Bolsward en Wonseradeel. Nieuws- en Advertentieblad 1914. 53ste Jaargang. No. 50. Verscüijnt Donderdags en Zondags. I I Zondag 21 Juni. BINNENLAND. Zeilwedstrijden op zee te Harlingen WOENSDAG 24 JUNI 1914. Een ernstige waarschuwing. VOOR Afzonderlijke menschenbloed is Wetter, wetter is ris libben, Hinget siel en sinnen oer; 't Libben popert us troch d’ieren, Sitte wy oan skoat of roer. As der wite koppen stouwe, ’t Skipke kreaket, hellet, sucht, Den to slepen, hingjen, sjouwen Is it libben, dat us noecht. aan u, op- de onderwijzers, die ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. negen jaar stond voorde rechters. Z’n en weer in z’n ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. er vooral nooit Skipkesile, skipkesile, Dernei stiet us Fryske sin, Ja, wy scille skipkesile Sa lang as der Friezen binn’! Skipkesile, skipkesile, Dêrnei stiet üs Fryske sin; Skipkesile, skipkesile, Salapg as ik tögje kin. grootere en kleinere vaartuigen, Stoombooten, alle in Weer is het de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer” te Harlingen, die een grooten zeilwedstrijd heeft uitge schreven. Voor de derde maal komt de uitnoodiging tot deelneming of tot bijwoning. Zoo lang zamerhand wordt deze wedstrijd weer een dag van belang voor Harlingen. Want zeilen zit den Friezen in het bloed. Jaren geleden zong reeds dokter Eeltsje: Zoo was het, zoo is het. Waar gelegenheid is, wordt gezeild. Wijzen we slechts op Sneek, Grouw, Wartena, Sloten, Lemmer. Harlingen was lang ville morte, wat zeilen, pleizierzeilen altijd, aangaat. Van vroeger wordt ons nog veel verteld. Toen bloeide ook daar de zeilsport. De Har- linger zeilwedstrijden waren wijd en zijd bekend. Daar trad eene pauze in. Allerlei omstandigheden veroorzaakten stil stand. En stilstaan is achteruitgaan. Voor enkele jaren echter ontwaakte weer de oude liefhebberij voor zeilen. Een aantal wakkere mannen heeft den stoot gegeven tot den wederopbloei van de zeilsport. De eerste wedstrijd trof het slecht, zeer slecht. Storm op zee, niet vertrouwd te varen. Uitgesteld dus. En toen men daarna den yvedstrijd hield, was het bijna nog een zeilen op leven en dood. Verleden jaar is de dag met animo gevierd. Bijzonder groote belangstelling ondervond het Bestuur. Verbazend was de toevloed van vreem delingen. ’t Is dan ook een in-mooi iets, zoo’n zeildag. Tal van die den wedstrijd meemaken, motorschepen, pleiziervaartuigjes, vlaggentooi, muziek aan boord. En op al die schepen bevinden zich stede ling en dorper, om een tochtje te maken op zee. Dan ontwaakt de oude zeemansgeest, men wil te water. Marinevaartuigen, bij vergrooting oorlogs schepen genoemd, zijn aanwezig. Zoo’n onder zeeër trekt bekijk, dat zeg ik U. Maar interessant is het, daar bij de haven, op de pieren, bovenal op de w a n d e 1 p i e r. Hoe U daar komt? Der ’t de Stiennen-man syn eagen Stoarje lit oer fjild en stran, Daar is ongeveer de toegang tot de feest- pier, die U een aangename wandeling ver schaft en waar gij, in of buiten het paviljoen, lekker kunt zitten. Aanstaanden Woensdag 24 Juni 1914, zal er weer een groote wedstrijd worden gehouden, uitgeschreven door de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer. De wedstrijden hebben plaats onder bescher ming van de zeilvereeniging „Sneek". De regeling berust dus in zeer betrouwde hand. Er wordt gezeild in 8 afdeelingen, t-w.: 1. Handicapwedstrijd van ronde-en plat- bodemjachten, met vasten roef en vast dek; 2 en 3 Handicapwedstrijd voor kiel- en midden- zwaardjachten; 4 en 5 Beurt- en vracht schepen; 6. Klipperschepen; 7. Plat bodem visscherschepen (tot 40 ton metende), en 8. Zeilbooten. (Al wat daaronder is begrepen). Io klassen 1, 2, 3 en 8 worden kunst voorwerpen en medailles vereerd, in de lende streken van genoemd eiland geteisterd wordt door de verschrikkelijke pestziekte. De volgende week zal met een buscollecte langs de huizen alhier worden begonnen en hoopt de commissie, dat de ingezetenen door milde bijdragen zullen medewerken naast de hulp der regeering, tot het welslagen van de zoo sympathieke plannen. 