Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 51. Donderdag 25 Juni. BUIKSPREKEN. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke welke hij kon laten spreken I. goedig glimlachje het bijzonder welgeslaagde t a 1 8 e t g n P ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Veensluis, 21 Juni. Reeds vele dagen achtereen werden de bewoners hier op geheim zinnige wijze ’s morgens in de vroegte in hun nachtrust gestoord door aanhoudend tikken op de ruiten, zonder dat men den geheim- zinnigen porder kon snappen. Heden morgen ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonitch aangetloten onder No. 4. Fran. Crl. Workum, 19 Juni. Heden morgen bij het warme weder liet bakker J. de S. alhier zijn hond in de vaart zwemmen ter verfrissching. Zijn klein zoontje zag het en spoedde zich naar den waterkant, om naar den hond te kijken. De man bang dat zijn zoontje in het water zou vallen hield hem met de eene hand tegen, terwijl hij met de andere hand de hond uit het water wilde helpen. Het beest schijnt de bedoeling van zijn baas niet te hebben begrepen, want inplaats van blijde te zijn, beet hij hem vreeselijk in de hand, zoodat geneeskundige behandeling noodig bleek. De Banier. Te Sneek werd Zondag voor de zesde maal de internationale kaatswedstrijd gehouden tusschen vier Belgische en vier Friesche par turen. Onder begunstiging van uitgezocht kaatsersweer nam de wedstrijd om half elf een aanvang, toen reeds een zeer talrijk publiek aanwezig was. In den namiddag brak echter een donderbui los, juist toen de eindwedstrijd tusschen Druart, Demeulder, Gilbert, en Smidts, Roukema en Postma zou plaats hebben. Geweldig sloeg de regen in dikke stralen neer op de weerlooze toeschouwers op de niet-overdekte tribunes, ’t Werd een sauve-qui-peut naar de overdekte tribune, die lang niet alle liefhebbers onder haar beschuttend dak kon opnemen. Het terrein lag in zijn middengedeelte, waarop slechts heel weinig gras stond, blank en geleek wel op een modderpoel. Trouwens heel het land was modderig en bijna onbegaanbaar. Dat onder deze omstandigheden de eind- partij niet was te spelen, laat zich denken. Men heeft lang en breed over de zaak gedeli bereerd; enkele Friesche kaatsers wilden wel doorspelen, maar er kwam niets van. Besloten werd ten slotte, op den Zondag van de Sneeker kermis den eindstrijd te doen plaats hebben. De Belgische spelers moeten dan dus speciaal nog eens overkomen. De gedeeltelijke uitslag is, dat de vierde prijs van f 15 werd behaald door de Belgen Bryeer, Dupont en Paternoster; de derde prijs van f 30 door R. Brink, G. Hoitsma en H. van Haitsma. Ongeveer 8500 bezoekers woonden den wedstrijd bij. N, Harl. Cl, Eenige leden verwonderden zich over de bouwing van een nieuw Weeshuis op het drukste gedeelte van de stad, tegenover een smederij en naast een paardenstal. De heer Ytsma en anderen willen weten in hoeverre de Raad hier in deze zeggingskracht had, ja de heer De Wolf wou zelfs een Commissie benoemen, die dit ging onderzoeken. Hij achtte thans de kans schoon, om dien bouw hoek Kruizebroederstraat en Neltjes- haven, alsnog te verhinderen, door de voor gestelde ruiling niet te permitteeren. De Wethouder Dr. Bouma was van meening dat de Raad in deze hoegenaamd geen zeggingskracht heeft, alleen bij het college Gedeputeerden berust hier de macht. Over ’t voorstel om de voorgestelde ruiling toe te staan, staakten de stemmen. Ten tweeden male, ’t was half elf, werd de vergadering nu geschorst en de voortzetting bepaald op morgenavond. Alsdan komen aan de orde, allereerst natuurlijk de stemming over genoemde ruiling en daarna nog 8 punten, ’t Is te voorzien, dat ’t werk alsdan nog ongedaan blijft en een vierde zitting noodig zal zijn. Baarderadeel, 19 Juni. De vorige week ging het binnenbrengen van den hooioogst vlug van de hand. Niet alleen dat een paar echt zomersche zonnedagen, vergezeld van een frisschen drogen wind, buitengemeen mee werkten tot het winnen van puik hooi, maar ook de niet zonnige dagen schonken een weertoestand, die meehielp tot het droog schuur- vervoer. Overal ziet men dan ook de ijverige