Bolsward en Wonseradeel. Zondag 9 Augustus. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 64. 53ste Jaargang. 1914. Proclamatie. W aarschuwing*. BINNENLAND. INGEZONDEN. VOOR 4 fzonderlijke Posttna en X. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) de gelegenheid ,/tnontrez vos veroorzaakt waar tot hoogeren prijs N. Harl. Ct. Indien der aan deelingen blijkt, zal bij den betrokken winke- De Landweermannen op ’t voetbalterrein aan Militaire Kaatswedstrijd, van 3 personen deelnamen, vrij groot publiek woonde dezen spaargelden uit een absoluut veilig zijn men kunnen worden. Maar al was dat niet het geval, dan nog zou een poging van den Staat of van den vijand om zich door inbe slagneming der spaarbankgelden baar geld te verschaffen, absoluut geen resultaat kunnen hebben, omdat die gelden bij de spaarbanken niet in klinkende munt voorhanden zijn, maar in hypotheken of in niet dadelijk te realiseeren waarde belegd. Het publiek zal dus wijs doen bankpapier noch spaarbankboekjes met verlies van de hand te doen. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. N. R. Ct. bevat de volgende: De Burgemeester van Rotterdam maakt het volgende bekend: Een wet is aangenomen om in de bestaande omstandigheden vasthouding of prijsopdrijving van levensmiddelen, huishoudelijke artikelen of brandstoffen te voorkomen. Bij die wet wordt de mogelijkheid geopend om daar, waar voorraden worden achterge- houden of le hooge prijzen worden gevraagd, onmiddellijk en zonder eenige formaliteit de waren in beslag te nemen. Aan de na te melden Politie bureaux: Haagscheveer, Vinkenstraat, Meermanstraat, Hoflaan, Witte de Witbstraat, Aelbrecbts- klok, Charlois, Tolhuislaan en Nassaukade en bovendien voor Hoek van Holland aan de Hulp-Secretarie aldaar; is voor een ieder gelegenheid om monde ling of schriftelijk de namen op te geven van handelaren en winkeliers, die in strijd met ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Sneek, 6 Augs. Bij aanplakbiljetten werd hier heden bekend gemaakt, dat B. en W. hebben besloten, de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Ook de zeilwedstrijd, die bepaald was op 19 Augs. a.s., zal natuurlijk niet worden ge houden. Pingjum, 5 Augs. Na het gebruik van worst, geleverd door een slager alhier, werden enkele gezinnen onwe], weer anderen deerde het gebruik niet. De worst is ter keuring opgezonden naar het Gemeentehuis. Hearenveen, 5 Augs. De oorlogsjammer heeft ook nog zijn humor. De familie van een landweerman alhier, die had moeten opkomen, kreeg heden het telegram//Ben gewond, M. de Red.! Aangezien er hier ter stede winkeliers zijn, die niet weten, dat in de 2de Kamer eene wet is aangenomen ten einde te voorkomen dat de prijzen van de levensbehoeften in deze dagen te hoog worden opgehaald, verzoek ik u onderstaande in uw blad te willen op nemen, opdat ook hier het publiek wete waaraan zij zich kan houden. Dankend voor de opname. Uw. Dw. andere maatregelen worden genomen, waartoe de wet de bevoegdheid geeft. Moeilijkheden kan men zich besparen door tegen de winkelruiten lijsten te plakken van de prijzen, voor de voornaamste artikelen te berekenen. x De Burgemeester vertrouwt dat alle goed gezinde neringdoenden er toe zullen mede werken om in deze moeilijke tijden de be volking te vrijwaren tegen onredelijke prijzen. 