Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 53ste Jaargang. 1914. No. 70. Zondag 30 Augustus. BINNENLAND. INGEZONDEN. GEZOND OPTIMISME. Sterker dan wij zelf. VOOR u al Afzonderlijke Het in r CT Si dat ook blijven. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Heeft men ooit zóó innige broeder en Waal kunnen zij is een een kwajongen, die aan de Oudedijk, bij voordeel, dat wij slechts een ander, blij- weer eens uit onze ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.} nngAiuw» VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1914. De les is hard en duur maar les, een nuttige en een noodige les. En nog steeds zijn wij niet aan het eind van onze opsomming. Wij durven haast niet te gelooven, dat wij, wij alleen, wij bij voor keur met enkele andere kleine naties, zullen mogen blijven toekijken. Doch als dat zoo eens mocht blijven, wat een perspectief opent zich dan voor ons, hoe zal dan, als de oorlog eens gedaan is, de kleine staat jong, nieuw en krachtig staan tegenover den grooten, die in den oorlog van zijn beste kracht zal hebben Wat hel paardenspel hier heeft weggehaald. Heerenveen, 27 Aug. Naar aanleiding van de bewering van ds. Wartena, dat het paarden spel onlangs meer dan f 17.000 uit Heeren veen zou hebben weggehaald, wordt ons opge merkt, dat dit bedrag veel te hoog is opge geven. Als men weet, dat de gemeente ./Engwirden, die 5 pCt. belasting op de entree gelden hief, f 165 heeft ontvangen, dan kan men vrij nauwkeurig uitrekenen, dat het totaal der entrée’s niet zzmeer dan f 17.000”, doch slechts f 3300 is geweest. En zeker is het grootste gedeelte hiervan nog wel door buiten lieden ingebracht. Wonseradeel, 26 Aag. Onder voorzitter schap van onzen burgemeester is gister ie Witmarsum een vergadering gehouden, welke bezocht werd door 40 personen, hoofdzakelijk predikanten en onderwijzers. Besloten werd, steuncomité’s te vormen om sokken te laten breien en hemden te laten maken voor de mannen te velde. Witmarsum, 28 Aug. Het ruim 21/2-jarig zoontje der wed. F. IJ., alhier viel gister over een koffiekan met koffie, die op straat stond ter afkoeling, en bezeerde zich zoo ernstig, dat opname in het ziekenhuis te Leeuwarden werd geadviseerd. De toestand is bedenkelijk. Sneek, 27 Aug. De heer J. H. de Rook, directeur van ’t Stedelijk Muziekkorps heeft met ingang van 1 Jan. a.s. als zoodanig be dankt. De heer Jac. N. D. Hoogslag, muziek- leeraar alhier, werd door het Bestuur van gemeld korps aangezocht de leiding ervan op zich te nemen. Bij wijze van proef heeft de heer H., zich daartoe bereid verklaard. Hepk. Nieuwsbl. v. Pr. Sneek, 28 Aug. Onder de Landweermannen alhier hebben een 20-tal personen een muziek corps opgericht. Men doet pogingen, om de zaal boven de Waag te krijgen voor het houden van repetities. Sneek, 28 Aug. In aanmerking genomen het veel drukker vervoer in de laatste dagen van de H. 8. M. de N. T. M. en Van Gend Loos, mogen we vooronderstellen dat de oeconomische toestand in ons land verbetert. Sneek, 28 Aug. De marechaussee alhier heeft de hand gelegd op zich Woensdagavond j.l. den Bolswarder weg met een 3-tal kameraden oefende in het schieten met een revolver. Een fietsrijder, nog wel een landweerman, snapte den schutter. Ondergoed voor de soldaten in den oorlog. Allen die daartoe in staat zijn, moeten zorgen dat de_ voorraad ondergoed voor de soldaten in het veld gestadig grooter wordt”, zegt een der Duitsche bladen. zzWant”, ver volgt het blad, yde onderkleeren van de sol daten gaan natuurlijk gauw kapot en solide, schoon ondergoed verhoogt de slagvaardigheid van den strijder. Vooral is het van belang dat de soldaten goede sokken hebben. Een heeleboel arme reservisten zijn uitgerukt met een enkel paar sokken. Weliswaar hebben alle mannen flinke schoenen, maar zonder goede sokken is het slecht marcheeren; tal van soldaten krijgen zieke voeten door het dragen van ondeugdelijke