Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. No. 55. Verschijnt Donderdags en Zondags. De Spaarbank te Bolsward. Donderdag 9 Juli. BINNENLAND. VOOR beproeft, de sa het gebrek.” die bovenstaande uitspraken Nederland gegermaniseerd men j van den bodem Dr. Sluiter werd in allerijl te hulp en kon gelukkig de levensgeesten van het ventje 0. N. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wij vonden dit indertijd geschreven arti keltje wel waard, nu opnieuw aan de lezers voorgezet te worden, ofschoon thans reglement enz. gewijzigd zijn. Wij achten het niet noodig er veel aan toe te voegen, en willen, na eenige historische gegevens te hebben meegedeeld, nog in ’t kort op het slot van dat stuk terugkomen. De namen der oprichters zijn als bestuurders de heeren: A. W. Huidekoper (Voorzitter), N. de la Lande Cremer; T. van der Weij; W. A. Peereboom, L. Levoir en D. J. Brou wer (Secretaris-Boek houder) terwijl tot Com missarissen benoemd werden de heeren W. van Hulst, H. van der Werf en J. E. Westen berg. De zittingen hadden in den eersten tijd om de 14 dagen plaats, des Maandags van voormiddags 11 tot des namiddags l uur, en na inbragt en kan ontvangen. Volgens art. .14 zijn de bestuurders te zamen en ook hoofdelijk tegenover de deel hebbers verantwoordelijk voor de teruggave der gestorte gelden. Dit artikel, in verband met het bekende karakter en de maatschappe lijke betrekking der bestuurders zal voldoende waarborg zijn voor de veiligheid en zekerheid der ingebrachte penningen. Mogt het bestuur tot ontbinding der bank besluiten, dan zullen volgens art. 11 de deelhebbers worden opge roepen, om hun gelden af te halen. Een en ander meenden we door dezen onder de aandacht van het publiek te moeten brengen, opdat velen zich mogen aangespoord vinden, zoowel die binnen deze stad als in haren omtrek wonen, om in hun eigen belang van de hier aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Geen winstbejag heeft de bestuurders tot de oprigting aangespoord; verlies, door de bank te lijden, zal door hen zelven hersteld worden, terwijl zij, in gevalle de bank winst mogt afwerpen, die winst tot een of ander nuttig doel willen besteden. Mogen zij dan in hunne goede verwachting niet teleurgesteld worden, maar de onder vinding opdoen, dat de spaarzaamheid niet enkel eene deugd was onzer vaderen, maar ook thans eene spaarbank kan doen bloeijen.” Bij het 25 jarig bestaan 11 Feb. 1892 waren Commissarissen de heeren T. v. d. Weij, H. J. van den Oever en C. A. Dardenne Ankringa en Directeuren de heeren W. A. Peere boom, N. de la Lande Cremer, A. Bouma Hz., P. J. Fennema, B. Bölger en D. J. Brouwer. De heer W. A. Peereboom, overleden in 1894, werd opgevolgd door Mr. P. Peereboom, deze vertrokken in 1895, door den heer M. Schotman Mz. De heer B. Bölger die in 1895 bedankte, werd vervangen door den heer van Moorsel. In 1896 werd de heer Cremer opgevolgd door den heer D. van der Meer, en de heer D. J. Brouwer in dat zelfde jaar door den heer J. Heyt. In 1901 vertrok de heer Van Moorsel, zijn plaats in ’t bestuur werd vervuld door Mr. J. A. Hingst. Het volgend jaar overleed de heer A. Bouma, de heer J. R. A. Donker kwam in zijn plaats. De heer P. J. Fennema werd in 1903 opgevolgd door den heer H. Eisma, in ’t zelfde jaar Mr. Hingst door den heer J. Brouwers, de heer J. Heyt overleed in 1907, Mr. H. Kuipers volgde hem op als bestuurslid, en in ’t zelfde jaar vertrok de heer Schotman, in wiens plaats de heer R. J. Vos werd benoemd. De heer D. van der Meer in 1908 over leden, werd vervangen door Dr. H. J. Slijper. Mr. Kuipers bij zijn vertrek in 1910 opge volgd door den heer J. C. Cuperus, terwijl in het vorig jaar toen Dr. Slijper onze stad met der woon verliet, de heer C. H. de Haas in het bestuur kwam. Tot Commissarissen zijn in de latere jaren benoemd de heeren Mr. J. A. Boldiiigh, P. Peereboom, C. J. v. d. Veen en de nu nog in functie zijnde heeren A. Banning, Dr. C. J. Niemeijer en D. Feitsma. Het bestuur van de Spaarbank bestaat thans, gellijk bekend is, uit de heeren