Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w 1914. 53ste Jaargang. No. 60. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zondag 26 Juli. RICHARD WAGNER. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke was onderzochte waar. omgeving, rustig aan de opvoering ABONNEMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. De kikker liet pijnlijk geluid hooren, strekte de en stierf. Bij onderzoek bleek, dat voor het ongewapende oog nauwelijks Arnh. Ct, te Greonterp, die aan gisteravond, toen hij i van een Uit de dierenwereld. Te Lekkerkerk is iemand getuige geweest van den volgenden moord in de dierenwereld, die merkwaardig genoeg isom vermeld teworden. Een halfwassen kikker werd achtervolgd door een bijzonder groote spin en moest het ten slotte tegen zijn achtervolgster afleggen. De spin besprong haar slachtoffer en bracht het een beet toe in de keel, toen een pooten uit de wond zichtbaar was. er college’s bij te en philosophie en weer had verlaten, ernstig op de beoefening der harmonieleer toeleggen, waarvoor hij nu den juisten leeraar vond, den man, die hem tot de overtuiging bracht, dat hij door deze /droge studie” in zelfstandigheid won. Hij reisde vervolgens, om nader met groote componisten en composities kennis te maken, naar Weenen, van daar naar Praag waarna hij weer naar Leipzig terugkeerde. Nadat hij daar zijn eerste symphonie had opgevoerd gekregen, waarvan de beoordeeling gunstig was, begaf Wagner zich naar Würzburg, waar hij lessen nam in de regie, een vak waarin hij weldra even uitstekend thuis was als later in het orkestdirigeeren. Hij werd koordirigent te Würzburg, trad achtereenvolgens in ver scheidene plaatsen als opera-directeur op, en zoo kwam hij op 24-jarigen leeftijd naar Riga, waar zijn opera Rienzi gecomponeerd en uit gevoerd werd, die veel deed verwachten. Korten tijd daarna componeerde hij zijn eerste beroemde schepping, de //Fliegende Hollander”, waarin hij zich toont de fijne opmerker, de mensch, die elke seconde van het wereldgebeuren appreciëert, het bemerkens- waardige ziet in elke persoonlijkheid, in elk feit, in elk nietig feitje de idealist, die in het leelijke zelfs een minderwaardigen vorm van het schoone ziet; en hij brengt hierin de ,/Leitmotiven”, 'die elk zijner optredende personen, elk der gebeurendefeiten.elkskarakter en aard zoo treffend schetsen. Getuigend van zijn orginaliteit verscheen in 1845 de opera »Tannhauser”, gevolgd door Lohengrin, Der Ring des Nibelungen, Tristan und Isolde, Die Meistersinger von Nürnberg en het mystiek-religieuze Bünnenweihfestspiel »Parsival”. Hij had in Lodewijk II van Beieren in datzelfde jaar een beschermer gevonden, die hem in staat stelde, in zijn zich heel en al te wijden zijner scheppingen. En voort trok zijn idealistischen geest. De Nieuwe Courant. die met een kind op een melkwagen zat, door den bliksem getroffen. De melkbussen werden met hem van den wagen geslagen, het kind bleef zitten, doch bloedde hevig. Naar om standigheden is de man thans vrij wel. Ook een paard werd aldaar door den bliksem ge troffen. O. N. Te Leipzig maakte hij echter kennis met Beethovens werken en een sterke drang om te componeeren, met name zijn eigen treur spel van dergelijke muziek te voorzien als die van Goethe’s Egmont, maakte zich van hem meester. Trots den tegenstand zijner familie, die hem op zijn wispelturigheid wees en deze liefdevoor de muziek als’ngril beschouwde,legde hij zich ijverig op de harmonieleer toe, en vervaardigde in stilte verschillende composities. Toen hij bleef aanhouden, stelde men hem eindelijk onder leiding van Gottlieb Müller, een degelijk musicus. Toen Richard zeventien jaar oud was, com poneerde hij een ouverture, welke in hetzelfde jaar (1830) in den schouwburg te Leipzig werd uitgevoerd, doch weinig succes oogstte, veeleer groote hilariteit bij het publiek wekte, dat pleizier had om den zeer sterken pauken slag, die tijdens de heele uitvoering na elke vier minuten terugkeerde. Dit fiasco drukte hem zwaar terneer. Nadat hij in hetzelfde jaar de Hoogeschool was gaan bezoeken om wonen over aesthetiek spoedig de Hoogeschool ging hij