Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 61. De Vredescongressen In 1914. Donderdag 30 Juli. De Haagsche trainstaking. BINNENLAND. VOOR eervol met achterlating van der de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van J. opliep, verwond, passagiers den Secretaris her- van den voor publieke W. in dit geval voor zoover er Houten Zondagavond van der Voort van afgezanten verklaard van van R. K. Handels- van dito Christelijke, een verordening op ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch. aangesloten onder No. 4. maar het van ’t D.B. laatste jaren een het streven naar en meer ingang vindt, een dat de vaak oneerlijke nationale strijd-politiek Sneek, 28 Juli, ’t Was te rijmen dat onze raadszitting gisterenavond met een druk bezoek werd vereerd. De agenda en wel de beide laatste punten er van, prijkte n.l. met de ontslagaanvrage i onzen berucht gewprden gemeente-secretaris v. d. Laan en wel tegen 1 Oct. a.s. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Bond van Ned. Onderwijzers ■hier, verzoekende wijziging van de salaris regeling. Naar aanleiding van het opheffen Haagsche tramstaking schrijft men aan Arnh. Cl.: Wie heeft den strijd gewonnen? het ant woord hierop kan zonder twijfel luiden: „Geen van beide partijen”. Ten minstë: niet „gewon- nen” in den eigenlijken zin van het woord. Het personeel heeft met zijn vijftien dagen langen strijd bereikt, dat zijn arbeidsvoorwaar den zullen worden herzien, dat wil zeggen verbeterd. Het blijft echter zeer de vraag, of deze verbeteringen geheel zullen zijn volgens de eischen der arbeiders. Intusschen de laat- sten hebben vertrouwd op een goed resultaat van de samenwerking tusschen de Tramdirectie en de door ’t Gemeentebestuur benoemde com missie, bestaande uit de heeren mr. Anton van Gijn, dr. Nolens en mr. Peyrot. De regeling, door de directie en commissie gemaakt, zal waarschijnlijk in den loop van de maand Augustus haar beslag krijgen en daarna door het College van B. en W. worden goedgekeurd, om per 1 Oct. te worden ingevoerd. Dat er andere arbeidsvoorwaarden zullen komen, is op zichzelf een overwinning op de directie. Men kon het niet anders beschouwen, wanneer men bedenkt, dat de president-com- missaris der Tram-maatschappij, mr. D. van Houten, in den aanvang der staking verklaarde, dat haar geldelijke toestand in geen geval gedoogde, dat meer geld voor het personeel zou kunnen worden uitgetrokken. Volgt de quaestie van de erkenning der vakorganisaties door de directie. Dit was geen eisch, voorkomende op het stakingsprogramma, maar men verwachtte van de directie, dat zij, wilde zij onderhandelen, daartoe zou overgaan. Zij heeft dat niet gedaan en het scheen een oogenblik, alsof daar alle verdere toenadering op zou afstuiten. Intusschen: deze klip is vrij handig ontzeild, doordat de onderhande- lingen voornamelijk zijn gevoerd met de heeren Hoejenbos en van der Voort van Zijp. Dezen zijn geen bestuurders der organisaties, maar de laatsten hadden hun haar vertrouwen geschon ken en de directie beschouwde hen blijkbaar als afgezanten, als bemiddelaars. Wij hebben ettelijke aanmerkingen gehoord, dat op deze wijze de politieke elementen in de zaak betrok ken waren. Echter heeft de politiek als zoo danig toch waarlijk geen rol gespeeld. Rest het vraagstuk van de slachtoffers: Dit is tot het laatst toe een groote belemme ring geweest voor een vlot verloop der onder- handelingen. De directie had niet de defini tieve toezegging gedaan, dat er geen slacht offers zullen vallen. Maandagmorgen 9 uur kunnen allen aan het werk gaan, die langer dan. twintig jaar in dienst zijn der Maat schappij en verder successievelijk de anderen bij de verdere organisatie van den dienst en plaats is. Dit heeft mr. van aan de heeren Hoejenbos, Zijp en eenige andere en met deze bepaling is arbeiderszijde blijkbaar genoegen genomen. Geen slachtoffers alzoo... maar een quaestie van tijd. Van langen of korten tijd? Afwachten is de boodschap. Van een algemeene geest drift onder de arbeiders bij het einde van den strijd kan men, scheen het ons toe, moeilijk spreken. een stuk teekenden, om benoemd te krijgen, als voorzitter Bond van gemeenteambtenaren. De heer Ytsma antwoordt den heer Dwars- huis dat, als ze dit niet hadden gedaan ze hun positie in de waagschaal hadden gesteld. ’t Voorstel van ’t D. B., om den heer v. d. Laan tegen 1 Oct. eervol te ontslaan, werd met 12 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen: De Wolf en Brouwer. 