Kieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseradeeL H EVE iB H 1 H 1 f w B 8 M 53ste Jaargang. 1914. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 77. g Donderdag 24 September. EEN GROOTE DAAD. BINNENLAND. Lit de Raadszaal. w VOOR afzonderlijke wel Vergadering op Dinsdag 22 Sept. 1914. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. H ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. v. d. Klei verheugt zich, dat deze en daar het werk hebben, dat zij ook door /zlaten” dien moreelen plicht tegenover het land kunnen volbrengen. Zij zullen hun neiging tot politiseeren en critiseeren inloomen. Zij zullen openbaar ambtenaar zijnde zich onthouden van vragen om salarisverhooging. Zij zullen het voorbeeld geven van gehoorzaamheid aan de wet en de autoriteiten. Doch hoe talrijk zijn nu zij, die nog niet tevreden zijn met dit negatieve, die begrijpen voor welk een ontzaglijk moeilijke taak de Nederlandsche staat is komen te staan en nog zal staan en die gevoelen, dat onder zulke omstandigheden de gemeenschap ’t recht heeft van zijn burgers te eischen, dat zij zich buiten gewoon inspannen? Wij vreezen: heel weinigen. Heel weinigen staan zedelijk hoog genoeg om dit te beseffen. Dat die Amsterdamsche onbekende wel zóó hoogstaat, dat hij dit alles overwogen heeft en zichzelf ten slotte een belangrijk offer heeft opgelegd, anderen ten voorbeeld, doet ons hem rekenen onder de heel weinige hoogst geplaatsten op welke het land trotsch behoort te zijn! Dat deze nu in de gelukkige mogelijkheid was een zoo hoog bedrag beschikbaar te stellen, is slechts iets bijkomstigs. Voor hem is misschien f 100.000, wat voor u en voor mij f 10.000, f 1000, f100, f 10 ja nog minder is. Doch het groote verschil tusschen hem en ons is, dat hij gegeven heeft en met die gift een schitterend voorbeeld gesteld heeft. Terwijl er honderdduizenden medeburgers zijn, die nog altijd moeten geven, die zich nog altijd een vrijwillig offer moeten opleggen ten bate van het land, waar zij geboren zijn, welks taal zij spreken, welks gewoonten de hunne zijn, ten bate van het land dat ons allen tot nu toe gehouden heeft buiten de gruwelen, die aan onze grenzen gebeuren. Waarlijk wèl is de daad groot en is zij een voorbeeld tot navolging. Prov. Gr. linkerzijde getroffene toestand gearresteerd. Vier uren voor anker. De stoomboot van de HollandFriesland- lijn, die Vrijdagnacht te 12 uur van Amsterdam naar De Lemmer vertrok, heeft vier uren voor anker moeten liggen. Voor de Lemster haven was de waterstand zóó hoog, dat de boot niet kon binnenkomen. In geen lOjaar was de waterstand zoo hoog. Er waren ruim 200 militairen aan boordzelfs uit Limburg en Noord Brabant. Om de reis gauwer te maken, gingen ze per nachtboot. Nu misten ze de aansluitingen op trams en treinen, zoodat sommigen eerst Zaterdagavond in hunne woonplaatsen aankwamen. En Maandag avond moesten ze weer present zijn. N. v. d. D. Friesche aardappelen naar Duitschland. Men schrijft d.d. 21 dezer aan het Nieuwsbl. van Friesland In de provincie Groningen is de export van aardappelen voor consumptie naar Duitsch land in vollen gang. Vooral voor Westfalen worden vele waggons aardappelen gevraagd, liefst alle uitgezocht en als het kan van de Friesche Eigenheimers, wier poters bier jaar op jaar zoo veelvuldiger gebruikt worden. De prijs loopt op tot f 1.25 en hooger per H.L. Heden werden 10 waggons h 150 H.L, aan één opkooper nog besteld. langer over gedaan, want de reclames tegen den hoofdelijken omslag kwamen nog aan de orde. Na de opheffing der geheime zitting werd op deze reclames besloten gelijk in die zitting was besproken en vervolgens werd de ver gadering gesloten. De Voorzitter antwoordt, dat de begrooting van kosten is opgemaakt en dan is f 25.000 voldoende. Het plan bestaat om de som niet in eens op te nemen, maar naar gelang van behoefte. Hij vindt niet noodig het bedrag hooger te stellen. Mocht al blijken dat de som