ïïïeuws- eu Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 76. I Zondag 20 September. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke den Burgerlijken Stand. Een briefje W eths. van de ver- 3e. Vergadering op Donderdag 17 Sept. 1914. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. mededeeling regeling aan is, wijl de ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van Ged. Staten, houdende de wijziging der Alg. Politie- Den Voorzitter was ’t ook al vreemd voor gekomen, dat de Gascommissie zoo’n regeling had gemaakt, doch als ’t voor tijdelijk aan- gestelden geldt, verandert dit de zaak. Voor vaste werklieden zou de bepaling gunstiger zijn. De heer Fis wil na de toelichting dat deze ambtenaren toch werk verricht hebben in dienst der gemeente zich met het voorstel B. en W. vereenigen, en met algemeene stemmen wordt het aangenomen. die af en toe overkomen en dan advies geven, wel iets anders, men kan ze dan niet op eigen kosten laten overkomen. Voor de ge huwden kan hij de voorgestelde regeling wel goedkeuren, maar om den stadsluinman het halve tractement uit te keeren als anderen, ook in dienst der gemeente, het niet krijgen is onbillijk. Hij wenscht dus wel afzonder lijke stemmiog over de twee categorieën, want degenen, die geen kostwinners zijn, worden door ’t rijk betaald. De Voorzitter is het met dit laatste geheel eens, en hij wist niet dat de regeling bij de gasfabriek anders was. Echter de architect en ook de stadstuinier komen af en toe over om met hun advies de gemeente te dienen. De heer Ke'ikes vindt de regeling door B. en W. voorgesteld wel billijk, terwijl de heer Kramer er op wijst, dat er verschil is tusschen deze ambtenaren en de werklieden der gasfabriek, die ook niet voor vast waren aangesteld. rekend is, beantwoordt. De heer Vis wil even toelichten, dat de van den Voorzitter omtrent de de Gasfabriek niet geheel juist ongehuwden totaal geen uitkeering krijgen. Nu is het bij de gemeente-ambtenaren, het ook voor toestond als zij het schriftelijk verzochten, wenschen Ged. eerst specifieke op gaaf. Aangenomen voor kennisgeving. g. Missive van de Commissie over den weg Bolsward-Harlingen, met de goedgekeurde rekening over 1913. Zal worden gedeponeerd in het archief. h. Adres van eenige Aannemers-Timmer- bazen zich beklagende, dat twee hunner als inschrijvers op het baggerwerk der gemeente het werk niet gegund werd, ofschoon zij de laagste waren. Zij protesteeren tegen die be handeling en wenschen wel de redenen te weten, waarom zulks is geschied. De Voorzitter zegt namens het college B. en W. dat op de aanbesteding van het baggeren der Turfgracht verschillende inschrijvingen inkwamen en inderdaad twee dezer adressanten de laagste waren. De reden, waarom het hen niet gegund werd is deze, dat naar ’t oordeel van B. en W. het werk diende gegund te worden aan vaklieden, en te meer daar de in schrijving der adressanten zoover afweek van de begrooting, dat men meende het daarvoor niet kon worden uitgevoerd. In art. 19 der voorwaarden was bepaald dat B. en W. het recht van gunning voorbehielden, en dus niet gehouden waren het aan den laagsten inschrijver te gunnen. B. en W. meenen dit den Raad te moeten meedeelen, ofschoon zij geheel be voegd zijn, daar de uitvoering der gemeente werken hen is toevertrouwd en de Raad dus eigenlijk niet de competentie heeft, in dezen tusschenbeiden te komen. De Voorzitter stelt dan ook voor, te be sluiten op dit adres, dat de Raad uitspreekt vertrouwen te stellen in de handelingen van B. en W., en verklaart niet competent te zijn, in deze zaak tusschenbeiden te komen, en dus het adres voor kennisgeving aanneemt. De heer v. d. Klei kan daarin méégaan, doch hij kan zich de grieven dezer adres santen best begrijpen. Hij vond wel goed in de toekomst te bepalen dat dan het werk wordt gegund aan diegene, die het dichtst bij de begrooting inschrijft. