Nieuws- en- Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 22 October. H EVE 53ste Jaargang. 1914. Verscliijnt Donderdags en Zondags. No. 85. TERUGBLIK. BINNENLAND. VOOR A fzonderlijke Fr. de mogen de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) Hennaarderadeel, 18 Oct. De collecte voor het Kon. Nat. Steuncomité heeft in de dorpen dezer gemeente opgebracht f 2021.23. Friesche Zuidwesthoek, 19 Oct. Het melkvee loopt nog «op het mooie weer” gras is er zeer weinig meer in de weiden: de storm van onlangs, de nachtvorsten, de droogte en niet te vergeten de vele magen, die er gevuld moeten worden, nu het met den herfstafzet van dit vee niet vlot loopt, hebben de voorraden doen verdwijnen als sneeuw voor de lentezon. Slaat dus het weer ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Hepk. Nieuwsbl. v. Moord. Zondagnamiddag werden justitie en politie te Leeuwarden gewaarschuwd, dat een tremmer bij de gasfabriek een buurvrouw met een mes zou hebben doodgestoken. Het slachtoffer, vrouw De Jong, moeder van vier kinderen, zou van den dader lasterpraatjes hebben ver spreid die hem zijn betrekking zou hebben gekost. Zaterdag had reeds een woordenwisseling hierover plaats gevonden, waarvan het slot was, dat de politie, op verzoek van de vrouw, een oogje in ’t zeil zou houden. Zondagmiddag echter werd de ruzie hervat. De dader ging met zijn zwager het huis, waarin De Jong met zijn gezin woont, binnen. In bet portaal trapten zij de deur van de door De Jong bewoonde kamer open. De tremmer trok een mes en bracht de vrouw een steek in de borst toe. De getroffene liep de straat op en zakte daar ineen. Eenige burgers droegen haar een woning binnen, waar zij eenige oogenblikken later overleed. De dader werd aangehouden, legde een vol ledige bekentenis af en werd in het huis van bewaring opgesloten. Ook werd zijn zwager aangehouden. Alg. H. Het vergaan van de „Automaat'*. De firma Van der Meer en Van den Arend, te Rotterdam, aan wie het stoomschip «de Automaat” behoorde dat onlangs door het noodweer is vergaan, beeft, nadat aan het bestuur van de zeeliedenvereeniging «Volhar- ding” inlichtingen waren verstrekt omtrent den toestand der gezinnen van de omgekome nen, schriftelijk aan de organisatie medege deeld dat er aan de gezinnen een uitkeering van een jaar gage zal plaats hebben, hoewel de oorzaak van de schipbreuk niet aan de oorlogsomstandigheden schijnt te wijten te zijn. In de Uitkijk, het orgaan der «Volhar- ding”, wordt deze daad der firma met waar- deering vermeld. Folk. Een telegram. Door 300 vluchtelingen te Vlissingen is het volgend adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken gezonden, waarin zij mededeelen gaarne naar Antwerpen terug te gaan, doch dat zij dit niet durven. //Wie geeft ons de verzekering”, aldus het telegram, «dat wij geen slavendiensten zullen hebben te verrichten en mee te werken aan de finale verwoesting van ons onschuldig vaderland Wie geeft ons de verzekering, dat ons leven zal voorden ont zien en dat wij niet noodeloos zullen worden geprikkeld op ondragelijke wijze? «Excellentie, wij hopen op een woord van de Nederlandsche regeering, in haar stellen wij vertrouwen, en dat vertrouwen wordt nog versterkt door de onuitsprekelijke dankbaar heid, die ons bezielt jegens het onuitputtelijk gastvrije Nederlandsche volk en zijn edele Vorstin. Mocht onze edele gastvrouw, de Nederlandsche regeering, er toe kunnen be sluiten te zeggenkeer terug naar de plaats waar ge gezaaid hebt, wij zijn zedelijk over tuigd behoudens onvoorziene verandering der oorlogskansen dat die stap u niet be rouwen zal, dan, Excellentie, zullen wij niet aarzelen met een handdruk en een traan af scheid te nemen van uw volk, dat dank zij zijn onvolprezen gastvrijheid, in het boek onzer historie zich een bladzijde in gulden letters vulde naast een pagina, beschreven in bloed. «Leve Koningin Wilhelmina en haar door luchtige Gemaal 1 «Leve de Nederlandsche regeering! «Leve het Nederlandsche volk!” Farkens-prijzen. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit den Gelderschen Achterhoek ’t Is schrikbarend hoe snel de prijzen van de varkens in eenige weken gestegen zijn. Eenige dagen na het uitbreken van den oorlog werden de varkens gretig verkocht voor 16 cent per 1/2 kilogram, levend gewicht, op vele markten zelfs goedkooper, op het oogen- En nu kom ik ten slotte met ’n dringende vraag, een klemmend verzoek Zijt gij het met mij eens dat met alle ten dienste staande, wettige middelen moet gestreefd worden naar eene volkomen onmogelijkheid van Krijgvoeren in de toekomst? Zoo ja, sluit u dan aan bij de Vredesbeweging, niet bij tien-of honderd tallen, maar bij duizenden en tienduizenden Verkondig het in de woningen, fabrieken, kantoren, werkplaatsen, van af de kansels, Protestantsche en Catholieke, in de Synagoge overal en altijd dat het oorlogvoeren een daad is van ruw geweld en allerminst in staat is geschillen op te lossen, omdat het in werkelijk heid niet bewijst aan welke zijde het recht maar wèl aan wiens zijde de macht is. ArbitrageZiedaar het parool in toekomst. Friesche Courant. blik betalen de export-slachterijen reeds 33 cent per 1/2 K.G. Gelijk te begrijpen valt, is dit een gevolg van den drukken uitvoer van varkensvleesch naar Duitschland, terwijl het vetmesten van varkens ten gevolge van de hooge veevoeder- prijzen zeer beperkt is. Er ligt iets onbillijks in, dat wij den Duitschen nabuur van vleesch voorzien, terwijl hij, naar zijne bewering, vol doende proviand heeft en daardoor het vleesch goedkooper kan verkoopen dan in ons land. We zagen in een der Duitsche grensbladen varkens- en rundvleesch voor 60 pf. per pond geannonceerd. Is dit niet kras Het blijkt hieruit, hoe noodig het is, dat de Regeering in het belang der Nederlandsche bevolking, den uitvoer vooreerst verbiedt. Van Ameland wordt gemeld: Op de kruinen onzer duinen Staat een vuurkolom geplant, Die met luister in het duister, Als een helder kustlicht brandt. Ten N. W. van het dorp Hallum verheft zich Amelands trouwe wachter, de vuurtoren. Hij werd in het jaar 1880 gebouwd, onder de regeering van Koning Willem III. Zijn hoogte bedraagt ongeveer 58 M. Wanneer gij toegang tot ’t groote licht begeert, wendt gij u tot den opzichter, die te midden der wachters woont. Nadat gij uw verzoek hebt voorgedragen, biedt hij u èen lijvig boekwerk aan, waarin gij uw naam, beroep en woonplaats schrijft. Hierop wordt de dienstdoende wachter opgebeld, terwijl gij u intusschen langs een miniatuur- straatweg naar den toren begeeft. Spoedig staat gij voor het gebouw, dat geheel van ijzer is opgetrokken. Nadat de deur ontsloten is, ziet gij eens in het rond, waar gij o.a. een stand beeld van den straks genoemden Oranjevorst ontwaart. Gij volgt den licht wachter naar boven, veertien trappen op, ieder bestaande uit 19 treden! Uw voetstappen klinken hol en luid, als in een onderaardsch gewelf. Op sommige verdiepingen is gelegenheid, uit te rusten. Na een vermoeiende klimpartij bereikt gij tenslotte het reuzenlicht, dat ’s avonds zijn heldere stralen in een wijden omtrek uitzendt. Prachtig is alles ingericht. Na alles te hebben bezichtigd, betreedt gij den ommegang, waar gij met een Hinken kijker gewapend een mooi gezicht hebt op de naburige eilanden en vele plaatsen aan de Friesche kust. Bij zeer helder weder kunt gij zelf de torens van Leeuwarden onderscheiden. Er wordt wel eens beweerd, dat het licht van dezen colossus tot bij Joure zichtbaar is. Welk een lichtsterkte! Ziet, lezers! nu heb ik u in gedachten de Amelandsche vuurbaak doen beklimmen. Hij is een bezoek overwaard. N. Harl. Ct. Niet-levering van tarwe- en roggebloem. De rechtbank te Haarlem beeft heden uitspraak gedaan in de zaak tusschen twee bakkers en de firma Westzanen Laan te Wormerveer, inzake de niet-levering door de firma van tarwebloem en roggebloem, zooals voor het uitbreken van den oorlog tusschen partijen was gecontracteerd. De rechtbank overwoog, dat het beroep van de gedaagde firma op het telegram van den minister van landbouw, handel en nijverheid, waarbij de maximum-prijzen werden vastgesteld, niet opging, omdat