zich weer ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dieven in den nacht van 17 op 18 Juli te Joure drie jonge ooievaars uit het nest hebben gehaald. Den vorigen avond trof de rijksveldw. Mous tusschen Oudeschoof en Heerenveen twee fietsers, volgens hun spraak van den Steen- wijker kant, op den rijksstraatweg aan. Beiden hadden een groote mand op de fiets. Hij hield een hunner, wiens lantaren maar flauwtjes brandde, even aan, en zag ter loops, dat de mand leeg was, alleen wat ruigte en een dekje lagen er in. Hij vermoedde wel met ooievaars- dieven te doen te hebben, maar op dat moment kon hij niets tegen hen ageeren. Had de politie in dergelijke gevallen vrij over de telegraaf te beschikken, dan zou zij in ver schillende richtingen kunnen waarschuwen, maar die vrijheid heeft de politie nu eenmaal niet, en zelf de verdachten achtervolgen tot wie weet waar, zou onbegonnen werk zijn geweest, daar ze natuurlijk hem evengoed in het oog zouden houden als hij hen. En zoo slaagden ze er in te Joure hun slag te slaan. Naar we vernemen, verzenden de ooievaars- dieven de gestolenjongeooievaarsnaarEngeland, waar de buitengoed bezitters er grooten prijs op stellen. Per stuk wordt f 10 betaald. Het gaat met de ooievaars als met de mollen: als er geld mee te verdienen valt, zijn er altijd menschen, die het riskeeren, om trots alle toezicht en bewaking, hun slag te slaan. Ze worden ook maar al te zelden op de daad betrapt en aangehouden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 25 Juli. De afdeeling van onzen volksbond (vereeniging tegen Drankmisbruik) kan zich op moment niet in bloei verheugen. Sedert lang mist zij een voorzitter en tot heden is ’t haar niet gelukt, den leegstaanden zeiel weer bezet te krijgen. De ledenvergaderingen ondervinden al bitter weinig belangstelling. Als 6 of 7 personen van de 169 leden ter vergadering komen, mag men tevreden zijn. In de laatste bijeenkomst van Woensdag j.l. waren aanwezig 4 bestuursleden, plus een gewoon lid, dat nog wel meteen als verslaggever fungeerde. Sneek, 25 Juli. In de raadszitting, die a.s. Maandag wordt gehouden, komt de heer v. d. Laan met ’t verzoek om eervol ontslag als gemeentesecretaris tegen 1 Oct. a s. En in een tweede verzoek vraagt hij den Raad, om een toeslag op zijn eventueel pen- Wat de datum van zijn ontslagaan- betreft, daartoe dunkt ons, zullen de mannen te vinden zijn. Maar of Volhouden. Mr. Paul J. Reijmer dringt er in het Ctr. op aan, dat de Middenstand, nu het Voor- loopig verslag der Tweede Kamer over het wets-voorstel Aalberse tot beteugeling der oneerlijke concurrentie verschenen is, volhoudt. i/Thans geldt voor de middenstanders: vol houden en medewerken zoo schrijft hij Men mag verwachten, dat de behandeling van het ontwerp niet op lange parlementaire baan zal worden geschoven. Het eindstation wordt langzaam maar zeker bereikt. Jaren lang verscheen het vraagstuk der oneerlijke-coneur- rentie als een Egyptische plaag op de agenda’s van vergaderingen en congressen onzer midden standers. Het vraagstuk der oneerlijke con currentie was het vraagstuk van den midden stand. Dit vraagstuk nadert zijne oplossing. De middenstanders moeten thans in hun orga nisatie blijven aandringen op vervulling hunner rechtmatige verlangens. Voorkomen moet wor den, dat het schip met lading in de haven strandt. Zakelijke gronden moeten mede wor den aangevoerd tot verdediging van het inge diende wetsvoorstel. Reeds werd in breede rijen van middenstanders veel belangstelling gewijd aan het wetsvoorstel. Men houde niet op met propageeren, totdat men eindelijk fier en blij mag getuigen: de eerlijke handel in Nederland is beschermd door eene wet tot strafrechterlijke bestrijding der oneerlijke con currentie.” Geverfde aardbeziënjam. De heeren dr. v. Hamel Roos en Barmens schrijven in hun maandblad tegen de Ver- valschingen dat zij dezer dagen gelegenheid hadden een monster aardbeziën-jam te onder zoeken, waardoor volgens het zeggen van den verbruiker, zijn geheele familie rood geverfd was geworden. Het bleek ons schrijven zij dat inder daad deze jam, van Nederlandsche afkomst, zoodanig met