Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. l W 1914. 53ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 52. Zondag 28 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR L I Afzonderlijke 1. 't maken van den Raad en heeft dus alle stukken, die daarop de gunstige bepalingen (Applaus.) Als oudst raadslid en groot. Hof van om op wachten, rechten waren 12 leden, de heer Vis heeft mede eene enorme en vermeerdering ondergaan. was de gasfabriek nog van kleinen buiten deze bestond de buizen* ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. nu de agenda is een strookje de gemeente, breed 0.98 lang 5.33 ’t maken van een stoep. W. hebben tegen inwilliging geen en stellen voor op gewone voor- en verder per jaar dezen adressant te verhuren. aan den publieken daarna om ze in ADVERTENTIEPRIJS: 11 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. behandelen. De heer Eisma vraagt inlichtingen over art. 7, waar den secretaris is opgedragen het maken van alph. registers, voor zooverre dit betreft stukken van vóór 1850. Is er daar- vau geen register? In art. 3 wordt reeds gesproken van 't maken van een index voor ’t archief. De Voorzitter licht toe, dat door’t aftreden van den archivaris het geheele archief in beheer bij den secretaris komt. Nu dient er onderscheiden te worden het oud en het nieuw archief. Van ’t nieuwe wordt natuurlijk het bijhouden aan den secretaris opgedragen, maar ook van ’t oude waarvan wel registers bestaan, wordt nu het bij houden enz. aan den secre taris opgedragen door deze bepaling van art. 7. De heer Eisma heeft nog iets. Er staat wel dat de secretaris geheimhouding is opge dragen omtrent de vergaderingen van B. en W Hij vindt noodig dit ook te bepalen ten opzichte de vergaderingen van raadscommissiën. De Voorzitter merkt op dat er geen bezwaar bestaat tegen die inlassching. De heer Eerdmans heeft bij art. 7 50 opge merkt dat er staat dat de secretaris geen stukken ten gebruike mag afgeven buiten het gemeentehuis, tenzij op last van den Burgemeester. Hij acht soms wel noodig dat raadsleden stukken thuis hebben om een en ander op hun gemak te kunnen nagaan, en dat kan nu niet, zonder toestemming van den Burgemeester. De Voorzitter. Die bepaling zal wel geen bezwaar in de practijk ontmoeten. Daar zal geen ongerief voor de raadsleden uit ontstaan. De heer Keikes heeft gezien in art. 7 en ook in 8, dat er staat op last van den Burgemeester. Hij vindt beter dat er staat met goedkeuring. De Voorzitter vindt dat dit feitelijk op ’t zelfde neerkomt. De Burgemeester is ambts halve voorzitter van ook het beheer over betrekking hebben. De heer Oosterbaan heeft gezien dat bij art. 12 den secretaris een verlof van 4 weken per jaar kan worden toegestaan. Hij vraagt of dat in overeenstemming is met het verlof aan andere ambtenaren? De Voorzitter vindt dat de secretaris een bijzondere positie bekleedt, en als zoodanig hem een verlof van 4 weken dient te worden toegestaan. Daarbij is geen rekening gehouden met den verloftijd der andere ambtenaren. Voor den architect is het op 3 weken bepaald. De gebeele instructie wordt hierop met algemeene stemmen vastgesteld. 3. Benoeming Gemeente-architect. De voordracht, alphabetisch, bestaat uit de heeren Jan van Hiele te Maassluis, C. van Hulsteijn te Vlaardingen en Willem van Straten te Apeldoorn. Bij eerste stemming bekwamen Van Hiele en Van Straten, elk 6 stemmen. Bij de 2e vrije stemming was- de uitslag idem en bij de herstemming dezer twee heeren weer elk zes stemmen. Het lot besliste toen ten gunste van Van Straten. De Voorzitter vraagt, afgehandeld, of iemand nog iets heeft mee te deelen of te vragen, en daar dit niet het geval is, verheft hij zich van zijn zetel en zegt ongeveer het volgende: Dan heb ik nog iets, aangezien onze secretaris heden voor de laatste maal tegenwoordig is. Mijnheer Laagland! Het is reeds langen tijd geleden dat wij U in ons midden zagen, en ’t was geen aangename reden die U verhinderde. Een langdurige ongesteldheid verhinderde U uw werk ook aan deze tafel, te