daarbij niet was uitgemaakt, dat niet tegen mindere prijzen mocht worden geleverd. De rechtbank overwoog verder, dat de door de gedaagde firma aangevoerde over macht niet had bestaan, en dat haar voorraad voldoende was geweest om de voor-verkoop- contracten uit te voeren. De rechtbank ver oordeelde daarom de firma Westzanen Laan om aan den eenen bakker binnen 14 dagen te leveren 75 balen tarwebloem, ieder van 50 Kg. tegen den prijs vanf 11.621/2,en aan den anderen bakker 300 balen roggebloem in partijen van 50 balen tegen den prijs van f 9.121/2. en veroordeelde verder de firma tot vergoeding van alle schade, door het niet op tijd leveren geleden, op te maken bij staat, en ver oordeelde eindelijk de firma iu de kosten van het rechtsgeding. N. R. Ct. Men meldt aan de N. R. Ct; Het Belgische spoorwegpersoneel te Baerle- Nassau heeft thans op eigen gelegenheid een spoorwegdienst georganiseerd tusschen de Hol- landsche grens en Turnhout. Menschen, die ervan gebruik maken, betalen aan het perso neel wat zij anders voor een kaartje moeten betalen, en het geld wordt onderling verdeeld. Zijn er Duitsche soldaten in de nabijheid, dan rijdt de trein niet en blijven de rijtuigen en de locomotief op Nederlandsch gebied. Ik heb daarna nog velen gesproken, mannen van «de post”, van de «statie”, van tram en booten, renteniers, kooplieden en Goddank bij enkelen nog een glimlach mogen te voorschijn roepen op het bleeke gelaat, een weerspiegeling van hoop en vertrouwen op de toekomst, wanneer de «Dutser” zou zijn verdwenen en vrede en rust zou zijn terug gekeerd in de landsdouwen waar eensConscience woonde en zijne werken schreef ook voor de eenvoudige bewoners van de Kempen en van Waesland, die niets liever wenschen dan in vrede te leven op het kleine plekje van Gods aardbodem, hun ter woon gegeven, maar waar thans de hel in al zijne verschrikkingen hoogtij viert Dinsdag, op den middag, ben ik nog even gaan kijken bij den maaltijd der gasten, bediend door de goede feeën met onvolprezen toewijding. Nog zie ik het glundere gelaat vóór mij van den «pater familius”, dapper den dampenden teerkost aansprekende te midden der zijnen, maar waar tevens in tranen nederzat de dochter, met moeite de spijs nuttigende, slikkende tegen den prop in de keel. Arme meid En beide, de geestelijke toevallig daar zijnde en ik, beproefden spontaan het meisken moed in te spreken na zóóveel door haar dapper gedragen leed In het heden Ligt ’t verleden, In het nu wat worden zal. O dat de woorden van den dichter bewaarheid worden, opdat uit het nu, loutering, moge geboren worden den nieuwen mensch, bezield met een innig streven naar bet ideaal belichaamd in Hem, wiens leven enkel liefde was en wiens woorden «Wat gij den minste uwer broederen hebt gedaan, dat hebt gij aan mij gedaan”, ter harte zijn genomen in deze droeve tijden ook door Leeuwarden’s burgerij Terwijl ik dit schrijf gewordt mij de mede- deeling dat wederom uitgewekenen in het Noorden kunnen worden verwacht. Gij zult ze, evenals gij zulks reeds deedt, ontvangen, nietwaar, mannen en vrouwen, ieder in zijne kwaliteit met al de blijmoedige en dienende liefde, allen zult gij wederom op uwen post zijn«leden van het Steun-Comité”, stoere mannen onzer burgerwacht, zusters der barmhartigheid van het Roode Kruis, Genees- heeren, Leger des Heils-officieren, padvinders die, ik erken het met groote voldoening, recht hebben op eene «eervolle vermelding”. En waar wederom veel zal worden gevergd van de mannen der bureau’s die met regelmatige snelheid de omvangrijke administratie voeren, en van hen die belast zijn met het bewaren der openbare orde in deze beteekenisvolle dagen, daar zij een wèlgemeend woord van waardeering ook tot hen gericht, ook zij zullen de dagen der groote volksverhuizing van Oct. 1914 ongetwijfeld als een der meest bewogene perioden in hunne ambtelijke loopbaan boek staven Hierheen, hierheen, mijn lieve, goede heeren, Zoo aanstonds neemt het schouwspel een begin ’t Zal allergeestigst en vermaak’lijk zijn. (Madach Tragedie van den Mensch). Het