Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 67. Donderdag 20 Augustus. DE PACIFISTEN. Tijdelijke arbeidsbeurs. BINNENLAND. Wat te doen om elkaar te helpen? INGEZONDEN. VOOR Afzonderlijke ijdele het algemeen, onze soldaten en van weigerden meel Men was ook de politie- afgifte {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een verruiming van wederopbloei van het maat- nu met gedruktheid en menschen warmvoelend volk kan veel besparen wat anders dreigt. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ons nog Terwijl de Bond zelfs oogenblikkelijk slechts weinig kan doen, rust echter op onze leden individueel de plicht, om ons Vader land te helpen. Gevoelens van menschelijk- heid en vaderlandsliefde met het bezit van gezond verstand zijn de leidende motieven, die ons Nederlandsche volk, onverschillig of men zich al dan niet bij een vredesbond aansloot, tot voorstanders van den vrede maakten. Het vormt de lichtzijde van deze donkere dagen, dat ons volk thans door daden van deze voortreffelijke eigenschappen blijk geeft. Het is verblijdend, dat ook zij, die niet onder de wapenen zijn om aldus de onzijdigheid van ons land te helpen handhaven, veel ten al- gemeenen nutte doen, in het besef, dat vrees en moedeloosheid niets goeds tot stand brengen en dat vooral in deze tijden kalmte en over leg, gepaard met krachtig handelen, nood zakelijk zijn. Gaat dan voort Uw steun, financieel en persoonlijk, aan hen te geven, die trachten door goede organisatie de economische nadeelen der ook door ons onontbeerlijk geachte en zoo voortreffelijk ten uitvoer gebrachte mobili satie zooveel mogelijk te temperen. En over weegt, ter wille van ons vaderland en van. ons allen, bij elke handeling niet in de eerste plaats wat Uw persoonlijk belang wellicht zou medebrengen, maar allereerst wat de zorg voor onze geheele gemeenschap vordert. Een eendrachtig, kalm overleggend, voor zijn mede- Ooievaarodebaa r. Heerenveen, 15 Augs. Een eigenaardig en zeldzaam gezicht, hedenavond tegen den schemer. Een twintigtal ooievaars streken neer op den grooteu gashouder bij onze gasfabriek en namen plaats, elk één poot opgetrokken, op de omrastering, heel het hek in het rond, ’t Was, uit de verte gezien, alsof er een nieuw en fraai omlijnd ornament op was aangebracht. Op het dak van de boerderij van J. Heida bij huize „Voormeer” waren wel een veertigtal neergestreken. Ooievaar odebaar schatdrager. Welken schat komen ze aandragen in dezen triesten tijd? Een spoedigen vrede, den toestand, een schappelijk leven, dat malaise geslagen is? O, mocht dat zoo zijn 1 Weest dan gezegend als brengers van de blijde boodschap 1 Wonseradeel, 17 Augs. De bereiding der verbouwde granen neemt hier een geregeld verloop. Mei de drie nieuw ingevoerde machines wordt met spoed gewerkt. De granen, evenals de peulvruchten, zijn niet zoo zwaar als in de beide vorige zomers. Vreesde men in het eerst voor eenige stagnatie in den bouwhoek, er is niets van te bemerkende boeren krijgen zonder drukte alles geregeld van en uit den grond. Uit de naburige stadjes als Bolsward en Franeker bezoekt het werkvolk reeds onze dorpen, doch er is geen behoefte aan arbeidskracht. In de grootere plaatsen Weigert geen beroep op uw steun, hetzij door zelf de handen mee uit te steken, hetzij door uwe geldelijke bijdragen op de vele vraaglijsten. In het laatste gevalschenkt liever dadelijk, en verbindt u met uw naam desnoods voor latere giften. Propageert de regels en wetten van mensch- lievendheid en naastenliefde, zoowel voor vriend als vijand. Loopt niet te koop met uw voorkeur voor deze of geene oorlogvoerende partij. Wij zijn onzijdig, laten wij het inderdaad trachten te blijven. Betracht de matigheid, en houdt uw goede gezondheid in standweest elk een toon beeld van Nederlandsche soberheid. Weest anderen tot voorbeeld van