Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 2 Augustus. w Verschijnt Donderdags en Zondags. 1914. 53ste Jaargang. No. 62. Een ernstige raadgeving. w. üit deRaadszaal. Ergerlijke Partijbenoeming. I VOOR Afzonderlijke schrijven 8. en f 5525.475 - 5192.89 de Com- (rapport der aan D. TERHENNE. C. W. EISMA. H. J. BOERSMA. As. VIS. Bolsward, 1 Augs. 1914. Vergadering op Donderdag 30 Juli 1914. Getrokken nummers. 27 2 2 3 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Datum van aflossing. 2 Jan. 1915 1 Nov. 1914 30Sept. 1914 24 Jan.1915 76-14-8-37 30Sept.l914 116-32-18- 89-80 Bedrag, f 28.000 - 14.000 - 14.000 - 5.500 - 47.000 - 61.000 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. zuivelschool. Door verandering is eenige ver- hooging van huursom bedongen, doch deze ging in met Jan. 1914. Daar over 1913 ook reeds een deel der verhooging was betaald, moet dat bedrag weer in ’s Rijks kas terugkomen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Pensioengrondslagen. Voorgesteld wordt den pensioengrondslag voor A. van der Meel, agent van politie 2e klas vast te stellen op f 250, voor T. Faber, idem, op 275, voor W. van Straten, gemeente- architect op f 1600, dit laatste met ingang van 1 Aug. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Goedkeuring rekening 1913 van missie weg BolswardHarlingen begrootings commissie.) De Commissie rapporteert dat baar onder zoek tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven, waarom zij voorstelt de rekening goed te keuren. De ontvangsten op uitgaven wanneer heeft, ze te halen. Wanneer hier geen candidaat was geweest, die krachtens zijne verrichte werkzaamheden, gesteund door de aanbeveling van B. en W zedelijk recht had op de benoeming, wij zouden geen woord er over spreken, dat een katholiek secretaris was benoemd. Integendeel, wanneer de heer Beijer katholiek was geweest, hij had onze stem gekregen. daar gebouwd heeft, de weg gebaand is voor meerderen. Hij hoort dat deze woning wordt ingericht voor boerderij, waarom hij in de voorwaarden wenscht opgenomen te zien, dat er een gierput moet worden gemaakt, wijl anders de slooten zullen vervuilen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. verschillende voorwaarden zullen stellen, gelijk steeds voor er vergunning tot bouwen wordt gegeven. Practisch vindt hij dus beter dat B. en W. rekening houdende met den toestand, de voorwaarden stellen. De heer Keikes zou daarin kunnen mee gaan, als de bouwverordening niet voorschreef dat de Raad vrijstelling kan verleenen van art. 1 ten 2en onder te stellen voorwaarden. Stelt de Raad dus niet die voorwaarde, dan gaat adressant vrij uit. De Voorzitter meent dat dit meer ziet op rooiïng enz. De voorwaarden van bouwing worden steeds vooraf vastgesteld door B. en W. en wordt daaraan niet voldaan, dan wordt er geen vergunning tot bouwen gegeven. Na eenige discussie wordt het adres inge willigd met 9 tegen 4 stemmen, de heeren Eerdmans, Keikes, Praamsma en Wierema. 11. Benoeming Gemeente-Secretaris. De aanbeveling bestaat uit de heeren: D. Beijer, le Ambtenaar ter Secretarie te Bols ward, T. de Vries, Hoofdcommies ter Secretarie, Wormerveer. De heer G. A. van Helvoort wordt benoemd met 8 stemmen, de heer D. Beijer alhier, bekwam 5 stemmen. Daar de benoemde niet op de aanbeveling stond en de lijst der solli citanten niet meegedeeld is, wisten wij niet de woonplaats. Later werd ons meegedeeld dat hij te Woerden woont. De regeling van infunctietreding wordt aan B. en W. overgelaten. De heer Boersma vraagt bij de rondvraag ’t woord, en ofschoon hij uit de stad was, wil hij toch bij de vreeselijke ramp die onze stad heeft getroffen door den brand in de fabriek van de heeren Kingma, zich