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, (w.g.) ZIMMERMAN. P r ij z e n. De Minister van Landbouw enz. heeft de volgende nieuwe lijst van maximumprijzen ter kennis der burgemeesters gebracht: koffie Santos f 1,16 per K.G.; Preanger f 1.76; thee f 2.20; suiker (witte geraffineerde) f 0.55; basterd (of bruine suiker) f 0.55; stroop f 0.35 roggebloem f 0.25; tarwebloem f0.25; boek- weitmeel f 0.25; wittebrood f 0.22; bruin brood f 0.20; roggebrood f 0.18; rijst (andere dan Java) f 0.25; gort f 0.28; boekweit- grutten f 0.25; havermout f 0.25; bruine boonen f 0.30; aardappelen 7 centen; zout 9 cent alles per K.G.; azijn 14 cent per flesch; boterolie per L. f 0.63; raapolie f 0.50; zeep (zachte, groene of gele) f 0.23 perK.G. soda 7 cent per K. G.; Petroleum 11 cent per L.; cokes 80 cent per H.L. turf (zware) per 10 st. 10 cent; lange turf per 10 stuks 12 cent. Nog schrijft het Algm. H. We hebben, in ons Avondblad van gisteren, een en ander gemeld over de prijzen van zout onder de maximumprijzen, vastgesteld door den Minister van Landbouw ter kennis van de burgemeesters gebracht, staat de post zout genoteerd voor negen cent per K.G., dat is 41/2 cent per pond. Desondanks heeft gisteren een kruidenier aan den Overtoom (de firma C a s p a r i s van der Laag) zijn klanten, die om zout ver legen zaten, dit artikel geleverd tegen vier cent per half pond. We hebben dezen win kelier opgezocht en hem gevraagd, hoe het kwam, dat hij een dergelijken prijs zijn klan ten kon berekenen. Ik kocht mijn zout in voor zeven cent per pond” luidde het antwoord, ,/wilt u, dat ik er geld bij leg? U moest u schamen, dat u hier komt klagen over anderhalve cent”. En toen: //U kunt uw half pond zout terug brengen, dan zal ik u er drie cent voorgeven. Morgen zijn de prijzen weer minder!” En een der vrouwelijke huisgenooten, die den winkel binnen kwam, hoonde ons: Z/U behoeft hier nooit weer in den winkel te komen! Bah I” Toen hebben we ons om nadere inlichtingen in deze levensmiddelenquaestie gewend tot een der bestuursleden van de Algemeene Winkeliers-Vereeniging. Een winkelier, meen den wij, die ons op dergelijke manier durfde te woord staan, moest zeker zeer sterk staan. Den term echter, dien dit bestuurslid be zigde voor de handelwijze van genoemde firma, zullen wij niet herhalen. Hij was echter van dien aard, dat wij ons verplicht achtten een en ander ter waarschuwing te publiceeren. Want onze zegsman constateerde, dat hij dien zelfden dag het zout had ingekocht voor drie cents per pond. Laat men er toch aan denken dat de prijs van zout voorloopig 6 ct. per zak van 50 K.G. is verhoogd en dat men, ook wat andere artikelen aangaat, zich niet door winkeliers laat beetnemen! De Nieuwe Courant schrijft: Het is misschien niet ondienstig te waar schuwen tegen de practijken van gewetenlooze lieden, die zullen trachten aan de spaarders hun spaarbankboekjes tegen geringen prijs afhandig te maken onder voorgeven, dat zij anders het bespaarde bedrag wel eens geheel konden verliezen. Zoo iets is ook in het buitenland wel voorgekomen, evenals men er daar ook eenvoudige menschen toe gebracht heeft bankpapier tegen veel minderen prijs in zilver of goud te verkoopen, hun wijsma kende, dat //papieren geld” weldra niets meer waard zou zijn. De Oostenrijksche regeering heeft toen be volen, dat dergelijke bedriegers wegens het met moedwil in omloop brengen van veront rustende berichten strafrechtelijk vervolgd zouden worden. Wij hadden vermoed, dat Nederlanders verstandig genoeg zouden zijn, om zich, wat dit omruilen van bankpapier aangaat, niet te laten beetnemen, maar wij hebben ons daarin blijkbaar vergist en wat het sjacheren met spaarbankboekjes aangaat, ook daarvan vernamen wij reeds gevallen. De spaarbankboekjes, zoo van de bijzon dere spaarbanken als de Rijkspostspaarbank, behouden volkomen hun waarde, omdat de volkenrechtelijk oogpunt en niet in beslag geno- Maar al was poging van was, dat geen rancunemaatregelen genomen zouden worden en slechts één persoon waar schijnlijk niet teruggenomen kon worden, doch zonder verband met de staking, in werkelijk heid 32 beambten aanzegging kregen van definitief ontslag, terwijl aan 45 anderen werd medegedeeld, dat zij bij voorkomende vacature of op 1 September