degelijk vaderlander; we moeten de handen ineenslaan, elkaar opbeuren en steunen. In deze en komende dagen zijn we allen gelijk. Laten we allen dus groot trachten te zijn in alles en dit is veelwaarin wij als onderdanen van een klein land groot kunnen zijn. ’t Is een tijd van zware beproeving, niet in het minst voor hen, die voorvechters waren in den strijd tegen den oorlog, de pacifisten. De Nederlandsche Bond „Vrede door Recht” heeft jarenlang enorme kracht ontwikkeld. Het is voor zijn strijders een zware beproeving dat de Europeesche oorlog is uitgebarsten. Het Hoofdbestuur heeft een kort woord gericht tot zijn leden. Wij willen het hier afdrukken worden veel fabrieken en bedrij ven stop gezet of men werkt 3 a 4 dagen per week. In Franekeradeel vergaderden de boeren en be sloten aan de vaste arbeiders zoolang de crisis duurt, twee derde van het bedongen loon te betalen. Beetsterz^aag, 15 Aug. Eenige jongens aan ’t visschen onder 't behoor van ons dorp zagen zeer duidelijk tegen den avond een luchtschip, waaraan een soort bootje hing, drijven in de richting Heerenveen. Hepk. Nieuwsbl v. Fr. Op de Dinsdag in hotel Schram te Sneek gehouden protestvergadering van handelaren in veevoeder, waren ongeveer 50 personen aanwezig. Het algemeen oordeel was dat men thans vóórkoopen (door fabrikanten willekeurig ver broken, door vervallen-verklaring van de con tracten) niet wil voortzetten, daar fabrikanten, die voorraad genoeg hadden, reeds 1 Aug. van voorkoop af te geven. van oordeel, dat h.h. fabri kanten zedelijk verplicht zijn het door hun afnemers te veel betaalde te restitueeren. N. Sn. Ct. Makkum. In een buitengewone ledenver gadering van de Coöperatieve Vereeniging voor Electrische Centrale verlichting alhier is benoemd tot voorwaardelijk directeur en 1ste machinist electricien de heer T. R. E. Ken nedy van Dam te Amsterdam. O. N. Een gevolg van den oorlog is het ook, dat het niet raadzaam is voor amateur-foto- grafen om hun toestelletjes als gewoonlijk mede te nemen. Onwillekeurig nemen die een uitstapje naar onze zeeplaatsen maken, tot bezoek aan hunne daar ingekwartierde familie leden, een foto-toestel mede op reis. Dit is echter dringend af te raden; laat de toestellen in dezen tijd maar thuis. Te IJmuiden zijn al meerdere amateurs fotografen naar wachts gebracht tot onderzoek en afgifte van de camera. De ernst der tijden brengt mede, dat men op alle photografen een oogje moet houden. De bezorging der couranten. Het Bestuur der Vereeniging van uitgevers van dagbladen: De Ned. Dagbladpers, zal dezer dagen vergaderen, o.a. om te onder zoeken wat gedaan kan worden, om een geregelde bezorging der couranten te bevorde ren, waarover algemeen wordt geklaagd, voor namelijk tengevolge van niet voldoende over ladingen in de treinen aan de verschillende snijpunten der spoorwegen. Tijd. De Tooneelkunstenaars en de Oorlog. De Nederlandsche Tooneelkunstenaars-ver- eeniging te Amsterdam heefteen rondschrijven verspreid, waarin zij de tooneelkunstenaars uitnoodigt onmiddellijk aan het bestuur kennis te geven, indien de directies pogen, in verband met den oorlog, verandering te brengen in de aangegane verbintenissen. Er zal dan een spoed-vergadering van de betrokken tooneel- spelers worden bijeengeroepen, om gezamenlijk hunne belangen te bespreken. Volgens de circulaire hebben reeds eenige directies pogingen aangewend om plotseling de contracten te veranderen. N. R. Ct. De Zaandam,whe Kermis. De Gemeenteraad van Zaandam heeft, in verband met de zeer ongunstige tijdsomstan digheden, met algemeene stemmen besloten de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Mocht later onder betere omstandigheden uit de burgerij het verzoek komen om de kermis te houden, dan zal dit in den Raad gunstig worden ontvangen. Voor de gemeentekas beteekent bet niet houden van de kermis