onvoldoende was, dan kunnen B. en W. altoos nader aanvragen om verhooging doen. De heer Boersma zegt dank voor de toe lichting en kan er zich mee vereenigen. De heer Praamsma meent dat punt 1 nog niet afgehandeld is, daar over de begraafplaats nog niets is besloten, waarop de Voorzitter antwoordt dat toch bij stemming dat voorstel is aangenomen, daar bij heeft meegedeeld dat de teekeningen van de veelading en de begraaf plaats met de plannen in behandeling kwamen. De heer Praamsma heeft alleen de veelading bedoeld, daarover heeft hij inlichting gevraagd, hij wenscht dan ook te weten welk plan van de begraafplaats zal worden uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat ook hier het laatst overgelegde plan bedoeld is. De heer van der IVal zou daarover ook nog wel ’n woordje willen zeggen, waarop de Voor zitter antwoordt, dat, wijl het hier een excep tioneel geval gold, B. en W. den Raad op de hoogte hebben gesteld met de plannen. De uitvoering berust anders geheel bij B. en W als de Raad de begrooting heeft goedgekeurd. Als men evenwel meent, dat hier nog stem ming noodig is, heeft bij er niets op tegen, maar hij heeft de meening, dat het reeds aan genomen was. De heer van der fPal vertrouwt B. en W. de uitvoering wel toe, maar ’t geldt hier ter bestrijding van werkloosheid en daarom acht hij aanbesteding van het werk bij de begraaf plaats minder gewenscht. Dan profiteeren er enkelen, een stuk of vier, van en zonder dat het de gemeente een cent meer behoeft te kosten, kunnen aan het vervoer van grond meerderen bezig zijn. De Voorzitter. B. en W. willen deze wenk wel in ernstige overweging nemen, maar er dient toch ook overwogen te worden of er geen bezwaren zijn het in eigen beheer uit te voeren. De heer Kramer wil wel meedeelen, dat het gedeelte van het werk, waarop de heer v.d. Wal doelt, ook reeds door B. en W. in dien geest is bedoeld. Daarom is ook de op- hooging met zand vervallen, wijl men ge schikte andere aarde heeft gevonden. Dit is ook al weer gedaan opdat zooveel mogelijk de werklui van hier er wat aan zouden hebben te doen. Omtrent het overige werk zal de wenk van den heer v. d. Wal over wogen kunnen worden. Daar geen stemming meer over punt 1 verlangd wordt komt nu de tijdelijke geld- leening weer op ’t tapijt. De heer Keikes heeft gezien dat de tijdelijke geldleening in elk geval binnen 2 jaren zal worden omgezet in een gewone geldleening, maar voor die gewone geldleening is geen tijd van aflossing aangegeven. De Voorzitter antwoordt, dat dit ter sprake komt als de tijdsomstandigheden toelaten deze tijdelijke maatregel om te zetten in een vaste leening. Dan komen B. en W. met een voorstel. De heer Keikes had toch wel graag be paald dat die vaste leening niet over een te kort tijdsbestek wordt afgelost. Er is werk bij, de begraafplaats bij voorbeeld, wat wel voor 50 jaren kan strekken, en daar zou hij dan ook het nageslacht aan willen laten be talen. De Voorzitter herhaalt dat de aflossing niet nu maar later dient te worden besproken als de tijdelijke leening in een vaste wordt om gezet. De heer IVierema wil in verband met deze zaak wel de vraag stellen of het geen zaak zou zijn het reglement op de begrafenis rechten eens te herzien om zoo de inkomsten der gemeente wat gunstiger te maken. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. reeds in die richting doende zijn. Er zijn reeds heel wat reglementen herzien, ook dat der be grafenisrechten zal aan een herziening onder worpen worden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met algemeene stemmen. Niemand der leden heeft meer iets mee te deelen of te vragen, waarom de openbare zitting wordt geschorst. Vóór acht uur was de zitting voor ons al afgeloopen, de Raadsleden zelf hebben er iets Het mes. In een dansgelegenheid aan den Schiedam- schen dijk te Rotterdam kreeg een pakhuis knecht twist met zijn meisje, die met een ander gedanst had. De pakhuisknecht die bij de op straat voortgezette vechtpartij verscheiden stompen en slagen opliep, trok zijn mes en stak daarmee een pontonnier, te Dordrecht in garnizoen, in de borst, tengevolge waarvan laatstgenoemde viel.