aniline-kleurstof beladen was, dat de geringste hoeveelheid er van voldoende was om de huid intensief rood te kleuren. De vraag werd ons hierbij gesteld: is deze jam als vervalschte te beschouwen? In het algemeen kan niet gezegd worden, dat, indien een onschadelijke (en wel speci aal een plantaardige) kleurstof in zeer geringe mate aan een overigens deugdelijk genot- of voedingsmiddel toegevoegd wordt, om dit meer oogelijk te maken, opzettelijk vervalsching heeft plaats gehad. De zaak verandert even wel. Indien de toevoeging van kleurstoffen in zoodanige mate geschiedt dat daardoor in eenig opzicht nadeel voor den verbruiker voortvloeit. En dit nu was zonder twijfel het geval bij de door ons De kans bestaat immer, dat, indien de fabri kant het noodig oordeelt, een zoo sterke kleuring aan te wenden, daardoor allicht bij vruchten minder wenschelijke eigenschappen (begin van bederf enz.) bedekt moeten worden. Behalve ’t onaangename van de zeer moeilijk van de huid verwijderbare kleurstof is het buitendien zeer de vraag of de aniline-kleur stof in dergelijke betrekkelijk groote hoeveel heid niet schadelijk zal kunnen werken, vooral bij kinderen, of ook bij volwassenen, indien b.v. de huid eenigszins beschadigd is door kleine verwondingen, enz. Het is derhalve wenschelijk dergelijke met teerkleurstoffen bedeelde artikelen, die de huid blijvend kleuren, uit den handel te weren en dergelijke leveranties on voorwaardelijk te weigeren. sioen. vrage vroede dezen de koorden van de gemeentebeurs zul len openen, om adressant bij zijn pensioen van f 1420 nog jaarlijks een douceurtje te geven Zeker en gewis zullen onderschei dene leden zich tegen laatstgemeld verzoek kanten. Sneek, 24 Juli. Morgen heeft hier ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van closets voor en eenige verbeteringen volgens de wet aan scholen 2 en 3. Een zeer groote regenbak, die zich bij elke school bevindt, deelt men ons mee, zal in beslag worden genomen voor beerput. Workum. Volgens de in ons blad aange- kondigde uitverkoop van Damesgoederen, Manufacturen enz. bij den heer D. Faber alhier, werd aan iederen kooper, die voor minstens 50 cts. kocht, gelegenheid gegeven om te raden hoe laat het was. Hiervoor stelde de eigenaar twee zilveren horloges disponibel. Na afloop der uitverkoop werd nagegaan wie het geraden had. Het Dames- Horloge is gewonnen door Corn. Riemersma alhier met 4.L5 uur. Het Heeren-Horloge door D. Jongsma, Heidenschap met 6.45 uur. Deze vinding was nieuw. Het is te hopen, dat ook dit .voor Faber eenig voordeel heeft opgeleverd. De Banier. Blauwhuis De boerenarbeider G. v. d. B. toevallen leed, geraakte van zijn werk kwam, bij het passeeren van een hek in een landsloot, en ofschoon onmiddellijk hulp opdaagde, bleken de levensgeesten reeds bij den onge lukkige geweken te zijn. Het onverwachte bericht van het ongelukkige overlijden van dezen man, die aller achting verdiende en genoot, verwekte algemeene deel neming. 0. N. Gaasterland. Bij een gister, boven deze omgeving, gewoed hebbend kort doch zwaar onweder werd te Wijckel een zekere F. K., Onder de talrijke feiten, die in het jaar 1913 door verschillende volkeren werden her dacht, werd een belangrijke plaatsingenomen door de geboorte van den Prins der toon kunstenaren, van Richard Wagner, van den man, die in den beginne steunend op en leerend van zijn roemruchtige tijdgenooten, de toonkunst in het bizonder, de kunst in het algemeen, leidde in breede banen van een nieuwe schoonheid, daartoe in staat ge steld door een schier almachtig scheppend genie, een rijkdom aan fantasie, een klanken- weelde een zijn tijd verre vooruitstrevende origineele kundigheid in gevoel en in schep ping. Dat was zijn persoonlijkheid; het genie, dat zijn tijd vooruit is, daardoor niet begrepen wordt door de naast hem levende generatie; het genie, dat gedoemd is tot lijden, doch bestemd is tot onsterfelijkheid daarna. Hij maakt aanspraak op een apart hoofdstuk in de geschiedenis der muziek, omdat hij is geweest één dier demonisch lijdende naturen zooals hij ze zelf heeft ge noemd, die in strijd met hun omgeving, niet zelden met