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den Voorzitter aangenomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanbieding gemeente-begrooting 1915. De gemeentebegrooting heeft voor ontvang sten en uitgaven beide de som van f 163.694.445. De begrooting van den weg Bolsward-Harlingen heeft tot eindcijfers f 5105.86. De begrooting van het Alg. Stads-Armen- huis, sluit met ontvangst en uitgaaf van f 29.077.945. Deze begrootingen worden gesteld in handen eener commissie, de heeren Eisma, Keikes en van der Klei. 2. Wijziging gemeente-begrooting 1914. B. en W. stellen voor uit het fonds voor onvoorziene uitgaven af te schrijven een bedrag van f 255. Door den brand in de fabriek Kingrna was de uitgetrokken som op de begrooting ontoe reikend, waarom wordt voorgesteld dien post te verhoogen met f 200. Voor schrijfloon wordt tengevolge vacature op de secretarie een verhoogfng van f 55 voorgesteld. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel Burgemeester en Wethouders ter benoeming van een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Ingevolge het reglement, opgenomen in het Prov. Blad no. 88, is door verandering van personeel aan de secretarie een wijziging in de benoeming van de ambtenaren van den Burger lijken stand noodig geworden. Ingevolge ontslag van den heer K. H. Laagland: als zoodanig wordt voorgesteld den heer D. Beijer als plaatsvervanger aan te wijzen voor de voltrekking van huwelijken. En voor de ontstane vacature worden aan bevolen Tj. Faber, le ambtenaar ter secretarie en A. van Dijk, volontair ter secretarie. De Voorzitter deelt mee, daar dit den Raad niet officieel bekend is, dat tot len ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer Tj. Faber van de secretarie te Acht- karspelen. Met algemeene stemmen wordt de heer Beijer aangewezen als plaatsvervanger voor de voltrekking van huwelijken. Eveneens met algemeene (12) stemmen wordt de heer Tj. Faber benoemd tot ambte- De heer Praamsma vraagt, daar wordt voor gesteld dit met 1 September te doen ingaan, of het over de maand Augustus reeds ver- wat de Voorzitter bevestigend 6. Adres Stadstuinman om herbenoeming, met advies van Burgemeester en Wethouders. Op het advies inzake het adres van H. Faber om herbenoeming of althans een aan stelling op andere wijze, adviseeren B. en W. om de betrekking van Faber als stadstuin man op te heffen met 1 Jan. a.s. maar omdat er voor 't onderhoud van het park en de stadsplantsoenen bij den stadstuinier wel twee vaste knechten noodig zijn, om Faber met Januari aan te stellen als 1ste tuinknecht op een salaris van f 600, onder verplichting, dat hij dan al zijn werktijd in dienst der gemeente besteedt en dus geen particulier werk meer mag verrichten. De heer Vis vindt dat dit voorstel, naar aanleiding van het ingekomen adres al van een heel verre strekking is. Hij zou beter vinden deze zaak aan te houden tot de ge meentebegrooting. Het park is nog niet eens door de gemeente overgenomen en de Com missie der begrooting kan dan eerst ook over wegen, wat er noodig is om alles in voldoen den toestand te houden. De Voorzitter. B. en W. hebben geen be zwaar tegen dit voorstel van den heer Vis, maar zij meenden deze zaak te moeten be spoedigen, omdat Faber eerst zijn particuliere zaken ook dient af te wikkelen, en het is dus voor hem gewenscht, hoe eerder hoe beter te weten waaraan hij zich te houden heeft. De heer Eisma vraagt inlichting of het met Faber reeds besproken is, waarop de Voorzitter antwoordt dat hij persoonlijk met Faber hierover heeft gesproken. Hij dient als hij geheel in dienst der gemeente komt, vooraf zijn particuliere zaken aan kant te doen. Echter bestaat er geen bezwaar tegen het voorstel van den heer Vis. Dit voorstel wordt dan ook zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De Voorzitter deelt mee, dat het adres van het werkloozenfonds, waar den raad in over weging gegeven wordt zooveel mogelijk ook van gemeentewege te voorzien in de