Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H EVEA 1914. 53ste Jaargang. Verscmjnt Donderdags en Zondags. No. 71. Donderdag 3 September. Kaatsen in Wonseradeel. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke B. en W. is Vergadering op Dinsdag 1 September 1914. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de strijd der verkiezingen, heden ook geen maar toch moest treden, en vergadering werd nu ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. bij algemeen besluit te regelen en te bepalen dat de pensioengrondslag zich regelt naar het bedrag van de wedden der ambtenaren met de daaraan verbonden emolumenten. Met algemeene stemmen wordt dit goedge keurd. Daar niemand na afloop dezer punten iets heeft te vragen of op te merken, wordt de vergadering gesloten. Zooals we onlangs reeds hebben verteld, was er in onze gemeente een stem opgegaan om het kaatsen op de publieke straten te verbieden. Vergissen we ons niet dan was het eerste geluid in dezen, vernomen uit Kimswerd. En alras klonken er ook stemmen in de andere kaatsdorpen, die in koor gingen zingen: „het kaatsen naar buiten, niet meer spelen op plein of straat”. Een bij den Raad van Wonseradeel inge komen verzoekschrift, waarin werd aangedron gen op een verbod, werd in handen gesteld van de Commissie voor de Strafverordeningen. In de 1 September gehouden gemeenteraads zitting werd het rapport dezer Commissie behandeld. Nommer 3 der punten van behan deling voor deze zitting luidde: n Voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen tot wijziging van de Politie verordening voor deze gemeente.” De Commissie wil tusschen de artikels 10 en 11 een nieuw inlasschen, (dat wordt dan 104) waarbij zal worden verboden voor Kims werd, alle kaatsen op de openbare straat, voor Witmarsum, Pingjum en Arum, het kaatsen op gezegde terreinen op Zon- en feestdagen. Van uit de dorpen Witmarsum, Kimswerd en Pingjum, waren drie adressen van ingezetenen ingekomen, waarin werd verzocht den toestand te laten zooals die was. In deze stukken werd gewezen op het zoo oude regime van kaatsen op de buurt, terwijl getracht was enkele, tegen het spelen op straat ingebrachte bezwaren te ontzenuwen. De Voorzitter wees op een paar minder gelukkige uitdrukkingen in dit verzoekschrift. Er was aangevoerd dat in grootere plaatsen pleinen waren beschikbaar gesteld voor sport en spel... in welke plaatsen? vroeg Z.E.A. Ook werd aangevoerd dat de voormannen der kaatsbeweging tot nu toe het vloeken en tieren bij het spel niet ongedaan hebben kunnen maken. Het doel van het verbod is niet het kaats spel te weren in de dorpen Arum, Witmarsum en Pingjum. (Kimswerd heeft altijd een terrein van de kerk disponibel). Ook is de Zondag als „Zondag” niet uit gespeeld als argument, zoo ’s daags laat men het spel gaan. Maar juist op Zondag is het algemeen, daardoor wordt het op dien dag lastig en hinderlijk. B. en W. stellen voor het nieuwe artikel pas in werking te laten treden 1 April 1915, men heeft dan tijd uit te zien naar geschikt terrein, buiten het dorp. Het raadslid Vellinga kon zich geheel aan sluiten bij hetgene door den voorzitter is ge zegd. Op Zondag heeft men last van het kaatsendat weet spreker bij ervaring. Hij had daarom gaarne gezien, dat de redactie van het artikel anders luidde, n.l. „het is verboden in de bebouwde kom van de ver schillende dorpen der Gemeente op straat te kaatsen”. Hij dient dienaangaande eene motie in. De voorzitter verwondert zich hierover. Dit een paardenmiddel, het gaat zoo te hard. De zaak moet geleidelijk veranderd. De heer Vellinga kan dit niet toestemmen. Hij vindt ook dat de uitzondering van Kims werd (wegens ’t hebben van een eigen terrein) niet goed is. Hij wil gelijk recht voor allen, dat is het beste. Dan behoeft men niet ge leidelijk af te schaffen, maar’t gaat in éénen. Hij wil de kaatsers dwingen om te gaan zien naar speelterrein buitendorps. De voorzitter is tegen een