een geldelijk nadeel van ongeveer f 12.000. Alg. H. Officier-predikant. In de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn is Zondagochtend in de godsdienstoefening voor de militairen opgetreden de reserve-luitenant der infanterie W. Faber, predikant bij de Geref. Kerk te Schipluiden. De dominéé droeg de uniform. Spr. had tot tekst ge kozen Ps. 20 6„Wij zullen juichen over Uw heil en de vaandelen opsteken in den naam onzes Gods”. De godsdienstoefening werd bijgewoond door eenige hoofdofficieren en verscheiden officieren van lageren rang. De dienst eindigde met het zingen van de eerste twee verzen van het Wilhelmus. N. R. Ct, Onderstaand stukje ontleenen we aan het Handelsblad Wat iedereen van ons kèn en mbèt doen, zoo goed mogelijk door deze moeilijke tijden heen te komen Wat ieder van ons kan doen, om ’t eigen land en ons eigen volk, dus ook om ons zelven te helpen? Herwin uw vertrouwen in ’t Nederlandsche bankpapier. Maak geen onzinnige jacht op goud of zilver; wanneer gij goud en zilver verzamel- det, pot het dan niet misdadig op. Wanneer uw vaste leveranciers in de on mogelijkheid beweren te zijn, uw bankpapier te wisselen (onaannemelijke uitvlucht trouwens, nu èu het Rijk èn de gemeente Amsterdam soliede papieren bons uitgaven!), deponeer dan bij hen een vast bedrag, waarop de door hen geleverde waren kunnen worden verrekend. Verzamel geen levensmiddelen of voor raden; koop slechts voor uw dagelijksch ge bruik. Hierdoor blijven de eerste levensbe hoeften matig in prijs, zoodat honderdduizen den van uwe medeburgers er het directe voor deel van zullen ondervinden. Leeft eenvoudig, zonder overdadigheid, zonder verspilling. Houdt het hoofd koel, het hart warm, de gedachten klaar. Laat men zichzelf, en ook anderen, niet zenuwachtiger maken, dan velen reeds zijn. Weest niet overdreven neerslachtig en evenmin overdreven verheugd over de aan staande berichten van nederlaag en over winning. Indien ge werkman zijt, toont u dan van den waren slag door uw patroon behulpzaam te zijn in hetgeen hij van uw arbeidskracht vraagt. Zijt ge patroon, helpt dan mee door de goede stemming er zooveel mogelijk bij uw personeel en werkvolk in te houden. Zoo wel van de eene, als van de andere zijde kan kracht en opgewektheid uitgaan. Wan neer dit geschiedt in elke fabriek, in elk magazijn, en eiken winkel en op elk kantoor, dan leidt de algemeene goede geest er niet noodeloos onder, integendeel, elk zal dan in zijn kring tot nut zijn voor Wijdt uw goede hart aan matrozen. Vergeet het mooie werk niet het Roode Kruis. Het Bestuur van bet Werkloozenfonds te dezer stede besloot in zijne vergadering van Vrijdag j.l. tot oprichting van eene tijdelijke arbeidsbeurs. Ieder die door de tegenwoordige tijdsom standigheden werkloos wordt, kan zich aan geven bij een der ondergeteekenden. Eveneens kunnen zij die behoefte aan werkkrachten hebben zich tot hen wenden. Door zich in contact te stellen met de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Leeuwarden die voorts in verbinding staat met alle gemeen ten in Friesland, is het mogelijk dat een ruim overzicht verkregen wordt wat de vraag en aanbod op allerlei gebied betreft. Het is van belang zoowel voor werkgever als werknemer zich spoedig bij een der onder geteekenden aan te geven, opdat eenerzijds zoo weinig mogelijk storing in het bedrijf komt en anderzijds de werkloosheid tot een geringen omvang wordt beperkt. Alle aan vragen worden kosteloos behandela. Het Bestuur van het Werkloozenfonds. M. OBERMAN, Eere Voorzitter. G. I. v. d. PLOEG, Voorzitter. C. W. EISMA, Penningmeester. D. B. EERDMANS. J. A. MOOIJ. W. YDEMA. T. BOSCH MA. F. DE JONG, Secretaris. De tijden zijn vreeselijk. Barbaarschheid en waanzin schijnen over beschaving en rede lijkheid te zegevieren. Zij, die thans leven, worden wèl zwaar getroffen. En in