Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 56. Kaatsen in Wonseradeel. Zondag 12 Juli. BINNENLAND. VOOR fzonderlijke in het hoopt ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Stoutjesdijk uitTholen. Bij het Veer weigerden de remmen en reed de auto te water. De chauffeur had nog juist tijd er af te springen, evenzoo de heer Stoutjesdijk. De chaffeur wilde den heer Van der Lek, die het eerst te water geraakte, naspringen, maar kon niet voldoende zwemmen. De heer, Van den Broek, die ook nog gepoogd had uit de auto te komen, werd door den sterken stroom meegesleurd. een veermansknecht nog en slaagde er in de twee ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. huismoeders paar er van om de kaas paar dagen te laten staan, opdat die zou smaken! Ze en ontdekten... ze vooreerst wel niet De Banier. Lemmer, 10 Juli. De tram, die om 9,45 ’s avonds van hier vertrekt derailleerde gisteren te Scharsterbrug tengevolge van het feit, dat een koe van den veehouder H. Hielkema aldaar op de rails liep. De koe werd ver morzeld en de locomotief geraakte geheel buiten de rails. Geen persoonlijke ongelukken. Hedenmorgen was de lijn weer vrij. N. Sn. Cl. Sneek, 10 Juli. Met ’t bouwen van het nieuwe Weeshuis is men reeds druk bezig. De fundamenten zijn reeds gegraven, en binnen weinige dagen arriveert de loco mobiel, om het heiwerk te verrichten. Met begin April a.s. hoopt men ’t gebouw te kunnen betrekken. Sneek, 10 Juli. Den 9en September a.s. zal hier het 50-jarig bestaan worden gevierd van de Hoogere Burgerschool. Dr. Sijpkens, de directeur, zal bij die gelegenheid de feestrede houden. Op ’t Speelterrein zullen in den namiddag gymnastiekuitvoeringen worden gegeven. In de Buiten Sociëteit wordt ’s avonds een Concert gegeven met een bal na. Sneek, 10 Juli. Naar de betrekking van gemeente-architectalhierdingen 40 sollicitanten. Inmiddels bood juist bijtijds hulp heeren in zijn bootje te redden. Alg. H. Posterijen en Telegrafie. In het laatst van Augustus of begin Sept. 1914, zal te Amsterdam een examen worden gehouden van candidaten, dingende naar de betrekking van hulp-telegrafist of kantoor bediende. Van de 150 daarvoor opengestelde plaatsen kunnen 30 door vrouwelijke candi daten worden ingenomen. De leeftijd der candidaten moet zijn tusschen 16 en 23 jaren. Behalve de gewone vakken van ’t lager onder wijs zal ook eenige kennis van de drie moderne talen gevorderd worden. Aangifte voor het examen staat open tot en met 15 Juli e.k., bij den directeur van het postkantoor te Amsterdam. Omtrent een en ander ook ten aanzien der belooning kan men zich aan de post kantoren vervoegen. Voor ’t examen adspirant-opzichter bij de posterijen enz., zijn 5 plaatsen opengesteld. Ook hierover kan men ten postkantore inlich tingen bekomen, alsmede voor het examen surnumerair, waarvoor 20 plaatsen beschik baar zijn. Een winstgevend bedrijf. Er is in den laatsten tijd vee] gezegd en geschreven over het „barbaarsch Nederland” daarmee is echter niet gezegd, dat het in het buitenland overal een „dorado” is voor vreemdelingen. Het onderstaande geschreven aan De Gooi- sche Post, is daarvan wel een bewijs. Ook dit jaar hebben wij een vacantiereis gemaakt en dezelfde ervaringen opgedaan als vroeger. Het begon reeds te Wiesbaden, ons eerste rustpunt. Wij gingen het Kurhaus aldaar bezichtigen en kocht ik als „pen ningmeester” de benoodigde toegangs bewijzen, vier in getal. Dit maakt een bedrag van vier mark uit. Ik gaf tien mark en moest dus zes mark terug ontvangen. Een zaak zoo eenvoudig als iets! De bureau-juf- frouw van het Kurhaus overreikte mij met de vier toegangskaartjes een drie-markstuk en één mark. De rekening sloot dus niet en daarom hield ik haar het drie-markstuk tus schen duim en vinger voor, met de vraag, wat de waarde van dit geldstuk was. Heel kalmpjes, zonder een spier te vertrekken, antwoordde de juffrouw mij: Vijf mark. Waarop ik wederom: Hoe komt het dan, dat er drie