verrichten. Wij hebben wel eens met bezorgdheid U nagezien, want de vrees rees wel eens, dat we U niet op het Stadhuis zouden terugzien. Wij verheugen ons dan ook in uw aanvankelijk herstel. Wij begrijpen dat het uw wensch was, voor de laatste maal nog eens in ons midden te zijn, want met 1 Juli houdt U op. Reeds 38 jaren ruim is U als secretaris werkzaam geweest. Op deze laatste vergadering zullen gewis vele gedachten door uw hoofd gaan. Sedert U in Feb. 1876 voor de eerste maal als secretaris in deze zaal hebt gefungeerd, hebt Gij in uw levensloop, en op uw loopbaan als ambtenaar vele wisseling meegemaakt van raadsledén, wethouders en burgemeesters. Niemand van die toen tegenwoordig waren, is thans meer aanwezig. Gij hebt ook de gemeente zien toenemen en veranderen. Deze en der gelijke gedachten zullen in dit avonduur U door 't hoofd gaan. Ik persoonlijk, heb slechts ruim 3 jaren met U samen gewerkt, ên dit was juist niet voor U de aangenaamste tijd, wijl Gij door ongesteldheid niet kondet ontplooien uw volle werkzaamheid, de ziekte verhinderde uw arbeidslost. Nu aan bet einde van dezen werkkring gekomen, bezielen U verdeelde gevoelens. Een gevoel van dankbaarheid dat Gij reeds in zooverre hersteld zijt van uwe ziekte, dat Gij hier tegenwoordig kunt zijn, aan de andere zijde droefheid afscheid te moeten nemen van uw werkkring. Ik breng U dank voor al uwen arbeid in het belang der gemeente verricht, en ook voor den steun dien ik mocht ondervinden van uw praktische ervaring en van uw kennis en dan krijgt ge„Vorder rein inzicht en nobel denken”. Houd je daaraan en waak er voor, dat men je niet leest tot op den bodem van je hart, dat dient nergens toe. In het voorjaar van 1872 solliciteerde ik naar de betrekking van le beambte ter Secretarie van Bolsward, en werd ik uit 33 sollicitanten benoemd. Ik aanvaard.de de betrekking 1 Mei 1872. Dat is dus 42 jaren geleden. Den 25sten Januari 1876 werd ik benoemd tot gemeente-secretaris. Wat is Bolsward in die jaren veranderd. Op 1 Mei 1872 was de bebouwde kom nog geheel omringd met hoog bolwerk evenals nu nog bestaat van af de Sneekerbrug tot het plantsoen. Waar thans het Kruiswater is stond een scheepstimmerwerf van den heer Jan Dirks de Boer. Deze eigendom werd door de gemeente aangekocht en geamoveerd om te dienen tot verbreeding van het kruiswater zooals dit nu is. Het personenvervoer te lande had plaats per diligence, dat te water naar Leeuwarden en Workum per trekschuit. Het fabriekswezen heeft mede verandering In 1872 omvang en fabriek, de steenfabriek „Zorgvlied”, de dak- pannenfabriek en enkele pottenbakkerijen. Verschillende kleine waters en vaarten zijn sedert gedempt. Na afgraving van ’t Hoog bolwerk werd druk overgegaan tot het bouwen van huizen. Ook buiten den Stadswal, voornamelijk aan de Harlingerstraat, werden in 1872 en later veel huizen gebouwd. In de kermis van 1872 heb ik nog een kaatswedstrijd gezien op het terrein waar later de doorreed kwam van de herberg „het Wapen van Wonseradeel”. In 1879/80 kwam de exploitatie der ge- meentereiniging tot stand. Voor dien tijd vond dit plaats op een heel primitieve wijze, en werd alleen door den ouden Piet Bonnet, bijna het geheele jaar, met het baggeren van de vaarten en binnengrachten, een goed werk gedaan. De opbrengst van de haardasch en vuilnis be droeg in 1872 f 589. Een groote ommekeer heeft ondergaan de drukte aan de Stadswaag. De weekmarkten van 1872 en aan volgende jaren waren druk, de aanvoer van boter en kaas Van af het Waaggebouw tot aan „den Holland” stonden de boerenwagens het lossen van de boter en kaas te In 1872 werd dan ook aan waag- ontvangen de belangrijke som van f 2692.40, nu niet meer dan f 25, Dat Bolsward een groote ommekeer heeft ondergaan blijkt ook zoowel uit het vermeer derde zielental als wel uit de huishouding der gemeente. Op 1 Januari 1872 telde Bolsward 4819 inwoners, en op 1 Januari 1914 7155, eene vermeerdering dus van 2336. Over 1872 bedroegen de totale inkomsten f 64487.63 waaronder f 13000.geldleening, de