ïïieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Donderdag 8 October. 1914. 53ste Jaargang. Verscnijnt Donderdags en Zondags. No. 81. EENE GERUSTSTELLING. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke terug- tegenover deze manier invloed en com- het in den a.s. winter te ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Gent. De tabak in Maas en hagelvrij binnengekomen, zeldzaamheid en zijn op den prijs. Ook de kleur van het blad is uitstekend terwijl het gewicht meevalt. Een best tabaks- jaar alzoo, Geld. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) Zondagavond, van den Eierland- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. land thee zou worden door een theehandelaar aan het nu die hulp, zelfs al kwam ze tijdig in Antwerpen, aangaat, overwege men eens of de troepen daar van groot nut zouden kunnen zijn. In het artikel van eergisteren betoogde ik, dat er in Antwerpen ongetwijfeld Belgische troepen genoeg zijn, om eene actieve ver dediging der stelling te kunnen voeren, zoodat toevoeging van vreemde troepen slechts zou leiden tot vermeerdering van proviandverbruik en complicatie in de uitvoering van het vast gestelde verdedigingsplan, om van andere bezwaren niet te spreken, die er evenwel blijkens de ondervinding uit vroegere oorlogen, nog in groot aantal voor den dag zouden komen. Stel nu tegenover deze manier om hulp te bieden, de eenvoudige overbrenging van troepen naar de Belgische West- of Fransche Noordkust, waartoe Engeland terstond en tot elk beschikbaar getal, zonder eenige vertraging en zonder nieuwe complicaties in bet leven te roepen, kan overgaan, dan is het duidelijk, dat dit laatste in vele opzichten de voorkeur verdient. Blijft alleen dus nog over of die van buiten aan te brengen hulp voor het behoud van Antwerpen ook van meer beteekenis isop deze vraag luidt het antwoord beslist be vestigend. Ten eerste blijven de in bondgenoot schappelijk land gedebarkeerde troepen langs veel korteren en geheel gevaarloozen weg in verbinding met hun eigen land, wat vooral met het oog op aan voer van munitie en reserves van groot belang isvoorts kunnen zij in verbinding met andere bondgenoot schappelijke troepen samenwerken en de belegeraars van buiten af bestoken, terwijl deze tevens van uit de stelling worden bezig gehouden, eventueel aangevallen, en ten slotte loopen zij geen gevaar indien de stelling mocht vallen in de vesting te worden opgesloten en met deze te moeten capituleeren. Voeg ik hier nu nog aan toe, dat blijkens de ervaring, een poging tot ontzet van buiten af veel meer kans van slagen heeft, dan een uitval uit de stelling, dan kan men aan een ter hulp komen van Antwerpen langs de Schelde redelijkerwijze niet gelooven. Men make zich dan ook voorloopig niet ongerust Wonseradeel, 5 Oct. Het eerste gedeelte van den bietenverbouw alhier wordt druk ge laden en vervoerd. De knol is flink en moet een hoog suikergehalte bevatten. Onze boterfabrieken hebben druk boter- bereidener is reeds vooruit verkocht tegen den hoogsten prijs. Met het daarstellen van wijkverpleging te Makkum en het benoemen eener wijkver pleegster, denkt men te wachten tot na den oorlog. Te Arum koopen particulieren missiën vlas, om laten bereiden. Witmarsum, 4 Oct. Het sinds 1897 alhier bestaande station voor de paardetram WitmarsumMakkum behoort tot het ver leden. Op een kwartier afstand van het dorp Harkezijl heeft de Ned. Tramweg-Mij. thans een eigen station met remise voor de paarden daargesteld, hetwelk 1 Oct. j.l. in gebruik werd genomen. De doortrekkende passagiers dienen aldaar over te stappen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr, Invoer van levensmiddelen. Naar het Centrum verneemt, worden van Engelsche zijde inlichtingen verzameld nopens de door ons land benoodigde hoeveelheden rogge, tarwe, rijst, boekweit, enz., ten einde bij den aan voer van deze artikelen hiermede rekening te kunnen houden. Naar de N. R. C. verneemt, is onze Regee- ring bezig groote partijen rogge uit Amerika te