Klenws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H EVE s 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 57. Donderdag 16 Juli. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke was Een prachtig geheel andere omgeving. Ljfl van deel ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. was ook M. Deze ge- den Burgemeester aanzeggen om een Het geschiedde ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Opliekterstruc. De juweliersfirma Spijer Co., in de Schoolstraat te ’s-Gravenhage, werd Zaterdag middag door den directeur van een der grootste hotels opgebeld. Hij zou een man sturen en verzocht de firma dezen een viertal briljanten ringen mede te geven. De firma beloofde dit te doen. De zaak werd echter niet ten volle vertrouwd, zoodat de firma den directeur opschelde en nadere inlichtingen verzocht. Deze wist nergens van. Een oogen- blik later kwam een heer, die zeide gestuurd te zijn door den directeur om de briljanten ringen te balen. Men hield den man aan en waarschuwde de politie, die den oplichter arresteerde, N, Ct, nu verschenen, en is met dat Het klopt niet, dat was, hij had wel een borreltje dronken was hij niet; hij deed maar Van dien agent Workum, 13 Juli. Het bestuur der Oranje- Vereeniging had hare leden opgeroepen voor eene vergadering, te houden op de bovenzaal van het logement «de Koophandel”. Toen we klokke halfnegen, het uur van aanvang, de zaal betraden, waren met het bestuur slechts weinig leden aanwezig, doch tijdens den aan vang der vergadering groeide het aantal belangstellenden, zoodat, toen het bestuur de vraag stelde of al dan niet dit jaar feest gevierd moest worden, spoedig stemmen opgingen voor festiviteiten op Koninginnedag. Een voorloopig programma, naar goed keuring van ’t bestuur te regelen, werd opgemaakt. Zoo mogelijk zal dien dag worden ge houden ’s voormiddags ringrijderij met paard en rijtuig, tevens concert op de markt, ’s Middags turnfeest op ’t marktplein daarna optocht der deelnemers aan den turnwedstrijd, gecombineerd met deelnemers aan de daarop te houden gecostumeerde wielrijderij met hindernissen, gevolgd door avond-concert, met slot een vuurwerk. Het geopperde plan of ’t niet mogelijk zou zijn tevens een etalage-wedstrijd te houden, werd voorloopig terzijde gesteld, in afwachting wat het bestuur van «Plaatselijk Belang” in dezen zou doen, daar dit bestuur vorige jaren getoond heeft dit zaakje zoo goed te kunnen regelen. Wanneer Workums burgerij nu maar een flinke greep doet in haar portemonnaie, wanneer heeren collectanten hunne lijsten komen aanbieden, kunnen we weder een mooie 31 Aug. verwachten. De regeling van feest viering is de Oranje-commissie ten volle toe vertrouwd. De Banier. Sneek, 14 Juli. Niet 40 maar 87 sollicitanten dingen hier naar de betrekking van gemeente- architect. Sneek, 14 Juli. Bij ’t overgangs-examen der H. B. 8. alhier, werden in het geheel bevorderd: onvoorwaardelijk 54, voorwaarde lijk 16. Niet bevorderd werden 21 leerlingen. Sneek, 14 Juli. In een gisterenavond gehouden ledenvergadering van de vereeniging Openbare Leeszaal, is z. h. s. aangenomen ’t voorstel van het Bestuur, om aan te koopen ’t heerenhuis aan de Marktstraat van mevrouw de wed. S. Haagsma, voor de som van f 14000. Aan dien koop werd door dezelfde dame een schenking verbonden van f 2000, wijl zij er prijs op stelde dat in ’t door haar zoo lang bewoonde huis een zoo nuttige inrichting als een leeszaal zou komen. Nog voegde zij aan die schenking toe een obligatie, ten bedrage van f 1000 in de rentelooze leening. Mee gedeeld werd, dat op ’t tegenwoordig gebouw een onderhandsch bod was gedaan van f4650. Voor de nieuwe leeszaal was een hypothecaire leening aangegaan van f 20.000, rentende 3t/2 pCt., welke leening reeds tot een bedrag van f 16500 was volteekend. De rest zal een volgend jaar vrijzéker volgen. Zonder op- noch aanmerkingen gingen alle voorstellen van ’t