Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 6 Augustus. w, 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 63. BINNENLAND. V er vloekt bedrij f. VOOR afzonderlijke van man van wraak, verlangen door een catastrophe, dan de wereld flesch, Ook andere en zou toch redelijk de weigering op oorlogsverklaring men ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vernemen, bedragen die vergoe- voor de O. N. om zilver terug ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. enz. gevorderd worden. Maar wie durft voor spellen, dat het zelfs ooit hiertoe zal komen? Er bestaat dus niet de minste aanleiding, om zich door sensatieberichten te laten veront rusten. N. R. Cl. aan zilvergeld. men vernemen is er heden een zeer aan zilvergeld aangemunt, zoodat weer voldoende wisselgeld aanwezig Het oorlogsmonster heeft wederom den weerzinwekkenden kop opgestoken en dreigt ditmaal een ontzettend bloedbad te zullen aanrichten, schrijft Oostergo. Wij vervloeken dit schandelijk bedrijf van menschen die zich tot beschaafde volkeren willen rekenen. Het redeloos gepeupel schreeuwt in zijn brooddronkenheid om wraak, om oorlog en de vorsten zien er een verlangen van «het” volk in. Schandelijk bedrijf Mij wordt niets bespaard, riep de Keizer Frans Jozef uit toen zijn opvolger werd ge dood. Had hij dan althans het goede voor beeld gegeven en Europa deze slachting be spaard. Want dit staat vast, het onrecht dat Oosten rijk meent te moeten keeren, is geen milli- oenste van het nadeel dat Oostenrijk daar mede aan de geheele wereld berokkent. Wij dienen af te wachten wat er komen zal, doch wij spreken onzen afschuw uit over het bedrijf dier enkelen, welke het wagen geheel Europa in de waagschaal te stellen ter wille van een onbeduidend zaakje, als het Servische. Wij sluiten ons aan bij hetgeen dezer dagen Het Vaderland schreef Zeker het was heel brutaal van het kleine Servië om nog een weinig te durven tegenspartelen, nadat het machtige Oosten rijk met zoovele woorden had verklaard vóór Zaterdag zes uur moet gij u zonder eenige reserve aan al mijn eischen onder werpen of mijn leger staat gereed om u te vermorzelen. Maar had men die brutaliteit niet op andere wijze kunnen straffen dan Europa bloot te stellen aan verschrikkelijker misschien ooit heeft aanschouwd Servië dacht mogelijk nog wel heel toe schietelijk te zijn, omdat het terstond alles heeft toegegeven, behalve op dat ééne punt, dat het in strijd achtte met landswet zelfstandigheid. Oostenrijk zijn en niet op grond van dat ééne punt tot een overgaan. Er is toch ook nog iets, dat scheidsrechterlijke uitspraak noemt. Het zal Servië duur te staan komen. Is echter Oostenrijk zich niet bewust de groote ellende, die het oproept Men mag wel spreken van verblindheid. Het is nog slechts eenige weken geleden., dat de //eerbiedwaardige” Keizer zoo ernstig ongesteld was. In tal van bladen kon men lezen de dood van Frans Jozef zou de ergste ramp zijn die ons kon overkomen. Voor die ramp bleef men gelukkig bespaard. De Keizer herstelde. Was echter de vereering voor den oudsten vorst van Europa zoo groot geweest als men het toen deed voorkomen, men zou hem onder deze omstandigheden niet onder de toejuiching van het volk een zoo weinig gewettigde en daardoor gruwelijke oorlogsver klaring hebben voorgelegd. Eerbied voor eerbiedwaardigheid is in deze ver te zoeken. In het oorlogslexicon komt het woord «eerbied” trouwens alleen voor als uiting van respect voor de dommekracht van levend en dood strijdmateriaal. Wie bekommert zich in zoo'n tijd om monumenten van wetenschap én kunst, van industrie, van beschaving. Alles wordt weggemaaid als het koren voor de maaimachine. En die vernieling moet geschieden door de legers, die noodig waren om den vrede te bewaren. Bij vorstenbezoeken, bij alle