verslagen heid gedenken wij, pacifisten, den beschavings arbeid gedurende bijna een halve eeuw van Europeeschen vrede, een arbeid die Weldra nieuwe vruchten scheen te zullen bréngen en thans misschien opnieuw moet worden aan gevangen. Maar dit alles kan geen reden zijn tot wanhoop of tot ongeloof in de verwezenlijking der vredegedachten. De voortgang der bescha ving kan vertraagd, niet voor goed gestuit worden. En wapengeweld en krijgsverschrik- king zijn in staat ons, menschen, te vernieti gen, doch onverdelgbaar zijn de gedachten, overal en in allerlei vorm geuit, betreffende een elkander waardeerende en vertrouwende menschheid, een verhouding die ondanks dezen allerdroevigsten toestand reeds thans tusschen de meerderheid der volkeren heeft bestaan, maar die helaas niet bij machte was zich tegenover den wil van een deel der tegenwoordige macht- hebbenden voldoende te doen gelden. De rampzalige nederlaag van de strijders voor internationale rechtvaardigheid en voor het welzijn der menschheid moet ons een aanleiding zijn onze strijdwijze te herzien; ons ideaal blijft onaangetast. Boven het tijdelijke verheven, zal het ook in de som berste oogenblikken blijven het lichtpunt, waarheen ons streven te richten. Wanneer wij zelf niet het geluk mogen hebben te oogsten wat wij en zoovelen vóór ons gezaaid hebben, wij zullen onvermoeid met zaaien voortgaan, ten bate van hen die na ons komen en die hun beschaving niet meer door een volkerenkrijg als dezen zullen willen bezoedelen. Wij zijn gereed om, zoodra de omstandig heden het toelaten, met méér vuur en méér toewijding dan ooit, zij het wellicht op eenigs- zins andere wijze, het vredeswerk te hervatten. In dezen ernstigsten aller tijden, nu Europa in dreigend gevaar is zich zelf te vernietigen en ook ons eigen vaderland ernstig bedreigd wordt, zijn theoretische betoogen en woordenpraal ten eenenmale misplaatst. Een kort woord tot zijn leden meent het Hoofdbestuur van „Vrede door Recht” echter niet achterwege te mogen laten. Gesterkt door de instemming en den steun van de edelste en grootste geesten der menschheid, gesterkt mede door de plechtige verklaringen der Regeeringen van alle Staten der Wereld op de Vredesconferenties en bij tal van andere gelegenheden afgelegd, hebben de georganiseerde voorstanders van den vrede een te groot vertrouwen gehad in den voor uitgang der beschaving, in de macht der meening, in het verstandelijk inzicht der regeerders, in de eerlijke handhaving van ge sloten overeenkomsten. Ons aller arbeid voor de geleidelijke ontwikkeling der internationale rechtsorganisatie op papier heeft al te veel onze krachten onttrokken aan den veel dringender en noodzakelijker arbeid, om zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen een hechte internationale organisatie van alle menschen van goeden wil, die, goed geleid, wellicht den grooten oorlog nog had kunnen voorkomen. Dat wij, pacifisten van alle landen, die de menschheid den gruwel van dezen oorlog hadden willen besparen, niet voorzien hebben, hoe dringend het gevaar was, geeft ook ons een gevoel van schuld welke slechts verzacht wordt door de ondenkbaarheid, dat de menschen elkander waarlijk zouden aandoeu datgene wat thans geschiedt. De voorstanders van den vrede, in zooveel verschillende landen in tal van vereenigingen gesplitst, hebben zich niet tijdig genoeg kunnen verzamelen in één krachtige actie op de open bare meening, toen plotseling met verbijsterende snelheid het oorlogsgevaar ontstond en al grooter en uitgebreider werd. Onze Neder landsche pogingen tot gemeenschappelijk op treden moesten aldus falentoen op« de internationale bijeenkomst te Brussel een plan van actie voor een laatste poging gereed lag, kwam de tijding die alle hoop vernietigde. Bolswardsche Courant om op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1