1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 82. Uieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Zondag 11 October. BAKKERSVERGADERING. H» BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke ver heid, Vrijdagmiddag twee was, de treinenloop Hulst kan onmogelijk aan alle cursussen te geven voldoen, ook als leerares werkzaam is hygiëne ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. reductie ten zeerste af. van het H. O. „Opheffing „contractueele aankoop” na algemeene stemmen aan- ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Prov. Friesche Fer. „het Groene Kruis”. 18e Alg. Vergadering te Leeuwarden. Deze vergadering, gehouden te Leeuwarden, uur in het Oranje-hotel van tegenwoordig in aan merking genomen, vrij goed bezocht. De agenda vermeldde, behalve de gewone werkzaamheden, een drietal punten van meer algemeen belang. Voorstel I van het Hoofd bestuur luidde „de alg. vergadering machtige het H.B. met ingang van 1 Januari 1915 een vaste leerares te benoemen voor het geven van moeder- en bakercursussen, op een salaris van f 800 per jaar.” Wonseradeel, 8 Oct. Het bieten- en aard- appelrooien gaat maar wat vlot dezen herfst; de arbeid schiet aardig op. Sommige velden blauwe aardappelen geven dit jaar verbazend veel kleine, veel meer dan andere jaren. Aan sommige loven zitten vaak 5 a 10 groote en 50 stuks kleine. Voor rooiers, zoekers en verbouwers erg werkzaam en schadelijk. Witmarsum, 8 Oct. Onze coöperatieve boterfabriek, voor een paar jaar aanmerkelijk met koellokalen en ijsbergplaatsen vergroot, blijkt thans alweer te klein. De vereeniging heeft besloten, na ontruiming van eenige woningen het front en de gebouwen nogmaals te vergrooten. De aanbesteding van een en ander vindt spoedig plaats. Belgische vluchtelingen naar Friesland. Leeuwarden, 7 Oct. We vernemen, dat bij het provinciaal comité voor huisvesting van buitenlandsche vluchtelingen, tal van aanbiedingen, zoowel uit de stad als uit de provincie, binnengekomen zijn, die vluchte lingen herberg zouden willen verleenen. Onder deze aanbiedingen zijn verschillende van pen sionhouders, die ’t zij het gewone, ’t zij ver minderd logeergeld vroegen; doch ook tal van aanbiedingen kwamen in, die het karakter van philantropie hadden, waarin gratis huis vesting aangeboden werd. Tal van personen boden aan, Belgische kinderen als eigen te verzorgen. eenigszins gebak met een deel tarwebloem te kunnen leveren. Door den Minister is voor geschreven dat de meelfabrikanten minstens 3/4 van de hun verstrekte tarwe als onge build meel moeten afleveren, en dat zal ten gevolge hebben, dat weldra overal uitsluitend kropbrood of zoogenaamd bruinbrood wordt gebakken inplaats van het gebruikelijke witte brood. De heer Burgemeester bekwam daarop het woord en noemt het al een bijzonder feit dat hij een vergadering als deze mag bij wonen. Toch is hem dit aangenaam, want dan kunnen de belangen der burgerij met de bakkers besproken worden. Hij brengt een compliment aan deze vereeniging die door hare welwil lende eensgezindheid het nemen van andere maatregelen onnoodig heeft gemaakt. Waar uw Voorzitter sprak, dat hier een anderen weg is ingeslagen dan elders wel werd gedaan, dan is dit te danken aan de solidariteit der bakkers. Voor deze medewerking zegt hij dank, en ook hij hoopt dat geen maatregelen van dwang hier noodig zullen zijn. Zulke maatregelen geschieden niet uit zucht om zich in ’t particuliere bedrijf te mengen, maar worden genomen in het belang der burgerij. Het doel dezer vergadering is dan ook, om eenige besprekingen te houden en maatregelen te treffen met het oog op den huidigen toe stand. In samenwerking met uwe vereeniging, zoo besluit Z.E.Achtb. is het mijn streven in gemeenschappelijk overleg te handelen, en over te gaan tot die maatregelen, welke in ’t belang zijn der geheele gemeente. (Applaus). Bolsward zit door den oorlog in brood- zorgen. Dit moet men niet opvatten in den gewonen zin van dat woord, n.l. dat ieder zorg heeft voor zijn brood, met andere woorden: zorg om in zijn levensonderhoud te voorzien. Die zorg bestaat altoos en is er