sokken. „Een infanterist kan in zijn ransel, bij al het andere, ten hoogste twee paar sokken en één onderbroek bergen. Dat is niet veel, wanneer men dag en nacht niet uit de kleeren komt en de gelegenheid om den boel eens flink uit te wasschen ontbreekt. Na een week of drie, niet zelden reeds na 14 dagen, beginnen de soldaten het gemis van de genoemde kleeren deerlijk te voelen, en wat het is om met gewonde voeten, in slechte sokken uren en uren achtereen te marcheeren, daarvan hebben zij die rustigjes thuis konden blijven geen flauw besef. Z/Op dus, vrouwen en meisjes, gaat vlijtig aan den arbeid en zendt de vruchten van uw ijver zoo spoedig mogelijk naar de regimenten van uw vaderstad of brengt ze bij de militaire depots. Dat gij uw aandacht wijdt, uw goede zorgen geeft aan de zieken en gewonden is prachtig, doch vergeet ook niet onze gezonde jongens, mannen en vaders die ginds in het vijandelijke land gezond moeten blijven om bestand te zijn tegen de schrikkelijke ver moeienissen van den oorlog. En dan kan het mes van twee kanten snijden: laten alle gegoede families die ondergoed missen kunnen dat naar het leger zenden, i>dat zij het eerst door werklooze vrouwen hebben laten ver stellen,” N, R, Ct, verloren. Wij zullen niet deelachtig worden de krach tige herleving, die bij de overwinnaars soms te vinden is, doch wij zullen tegenover allen samen veel, veel sterker staan. En wat zal er dan, niet voor onze ondernemende mannen te doen zijn, wat zullen onze jongelui overal uitmuntende plaatsen kunnen vinden, wat... Maar laat ons het hoofd koel houden. is te mooi. Doch in elk geval zijn dit licht zijden, die men om zichzelf gezond en in staat tot flink handelen te houden, niet uit het oog mag verliezen. Wij lezen in de Prov. Gron. Crt.: Het is een afschuwelijke tijd. En wat ons nog boven het hoofd hangt weet niemand. Ja wat wij heden schrijven kan morgen, als het onder het oog van den lezer komt, al weer heelemaal onjuist zijn, kan klinken als ruwe ironie door de bittere tegenstelling met de werkelijkheid. En toch willen wij nu eens de aandacht vestigen op den lichtkant van de zaak. Wij doen dit niet uit luchthartigheid. Wij zien de materieele en moreele ellende, wij zien die groeien. Maar wij weten ook, dat niets zoo verkeerd is als bij de pakken neerzitten, als elkaar narigheid op narigheid vertellen. Niet alleen de kinderen, gelijk de sympathieke paedo- goog Casimir zegt, ook de volwassenen hebben van al die verdieping in de ellende slechts zedelijke ongezondheid te vreezen. Wij moeten juist in deze tijden psychisch hygiënisch leven, omdat wij ten allen tijde maar zeker straks een gezonde psyche meer dan noodig zullen hebben. Wij moeten ons dus wat gezond optimisme aanwennen. Dat wil niet zeggen, dat wij struisvogelpolitiek moeten drijven, dat wij de dingen niet eerlijk en onbevangen in de oogen moeten kijken. Integendeelvóór alles waarheid. Doch als de leelijke waarheid een maal gezien is, waarom dan niet getracht met wat gemakkelijke filozofie ook eens wat licht zijden te ontdekken, om zooals de Engelschen zeggen er het beste van te maken Wij zitten in benarde omstandigheden wat helpt nu klagen? Geen enkele Neder lander heeft het in zijn macht er iets aan te veranderen. Is het nu niet verstandiger te handelen, die neiging tot klagen te over winnen en eens naar lichtzijden uit te zien, die er werkelijk zijn? Natuurlijk is het begrip zzlichtzijde” in de eerste plaats relatief. Wij kunnen die vinden door ons te vergelijken met anderen. En dan doen zich al dadelijk lichtzijden voor, die ons tot flink handelen kunnen aansporen. Spiegelen wij ons eens aan de Belgen. Hoeveel ellendiger dan wij hebben die het. Allereerst al omdat hun neutraliteit onmid dellijk bij het begin van den oorlog geschonden is. Zij hebben niet den tijd gehad om hun zeker niet volmaakte legerorganisatie te ver beteren. Terwijl ons juist op zoo benijdens- waardige