't Laatste punt was ongetwijfeld niet ’t minst krasse: Verzoek van J. v. d. Laan om een jaar- lijksche toelage uit de gemeentekas, als toeslag op zijn eventueel pensioen. Natuurlijk hadden B. en. W. voorgesteld op dat verzoek afwijzend te beschikken, met welk advies de Raad zich zonder discussie en z. h. st. vereenigde. Nu ’t rapport is uitgebracht inzake ’t onderzoek naar den toestand ter Secretarie, zegt de Voorz., acht ik de commissie van haar taak ontheven en stel ik voor dit rapport ter griffie te deponeeren. Sneek, 27 Juli. Toen gisteravond de Langweerder boot, kapt. Bakker, met een Sneeker gezelschap van de meeting te Leeuwarden terugkeerde, werd van achter een houtschuur te Schenkeschans een hagelbui van zware grintsteenen op de boot gericht. De kapitein zelf werd tot tweemaal toe aan het hoofd getroffen, waardoor hij een zware buil, een schram en ontvellingen bij zijn oog De machinist werd aan de hand terwijl enkele van de overige niet zuinig met de projectielen in aanraking kwamen. Na onderzoek bleek het dat eenige jongens de daders waren. Heeg, 27 Juli. De landbouwer P. Flapper zou hedenmiddag met de maaimachine, waar voor twee paarden waren gespannen, naar het land. Op den grintweg werden de paarden schichtig en sloegen op hol, met het gevolg, dat alles in de diepe bermsloot terecht kwam. De man kwam met den schrik en een nat pak vrij, doch ëen best paard werd gedood. Ook de maaimachine werd nog al beschadigd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 27 Juli. Als een bijzonderheid kunnen we mededeelen, dat bij den heer J. Lameris, horlogemaker alhier, 16 April j.l. kuikens uit de broedmachine zijn gekomen en door hem verder opgefokt. Heden morgen kreeg L. van die kuikens het eerste ei en wel een met twee dooiers. Het zijn gekruiste Wijnandottes. De kippen zijn dus nog geen 15 weken oud. De Banier. De anti-alcohol-tentoonstelling te Har lingen is Zaterdagavond 11 uur gesloten. De heer Buining sprak daarbij een kort woord, waarin hij wees op de uitstekende samenwerking tusschen de verschillende onthoudersvereenigingen, op de belangstelling van B. en W., publiek en pers. De tentoonstelling mag in alle opzichten volkomen geslaagd worden genoemd. Het aantal bezoeken bedroeg niet minder dan 3498. Bovendien brachten 225 leerlingen van de hoogste klassen der openbare en bijzondere scholen in de gemeente een bezoek. Ook finantiëel moet deze expositie een succes zijn. Zonder subsidie en met het verleenen van vrij entree nog te mogen bogen op een batig saldo, ziedaar omstandigheden, waarop de deelnemende vereenigingen terecht trotsch mogen zijn. N. Harl. Ct. Het Leidsch Dbl. meldt Een vliegje, dat in het oog van een chauf feur terechtkwam, was Zondagnamiddag half- twee oorzaak, dat het slachtoffer het stuur van de auto van den heer P. v. M., wonende te ’s-Gravenhage, kwijtraakte en bij de Groote Vink tegen een hek en de buis der waterleiding terecht kwam. De geheele voorkant der auto werd ingedrukt en kwam in zoodanigen staat, dat verder rijden onmogelijk was. Het hek werd gedeeltelijk vernield. Erger was de dame, die naast den eigenaar der auto zat, er aan toe. Door den schok sloeg zij voorover en met het hoofd door de voorruit. Hevig bloedend werd ze in de Groote Vink verbonden. Een geluk bij een ongeluk was, dat de eigenaar der auto zelf dokter is en zijn vrouw dus direct hulp kon verleenen. Nadat een familie, per auto daar ter plaatse zijnde, die plan had naar den Haag te vertrekken, het