verplaatsen in den toestand, die bij het uitbreken van dezen brand heerschte. Hij wil hulde brengen aan de kranige houding van het brandcollege. Bij ervaring weet bij wat in zulke oogen- blikken van de brandweer wordt grëischt en dat onze stad voor nog grootere ramp is bevrijd, dat meent hij, is te danken aan onze brandweer. Een woord van hulde is daarom hier wel op zijn plaats. (Applaus). Sluiting der vergadering. INGEZONDEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Batig saldo f 332.585 Tevens brengt de Commissie onder de aan dacht, of het niet wenschelijk zou zijn met een stofwerend middel op de wegen een proef te nemen. De Voorzitter deelt mee, dat bij de gemeente- reiniging een onderzoek is ingesteld naar het kostenbedrag om de wegen in en in de nabij heid der stad stofvrij te maken. Hij wil omdat dit onderzoek nog gaande is, voorstellen, de opmerking der Commissie nog niet aan de Commissie van den weg over te maken, maar hiermee te wachten tot de behandeling der begrooting. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd, en ’t overige deel van het voorstel wordt aangehouden. 7. Adres inzake oprichting vereeniging van Ned. Gemeenten, met advies van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren om hun college te machtigen de eerste vergadering bij te wonen en dan te zien of toetreding wenschfelijk is. De entree kost f 9,de contributie bedraagt f 35.—. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Uitlatingen geldleeningen. Jaar van leening. 1896. 1900. 1910. 1913. 1908. 1909. en dus met een batig saldo van f 7.604.64 wordt gesteld in handen eener Commissie, de heeren Oosterbaan, Praamsma en Terhenne. 3. Vaststelling kohieren schoolgeld. Het kohier van school no. 1 bedraagt f248.15 en dat van de school voor m.u.l.o. f 208.50. Met algemeene stemmen alzoo vastgesteld. 4. Wijziging gemeente-begrooting B. en W. stellen voor den post reis- verblijfkosten voor ambtenaren te verhoogen met f 170. Deze verhooging is noodig door de oproeping sollicitanten voor plantsoen- wachter, architect en secretaris, terwijl ver wacht wordt dat dit jaar ook nog een vacature bij het onderwijs ontstaat. Met algemeene stemmen werd de verhooging toegestaan. Dan werd nog voorgesteld om terug te betalen aan het Rijk een bedrag van f 5.64 sla te veel ontvangen voor huur der Rijks- merkingen van Verordening ter visie gelegd. i. Een voorstel B. en W. omtrent de in vordering en heffing der leges. Wordt ook ter visie gelegd. Een concept verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten. Hierop zal worden ingewonnen het advies der gezondheidscommissie en overigens ter inzage gelegd. k. Een verordening omtrent ziekten en ontsmetting. Ook hiervoor moet advies der Gezondheids commissie worden ingewonnen en overigens wordt het ter visie gelegd. l. Een voorstel van den Burgemeester als hoofd der politie, zijnde een verordening regelende de samenstelling en bezoldiging der politie. De Voorzitter stelt voor deze verordening in handen te stellen eener Commissie van’3 leden. Dit wordt goedgekeurd en bij stemming worden tot leden dezer Commissie benoemd de heeren Eisma, Keikes en Oosterbaan. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Proces-verbaal kasverificatie. Wordt ter visie gelegd. 