Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 54. De Vredescongressen in 1914. Zondag 5 Juli. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke het stof op de buiten- de bet r slacht- van een Kort na het sluitingsuur is verdachte omstandigheden INGEZONDEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het Wereldcongres voor den Vrede. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Kollum, 1 Juli. Ook hier neemt men deel aan de huldiging van wijlen overste Thomson. Miliciens, die onder hem dienden, en in het bezit zijn van medaillonfoto’s, laten alhier grootere foto’s maken. Een zelfs bestelde een groote, al kostte die ook tien gulden. Lioessens, 3 Juli. Hedenmorgen zijn in de woning van J. Minnema man en vrouw beiden door den bliksem gedood. Gorredijk, 2 Juli. Eene dienstbode van den heer O., aan de vaart bezig zijnde met werkzaamheden, geraakte te water. Mannen in de nabijheid reikten de drenkelinge een stok toe, doch zij was niet bij machte dien voldoende te grijpen. Eene aan de overzijde aanwezige dame, hier gelogeerd, bet gevaar waarin de drenkelinge zich bevond bemerkende, sprong van den hoogen wal pardoes te water, wist zwemmende de plaats te bereiken en bracht het meisje op het droge. Voorwaar een stukje heldenmoed, zooals hier zelden wordt aanschouwd. Wonseradeel, 2 Juli. Onze karrijders, die geregeld verschillende plaatsen als Bolsward, Franeker en Harlingen bezoeken, klagen geducht over de lange vingers van jongens en ouderen, ’t Is bijna niet gewaagd eenige minuten de kar onbeheerd te laten staan. Een enkele maal gelukt het de daders op heeterdaad te betrappen. Lemmer, 3 Juli. De tramwagen, die bij het noodweer van hedenmorgen door de open trambrug in de Zijlroede stortte en het ver keer tijdelijk stremde, is onder leiding van den aannemer Visser verwijderd. De tramlijn naar Joure en het vaarwater naar Sneek zijn nu weer vrij. Lemmer, 3 Juli. De ansjovisvisscherij is voor dit jaar weer afgeloopen. De vangst was over het geheel slecht. Zij die met wijde netten hebben gevischt, maakten nog de beste be sommingen, daar de visch nog al groot van stuk was. Ook waren de laatste nachten de vangsten nog het beste. Het bleek toen, dat er nog vrij wat ansjovis in de zee was. Een onzer visschers, die den laatste» nacht (30 Juni) ’s avonds om 10 uur zijn netten in zee had uitgezet en ze om ruim 11 uur weer ophaalde, had toen nog 6000 stuks gevangen. Onze visschers hadden daarom dan ook ver lenging van den sluitingstijd voor deze visscherij aangevraagd, waarop echter afwijzend was beschikt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 2 Juli. Met ’t oog op handelwijzen, die minder correct waren, heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier besloten, voortaan bij de verkiezing van gemachtigden voor ’t Kiescollege ’t zoogenaamd couloirstelsel in te voeren. Daardoor is in’t vervolg een onafhankelijke en geheime stemming beter verzekerd. Sneek, 2 Juli. De pluimvee- en konijnen- fokkersvereeniging Sneek en Omstreken hield gisterenavond een algemeene vergadering. Besloten werd a. pogingen in ’t werk te stellen tot gezamenlijken verkoop van konijnen in ’t najaarb. ’t houden tentoonstelling van kippeneieren. ’t Verkoopen van eieren aan particulieren werd de voordeeligste wijze geacht waarop deze waar verkocht kan worden. Workum, 3 Juli. Na een paar warme dagen, brak hedenmorgen ongeveer 4 uur een hevig onweder boven onze stad los. De zwarte wolken zetten tegen elkander op en van verschillende kanten flitste de bliksem door de lucht, gevolgd door hevige donder slagen. Het was angstig om aan te hooren, Over een gedeelte van onze stad trok een windhoos, terwijl de regen bij stroomen neder- viel. Dit alles tezamen genomen, kan men zich eenigszins indenken, in welk een angstige spanning onze bewoners een geruimen tijd hebben verkeerd. Allerwege dacht men dat er verscheidene ongelukken waren gebeurd, hetgeen na het onweer ook bleek. Gelukkig vielen er geene menschenlevens te betreuren en was de