0. N. Russische eieren. Men meldt uit Rotterdam Het vervoer van Russische eieren naar Duitschland via Rotterdam is in vollen gang. Dagelijks worden groote hoeveelheden per spoor verzonden. Een uit St. Petersburg aangekomen stoomschip loste gisteren 4600 kisten met een inhoud van circa millioen eieren. Alg. H. geen zeebad, zonder dat een der badartsen u daartoe permissie geeft, besproei hoofd, hals, borst en rug voor het onderdompelen; blijf aanvankelijk niet te lang in het zeebad, n.l. pl.m. 5 minuten, later bij gunstig weer etc. nooit langer dan 20 minuten; houd uw kinderen beneden de 8 jaren er liever uit de zeelucht maakt hun sterk genoeg; stop ze De Belgisch- Frlesche kaatspartij te Sneek. Sneek, 18 Juni. Gisteravond heeft de loting der parturen plaats gehad. Al dadelijk in den eersten omloop zal de partij spannend worden. Het sterke partuur Reitsma, Vlietstra en Zaag- mans moet terstond tegen Demeulder, Gilbert en Druart. Van het Hoofdbestuur werd bericht, dat de heer Koster uit Dokkum door een ander vervangen wordt. Verder, dat de partij zal worden bijgewoond door den voorzitter van den Nederl. Bond voor Lichamelijke opvoeding. Door de Vereen, tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Sneek zijn nog drie groote zilveren medailles aangeboden. Men rekent er met de voorbereiding van dezen grooten kaatsdag op, dat er duizenden toeschouwers zullen komen. Voor de pers wordt wederom, evenals ver leden jaar, eenzoogenaamdkraaiennestgebouwd. Rechts van de groote tribune staat bet amphitheater, links komen twee rijen zitban ken, en ook bij den opslag is een amphitheater gebouwd. Gaasterland, 18 Juni. Als men een reisje door Gaasterland maakt en men komt te Oudemirdum, vraag dan een gids om u naar de Schouwsvaart te brengen. Daar kan men een talrijke reiger-kolonie aanschouwen, zit tende bij hare jongen op de nesten in de top pen der hooge dennen, af en toe hun schreeu wend geluid latende hooren, of rondzwervende in de lucht, terwijl de schollevaer in zenuw achtig gewiekwapper van den eenen dennen boom naar den anderen vliedt, ’t Geheel is een interessant gezicht. Jammer alleen, dat deze honderden vogels onze vischwateren zoo plunderen. Workum, 18 Juni. Door de Vereeniging tot bevordering van het Openluchtspel is het besluit genomen het speelterrein te sluiten voor de jeugd. Voortdurende baldadigheden op het speelveld en overlast in de buurt zijn hier van de oorzaak. Workum, 18 Juni. Er worden hier pogingen aangewend, om een verbeterden toegangsweg te verkrijgen op het Noordeind alh-ier. Tegelijk hiermede zou dan een zeer verkorte weg naar Makkum tot stand komen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Uitwellingerga, 19 Juni. Het geslacht der stoere Twellingeasters en Toppenhuisters schijnt nog niet uitgestorven te zijn. Wanneer men in deze dagen over de mieden blikt, ziet men allerwege de nieuwmodische zeisen met de koorts van onzen tijd het land kaal scheren. Te midden van al dat moderne slaat de 80-jarige Lolke Zijlstra van den vroegen morgen tot den laten avond met onverzwakte kracht en nog iets jeugdigs zijn zeis door de grashalmen. N. Sn. Cl. Harlingen. Alhier heeft zich een com missie gevormd met het doel gelden in te zamelen en steun te verleenen aan het Neder- landsche Roode Kruis voor het uitzenden van verplegend personeel en materieel naar de peststreken in Nederlandscb-Indië. ’t Is be kend, dat de bevolking op Java in verschil- Stiefmoeder Een kereltje van groene tafel tegenover de