handen bezig; menschelijke en machinale arbeid gaan schier overal samen, om zoo spoedig mogelijk het veld van zijn overvloed te ontlasten, terwijl in de fenlanden door de warmte der laatste en den regen der vroegere dagen het gras opnieuw ontspruit en het vee over het geheel niet over voedselgebrek heeft te klagen. Sommige nachten zijn echter nog te koud, maar dat zijn we in ons klimaat gewoon: het „wintert” tot den laugsten dag. Ook op de tuinvruchten heeft dit weer een gunstigen invloed gehad, men kan bij den dag zien, dat ze aankomen. Dank zij de eigenaardige bekoring en de bijna onweerstaanbare aantrekkingskracht, die het geheimzinnige en onverklaarbare steeds op den mensch uitoefenen, hebben toovenaars bezweerders, goochelaars, gedachtenlezers en dergelijke „kunstenaars” zich altijd bij het publiek in een groote mate van populaire belangstelling mogen verheugen. Ook de buiksprekers, die we ontegenzeglijk als broe ders van hetzelfde kunstgilde hebben te be schouwen, mochten steeds ruimschoots hun deel van die belangstelling oogsten. En al gelooft men nu wel niet algemeen meer, dat er bij het buikspreken tooverij in het spel komt, toch is het nog voor menigeen een onverklaarbaar raadsel, hoe bij die geheim zinnig voortgebrachte stem de vork eigenlijk wel aan den steel zit. Het geheele geheim van den buikspreker bestaat in de kunst om, zonder den mond te bewegen, klanken en woorden voort te brengen, waartoe men na veel lucht in de longen te hebben ingeademd, deze langzaam en verdeeld uitademt, en door de samentrek king der spieren van het strottenhoofd en van het verhemelte den klank der stem ver andert. Die manier van spreken heeft dus eigenlijk met den buik niets te maken doch het laat zich intusschen wel verklaren, dat men door den meestal hollen en diepen klank misleid, daar den oorsprong der onbegrijpe lijke stem gezocht heeft. Ook moet de buik spreker zorg dragen bij zijn vertooningen geen spier van zijn gelaat te vertrekken en geen enkele beweging met de lippen te maken. Om aan dit laatste, bijna onover winnelijke bezwaar eenigermate tegemoet te komen, laat hij nu en dan zijn spreken ver gezeld gaan van een zacht glimlachje, alsof hij zelf verwonderd is over de zonderlinge geluiden, die hij voortbrengt en goed aange wend, maakt dit kleine hulpmiddel'dan voor het publiek de misleiding nog des te grooter. Ook berust de kunst van den buikspreker voor een groot gedeelte op een welbekend acustisch verschijnsel de moeilijkheid n.L, die er voor ons gehoor bestaat, om met volkomen juistheid het punt te bepalen van waar een geluid, dat onze ooren hebben opgevangen, afkomstig is. In de open lucht zal ieder het verschijn sel bij zichzelf en anderen meermalen hehben opgemerkt; doch ook binnenshuis kan men bet gemakkelijk waarnemen, b. v. wanneer men in een kamer, waar een talrijk en druk gezelschap bijeen is, even de oogen sluit, waardoor het dan schijnt of de stemmen van geheel andere kanten komen. Verrassend is ook de uitkomst der proefneming, wanneer men iemand met gesloten oogen het punt laat aangeven, van waar de klank komt van een geldstuk, waarop men met een sleutel of een ander hard voorwerp getikt heeftin negen van de tien gevallen zal hij een punt aan een geheel tegenovergestelden kant aan wijzen. Dit vergemakkelijkt dan ook voor den buikspreker niet weinig de gelegenheid om een stem te laten voortkomen uit het plafond van de zaal of van een andere, min of meer hoog gelegen plaats, zooals de top ’an een boom, de bovenste trede van een trap, of zelfs het dak van een naburig huis. Het spreekt van zelf, dat het laten hooren der klinkletters den buikspreker het gemak kelijkst moet vallen meer moeite heeft hij met de medeklinkers en van deze vallen natuurlijk de lipletters, als F, V, P, B en M, hem het zwaarst, van alle. Door gedul dige, langdurige en aanhoudende oefening hebben de meesten het echter ook hierin zeer ver gebracht. De geheele buikspreekkunst trouwens is niets anders dan een kwestie van oefening en volharding, en daardoor heeft ook dit gebied zijne specialiteiten en beroemd heden Thiernet, Borel, Fitz-James, Alexandre