behoefte aan werk, dat door B. en W. reeds getoond is, daarin gesteunfl door den raad, dat men dien weg wil bewandelen door werken in deze gemeente nu te laten uitvoeren. B. en W. stellen dus voor, het bestuur dier vereeniging mee te deelen dat de raad en B. en W. zooveel mogelijk rekening met den toestand zullen houden als met de belangen der gemeente is overeen te brengen. Zonder hoofdel. stemming goedgekeurd. Men zal hebben gemerkt dat onze raad heden zeer homogeen was, zoodat alles vlot van stapel liep, ook zelfs de behandeling van het stapeltje verordeningen. Dit doet iets goeds verwachten voor de toekomst, als wij zoo vrij mogen zijn, ons eventjes'op het terrein der voorspellingen te wagen. De gemeentebegrooting is in zicht, maar wij heb ben goeden moed. De openbare zitting werd halfnegen ge schorst om te behandelen de reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering heeft de Raad besloten le. op te richten een tijdelijk gemeente lijk werkloozenfonds bestaande uit 5 leden door en uit den Raad te benoemen, hetwelk moet handelen volgens de regelen voorge schreven bij ministeriëele missive d.d. 22 Augustus 1914 La. C, afd. Arbeid, 2e. aan dit fonds een crediet te leenen van 75 pCt. van het totaal der saldi, die op 1 Augustus j.l. beschikbaar waren of der saldi, die voor werkloozenuitkeering be schikbaar zijn gesteld voor die werklozen kassen, die bij het tijdelijk gemeentefonds zijn ingeschreven of zich daarbij aanmelden. te bepalen dat de uitkeeringen moeten bedragen f 6.voor gehuwden of kostwinners, f 5.voor anderen, f 2.50 voor ongshuwde personen beneden de 20 jaar, die geen kostwinners zijn, 4e. te bepalen dat om ten behoeve hunner leden te kunnen profiteeren van deze nood- regeling, zich bij het tijdelijke fonds kunnen aanmelden het bestaande werkloozenfonds en de andere in deze gemeente bestaande werkloos- heidskassen, voorzoover voldaan wordt aan de eischen bij voormelde ministerieele missive gesteld, naar van was blanco. 4. a. Vaststelling ontsmettings-verordening, b. Vaststelling zieklen-verordening en ziekten-ontsmettingsverordening De Voorzitter deelt mee dat de Gezond heidscommissie heeft gerapporteerd, dat zij geene op- of aanmerkingen heeft op deze verordeningen. De ontsmettings-verordening tot heffing eener belasting volgens de ziekte-verordening wordt aangenomen met algemeene stemmen. De verordening op de invordering dezer belasting, eveneens. De verordening tot beteugeling van besmette lijke ziekten welke niet bij de wet als besmet telijk zijn aangewezen, komt daarna aan de orde, en de commissie voor de strafverorde ningen heeft hierbij het voorstel gedaan om te bepalen dat door belanghebbenden wordt bijgedragen in de kosten der ontsmetting volgens tarief door den gemeenteraad vast te stellen. Deze toevoeging wordt met algemeene stem men aangenomen. De verordening zelf met deze aangenomen wijziging wordt ook met algemeene stemmen vastgesteld. Daarna nog een verordening tot heffing eener belasting op de reiniging en ontsmetting die ook met algemeene stemmen wordt aan genomen, evenals de verordening op de invor dering dezer belasting. 5. Voorstel van Burgemeester en inzake uitbetaling van jaarwedden van onder- dienst zijnde ambtenaren der gemeente. B. en W. stellen met het oog de mobili satie voor, om een regeling vast te stellen ten opzichte de gemeenteambtenaren, die in dienst zijn. Dit betreft de heeren W. van Straten, architect; J. Jonker, stadstuinier en G. H. Sutherland Royaards, gymnastiek- leeraar. Met het oog op de huishoudingen van hen die gehuwd zijn, wordt voorgesteld het volle tractement uit te keeren met aftrek van f 3 per week voor eigen onderhoud, en ongehuwden het halve tractement. De heer Terhenne vraagt of er nog niet meerderen van hen, die in dienst der gemeente zijn, betrokken zijn bij de mobilisatie. De Voorzitter antwoordt dat ook bij de gasfabriek enkelen onder dienst zijn, maar er is door die