schade alleen van materieelen aard. Vervolgens heeft de windhoos hier en daar erg huisgehouden. Bij A. Holkema is een schoorsteen bord weggerukt. Het schoorsteen bord van W. Hingst is afgerukt en tegen een ruit van het bovenkamertje van P. Hornstra terechtgekomen en verbrijzeld. Daarna zijn vele pannen van het lokaal «Rehoböth” af genomen en tegen den grond geworpen. In den tuin van Mevr, de Wed. Sluyterman is een boom uitgerukt en een gedeelte haag weggeslagen. Een kippenhok van J. Ploegstra werd opgenomen en tegen den grond gesmakt, terwijl een boom bij de huizinge van den landbouwer J. Sikkes werd uitgerukt. Tevens richtte het hemelvuur nog zeer veel schade aan onderscheidene boomen in onze gemeente. In het Heidenschap is de boerenhuizinge van D. D. Dijkstra getroffen en in korten tijd in vlammen opgegaan. Slechts zeer weinig is gered kunnen worden. Van uit onze stad kon men in den omtrek nog op vele plaatsen zien, dat ook het on weder daar erg heeft gewoed, daar hier en daar brand was te zien. Nader meldt mep ons dat hedenmorgen een koe van den landbouwer H. van der Meulen te Hieslum door den bliksem is ge troffen en gedood. De boerenhuizinge van J. B. Couperus te Parrega is door het hemel vuur getroffen en afgebrand. Eveneens onder ging de boerenhuizinge bewoond door L. de Jong te Mirns hetzelfde lot. De Banier. Brand op een tentoonstelling. Amsterdam, hier onder zeer brand ontstaan in een danstent op het ten toonstellingsterrein der bakkerijtentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt. Daar de brand zeer spoedig werd ontdekt kon het vuur onmiddellijk worden gebluscht. Slechts een vierkante meter zeildoek is ver brand. Men heeft gezocht naar een ontslagen bediende van den houder, wien men verdenkt. Het onderzoek had nog geen resultaat. O. N. Een geheimzinnige geschiedenis. Twee groentenhandelaars, die samen sinds eenige weken een winkel in de Roggeveen straat te Amsterdam drijven, kwamen van morgen bij de politie aangifte doen, dat zij beiden even te voren in hun gemeenschap pelijke woning ernstig mishandeld waren. Een hunner was, terwijl hij nog te bed lag, volgens zijn aangifte vermoedelijk met een hamer op het hoofd geslagen, zoodat hij bloedend ver wond was geraakt. De ander was reeds op en was volgens zijn zeggen eveneens mis handeld. Geen van beiden kon echter een signalement van den dader opgeven. De ge wonde werd in het gasthuis verbonden. De politie van het bureau Spaarndammer- straat stelde een onderzoek in. Zij vond termen aanwezig om den 21-jarigen compag non van den gekwetste aan te houden, ofschoon deze, gelijk gezegd, beweerde, eveneens door een onbekende te zijn mishandeld. De ge arresteerde zou binnenkort ophouden com pagnon te zijn. Welke beweegredenen hij zou gehad hebben om de zware mishandeling te plegen, schijnt nog niet bekend te zijn. Alg. Hndbl, Spoorloos verdwenen. Te Beemste, bij Apeldoorn, zijn sedert Dinsdagmiddag spoorloos verdwenen twee knapen van 12 en 13 jaar, verpleegden van eene vereeniging te Rotterdam, die de kinderen op het platteland bij de boeren in den kost besteedt. De jongens verschenen des middags niet op school, waar men aanvankelijk dacht, dat zij, aangelokt door het warme weer, ge woon waren gaan spijbelen. Later bleek echter, dat zij niet weer voor den dag kwamen en den weg in de richting Apeldoorn of het Loo zijn opgegaan, vermoedelijk met het doel Rotterdam te bereiken. De grootste draagt een gestreept Manchester pak en schoenen, de kleinste blouse met klompen. Arnh. Ct, Mijnheer de Redacteur Met de warme dagen dezer week dringt zich de gedachte weer meer naar voren, dat Bolsward nog steeds bij vele plaatsen achter staat ten opzichte van het vastleggen van het stof in de straten en op de wegen. Stof toch is lastig en gevaarlijk bovendien. Op medisch gebied wordt er zooveel mogelijk naar gestreefd om de hygiëne te bevorderen. Op flinke ventilatie en goede lichtschepping in de woningen wordt algemeen aangedrongen en verbeteringen te dien opzichte worden