Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 59. De cinematograaf-industrie. 1. r Donderdag 23 Juli. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke F later brachten ’t Was alles ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. werd een was naar ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. het einde constateeren. Gelukkig dat hij kwam nu was er de zoo nopdige hulp voor de arme moeder. En toen haalde men den vader van het veld... hij heeft zijn dochter niet levend weergezien. Arm huisgezin. Het gansche dorp was zeer onder den indruk van dit tragisch geval. Ws. In een der nommers der Handelsbericht en vinden wij eenige»interessante mededeelingen van onzen vice-consul te Londen, jhr. De Bosch Kemper, over de cinematograaf-industrie, waaraan wij het volgende ontleenen. De ontdekkingen op het gebied der bewegend fotografische beelden vangen omstreeks 1876 aan. In Engeland werden sedert 1885 proeven genomen, in 1896 gaf Lümière te Parijs de eerste cinematografische voorstelling. Degrootste lengte der film bedroeg dat jaar 42 meter. De groote groepen in de cinematograaf- industrie zijn achtereenvolgens: vervaardigen van filmlinten vervaardigen van toestellen tot opname van projectie-toestellen; maatschap pijen die de opnamen verrichtende film- handelaren, die de films koopeu en verkoopen, maar vooial films huren, verhuren en onder verhuren; en eindelijk de cinematograaf schouw burgen of bioscoop-theaters. Londen is vrijwel de voornaamste wereld markt voor filmsde beste opnamen echter worden gedaan in Frankrijk, Italië en Amerika, door de bekende maatschappijen Pathé, Gau mont, „Cines”, Vitagraph” en „Thanhauser”. Voor weinig artikelen wordt zooveel reclame gemaakt als voor nieuwe films. Reeds weken voordat de een of andere maatschappij een nieuwe film gereed heeft, wordt de belang stelling er voor gaande gemaakt door berichten in de pers, foto’s in geïllustreerde bladen, etc. Zoodra de film in een zeker aantal exemplaren gereed is, wordt hij verzonden naar de ver schillende wereld-hoofdsteden en daar door den agent der maatschappij afgerold in zijn vertoonlokaal, waar de handelaren komenkijken. Spoedig daarna vindt dan een veiling plaats en wordt de film verkocht aan de meestbiedende, met het recht de film in een bepaald gebied te vertoonen. De handelaar-sluit dan weer huur contracten met de verschillende schouwburgen. Veel aandacht trok de veiling in'Februari van de langste film, die tot dusver gemaakt werd, de film, „Quo Vadis”, gemaakt door de Italiaansche maatschappij „Cines”. De totale lengte van de film is 2.4 K.M., natuurlijk bestaat het filmlint uit verschillende stukken. Voor het gebruik van deze film in Groot- Brittanië werden 15 exemplaren er van ver kocht voor 7.600 pond sterling, dat is dus f91.200. Het uitsluitend opvoeringsrecht van deze film voor de Vereenigde Staten werd aangekocht voor f 336.000, voor Duitschland voor f 96.000. Zooals hierboven bleek is de gewone gang van zaken, dat de filmfabrikant zijn nieuwp film verkoopt en er dus alle rechten op verliest. - een nemingen door een handelaren Een reisavontuur. Men schrijft aan het Gr. Dagblad: Een inwoonster van het dorpje Ezinge wilde, tijdens de academiefeesten, de feestelijkheden te Groningen bij wonen en vertrok daartoe ’s morgens kwart voor tien met eenige vrien dinnen zper rijwiel. Dicht bij Steenstil liep de band leeg, en bleek te moeten worden ge repareerd. Na 10 minuten rijden was de band weer leeg, en zoo ging het nog eenige malen door, totdat ’s middags 2 uur Groningen werd bereikt. (Een afstand van pl.m. een uur fietsen). Daar de fiets onbetrouwbaar bleek, zou de terugreis per boot worden aanvaard, men was dan zeker op tijd thuis te zijn. Om 11 uur 's avonds kwam men bij de spoorbrug, die gesloten was. Dit gebeurt meer, en men hoeft daar nimmer lang te wachten. Dezen avond, met allerlei extra-treinen duurde het 2 uur, vóór de weg vrij was en de boot haar tocht kon vervolgen. Op het oogenblik van vertrek kwam de