officieele gelegenheden, waar de macht- hebbenden aan het woord kwamen, werd getoost op den vrede als einddoel van het streven der groote Mogendheden. Wie lacht daar Voor het oogenblik is de valsche klank van de vredesbazuin verstomd. Wat zal men du doen Nu zal men in de kerken gaan en Gods !6gen afsmeeken op het wapengeweld. Scharsterbrug, 1 Aug. Tengevolge van het mobilisatiebesluit zijn ettelijke personen, werkzaam op de fabriek //Hollandia” alhier, voor militairen dienst opgeroepen. Naar wij vernemen, zal aan de gezinnen dier opgeroepenen vanwege de fabriek elke week f 8 worden uitgekeerd zoolang het ver blijf onder de wapenen van het personeel duurt. Lemmer, 1 Aug. Met het oog op den kritieken toestand hebben B. en W. onzer gemeente de kermis, welke in de volgende week alhier zou worden gehouden, afgelast. Sommige kermismannen die hun tenten reeds hadden opgesteld, moesten weer afbreken. Witmarsum, 2 Aug. Alhier en in de Zuster dorpen Arum, Kimswerd, Pingjum en Makkum circuleeren lijsten contra het verbod om in de e.v. Raadszitting tusschen Art. 10 en 11 der Politieverordening in te lasschen, dat het met ingang van 1915 verboden is op de dorps buurten bet kaatsspel op Zon- en feestdagen uit te oefenen. Voorstanders ervan meenen dat dit meer dan 100-jarig recht van bestaan zoo maar niet mag verboden worden. Op de lijsten wordt druk geteekend. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Franeker. Heden zijn wij niet in staat een marktbericht te leveren, daar er vandaag, tengevolge de gedrukte stemming, totaal geen handel is geschied. De kermis, die heden eindigt, heeft mede een ontzettend doodsch verloop. De aangepl^kte telegrammen, waar voor massa’s belangstellenden den oorlog be spreken, vragen meer attentie dan de kermis attracties. De groote jongenskaatspartij, waar aan Belgen zouden deelnemen en welke heden zou plaats hebben, is noodgedwongen ook verdaagd. O. N, Vaststelling maximum-prijzen. Naar men verneemt, bevat de lijst van artikelen met maximum-prijzen, die aan de burgemeesters is toegezonden, een prijsbepaling van suiker op 55, brood 18 tot 22, zout op 9 cent het kilode boterolie op 69 cent de en rijst op 25 cent het kilo. komen op die lijst verschillende levensbehoeften tegen ongeveer de gewone prijzen voor. Alg. H. Gein Duitsch ultimatum aan Nederland. Blijkens bij de beste bron ingewonnen informatiën kunnen de berichten, als zoude door Duitschland aan Nederland een ultimatum gericht zijn, op de meest stellige manier worden tegengesproken en kan hieraan toe gevoegd, dat Duitschland geen verandering heeft gebracht in zijn voornemen om de Nederlandsche neutraliteit te eerbiedigen. Alg. H. Gebrek aan werkkrachten? Wij vernemen, dat, terwijl in den land-en hooibouw door de mobilisatie een groot gebrek aan arbeidskrachten is ontstaan, de Amster- damsche Arbeidsbeurs zoodanig bestormd wordt door diegenen, die door de economische crisis werkloos zijn geworden, dat de politie noodig was om de orde te handhaven. Zeker zullen onder die honderden velen zijn, wier arbeids kracht nuttig kan worden aangewend op het land. Op mondelinge, telefonische of schrifte lijke aanvraag geeft de Arbeidsbeurs kosteloos hare bemiddeling. Alg. H. Zonderlinge geruchten. De zonderlingste sensatieberichten doen telkens de rondte. Zoo spreekt men thans hier en daar van een oproeping van den landstorm. Het schijnt geen overbodige moeite, er op te wijzen, dat zelfs de plakkaten, waarbij de machtiging daartoe verleend wordt, nog niet zijn aangeplakt, terwijl toch die aanplakking nog evenmin de oproeping zelve zou beteeke- nen, als de bekendmaking van de inkwar- tieringslijsten de inkwartiering zelve. Op zoo danige machtiging toch zou nog moeten volgen de //vordering” tot oproeping. En zelfs deze zou dan wellicht nog slechts op