lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 78. F VREDE EN RECHT DOOR ORGANISATIE. Zondag 27 September. BINNENLAND. VOOR INGEZONDEN. i. ii. a. onzer Slechts en Paarden waren J. Ct. doel van alle strijders in dienst van waarheid en humaniteit. Uit het bovenstaand resumé van het veel omvattende plan zal het toch eenvoudige en duidelijke principe naar onze bescheiden meening voldoende gebleken zijn. Wij meenen, dat de vredesbeweging niet een zaak is een van personen, burgers. Wij Al wat wij ten slotte te zeggen hebben is ditWe rekenen ons verplicht en daardoor bevoegd, dezen weg voor u allen aan te geven. Volgens onze vaste overtuiging is het de eenig mogelijke. Doch hiermede achten wij onze taak vervuld. Wij rekenen op de warmte, waarmee de belangen der leden in elk opzicht door hun besturen worden voorgestaan, die hen er toe zal moeten brengen, ook in dezen handelend op te treden. Wij verwachten, dat een onzer vele groote organisatie’s de uit- noodiging tot alle andere zal richten, een of meer vertegenwoordigers te zenden naar een door haar uit te schrijven bijeenkomst. Op deze bijeenkomst kan een Nederlandsche Vredesbond geconstitueerd worden en een voorloopig plan van actie, zoowel ter voorbereiding van een Wereld-Vredesbond als met het oog op de huidige omstandigheden, worden vastgesteld. Al wie voor het bovenstaande sympathie gevoelt, gelieve adhaesie-betuiging te zenden aan ’t adres van den derden ondergeteekende. A. FEBERWEE, Amsterdam. J. B. AKKERMAN, Leiden. H. UIJTTENBOOGAARD, Amsterdam. (Koninginneweg 235). Amsterdam, September 1914. van afzonderlijke organisatie en nog minder een tijdélijk samengaande groep van niet van één partij, doch van alle meenen dat de vredesbeweging niet een zaak is van uitsluitend ethisch belang, doch vooral niet minder van materieel belang voor alle burgers. Vrede en recht is levenseisch voor alle werkers met hoofd en hand, is het hoogste ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Ctsz per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos! van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voorstel Timmer moet dus eerst nog worden gestemd. Verder komt aan de orde de benoeming van een Hoofd der O. L. School te Burgwerd. De voordracht luidt als volgt 1. S. Scbiere, H. d. S. te Broek, 2. Tj. Donia, onderwijzer te Kimswerd, 3. A. Scheep vaart, onderwijzer te Schrans, 4. J. Torensma, onderwijzer te Warga. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. H. schrijft De vischtorpedo. Aan dat lange, smalle, gladde ding is stellig iets dat de verbeelding prikkelt, maar het is afschuwelijk van werkelijkheid, wanneer wij vernemen van zijn vernietigende machtDe torpedo heet om zijn element, Vischtorpedo; werkelijk heeft het iets van een reuzenviscbsoort, maar een onbewegelijke en monsterachtige visch. Door het water schiet hij vooruit, met grooter vaart dan de snelste visch te bereiken weethij zwemt wel niet met vinslag of wrikking van het slang-gladde lichaammaar toch ver plaatst hij zich door zijn eigen kracht, want een dubbel stel schroeven striemt hem voort onder water. Ook stuurt hij zich zelf, gelijk een visch; hij doet het methodisch, en dit is zijn meest duivelsche eigenschap. Het is een belsch-geniale vinding geweest, zooals de Oostenrijksche ingenieur Obry dien koers- regelaar wist te construeeren in de geheime, nauwe ruimte, nog geen halve meter in door snede, van zoo’n vischtorpedolijf. Daarin bevindt zich de diepte regelaar, welke het toestel op een bepaalde diepte van ongeveer drie mèter houdt, de juiste diepte om een gepantserden kruiser beneden den stalen gordel te treffen en daar open te rijten. Een ingenieuze inrichting, geregeld door den meer deren of minderen druk van het water, werkt op den horizontalen staart van den mecha- nischen visch. De koersregelaar, die moet dienen, om het projectiel onder water zijn juiste richting te doen behouden, een toe passing van de gyroskopische wetten, waar door de torpedo steeds dezelfde richting als de as van den gyroscoop blijft behouden, mits dit