absoluut verbod. Hij weet niet of hij, bij aanneming der motie Vellinga, de gevolgen op zich durft te nemen. Nu mengen zich de h.h. Salverda (Makkum) en Timmer (Kimswerd) in het debat. De eerste gaat met den voorsteller (Vellinga, Lollum) mee, de heer Timmer verklaart zich er beslist tegen. Hij denkt dat we mot zullen krijgen als we zoo strak te werk gaan, en het kaatsen op straat geheel gaan verbieden. Waar moeten dan bij regenachtig weer, De eerste Dinsdag in September is voor het geheele land een geijkte dag voor raads vergaderingen. In jaren van periodieke af treding der gemeenteraadsleden worden op dezen dag de nieuwbenoemden beëedigd en geïnstalleerd. Bij de tegenwoordige oorlogstoestanden heb ben wij gelukkig mag men wel zeggen niet de verkiezingsdrukte gehad. Bij den strijd der wapenen heeft zich niet gevoegd Er waren dus raadsleden te installeeren, een onzer wethouders af wel de heer Lunter,’ zoodat deze was een verplichte. Tegelijk onze nieuwbenoemde secretaris be ëedigd en geïnstalleerd, de gemeenterekening over ’t vorig jaar behandeld en tevens nog enkele punten daarbij gevoegd, gaf het nog een agenda van 9 punten. Voor zoover wij het behandelde konden volgen, willen wij er melding van maken. Wij zeggen voor zoover wij het konden volgen want niet altoos was het gesprokene te verstaan. De zomertemperatuur gaf wel aanleiding om voor de ventilatie een raam van de raads zaal geopend te hebben en dit gaf ook wel degelijk verfrissching want daar ook de deur der raadszaal open stond, had de wind vrije speling langs onze verslaggeverstafel, zoodat onze weinige hoofdharen af en toe ten berge rezen, niet van verontwaardiging, maar door den Hinken tochtwind. Doch met dien verfrisschende wind kwam tevens het straat rumoer langs onze ooren suizen, en het ge toeter van auto’s en stoomfietsen, alsmede het gerinkel en geratel van de op dat uur flink vertegenwoordigde melkwagens mengde zich zoo eendrachtig met het geroep der woelige straatjeugd, dat wij in onzen hoek sommige oogenblikken geen jota verstonden van het op de raadszaal gesprokene. De hiaten moeten wij dus openlaten of naar eigen phantasie aanvullen. Dit laatste is altoos een zeer avontuurlijk werk, men kan daar, de ervaring leerde het ons vroeger al eens een enkele maal, geducht mistasten. Bij de behan deling van punt 7 der agenda ontstond echter ook wel eens een hiaat in de behandeling er werd dan in de wetboeken gezocht en gebladerd zoodat de discussie dan wel eens een poosje stilstond al was er dan ook geen melkwagen die onze gehoorvliezen het verstaan verhinderde. Ook die tusschenpauzen zullen wij maar niet memoreeren. ’t Bleek dat de discussies over dat punt geen invloed op de besluiten hadden, want de voorstellen werden niet ondersteund en bleven dus na reeds wijdloopig behandeld te zijn, buiten behandeling. Na deze lange inleiding wordt het nu wel tijd met het verhandelde te beginnen. Welnu dan alle 13 leden waren tegenwoordig. Vóór het lezen der notulen werd op voorstel des Voorzitters besloten eerst aan de orde te stellen punt 1 der agenda Beëediging van den Secretaris. De heer D. Beijer begeeft zich naar het midden der zaal en plaatst zich voor den Voorzitter, waarop bij in diens handen de gevorderde eeden aflegt, waarop de Voorzitter ongeveer het volgende spreekt Mijnheer Beijer Dit is voor U zeker een gewichtig moment. Op zoo jeugdigen leeftijd geroepen te zijn tot het gewichtig ambt van Secretaris. Van harte wensch ik U hiermee geluk. Een gewichtige taak wordt op uw schouders gelegd, nu Gij geroepen zijt als Secretaris dezer gemeente te fungeeren. In de maanden die ik U heb leeren kennen in capaciteit en in persoon durf ik ’t vertrouwen uitspreken, dat Gij zult zijn de rechte man op de rechte plaats. Dat vertrouwen zal niet beschaamd worden, daar Gij getoond hebt met ijver en onpartijdig uw gewichtig werk te vervullen. Ik wensch U toe dat Gij vele jaren in deze functie tot heil der