koopen, teneinde prijsopdrijving en houding van rogge tegen te gaan. Naar aanleiding van het bericht in de Daily Mail, dat in September, vergeleken bij de cijfers van verleden jaar, een veel grootere hoeveelheid thee naar Nederland werd uitge voerd, waarbij het vermoeden werd uitgespro ken, dat door ons gevoerd, schrijft Handelsblad De grootere thee-aanvoeren uit Engeland zijn uitsluitend te wijten aan het feit, dat de invoer van Java-thee zoo sterk verminderd is. Terwijl gewoonlijk op Java-theeveilingen 18 a 20.000 kisten geveild worden, zijn er thans bijv, slechts 4000 kisten. De belanghebbende kringen zijn volkomen overtuigd, dat de vermeerderde theeinvoergeheel voor binnenlandsche consumptie bestemd is. Veldpredikers. Naar de Hervorming meedeelt, heeft ds. Bakker, veldprediker bij de 2de Divisie aan de Synode een adres gezonden, waarin hij o.m. het volgende zegt Z/Uit de instructie der veldpredikers, die zeker wel niet geheel en al zonder uw voorkennis zal zijn vastgesteld, en uit het feit, dat gij, toen de benoeming van veld predikers aan de orde kwam, o.a. de ringen hebt verzocht, de tot veldpredikers aan gestelde predikanten tijdens hun afwezigheid in het gemeentelijk werk behulpzaam te zijn, meen ik de gevolgtrekking te mogen maken, dat gij het vanzelfsprekend acht, dat de veld predikers bij hun arbeid mogen rekenen op de medewerking der Ned. Herv. Gem. in de plaatsen, waar zij moeten arbeiden. Ik achtte het in het belang van mijn werk wenschelijk, dat ook ik voor en na een dienst vervulde. ,/Dientengevolge wendde ik mij tot gem. onzer kerk, met het verzoek, mij in de gelegenheid te stellen, een enkele maal een beurt te vervullen. Op enkele plaatsen werd mij dat dadelijk met de meeste bereidwillig heid toegestaan. Op andere werd het mij volstrekt geweigerd. Zoo in Apeldoorn, Arnhem, Ede en Huissen. De reden van deze weinig welwillende houding is door sommige kerkeraden niet opgegeven, door andere ver meld als te zijn gelegen in het feit, dat ik vrijzinnig ben, terwijl meer dan een uitlating mij doet vermoeden, dat bij enkele het feit, dat ik lid ben van die partij, die in samen werking met de zusterpartijen uit andere landen gedurende de laatste jaren ijverig en ernstig getracht heeft, zij het dan ook vruchteloos, het dreigend oorlogsgevaar te bezweren, n.l. de soc.-dem. arbeiderspartij, meer de afwijzende houding heeft bepaald. ,/Verschillende kerkeraden, o.a. die te Huissen, Apeldoorn, Arnhem, hebben echter wel aan mijn collega-veldprediker bij de He Divisie, ds. Hagen, gereformeerd predikant te Nieuwe Pekela, tot wien ik, ik kan dit tot mijn blijdschap zeggen, in de meest aan gename verhouding sta, de gelegenheid gegeven die mij werd geweigerd. z/Een verheugende tegenstelling met dit optreden van verschillende Hervormde kerke raden vormt de houding der militaire auto riteiten, die hoogstwaarschijnlijk evenzeer groote bedenkingen tegen mijne politieke en maatschappelijke overtuigingen zullen hebben, doch die mij zonder uitzondering op de meest welwillende en loyale wijze tegemoetkwamen en mij alle hulp bij mijn arbeid verschaffen, die ik vraag. »Ik acht het goed, dat ook gij dit alles weet, opdat het u nog eens duidelijk blijke, tot hoe vreemde en betreurenswaardige dingen men zelfs in deze voor ons allen zoo moei lijke dagen komt in de door u bestuurde Christelijke Kerk.” Hagelvrije tabak. Waal is geheel Dit is een groote zal zeer zeker van Hier aan voegt de Arnh. Ort. nog toe: Ons gevaar zat niet in den tegenstand, die Luik bood. Het zit ook niet in Antwerpen’s belegering. Om gevaar gesteld, dat er voor Nederland gevaar mocht zijn zou niet buiten, maar binnen onze grenzen gezocht moeten worden. Ons gevaar zou in een ge brek aan nauwgezetheid bij onzen handel kunnen liggen. Men begrijpt, waarop we doelen. Het door ons gisteren met groote instemming uit de Nieuwe Courant overgenomen artikel uEerst Nederlanders dan mannen van zaken” geeft het duidelijk aan. Wie, zooals in de tijden van de Republiek der Vereenigde Staten