toestel maar snel blijft draaien houdt het toestel onder controle, zelfs nadat het reeds werd gelanceerd. Zoo heeft de torpedist, daar beneden in zijn kleine, bedompte machinekamer, niets anders te doen dan precies in te stellen op de hem uit het commando-torentje door den comman dant aangegeven richting en dieptetevens geeft hij den torpedo de gewenschte snelheid van voort-beweging. Dan wordt het vijf tot zeven meter lange vischachtige projectiel in de torpedo-buis geplaatst; een slechts zwakke lading buskruit wordt ontstoken, of wel wordt het ding weggeschoten door de kracht van saamgeperste luchten omdat de onderzeeër beneden den roerigen water-spiegel onbewegelijk drijft, zal het weg-schietende moordtuig recht-af op zijn doel toe-schieten. En terwijl hij de lanceerbuis verlaat, wordt de voortstuwingsmachine automatisch in be weging gezet. Zoo pijlt hij onder water vooruit, met den stompen kop vooruit. Die blinde visschenkop is, zoo naar het uiterlijk, van een schijnbare ongevaarlijkheid hij is niet geramd, bij is niet toegescherpt, hij is ook ongetand, zooals men zich wellicht zoo’n onderwatermonster zou voor stellen. Maar die rondgepolijste,gladde visschen kop bevat een lading van 60 tot 100 kg. springstof. De werking beeft plaats door een toestelletje, dat bestaat uit een pen, door een veer naar buiten gedruktdoor den stoot van de pen tegen den vijandelijken scheeps wand wordt een hoeveelheid slagkwik tot explosie gebracht, waardoor weer de lading nat schietkatoen ontploft. Dit pyroxyline is weer een satansch brouwsel, een saam-gevatte giganten-kracht, welke bij uitbarsting in zoo’n muurdikken scheepswand een gat slaat van eenige meters in het vierkant. En het kolkende water stort zich als waterval in het scheepsruim, zoodat in drie, vier minuten een zoogenaamd gepantserd schip van meer dan 12.000 ton als een lekke vis- scherspink in de diepte der zeeën verdwijnt. Drie gelanceerde visch-monsters, elk van hoogstens zes a zevenduizend gulden waarde en driemaal de tien millioen gulden, welke een modern oorlogsschip kosten, zijn vernietigd. ...Om niet te spreken van de onschatbare waarde aan zooveel duizende menschenlevens, werden, maanden vóór den huidigen wereld oorlog, en na te gaan, hoe zij alle, zonder uitzondering, juist zijn gebleken). IV. Die macht moet en kan gevormd worden door de organisatie en versnelde ont wikkeling van de internationale gemeen schap. Hiertoe dient vooral aandacht geschonken aan twee eischen a. Het streven naar wereldvrede worde met bewustheid geplaatst in het centrum der bemoeiingen ter voorziening in internationale behoeften van geestelijken en stoffelijken aard. b. Voor het algemeen doel van deze be moeiingen dient de belangstelling der groote massa in de volkeren gewekt en behouden. Hier is omschreven de algemeene idee van ons plan. Laat ons nu de vraag bespreken, hoe tot de uitvoering te geraken in het alge meen, en wat er op het oogenblik daartoe gedaan kan worden. Wat de eerste vraag betreft luidt ons antwoord: De internationale gemeenschapszin is niet iets, dat nog komen moet. De gezindheid en de behoefte bestaan en uiten zich in internat, vereenigingen, congressen, bureaux, conventies, tractaten, regelen op rechtsgebied en in het verkeer. Wat evenwel niet bestaat is regelmaat, orde, bewuste leiding in dit proces. Deze leiding moet aangebracht worden; daardoor zal tevens het proces versneld en de handhaving van den internationalen vrede door een internatio nale politiemacht voorbereid worden. Zonder forceering, op de meest geleidelijke doch tevens bewuste, zekere wijze moet de anarchie van nu opgevoerd worden tot regelmaat en samen werking. In 1915, om maar iets te noemen, moesten alle reeds bestaande, internationale congressen zorgen, in één stad, liefst den Haag, op een of meerdere dagen samen te komen in een groote, manifeste vredesbijeen komst en dit elk volgend jaar herhalen. Een vaste internationale schouwdag van wetenschap, kunst, nijverheid, handel, arbeid, sport en opvoeding, zou een groote stap voorwaarts zijn op