echtpaar bereidwillig twee plaatsen had aangeboden, vertrok men de auto, huiswaarts, Dat verzoek werd in handen gesteld van B. en W. om ’t bij de a.s. Begn>oting in behandeling te brengen. Dan nog een request en Kantoorbedienden en die beiden vragen om verplichte winkelsluiting. Óm praeadvies in handen gesteld. Aan den onderwijzer W. Deinum, sedert 15 Oct. 1875 werkzaam aan scholen Ilenl in deze gemeente, werd op diens verzoek wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Wegens vertrek naar elders werd op verzoek tegen 1 Sept. a.s. eervol ontslagen de Onder wijzer E. Haites, werkzaam aan school no. 3. Met de betrekking van gemeente-architect werd tijdelijk belast de heer Ids. de Jong, Opzichter der gemeente-werken. ’t Baggeren van de Stadsgracht, vanaf de Koningsbrug tot aan de Kolk, werd voor f 1340 onderhands gegund aan H. T. de Jong te Oudehaske. De heer De Wolf pleitte aanbesteding, waar B. en geen voordeel in zagen. ’t Voorstel tot onderhandsche aanbesteding der levering van de noodige sanitaire artikelen voor de scholen 2 en 3, gaf soms aanleiding tot een oorverdoovende discussie. B. en W. stelden voor de firma R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam met bewuste levering te belasten voor de som van f 2840. De gemeente-architect en de directeur der gemeentereiniging hadden indertijd eenige scholen bezocht, waarin ’t closetstelsel was aangebracht met urinoirs. Als de beste leveranciers in die artikelen had men hun aangewezen drie firma’s in den lande, onder welke de genoemde Stokvis Zonen. Eenige raadsleden gaven te verstaan, dat men met opzet de Sneeker industrieelen had passeerd. De heer Ytsma wou publieke aanbesteding met aanwijzing van de firma’s van welke men de artikelen moet betrekken. 't D. B. zei dat de tijd voor publieke aan besteding te kort was, wijl de vacantie voor de deur staat en dat werk in dien tijd klaar moet worden gemaakt. Een voorstel van De Wolf, om publiek aan te besteden, werd verworpen met 10 tegen 4 stemmen, dat van ’t D. B. aangenomen met 10 voor en 4 stemmen tegen. Aan de firma Egbert Veen en Zoon viel de eer te beurt, de gemeente zoolang f 60000 te leenen tegen 5 pCt., ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Na een begrootingswijziging en een voorstel tot betaling uit den post onvoorziene uitgaven, kwam de quintessens van de agenda: Verzoek van Jakob v. d. Laan, om ontslag als secretaris dezer gemeente. Niettegenstaande de Raad had besloten dat adressant tegen 1 Aug. moest aftreden, wou de heer v. d. L. dien datum uitgesteld zien tot 1 Oct. wijl er anders tijd te kort schoot voor een tijdige regeling van zijn pensioen. De heer Blok wil zich niet tegen ’t voorstel van B. en W. verzetten, om v./d. Laan volgens zijn verzoek op 1 Oct. te ontslaan. Maar in verband met ’t onderzoek ter secre tarie, beschouwt de heer Blok dat voorstel niet conform. Er zijn dingen aan het licht gekomen, zoo raar, dat van eervol ontslag eigenlijk geen sprake kan zijn. Mij komt 't echter onverstandig voor, als wij dezen man gewoon „ontslag” gingen geven. Dan kwam hij misschien in beroep bij Ged. Staten en van daar ging het naar de Kroon. Dan zouden we ’t begin wel, einde niet kunnen zien. Ontslaan we hem eenmaal tegen 1 Oct., dan zijn we van hem af en zijn plaats kan spoedig weer worden vervuld. Druk werd daarna gediscusseerd door de h.h. De Wolf, Bakker en Ytsma. Eerstgenoemde pleitte tegen „eervol”. De wethouder Westra beschouwt dat heele „eervol” als een vormkwestie. Dr. Bouma wekt het medelijden op voor den man, die wegens ziekelijken toestand ont slag moet nemen. 