#Hij kreeg daarop nog een stoot van den pakhuisknecht. Ernstig gewond werd hij door burgers naar het ziekenhuis gedragen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De dader is later gearresteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen in de Vriendenlaan_twee loswerklieden twist over een hond. De een bracht daarbij den ander met zijn mes twee steken in de toe. Zwaar gewond werd de naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn is levensgevaarlijk. De dader is Msb. B. en W. wijzen er op, dat door de buiten gewone omstandigheden buitengewone maat regelen noodig zijn, en daardoor worden van de Gemeente belangrijke uitgaven gevorderd. Het tijdelijke werkloozenfonds, het baggeren van de Turfgracht, de walbeschoeiïug aan bet Oordje, de verbreeding van de veelading, de ’ergrooting van de begraafplaats, alsmede het crediet om den Burgemeester in staat te stel len aankoop van levensmiddelen te doen, dit een en ander zal groote uitgaven vorderen. Voorgesteld wordt om een tijdelijke geld leening uit te schrijven van f 25.000 in aandeelen van f 1000. Deze leening zal het Lrakter van een tijdelijke leening hebben, en als de normale tijden komen zal, voor zoo ver noodig, deze leening omgezet worden in een gewone geldleening. Bij Ged. Staten bestaat m beginsel hiertegen geen bezwaar. De heer Boersma weet, dat die werken nog i| al belangrijke uitgaven vorderen, en omdat de 9 uitvoering van dergelijke werken in den regel I niet meevalt, zou hij wel willen vragen of I bet niet gewenscht is de leening op f 30.000 I ‘is maximum te bepalen inplaats van f 25.000. Wij hebben steeds met zekere jaloerschheid gekeken naar de royale Engelschen en Ameri kanen, die voor openbare doeleinden groote sommen gelds beschikbaar stelden. Zeker er is en er was daarin veel wat op reclame gelijkt. Ook schijnt zulk een bijdrage vaak een afkoopsom voor de jaloezie van minder goed gesitueerden tegenover rijkaards. Doch bet geld kwam er dan toch maar. Het is onbillijk te zeggen, dat Nederland zulke menschen niet kent. Doch zij zijn en blijven uitzonderingen, iedereen kent de namen van de enkelen, die royaal zijn ten aanzien van de publieke zaak. En de lijst dezer namen is niet groot. Doch nu ineens is er weer een voorbeeld gekomen, dat aan iedereen een warm gevoel van bevrediging moet geven. Een Amsterdammer heeft aan de regeering 10 pCt. van zijn ver mogen, d. i. ongeveer f 120.000 aangeboden als bijdrage in een fonds voor de verdediging van het rijk en de koloniën. Hij doet dit aanbod, omdat hij zich verplicht gevoelt om in dezen moeilijken tijd als burger van dezen staat zich extra in te spannen voor den staat. De regeering en de aanbieder zelf hopen, dat velen dit verheven voorbeeld zullen volgen. En omdat wij dit van ganscher harte ook hopen, willen wij er nog eens op wijzen, dat deze daad inderdaad mooi is, omdat zij is de vrijwillige vervulling van een inderdaad bestaan- den zedelijken plicht. Wij gelooven, dat deze waarheid lang niet algemeen erkend zal worden. Ja, officieel, in de bladen, waagt niemand zich aan gering schatting. Doch officieus hebben wij wel anders gehoord. Wij brachten de kwestie b.v. ter sprakp in een kring van menschen, behoorend tot een levensstandaard, die ver staat van dien van den gever en kregen dadelijk te hooren: Een kunst! Als je ruim een millioen hebt! De man eet er geen cadetje met zalm minder om. Terwijl wij en wij kregen te hooren, dat zij het leeuwenaandeel dragen in de kosten van den Nederlandschen Staat en dus absoluut niet de verplichting gevoelden om er nog wat extraas voor te doen, ook al gaven zij toe, dat wat de Nederlandsche Staat thans op defensie-gebied doet, goed werk is. De redeneering is absoluut valsch. Primo is het niet waar, dat onze