enkele groepen lieden beneden de 40 jaar betrekking hebben. Artikel 6 der Landstormwet (waarmede men de nadere uitwerking in de Landstorminstructie vergelijke) spreekt niet van //oproepen”, maar opmerkenswaardige nuance van //doen oproepen” tot werkelijken dienst, en dan nog slechts //wanneer, waar en naarmate het belang der landsverdediging dit vorderen mocht”. Bovendien zou uiteraard van het gros der opgeroepenen niet veel meer dan graafwerk een te krijgen «Wat dan?” redacteur. «Hoepel op!” werd hem toe-gesnauwd. Hetgeen deze, al fietsende, deed. Onze redacteur heeft tot dusver een goed- koope dag gehad. Hij is benieuwd hoelang dit stelsel van niet-betalen zou kunnen duren, wanneer hij aldus met zijn munt-papiertje van tien gulden bleef coquetteeren. Hel hoofd koel houden. De Tel. doet een beroep op den nuchter- heidszin onzer landgenooten. Wij zullen de laalsten zijn zegt het blad om den ernst der tijden te ontkennen, doch uit de gegevens waar over wij beschikken en die ons uit de allerbeste bron geworden, blijkt ons, dat de toestand zoodanig is, dat er voor Nederland geen onmiddellijk gevaar dreigt. Mits men natuurlijk zijn hoofd koel houdt. En dat dit geschieden zal daarvan zijn wij, na de uitstekende maatregelen door de Regeering genomen, ten volle overtuigd. Met volkomen gerustheid gaan wij de toekomst te gemoet. Onze grenzen worden streng bewaakt en wie onze neutraliteit zal trachten te schenden, weet dat hij een vastberaden volk tegenover zich vindt. Geeft onze militaire situatie, die door de omliggende legers en vloten geëer biedigd zal worden, dus geen reden tot ongerustheid onze economische toe stand is gelukkig van dien aard, dat wij daarover ons niet behoeven op te winden. En toch is het, alsof een plot selinge krankzinnigheid de menschen bevangen heeft. Dat er in de eerste maanden en het is absoluut uitge sloten dat de kritieke toestand langer dan eenige weken duurt gebrek aan levensbehoeften zal ontstaan, kunnen wij op grond van een door ons ingesteld onderzoek, pertinent tegenspreken. Er is van alles genoeg en voor ge- ruimen tijd. En wat onze geldmidde len betreft ’t is eenvoudig krankzin nig de angst, die men thans heeft voor het anders zoo geliefde papieren geld. Wij zullen het nog eens en als het noodig is nog eens en eiken nieuwen dag herhalen de positie van de Neder landsche Bank is zóó sterk, de goud voorraad zoo groot, dat wij geen oogen blik bevreesd behoeven te zijn, dat het bankpapier ook maar één oogenblik zijn waarde zal verliezen. DwazenWant is een gulden ten slotte ook maar iets meer waard dan 46 cent Al die «runs” op de banken is een voudig het werk van menschen, die hun hoofd kwijt raken, anderen aansteken en daardoor ten slotte een toestand zullen scheppen, die een onmogelijkheid zou zijn als wij de zaken met Hollandsche nuchterheid onder de oogen hadden ge zien. Of zijn wij, die altijd prat er op gaan, dat wij bij uitstek koelhoofdig zijn, ten slotte toch niets meer dan een hersen- looze massa, die als kinderen bang wor den voor een spook, een angst toonen, waarover wij over enkele weken ver moedelijk hartelijk zullen lachen Roode Kruis. Te Maastricht is gisternamiddag de voor malige Augustijnenkerk door het Roode Kruis, waarvan de burgemeester voorzitter is, en onder leiding van dr. Brocx, daarin bijgestaan door drie gediplomeerde verpleegsters, een colonne van het Roode Kruis en twintig dames, die zich als vrijwillige verpleegsters hebben aangemeld, als Roode Kruis ziekenhuis geopend, 's Avonds zouden er 60 bedden zijn. In 24 uren is de geheele inrichting tot stand gekomen. N, R, C, aan gezinnen van Milic'ens en Landweermannen. Wij zijn gemachtigd mede te deelen dat de vergoedingen die ingevolge de artt. 84 der Militie-wet en löbis van de Landweerwet worden uitbetaald aan de