H. Eisma, Voorzitter; J. Brouwers, R. J.Vos, J.C. Cuperus, C. H. de Haas en J. R. A. Donker, Secretaris. Om eenig idee te geven van den steeds klimmenden bloei onzer spaarbank zouden wij de becijferingen van de jaarbalans, gelijk deze ieder jaar na 1 April wordt gepubliceerd, kunnen geven, doch zulke cijfers, hoe wel sprekend ook, zijn toch voor velen dor. Laat ons dus volstaan met de mededeeling dat de reserve in 1872 bedroeg f 951.58, vijftien jaren later dus na het 20 jarig bestaan der bank, was deze gestegen tot f 4487.69, maar nu kwam er snelle vooruitgang. In 1897 bedroeg de reserve reeds f 22814.30 en daarna is het geleidelijk omhoog gegaan. Waar nu op 1 April j.l. bleek dat aan deelhebbers een bedrag van bijna 317 mille toekwam, terwijl het actief bedroeg bijkans 364 mille was er een reserve van 47 mille ruim. Om dus nog even terug te komen op het slot van het artikel in 1867 opge nomen, mag volkomen getuigd worden dat de goede verwachting omtrent de spaarzaam heid niet beschaamd werd, doch overtroffen is. Nu de Spaarbank in het eigen gebouw eiken dag zitting houdt, en de ingang dezelfde is als die naar de andere kantoren, zoodat het bezoeken van de Spaarbank „volstrekt niet meer in ’t oog loopt” kan men veronder stellen, dat de inlagen nog belangrijk zullen toenemen. Op een nuttige zaak ter beteugeling der snoepzucht van de kinderen en ook wel van de ouderen mogen wij nog even wijzen: het zijn de spaarbusjes, die voor in leggers gratis verkrijgbaar zijn. Deze fraaie spaarpotjes kunnen door de eigenaren zelf niet weer geopend worden. De centen en ’t witgeld dat men hier dus inwerpt „is binnen” en kan een paar dagen later er niet meer uitgenomen worden, zooals anders met ter zijde gelegde sommetjes wel eens geschiedt. Gelegenheid wekt vaak genegenheid maar wat in dit gesloten busje is gedaan, is in veilige haven. Op gezette tijden laat men het aan de Spaarbank even openen, dan kan de inhoud geteld en in een boekje bijgeteekend worden zoodat de kleinigheden hier bij eengenomen, nog een rentegevend spaarduitje kunnen vormen. Wanneer met 3 jaren de bank haar gouden jubilé kan vieren, hopen wij te mogen con- stateeren, dat in dit nieuwe gebouw de om vang der werkzaamheden zeer belangrijk zal zijn toegenomen, overtuigd als we zijn, dat een bespaard of overgelegd spaarduitje voor velen soms een zoo welkom en nuttig „appeltje voor den dorst” kan worden. Ons artikel over het nieuwe Spaarbank- gebouw in het voorlaatste nummer van dit blad is ons een aanleiding om over de Spaar bank zelf, de stedelijke inrichting die op een drietal jaren na reeds een halve eeuw bestond, eenige historische bijzonderheden mee te deelen. Op den Hen Februari 1867 opgericht, werd op Maandag 1 April van dat jaar de gelegenheid tot inleggen geopend in hetzelfde lokaal waar tot nu gepasseerden 1 Juli toe de zittingen werden gehouden. De consistorie kamer der Doopsgezinde gemeente was namelijk bestemd als zittinglokaal, doch dit werd te klein en onvoldoende geacht, waarom bestuurders der Spaarbank de vernieuwing van dat lokaal hebben bekostigd, en dan ook vele jaren het gebruik voor hunne zittingen daarvoor ver kregen. Niet onaardig is het te vernemen hoe de Bolswardsche Courant destijds de Spaarbank bij het publiek aankondigde. In het nummer van Donderdag 21 Maart 1867 hetzelfde nummer waarin ook de oprichting der „Liberale Kiesvereeniging” werd meegedeeld lezen wij hét volgende „Doe bij een kleintje dikmaals wat, Zoo wordt het licht een groote schat”. „Sparen doet garen. Een mensch, die niet weet te sparen naarmate hij wint, zal sterven, zonder eenen stuiver te bezitten, nadat hij al zijn leven met den neus op het werk ge legen heeft. Als gij rijk wilt worden, moet gij niet alleen leeren, hoe men wint, maar ook, hoe men spaart. Een stuiver bespaard, is een stuiver gewonnen. De verkwisting is de moeder van Wie is er, niet als waarheid erkent? Wie is er, die niet beseft, dat er soms omstandigheden kunnen zijn, waarin de dagelijksche ontvangsten niet in staat zijn om de uitgaven te dekken Gelukkig, die voor den