voor velen dan ook niet beter op geworden nu de algemeene malaise heerscht in handel en industrie. Waar wij hier spreken van broodzorgen bedoelen wij het in meer beperkten, letterlijken zin: er heerscht bezorgdheid dat ons gewone brood niet meer verkrijgbaar zal zijn. Een werkstaking onder de bakkers misschien! Neen, allerminst is dit het geval, maar er is geen goed bakmeel te krijgen en de aan wezige voorraad zal weldra verbruikt zijn. Er staat dus een broodnood voor de deur, naar men vreest. Deze vrees betreft, dat begrijpt men, niet slechts onze stad, maar de geheele provincie, ons geheele land, ja haast alle landen van Europa. Door den oorlog is de scheepvaart over zee gestoord en alzoo de geregelde invoer verbroken. Buitengewone omstandigheden vorderen buitengewone maatregelen, en onze Nederland- sche regeering, dat mag gezegd worden, tracht door krachtig in te grijpen in de economische toestanden, te bewerken dat de toestand der voeding en den gewonen maatschappelijken gang van zaken zoo geregeld mogelijk blijft voortgaan. Om te voorkomen dat door speculanten de prijzen der eerste levensmiddelen niet noode- loos worden opgedreven, zijn de voorraden over ’t geheele land nagegaan, en is door de Regeering een maximumprijs bepaald. Ingeval de eigenaren der voorraden onwillig zijn hun waren tegen den vastgestelden prijs af te staan, wordt er van Rijkswege, tegen vergoeding der normale waarde, beslag op gelegd, en dan wordt die waar tegen billijken prijs beschikbaar gesteld, naar gelang er behoefte aan is. Om niet te uitvoerig te worden, mogen wij daarop niet verder ingaan, en zullen ons bepalen tot onzen stedelijken toestand ten opzichte den meelvoorraad. Wij moeten er dan melding van maken, dat onze Bakkersvereèniging j.l. Woensdag een vergadering hield om met het Hoofd der Gemeente de zaak te bespreken en te overleggen. Wat wij op die vergadering, waar de pers opzettelijk ook was uitgenoodigd, vernamen, willen wij in hoofdtrekken meedeelen. Op die vergadering waren tegenwoordig, behalve dus de heer Burgemeester onzer Gemeente, 17 bakkerspatroons. De voorzitter der vereeniging, de Beer D. Steensma, opende met een gepast woord. Hij wees er op, dat deze vergadering op een ongewoon uur en op een dag midden in de week wel bewees, dat wij tegenwoordig leven onder zeer bijzondere omstandigheden, een toestand zoo vreemd, dat men het vroeger als een onmogelijkheid zou hebben beschouwd, dat men zou moeten vergaderen om besprekingen te houden hoe men aan meel moet komen. En toch dit is op 't oogenblik het geval, in sommige plaatsen is de meelvoorraad reeds zoo goed als op en moesten de autoriteiten zich er reeds mee bemoeien o.a. in Leeuwarden, Deventer en andere plaatsen. Ook in onze stad eischt de ineelvoorziening de zorg van de bakkers en heeft onze Burgemeester zich er mede op de hoogte gesteld. De weg door Zijn Edelacht bare ingeslagen, is evenwel een andere als te Leeuwarden en elders reeds is geschied. Met de hier reeds jaren bestaande bak kers vereeni ging trad hij in overleg, Spr. brengt den heer Burgemeester dank voor het in die ver eeniging gesteld vertrouwen, en hij roept hem ’t welkom toe in deze vergadering. Ook brengt hij hulde aan de welwillende medewerking van alle heeren bakkers om als eerste maat regel geen kleinbrood meer te bakken; Spr. put hieruit de hoop, dat ook in ’t vervolg allen zullen medewerken om middelen te bera men om zoo goed mogelijk in deze moeilijke tijden de stad van brood en vooral van goed brood te voorzien. Ook wil Spr. de vertegenwoordigers der verschillende plaatselijke bladen een welkom toeroepen, omdat zij de burgerij zullen willen inlichten dat de genomen en nog wellicht te nemen maatregelen niet zijn in het belang der bakkers, zooals dat door sommigen beweerd wordt, doch voortvloeien uit de noodzakelijk- en om zoolang mogelijk althans nog men hier voorloopig nog „half om half” zal bakken. Over roggebrood werd ook gehandeld, doch omtrent den prijs werd nog geen beslissing genomen. De maximumprijs, zooals die op ’t oogenblik door het Ministerie werd opgegeven, is niet in overeenstemming