geschiedde, zeer profijtelijk handel wil drijven in goederen, die oorlogscontrabande zijn, die offert het land op aan het eigen profijt. Want die geeft aanleiding, dat de tot dusver zoo gelukkig gerespecteerde onschendbaarheid van ons land door een der oorlogvoerende partijen niet langer wordt ontzien. Het behoud van zuivere handelspolitiek in deze ernstige oorlogstijden is een allervoor naamst belang voor den Nederlandschen Staat. Daarvan dient ieder doordrongen te zijn. Daarop zie ieder toe en op de overtreding daarvan oefene ieder controle uit. Het is de res publics, de algemeene zaak, die bij het handhaven dier zuivere handelspolitiek gebaat en door de verwaarlooziug er van doodelijk geschaad kan worden. Volkomen juist schreef de groot-industrieel op wiens artikel we zooeven doelden: Laten wij, Nederlanders, de taak onzer Re- geering niet noodeloos bemoeilijken. Wat helpen uitvoerverboden en proclamaties als nijverheid en handel trachten door listige kunstgrepen die verboden en maatregelen te ontgaan? Wij weten allen, wat de Regeering wil; op ons rust de taak haar daarin te steunen. Laat ons in deze moeilijke tijden eerst Nederlanders zijn en daarna mannen van zaken. De in Harlingen rondloopende honden hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag achter de schapen gejaagd, die in het Balkland liepen. In hun angst zijn de dieren te water geraakt, waardoor 1Q stuks verdronken. Negen hiervan behoorden aan M. Koopmans, één aan M. de Vries. Acht stuks werden nog levend uit de sloot gebaald. Voor den eigenaar weer een leelijke schade post. De eigenaars der honden zijn bekend zij wonen aan den Zuider Zeedijk onder Barradeel. Het is trouwens schrikbarend hoeveel honden hier in de straten rondloopen, de veiligheid bedreigende, de straten bevuilende. Op een wandeling telden wij in het noordelijk deel der stad, binnen 10 minuten ruim 80 stuks van die lieve dieren, w.o. van 60 cM. en hooger. Het totale aantal kan zonder over drijving op een vijf honderd worden geschat. Een beperking is werkelijk noodig. N. Harl. Ct. Op last van den militairen commandant te Harlingen, moet vanaf Donderdag het in deze gemeente gebakken brood bestaan uit voor de helft gebuild en de helft ongebuild tarwebloem. Vergaderingen en bijeenkomsten mogen niet anders worden gehouden, dan met schriftelijke toestemming van den commandant. N. Harl. Ct. Riykslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Van de 38 jongelieden, die zich voor het toelatingsexamen voor de eerste klasse hadden opgegeven, hebben zich twee teruggetrokken, terwijl geslaagd zijn H. J. Prinsen te Akkrum, R. D. de Jong te Wijnaldum, J. J. Hiemstra te Roordahuizum, D. J. Oostra te Jorwerd, K. F. de Haan te Wirdum, M. J. de Jong te Wirdum, W. Tb. M. Elzinga te Leeuwarden, A. W. Schuiling te Franeker, P. U. Hornstra te Warga, W. A. de Jong te St. Jac. Parochie, S. K. Rienks te St. Jac. Parochie, R. J. van der Burg te Jelsum, J. R. de Jong te St. Anna Parochie, A. Wiersma te Dronrijp, Y. L. R. Sipma te Engwierum, W. J. Wassenaar te Oude Leije, Sj. P. Sinnema te Kie onder Franeker, J. S. Boelstra te Lieve Vrouwe Parochie, K. R. Wassenaar te Oudebildtzijl, L. J. van der Burg te Jelsum, L. A. Wijtsma te Roordahuizum, B. J. Beekhuis te Leeuwarden, S. R. Osinga te Tzum, J. W. H. Kramer te Leeuwarden, T. B. Schurer te Sexbierum, J. Y. Heeg te Oosterend, K. G. Miedema te Westhem, K. H. Brandsma te Roodhuis, A. T. Hettinga te Cornjum, G. Y. B. de Jong te Arum, S. A. Schoustra te Irnsum, G. W. de Boer te Rauwerd. Helden van ons strand. Tijdens het buiige weer van werden door de kustwacht schen vuurtoren noodvuren gezien op een der gevaarlijkste punten der Eierlandsche gronden, ’t Bleek, dat een vreemd stoomschip in grooten nood verkeerde. Aanstonds werd het plaatselijk bestuur der N. en Z.