on vooral Comte hebben de wereld door de blijken van hun „talent” in bewonderende verbazing weten te brengen. Onlangs kon men in de Egyptian-Hall te Londen een „toovenaar” zien, die op het tooneel verscheen met een pop op den arm, welke hij kou laten spreken en waarmede hij af en toe allerlei vermakelijke gesprekken hield. Men zag duidelijk de lippen der pop bewegen, en de illusie was zoo groot moge lijk geworden, toen... het hoofd der pop zich eensklaps op eene allerzonderlingste wijze begon te veranderen. De goochelaar opende plotseling zijn rechterhand en nu bleek het dat deze, gehuld in een witten handschoen, waarop met een paar gekleurde strepen de trekken van een kindergezicht waren aange geven, op zoo bedriegelijke wijze het hoofd der gewaande pop had voorgesteld. Verscheidene buiksprekers hebben séances gegeven in de circussen en de kleine schouw burgen te Parijs; en vooral een hunner, die er in het Cirque d’hiver optrad, mr. 0’K.ill „en zijn familie”, liet zijne poppen hoogst vermakelijke grappen vertoonen. Zijne poppen waren geplaatst op eene estradede buikspreker stond daar achter en liet ze elk met een bijzondere stem spreken. Een der poppen, die een soort van hansworst van meer dan middelbaren leeftijd voorstelde, had een zware basstem de andere, een oude jongejuffrouw, liet een eigenaardigen neusklank bij haar spreken hooren, en de overige hadden hooge, scherpe of kinderlijke stemmen. Hij liet zijne „sujetten” bewegen, het hoofd schudden, de armen opheffen en de voeten verplaatsen. De poppen kregen soms twist met elkander en gaven dan wel eens blijk van een allesbehalve nette en gesoig neerde educatie. Later echter zongen ze weer een liedje, soms ieder afzonderlijk soms ook in koor of in beurtzangen, duo’s en trio’s, zoo mooi als men maar verlangen kon. In den regel bleef, terwijl de poppen druk in de weer waren met stem en gebaren, de buik spreker zelf een volkomen lijdelijke rol ver vullen; geen trek op zijn gelaat verried, dat hij hier de eenige handelende persoon was; hij scheen met zekere grappige nieuwsgierig heid naar hunne redekavelingen te luisteren en knikte met een publiek toe, als ze een ui ten beste gaven. Comte, dien we boven reeds noemden, was ook een zeer bekwaam buikspreker. Een aardig staaltje van zijne bedrevenheid mogen we hier niet onvermeld laten. Op zekeren dag een dorpskermis bezoekend, liet hij een stem komen uit een big, die een boerin juist bezig was te verkoopen, en het ongelukkige dier, door de omstanders van hekserij beschuldigd, werd door tusschenkomst van den veldwachter bij de ooren naar den maire gesleept. Te midden van zijn jammerlijk gebrul vond het beest echter toch nog gelegenheid om zijn geleider voor een „stommerik” uit te maken, wat den handhaver der wet niet weinig schrik aanjoeg. Te Tours maakte hij een reeds lang gesloten winkel tot een spookhuis, door er benauwde stemmen en zuchten uit te doen hoorente Nevers liet hij een ezel spreken, die a la Bileam, door een boer onverdiend geslagen werd. Soms brachten die gewaagde grappen hem in groot gevaaro.a. te Frei burg, waar de boeren hem van toovenarij beschuldigden en hem in een oven wilden verbranden. Gelukkig kon hij zich redden door een vervaarlijk gebrul, dat zich met dreigend geluid achter uit den oven deed hooren en de bijgeloovige boeren op de vlucht joeg. Behalve de stemmen van menschen en dieren, kunnen de buiksprekers ook het geraas van werktuigen en wagens, den klank van muziekinstrumenten, het geschuivel van een voorbijtrekkende volksmenigte, het ge kletter van wapenen enz. doen hooren. Met eenige oefening gelukt hun dit soms zeer goed, en dikwijls ook zeer spoedig. Saint- Gilles, een vermaarde kruidenierbuikspreker te Saint-Germain had zich zijn talent in minder dan acht dagen „studie” eigen ge maakt, en zijne beroemdheid, die van langer dan een eeuw dagteekent, heeft zich tot in onzen tijd gehandhaafd. De roem van vele geleerden of letterkun digen, schrijft de Geld., is dikwijls op verre na niet van zoo langen duur geweest. De Nieuwe Courant. werd hij op heeterdaad betrapt, ’t Bleek een ekster te