met den roggeprijs, wat men toeschreef aan ’t verschil tusschen Groninger- en buitenlandsche rogge. Men zal afwachten welke prijzen door den Frieschen Bakkersbond worden gesteld, en de heer Burgemeester stond dit* voorloopig toe. Ook over slijterij en het aan huis bezorgen van het brood werd gesproken, waarbij duidelijk uitkwam dat men ook rekening met den om trek dient te houden, wijl sommige bakkers nog al een beduidenden afzet hebben buiten de stad. Aan de vele besprekingen was te merken, dat hier niet zoozeer de vakbelangen op den voorgrond traden, maar meer gezocht werd naar middelen om bij allen het bedrigf gaande te houden en tevens om de burgerij ter wille te zijn om zoolang mogelijk nog de gewone bakwijze vol te houden. Aan het einde bracht de Voorzitter zijn dank aan den Burgemeester voor diens bemidde lende tusschenkomst en hij had het vertrou wen, dat men hier met onderling overleg in goede harmonie zou trachten deze moeilijke tijden door te komen. De Burgemeester sluit zich aan bij deze woorden. Ook hij vertrouwt dat allen zich stipt zullen houden aan de gemaakte overeen komst en dat de genomen maatregelen ten goede zullen komen aan de burgerij zonder dat hij genoodzaakt zal zijn tot krassere maatregelen over te gaan. Ook de persmannen kregen bij het vertrek een bedankje mee voor hun tegenwoordigheid, terwijl hun werd verzocht het publiek in te lichten dat de genomen maatregelen een nood zakelijkheid zijn geworden, om niet spoedig geheel zonder wittebrood te zitten. Het is ook de vurige wensch der bakkers, dat door aan voer van buitenlandsch graan weldra de oude toestand in hun bedrijf kan te.rugkeeren. Voorloopig dient de burgerij zich hoofdzakelijk te behelpen met bruin brood, of, zooals zij het noemden „half om half.” Er werd vervolgens eene bespreking ge houden, waaruit bleek dat de bakkers te zamen ongeveer 8000 kilo tarwebloem per week verwerken, en de voorraad van allen te zamen ongeveer 32000 kilo bedraagt, zoodat als men op de gewone manier doorwerkte, met 4 weken de voorraad totaal zou zijn uitgeput. Enkele bakkers hebben flinken voorraad anderen hebben niets meer, doch nu wordt door hen die nog hadden, collegiaal afgestaan aan degenen die er om verlegen zijn. Dit gerieven nu, moet onder controle gaan, eiker is door den Burgemeester opgaaf gevraagd van de hoeveelheden, die men meent te kunnen af staan. Dat bedraagt op heden nog 68 zak en dat wordt beschouwd als een reserve voor raad. Daarvan kan, die zelf niet meer heeft, hoogstens 1 zak per dag bekomen onderling te regelen naar gelang der behoefte, wijl de een grooter om zet heeft dan de ander. In de commissie van controle werden nu benoemd de Burgemeester en twee bestuursleden. (Voor zitter en Secretaris.) De Burgemeester deelde nog mee, dat hij zal trachten goed bakmeel aan te koopen, want van regeeringswege worden daartoe reeds pogingen aangewend; echter de schepen van Amerika ondervinden in zee soms belemmering door den oorlog, zoodat men er niet vast op kan rekenen. Over de regeling van afgifte en aanvraag om meel wordt vervolgens gesproken, doch dit is minder een algemeene zaak. Ook worden besprekingen gehouden over de manier hoe men voortaan het gebak zal maken, en dan is bepaald, dat ter besparing van tarwebloem, geen kleinbrood meer wordt gefabriceerd. Men zal zich toeleggen op het bakken van krop brood, dat is voedzaam en wordt verkrijgbaar gesteld voor 11 cent per brood van 1 pond. Dit wordt gebakken van half ongebuild meel en half tarwebloem. Er is nog al gewoon wittebrood te krijgen, maar de Burgemeester wees er op, dat met een paar weken de meel voorraad opnieuw zal worden nagegaan en als er in dien tusschentijd geen gelegenheid komt om bloem aan te koopen, dan zal de ver houding weer anders worden, om te zorgen dat zoolang mogelijk wordt voorkomen, dat men geheel zonder wittebrood zou zitten. Op de vergadering was aanwezig een bruin brood zoo als het thans volgens voorschrift in Leeuwarden wordt gebakken. Dit brood werd met //kennersoogen” aan een nauw keurige beschouwing onderworpen en allen getuigden, dat ze voor 11 cent hier nog