Bestuur er onder applaus door. Een beperkte verbouwing van het aan gekochte pand is begroot op ruim f 3500. De tegenwoordige zaal is voor genoemde som reeds verkocht aan de firma J. Geertsema, ijzerhandelaar te Groningen. Dezelfde firma kocht ook het gebouw er naast, de voormalige cacaofabriek voor de som van f 9000. Workum. Workumer De agent heeft bekl. in de «de Leugen bank” betrapt en alle kenmerken van dron kenschap waren er. Bekl. ontkent dit, en wil al weer aanmerkingen er op maken, dat die agent hem altoos zoo streng nagaat. Wat zijn gang betreft, hij heeft een waggelenden gang, van jongs af altoos gehad, maar die agent zoekt hem. Hij wilde graag een geldboete hebben, want de werkzaamheden (hij heeft een werk aangenomen aan den zeedijk bij Lemmer) eischen zijn tegenwoordigheid. Hem wordt geantwoord, dat hij reeds schappelijk behandeld is, wijl het reeds de 4e herhaling is en hij dus al opgezonden had kunnen worden naar een rijkswerkinrichting. De heer Ambtenaar wil wel bevorderen, dat de hechtenisstraf kan worden uitgesteld tot een geschikter tijd, maar de eisch blijft gehandhaafd, terwijl er nog de waarschuwing bij komt, dat als hij weer binnen den tijd «bij de wet daarvoor gesteld, wegens dronken schap een proces krijgt, hij zeker wordt op gezonden. Bekl. zal daar voor oppassen. De 2e verzetzaak betrof D. G. te Bolsward doch deze is afwezig, dus blijft het vonnis gehandhaafd. Ten slotte kregen we nog J. de H. van Bolsward. Deze heeft in April en begin Mei verscheidene processen opgeloopen wegens het liggen met een woonschip, en heeft voor elk proces 4 h 5 gulden boete gekregen zoodat het samen zoowat tot f 40 is opge loopen. Daar anders gewoonlijk f 0,50 of f 1,voor die overtredingen wordt opge legd, heeft hij geen vrede met die hooge boete, en hij begrijpt ook niet waarom zoo tegen hem wordt opgetreden. Hij is hier ge domicilieerd en had toen ook hier werk, De heer Kantonrechter antwoordt, dat het wel zal zijn omdat men hem hier wel wil slijten. De omstandigheden van zijn gezin en ook van hemzelf waren van dien aard, dat de omtrek er onveilig door werd. De heer Ambtenaar voegt er bij, dat 4 of 5 gulden boete niet hoog is, want het maxi mum op die overtreding gesteld is f 20. Waar nu zoo herhaaldelijk processen inkwa men, was er wel aanleiding om wat meer dan gewoonlijk te straffen. De eisch is dus: bevestiging van het vonnis. Beklaagde vindt het toch vreemd. Hij woont hier, de kinders gingen hier op school, hij had werk in het park, maar hij kreeg zoo maar gedaan. Dat de kinders den ver keerden weg opgaan, kan hij toch niet helpen. Bekl. eindigt zijn beklag met de verzuchting «Ik ben te Bolsward geboren, hier hoor ik thuis en hier wensch ik ook te sterven”. Dus liefde voor het «Dierbaar plekje grond, Waar eens mijn wiegje stond. Mijn graf zal staan” enz. Uitspraak der vonnissen op heden Don derdag 16 Juli. De boerderij, bewoond door den heer Kleiterp is schilderachtig gelegen tusschen allerlei geboomte, langs den hoofdweg gaande vindt men den bouw vanaf die boerderij tot aan het vroegere eiland Brever. Het Gymnastiek feest te Harlingen. ’t Is feest vandaag te Harlingen. Het ge west Friesland van het Nederlandsch Gym nastiek verbond heeft een groote gymnastiek- demonstratie georganiseerd. Er is een keurig programma samengesteld, terwijl van verschil lende zijden medailles zijn aangeboden. We kunnen tot onzen spijt geen verslag uitbrengen van hetgeen er zoo al in de ver schillende rubrieken is uitgevoerd. Als de laatste post die we kunnen gebrui ken van Harlingen vertrekt, begint pas het feest met een grooten optocht van af bet Station, waar de deelnemende vereenigingen worden afgewacht, naar het Stadhuis, waar het Gemeentebestuur de vertegenwoordigers der vereenigingen officiéél zal ontvangen. Te twee uur vangen de wedstrijden aan op het kaatsterrein, een bij uitstek geschikt terrein, bij sportliefhebbers wel bekend. De