-Holl. Redd. Mij. gealarmeerd, en al spoedig ging de nabij De Cocksdorp gestationeerde reddingboot in zee. Niettegenstaande de gestrande boot ver uit de kust zat en de branding buitengewoon woest was, waagde de dappere bemanning in het nachtelijk uur de worsteling tegen de ge weldige elementen. Ongeveer zes uren lang werd met taaie volharding gekampt met de razende branding. De kloeke helden van ons strand slaagden er toen in de geheele bemanning der stoom boot aan boord te krijgen. Juist vóór de terugreis te aanvaarden, sprong de kapitein op zijn schip terug. De gestrande stoomboot was de //Isbjorn”, kapt. Therkelsen, met een lading ijs van Kragerö naar Ostende. Met elf schipbreukelingen kwam de reddingboot behouden te De Cocksdorp aan, waar de mannen liefderijk verzorgd werden in ’t hotel z/De Hoop", van Gezs. Buys. Daar werd den redders, bij monde van burgemeester Gaarlandt, hulde gebracht. De namen der moedige redders zijnM. Boon, D. Stark, A. List, P. Boon,; G. van der Kooy, Jb. van der Kooy, Jan van der Kooy, G. Bakker, W. Griek, G. Brouwer, B. de Boer, R. Buis en C. Boon Az. Toen het dag geworden was, waagde de inmiddels uit Terschelling ter hulp gesnelde reddingmotprboot //Brandaris” zich in de wilde branding en slaagde er in den kapitein te redden. Ook deze redding was een kranig staaltje van zeemanschap, Alg. H, Generaal Jiir. van der Goes schreef in de Arnhemsche Courant de volgende belangrijke beschouwing. Door den heer Hoofdredacteur van de Arnhemsche Courant werd mij heden morgen verzocht aan hare lezers mijne meening te willen doen kennen, omtrent de meerdere of mindere gegrondheid van eene hem kenbaar geworden opvatting, dat de thans ingetreden belegering, eventueele val, van de stelling Antwerpen onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. Aan dit verzoek voldoe ik gaarne, evenwel onder beding, dat de lezers aan mijne uiteen zetting van den toestand slechts de waarde eener persoonlijke opvatting moeten toe kennen en in de hoop, dat zij zal strekken, om voorbarige ongerustheid weg te nemen. Deze ongerustheid vindt naar aan den Hoofdredacteur werd medegedeeld haar grond in de bezorgdheid, dat Engeland er toe zou kunnen overgaan, om langs de Schelde, België ter hulp te willen komen. Bij het onder de oogen zien dezer mogelijk heid zij allereerst opgemerkt, dat er noch bij de Engelsche, noch bij onze Regeering eenigen twijfel bestaat over de vraag of de Schelde Nederlandsch territoir is, en dat dus een vervoer van troepen of welk ander oorlogs- transport dan ook, langs de Schelde eene schending van onze neutraliteit zou beteekenen. En dan rijst dadelijk de vraag, of het niet onbillijk, ja ongeoorloofd is, om een nabuur, waarmede we op den meest vriedschappelijken voet verkeeren, te verdenken van een voor nemen, om onze uitdrukkelijk kenbaar ge maakte en door hem aanvaarde neutraliteits- verklaring te willen schenden, en dit te meer, tegenover Engeland, dat, naar zijn uitdruk kelijke verklaring, den oorlog heeft aanvaard, ter verdediging der geschonden Belgische neutraliteitmij dunkt, dat zoo bezien, bij niemand een dergelijke verdenking mag op komen en zoo toch, terstond zal worden losgelaten. Is er dus geen logische redenen om aan schending onzer neutraliteit te denken, dan kan zich toch de vraag voordoen of Engeland zich niet genoodzaakt zou zien, om, wil het België ter hulp komen, om den val van zijn centraal red uit te beletten, langs de Schelde troepen naar Antwerpen te vervoeren. Aannemende, dat Engeland op dit moment daartoe de noodige troepen beschikbaar zou hebben wat evenwel volgens de onlangs afgelegde verklaring van lord Kitchener niet het geval kan zijn dan staat het te over wegen, of het ter hulp komen van België op die wijze, de beste, of zelfs maar een enkele goede kans van slagen aanbiedt. Vooreerst zij dan opgemerkt, dat uit dit vervoer of de poging daartoe noodzakelijk de oorlogstoestand met Engeland zou intreden en als gevolg daarvan het voorgenomen troepen vervoer zoo niet onmogelijk worden, dan toch een zoodanige vertraging zou ondergaan, dat de hulp naar menschelijke berekening, te laat zou komen. En wat Bolswardsche Courant op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1