totale uitgaven f64484.516. Onder deze inkomsten komt voor eene sub sidie van het St. Anthony Gasthuis ter som van f4275.ten behoeve van het openbaar lager onderwijs, welke som in later jaren wijziging heeft ondergaan tengevolge het in het leven roepen van Rijksuitkeering. Onder de uitgaven komt voor eene som van f 1135.046 subsidie voor het onderhoud van den Mac-adamweg Bolsward Sneek, voor welk onderhoud nu al vele jaren geen- cent meer wordt betaald. Het cijfer hoofdelijken omslag bedroeg over 1872 f9000,Ik haast mij evenwel hieraan toe te voegen, dat toen door de in gezetenen ook moesten worden betaald 25 gemeente opcenten op de personeele belasting ter som van f 2720,53. Deze opcenten zijn Mei 1876 afgeschaft waardoor noodzakelijker wijs de hoofdelijke omslag moest stijgen. Over 1913 bedroeg het cijfer hoofdelijken omslag f 30,000. Hierbij is het noodig op te merken dat, waar over 1872 aan renten en aflossingen van geldleeningen werd betaald f 6790, over 1913 hiervoor is betaald f 10800, aan aflossingen op f 7562,50 aan renten, samen de aanzienlijke som van f 18362,50. Het systeem van snelle aflossing kende men vroeger niet. Bedroegen over 1872 de totale inkomsten en uitgaven ruim f 64000.over 1913 zullen die bedragen f 150.000. Men moet nu evenwel niet meenen dat Bolsward een zware schuldenlast heeft, want van de verschillende inrichtingen te dezer stede. Uw kennis en voorlichting is mij in mijn arbeid ten goede gekomen. Ik kan dus niet nalaten daarvoor dank te brengen, en den hartelijken wensch uit te spreken dat Gij in ’t midden der gemeente nog langen tijd de zegening moogt genieten van een wel verdienden rusttijd. God geve U, te midden van uw gezin, nog een langen tijd van rust en welzijn. (Applaus). De heer Eisma. Ook ik wensch een enkel woord te spreken als oudste in leeftijd en die ook het langst, sedert 1883 met een korte onderbreking, als raadslid en als wet houder, den secretaris in zijn betrekking heb ontmoet, in openbare en geheime vergaderingen, en ook bij de gestichten dezer stad. Ik kan niet anders getuigen als den heer Laagland bevonden te hebben een zeer welwillend ambtenaar. Scheiden doet wee, zegt men, en daar ik ook zelf reeds een hoogen leeftijd heb be reikt, doet het mij denken dat wij allen lang zamerhand van het tooneel gaan, wanneer men zoo lang reeds heeft gewerkt. En dit wekt een weemoedige stemming. De heer Laagland heeft in zijn langdurigen werkkring veel gepresteerd, en met de meest mogelijke ambitie en welwillendheid heeft hij zijn functie vervuld. Gaarne sluit ik mij aan bij de woorden van den Voorzitter, en wensch hem nog een langen leeftijd, waarin hij mag genieten van der pensioenregeling. De heer Boersma. ik mag wel zeggen als naasten buurman rust ook op mij de plicht een woordje te spreken. Ik zal kort zijn. Toen de heer Laagland, ruim 40 jaren geleden benoemd werd tot ambtenaar der secretarie, zou hij ongeloovig het hoofd geschud hebben, als hem toen gezegd was gewordenGij zult weldra Secretaris wor den en die betrekking bijna 40 jaren vervullen. En toch is dit geschied. De grondtoon van het gevoelen van u, mijnheer Laagland zal dan ook wel zijn dankbaarheid voor al het goede in Bolsward genoten. Een veel bewogen leven hebt Gij achter U. Mijn wensch is: nog vele jaren van rust, gezondheid en vrede! (Applaus.) De heer Laagland. Mijne Heeren! Ik dank U voor de gesproken woorden, en den raad voor de betuigde instemming met het ge sprokene. Als afscheid meen ik het volgende te moeten zeggen. Mijne Heeren! Het is een gewichtig moment wanneer men gereed staat afscheid te nemen van zijn loopbaan en werkkring, om een ambteloos leven te leiden. Gewichtig vooral ook daarom, aangezien zoodanig moment meesten tijd plaats vindt wanneer men zich bevindt op ’t laatste gedeelte van den weg naar het graf. Zoodoende ligt er gewoonlijk ook iets weemoedigs in. Maar toch stemt het tot dankbaarheid wanneer men in staat is met een enkel woord en met een terugblik op het verleden afscheid te nemen. Ook ik ben dankbaar; want al is mijn