matrozenmutsje slingerde heen kleine hand, toen hij vertelde, hoe zijn stief moeder hem in ’t gangetje bij de keuken met een pook had mishandeldeen bloedende wonde had hij op z’n achterhoofd gekregen, waarvan het litteeken nu bloedig-rood schemer de door z’n kortgeknipte haren. „Heeft ’t lang geduurd, voordat de wonde genezen was en deed het erge pijn vroeg de president, mr. Offerhaus. „Ja, meneer”, zei het kleine, aardige ventje en hij vertelde, dat hij den dag na de mis handeling naar een tante was gegaan, waar hij sedert in huis is gebleven. De vader, die de hoofdwonde van het kind had afgewasschen en z’n hand, welke eveneens gewond was, had verbonden, verklaarde, dat de jongen tegenover hem niet ongezeggelijk was; dat beweerde ook de tante en ze zeide, dat de stiefmoeder niet veel ophad met dit stiefkind. De stiefmoeder vertelde echter, dat de jongen ongezeggelijk was, er was geen huis met hem te houden en toen hij dien avond een uur te laat thuis kwam, had ze hem ge slagen, met welk voorwerp wist ze niet meer. De ambtenaar van het O. M. vroeg voor deze stiefmoeder een gevangenisstraf voor den tijd van een maand. Beklaagde kreeg op het hooren van dezen eisch een zenuwtoeval. Alg. H. De moord te Wouw. Gistermorgen is het rapport der heeren v. Waegeningh en Wetselaar inzake den moord te Wouw aan de justitie verzonden. Genoemde heeren hadden o.a. opdracht, de kleeren en het nagelvuil van beklaagde te onderzoeken op de aanwezigheid van menschen bloed. De aanwezigheid van overtuigend gebleken. Onder de macht der feiten heeft beklaagde bekend. Bredasche Cl. Fondsten. Op de onder de gemeente Barneveld gelegen hofstede „Schaffelaar”, waar thans de bekende opvoedingsgestichten zijn verrezen, zijn bij het omspitten van den grond twee urnen, gevuld met asch, gevonden. De urnen, die helaas gebroken zijn, waren omringd door en bedekt met keien. Verder werden aldaar nabij de plek waar vermoedelijk hel landhuis van Jan van Schaffelaar gestaan heeft, een paar muntstukken gevonden, waarvan het eene het jaartal 1588 draagt. Tel. Gistermorgen kwam een in de Kleine Voorstraat te Harlingen liggend beurtschipper bij het ontwaken tot de ontdekking, dat er drie vaten petroleum werden vermist. Men dacht aan diefstal en spoedde zich naar het bureau van politie. Hier scheen men de dieven al op het spoor te zijn en al beslag op de vaten gelegd te hebben. In zijn hart prees de schipper de politie, die dit zaakje zoo handig bad opgeknapt. Teleurstelling volgde, toen hem aan het verstand werd gebracht, dat men ze maar eventjes had opgeborgen, aangezien het ver boden is petroleum op den wal te laten liggen. Voor den schipper heeft het geval nu nog een staart. N. Harl. Cl. Dubbel gebruik van een plakzegel. Tegen een inwoner van Tilburg is voor de Bredasche Rechtbank wegens het zesmaal gebruiken van een plakzegel, wetende, dat die gebruikt was, geëischt: zes boeten elk van twee gulden, subsidiair zesmaal één dag hechtenis. overige afdeelingen gaat het om geldprijzen. Alle wedstrijden worden gehouden onder het Reglement van de Internationale Zeilwed- strijd-Unie en de verdere bepalingen door de verbonden Zeilverenigingen van Nederland en Belgie vastgesteld. Reeds zijn er aangiften ingekomen van uit Helder, Haarlem en Sneek. Het begint des middags om 12 uur en het feest wordt besloten met een avondfeest in de Buiten-societeit. En daar kan het vroolijk toegaan, dat zeg ik U. met geweld in. Bij ouderen van dagen zal de badarts het vaarstelsel van den adspirant- bader eerst onderzoekenstadskinderen doen vooral in den aan vang goed het pootje baden hoogstens 10 a 20 minuten vol te houden. Baden of zwemmen met een pas gevulde maag is gevaarlijk het hart is dan in slechte conditie. Heeft men een of andere kwaal, dan houde men zich aan het advies