Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. No. 48. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zondag 14 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke I t i, Vergadering op Donderdag 11 Juni 1914. W. stellen voor, den pensioens- den parkwachter Johs. Jonker 1 t. is a n u b n g o k r b a e d d ij 's d n e i> k ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. als de gemeente subsidie er toch toezicht zijn. Hij waarom men hem in overschrijvingen voor 1913 f 940.78 voor 1914 met ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No, 4. d. Klei licht toe, dat de mede- den heer Eisma dat het bestuur een R. K. Priester hier wijl die adviseur geen anderen die er ook subsidie aan willen geven. De heer Terhenne wil beginnen met hulde te brengen aan de afd. der Hanze, die het initiatief nam in dezen. Zij heeft een cursus georganiseerd in het boekhouden, en wil dit uitbreiden. Daarvoor alle lof, maar toch heeft Spr, bezwaar tegen het advies omdat het houden van toezicht ontbre^t, en dus niet vanwege den raad deel genomen wordt in het bestuur. Dus ongeveer dezelfde bezwaren als de heer Eisma. Hij had de inrichting gewenscht als in Krommenie ongeveer. De gemeente mag in dezen cursus dunkt hem wel 3 leden hebben. Van de 7 leden 3 te benoemen door den raad en 4 van „de Hanze”. ’t Is hem niet om de meerderheid in ’t bestuur te doen, maar ’t is rationeel dat de gemeente er ook dee] in heeft. De heer Fis wil, daar de heer Terhenne lof bracht aan het bestuur der Hanze, een compliment maken aan B. en W., die in hun advies bet aannemelijk trachten te maken, dat er subsidie wordt verleend. Het is hier wat een eigenaardig geval, want daar het een speciale vereeniging betreft, moet de school toch voor ieder toegankelijk zijn. Het zou dunkt Spr. meer vertrouwen geven voor die van andere richting, als de gemeenteraad deel heeft in het bestuur. De heer Boersma wil zijn stem geven aan het voorstel Terhenne wijl hij van het idee is: Voor wat, hoort wat! Als de gemeente sub sidie geeft, moet die ook zeggenschap verkrijgen. De heer Kramer deelt mee, dat B. en W. deze zaak ernstig hebben voorbereid, en het zoo hebben geregeld, dat er door ieder die wil, aan den cursus kan worden deelgenomen. Het bijzonder onderwijs wordt daardoor gesub sidieerd, wijl zulks in het belang der gemeente is. B. en W. hebben over het aandeel in ’t bestuur niet zoo zeer gesproken. Zij meenden dat de zekerheid van goed onderwijs kan worden aangenomen, en het verslag zal ook doen zien, wanneer het niet goed gaat. Daar door is die bestuursregeling wat op den achter grond geschoven. Spreker zelf is echter niet tegen het voorstel Terhenne, hij zou er wel in kunnen meegaan. De heer v. d. Klei wil het Dag. Bestuur der gemeente dank brengen, omdat bet deze zaak zoo geregeld heeft en er een erkenning in ligt van het streven der//Hanze”. Alamen iets nieuws wil beginnen stuit men vaak op bezwaren en teleurstellingen. Hij voor zich zag het voorstel liefst aangenomen, gelijk het door B. en W. is gedaan, ofschoon hij er geen bezwaar in zou zien wanneer er een Commissie van toezicht door den Raad wordt benoemd. De heer Praamsma betuigt zijn volle sym pathie, dat men hier ’t bijzonder onderwijs wil subsidieeren. Goed handelsonderwijs is een eisch van den tijd, en ofschoon hij liever had gezien dat de vereeniging „Handel en Nijver heid”, die de oudste brieven heeft, het had aangepakt, nu de jongere zustervereniging het initiatief heeft genomen, is dit voor Spr. geen reden om niet mee te gaan met dit particulier initiatief, en wil hij het voorstel B. en W. steunen. Wat het voorstel Terhenne betreft, dit zal ook geen bezwaar hebben wijl de heer v.d. Klei meedeelde, dat men daar genoegen mee zal kunnen nemen. Al was het dan ook maar om den schijn te vermijden dat het geen algameene zaak is, zou het voor stel Terhenne wel steun verdienen. De heer v. d. Klei zegt hierop, dat tegen het benoemen van een Commissie van toezicht geen bezwaar bestaat, maar hij is er wel voor dat het voorstel wordt aangenomen zooals het door B. en W. is ingediend. De Foorzitter merkt hierbij nog op, dat B. en W. deze