gezondheid geknakt, toch ben ik in staat om hier in het openbaar voor het laatst het woord te voeren. Dankbaar vooral ook wanneer ik bedenk dat ik op 14-jarigen leeftijd, in 1862, ouderloos geworden, strijd heb moeten voeren tegen heel veel. Gelukkig waren de grond slagen mijner opvoeding goed. Op 1 September 1864, ik was toen 16 jaar oud, werd ik geplaatst aan de Secretarie van Haskerland te Joure, onder leiding van den bekwamen Secretaris, den heer W. B. v. d. Veen, later Districts-schoolopziener. Na vier jaren werkzaam te zijn geweest werd ik aan gesteld tot 2en beambte, en twee jaren later, in 1870, na een proeftijd, tot Isten beambte. Ik was toen 22 jaren oud. Ik veroorloof mij de vrijheid te zeggen, dat ik dit te danken had aan mijn ijzeren wil en de zucht om vooruit te komen in de maatschappij. Gedurende den proeftijd heb ik mij dan ook meermalen, 's morgens vóór kantoortijd, een voetreis getroost van twee uren gaans om bij een bejaard collega voorlichting en inlichting te vragen. Ik had tot dusverre veel geleerd, ook ten aanzien het optreden in de maatschappij. Inzake omgang met anderen, met vrienden, was mij gezegd „pas op, wien ge Uw vrienden noemt. Ontleed het woord „vriend'' Vergadering op Donderdag 25 Juni 1914. Weinig ingekomen stukken en een korte agenda, zoodat deze vergadering een heel vlug verloop had. ’t Was trouwens ook nog pas 14 dagen geleden, dat er vergaderd was, en er zou vermoedelijk deze maand ook niet meer een zitting van den Raad gehouden zijn, ware het niet dat de gemeente-secretaris, de heer K. H. Laagland met 1 Juli a.s. eervol ontslag is verleend, en deze reeds geruimen tijd door ongesteldheid verhinderd zijnde de vergaderingen mee te maken, nu weer in zooverre hersteld is, dat hij wenschte nog voor het laatst een vergadering bij te wonen. Na afhandeling der punten volgde dus een afscheidsrede. Tegenwoordig was afwezig. De waarnemende secretaris, de heer Beijer, leest de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Missive van de Kabel-Maatschappij inzake de voorziening van electrische stroom, voor licht en beweegkracht in Friesland. De Voorzitter vermoedende dat de raads leden prijs zullen stellen met den inhoud dezer missive kennis te maken, stelt voor ze ter visie te leggen, wat wordt goedgevonden. b. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de raadsbesluiten tot wijziging der gemeente- begrooting. Aangenomen voor kennisgeving. c. Schrijven van den heer D. H. Tolle, directeur der gasfabriek, verzoekende een verlof van 1127 Juli. De Voorzitter verzoekt urgente behandeling. Volgens art. 7 zijner instructie moet de gas directeur zich om verlof te bekomen, tot den Raad wenden. De gascommissie heeft geadvi seerd, om het verzoek te steunen bij den Raad, en B. en W. hebben dus ook geen bezwaar tegen inwilliging er van. De urgentie wordt verleend en het voorstel om verlof toe te staan, met algemeene stem men aangenomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. Een adres van den heer J. van Anholt om een strookje gemeentegrond in huur te kunnen bekomen, met voorstel van Burgemeester en Wet houders. De heer van Anholt verzoekt grond van M. voor B. en bezwaar, waarden, 5 jaar vast grond aan Het voorstel om den grond dienst te onttrekken, en daarna om gebruik af te staan aan adressant, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 2. Instructie Secretaris. De Voorzitter merkt op, dat een afschrift dezer instructie aan de heeren is toegezonden, en vraagt of iemand iets in ’t algemeen heeft op te merken. Dit is niet het geval. Artikelsgewijze behandeling wordt ook niet noodig geacht. De heer Boersma verklaart met aandacht deze instructie te hebben gelezen, en meent dat als de nieuw te benoemen titularis zal voldoen aan de eischen in deze instructie voorgeschreven, men krijgt de rechte man op de rechte plaats. Hij hoopt dat de raads leden er eveneens over denken en hij vindt niet noodig artikelsgewijze dit concept te Bolswardsehe Courant fc.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1