Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H EVEA No. 53. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1914. 53ste Jaargang. Het Nieuwe Spaar bankgebouw. Donderdag 2 Juli. BINNENLAND. UIT DE PERS. VOOR Afzonderlijke is mislukken de waardepapieren. Daar zou i dit bleek terecht gezien ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. men nu een ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. „De internationale" kaatswedstrijd te Sneek. Sneek, 29 Juni. Zooals bekend is, heeft men bepaald, den eindstrijd tusschen Friezen en Belgen gedurende de Sneeker kermis te doen spelen. We vernemen, dat er ernstig aan wordt gedacht, om behalve het Belgische partuur, dat den eindstrijd tegen de Friezen moet aanbinden, een ander zeer sterk Belgisch drietal te doen overkomen. Na beëindiging der //internationale” zouden de twee Belgische parturen dan in een strijd meespelen, waarin eenige vrij samengestelde Friesche parturen ook meedoen. Een soort van tweede ^internationale” dus. Op deze wijze meent men den dag van den eindstrijd belangwekkend genoeg te maken, om veel belangstelling te kunnen trekken. Wonseradeel, 29 Juni. De vele aardap pelvelden in deze omgeving beloven veel ze staan er prachtig voor na de verkwikkende regenbuien. Om de vrucht voor ziekte te vrijwaren, is men reeds bij enkele soorten met besproeiing aangevangen. De hooioogst schiet aardig op, is de op brengst niet zeer groot, de kwaliteit vergoedt dit in ruime mate. Stiens, 27 Juni. Voor geruimen tijd was aan eene familie, toen ter tijd alhier woon achtig, doch thans elders vertoevend, een aantal effecten ontstolen, zonder dat het mocht gelukken den dader te ontdekken, of de gestolen waardepapieren op te sporen. Dezer dagen evenwel kwam de Leeuwarder politie ter oore, dat er effecten verhandeld waren. Een onderzoek werd ingesteld en men kwam tot de verrassende ontdekking, dat de dief bet armhuis had uitgezocht als veilige nu door den verkoop zoo hooren we, zeer Balans. In een artikel onder dit hoofd schrijft het Vaderland o. a.: z/Het Ministerie kan tevreden zijn over het De wijze waarop de Inkomstenbelasting in de Tweede Kamer werd aangenomen verzekert haar den weg naar het Staatsblad, en zoo werd reeds in het eerste jaar de grondslag gelegd van het gansche financieele gebouw, iets waaraan het Ministerie-Heemskerk in jaar niet mocht toekomen. De Commissie voor de Evenredige Ver tegenwoordiging is nu reeds met haar arbeid gereed, en heeft een kranig stuk werk ge- everd. Eu de Staatscommissie voor het Onderwijs is blijkens het door baar aan de even moet wachten. Heeft een bezoeker in ’t zittinglokaal afgedaan, dan kan hij door een zijdeur in de vestibule komen, doch de bel geeft dan het teeken dat de toegang vrij is voor //die volgt,” zoo als het vroeger klonk. Dat zittinglokaal heeft in meubileering en inrichting vooral ook een riant aanzien. De vier hooge ramen hebben bovenlichten van gekleurd gebrand glas, versierd met de wapen schilden Nederland, Friesland, Bolsward en. Wonseradeel. Een gemetselde brand- en in- braakvrije kluis in de betimmering van dit lokaal als het ware verborgen, heeft meer de ruimte van een klein kamertje. In deze kluis staan de twee vroegere brand kasten der Spaarbank en er is nog ruimte over. Op het bovenlokaal, dat dient als zittinglokaal voor Wonseradeels Zuiderzee- dijken, is nog een dergelijke brandkluis, ge leverd door de firma van der Ploeg van Grouw. Door een koperen kruk wordt een combinatie grendels los- of vastgezet, doch met een klein sleuteltje dient eerst het bewegen van den kruk mogelijk gemaakt te worden. De waarden liggen hier zeker veilig geborgen, en door de algeheele afscheiding van wachtkamer en zit tinglokaal, elk met afzonderlijke uitgangen is geheimhouding van de zaken die hier worden afgedaan, volkomen gewaarborgd. Dagelijks wordt hier nu zitting gehouden. De geëtste glazen raamhorren geven aan het publiek reeds op straat inlichtingen omtrent de zittinguren, en den aard der werk zaamheden van de Spaarbank, want het is niet enkel een spaarbank waar men zijn spaar- duiten kan beleggen, ’t is ook een voor schotbank. De