2. Aanbieding gemeente-rekening 1913. Deze rekening met een ontvangst van f 145.095.26 z/ uitgaaf - 137.490.62 Het Alg. Handelsblad schrijft over den financieelen crisis hier te lande, dat, ten kantore der Nederlandsche Bank heeft een langdurige conferentie plaatsgevonden met de voornaamste personen uit de financieele wereld, waarin de toestand die door de verwikkelingen der laatste dagen is ontstaan, onder de oogen is gezien en waarin de maatregelen werden besproken die genomen zouden kunnen worden, hetzij om het geschokte vertrouwen te her stellen, hetzij althans zooveel mogelijk aan de eischen van het oogenblik te gemoet te komen. De besprekingen in de bankiers-conferentie hebben zich, naar het schijnt, in hoofdzaak in deze richting bewogen, dat men naar middelen heeft gezocht om de vrijheid van beweging der Nederlandsche Bank, dit plecht anker van ons crediet, zoo groot mogelijk te maken. Zooals bij de bespreking der jongste bankstaten werd opgemerkt, staat onze centrale credietinstelling er op het oogenbük gelukkig uiterst sterk voor. De goudvoorraad ad f 161 millioen is f 16 millioen grooter dan verleden jaar en f 17 millioen grooter dan twee jaar geleden. De Bank beschikt bovendien over f 20 millioen in goud betaalbare buitenlandsche wissels enz. tegen f 13i/2 millioen verleden jaar en f 183/4 millioen vóór twee jaar. Haar verbintenissen waren vóór het intreden der jongste moeilijkheden op de geldmarkt aan zienlijk kleiner dan in de overeenkomstige periodes van vorige jaren. Het beschikbare metaalsaldo bedroeg aan het einde der vorige week f 41,29 millioen, hetgeen zeggen wil dat de Bank volgens de thans vigeerende be palingen gerechtigd was nog voor 21/? maal dit bedrag, zegge voor ruim f 103 millioen, bankpapier in omloop te brengen. Intusschen is het in ernstige tijden als wij thans mee maken gewenscht, op alle mogelijke gebeurte nissen bedacht te zijn. Wil de Bank de rol die haar op momenten als het tegenwoordige is toebedeeld, zoo krachtig mogelijk kunnen vervullen, dan kan het wenschelijk zijn dat het bedrag aan bankpapier, dat zij voor de behoeften der circulatie beschikbaar mag stellen, nog grooter is dan het aanzienlijke quantum waartoe zij krachtens haar tegen woordige uiterst sterke positie reeds ge rechtigd is. Reeds hebben zich hier te lande eenige teekenen van groote nervositeit voorgedaan, zooals het opvragen van vrij aanmerkelijke bedragen bij de Rijks Postspaarbank e.d. Indien men zich niet noodeloos ongerust maakt en dergelijke onzinnige opvragingen achterwege laat, dan is de hoeveelheid bank papier, die de Nederlandsche Bank op grond der vigeerende bepalingen ter beschikking van het verkeer kan stellen, onder alle om standigheden meer dan voldoende. De onder vinding in tijden wanneer het publiek alle bezinning verliest, heeft echter bewezen, dat er momenten kunnen komen waarop de behoefte aan ruilmiddelen plotseling tot in het rede- looze stijgt, n.l. wanneer men geld gaat op potten en dus de circulatie plotseling van groote middelen wordt ontbloot. 1 Sept. 1914 Van deze uitlotingen zal op de gewone wijze bekendmaking geschieden. 9. Voordracht ter benoeming van 2 leden voor hel College van Zetters (aftredende leden de heeren B. F. Wartna en T. Y. de Boer.) De Voorzitter deelt mee dat voor elke vacature een tweetal dient te worden opge maakt, en verder dat reeds zitting hebben de heeren H.J. Boersma en W. Harkema, terwijl verder reeds op de candidatenlijst staan de heeren J. E. van der Werf en S. Baarda. Benoemd wordt in de eerste vacature de heer B. F. Wartna als le candidaat en de heer J. Albada Jelgersma bij 2e vrije stem ming als 2e candidaat. In de 2e vacature wordt als le candidaat benoemd de heer T. Y. de Boer, en als 2e candidaat, na vele stemmingen, herstemming en zelfs bij loting de heer F. R. Feenstra. 