wijze de tijd is gegeven om dat wèl te doen, een tijd die men kan daarvan zeker zijn gebruikt wordt. En zelfs een leek kan beseffen, dat één week oefening in de tegenwoordige tijdsomstandigheden opweegt tegen tien weken vredesoefeningen juist en vooral voor ons volk. Ziehier dus een voordeel, dat blijft, wat de toekomst ook verder voor ons aan ellende in haar schoot moge bergen. Het tweede voordeel tijdelijk nog 'welis waar, maar zeer wezenlijk is dat wij nu niet al de ellende van een invasie beleven. Het is op het oogenblik overbodig, die te beschrijven, iedereen kent ze nu, iedereen leest de schrikkelijke verlieslijsten, iedereen weet van de ellende, die de bevolking der streek, waar geoorloogd wordt, heeft te lijden. En dan denke men nog aan wat men niet ziet, aan alle neurasthenie, die de oorlog ver wekt, aan de diepe ellende, die het gevolg is ’an het dooden van kostwinners. Want al moge op het oogenblik overal zooveel mogelijk voor de achtergeblevenen gezorgd worden, het is niet waarschijnlijk dat dit ook later zal gebeuren. Nu moeten wij zeker niet „ho” roepen, voordat wij over de brug zijn. Het kan zijn, 2_.k ons die rampen niet bespaard zullen Doch voorloopig althans wordt de economische ellende, waarvan wij ook ons deel krijgen, tenminste nog niet verzwaard door al deze ellende. Is dit nu een voorloopig kunnen noemen, vend, is dat ook wij nationale lethargie worden opgeschud, dat wij weer eens beter het besef krijgen van onze eigen waarde, van de noodzakelijkheid eener deugdelijke defensie, van de onwaarheid van allerlei frasen en theoriëen, drie weken geleden nog alom geldend, dat een oorlog niet van dezen tijd is, dat de gouden eeuw op komst >s, dat er menschen zijn, die den oorlog kannen verhinderen, dat men de menschen ■net allerlei onmogelijke theorieën kan praten tot hoogere en verhevener wezens enz. worden schap tusschen Vlaming vermoeden Dan doet de schrijver een enkele greep uit een zitting van den Duitschen Rijksdag op 5 Aug., toen onder aangrijpende stilte en diepe ontroering de leiders van alle partijen den Keizer bij handslag onvoorwaardelijke trouw beloofden. Daar komt men als niet- Duitscher nog van onder den indruk. En als daar op de grenzen niet het bloed bij stroomen vloeide...... Ook in Frankrijk dezelfde hooge, plechtige begeestering. De heer De Waleffe wil voor dat land van helden en vrouwelijke gratie sterven, en ik geloof hem op zijn woord. Maar duizenden en tienduizenden stikken in hun bloed of in de modder, tegelijk met hem... Frankrijk is een mooi land en wel een offer waard. J. de Maistre noemde Frankrijk zelfs zzhet schoonste Koninkrijk na het Konin krijk der Hemelen” Maar mij wil niet uit de ooren de stem van dien ouffim man, die een paar weken geleden nabij de Place de l’Opera te Parijs stond en die niet moede werd om ons, opge wonden voorbijgangers, al maar door midden op straat toe te roepen: Denk er om, menschen 1 Denk er om Want ik heb den oorlog van ’70 gekend!” Men zei, dat die man krankzinnig was. Dat kan wel Aan een zeer lezenswaardig artikeltje van den heer Jan Fabricius in het Nieuwsblad v. Friesl. ontleenen we Wie het voordeel heeft van den gruwzaam smartelijken volkenstrijd op een afstand te kunnen volgen, die wordt, dunkt mij, van den waanzin der volkeren méér overtuigd dan hij die het nameloos leed, de namelooze pijnen en de namelooze ellende van nabij aan schouwt. Het kalme oordeel van den laatste toch wordt fluks verdrongen door zijn groo- tere opgewondenheid, door zijn ras gewekt enthousiasme en door zijn sympathie voor een der strijdende groepen. Wie dat alles mee maakt, laat ons zeggen aan zijn ontbijt en achter zijn Ochtend- en Avondblad, die vraagt zich afzzZijn wij hier in het Noorden nu volslagen krankzinnig, of is het ’t Oostelijk en Westelijk en Zuidelijk van ons wonende volk, dat van zijn zinnen is beroofd Natuurlijk is dit laatste het geval. Het verstand is hun