kwaden dag een penning heeft weggelegd. De overtuiging hiervan heeft in vele plaatsen weldenkende en weldoende menschen aangespoord tot het oprigten van spaarbanken, waarin de nijvere werkman, de kleine burger, waarin dienstboden en kinderen de kleine sommen, die zij kunnen afzonderen, niet alleen veilig ter bewaring kunnen geven, maar waaruit ze die, br; voorkomende gelegen heden, met winst weer terug kunnen krijgen. Daar, waar die spaarbanken bestaan, ziet men er dan ook door velen gretig gebruik van maken, en mogen dezen het streelend ge noegen smaken, dat zij op den ouden dag of in tijden van achteruitgang of gemis van verdienste, eenen steun vinden in de zelf verdiende en bespaarde gelden. Tot nog toe werd zoodanige inrigting te Bolsward gemist, en ’t is met hooge ingenomen heid, dat we de aandacht vestigen op achter staande advertentie, hierop betrekkelijk. Zes ingezetenen, die aan het publiek allen waar borg voor soliditeit en goed beheer opleveren, hebben eene spaarbank opgerigt en zullen die met 1 April a.s. openen, terwijl het toe- zigt op het beheer is opgedragen aan drie van de meest geachte en als solide overbekende ingezetenen dezer Gemeente. Terwijl wij ons voorbehouden den hoofdinhoud van de statuten der bank nader mede te deelen, twijfelen we niet, of de oprigting dezer spaarbank zal door velen met belangstelling worden vernomen, als een blijk, dat men ook hier op belange- looze wijze wil medewerken, niet alleen om armen te ondersteunen, maar ook om armoede voor te komen.” En in het nummer van 4 April d. a. v. stond: DE SPAARBANK is geopend. De gelegenheid bestaat om kleine of grootere sommen hij haar te beleggen tegen billijken interest. Volgens art. 2 van haar reglement kunnen sommen van minstens 25 cent worden ingebracht. Art. 3 zegt: „zoodra de ingebragte som één gulden bedraagt, wordt daarvoor een rente berekend van 3 ten honderd per jaar. Dit bedraagt dus voor een gulden 8 cents in het jaar. Dat is toch de moeite niet waard, zeggen sommigen misschien. Maar, wie het kleine niet eert, is het groote Als men aldus de N- Veend. Ct. tegenwoordig een pakje zendt van Amsterdam naar Wildervank, dan vindt men daarop steeds bij aankomst een biljet van de spoorwegmaat schappij in het Duitsch: „Niederliindisché Staats-Eisenbahnen. Eilgut von Amsterdam nach... Station... über... Versandt am...” Kan het nu maller? Schadelijke werking van chocolade. Zooals men weet, heeft de voeding van de moeder of de min grooten invloed op de samenstelling van de melk. Maar tot nu toe had men niet bemerkt, welk een schadelijken invloed een te groot gebruik van chocolade kan hebben. Brandeis en Quintrie hebben hieromtrent een merkwaardige ondervinding opgedaan. Een baby leed aan ernstige inge- wands-aandoeningen, de moedermelk werd ge analyseerd en men constateerde daarin kristallen van kalk-oxalaat. Dit was een geheel abnor maal element en na een onderzoek bleek, dat de moeder gewoon was buitengewone hoeveel heden chocolade te verorberen. Nu bevat chocolade bijna altijd een geringe hoeveelheid zuringzout of oxaalzuur, de dokter verbood de vrouw haar snoeperijen. Eenige dagen daarna was het kind geheel beter. (F. M.J niet weerd. En, om ze te antwoorden op hunne bedenking, is de moeite van sparen wel zoo groot? Het dagelijksch leven vordert vele uit gaven, niemand zal het ontkennen; maar ook niemand zal willen beweren, dat hij niet wel eens noodelooze en nuttelooze uitgaven doet. Wie alles eens nauwkeurig narekent, wat hij al uitgeeft zonder noodzaak, hij zal verbaasd staan over de uitkomst. En wie nu jaarlijks slechts f 5.00 bespaart, en 20 jaren achtereen elk jaar f 5.00 in de spaarbank brengt, is na 20 jaren in 't bezit, niet van f100, maar van ruim f 140. ’t Zou ons niet bevreemden, dat sommige kinderen in een jaar wel f 5.00 versnoepen, tot groot nadeel van ligchaam en geest beide; die snoepcenten konden tot een aardig sommetje aangroeijen en soms aardig te pas komen. Maar snoepen kinderen alleen Zouden ook niet vele jongelingen en maagden, die met het werk hunner handen bun