zijn, die geregeld eiken morgen door met zijn snavel op de ruiten te timmeren, de bewoners wekte. Witmarsum, 22 Juni. Na 5t/2jaar alhier als predikant gestaan te hebben, nam gister middag Ds. J. E. v. Brakel afscheid van zijne gemeente. Na voorlezing van Ps. 103, nam bij zijn tekstwoord uit 2 Tim.4 vs. 7. Hij zei als jong predikant zich hier gevestigd te hebben, maar hij had zich teleurgesteld gevoeld, en niet gevonden wat bij zocht. Ds. Homan, Herv. predikant, bracht den scheidenden Doopsgezinden leeraar hulde, waarna spreker de gemeente verzocht hem staande toe te zingen Ps. 104. Zwaagwesteinde, 20 Juni. Door de activiteit van den koopman S. v.d. V. alhier, is waarschijnlijk een groot ongeluk voorkomen. Hij zag dat een der spoorrails gedeeltelijk was gebroken, en onmiddellijk begaf hij zich naar den haltecbef alhier. Men kon nu de op komst zijnde treinen bijtijds waarschuwen, zoodat deze uiterst behoedzaam over de zwakke plaats heen rijden. Denzelfden avond werd nog een nieuwe rail aangebracht. De maatschappij heeft v.d. V. een belooning toegekend. Eernewoude, 22 Juni. De visscherman Gjalt H. Wester alhier heeft een aal gevangen, die een wonderaal mag heeten. Behalve dat er boven op den kop een soort knobbel zit, bevinden zich nog acht dergelijke knobbels langs het geheele lichaam, alle duidelijk zichtbaar, terwijl op den rug ’n lange strook vinnen loopt. Deze paling, lang 35 c.M., is heden opgezonden naar het hoofdbestuur van de Ned. Heidemaatschappij. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 23 Juni. Onze Raad vergaderde gisteren avond voor het behandelen van een agenda, die met niet minder dan 24 punten prijkte. Onder de ingekomen stukken werd gelezen een schrijven van den gemeente-secretaris, den heer J. v. d. Laan, die gelijk bekend is,’ wegens gezondheidsredenen verlof heeft tot 1 Juli, onder verplichting alsdan ontslag aan te vragen. Thans deelde hij den Raad mee, dat zijne belangen in den Pensioenraad worden bepleit, en dat hij, zoodra er gunstig over zijn pensioenaanvrage is beschikt, terstond eervol ontslag hoopt aan te vragen en wel met ingang van 1 October. Bij punt 4, af- en overschrijving 1913, gaf de heer Blok zijn afkeuring tg kennen over het overschrijden van de Begrootingspost, waardoor, naar zijn meening, allerlei onge rechtigheden in de hand worden gewerkt. Op een verzoek van vijf vergunninghou ders, om verlaging van vergunningsrecht werd afwijzend beschikt, ’t Verzoek van een zesde dat van K. Zandhuizen, werd ingewilligd tot een bedrag van f 37,50. Bij de vast stelling van een instructie voor den eerst daags te benoemen gemeente-architect, raakten de tongen niet weinig in beweging. Men wou artikelsgewijze behandeling, vooral het punt: de architect mag geen fooitjes aan nemen, beter uitgedrukt, mag zich niet de banden laten stoppen, bracht de heeren aller geweldigst aan ’t praten. Totdat men einde lijk begreep, vooral, door een leuke opmer king van den heer De Wolf om niet te tornen aan het concept artikel, van B. en Wdat z.i. de eenige goede weg in dezen was. Een paar uren besteedde men aan de behandeling der instructie. Nadat het laatste artikel was afgehandeld besloot men wegens het late uur de vergade ring te schorsen en heden avond 8 uur voort te zetten. Vaststelling van het programma voor het Gymnasium, cursus 1914/15, kwam allereerst aan de orde. Een zeer drukke discussie werd gevoerd over onbewoonbaarverklaring van 13 woningen en wel naar aanleiding van des heeren Blok opmerkingen, dat er zich onder die 13 een woning bevond, die er netjes uitziet in betrekking tot andere stink- gaten, die niet onbewoonbaar zijn verklaard. En verder noemt de heer Blok ’t onbillijk, dat de eigenaars van te voren geen kennis van onbewoonbaarverklaring krijgen. Een voorstel van h.h. Blok en Wolf, om het getal 13 tot 11 te reduceeren, werd ver worpen en daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Niet minder werd er gediscus^eerd over punt XV., Voorstel tot ruiling van grond met ’t O.B, Weeshuis. Bolswardsche Courant r r r 1 1 I I i r J i. op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1