gezinnen, waarvan de kostwinners zich onder de wapenen bevinden, even goed worden uitbetaald gedurende de mobilisatie, zooals in die artikelen staat vermeld. De requesten voor het bekomen van eene dergelijke vergoeding moeten tijdens de strijd macht gemobiliseerd is niet worden gericht tot den M. v. O., doch gericht tot en inge diend bij den burgemeester van de woonplaats van het gezin. Naar wij dingen voor de milüciens f 1.en landweermannen f 1.50 per dag. Humor in casa. Het Alg. H. schrijft Men spreekt liever niet over vermakelijke voorvallen in dagen van grooten ernst. Maar dat er velen van het publiek van hun ver dwazing nog niet genezen zijn, bewijst wel het volgende feit hoe een onzer redactie leden heden een goedkoopen dag bad. Hij fietste hedenochtend van buis, door den gebrekkigen treinenloop daartoe gedwongen, en vergat klein zakgeld bij zich te steken wel had hij een muntje (de gelukkigevan tien gulden, zorgvuldig weggeborgen in zijn portefeuille. Aan den eersten den besten tol gemerkte hij zijn gemis aan klein-geld. De tol baas snauwde hem echter woedend toe, toen de fietser hem van het flapje van tien gulden sprak. r «Ik laat je niet door!” riep de den tol. - «Ik ben toch woordde de ander. Dit hielp werkelijk; de tolboom ging open, en de fietser mocht zijn weg naar Amsterdam vervolgen zonder een cent te hebben betaald. In stad gekomen was hij hongerig en een Hollander I” ant- De schaarschte Uit Amsterdam meldt i Naar we vernemen is groot bedrag er morgen zal zijn. Nogmaals echter meenen wij er op te moeten aandringen, in het belang van den goeden gang van zaken, de Nederlandsche Bank zoo min mogelijk in haar bedrijf te bemoeilijken. Wie niet dringend behoefte heeft aan zilver geld, onthoude zich voorloopig van wisselen. Uit betrouwbare bron verneemt men, dat de Nederlandsche Bank het voornemen heeft, bankpapier in andere dan de tot nu bestaande waarden uit te geven. Bankpapier in grootere waarden dan de bestaande zou worden aange maakt, om uit te reiken aan hen, die voor schotten vragen van het dezer dagen gevormde garantiesyndicaat, en bankpapier in kleinere dan de bestaande bedragen zou worden uitge geven om te voorzien in de behoefte aan klein wisselgeld. Ten bewijze, hoe groot het gebrek aan zilvergeld is, zij gemeld, dat in enkele koffie huizen te Amsterdam wordt gevraagd, of men met zilver dan wel met papiergeld wil betalen is het laatste het geval, dan wordt men een voudig niet bediend. N. R. C. Ons Noorden schrijft over Groningen Met den oogst op het land staat het er treurig voor. Het koren en andere landbouw producten zijn gereed om binnen gehaald te worden, doch de boeren kunnen, wegens ge- biek aan personeel, hiermede niet beginnen. En paarden en manschappen zijn opgevorderd voor verdediging der grenzen van het vader land. De Duitsche veldarbeiders, die werkzaam waren in de gemeente Slochteren zijn met spoed naar hun vaderland vertrokken. Dezer dagen zijn duizenden werklieden, die in Duitsch land werkten, hier teruggekeerd, om onder de wapenen te komen, Zooals uit het bericht van de cokesprijzen blijkt is de prijs gisteren gestegen tot 65 cent. Verleden week was de prijs 36r/2 cents. Geeft de gemeente inzake bet verhoog^n van onderhoudsmiddelen wel een goed voor beeld Vergoeding dorstig; hij nam plaats voor een café en bestelde een broodje met een kwast. Toen het op betalen aan kwam (eerst had onze redacteur gegeten, de wijzeweigerde de kellner verontwaardigd het muntpapiertje aan te nemen. «We zijn hier geen wissel-kantoor” gromde hij onheusch. «Ik zou toch wel gaarne willen be talen 1” verzekerde de klant. - «Voor veertig cent verteren, en met blauw papiertje betalen, die streken kennen we al vroeg onze verzadigde Bolswardsche Courant op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1