a.s. bf in het loopende jaar geplaatst zouden kunnen worden. Voorts zou de Maatschappij zich wet hebben gehouden aan hare beloften om bij herplaatsing van het personeel geen onderscheid te maken tusschen afdeelings-bestuursleden en andere beambten, om het weder in dienst-stellen van het personeel overwegend te doen geschieden volgens het aantal dienstjaren en om de gehuwden het eerste in aanmerking te doen komenom geen nieuw personeel in dienst aan te nemen zoolang het oude personeel niet in dienst gesteld wasom op 1 Augustus om de 8 dagen een vrijen dag te geven, waardoor 25 personen meer noodig zullen zijn. Wat dit laatste betreft, wordt medegedeeld, dat nog vóór er iets bekend was van de mobilisatie, mr. Van Houten verklaarde, deze belofte niet te kunnen nakomen en dat de maandroosters voor Augustus waren opgemaakt op den ouden voet. Ook wordt medegedeeld, dat de H. T. M. zich niet hield aan de belofte om het terug genomen personeel weer op zijn oude plaats te doen komen. Alg. H. Met z’n vijven in de... W.-C.! Men schrijft uit Alkmaar aan het Alg. H. Een onzer kennissen reisde Maandag van Parijs naar Brussel met het doel naar Holland te komen. Toen hij des middags om half een voor de „Garde du Nord” stond, waren alle toegangen door sterke afdeelingen militai ren met de bajonet op het geweer bezet en niemand mocht naar binnen, daar alle be schikbare treinen voor militair vervoer moesten dienen. Na aldus een half uur gewacht te hebben, ging een van de afsluithekken open en langzaam drong het publiek naar binnen. Voor verreweg de meesten liep het echter op een bittere teleurstelling uit uAlleen zij, die voorzien waren van een door den /.Commissaire de police” geteekend en afgestempeld stuk, mochten van gebruik maken. Het bevel papiersI” bracht velen tot wanhoop. Het schijnt dat een dag te voren een annonce hieromtrent in de bladen had gestaan. De meesten echter schenen dit niet gelezen te hebben. Mijn besluit was echter genomen. Baat het niet, ’t schaadt ook niet, dacht ik en ik nam ’t gezegelde papiertje van den Minister van Koloniën waarop ik nog f 600 moest ontvangen uit mijn zak en drong naar den ingang. Hier moest onze man, evenals de anderen door een haag van soldaten gaan en zijn //bewijs”1 toonen. De eerste soldaten hadden het te druk met het controleeren van de anderen, doch midden in de haag bemerkte een der soldaten iets. Hij nam het papiertje uit de hand en wilde mij reeds met een vloek terug wijzen toen ik zei: z/c’est une ordonnance du Ministère de la Guerre pour entreé immerdialement dans le Croix rouge hollandais, je suis officier hollan- dais”. De soldaat liep er mede naar een officier en toen deze hoorde dat ik //officier hollandais” was, vond hij ’t papiertje met het stempeltje daarop meer dan prachtig. //Passez cher col- lègue! riep hij mij met een beminnelijk gebaar toe. Eenmaal in het station gekomen, kon ik plaats nemen in een stamp- en stampvollen trein. De //guichets” waren gesloten, en men behoefde dus geen kaartje te koopen. De reis was absoluut gratis, doch men reisde er ook naar! Ik kon mij met moeite tusschen de menschen dringen en was blij eindelijk een zitplaatsje (koffer van een der medepassagiers) machtig te kunnen worden. We zaten met z’n vij ven inde W. C. Toen ging het er op een hplletje van door... men kon zoo aan de vaart merken, dat het Parijsche Gemeentebestuur er niet rouwig om was ons kwijt te zijn. Als we halten en sta tions passeerden, dacht ik dat we ieder oogen- blik de rails uit zouden vliegen, zoo danste en schommelde de trein...” Voldoende benzine. Ter geruststelling van het publiek wordt verzekerd, dat de in het land aanwezige voor raad benzine ruim voldoende is om voor eenige jaren in de behoefte te voorzien, wees gerust”. Natuurlijk maakte men zich wel ter dege ongerust. Tot per telegraaf de opheldering kwam, dat men zich één letter had vergistmen had te lezen //Ben gezond”. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Een unicum. Sneek, 7 Aug. hielden hier heden de Kloosterstraat een waaraan 8 parturen Een wedstrijd bij. De Sneeker burgerij had de Militairen door het schenken van mooie prijzen in staat gesteld, deze Kaatspartij te organiseeren. ’t Ging er vaak warm toe, bij mooie slagen was men weer geheel enthousiast. Tegen zessen was de strijd beslist en konden de eerste prijzen (luxe voorwerpen) worden uitgereikt aan Tj. v. d. Berg van Witmarsum, J. Zaagmans van Makkum en B. Bijlsma aldaar. De premieprijzen verkregen C. Lemstra van Witmarsum, L. Kramer van Bolsward, en J. Bakker van Baard. 3e. Y. Bosma van Witmarsum, R. Meijer Bolsward en R. Feitsma Wommels. 4e. P. Zijlstra Bolsward, W. Kimswerd en T. Wiersma aldaar. 5e. D. Dijkstra Kimswerd, J. Yntema Corn werd en K. Boersma Pingjum. 6e. Tj. Hiemstra Wommels, B. Veltman en R. Nota Bolsward. 7e. R. Osinga, Witmarsum, H. Rolsma Makkum en 8. Postma aldaar. 8e. Th. Anema Zurich, D. Bouma Zurich en D. Postma Bolsward. De prijzen werden overhandigd met soms zeer leuke toespraken doordenreserve-luitenant, den heer Dijkstra, hoofd der school te Idskenhuizen, die daarna een wootd van dank bracht aan allen die tot 't zoo uitnemend slagen van dezen wedstrijd hadden bijgedragen. Korporaal Donker bracht de burgerij van Sneek nog een extra hulde voor de vriendelijke ontvangst van de Landweer, alsmede voor de van haar ontvangen cadeaux. Het spoorwegstation te Harlingen biedt een verlaten aanblik aan, waar slechts enkele treinen vertrekken. Over den afstand Harlingen Leeuwarden 8.8. wordt 50 minuten gereden, 's Morgens om 7.03 vertrekkende is men met veel oponthoud ’s avonds 9 uur in Amsterdam of Rotterdam, met de H.S.M. kan men om 1.13 vertrekken om met den sneltrein, die 3.58 uit Leeuwarden vertrekt verder te gaan. Om 8.56 en 4.30 vertrekt van Leeuwarden een gewone trein via Stavoren, men is dan resp. 2.23 en 10.00 in Amsterdam. Het zijn echter niet veel meer, die lange reizen doen of het moet al zeer noodzakelijk zijn. Nog enkele achtergebleven badgasten gingen mede om hun woonplaats te bereiken. Verder zijn het passagiers, die niet ver uit de buurt gaan. Naar Leeuwarden kan men thans vertrekken om 5.45 H.8., 7.03 SS., 7.25 N.T., 9.28 N.T., 12.35 N.T-, 1.13 H.S., 2.24 N.T., 4.14 SS., 5.10, 6.49, 8.04 N.T. De tram heeft gewone dienst, alleen zijn de goederentrams gecombineerd met de per sonentrams. De stoomvaartdiensten op Londen, Huil en Leith zijn alle gestaakt. Dit heeft een groote werkloosheid tengevolge, die nog vermeerderd zal worden waar vele werkgevers gedwongen zullen worden hunne zaken stop te zettenen hun personeel gedaan te geven. Het gebrek aan zilvergeld houdt steeds aan en geeft aanleiding tot den grootsten last, 't Is te hopen dat het nieuwe papieren geld hierin zal kunnen voorzien. Ontevredenheid wordt winkeliers hunne waren verkoopen. De Haagsche tramstaking. In een door den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel //St.-Raphaël”, de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel en den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel aan de Haagsche burgerij gericht manifest worden mededeelingen gedaan ten betooge, dat de Haagsche Tramweg Mij. zich aan woordbreuk heeft schuldig gemaakt en wordt het oordeel der Haagsche burgerij gevraagd. Medegedeeld wordt, dat, terwijl toegezegd handelaren de bedoeling der wet handelen. aan den Burgemeester de juistheid deze klachtenbureaux gedane mede- lier of handelaar de verkoop onder politie toezicht kunnen worden gesteld of wel zullen Bolswardsche Courant IMLL J Nieuws- en Advertentieblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1