meubelen in 't gebouw alle in oud eikenhout, zijn vervaardigd in de fabriek van den heer Praamsma alhier. De glazen bestaan voor zooverre ze niet gekleurd zijn, uit spiegel glas, de kleine ruitjes in de entree ook spiegel glas met facetten. De stoep en de vloer in de vestibule, ook op de plaats achter’t gebouw is van bewerkt „granito” een en ander staat fraai en is duurzaam. van ’t gebouw ’s rijks belastingen, voor den ontvanger en accijnzen, er door met 8 stemmen tegenYtsma, Bakker, De Wolf, Brouwer, De Boer en Blok de rooilijn werd z. h. st. vastgesteld. En daarna volgde ’t voornaamste puntAanvrage om verlenging van verlof tot 1 Oct. door den heer J. v. d. Laan, gemeentesecretaris, en zulks wegens onge steldheid. Bij de aanvrage verwees adressant den Raad naar zijn schrijven in een vroegere zitting, dat sloeg op ’t afwachten van ’t be sluit der Financieele Commissie in den pensioenraad. Burgemeester en Wethouders stelden voor, ’t verlof, dat 1 Juli eindigt, te verlengen tot 1 Aug., met 't verzoek aan den heer v. d. Laan, dat hij vóór 15 Juli zijn aan vraag om eervol ontslag wegens gezondheids redenen indient en wel met ingang van dien datum, waarop ’t verlengde verlof eindigt. Een drukke discussie volgde op dat voor stel. Den meesten raadsleden begon, naar 't scheen, dat telkens verlengen van ’t verlof te vervelen. De Voorzitter deelde mee, dat ’t D. B. den datum 1 Aug. had gesteld, met ’t oog op de drukke werkzaamheden thans ter Secretarie, ’t Ontbreekt er aan voldoende personeel. Komt de aanvraag nu vóór 15 Juli binnen, dan kan men met de oproeping be ginnen voor een nieuwen secretaris. De heer Brouwer was met dat verlengen van verlof allerminst ingenomen, hij zag er de noodzakelijkheid niet van in. De heer Blok wou de stok bij de deur zetten: Komt de bewuste aanvrage, zegt hij, vóór 15 Juli niet binnen, dan moeten er terstond maatregelen worden genomen, om een eind aan de zaak te maken. De heer Zelvelder was medelijdender ge stemd; hij pleitte voor een verlof tot 1 Oct. en zulks met ’t oog op den soms langen tijd, vóór 't pensioen afkomt. De heer Ytsma wil uit ’t voorstel van B. en W. //wegens gezondheidsredenen” lichten, waartoe de Raad besloot. Met 2 stemmen tegen: De Wolf en Brouwer, werd daarna ’t voorstel van ’t D. B. aangenomen. Met ’t heengaan van den heer v. d. Laan zal de groote schoonmaak ter Secretarie wel geëindigd zijn, de schoonmaak dien de heer Ytsma indertijd bedoelde, toen hij na ’t ont slag van den commies De Jongh vroeg, of deze schoonmaak ter Secretarie nu zou beginnen. Het drama te Breda. Omtrent het vreeselijk drama te Breda wordt nog gemeld, dat juffrouw W. onlangs teruggekeerd was uit het ziekenhuis aldaar, na ongeveer drie maanden daar verpleegd te zijn geweest. De geneesheer wilde hare op zending naar een krankzinnigengesticht, maar de man wilde dat niet. Gistermorgen goed elf uur is het verschrikkelijke gebeurd. Het jongste kindje, eenige maanden oud, werd door de krankzinnige moeder gedood; daarna sneed ze zich zelf den hals af. Op het ge schreeuw van een ouder kindje, dat ook in huis was, kwamen de buren toeloopen, die onmiddellijk de politie waarschuwden. Een toevallig voorbijkomend geneesheer kon slechts den dood van moeder en kind constateeren. Het oudste kind was naar de school, de man, reiziger voor de Singer Mij., was mede afwezig. O. N, pers verstrekte communiqué diligent, en is tot nog toe op geene enkele quaestie vastge- loopen, waardoor het gevaar zou ontstaan, dat ’t gemeenschappelijk doel niet zal worden bereikt. En de sociale wetgeving van Treub is nog steeds van dien aard geweest, dat ze, hoe aangevochten ook door de oppositie, ten slotte toch nog altijd aangenomen is met hulp van Rechts, en we verwachten niet beschaamd te worden in onze meening, dat als eenmaal Treubs geheele complex van sociale ver zekeringen op tafel ligt, een opposition quand même daartegen zeermoeielijk zal zijn te voeren, omdat ze den gezonden ondergrond, die in deze moet zijn de instemming der belang hebbenden, missen zal. Waarlijk, dit alles ziet er niet kwaad uit. Toch zijn wij ons wel bewust, dat wij nog lang