was een calvariestoet die in den nacht van Maandag op Dinsdag den weg aflegde van station naar Beursgebouw te Leeuwarden. Drommen menseden, in dichte rijen achter elkander opgesteld, wachtten uren lang ge duldig in den konden Octobernacht op de komst der slachtoffers van den oorlog die ge voerd wordt in het land van Breijdel en de Coninck, de heldenfiguren uit benauwende tijden die het oude Vlaanderenlaud heeft door staan. Bereden politie, wier gestalten zich afteekenden hoog boven de menigte, bewoog zich kalm heen en weder, den doortocht vrij houdende voor de gasten, bannelingen, slacht offers van den wreeden oorlogsgodEn boven dat alles scheen de maan in een der laatste phases, af en toe zich verschuilende achter bet wolkenfloers, alsof ook zij rouw droeg over de groote tragedie op hare mede planeet de aarde zich afspelende. Daar binnen, in het Beurs- en Waagge bouw, is alles in volle actie. Hooge autori teiten, personeel van het Steun-comité, de Burgerwacht, Heilsleger, Roode Kruis, Pad vinders, dames en heeren, allen waren gereed voor de ontvangst van de opgejaagde Zuid- Nederlanders. Eindelijk openen zich de deuren, de spits der sombere optocht verschijnt, de «Via Dolorosa” is afgelegd! Eene herhaling van de treurige incomste der vorige week, doch thans duurt het langer voor de laatste der arme menschen binnen de gastvrije poorten zijn intrede heeft gedaan Gij zult mij, lezer, ontslaan van de ver plichting u in bijzonderheden nogmaals mede te deelen, wat gij reeds vroeger in de bladen hebt kunnen lezen. Het zou een droef herhalen zijn van de misère die ginder in het Koninkrijk België der bevolking is beschoren. Maar denkt u een oogenblik in, in de ge moederen der menschen, verdreven uit huis en hof, uit den «boogert”, uit hunne vrien delijke huizen aan den Steenweg, in de Kem pen, het land.van Waes, aan den zoom van de stroomen, eens bezongen door den onver- gelijkelijken braven pastoor Guida Gezelle of uit de huizen aan Keizerlei en Groote markt van de stad, de groote koopstad aan de Schelde! En waarom dat alles? «Wat hebben wij dan toch gedaan, mineer om zulk een «tempeest” te moeten door maken? O gij kunde het nyt begriepen wat het zeggen wil dagen en nachten deur te brengen in den kelder zulle, met het gesoem, geplof, gesis en ontploffen van granaten en kartetsen boven het boofd. Wat hebben we toch gedaan?” Ik bleef het antwoord schuldig, gedachtig aan den passieven rol ons opgelegd en die wij tot het einde zullen vervullen, al vlijmt en priemt het door ons hart, al balt zich de vuist en smoort er een vloek tusschen de samengeperste lippen! Wat hebben wij ge daan mineer? Ik wees den braven huisvader, wiens geheele hebben en houden daar voor hem stond op een tafeltje, op den grooten zegen die er was gelegen in het feit dat Holland buiten het «tempeest” was gebleven waardoor het een toevluchtsoord voor hem eu zijne landgenooten was geworden. Maar overigens... en om het gesprek een andere wending te geven, liet ik hem een sigaar opsteken, die blijkbaar lekker smaakte. En waar moeten wij nu naar toe Ik beduidde hem dat voor alles was gezorgd en voor allen een goede legerstede was bereid op Friesland’s bodem, waar geen hagel van ijzer en lood den slaap zoude komen storen zooals ginds in Vlaanderenlaud. Ik heb afscheid van den man en zijne familie genomen met een handdruk misschien zien wij elkaar nooit weder, maar wel blijft de indruk bij mij achter dat allen vervuld waren van grooten dank en blijdschap voor de goede zorgen waarmee men hen omringde. om, dan zal de weidegang vroeger dan onder normale omstandigheden moeten eindigen en gaan de staldeuren open. In de boerderijen zal ter oorzake als boven vermeld het stalbeslag zeer groot zijn dezen winter. Geen hoekje in de saten blijft onbenut voor stalgelegenheid, en voor de fourage worden zeer uitgebreide maatregelen genomen, o.a. door aanschaffing van honderden hecto liters aardappelen en duizende kilogrammen voederbieten. Bolswardsche Courar op RIJWIEL», RIJTUIG» en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1