heer G. H. Sutherland Royaards, gym nastiekleraar te Bolsward maakt deel uit van de technische commissie. Dat kan, dat zal een mooi feest worden als het weer goed blijft. Ws. Joan Röell. In enkele bladen vinden wij reeds be schouwingen gewijd aan den overleden staats man jhr. mr. Róell. De Nieuwe Ct. zegt o.a. Zijn loopbaan is bekend. Zij vertoont een opmerkelijke gelijkenis met die van zijn grootvader, minister onder koning Lodewijk en koning Willem I. In den administratieven dienst begonnen en daarin tot griffier der Staten van Zuid- Holland opgeklommen, werd hij reeds op 33-jarigen leeftijd tot Kamerlid voor Utrecht gekozen. Het politieke leven heeft hem toen bijna onafgebroken vast- genouden tot 1909, het jaar waarin zijn zetel voor Utrecht voor een wetgevende periode aan de anti-re»olutionaire partij verviel. Een hoofdtrek van Röell was zijn nauwgezetheid, gepaard aan en verhoogd door een buitengewoon omvangrijke kennis van het positieve Nederlandsch administratieve en staatsrecht. Een eigenschap die hem echter nooit tot een beschouwing der staatszaken «van den kleinen kant” brachtintegendeel, Röell was een man, steeds bereid om aan de opvatting en overtuiging van anderen volle recht te doen wedervaren. Dat bleek in zijn parlementaire loopbaan, gedurende welke hij in de Kamer een grooten persoonlijken invloed oefende al nam hij er nooit de plaats van een eigenlijken leider indat bleek vooral gedurende zijn ministerschap, door hem- zelven steeds als het hoogtepunt van zijn loopbaan beschouwd. Zelden is de lof, aan een afgetreden kabinet toegezwaaid, zoo algemeen geweest als die aan het ministerie Röell in 1897 en daarna ten deel viel. Het heeft de nauwkeurig omschreven taak, die het in 1894 op zich nam, dan ook geheel en volkomen vervuld. Een tegenstander als dr. Kuyper verklaarde in 1897, dat de politieke positie van het kabinet «correct begonnen en correct bij den voortgang der jaren gebleven is”. Een tegenstander als mr. Troelstradat het ministerie Röell op het punt der sociale wetgeving geenszins achterlijk mocht worden ge noemd. Zitting van Vrijdag 10 Juli 1914. Leverden de twee vorige zittingen van het Kantongerecht voor ons zoo weinig op, dat we er geen afzonderlijk verslag van konden maken in een krantenartikel, deze zitting leverde iets meer stof, zoodat wij er nu weer behoorlijk melding van dienen te maken. De eerste zaak, die wij te hooren kregen, betrof J. G. te Hindeloopen. Deze voer nog met zijn schip door den havenmond te Stavo ren, toen de blauwe vlag op het hoofd het teeken gaf dat de spoorboot in aantocht was, en dus voor andere schepen de doorvaart ge stremd was. Gelijk bij overwegen te land, een poosje voor de komst van een trein de boomen gesloten worden, en dus de spoorweg voor rijtuigen en voetgangers is afgezet, zoo geschiedt dit voor de schepen door een sein een blauwe vlag. Deze beklaagde zag nog genoeg gelegenheid om er nog vóór de spoorboot langs te komen, maar de haven meester kan zulks niet toelaten. De maat regel geschiedt in het belang der veiligheid, en dus mag hier niet de hand mee gelicht worden. Bekl. bekent, hij beweerde dat bij er best nog door kon, en hij had de blauwe vlag niet gezien. Deze bewering wordt niet voor waar aangenomen, en is trouwens ook niet geldig. Overdag de vlag, ’s nachts het sein licht daar moeten de schippers op letten. Eisch f 3 of 2 dagen. De tweede beklaagde was ook van Hinde loopen, namelijk J’. v. M. Deze voldeed niet aan het bevel van de politie om zijn schip te verhalen. Bekl. is tegenwoordig en zegt dat zijn schip zulk een afmeting heeft, dat als hij de ligplaats innam, welke de politie hem aan wees, hij juist in den weg zou liggen voor andere schepen. Waar hij lag, lag hij niemand in den weg, er was geen schip dat aan de gemeentekade moest lossen. Was dat zoo geweest, dan zou hij wel ruimte gegeven hebben. Bekl. kan wel honderd getuigen bijbrengen, die zullen