den weg naar samenhoorigheid der menschheid. En daarvoor is slechts een weinig inschikkelijkheid en opoffering noodig. Regeling en bewustmaking van aanwezige krachten is het eenig noodige! Een wereldbond, die omvat alle vereeni gingen, bonden, unie’s, bureaux, en gesteund door vrije burgers, trachte het gemeenschap pelijk doel en belang van al deze vereeni gingen en andere leden te bereiken: bevor dering van de ontwikkeling en organisatie der internationale gemeenschap. Ons antwoord op de tweede vraag, de urgente vraag van het treurig heden, de vraag van alle lijdenden en hun betrekkingen, de vraag van de geknakte welvaart en het volks geluk, luidt, in verband met het voorafgaande de geleidelijke ontwikkeling hiervoor genoemd, dient nu in buitengewoon versneld tempo plaats te vinden. Misschien, ja bijna zeker, staan wij machteloos tegenover het over rompelend gebeuren van hedenhet contact is op de meest ruwe wijze verbroken tusschen vijf groote volken. Doch zelfs, indien wij dit als zeker aannemen, zal het een troost mogen heeten, de herhaling van een dergelijke over rompeling te kunnen voorkomen, dank zij de lessen en kracht, ons door deze ramp gegeven. Want we rekenen op allen, wanneer we meenen, dat gij, zoo ooit, nu wakker geschud zult zijn uit uw wel wat al te geruste werkeloosheid ten aanzien van de vredes beweging. En we gelooven, dat daardoor een buitengewoon versneld tempo bij de uitvoering van ons plan mogelijk is. Dit vertrouwen is dan ook de reden, zooals we boven zeiden, die ons de vrijheid gaf, te spreken tot u allen, opdat, zooals wij vroeger reeds vraagden, zoo spoedig mogelijk de leiding in meer bevoegde handen dan de onze kan worden overgegeven. De afschuwelijke oorlog, welke nu woedt, en het lijden der beschaafde wereld, maakt ’t ondergeteekenden tot plicht, de aandacht van alle burgers te vragen voor een plan inzake bevordering van den wereldvrede, tot heden in beperkten kring ter overweging door hen voorgedragen. Hebt gij, medeburgers, allen overdacht, welk een waanzinnig contrast deze oorlog en het militarisme zelf aanwijzen tusschen den wensch van de overgroote meerderheid der burgers en hun daden? De verbazing over dit contrast tusschen willen en doen der menschheid bestond en bestaat bij ons niet. We begrepen, dat de huidige vredesbeweging, dat het internationaal Socialisme en het internationaal kerkverband onmachtig zouden blijken in de ure des gevaars, en hebben daarop naar plicht gewezen, het laatst in 1913 en .1914 in enkele dagblad artikelen en in een commissie der vereeniging „Vrede door Recht”. Niettemin zouden we’t aanwijzen van de fouten en leemten in de huidige vredesbeweging hebben nagelaten in dien we niet overtuigd waren, dat er een weg was, door de cultuur zelf aangewezen, doch niet met bewustheid betreden door belangheb benden. De verzekering van den wereldvrede is mogelijk! We behoeven niet te wachten tot alle men- schen zonder rasinstincten, zonder wreedheid en slechtheid zijn. We kunnen diepere indivi- dueele instincten en begrippen met rust laten voor dit doel, al achten wij het werk op dit gebied gedaan in algemeenen zin niet waarde loos, evenmin als de overdenking van concept- tractaten. Wat noodig was en is, is macht boven en buiten botsende belangen en inzichten tot handhaving van orde, tot afschaffing van eigen berechting door ruw wapengeweld, tot verheffing en verzekering van gemeenschappelijk geluk en welvaart. De aanwijzing van de fouten in de vredes beweging en de karakteromschrijving van ons plan, hiervoren bedoeld, hadden we samengevat in de volgende stellingen: Vrede en Recht door Organisatie. In de verhouding der Staten heerscht uitsluitend de wet van noodzakelijk eigen belang. a. Scheidsrechterlijke verdragen, evenals alle andere conventie’s hebben slechts waarde en worden nagekomen, zoolang de betrokken Staten het in hun voordeel achten. (Zie neutraliteits-schending België en Luxemburg, en houding van den bondgenoot Italië). Voor stellen tot geheele of gedeeltelijke ontwapening bij Staten-overeenkomst zijn