opoffering van stoffelijk en geeste lijk levensgeluk, gefolterd door pijnigende miskenning, gestreden hebben voor de ontwikkeling der heilige toonkunst, en haar door hun onvermoeiden strijd een schrede vooruit hebben gebracht op het pad barer evolutie. Veel heeft hij daarbij te danken gehad aan zijn tijdgenoot Liszt (die 22 October 1811 geboren werd). In dezen meester bewonderde men terecht den humanen mensch, die met open oog en oor voor al het gebeurende, zijn leven geheel en al opofferende aan het goede en het schoone, en zoo ook een groote be wondering koesterende voor Wagner, wien hij daardoor den zetel in de toonkunst heeft verzekerd, welken zijn naam thans inneemt. Hij werd 22 Mei 1813 in een eenvoudige omgeving geboren en was de jongste van negen kinderen. Zijn vader, die zooveel als griffier bij de politie was, stierf, toen Richard 5 maanden was en liet zijn gezin zonder middelen achter. Na twee jaren hertrouwde zijn moeder met Geijer, een tooneelspeler te Dresden, die zich echter ook met schrijven en nu en dan met portretschilderen bezig hield. Hij wilde zijn jongen graag schilder zien worden, maar hiervoor bleek Richard geen aanleg te bezitten. Zijn vader gaf den moed niet op. Hij was er van overtuigd, dat er een genie in den jongen stak, maar hij zag nog niet, in welke richting dit zich ten slotte zou uiten. Toen de heele familie om de betrekking van den vader naar Dresden verhuisde, en Richard op de Latijnsche school werd geplaatst, bleek hij te dwepen met de klassiekende geschiedenis en de mythen der Grieken trok ken hem bijzonder aan en hij muntte zoo danig daarin uit, in de 3de klasse van die school, toen hij dus 12 jaar oud was, had hij reeds alle 12 boeken der Odyssé ver taald meende men in hem den philoloog ontdekt te hebben. Toen hij bij zichzelf eenigen dichterlijken aanleg bespeurde, vormde hij het bgsluit, dezen aanleg te ontwikkelen, en dichter te worden. Doch in diezelfde jaren ontwaakte ook voor de muziek een sterke liefde bij hem. Reeds op zijn 9de jaar speelde hij zoo opvallend piano uit zijn hoofd, dat het denkbeeld bij zijn vader rees, dat hij wellicht de kiemen van een muzikaal talent in zich droeg, en in datzelfde jaar 1822 raakte hij in verruk king toen hij een opvoering bijwoonde van »Der Freischütz”, Webers meesterwerk. Toch legde hij zich in die eerste jaren meer op litteratuur toe. Shakespeare vooral trok hem bijzonder aan. Op zijn 12de jaar zette Richard zich aan een treurspel, dat na twee jaar voltooid was. Hij zelf moet later van dit werk gezegd hebben //Dit werk, hoofdzakelijk uit Hamlet en Lear samengesteld, was op een breede schaal aangelegd, twee en veertig personen stierven •n den loop van het stuk en ik zag mij bij de uitvoering genoodzaakt, de meesten als geesten te laten terugkomen, daar ik anders geen personen had gehad voor de laatste bedrijven I” Toen de familie weer naar Leipzig terug kwam, verloren de klassieke letteren zijn liefde, doordat bij het onderwijs in die stad een on aangename toon heerschte. Duitsche onderkruipers te Zaandam geweerd. De staking te Zaandam duurt voort. Thans is aan ’n 40-tal Duitsche werklieden, diedoorde patroons uit Duitschland waren ontboden, de toegang te Zaandam geweigerd door burge meester Ter Laan, die oordeelde dat hun papieren niet in orde waren. Hoewel de Duitschers protesteerden en mee deelden, dat zij op dezelfde papieren reeds op verschillende plaatsen hadden gewerkt, moesten ze onverbiddelijk nog denzelfden dag naar Duitschland terug. Een tweetal, welks papieren wel in orde waren, zijn te Amsterdam ge bleven. Toen de anderen echter eveneens aldaar wilden uitstappen, werden ze door de politie met de blanke sabel weer in den trein gedreven. ’S-Hage, 24 Juli. Een conferentie tusschen de tramdirectie en vertegenwoordigers der stakers heeft geen positief resultaat opgeleverd. De directie beeft meegedeeld dat zich op de door haar geplaatste advertenties een groot aantal sollicitanten heeft aangemeld. Ooievaarsdieten. Heerenveen, 23 Juli. In ’t vorig no. hebben we gemeld, dat onbekend gebleven ooievaars- Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1