onderhoud ver dienen of in dienst zijn van anderen, zoo tusschenbeiden een snoepcentje uitgeven, dat in de spaarbank gebragt, tot stuivers kon aangroeien? Over jenevergeld spreken we thans niet; wie toch zou zoo dom zijn, dat hij dit niet als de grootste overtollige uitgave zou beschouwen Maar, hebben we ’t niet mis, dan koopen vele dienstboden vele kleinigheden, die weinig geld kosten, maar die ze ook niet noodig hebben, en daarom veel te duur zijn. Een gulden is geen gulden meer, al hebt ge er maar ééne cent van uitgegeven, en gij weet het immers wel, men is meer malen in de noodzakelijkheid, een heele gulden uit te geven. Daarom, op de kleintjes gepast; die kleintjes doen het hem juist, en van die kleintjes worden door sparen grooten. Velen zouden rijk willen zijn, maar dat kunnen allen toch niet; wie dan niet kan wat hij wil, moet willen wat hij kan en door oefening wordt de kunst verkregen, ook de kunst van sparen. Wie ’t eens beproeft, we vreezen niet, dat het hem zal berouwen, en mogt dit al eens zijn, art. 6 van ’t reglement geeft hem het regt, om eiken zitdag zijn geld terug te vragen. Zonder dat het den inbrenger een cent behoeft te kosten, ontvangt hij van de directie der bank een reglement en een boekje, waarin nauwkeurig wordt opgeschreven, wat hij voor welke rente hij daarvan Witmarsum, 5 Juli. Alhier is bericht ont vangen uit Noord-Amerika, dat in het plaatsje Carnes aldaar een Friesche kaatspartij is ge houden, welk spel daar reeds geheel is inge- burgerd. Prijs en premiën werden gewonnen door onze vroegere dorpsgenooten Hein Hila- rides en Gebr. Johannes en Jan Steensma. Eerstgenoemde, „lytse Hein”, was voorheen alhier een puike kaatser en beoefent als bijna 60-jarige nog trouw het aloude spel. Terwispel, 6 Juni. De kinderen van A. Duursma speelden Zondagmiddag op een laantje. Een vierjarig jongetje vond bessen en at daar van. ’s Nachts werd hij onwel en hedenmiddag is hij reeds overleden, ’t Bleken de vergiftige bessen te zijn van de Wegedoorn of Sporkenhout. Sneek, 6 Juli. Een schipper had hier gisteren het geluk aan zijn hengel een karper van 9x/2 Pond te snappen. Voor 20 ct. per pond werd de visch aan een hotelhouder verkocht. Kaatswedstrijd Harlingen. Harlingen, 5 Juli. Wie zou vroeger gedacht hebben, dat Harlingen nog eenmaal de grootste afdeeling van den Nederlandschen Kaatsbond zou worden En toch is ’t zoo. Gedurende een 13-tal jaren wordt hier de kaatssport be oefend en zoodanig, dat reeds verscheidene kaatsers van naam op onze groote kaats- partijen uitkomen. De kaatsclub „DeEendracht” telt dan ook niet minder dan 600 leden. Aan de groote partij op heden namen 13 parturen deel. De uitslag is geweest le prijs f90 en drie verg. zilv. medailles: J. Reitsma, Pingjum; I. Roukema, Harlingen en A. Smidts, Franeker; 2e prijs f60: M. J. Bonnema, L. J. Bonnema en A. H. Dijkstra, Oosterend; 3e pr. f 15: R. J. H. Brink, Leiden; O. Post ma, Mak k um en Sij br. Kooistra, Leeuwarden 4e pr. f 15; J. v. d. Zee,* Kimswerd; A. Oosterbaan, Almenum en M. Helfrich Kimswerd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Hindeloopen. Als proef zal gedurende deze maand hier met het oog op de drukke tijden van het badseisoen een rij ksveld wachter gestationeerd worden. Blijkt het noodig, dan zal de termijn van zijn verblijf verlengd worden tot het sluiten van het seizoen. De Banier. Joure. Het 4-jarig zoontje van den heer S. Z. had Zaterdag het ongeluk bij het vis- schen te water te raken. Óp het hulpgeroep van zijn jonger broertje gingen 2 personen te water, die het jongetje brachten. P geroepen weer opwekken. De toestand is echter nog ernstig. Geen concurrentie. De Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen heeft bepaald, dat op hare sta tions geen reclame-biljetten of aankondigingen van concurreerende firma’s of handelshuizen naast elkaar mogen hangen, maar daarbij den noodigen afstand moet worden in acht ge nomen. Bolswardsehe Courant op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) 7^^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1