van den badarts; het aan zee zijn is dikwijls even heilzaam als het in zee zijn. Ten slotte een enkel woord voeders der jeugd, aan een onvergetelijken indruk achterlaten bij het kind. Het is zeer zeker heel leerzaam voor de kinderen, dat zij iets afweten van de kos- mographie dat zij weten, dat eb en vloed afhankelijk zijn van invloeden van maan en zon; maar leer hen vooral, dat die eb en’ vloed jaar in jaar uit slachtoffers maken, dat nog steeds door onwetendheid met die krachten verdrinken aan zee voorkomt. Kunstmatig ademhalen, zuurstof inblazen, etc. zijn voorzeker prachtige hulpmiddelen, maar meestal is het te laat bet is hier ook weervoorkomen is beter dan genezen”. De Nieuwe Courant. Ws. Aan een artikel, geschreven dour den heer P. Verekamp, badarts te Zandvoort, is het volgende ontleend Geen zomer gaat er voorbij of één der zee badplaatsen heeft te boekstaven één of meer gevallen van verdrinken, door eigen schuld ontstaan. Niet genoeg kan gewaarschuwd worden tegen de onzinnige gewoonte ver in zee te gaan. Ineen kleine brochure, door mij uitgegeven „Genezing door zeelucht en zeebaden”, wordt er met nadruk op gewezen, dat zelfs de beste zwemmer, volkomen vertrouwd met de zee, plotseling z.g. kuitkrampeu of andere aan doeningen kan krijgen en groote kans beeft te verdrinken. Wanneer er om hulpgeroepen wordt, daar, waar geregelde controle is, zal in de meeste gevallen vroegtijdig hulp verleend worden, maar ook in deze gevallen kan het te laat zijn de ontzettende angst kan aanleiding geven tot zoo’n enormen schok van bet hart, dat patiënten niet meer te redden zijn, ook al is de badarts oogenblikkelijk op de plaats des onheils. Het ligt voor de hand, dat niet-zwemmers er in het geheel niet aan denken kunnen verder in zee te gaan dan de badman zegt, d.w.z. het zeewater mag niet boven de heupen komen, daar men anders door het trekken van het water gevaar loopt het evenwicht te verliezen en dieper in zee komt. Met nadruk wil ik er hier op wijzen dat bet z.g. trekken van het water zoowel bij vloed als bij eb voortkomt door de terug- loopende golf. Óp het dik zijn van het zeewater wil ik den lezer attent maken om een catastrophe te voorkomendan dus dubbel voorzichtig zijn, daar het een bewijs is van diepere stroomen en zuigingen in het water. Ik hoop echter, dat voortaan zoo veel mogelijk ge ageerd wordt tegen het in zee gaan zonder bad-contróle en dat hoogstaande, ontwikkelde menschen, wonende zoowel ten zuiden als ten noorden van Zandvoort, van nu af aan daarin niet meer voorgaan. Het nemen van een zeebad, twee malen per dag, is absoluut verkeerd. Het hart schijnt een dusdanigen sterken prikkel slecht te verdragen. Dat men rustig badende plotseling wat dieper kan komen vindt zijn oorzaak in banken waartusschen diepere gedeelten bespeurt men dus, vooral als niet zwemmer, dat men door één of twee passen in het water te doen dieper wegzinkt, dan keere men onherroepelijk terug. Niets is verder verkeerder dan te denken, dat het gezonder is dieper in zee te zwemmen dan aan den kant. Therapeutisch is juist het baden vooraan in de branding het belangrijkst; men krijgt dan behalve het lichtbad als 't ware een koolzuurbad door de luchtbellen, het schuim der branding; de zandpartikeltjes prik kelen de huid eveneens tot functie, terwijl de flinke golfslag de huidmassage completeert. Ook zorge men niet bezweet in het bad te gaan. Het zou mij te ver voeren alle punten het baden en zwemmen betreffende, hier uiteen te zetten u kunt het vinden in een boekje, dat ik schreef over physische therapie (uitgever F. van Rossen, Amsterdam); zeer in 't kort wil ik echter daaruit even aanhalen hetgeen elk zwemmer of bader moet weten. Neem ervaren u 1 i Bolswardsche Courant hl I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1