gemeente werkzaam moogt zijn, en dat Gij de gemeente administratie zult weten in orde te houden en in orde te brengen. Ik vertrouw dat Gij allen die raad of inlichtingen vragen bereid willig behulpzaam zult zijn en onpartijdig uw werkkring zult vervullen. In deze ver gaderingen, Mijnheer Beijerzal uw plaats zijn aan mijn linkerzijde, ik vertrouw evenwel zoo lang wij samen in deze vergadering zullen zitten, Gij steeds mijn rechterhand zult wezen. (Applaus). De heer Beijer dankt den Voorzitter voor diens woorden. De heer Boersma. Bij het afscheid van den afgetreden Secretaris heb ik een enkel woord gesproken, Mijnheer Beijer, nu U in deze vergadering mijn buurman zult zijn, wil ik U als nieuw benoemd Secretaris ook een enkel woord wijden. Ik verheug mij dat Gij al zij het dan ook met het lot hier benoemd zijt, en dat Gij de betrekking hebt aangenomen, getuigt van moed. Ik hoop en vertrouw dat Gij tot genoegen hier zult werkzaam zijn. Bolsward is een bescheiden plaatsje, het ken merkt zich door eenvoud en bescheidenheid. „Rjucht en Sljucht” staat in de groote kerk onder ’t borstbeeld van Gysbert Japiks, en ik wil U toeroepen wees ook zoo, wees waar en eenvoudig en het zal U gelukken hier naar aller genoegen te zijn. Bij een vorige vergade ring werd opgemerkt dat de aftredende secre taris bijna 40 jaren hier werkzaam was geweest, U wensch ik toe, maak die 40 jaren vol, kan het zijn eervol, en hoewel ik dat niet zal kunnen zien, want er is een tijd van komen en gaan, en voor mij zal het gaan wel eerder komen, maar toch wensch ik U toe, dat Gij dan na zoovele jaren met dankbaarheid en met satisfactie op uw werk moogt terug zien. Mijnheer Beijer, dat is mijn wensch (Applaus.) Na deze plechtigheid ging men over tot de gewone alledaagsche dingen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Missive van den heer D. Beijer, dat hij de benoeming tot secretaris dezer gemeente aanneemt. b. Besluiten van Ged. Staten, goedkeurende een betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven en de onderhandsche verhuring van bouwgrond aan J. Nawijn. Werd voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van H. Faber, stadstuinman ver zoekende herbenoeming als zoodanig, of als dit niet, kan wegens de benoeming van een plantsoenwachter, hem dan op een andere wijze daarvoor schadeloos te stellen. d. Adres van Rein Postma, verzoekende wederom voor 3 jaren brugwachter der St. Jansbrug te mogen blijven. e. Een adres waarvan de inhoud niet gehoord werd doordat een melkwagen de stem van den Voorzitter overstemde. Alle 3 adressen in handen van om advies. f. Een advies van de Commissie der strafverordeningen, voorstellende om in de verordening op de ontsmettingen in te lasschen, dat de belanghebbenden zullen moe ten bijdragen in de kosten der ontsmettingen, wanneer zij daartoe in staat zijn. Dit zal bij de behandeling dier verordening aan de orde komen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Verkiezing Wethouder. De vacature ontstond door periodieke af treding van den heer Lunter. De heer Lunter wordt herbenoemd met 8 stemmen. De heeren C. W. Eisma, S. Ooster- baan, A. Vis en H. Boersma hadden ieder 1 stem en 1 briefje was blanco. De heer Lunter verklaart zich bereid die benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenscht hem geluk met het in hem gestelde vertrouwen en wenscht dat het hem gegeven mag zijn met het college B. en W. werkzaam te zijn in het belang der gemeente. 3. Voorstel B. en W. tot het aangaan van een tijdelijke geldleening Met het oog op vele uitbetalingen is er behoefte aan kasgeld. Op de begrooting is voor tijdelijke geldleening f 15000 uitgetrok ken, waarvan f 10,000 is opgenomen. B. en W. stellen nu voor nog hoogstens f 5000 op te nemen bij Gebr. Kingma op de gewone voorwaarden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Adres D. Feenstra om een strookje grond te mogen huren, (met advies van B. en W.) B. en W. adviseeren om een strookje grond voor een stoep af te staan in huur voor f 1.25 per jaar tot wederopzeggens. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Adres van K. Wallinga om onderhands te mogen huren perceelen land thans bij hem in huur (met advies van B. en W.) B. en W. hebben geen bezwaar dit land voor 1 jaar af te staan bij onderhandsche verpachting, ofschoon zij overigens de meening hebben, dat de een niet bevoordeeld moet worden boven den ander en dus publieke verpachting regel dient te blijven. Om echter van de landerijen der gemeente meer tegelijk den huurtijd te doen afloopen, wil men dit ook met het oog op de tijdsomstandigheden, voor één jaar toestaan en daar er nog een paar perceelen dit jaar openvallen, ook die pachten voor nog één jaar aan te houden, als zij zulks verlangen, op de bestaande condities. De heer Keikes vindt dit niet goed. Door de omstandigheden van thans kan het nu wel veel te hoog in prijs zijn, en dan later als het soms weer beter is, moet het publiek. De Voorzitter meent dat het juist in het belang is van huurder en gemeente beide dat het nu voor één jaar wordt verpacht. De heer Vis vindt ook het idee van B. en W. heel goed en na eenige discussie wordt het land aan Wallinga voor één jaar verhuurd met op 1 na algemeene stemmen, de heer Keikes. Tevens wordt met 12 tegen 1, de heer Keikes, besloten om ook aan de andere pachters der gemeentelanden welke dit jaar „los” komen, het weer voor één jaar af te staan indien zij zulks wenschen. 7. Leges verordening. In een verordening op de heffing, en op de invordering der leges ter Secretarie, met een memorie van toelichting wordt een en ander omschreven en toegelicht. Hierin wordt bepaald wat moet worden betaald voor extracten Burgerlijke stand, bij huwelijk, voor getuig schriften, afschriften van stukken enz. De heer Eisma stelde op de gestelde prijzen eenige verandering voor, waarmee B. en W. niet geheel accoord gingen. Er ontstond nog al een wijdloopige discussie over, de gemeentewet en andere dikke wet boeken werden er op nageslagen, doch het eindbesluit was dat het voorstel Eisma niet ondersteund werd, zoodat de voorstellen zonder wijziging werden vastgesteld met algemeene stemmen. 8. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1913. (met rapport Commissie en antwoord B. en W.J De Commissie, welke deze rekening had ondertocht stelde voor ze goed te keuren, doch had eenige aanmerking dat er aan het huis te- Nijezijl bijna f 700 was vertimmerd, zoo’n post behoort te worden aanbesteed. En ook bij het onderhoud schoolgebouwen stonden posten, die door het eigen werkvolk hadden knnnen worden uitgevoerd meent de Commissie. B. en W. antwoorden, dat aan het huis en de brug te Nijezijl geregeld wordt gewerkt door den timmerman van IJlstkleine kar weitjes worden steeds zuinig berekend. Men vond nu er wat meer te doen was het ook billijk dat diezelfde timmerman dat uitvoerde, te meer omdat zijn prijsopgaaf beneden de raming was. Door den verren afstand zouden de aannemers van hier het toch niet zoo goed hebben knnnen uitvoeren. De verandering aan de schoolgebouwen betrof de verandering van ramen, daar had men een knecht bij noodig gehad. De Commissie keurt de handelwijze voor dezen keer goed, maar wil toch bij voorkeur aanbesteding. De Voorzitter zegt dat B. en W. ook zooveel mogelijk op publieke aanbesteding aansturen. De gemeenterekening alsmede die der gas fabriek en van de gemeentereiniging worden met algemeene stemmen goedgekeurd. De eind cijfers der gemeenterekening zijn ontvangsten f 145.095.26, uitgaven f 137.490.62, batig saldo f7.604.64. 9. Voorstel B. en W. vaststelling pensioen grondslagen gemeenteambtenaren. ■B. en W. meenen, om niet bij elke ver andering van jaarwedde van ambtenaren telkens met voorstellen te komen om den pensioen grondslag te wijzigen, dat het beter is zulks Bolswardsche Courant op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1