zaak ernstig onderzocht hebben wijl het een bijzonder geval is, voor de plaats van belang en daar het een cursus is die van rijkswege gesanctioneerd wordt, hebben B. en W. wel enkele wijzigingen in overleg met ’t bestuur der „Hanze”, in de regeling weten te brengen. Daar er verslag aan het gemeente bestuur moet worden overgelegd en B. en W. ten allen tijde toegang hebben, meenden wij dat zulks voldoende was. Er is bij enkele gemeenten geïnformeerd, en in Wormerveer zijn van de 5 bestuursleden 2 benoemd door den Raad, in Medemblik en Purmerend echter zijn geen voorwaarden gesteld. Wij veronder stellen, dat het ligt aan de wijze waarop toen de zaak had ingekleed. Wat betreft het voor stel Terhenne om den Raad medezeggenschap te geven, daarin zou Spr. persoonlijk kunnen meegaan, wijl het niet de bedoeling is er over- Een niet groote agenda, geen belangrijke punten, en dus kon men denken dat deze vergadering wel vlug zou afloopen. ’t Viel echter niet mee, het punt omtrent de subsidie voor den Handelscursus bracht nog al wat beroering in de gelederen en maakte zelfs heete hoofden. De behandeling van dit punt •alleen’' nam zooveel tijd of misschien meer in beslag als al het overige samen. Wij zullen de zaak niet vooruit loopen, maar alles even naar volgorde der behandeling in verkorten vorm meedeelen. Alle 13 leden waren tegenwoordig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutiën van Ged. Staten, houdende goedkeuring der raadsbesluiten omtrent den afstand van grond aan een heer Hiddema; de schoolgeldkohieren; de wijziging der gemeente- begrooting en den verkoop van grond aan den heer J. Oosterbaan. b. Missive van den Minister, verzoekende een afschrift te zenden aan de Directie van de Nederl. Tramweg Maatschappij, berichtende dal er aan de subsidie voor den ombouw der lijn SneekBolsward nu geen onaannemelijke voorwaarden meer verbonden zijn. c. De rekening van den weg Bolsward Harlingen over 1913. Deze rekening zal worden onderzocht door de begrootingscommissie van dat jaar, de heeren Oosterbaan, Praamsma en Terhenne. a. c. Voor kennisgeving aangenomen. d. Voorstel van B. en W. houdende ont werp instructie voor den gemeentesecretaris. De Foorzitter deelt hierbij mede, dat van dit ontwerp aan de raadsleden ieder een exemplaar zal worden toegezonden. e. Voordracht van B. en W. voor gemeente- architect, (alphabetisch) bestaande uit de heeren J. van Hiele te Maassluis, C. van Hulstein te Vlaardingen. en W. van Straten te Apeldoorn. 1. Benoeming van een lid van het bestuur van het Houckamaleen (vacature Lunter.) De heer S. J. Oosterbaan wordt benoemd met 8 stemmen, terwijl de heer Vis 2 stemmen en de heeren H. Wierema, D. Terhenne en G. Keikes elk 1 stem bekwamen. 2. Fastslelling verordening op de heffing en invordering van Hoofdelijken Omslag. De heer Eisma maakt attent op een schrijf fout in art. 10 en een in art. 11. Deze worden hersteld. Ook wenscht hij nog aanvulling van art. 11 3o. in dien zin, dat ook de raadsleden kennis kunnen nemen van de aangiften der aangeslagenen. De Foorzitter echter vindt ’t niet wenschelijk de discussies hierover weer te openen, temeer wijl in de vorige vergadering bij stemming deze zaak is uitgemaakt. De heer Eisma meent, dat nu de verordening nog niet is vastgesteld, een nuttige wijziging nog wel kan worden aangebracht. De Foorzitter handhaaft echter zijn ziens wijze, dat zulks voor een nieuwe zaak zou kunnen, maar dit bezwaar is in de vorige vergadering al geopperd. De bedoeling is, dat alle stukken op den aanslag betrekking hebbende, worden overgelegd. Na eenige bespreking, waarbij wordt op gemerkt dat het bezwaar van den heer Eisma door die bedoeling van B. en W. reeds is ondervangen, wordt wijl ’t voorstel Eisma om het art. aan te vullen niet wordt onder steund de vaststelling van het geheele concept, zooals het in de vorige vergadering is aangenomen en gewijzigd in stemming gebracht, en goedgekeurd met 12 stemmen. De heer Eisma hield zich buiten stemming. 