commissie een gelijke regeling getroffen waarbij de gehuwden het volle loon ontvangen min f 3 per week. Is het bij vele vergaderingen gebruikelijk een floepend kwartiertje” te houden, dat wil zeggen, met het openen der vergadering te wachten tot een kwartier verloopen is na het voor de bijeenkomst vastgestelde tijdstip, ook bij den Raad heeft men deze gewoonte, en dus wordt de vergadering die op 7 uur wordt uitgeschreven eersteen kwartier later geopend. Er wordt om 7 uur een antiek zandloopertje op de tafel voor den Voorzitter omgekeerd, en als het zand door het glas is geloopen, waarmee een kwartier verloopt, geeft de hamer des Voorzitters het sein dat het tijd is van beginnen. Deze avond werd dit kwartiertje een loopend halfuurtje, want de klok in den Raadhuistoren had reeds halfacht geslagen, toen de bode het publiek dat gewoonlijk enkel uit de verslaggevers bestaat binnen riep. Wij hadden ons over dit kwartiertje extra wachten echter niet te beklagen, want om halfnegen was de agenda voor ons al geheel afgehandeld. Rond een uur vergaderen dat is waarlijk niet te lang Alle 13 leden waren tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering en verzocht den Secretaris'de notulen te lezen. Hieraan voldaan zijnde werden ze goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Een missive van den Nederl. Bond van Werkverschaffing, waarin uitvoerig wordt gewezen op den buitengewonen toestand, waardoor een economische crisis ontstaan is, waarvan het einde niet is te voorzien. Aan bevolen wordt aan de gemeentebesturen om te trachten zooveel mogelijk in deze buiten gewone omstandigheid te voorzien, te meer wijl de ergste periode van werkloosheid, de winter, voor de deur staat. Behalve door de gewone voorziening in de werkloosheid, die meer het karakter van philantropie heeft, dient men nu ook te voorzien in de behoefte aan handenarbeid voor vaklieden, en wordt dus de aandacht gevestigd op werken van algemeen en openbaar nut, die onder gewone omstandigheden misschien wel konden worden uitgesteld, doch nu met het oog op den tijd wel mogen worden uitgevoerd, waarbij men tevens dient te zorgen dat een normaal loon wordt uitgekeerd. De Voorzitter die de nog al uitvoerige missive voorlas, gaf daarna te kennen dat hij meende deze circulaire ter kennis van den Raad te moeten brengen, waarbij B. en W. verklaren dat B. en W. zooveel mogelijk hiermee rekening willen houden en ook met medeweten van den Raad er al reeds rekening mee gehouden is. Hij stelt voor, deze missive overigens voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. b. Adres van bewoners van de Turfkade, verzoekende dat de boomen langs de Kade aan den kant der huizen geheel of om den andere worden gerooid wijl het zonlicht er door wordt belet in hun huizen te komen terwijl ook de dakgoten verstopt raken door de vele bladeren. Mocht men tegen rooiïng zijn, dan verzoeken zij toch dat de boomen rechtop gesnoeid worden. De Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering deze zaak reeds ter sprake is ge komen. B. en W. hebben de zaak met de Gezondheidscommissie besproken en de toe stand met den Stadstuinier nagegaan, er was reeds opdracht gegeven om de boomen aan den binnenkant flink op te snoeien, wanneer de tijd daarvoor gekomen is, dus in’t najaar. B. en W. konden niet besluiten om tot rooiïng der boomen over te gaan. Dit meende de Voorzitter even te moeten mededeelen. Nu dit adres is ingekomen, wil hij echter toch voorstellen er den gewonen weg van behandeling mee te volgen en het dos te stellen in handen van B. en W. waartoe wordt besloten. e. Resolutie goedkeuring van verordening. d. Idem, goedkeurende de onderhandsche verhuring van grond aan D. Feenstra. e. Idem, goedkeurende de tijdelijke geid- leening. f. Idem, goedkeurende de onderhandsche verhuring van land aan K. Wallinga, doch omtrent de andere huurders, waar de Raad Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1