geleidelijk aangebracht. Op de reiniging van of nog beter op de demping van grachtjes en slooten in de bebouwde kom wordt met klem aangedrongen en dat alles zeer terecht. Toch meen ik dat de bestrijding van op dwarrelende stofwolken, zooals die in onze stad nog steeds vrij spel hebben, ook zeer de aandacht verdient, uit een hygiënisch oogpunt vooral. Elk die een weinig nadenkt zal in zien wat het stof der straten kan bevatten en menigwerf ook wezenlijk inhoudt. Bacterio logisch en chemisch onderzoek toonen aan, welke gevaarlijke ziektekiemen zich bijna altoos in dat stof der straten bevinden, en door dat stof worden verspreid. Stof toch dringt overal door, komt ook door de ge opende ramen, zelfs door de reten van deuren en ramen, de woningen binnen. De zoo nuttige ventilatie krijgt in vele woningen daardoor een geduchte schaduwzijde, vooral in dagen van droogte en warmte. Men be hoeft de planten langs de wegen en in de tuinen maar aan te zien, om te begrijpen wat er door den wind alzoo wordt opgedwarreld, en men zal dan ook meteen begrijpen, hoe ongeschikt die stoffen zijn om door de adem haling in onze longen binnen te dringen. De toenemende drukte met auto’s en stoom- fietsen doet ook dat opjagen van stof en straatvuil zeer vermeerderen. Het verwondert mij dan ook wel, dat door de heeren geneeskundigen en door ’t wakkere bestuur van «het Groene Kruis” al niet meer malen de stem is verheven tegen dat waarlijk niet denkbeeldig gevaar, dat onze stoffige straten opleveren voor alle bewoners op straat en zelfs in de huizen. Wat zou het al een verbetering zijn, wan neer er op zulke droge zomerdagen een sproei wagen door onze straten rondreed om wat verfrissching te brengen en het straatstof vast te leggen. Nu meen ik mij te herinneren dat er bij de behandeling der gemeente- begrooting al met een enkel woord is ge sproken in onzen raad over het vervoer van privétonnen in gesloten wagens, en daarbij zijdelings ook het aanschaffen van een sproei wagen ter sprake kwam. De gewone hooge kosten bij den reinigingsdienst schrikten af, zei men toen, om tot het aanschaffen van iets nieuws over te gaan. Uit de gehouden afscheidsrede van onzen afgetreden gemeente secretaris bleek mij, dat de reinigingsdienst tegenwoordig van de gemeente 6 a 7 duizend gulden per jaar vordert. Gewis een hooge uitgaafspost, maar toch meen ik, dat, waar reeds voor dezen tak van den gemeentedienst zooveel door de burgerij moet worden opge bracht, dit niet mag afschrikken voor eenige verhooging wanneer deze verhooging zoozeer ten nutte van het algemeen kan strekken. Doel van dit mijn schrijven is, om onder de algemeene aandacht te brengen, hoe nuttig en noodig het is, dat er een sproeiwagen in dienst wordt gesteld, Waar elders reeds op zeer groote schaal proeven worden genomen met het vastleggen van wegen, daar mag Bolsward niet achterwege blijven met het bevochtigen der straten in de stad bij droogte in de zomerdagen. Moge door dit schrijven er den stoot aan worden gegeven, dat de besproeiing der straten niet lang meer tot de vrome wenschen blijft behooren. Dankende U, geachte Redactie, voor mij hiertoe verleende plaatsruimte. Bolsward 2 Juli 1914. M. WIERDA. Het XXIe Wereldcongres voor den Vrede zal zich dan ook zeker in groote belangstelling weder mogen verheugen. Dat die belangstelling vooral in Nederland niet gering zal zijn, is buiten twijfel, wanneer men alleen reeds be denkt, dat een groote gemeenschappelijke reis van Nederlandsche vredesvrienden per extra- trein naar Weenen zal plaats vinden, waar voor zich thans reeds meer dan honderd deel nemers hebben aangemeld. Wie meer wil weten van het Congres en van de gemeen schappelijke reis daarheen waaraan een uitstapje naar Buda-Pest op uitnoodiging van den Hongaarschen Vredesbond wordt toege voegd kan de geïllustreerde reisgids aan vragen bij het Secretariaat der Reiscommissie, Theresiastraat 51, ’s-Gravenhage. Onder de verschillende nationale en inter nationale jaarlijks terugkeerende vredescon gressen neemt