mark op staat? Toen bloosde zij, mompelde iets en ontving ik voor het drie-markstuk een vijf- markstuk. Ik heb mij toen schriftelijk gewend tot den Kurdirector, hem meegedeeld dat zoo- iets mij geregeld overkomt in Frankrijk en Italië, nimmer in Holland, en dat het zeer te wenschen zou zijn dat ook Duitschland onbesmet bleef. In een zeer hoffelijk schrijven werd mij door den directeur onder meer bericht, dat de kasjuffrouw zeer bijziende is. Ja, als hier geen oneerlijkheid in bet spel is, dan moet de juffrouw inderdaad zeer, zeer bijziende zijn en is een betrekking als kas houdster voor haar niet juist de aangewezene! Te Lugano maakten wij met de tram een uitstapje naar het heerlijk gelegen Monte Bré. De Italiaansch sprekende tramconducteur gaf te weinig geld terug en begreep quasie niets van mijn bemerking in het Fransch en Duitsch. De aanhouder wint en ik kreeg wat mij toe kwam. Bij het betalen van de hotelrekening ontving ik slechts 10 francs te weinig terug. Geheel verrast door mijn terechtwijzing, over reikt men mij onder veel plichtbejegeningen het ontbrekende goudstukje. Belastingwetten. Thans is het zeker dat de Eerste Kamer op de behandeling der belastingwetten niet meer in dit zittingjaar zal terugkomen, maar deze zal behandelen in het nieuwe zittingjaar in de tweede helft van September. Uit Breda meldt men dat de 20-jarige kellner De Jong uit Deventer afkomstig, bij het zwemmen in het Boeimeer is ver dronken, Sneek, 10 Juli, ’t Circus Althoff trekt den eersten avond reeds een zeer druk bezoek, De uitvoering van het keurig programma overtrof verre de verwachting. Langweer, 7 Juli. Heden morgen was onze huismoeders een verrassing bereid. Een paar brave mannen brachten in een hondenkar een partijtje beste vette kaasjes en boden die tegen zeer billijken prijs te koop. Ze wisten hun woordje hierbij wel te doen en verzeker den, dat wij Langweerders voor zoo’n spot prijsje nog nooit zooiets lekkers over de tong hadden gehad. Natuurlijk profiteerden onze van de gelegenheid, doch een hielden zich niet-aan ’t gebod, een belegen zooveel fijner sneden den nieuwkoop aan geen vet, doch schimmel en bederf. De kaasjes die er van buiten zoo gezond uitzagen, waren toch ziek in hart en nieren; ze zagen groen en blauw van binnen. De huismoeders vooral een er van diep verontwaardigd over zooveel snoodheid en bedrog, maakten haar mondjes open tegen de kaashandelaren die, tegen dezen geweldigen aanval ondersteund door bedenkelijke gebaren niet bestand, op de kar wipten en... er zoo snel mogelijk van door joegen. Op de kar stond de naam De Wit en men meent dat de venters te Nieuwebrug thuis hooren. Hier zullen ze vooreerst wel niet weer verschijnen. Jouster Cl. Trucs in den varkenshandel. Dat ze bestaan zal niemand ontkennen. Een corr. in onze provincie van het Nbl. v. h. N. deelt eenige staaltjes mee. Eenigen tijd vóór het vervoer van het varken naar de veemarkt voert men het dier met pekelharingen, met de kenlijke bedoeling om dorst te verwekken dit gelukt natuurlijk en de gulzige slok-op drinkt zooveel mogelijk en wel juist vóór het oogenblik, waarop bij op de weegschaal komt. Een andere truc. Men laat het dier eerst een poosje vasten, waardoor een groote gulzig heid wordt voorbereid. Daarna zet men het een mengsel voor van water met weinig mais en veel zand. Het zand weegt zwaar en ver plaatst zich moeilijk, zoodat de verkooper de zekerheid heeft, dat op deze manier het gewicht van het beest zwaarder wordt dan onder gewone omstandigheden. Wordt nu even daarna het varken geslacht, dan blijkt zonneklaar het bedrog want anders is het niet hetwelk is gepleegd door den verkooper, die evenwel ontsnapt aan de straffende hand van den rechter. Toch zou het wenschelijk zijn, dat tegen dergelijke praktijken werd gewaakt door een strenge strafbepaling in de wet. In Saksen is het ter markt brengen van overgevoederd vee reeds strafbaar gesteld. De Amsterdamsche waterleiding. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, in verband met een besluit, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd de noodige stappen te doen met het oog op de werken, noodig voor de uitbreiding van de drinkwatervoor ziening, te geraken tot den eigendom van de vereischte duingronden, aan te koopen een zeer groot gedeelte van de winplaats der duinwater leiding. De kosten zouden bedragen f 11.00.00. Auto's in IFymbritseradeel. Ged. Staten van Friesland hebben open gesteld voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen den weg, loopende van den weg Groote- wierumSchardegoutum naar den weg Scharne- goutumIJsbrechtum den weg, loopende van den weg Bolsward Sneek te Nijland naar dien, welke loopt van denzelfden weg bij Tjalhuizum over Tirns naar den weg ScharnegoutumIJsbrechtum, en den weg van Abbega naar den Hemdijk. Auto-ongeluk. Hedenochtend is aan het Thoolsche Veer een auto van den automobielhandelaar De Kleyn te Bergen-op Zoom in de Eendracht te water geraakt. In de auto bevond zich de keuringscommissie, die op weg was vruchten op stam te keuren. De commissie bestond uit de heeren dr. H. A. A. v. d. Lek, leeraar aan de Tuinbouwschool te Wageningen. Van den Broek, leeraar aan de landbouwschool te Goes, De Bak uit Wemeldinge en J. H. den „stuit”. De echte kaatser hohdt van de gteide. Alle wedstrijden worden immers ook daarop gespeeld. En om goede kaatsers aan te zetten, daarom is het te doen. Ws. Wirdum, 8 Juli. In den vroegen morgen werd de woning van onzen stationschef met steenen gebombardeerd en de chef, toen hij buiten kwam, zelfs bedreigd en in zijn kantoor aangevallen. Nadat hulp was komen opdagen, wist men den dader. den jongeling, die de verkeering met de dochter van den stations chef had opgezegd gekregen met vereende krachten buiten te krijgen, maar hij wilde ’t perron, waarop bij door overklimming gekomen was, niet vrijwillig verlaten, waarom tenslotte de hulp der politie werd ingeroepen. Het mes, waarmede hij een ieder die hem naderde, wilde neersteken, werd in beslag genomen. Arum, 9 Juli. Met het afbreken van verleden jaar nieuw gestichte veilingsgebouw is toch een begin gemaakt. Het kerkbestuur der Ned. Herv.Gem. wenschte na den verkoop het pachtrecht niet te bestendigen. Thans heeft de veiling plaats op het dorpsplein en in de doorreed der herberg „De Gouden Leeuw,” zeer geschikt gelegen aan tram, rijweg en vaarwater. Witmarsum, 8 Juli. De eerste nieuwe, ver beterde stoom dorsch- en persmachine voor graanbereiding arriveerde alhier heden. Binnen kort kunnen de werkzaamheden er mede aan vangen. Een paar andere volgen spoedig. Een zal geplaatst worden te Arum, en twee f e Pingj u m Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Oppenhuizen, 8 Juli. A.K. heeft nog oude aardappels in zijn kelder, doch eet deze niet, wel de nieuwe, gegroeid in den kelder uit de oude. Reeds 4 malen heeft hij ze met smaak geten, de kwaliteit is namelijk goed, de grootte die van middelsoort aardappels. N. Sn. Crt. Workum, 9 Juli. Aan het strand bij de z.g. Barte, waar zomers veel gebruik wordt gemaakt van het nemen van een bad, was gisteren bijna een ongeluk gebeurd. Het ongeveer 7-jarig zoontje van K. S. alhier, dat een echte waterrat is, zou, om zijn moed eens aan zijn makkers te laten toonen, van een der haarden afspringen. Enkele malen was dit goed gegaan, doch deze keer kwam bij niet weer geheel boven, wel een klein stukje van zijn hoofd. Zijn broeder kwam dit verdacht voor en riep zijn vader en nog een kameraad, die in de nabijheid waren te maaien. Jacob Visser hoorde het ’t eerst, snelde naar de plek, en begreep terecht, dat het hoog tijd werd te handelen, begaf zich gekleed te water en bad bet genoegen het kleine ventje nog juist bij tijds te grijpen en te redden. Dit ongeluk is dus nog goed afgeloopen. Toch is en blijft zwemmen een gevaarlijk vermaak. Hoevele jonge mannen en kinderen vinden hierdoor vaak een vroegtijdigen dood. Daarom