wel iets zouden leveren, althans nu nog, dat het Leeuwarder brood overtrof. Er werd opge merkt dat Bolsward nog in betrekkelijk gun stige positie verkeert ten opzichte van den meelvoorraad. In verscheidene plaatsen in Holland wordt geheel geen wittebrood meer gebakken, terwijl het bruin brood op vele plaatsen met bloem gebakken wordt en De bespreking werd ingeleid door den voor zitter, die begon met een warm woord van hulde te brengen aan Mej. van Hulst, te Harlingen, voor alles wat zij op het gebied van baker- en moedercursussen reeds heeft gedaan voor het G. K.. Algemeen was men overtuigd van het nut dat de aanstelling eener leerares zou kunnen stichten. Een enkele afdeeling zag echter het groot belang der zaak niet in en vroeg (’t zal bij wijze van badinage bedoeld zijn) „hebben wij dan zoo’n krom en verdraaid geslacht, door al die slechte bakers.” Er werd door het H.B. gewezen op alles wat er vóór te zeggen was een titularesse te benoemen. En dat is er veel, heel veel. En dan, Mej. van aanvragen om temeer daar ze op het gebied van hygiëne en ziekenverpleging. Verschillende stemmen uit de vergadering lieten zich hooren. De zaak is mooi, zoo hoorden we zeggen, maar kunnen we in deze dagen overgaan tot eene nieuwe vaste jaarlijksche uitgave van f 800. Een ander wilde meer geven, ’n eerste klas kracht moet meer salaris hebben. Jawel, beweerde weer het H.B., maar die f800 kunnen we nog wel betalen; buitendien moeten we noodig iemand hebben om in den vacantie-tijd als vervangsterder wijkverpleegsters op te treden. Dat kon de leerares voor b. en m. dan opknappen, in den zomer is het toch misschien een minder geschikte tijd voor cursussen. „Leeuwarden” kwam met een bemiddelings voorstel, om namelijk den termijn van in functietreding niet te stellen op 1 Januari a.s. maar zoodra tijdsomstandig- heden het toelate n. Dit amendement werd gesteund, het H. B. nam het over, waarna met op 1 na algemeene stemmen het gewijzigde voorstel werd aange nomen. Wat betreft het „schema” waarnaar de in structie zou worden ingericht, kreeg het H. B. vrijheid van handelen, met recht van afwijking van het voorgestelde plan, als tijd en plaats dat zouden vereischen. In de volgende alg. verg, (in 1915) zal het H. B. komen met een afgerond voorstel over de baker-opleiding. Nu kwam het 2e Bestuursvoorstel aan de orde, dat handelde over de plaatsing van het Leeuwarder ziekenrijtuig te Heerenveen, het opzeggen van het contract met de firma Jager en Wierda te Heerenveen, en de tarief regeling voor vervoer met de nieuwe zieken auto. Enkele afgevaardigden hadden bezwaar tegen het voorstel om eene korting te verleenen van 25 pCt. op het tarief van vervoer voor on- en minvermogenden, leden van aange sloten vereenigingen. (Minvermogenden zijn volgens de toelichting zij, die in de H. O. hunner gemeente óf niets betalen, óf voor een belastbaar inkomen van niet meer dan f 300 zijn aangeslagen.) Voor meer reductie, dus verhooging der korting, waren er o. a. Bolsward en Akkrum, Witmarsum, Marssum, Arum. Een speciaal voorstel van Bolsward, dat aanwilde op het stellen van een tarief- uniform van boven de 40 K.M. op f 7.75 werd verworpen. Ook al doordien werd verwezen naar eene bepaling in het contract dat er 6000 K. M. moet worden gereden. Het H. B. raadde hooging van Het 3e voorstel van het instituut werd met op één genomen. Bij de rondvraag liet zich o. a. een stem hooren, die aandrong op verbetering der finantieele positie der wijkverpleegsters. IJlst deed de vraag „hoe krijgen we meer bezoek op onze vergaderingen. Aan ’t eind der bijeenkomst werd mede gedeeld dat de heer P. de Vries nu 25 jaren geleden te Groningen was gepromoveerd tot arts. Hem werd warmen dank gebracht voor alles wat hij heeft gedaan voor onze zaak, zoodat men hem vrij kon noemen de propa gandist van de Groene Kruis-idée. Er was ook eene jubilaresse in ons midden, die er echter niet over gesproken wil hebben. Daarom zwijgen we verder, maar willen toch zeggen hulde, groote hulde aan mej. PP PP ’t Was een belangrijke vergadering. Ws, Bolswarclsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1