zegslieden het leeuwenaandeel betalen. En secundo ziet men zoo sprekende, geheel het vrijwilligheidsmoment over het hoofd. Die doet, wat de wet van hem eischt, ge draagt zich goed. Doch zijn plichtsvervulling staat ver ten achter bij dengeen, die nagaat of hij wellicht nog moreele verplichtingen heeft te vervullen, die naast en boven zijn wettelijke verplichtingen-staan, en die erkent hij voor zichzelf dien plicht de kracht heeft om zichzelf te benadeelen ten bate van het publiek belang. Wij zien hoog tegen den Amsterdammer op. Want voor de vraag van den moreelen plicht, die naast en boven de wettelijke ver plichting staat, komt elk mannelijk meerder jarig Nederlander te staan. Ieder heeft zich af te vragen of hij niet verplicht is direct de wapens op te vatten of ten minste zich in den wapenhandel te oefenen om klaar te zijn, als de staat hem noodig heeft. In gevallen van lichaamlijke zwakheid of ouderdom kan men zichzelf excuseeren en zoo zijn er nog een reeks andere omstandigheden denkbaar, die de vraag of het onze moreele plicht is naar de wapens te grijpen, ontkennend kunnen beantwoorden. Doch men moet vast in zijn schoenen staan, wil men de vraag voor zichzelf met neen antwoorden, men moet wèl de vaste overtuiging hebben, dat het ontkennend ant woord goed gemotiveerd is en niet een voor wendsel. Is men, na deze vraag volgens eer en- ge weten ontkennend beantwoord te hebben, dan van de moreele verplichting tegenover zijn land af? Ja, zullen velen zeggen. Enkelen zullen wellicht nauwgezetter zijn en de overtuiging Wij staan thans naar het schijnt in het teeken van de raadsvergaderingen. Donderdag der vorige week en nu Dinsdag al weer. Maar het was heden ook maar een kort aanloopje van een half uur, hoewel het nog al op den buide] aankwam. Door de buitengewone omstandigheden zijn buitengewone maatregelen noodig, en vandaar deze buitengewone vergadering over buiten gewone gemeentewerken. Behalve de heer Terhenne, die volgens kennisgeving verhinderd was, waren alle leden present. De nol uien der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen: Een adres van het Bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, afd. Bolsward, verzoekende evenals het vorig jaar een lokaal van de Gemeente voor het houden van een Landbouwwintercursus. B. en W. hebben geen bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek op dezelfde voorwaarden als den vorigen winter. Voor de behandeling wordt urgentie ver zocht en verleend, en het verzoek met algemeene stemmen aangenomen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voor stel van Burgemeester en W ethouders lot uitvoering van bijzondere werken met het oog op de werkeloosheid. De Voorzitter deelt mee, dat volgens bespreking in de vorige en de daaraan vooraf gaande vergadering den Raad reeds was aangekondigd, dat er van B. en W. voorstellen konden worden verwacht ter uitvoering van werken dezer gemeente, met het oog op de werkeloosheid en de buitengewone tijds omstandigheden. Voorgesteld wordt thans het verbreeden van de walbeschoeiïng voor veelaadplaats aan bet Schildwijk en het vergrooten van de begraafplaats, waarvan de plannen en teeke ningen zijn overgelegd. De heer Praamsma vraagt of omtrent de walbeschoeiïng B. en W. ook een voorkeur hebben, welk der overgelegde plannen zal worden uitgevoerd. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. de voorkeur hechten aan het laatst ingediende plan, bet zoogenaamde middenplan: houten palen met betonplaten. De heer Praamsma kan zich daarmee ver eenigen. De heer voorstellen worden gedaan, door ingezetenen kan worden uitgevoerd, zal het dienen om werkloosheid te voorkomen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel B. en W. aangenomen. 2. Voorstel van Burgemeester en IVethouders tot het aangaan van een geldleening tol dekking der kosten uil de onder punt 1 vermelde wer ken voortvloeiende. op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1