het Wereldcongres voor den Vrede een zeer bijzondere plaats in. Deze bijeenkomst is de verzamelplaats van alle voormannen der vredesbeweging uit alle deelen der wereld. Wie in Amerika, Duitschland, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk-Hongarije, Rusland, de Scandinavische landen, Italië, Zwitserland, België en .ook Nederland een eenigszins leidende rol in de vredesbeweging op welk onderdeel ook, heeft, zij allen plegen op het Wereldcongres voor den Vrede zich te vereenigen tot een indrukwekkend geheel van verschillende nationaliteiten en ver schillende levensbeschouwing, maar één in hun verlangen naar vruchtbare samenwerking, één ook in een heerlijke en verwarmende geest drift voor de grootsche idee. Naar het Wereld congres voor den Vrede, dat georganiseerd wordt door het Internationaal Vredebureau te Bern, vaardigt iedere nationale vredes- vereeniging steeds haar beste mannen en vrouwen af, zoodat een paar honderd des kundigen, op het gebied van internationaal recht, propaganda, opvoedkunde, economie en andere onderdeelen der bewegingen als stem gerechtigde afgevaardigden steeds het Congres bijwonen. Daarbij komt nu de steeds toe nemende stroom van belangstellende pacifisten, die, zonder afgevaardigd te worden, zelf standig ten congresse gaan om te genieten van inhoud en vorm der steeds hoogstaande redevoeringen van de Congres-rapporteurs en van den vriendschappelijken omgang, die tusschen de congresdeelnemers der verschillen de nationaliteiten pleegt te heerschen. Genoot Nederland de eer verleden jaar het XXe Wereldcongres voor den Vrede te mogen ontvangen, thans is Weenen aan de beurt, en men mag er zeker van zijn, dat de schitteren de ontvangst, die ook van oflicieele zijde aan de Congressen van de laatste jaren, te Londen, te Stockholm, te Genève en ook te ’s-Graven hage ten deel viel, ten opzichte van Weener Congres niet minder zal zijn. Alle Ministers, met uitzondering van die van Marine en Oorlog, hebben het lidmaat schap aanvaard van het Eere Comité van het Congres, en de Voorzitter van dit Eere- Cotnité, de bekende Minister van Buiten- landsche Zaken, Graaf Berchtold biedt het Congres in zijn schitterend Departement op de Ballhausplatz een avondreceptie aan, terwijl de gemeenteraad van Weenen een slotdiner geeft. Helaas zal het aantrekkelijkste nummer van het feestprogramma in plaats van een jubelfeest een droevige plechtigheid moeten zijn: de eerste bioscopische opvoering van Bertha von Suttners wereldbenoemd boek «Die Waffen Nieder”, was bestemd tot een jubelende huldebetooging van alle pacifisten tot de vereerde vrouw, wier boek meer dan iets anders aan de leuze „Oorlog den Oorlog” algemeene bekendheid heeft gegeven; haar plotseling overlijden, dat om het bijzondere tijdstid even weemoedig treft als de dood van onzen Asser verleden jaar, kort voor het Haagsche Congres en de opening van het Vredespaleis, zal deze opvoering stempelen tot een indrukwekkende plechtigheid van dank bare maar sombere herinnering, wat deze vrouw voor de vredesbeweging geweest is en nog had kunnen zijn. Het Weensche Congres zal zich weder mogen verheugen in de voorlichting van mannen van beteekenis. De enkele mede- deeling, dat Senator Henri La Fontaine het vraagstuk der Derde Vredesconferentie zal behandelen, dat Prof. Quidde, Dr. Hans Wehberg en G. H. Perris de mogelijkheid eener internationale overeenkomst tot beperking van bewapening grondig zullen bespreken, dat de bekende Amerikaan Dr. James L. Tryon over het te stichten Haagsche Internationaal Gerechtshof zijn meening zal uiten, dat Dr. G. Grosch een nieuw denkbeeld zal bepleiten om den eersten stap te doen ter bereiking eener internationale politie, dat de Russische hoogleeraar Baron Korff over den grooteren invloed van de parlementsleden aan de buiten- landsche politiek het woord zal voeren, moge bier voldoende zijn, om van de belangrijkheid der op het Congres te verwachten beraad slagingen te overtuigen, Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1