niet over alle moeilijkheden heen zijn. De defensie voor Indië is zeker een van de moeilijkste vraagstukken, die deze Regeering zal hebben op te lossen, en deze wordt er niet makkelijker door nu in het land, dat de eerste zeemacht van de wereld is, twijfel aan de groote weerkracht van de dreadnoughts is gerezen. Daarnaast is de financieele vraag er ook eene, die heel wat hoofdbreken kan kosten, omdat er zelfs onder hen, die zich voor de defensie van Indië groote offers willen getroosten, aangetroffen worden, die van de gansche zaak niet weten willen, als de kosten daarvan geheel op het Indische budget worden gebracht. Mocht onverhoopt zich het geval voordoen, dat een zoo bij uitstek nationaal vraagstuk als de verdediging van Indië is, door de Rechterzijde gebruikt zou worden als machine de guerre tegen het Ministerie, dan verwachten wij, dat van de mannen der Concentratie zal kunnen gezegd worden, dat every man did his duty. We kunnen ons echter niet voor stellen, dat men deze zaak in de „politiek” zal willen betrekken, als geven uitingen in de Roomsche pers, dat de aanstaande indiening der vlootplannen bewijst //dat er eindelijk iets voor Indië, voor de grootste bron van onze volkswelvaart zal worden gedaan, en dat de Regeering metterdaad zal toonen, dat zij op het behoud van Indië prijs stelt” weinig wel- dadigen indruk. Met deze belachelijkheid aan te komen aan het adres van een Ministerie, dat met deze zaak bekwamen spoed heeft ge maakt, is te weerzinwekkender, nu ze kwam van De Gelderlander Nijmeegsch en Provin ciaal dagblad, dat zeker nooit gehoord heeft van de bekende Nijmeegsche motie in zake het Kustverdedigingsontwerp-Heemskerk, en vergeten schijnt hoelang het vorige Ministerie genoemd ontwerp om de bekende redenen liet liggen. Met belangstelling heeft het publiek reeds geruimen tijd gezien naar de stichting van het nieuwe gebouw tegenover ons fraai antiek stadhuis, want men wist dat daar iets zou gewrocht worden, dat zich boven den bouw trant van den tegenwoordigen tijd verhief. Toen ’t voormalige //Roodhert” in publieke veiling kwam, was de algemeene gedachte dat zullen wel een paar winkelhuizen blijven, want het vroegere Café was al reeds geméta- morphoseerd tot een paar winkeltjes. Dit is gelukkig niet bewaarheid. Er zijn in de laatste tijden al vele der vroegere groote panden onzer stad in deelen gesplitst en tot winkelhuizen ingericht, gelukkig dat dit flinke perceel nu, doordat de Directie der Spaarbank het aan kocht, bijeenbleef en men kon nu al terstond denken, dat er nu een goed en degelijk gebouw van zou komen. Deze ver wachting is voorzeker overtroffen. Men had niet kunnen denken, dat het gebouw, dat er nog al solide uitzag, geheel zou afgebroken worden. Het Bestuur der Spaarbank won het advies in van den oudheidkundigen bouw meester, den heer P. Janzen Szn. te Meppel, en deze was juist de man om hier een gebouw te stichten dat de Polstraat ten sieraad kon strekken, een gebouw zooals dit aan den overkant van ons Raadhuis behoort. In het Friesch tijdschrift Sljucht en Rjucht gaf deze een beschrijving van ’t bestaande oude café, en daaiuit is genoeg te zien, dat het oude achtergedeelte zoo ondoelmatig was, dat het moest worden afgebroken, en daar men den gevel ook geheel veranderen wilde was geheele amortisatie de meest practische weg. Het oude gebouw werd dan ook voor afbraak verkocht, en daarna werd de bouw van een geheel complex nieuwe kantoorlokalen aanbesteed, gelijk het door dezen bouwkundige is ontworpen. Aannemer werd onze stadgenoot de heer E. Statema Ezn. die ook alle eer heeft van dit werk. In eenigszins antieken stijl is hier nu een gebouw verrezen, dat aanspraak mag maken op ouderwetsche degelijkheid. Comfort en elegantie paren zich hier aan practische doel matigheid. Op onbekrompen wijze is hier in het centrum onzer stad een monumentaal gebouw verrezen, dat Bolsward ten sieraad, den ontwerper tot eere, den gebruikers ten gerieve zal strekken tot in lengte van dagen. Ouder wetsche betimmering is hier in harmonie gebracht met hedendaagscbe afmetingen van lokalen, het antieke en ’t moderne zijn hier tot een