ontroofd doorja, waarT door eigenlijk Wie weet er den juisten naam te noemen van die wonderlijke com binatie van de menschelijke liefde en het menschelijke beest Als we volwassen mannen zien huilen van geestdrift en de braafste menschen van de wereld graag en met hartstocht moord op moord zien begaan, ja, wat is dan eigenlijk „vaderlandsliefde” en nationalisme” en hoe men verder noemen wil den grondslag van de geestdrift, die ten strijde voert? Wat blijft er over van den algemeenen menschen- min, die in ons heet te huizen, als millioenen beesten elkander moorden en smartelijk pijni gen Daar rest zoo min iets van die men- schenmin als dat van rassenhaat iets rest... wanneer goede menschen elkander leeren kénnen Er is dus au fond geen haat van rnensch tot mensch En óók geen liefde van mensch tot mensch Maar wat is er dan De moderne eeuw, die de menschheid tot zulk een nameloos pijnlijke slachting heeft gevoerd, die wacht op den romancier, den dichter of den dramaturg die ons de Mensch héél wat duidelijker vau binnen laat zien dan totnutoe aan een sterveling is gelukt. Als onze liefde in een oogwenk in beestach tigheid kan worden omgezet door een begrip waarvoor we niet eens een naam hebben hoe weergaloos slecht kennen wij, Menschen, dan nog elkander! Als z/goeden” en kwa den”, als vroegere vijanden plots broederlijk naast elkaar staan, elkander liefderijk bij staand, hoe hebben beiden dan tot dusver wel elkaar miskendAls ieder van ons morgen aan den dag bereid is zich in woede op een nooit gezienen medemensch te storten wat redeneeren wij dan fout, indien we onze gemoedsstemming kalm en onzen zin voor vrede sterk noemen Heel onze kennis van den mensch schijnt mij op dit oogenblik geen dubbeltje waard. Hoe vijandschap in verbroedering en broe derschap in vijandschap verkeert, men leest en hoort het overal. Wien onzer heeft Troelstra’s houding in de Tweede Kamer niet goed gedaan Zien we niet overal om ons been, hoe in de stad en op het land de menschen thans met elkaar méévoelen Moet naar de kranige Belgen verwezen Bovengenoemd feest dat Vrijdag a.s. zzde Doele”, ’s avonds 8 uur, zal worden gehouden, wordt in de belangstelling der stad- genooten ten zeerste aanbevolen. De planten zijn 's middags tusschen 2 en 4 uur tentoongesteld voor het publiek, alsook de ter uitreiking ontvangen prijzen. Leden en begunstigers van „Floralia” hebben met hunne huisgenooten vrijen toegang tot deze tentoonstelling en niet-leden tegen betaling van 10 ct. Iedere bezoeker wordt dan in de gelegen heid gesteld een stem uit te brengen op de, naar zijn oordeel, mooiste collectie planten, en worden daarvoor briefjes uitgereikt, waarop ’t nummer vermeld kan worden. Buiten de gewone jury-prijzen, hoopt het Bestuur ook hiervoor 2 a 3 prijzen beschik baar te stellen. Tevens wordt dit jaar voor een ieder gelegen heid gegeven om mooie planten ter opluistering in te zenden. Door 't Bestuur zullen deze planten worden beoordeeld en het doel is daarvoor een of meer kunstvoorwerpen uit te reiken. Des avonds 6 uur is de zaal geopend voor allen die bloemen hebben ingezonden en om 7 uur (voor zoover er plaats is) voor anderen boven 16 jaar a 10 ct. per persoon. Evenals voorgaande jaren doet het Bestuur weer een beroep op de medewerking der inge zetenen om prijzen beschikbaar te stellen voor de bekroonde planten. We hopen, dat ieder, niettegenstaande de droeve tijden, zooveel mogelijk afzondere voor het goede doel, opdat de menschen op een gepaste wijze dit bescheiden feest kunnen vieren. Alle geschenken worden gaarne 3 September, 's avonds tusschen 7 en 9 uur door het Bestuur in ontvangst genomen. Het Bestuur der vereeniging zz F 1 o r a 1 i a”, Dr. C. J. NIEMEIJER, Voorz. H. EISMA, Vice-Voorz. D. TERHENNE. A. BANNING. H. BEEKHUIS. J. BROUWERS. C. CUPERUSTaconis. C. KINGMAFalkena. M. PLANTINGALeverland, Sect. Penningm. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1