kapitein met een treurig gezicht zeggen, dat de motor het vertikte en men niet verder kon. Men moest verder loopen en ’t gezelschap wandelde, te middernacht, over Hoogkerk en Vierverlaten naar Ezinge. Te Vierverlaten was de brug afgedraaid; gevolg: wachten. De brugwachter, diep medelijden hebbend met de pechvogels, biedt hun aan de hulp van zijn zoon, die een melk kar heeft. De nachtelijke wandelaars, blij, dat ze niet behoeven te loopen, aanvaarden dit aanbod dankbaar (ze waren natuurlijk doodmoe van de omzwervingen op het feestterrein) en zoonlief wordt uit zijn nachtrust opgetrommeld. Na veel pourparlers blijkbaar had hij niet erg veel lust in ’t geval biedt hij aan ’t gezelschap van 15 personen voor f 9 naar Ezinge te brengen. Men zou zich moeten behelpen, daar de kar niet groot was. Des morgens te 4 uur kwamen de 15 feest- genooten in het stille dorpje aan, en schalde hun hoera-geroep door Je straten. Zij hadden rondom de kar gezeten met de beenen ben gelende in de lucht, maar zij waren ten slotte thuis, en konden de doodelijk-ongeruste familie leden geruststellen. Onvrijwillig bad. Ter hoogte van de kalkovens had in de Keulschevaart een aanvaring plaats tusschen een pleizier-motorboot en een overhaal-schuit, met dat gevolg, dat alle inzittenden van laatstgenoemde te water geraakten. Een bakker met zijn volgeladen broodwagen, de jolleman en drie kinderen van 5 tot 10 jaar werden op die wijze tot een ongevraagd ochtend bad gedoemd. Onmiddellijk sprongen eenige om standers te water, ten einde de drenkelingen te redden. Met vereende krachten mocht men er dan ook in slagen allen ongedeerd op het droge te brengen. De aanvaring was te wijten aan den bestuurder der motorboot, welker eigenaar, die in de boot aanwezig was, zich dan ook dadelijk bereid verklaarde de be- loopen schade te vergoeden. Allereerst kwam hiervoor in aanmerking de bakker, die den inhoud van zijn broodwagen door de onder dompeling in broodpap veranderd zag. Alg. Undbl. De gelukkige hengelaar. Een hengelaar, bewoner van Watergraafs meer, bracht zijn Zondagmiddag met visschen door aan den oever van de Keulsche vaart. ’t Duurde lang voor hij beet kreeg, maar eindelijk voelde hij iets zwaars aan den hengel. Toen hij ophaalde kwam het achterwiel van een fiets boven water. De man trok het karretje op het droge en waarschuwde de politie. Toen bleek, dat het karretje aan een be woner -der De Wetbuurt toebehoorde, waar het Vrijdagnacht uit een werkplaats was ont vreemd. Daar een der banden stuk was, vermoedt men, dat de dader, geen kans ziende het te berijden, het in de Keulsche vaart geworpen heeft, Tel, Wonseradeal, 20 Juli. Als men eendeels zich „buiten de wet stelt” en anderdeels van de wet profiteert, kan men van die tweeledige verhouding soms nog voordeel hebben ook. Er woont hier een echtpaar, dat geen „echt” paar is, d. w. z. ze zijn niet volgens de wet getrouwd. Man en vrouw maken beide aan spraak op ouderdomsrente. Waren ze nu wet telijk getrouwd, dan zouden ze samen f 3 per week ontvangen, maar nu ze volgens de wet vreemd van elkaar zijn, krijgen man en vrouw elk f 2, dus samen f 4. Waarmee ze een gulden per week bevoorrecht zijn boven degenen die een wettelijk huwelijk hebben aangegaan. Scharsterbrug, 17 Juli. L. van der Woude van Sneek, tijdelijk met een woonschip te Joure liggende, had vanmiddag het buiten kansje met den hengel in de Scharsterrijn alhier een karper van 8 pond te bemachtigen. Joure, 18 Juli. In den afgeloopen nacht zijn uit het nest bij de heerenhuizinge van den heer E. E. de Boer alhier 3 jonge ooievaars ontvreemd. Hindeloopen, 19 Juli. Buitengewoon druk was heden Zondag het bezoek aan het strand. Er stonden wel 13 auto’s en motorfietsen. Over de 500 baden werden er verleden week genomen. De pensions zijn alle bezet. Makkum, 19 Juli. Alhier had heden middag eene vrijzinnig-godsdienstigeopenlucht- samenkomst plaats, welke bezocht werd door 5 a 600 personen. De eerste spreker Dr. Niemeijer uit Bolsward besprak ’t onderwerp „Vrijzinnig-Lichtzinnig” en plaatste hier tegenover „Orthodox-geveinsd”. De tweede spreker Ds. de Kloet uit Marssum had tot onderwerp „iemand en Iemand” en besprak volgens Luc. 19, het verhaal van Zacheus en Jezus, terwijl de heer Sjouke de Zee uit Irnsum „Kristendom en Mienskip” behan delde. Na iederen spreker liet een zangkoor zich hooren. Na opening en vóór de sluiting gemeenschappelijk lied aangeheven. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Arnhem, 21 Juli. De inspecteur van politie v. d. M. te Arnhem, die onlangs bij ongeregeldheden in de Hommelstraat zekeren A. v. d. Post met de revolver doodschoot en diens broeder licht verwondde, is thans door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. Workum, 21 Juli. Gisterenavond had het Bestuur van de Vereeniging „Plaatselijk Belang” alhier ten huize van den heer P. Bonnema, eene vergadering van belang stellenden opgeroepen om te komen tot het maken van een overhaal en gelegenheid voor kleedkamertje bij het Torentje alhier, uitstekende gelegenheid tot het nemen van een bad. Door het Bestuur was een bescheiden plannetje opgemaakt, doch zulks bleek nog te groot te zijn en het kleine aantal op gekomen belangstellenden besloot dan ook enkel te trachten 40 aandeelhouders van ieder f 5.bij elkaar te krijgen, om alsdan nog dit seizoen een vaartuig met 8 kleedkamertjes buiten het torentje en over de vaargeul te stationeeren, ten dienste van aandeelhouders en hunne gezinnen. Ter vergadering werden een 10-tal aan- deelen genomen en getracht zal worden de anderen aan te vullen. De Banier. Arum. Zaterdagmiddag zou een twintig jarig meisje voor haar moeder, die ongesteld was, den dokter hAlen. Deze was echter niet te huis, waarop het meisje zenuwachtig en gehaast zich huiswaarts spoedde. Eer zij echter hare woning bereikt had, werd zij door een doodelijke bloedspuwing overvallen, zoo- dat zij als lijk weder in de woning kwam, die zij zoo even gezond maar vol zorg voor haar zieke moeder verlaten had. 0. N. Kassierslooper beschoten. Hilversum. Toen gistermiddag de inkas- seerder K. van een kassiersfirma alhier op zijn rijwiel uit Bussum kwam, met f 5000 in contanten bij zich, werd hij bij de Crailoosche brug door een persoon met een revolver in den rug geschoten. K., die licht gewond werd, zette den persoon achterna, die op den Ko- ninginne-weg alhier door een politie-agent werd gegrepen. De aangehoudene, een zekere H. v. B. uit Utrecht, verklaarde dat de revolver onopzettelijk was afgegaan. O. N. Naar aanleiding van een verzoek van ingezetenen van Wonseradeel stelt de com missie voor strafverordeningen den raad dier gemeente voor, om Zondags het kaatsen op de publieke straat te verbieden. Arum, 21 Juli 1914. Vader buiten gegaan, op het veld. Daar is zooveel te doen in dezen tijd. Moeder en dochter waren bezig in huis, ’t Was immers Zaterdag. Straks, als de avondklok over de velden zal laten hooren dat het zes uur is, wordt de arbeid neergelegd. Dan komt vader thuis. En dan morgen Zondag; rustdag, na ’n week van drukke bezigheid. Ruim drie uur in den middag. Moeder wordt onwel. Een kwaal, waaraan ze lijdende is, komt zoo in eens en in al zijn naarheid voor den dag, erg, heel erg. Daar moet on middellijk hulp komen. De dochter, een meisje van 19 jaar, erg geschrokken, toen ze moeder daar zag liggen, ijlt naar den dokter. Niet thuis! Nu grijpt angst, groote angst haar aan. Hoe nu, hoe nu? Moeder zoo naar, en dokter buitendorps Veel harder dan ze kan, wil ze huiswaarts gaan. Dan zal ze trachten zelf te helpen, misschien is er hulp te krijgen bij vriend of gebuur. Haastig, zeer haastig naar huis... Ze is niet weer levend thuis gekomen. Door opwinding, door angst, door grooten haast heeft ze zich te veel overspannen ...daar begeeft zich iets in hare borst... bloed, alles bloed!... Waren er niet medelijdende menschen geweest, ze was op straat doodgebleven. Binnengedragen bij bekenden, is ze schier onmiddellijk gestorven. En even 1 ze haar in de brancard thuis, afgespeeld in