schoon geheel gecombineerd. De rijzige kruisramen in den gevel met de twee statige topgevels maken een goed effect van buiten, en het innerlijke beantwoordt geheel aan dit trotsche uiterlijk. Heden 1 Juli voor ’t eerst heeft de Spaarbank hier haar zitting, de rijkskantoren zijn reeds enkele weken in gebruik genomen.Wij ontvingen een invitatie om bet gebouw te bezichtigen, waarvan wij gaarne gebruik maakten, en hier onzen dank brengen voor het vriendelijk geleide en de ons welwillend verstrekte inlichtingen. Een korte beschrijving mag voorzeker in ons blad niet ontbreken van dit als het ware geheel aan den publieken dienst gewijde gebouw. Door de breede en net bewerkte voordeur komt men in een behoorlijk ruime vestibule, waarin meu rechts door een deur binnen gaat in’t wachtlokaal voordeSpaarbank. Het eigen lijke zittinglokaal is daar achter, maar deze wachtkamer ziet er al direct comfortabel uit, wat trouwens van alle lokalen moet gezegd worden. De schoorsteenmantels van geglaceerde metselsteen maken een aardigen indruk, de jaar, dat het achter zich heeft, wandbekleeding, ramen, deuren, gestucadoorde plafonds zijn in alle lokalen in ouden stijl, en doen het oog weldadig aan. In deze wacht kamer, en ook in alle lokalen zijn meubelen in stijl van eikenhout. Een paar photografieën van het oude gebouw, het nieuwe in aanbouw en bij voltooiing strekken tot wandversiering. Mat koperen vazen versieren den schoorsteen, en in 't zittinglokaal der Spaarbank ook de houten betimmering van den tusschenwand. Een electrische bel geeft aan of de toegang naar ’t zittinglokaal vrij is, dan wel of men De linkervleugel van ’t gebouw is geheel in gebruik voor ’s rijks belastingen. Beneden is het lokaal voor den ontvanger van rijks directe belastingen en accijnzen, waar het publiek nu een behoorlijk ruime plaats heeft achter een net betimmerd loket met breede schrijftafel en lessenaar, terwijl ’t lokaal voor aan de straat verder voor den ontvanger met zijn klerken ook ruim en net is ingericht, een afzonderlijk spreekkamertje is ook nog aanwezig, terwijl daarachter nu ook het wacht en zittinglokaal voor de rijkscommiezen hier in dit gebouw is’. Gaat men de flink breede en nette, doch nog al hooge trap in de vestibule op, dan komt men op het ruime bovenportaal, waar ter eene zijde het lokaal van den registratie- ontvangeris, ook weer even degelijk, geriefe lijk en fraai als de andere lokalen, met af zonderlijke zitkamer voor den ontvanger. Voor den zegelverkoop is hier een loket aange bracht, zoodat men dan niet eens het lokaal behoeft binnen te gaan. De andere zijde voorhoven is voor lokaal z/Zuiderzeedijken” ingericht, terwijl daarachter, geheel van ’t publiek afgezonderd, de woning van den concierge zich bevindt. Gelijk uit dit vluchtig schetsje blijkt, is hier een fraai en doelmatig complex kantoor lokalen. Voorwaar een heele verbetering bij de primitieve wijze, waarop deze lokalen hier ter stede waren gevestigd. Het Bestuur der Spaarbank kan met vol doening neerzien op het resultaat van zijne bemoeiingen, en ’t publiek zal er zeer zeker mee ingenomen zijn. bergplaats voor men ze en wel niet zoeken. Ondertusschen spoor gevonden, dat, waarschijnlijk zal leiden tot de aanhouding van den dader. De gestolen effecten, die reeds verhandeld waren, zijn te Witmarsum opgespoord. Hepk. Nwbl. v. Fr. Sneek, 30 Juni, ’t Zangersfeest van j.l. Zondag werd hier met inbegrip van de koren, bezocht door ruim 3500 personen, ’t Avond feest, waarop ’t Sted. Muziekkorps van Leeuwarden zich deed hooren, telde ettelijke bezoekers. Summa summarum, mogen wij gerust gelooven, dat de onderneming voorde betrokken personen geen windeieren heeft gelegd. Trouwens, waar de heer M. Houwink als organisator optreedt, is van eener onderneming nooit sprake. Sneek, 30 Juni. Al weer een raadszitting, ’t was thans een spoedeischende. Want 't bouwen van ’t nieuwe weeshuis wachtte op ruiling van grond en ’t vaststellen van de rooilijn. De ruil kwam Bolsvardsche Courant op RIJWIEL., RIJTUIG» en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) I *-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1