't Gaat niet aan, zegt de oudste wethouder, tegen de meening van de medici in, hierbij in oppositie te komen. De heer Zelvelder roept de clementie van den Raad in, tfbor den man, die weggaat in diepzieken toestand. „Wie zonder zonde is”, roept de heer Z. met zijn bekende krachtige stem, werpe den eersten steen op hem. De heer Blok meent zich genoeg gerecht vaardigd te hebben, nadat hij nog bad mee gedeeld dat v. d. Laan wordt beschuldigd van declareeren zonder grond en valschheid in geschrifte. De Voorzitter: daar moet ik tegen protes- teeren, dat staat niet in ’t rapport. De heer Dwarshuis weet mee te deelen, dat alle ambtenaren ter Secretarie indertijd Het doel der vredescongressen. Voor hen die voor de vredesbeweging ijve ren, zijn het voorjaar en het najaar steeds belangrijke jaargetijden. Het is dan het tijd perk der Congressen, nationale en internatio nale, waarop de vredesvrienden zich vereeni- gen, om met elkander te bespreken, wat in het laatste jaar geschied is, en om uit dat verleden leering te trekken voor de naaste toekomst. De Vredescongressen zijn veelal een kenmerk van den vooruitgang der be weging. De talrijkheid en hoedanigheid der deelnemers, de belangstelling die het Congres in de pers ondervindt, de belangrijkheid der onderwerpen en der daarover gevoerde be raadslagingen, al deze punten zijn in de verblijdend getuigenis, dat „Vrede door Recht” meer bij de bevolking van alle landen bemoedigende belofte ook, en egoistische inter- van heden op den duur plaats zal moeten maken voor een eer lijke, ethische en tegelijkertijd het nationale welzijn bevorderende internationale samen- werkingspolitiek der toekomst. De nationale vredescongressen, die in het voorjaar, en de internationale vredesbijeen komsten, die in het najaar plegen te worden gehouden, hebben voornamelijk een propa gandistisch karakter. Hun nut bestaat in de eerste plaats ten opzichte van de vertegen woordigers der buiten het centrum der Ver- eeniging gelegen afdeelingen, en ook ten op zichte van de buitenstaanders, helaas nog altijd het groote publiek. Nieuws wordt op de Congressen zelden gehoordwat gespro ken wordt, kan men meestal elders beter en zaakkundiger lezen. De leiders der beweging, die van de uitgebreide litteratuur over het algemeen goed op de hoogte zijn, en die geen redevoeringen noodig hebben om hun geest drift en ijver hoog te houden, zouden dan ook zonder Congressen hun taak even goed vervullen. Voor hen daartegen, die in de kleinere gemeenten de pionniers der beweging zijn, veelal nog door de groote meerderheid hunner plaatselijke medeburgers met een medelijden- den glimlach als „utopisten” worden bespot, zonder dat zij in hun woonplaats een kring van overtuigde vrienden hebben die weder- keerig door geestdrift en onderlinge vriend schap elkander tot volhouden en steeds grootere krachtontwikkeling aansporen, voor hen werkt zoo een nationale of international vredesbijeenkomst verfrisschend en versterkend. Dat de vredesbeweging, verre van eenzijdig te zijn, een ethische, een economische, een juridische zijde heeft en dat de voorstanders dezer verschillende richtingen gezamenlijk mede arbeiden in één groot geheel, zal hun na deze Congressen weder des te duidelijker zijn gé wordén, evenals de geestdriftige samenwerking van zoovelen van verschillende levensbeschou wing, ouderdom en maatschappelijken stand weder het geloof verhoogen zal, dat de „uto pie van heden” inderdaad zal worden de werkelijkheid van morgen, naar Frédéric Passy’s beroemd gezegde. „Woorden, geen daden, is het na een Congres regelmatig terugkeerend brommend antwoord van hen, die zich voorstanders van den vrede noemen, maar door hun sceptische opmerkingen den goeden invloed van iedere enthousiaste uiting helaas al te zeer temperen 1 Het zij toegegeven Maar zijn deze „woorden” niet een onmisbare voorwaarde, om tot „daden” te geraken Bevatten deze „woorden” niet in zich een belofte van latere „daden” Zullen niet, wanneer door de „woorden” der vredespropagandisten in alle landen gevormd is een krachtige open bare meening die een ethische internationale politiek, een goede verstandhouding en een internationale rechtsorganisatie tusschen de Staten eischt, dank zij deze propaganda, de Regeeringen onze wenschen in „daden” moeten omzetten Bolswardsche Courant j op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1