een kwartier tijds. Dokter Engelhart van Witmarsum, tele grafisch ontboden, was zoo spoedig mogelijk per stoomfiets hier aanwezig. Hij kon slechts Eenige maanden geleden wenschte Amerikaansche groep van cinema-onder- hieraan een einde te maken, trust te vormen met de en de schouwburgende door die trust uitgegeven films zouden 't eigendom blijven van de cinema-ondernemingen, die ze vervaardigd hadden't prachtig effect van de trust zou zijn, dat men de filmproductie geheel in de hand had en juist zooveel films op de markt kon brengen als men verkoos. Schouwburgen, die niet uitsluitend films van de trust gebruikten, zouden geboycot worden de kleinere schouwburgen, die de willekeurige prijzen niet konden betalen, zouden met ondergang bedreigd worden de grootere zouden niet meer vrij zijn in de samenstelling hunner programma’s en nieuwe cinema-ondernemingen zouden niet kunnen worden opgericht. Tegen deze tirannie verzetten zich bijna alle handelaren en schouwburgen in Groot- Brittanië en van de Amerikaansche plannen is niets gekomen. Natuurlijk staat of valt de geheele industrie met de bioscoop-schouwburgen als die niet bloeien, sterft de industrie. In het algemeen gaat het deze schouwburgen echter goed, voor zover ze eenige jaren oud zijn. Dividenden 'an 20 pCt. ’s jaars zijn geen zeldzaamheid; enkele schouwburgen leveren nog vee] hoogere minsten. Maar hier en daar worden wel wat al te veel nieuwe schouwburgen opgericht. In het Vereenigde Koninkrijk kwamen er in de vijf eerste maanden van dit jaar 161 nieuwe bioscoop-ondernemingeu bij, met een kapitaal van 930.500 pond. Enkele dezer ondernemingen kunnen het niet houden wie als nieuweling en meteen klein kapitaal in het vak komt, gaat er aan. Men ziet thans in verschillende plaatsen in Groot-Brittanië (Bristol, Liverpool, Soutport) de overheid samen gaan met bestaande onder nemingen, om vergunningen te onthouden aan nieuwe ondernemingen. De overheid over weegt daarbij, dat te groote mededinging voor het belang van alle partijen schadelijk kan zijn. Op kleinere plaatsen vermenigvuldigen de Electric Palaces zich echter op onrust barende wijze. Het totaal aan bioscoop-schouwburgen in het Vereenigd Koninkrijk wordt op 6000 geschat, waarvan alleen te Londen reeds 400. Het totaal* in deze schouwburgen gestoken kapitaal bedraagt ongeveer 21/2 millioen ponden sterling. Duitschland schijnt niet meer dan 1500 dergelijke schouwburgen te bezitten, waarvan 160 te Berlijn. Om een begrip te geven van de weelde, waarmede deze schouwburgen soms zijn inge richt, diene, dat de bouw en inrichtingskosten van een onlangs geopende onderneming te Londen 45000 pd. st. bedroegen terwijl er slechts plaats is voor 900 personen. De wetgever in verschillende landen heeft voor het bioscoop-bedrijf allerlei beperkende bepalingen in het leven geroepen. Vooreerst om te zorgen voor de materieele veiligheid in de theaters en de psychische veiligheid der bezoekers, al is op dit gebied nog weinig gedaan. Te Londen bestaat censuur van over heidswege alleen in zoover, dat de plaatselijke autoriteiten de jaarlijksche vergunning tot 't geven van cinemavertooningen kunnen in trekken, wanneer films worden vertoond, met de goede zeden in strijd. Overigens is een censuur ingesteld door de voornaamste belang hebbenden bij het bedrijf zelf voor hun eigen bescherming. Deze „British Board of film Gencors” zetelt te Londen. Te Liverpool heeft de overheid allerlei beperkende maatregelen getroffen, om kinderen onder een bepaalden leeftijd aan het zien van een sensatiefilms te onttrekken. Ook in ons land houdt het bioscoopvraag stuk de autoriteiten in verschillende gemeenten bezig en eenig toezicht op de films is zeker niet ongewenscht. Ten slotte zij nog gemeld, dat in enkele landen overwogen wordt een film-belasting in te voeren. In België en Italië zijn wetsont werpen met die strekking aanhangig gemaakt. In Engeland wordt er ook over gedacht. Bolswardsclie Courant f op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1