10. Een verzoek van B. de Jong om ont heffing van artikel 1 ten 2e der bouwverordening met advies van Burgemeester en Wethouders. Adressant verzoekt ontheffing van art. 1, 2°. der Bouwverordening, dat voorschrijft dat alleen aan bestaande straten mag worden gebouwd. Hij wenscht een woning te doen bouwen aan de Cnossenlaan naast het buis van Ydema aldaar. B. en W. adviseeren dat er geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van dit adres, op te stellen voorwaarden o.a. dat de woning 1 Dec. a.s. gereed moet zijn. In het belang van adressant vragen B. en W. urgente behandeling. De urgentie wordt verleend. Den heer Keikes blijkt het, dat nu Ydema Alle 13 leden waren tegenwoordig. De notulen der twee voorgaande vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutiën van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de onderhandsche verpachting van een perceel vischwater, aan A. Draaisma en van den afstand van grond aan J. van Anholt. b. Een schrijven van Ged. Staten, meldende dat het verhuren van een gedeelte schoolgebouw voor een te houden Handels- cursus niet door hun college behoeft te worden goedgekeurd. c. Een schrijven van den heer W. van Straten, dank zeggende voor zijn benoeming tot architect, en berichtende dat hij die benoeming aanneemt. d. Adres van J. Nawijn verzoekende opnieuw in huur den tuin, door hem gebruikt op dezelfde voorwaarden, voor 5 of 10 jaren. e. Adres van K. Wallinga, verzoekende het perceel land bij hem in huur, weder te mogen huren op dezelfde conditiën. f. Adres van D. Feenstra, verzoekende een strookje- grond voor het maken van een stoep. Alle 3 adressen in handen van B. en om advies. g. Van de Commissie van den weg BolswardHarlingen de begrooting voor 1915. Deze zal bij de gemeente-begrooting be handeld worden. h. Een ontwerp omtrent het heffen en invorderen van rechten ter secretarie, aangaande den Burgerlijken Stand, waarbij eenige be den heer C. W. Eisma. en nota bemerkingen worden Bij alle betrekkingen mag steeds enkel en alleen naar capaciteiten worden gezien. Toen B. en W. op de voordracht voor architect, 3 antirevolutionairen plaatsten, is geen woord van protest gehoord, omdat wij onvoorwaardelijk aannemen, dat B. en W. de besten uit de sollicitanten hadden gekozen en dus het gemeentebelang het meest gebaat was met deze oogenschijnlijk partijdige voordracht. Maar hier stonden de zaken anders. Terwijl B. en W. krachtens gedane ondervinding en na ernstige overweging meenden, dat het gemeentebelang het meest gediend werd, door den heer Beijer als no. 1 op de aanbeveling te zetten, gaan 8 raadsleden buiten de aan beveling om, een ander benoemen. Voorwaar, hier kan met den meesten ernst gesproken worden van eene ergerlijke partij- benoeming. Een woord van protest mag in dezen niet achterwege blijven. De ondergeteekenden aarzelen niet, deze krachtige uitdrukking te bezigen ten opzichte van de benoeming van een secretaris dezer Gemeente, in de raadsvergadering van Don derdag j.l. Wat toch is het geval? Op de aanbeveling van Burgemeester en Wethouders stond als no. 1 (niet alphabetisch gesteld) de heer D. Beijer, eerste ambtenaar ter secretarie alhier. Een man, die, 't werd zelfs door mede-sollicitanten volmondig uit gesproken, in de ambtenaarskringen hoogst gunstig staat aangeschreven. In het afgeloopen jaar werd door hem hier een reuzenarbeid verricht. Tal van ver ordeningen, instructies enz., wij noemen maar de omvangrijke pensioen-verordeningen, werden door hem met de meest mogelijke accuraatheid ontworpen en in elkaar gezet. Al de raadsleden weten, wat deze ambtenaar hier heeft gepresteerd. En trots dit alles wordt hij, die door B. en W. wordt aanbevolen als de meest geschikte candidaat, opgeofferd aan het partijbelang. De Anti-revolutionairen en zelfs een Christelijk-Historische raadsleden namen dit bedrijf mede deel. O, men heeft het herhaaldelijk gezien, dat, een politieke partij de meerderheid tracht, zooveel mogelijk buit binnen Bolswardsche Courant n I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1