionne- ment voor grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Deze meetings zullen worden gehouden te Leeuwarden, Lochum, Bussum, Heiloo, ’s-Gravenhage en Breda. Heerenveen, 8 Juni. Kornelis Groen, van Oudeschoot, leerling der ambachtsschool, alhier, afdeeling timmeren, had hedenmorgen bij het afsteken van een stuk hout met een beitel het ongeluk zich in de linkerhand te steken. De top van den wijsvinger werd nagenoeg afgestoken, de middelvinger werd minder ernstig gekwetst. Dadelijk is heelkundige hulp inge roepen. Pingjum, 7 Juni. Ook alhier is eene nieuwe stoomdorsch- en persmaebine gearriveerd. Naast de bestaande in de zusterdorpen Kimswerd, Arum en Witmarsum is dit reeds no. 4 in onze gemeente. Ze zal binnenkort in werking worden gesteld, om in den kortst mogelijken tijd de verbouwde stroovruchten te schoonen en te bewerken. De meeste boeren en garde- niers maken reeds van de machine gebruik; slechts enkelen bergen hunne granen en laten ze ’s winters afdorschen. Hepk. Nwbl. v. Fr. Workum, 9 Juni. Hoewel het nu en dan eens regent, wil het nog maar niet zomer worden. Het is kil in de huizen. Bij een ouden rentenier alhier is wederom de winter- kachel van den zolder gehaald en lustig wordt er in gestookt. Grauwe luchten en geen zon. Waarlijk, dit jaar laat de voorzomer lang op zich wachten. Pas is de wind even uit het Noorden of eenige oogenblikken later zit die al weer in denzelfden hoek en de koude doen boom en struik kwijnen. De grasgroei staat stil en de hooioogst wil niet vlotten. In de tuinen verschrompelen de plantjes, die lijden niet alleen van het slechte weêr, maar ook van het niets sparend ongedierte. Van het eerste zaaisel sla- en snijboonen komt weinig terecht, de noodige kiem-warmte ont breekt en wat ontspruit ziet geel en flets. Als de korte avonden het niet verkondigden, zou men niet meenen reeds de zomermaanden te zijn ingetreden, want de thermometer wijst tot nog toe eenige graden onder den nor malen Junistand. De geheele natuur snakt naar verandering en gelukkig, dat de langste dag in zicht is, tegen welken tijd de tempe ratuur gewoonlijk blijft stijgen. Voor alles is het te hopen, dat de echte zomer ons spoedig komt verrassen. De Banier. Een brandje. Zondagmorgen tegen half 10 werd brand ontdekt in het aschvat, staande in een ge bouwtje op de plaats achter het magazijn Leeuwenburg te Sneek. In allerijl werd de brandweer gewaarschuwd en binnen enkele minuten stond een slangen wagen voor het bedreigde gebouw. Gelukkig was men er in- tusschen in geslaagd de vlammen, die reeds het dak blakerden, te blusschen. Na enkele minuten kon de brandweer weer inrukken. Toch veroorzaakte deze plotselinge con sternatie een leelijk ongeluk. Iemand, die per fiets de Oude Koemarkt langs reed, kwam op den hoek van het Oud-Kerkhof in botsing met den slangenwagen, die in vliegende vaart naar de plaats des onheils ging. De fietsrijder ontkwam het gevaar, doch zijn nog nieuwe fiets geraakte onder den voet. Met geheel verwrongen voorwiel werd het rijwiel opgenomen. N. Sn. Ct. De vorige week merkte de landbouwer J. B. te Midlum op, dat de hond van zijn vader erg onrustig deed. Het dier liep met schuim op den bek, wat B. deed vermoeden, dat de hond dol was en waarom hij hem dan ook onmiddellijk dood schoot. Achteraf bleek, dat het beest op een lafhartige manier met een bijtende stof was begoten. De zaak werd daarom in banden der politie gesteld en het gevolg is, dat proces-verbaal is opgemaakt tegen den vrachtrijder 8. O. te Harlingen, die het feit reeds heeft bekend. N. Harl. Cl. Rumoerige grasmaaiers. Een heele opschudding werd gisteren door hannekemaaiers op verschillende plaatsen van Leeuwarden verwekt. De markt is niet willig, en velen die ge komen zijn om een extra’tje in den hooioogst te verdienen, slenteren kroeg in kroeg uit, Bolswardsche Courant i op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1