3. Af- en overschrijvingen dienst 1913 en 1914. Deze af- en tot een bedrag van tot een som van f 325.585 worden algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Faststelling pensioensgrondslagen. B. en grondslag voor te bepalen op f 800, voor Freerk de Vries, timmerman bij de Gemeentereiniging op f 598 wegenden invloed in uit te oefenen. Bij het Ambachtsteekenonderwijs en het Ondersteu ningsfonds is het trouwens ook zoo geregeld dat het gemeentebestuur toezicht uitoefentop de wijze, waarop de gelden, die de gemeente toestaat, besteed worden. De beer Oosterbaan merkt op dat „de Hanze” is begonnen met een cursus in het boek houden, nu wil ze een handelscursus openen, heeft zich door bevoegden laten voorlichten, en is nu met dit voorstel gekomen. Omdat het nu toevallig allen roomsche menschen zijn moet er op toegezien worden, doch is dat nu een motief om er zich mede te bemoeien Handelswetenschap heeft toch met religie niets te makenSpreker vindt niet noodig daarbij bestuursleden aan te stellen. De Foorzitter antwoordt hierop, dat het ook niet is, omdat het een R. K. of een bijzondere vereeniging is, maar omdat die vereeniging subsidie van de gemeente vraagt. De heer Lunter merkt op, dat hij, behou dens een enkele uitzondering, kalm heeft aan gehoord, wat hierover is gezegd. De geheele voorbereiding van dit voorstel van B. en W. heeft bij niet meegemaakt. Hij kan echter wel zeggen, dat er niet gedacht is, dat iemand invloed wilde laten gelden in het bestuur dezer vereeniging. Het voorstel strekt enkel voor één jaar, als het niet goed gaat, kan men ophouden. Als blijkt dat niet alle inge zetenen er evengoed aan kunnen deelnemen, dan houdt het op, zoodat Spr. geen enkele reden ziet, waarom er een paar leden van den Raad bij moeten. De heer Keikes wil niet uitgaan van het punt dat het een bijzondere vereeniging is, maar wel dat het door de gemeente-subsidie een algemeene zaak wordt, die dus ook algemeen gemaakt moet worden. De heer Terhenne stelde voor dat van de 7 leden des bestuurs er 3 door den Raad worden benoemd en Spr. vindt dat zooiets wel de algemeene sympathie mag hebben. De heer Eisma heeft gemerkt uit de geheele discussie, dat men algemeen met hem eens is dat er een commissie uit den Raad dient te worden benoemd, en men mag het nu eigen aardig vinden, maar andersdenkenden hebben er recht op dat bet openbaar wordt (Hilariteit en interruptie). De Foorzitter maant aan tot kalmte en rust, waarop de heer Eisma vervolgt, dat hij in ’t openbaar spreekt, en dus zulke inter rupties niet te pas komen, en hij houdt vol, dat de „Hanze” het evengoed zal meenen als ieder ander, maar zal geven, moet begrijpt dan ook niet de rede viel. De heer v. deeling van wordt bijgestaan door niets ter zake deed, medezeggensschap heeft in finantieele zaken, waarop de heer Lunter vervolgt dat de heer Eisma hier dingen bij haalt, die er niet bij hooren. Deze sprak van R. K. Priester en den Aartsbisschop, waartoe is dat noodig 1 en is hierbij niets ter zake doende. De heer Eisma antwoordt dat men het dan niet begrepen heeft. In dat reglement staat dat de benoeming van een directeur zal geschieden door het Bestuur en de statuten geven aan wat dat bestuur is. De Foorzitter komt hiertegen op. Het reglement voor dezen handelscursus is van regeeringswege gekomen en heeft geen be trekking op de vereeniging „de Hanze” zelve. Verdere discussie vindt bij niet gewenscht, en zal eerst het voorstel Eisma, om de meer derheid in het bestuur door den raad te doen benoemen, aan de orde stellen. Daar dit niet ondersteund wordt is het vervallen. Dan komt het voorstel Terhenne om van de 7 leden 3 door den Raad te doen be noemen het bestuur opgevat voor zoover dezen cursus betreft waarop de heer v. d. Wal drie leden wat kras vindt, daarin het Ondersteuningsfonds slechts één lid door den Raad wordt benoemd, zou hij dat hier ook willen. De heer Praamsma vindt, dat tusschen 3 en 1, twee de middenweg is en de heer Terhenne vindt twee ook genoeg, zoodat hij zijn voorstel om drie bestuursleden te be noemen intrekt. Het voorstel Praamsma, ondersteund door den heer Eerdmans wordt aangenomen met 9 en voor Klaas v. d. Veen, werkman bij de Gemeentereiniging op f 546. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Foorstel van Burgem. en Wethouders tot beschikbaarstelling van een bedrag voor ge maakte kosten inzake eleclriciteitsvoorziening in Zuid- West Friesland, en adhaesiebetuiging aan een aan de Provinciale Staten verzonden adres. Van het Gemeentebestuur van Wijmbritse- radeel is een missive ontvangen, omtrent de gemaakte kosten inzake het ontworpen plan ter eleclriciteitsvoorziening in Zuid-West- Priesland. Die kosten bedragen f 525, waarvan naar verhouding f 70 voor rekening onzer gemeente komt. B. en W. stellen voor deze som te betalen uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, en tevens om aan een adres, aan Ged. Staten te dezer zake gericht, adhesie te betuigen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Een adres van de vereeniging „de Hanze” om subsidie voor een op te richten handels cursus, met voorstel van Burgem. en Weths. De Middenstandsvereeniging „De Hanze” vraagt voor een op te richten handelscursus een subsidie van f 300 per jaar van de gemeente. B. en W. verklaren in hun advies,datditplan hun vollesympathieheeft, en wijl leerplan, lesuren enz. aan de goedkeuring van den minister zijn onderworpen, kunnen zij vertrouwen dat een en ander goed geregeld zal worden. Gewoonlijk wordt van gemeentewege voor dergelijke onderwijsinrichtingen een lokaal in gebruik toegestaan, echter daar van de gemeentesubsidie afhangt of ook rijkssubsidie wordt gegeven, stellen B. en W. voor een subsidie van f 300 te verleenen, onder bepaling dat van de gemeente de lokalen zuilen worden genomen tegen f 75 per lokaal, samen ongeveer f 250 en dat B. en W. toegang tot alle lessen moeten hebben. De heer Eisma kan zich met dit advies niet vereenigen. Hij had een ander advies verwacht. Hij beeft het reglement van de vereeniging „De Hanze” ingezien, en het is hem gebleken dat het bestuur ten doel heeft het steunen van elke Sociale actie van Katholieken. Hij meent echter dat het ver leenen van gemeentesubsidie het algemeen belang moet gelden. Het is hier bijzonder onderwijs, Middelbaar onderwijs, en daaraan kan geen subsidie gegeven worden dan onder bepaalde voorwaarden. B. en W. hebben inlichtingen van andere gemeenten, o.a. van Krommenie, en daar heeft het gemeentebestuur deel mee in ’t bestuur vay. den cursus. Dit nu had Spr. ook hier verwacht. Zooals het nu wordt voorgesteld is de gemeente er buiten gesloten. En toch moet de gemeente hier zeggenskracht hebben en zorgen dat ook andersgezinden er aan kunnen deelnemen, doch ook invloed hebben op den gang van zaken. Het Bestuur der Hanze bestaat uit 7 leden. Die hebben de volle macht en worden terzijde gestaan door een geestelijk adviseur, (Hierover ontstaat eenige hilariteit) waarop de heer Eisma vervolgt, dat hij afgaat op de stukken die voor hem liggen. Hij leest daar uit voor dat een R.-K., priester als geestelijk adviseur het bestuur ter zijde staat met raad gevende stem, en als deze zich met de besluiten niet kan vereenigen beslist de Aartsbisschop en die beslissing is bindend. Opnieuw hoort men uitioepingen en interruptie, slechts bedwongen door het verzoek des Voorzitters en het kloppen van den hamer. Waarop de heer Eisma nog vervolgt, dat met een verzoek van een vereeniging onverschillig van welke richting men binnen de perken dient te blijven. Het gemeente bestuur moet zeggenschap er over hebben, het mag geen onderonsje worden. Alles moet openbaar zijn, het gemeente bestuur dient toezicht uit te oefenen en moet weten hos de gelden besteed worden, die van gemeentewege worden gegeven. Ook in de benoeming van een directeur moet de gemeente gekend worden, en Spr. kan er zijn stem niet aan geven als aan die bezwaren niet wordt tegemoet gekomen. Hij apprecieert hoog dat men hier een cursus wil hebben voor handels onderwijs, maar die moet zijn voor allen. De Foorzitter vraagt of de heer Eisma dan een bepaald voorstel heeft waarop deze ant woordt dat hij aan de subsidie de voorwaarde zou willen verbinden om deel te hebben in ’t bestuur. Er zijn nu 7 leden, daarbij kunnen 3 of 2 katholieken zijn, en de overigen dienen door den raad benoemd te worden of door Bolswardsche Courant i> 1 r t r f 3 i- t i. r if n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1