worden allen gewaarschuwd voor zichtig te zijn. Sinds onheugelijke jaren vindt men enkele dorpen van Wonseradeel expresse kaatsterreinen, in de bebouwde kom der plaats. Het zijn Witmarsum, Arum, Pingjum en (eenigszins) Kimswerd. Ook Makkum heeft een terrein dat daar voor zou kunnen dienen, (voor ’t Postkantoor), maar we vermeenen te weten dat daar niet gekaatst wordt. Men heeft zich wel eens afgevraagd of bij wording en aanbouw dezer dorpen direct rekening is gehouden met het zoo inheemsche spel, door een vast sportterrein in te richten. Daar oefende zich de jeugd, daar voltooiden ouderen hunne studiën, ook was het de plaats waar wedstrijden werden gehouden. Vooral op Zondag werd van deze Kaats- buren een druk gebruik gemaakt. Drie, vier parturen waren soms gelijktijdig in actie, rondom stonden de toeschouwers. In den loop der jaren kwam er echter eenige wijziging. Er waren er die de Sport terreinen buiten het dorp wilden hebben. Eensdeels omdat er op de „greide” beter werd gekaatst dan op de steenen, anderdeels wijl men zich op Zondag ergerde aan de drukte en het soms lawaaige gedoe. De taal die men te hooren kreeg als de kamp op ’t vinnigst was, bleef niet altijd gekuischt. We hoorden vertellen dat er soms erg gevloekt werd. En het „verzwetsen” ging ook niet altijd op fluistertoon. Edoch, al kwam er gelegenheid buitendorps te spelen, de Keatsersbfirren bleef toch maar gelegenheid. Af en toe werden er pogingen in het werk gesteld het kaatsen naar buiten te krijgen, maar dan stuitte men weer op traditie, zaken- belang en op den dooddoener: „’t is altijd zoo geweest.” Op ’t oogenblik is er echter een beweging gaande, die wel eens meer succes kan krijgen. Te Kimswerd wordt gekaatst op een pleintje bij de fabriek. Enkele omwonenden hebben zich gewend tot het gemeentebestuur met het verzoek dat pleintje als „niet speelvrij” te willen verklaren. Over deze zaak is in de jongste zitting van onzen gemeenteraad nog al wat gesproken. En van praat komt praat. Werd gevraagd of er in de andere kaats- dorpen ook ingezetenen waren die gaarne, ten minste op Zondag, het spel naar buiten zagen verwezen. Ja, die waren er. Zoolang er onder kaat sers, vooral onder de jongeren, zijn, die nog niet geleerd hebben zich te onthouden van vloeken en razen, behoort het spel, volgens veler oordeel, niet op een plaats in het dorp thuis. Dan is het minder prettig dat menig burger zijn stoep ziet gebruiken als kijkplaats. ’t Is lastig zoo’n geheelen middag een hoop inenschen tegen je ramen te hebben leunen) dubbellastig als je in het spelen op Zondag iets verkeerds ziet. En dat zagen ook be lastingbetalende burgers. Onaangenaam is het ook op speeldagen steeds de ramen gemaskeerd te hebben met groote, vensterafmetinghebbende, horren, waar door je huis er net uitziet als versierd met reuzen-muskietennetten. Evenwel, voor een absoluut verbod van spelen zijn er weinigen. De Zondag, dat is het hem juist. Op werkdagen speelt soms alles, fijn en grof, zeer vriendschappelijk met elkaar. We willen ons oud Friesch spel niet missen. In de gezegde laatstgehouden Raadszitting is in dezen geen definitief besluit genomen. Komt onze Vroedschap weer bijeen, dan zal hoogstwaarschijnlijk dit de vraag worden „zal het kaatsen op straat in Kimswerd ge heel worden verboden, in Witmarsum, Pingjum en Arum enkel op Zon- en Feestdagen”. Wordt dit laatste het geval, dan rust, naar we oordeelen, op onze Kaatsvereenigingen de taak pogingen in ’t werk te stellen om ge schikte sportterreinen, buiten het dorp, te krijgen. En die zijn er te vinden. In Witmarsum hebben we de Hertekamp, in Arum de Kooltsjerij, in Pingjum het zoo geschikte terrein van den heer Tacoma, terwijl ook Kimswerd gemakkelijk een oefenterrein zal kunnen vinden. Wij gelooven, dat eene verplaatsing van speelplaats het spel ten goede zal komen. Op de steenen wordt te veel gewerkt met A Bols war is che Courant 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1