onuitvoerbaar. b. Verheffing van het zedelijk en redelijk inzicht bij de burgers, zonder meer, kan in deze verhouding der Staten geen wijziging brengen en den druk van het militairisme niet verwijderen. Door de zucht der grootste Staten naar de suprematie zal het militairisme aan houdend toenemen en daardoor tegelijk het contrast met de wenschen en behoeften van de burgers, wier beschaving eveneens stijgende is. III. Slechts een macht boven de Staten kan den druk van het militairisme verminderen en ten slotte wegnemen. Die macht kan gevormd worden door een Staat, welke de overige Staten met wapen geweld onderwerpt. Het Romeinsche en Napo leontische Keizerrijk leeren ons, dat deze zuiver militaire overmacht op den duur onhoud baar is en ongewenscht. b. Die macht zou kunnen uitgeoefend worden door een internationaal genootschap van religieuzen of politieken aard. Voorbeel den als de Katholieke Kerk en de Sociaal- Democratische Partij bewijzen, dat ook deze machten hiertoe niet in staat zijn. Zonder van hun speciale religieuze of politieke wen schen te laten vallen, zal hun invloed beperkt blijven. Overheersching van andersdenkenden is noch in het belang der menschheid, noch houdbaar. Bovendien maakt het feit der zeer verschillende cultuurstadia in Europa reeds internationale eenheid ter wille van een reli gieus of politiek doel ondenkbaar. (Wij ver zoeken den lezers wel te willen bedenken, dat deze stellingen geschreven en toegelicht Witmarsum, 23 Sept. De boeren hier en in omliggende dorpen maken geen haast met het verkoopen van hun aardappelen. Velen denken ze maar aan het vee op te voederen, als de prijs niet hooger wordt. Beneden f 1. per halve H.L. denkt men niet af te leveren, of ’t moet zijn de Borgers. Kleine en midden soort worden reeds opgevoederd. Sneek, 23 Sept. Bij de heden gehouden keuring van trekhonden voor het leger werden uit 8 gemeenten Sneek, IJlst, Wijmbritse- radeel, Bolsward,Wonseradeel, Hennaarderadeel Rauwerderhem en Doniawerstal voorgebracbt circa 40 honden, van welke er 12 werden gekocht in prijzen van f40 tot f55. De honden zijn voorloopig aan de eigenaars ge laten. Later zal den eigenaars door den be trokken burgemeester worden bericht, waar en wanneer ze de dieren moeten leveren en ook eerst dan wordt betaald. Zakkenrollers geknipt. Leeuwarden, 25 Sept. Hedenmiddag werd een omstreeks 40-jarig persoon door een rechercheur geknipt, terwijl hij een jongeman die naar een standwerker luisterde, een porte- monnaie ontrolde. De man werd reeds door de politie vérdacht, zoodat men hem in het oog hield. Hij werd naar het politiebureau gebracht, wat een volksoploop veroorzaakte. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 25 Sept. Gisterenavond werden hier per auto 4 gewonde Engelsche schepe lingen van de drie gezonken kruisers in het St. Antonius Ziekenhuis onder dak gebracht. Sneek, 25 Sept. De onderwijzers der ver schillende scholen hier ontvingen van het D. B. deze week de aanbieding om tegen 1 April 1915 hun klas van bloemen te voorzien. Hoezeer men dat aanbod ook op prijsstelt, zullen toch vrijzeker weinige onderwijzers van deze gelegenheid profiteeren, wijl Flora’s kinderen niet naar wensch achter matglas kunnen tieren. Joure. Zelden heeft Jouster kermis, die dit jaar enkel uit de veemarkt van heden Donderdag bestaat, zulk prachtig najaarsweer mogen treffen als dit jaar het geval was. Er was dan ook veel publiek aanwezig, w.o. slechts zéér enkele dames. De aanvoer van vee was gering. 83 stuks koeien, 31 varkens, 20 schapen 9 geiten waren aangevoerd, er vrij veel, a.l. 510. Wonseradeel, 26 Sept. 1914. Dinsdag, 29 Sept. a. s., vergadert de Raad gemeente. De agenda bevat o.a. een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van schoolgelden in deze gemeente. In de vorige vergadering deed de heer J. Timmer (Kimswerd) een voorstel om dit punt voorloopig van de agenda af te voeren, (zulks met het oog op de tijdsomstandigheden.) Hierover staakten de stemmen. Over het Bolswanlsctie Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1