zeg gen, dat zij volstrekt niet kunnen inzien, waarom hij daar weg moest. De agent moet nu voorkomen, tuigt dat hij op last van dezen schipper moest andere plaats in te nemen, in het belang der badgasten. Toen beklaagde aan het bevel niet voldeed, moest hij hem bekeuren. Winterdag mogen de schippers daar wel aan die kade liggen, doch zomer dag wordt het niet toegestaan. Bekl. zegt daarop, dat er voor hem geen geschikte andere plaats is. Den volgenden dag is de Burgemeester zelf gekomen en heeft hem een andere plaats aan den buitenkant gewezen, en daar heeft hij toen aan voldaan. Uit de behandeling blijkt dat beklaagde in gebreke bleef, aan het bevel der politie te voldoen, en daarom wordt geëischt f 3 of 2 dagen. Bekl. sputtert hier nog al wat tegen, doch de heer Ambtenaar beduidt hem, dat hij wel tevreden mag zijn dat hij er zoo afkomt. Er was ook nog een proces tegen hem aanhangig gemaakt bij de rechtbank te Leeuwarden over deze zaak, maar dat is niet doorgezet. Een heel regiment wielrijders zonder licht werd nog afgelezen, maar allen waren afwezig, zoodat alle verdere zaken bij verstek na de schorsing der zitting behandeld weiden. Er waren evenwel nog drie verzetzaken, en die kwamen nu weer aan de orde. De eerste hiervan was al weer een inwoner van Hindeloopen, te weten H. M. v. M., die wegens dronkenschap, gepleegd 23 Febr. j.l. voor ’t kantongerecht is veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Bekl. is vonnis niet tevreden, hij dronken gehad, maar geen mensch last aan, maar de politie loert altoos op hem. Van dien agent zou hij heel wat kunnen vertellen doch dit wordt ver hinderd. Het heeft geen betrekking op de zaak die hier aan de orde is. Makkum, 13 Juli. Bij de heden alhier gehouden kaatspartij werden winners Prijs f36: Jan Reitsma Jr. te Pingjum, Johs. Brandsma te Winsum en Jan Rinia te Makkum f 18 O. Postma en Johs. Hibma, beiden alhier en M. Postuma Smit, te Witmarsum f9; S. Tichelaar te Dronrijp en H. de Windt te Harlingen. Stavoren, 13 Juli. Verschillende torens in den Zuid-Westhoek, waaronder ook die van Stavoren, werden in gereedheid gebracht voor het doen van waarnemingen ten behoeve der rijksdriehoekmeting. Ten onrechte hoorden we beweren; dat een en ander in verband zou staan met de ver dediging des lands. Hoofddoel van de rijks driehoekmeting, welke zich aansluit bij de driehoekmeting over het grootste deel van Europa, is nauwkeurige bepaling der aarde- dimensies, met als nevendoel het verkrijgen van vaste punten ten behoeve van detail me ting ter vervaardiging van landkaarten. Voor detailmeting wordt o.a. gebruik gemaakt van den Stavorenschen toren. Akkrum, 14 Juli. Een l1/2 jarig kindje van den spoorwegwachter van Veen was Zondag avond gezond en wel te slapen gelegd. Toen men even naar de kleine ging kijken, vond men het kind levenloos onder de dekens. De kleine was onder de dekens gestikt. Hepk. Nieuwsbl, v, Fr. Wat er in onze drooggemaakte meer dit voorjaar gebeurd is, meldt Friso zal velen onzer lezers wel onbe kend zijn. Onder toezicht van de Ned. Heidemaatschappij wordt een deel van deze groote oppervlakte ontgonnen. In het voor jaar is een deel pl. m. 100 pondemaat omge ploegd en met kunstmest bewerkt. 20 p.m. is daarna met aardappelen bepoot en de overige 80 p.m. met haver bezaaid. En kom nu eens in de Workumer meer om de resultaten van dezen arbeid te zien. bloeiend aardappelveld en vlak daarnaast een niet minder mooi veld haver wekken ieders bewondering en toonen dat de meer daar niet als nietswaardige grond behoeft te worden beschouwd. Een wandeling naar den bouw in de meer kunnen we dan ook ten zeerste aanbevelen, ’t Loont de moeite ruimschoots. Op zonnige zomerdagen is het een be koorlijke kleurschakeering die zich aan ons oog voordoet en denkt men zich allicht ver plaatst in een geheel andere omgeving. Bolswardsche Courant op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1