lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 29 October. H E I I i 8 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 87. MEERDERE BESCHAVING. DE SCHATKIST. BINNENLAND. VOOR A f zonderlijke ver- besluit ft stad bezoeken, men met een witte voor ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 5 0 Cents. - nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) Dat is onze 1 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch. aangesloten onder No. 4. de geliefkoosde uitspanningsoorden niet alleen, maar ook de verplichte oefenscholen, der Grieksche en Romeinsche jeugd. Gelijktijdig echter zorgde men er voor, dat zoowel hart als verstand werden ontwikkeld. Toen was het de gulden tijd, dat ieder beschaafd man er zijn roem in kon stellen dezen of genen wijsgeer gehoord te hebben toen was het Athenaeum de verzamelplaats van philosophen en redenaars, openlijk leerende en sprekende toen bloeide buiten Athene de heerlijke tuin van een Academicus, wiens onvergankelijke vruchten wij nog kunnen plukken, als de onovertroffen gesprekken van een Plato. Toen leeraarde een Zeno lessen van strenge deugd en verachting van alles wat een mensch tot slaaf maakt van zichzelven en van ande ren. Toen reisde en trok men naar verre landen, niet om den tijd te dooden, niet uit nieuwsgierigheid of om een mode te volgen, maar om te leeren wat waar was en goed Toen was het voldoende braaf te zijn en voor rechtvaardig gehouden te worden om tot de eerste posten des lands te geraken deugd was een adelbrief, matigheid rijkdom. Indien dat thans in alle staten nog het geval was, dan was het met de deugd, de waarheid, de gerechtigheid en de naasten liefde zóó gesteld, dat wij terecht van be schaving konden spreken. Dan werd er geen oorlog gevoerd. Stond de tegenwoordige regeering ook zonder mobilisatie en economische crisis reeds voor een zeer moeilijk vraagstuk ten aanzien van ’s lands financiën, de moeilijkheid der oplossing is geweldig vergroot door de zware lasten die de Europeesche oorlog ook op ons land legt. Met bezorgdheid zien wij er allen naar uit hoe ons vaderland zich zal moeten redden. Het gerucht gaat en tegengesproken wordt het niet dat het de bedoeling der regeering zou zijn een leening van 250 millioen uit te schrijven, waaraan de deelname ver plicht zal zijn voor de hoogst aangeslagenen. Ten slotte dat staat wel vast zal het geld uit de dikste en dikke beurzen moeten komen en is het alleen de vraag hoe dit zal geschieden zonder dat de druk, die deze be lasting zal oefenen, zóó zwaar wordt, dat hij niet meer te dragen is. Er moet redding komen en spoedig ook, want het accres der middelen des rijks is reeds overgegaan in een achteruitgang, die in het laatste kwartaal van dit jaar nog ge ducht veel grooter zal worden. Hoe dit alles te redden Wij weten het waarlijk niet en wij zijn in stille afwachting wat de regeering zal doen. Dr. Bos heeft reeds een oordeel over den toestand uitgesproken. Hij schreef o.a. ,/Het ligt voor de hand, dat het thans geen tijd is voor weelderige uitrusting van in richtingen van onderwijs, musea, archieven en dgl. De vraag mag rijzen of hier en daar in de laatste jaren niet wat te veel de algemeen verbreide welvaart tot verhooging van uit gaven uit dien hoofde heeft gedreven. Ook zal men thans gedurende korten tijd genoegen moeten nemen met toestanden, die men anders dadelijk zou verhelpen. Ieder moet zich in dezen tijd wat behelpen en vaak meer werk doen dan gewoonlijk. Maar het totaal van den arbeid, die voor de ontwikkeling en de geestelijke verheffing van het volk valt te verrichten, moet thans niet verminderen. Juist in deze tijden niet. Juist in deze verhoudingen, nu alom de volkeren worden verzwakt, de cultuur terugloopt, rijen van veelbelovende jonge mannen worden gedund, zijn wij dat niet alleen aan ons zelf, maar ook aan de menschheid verschuldigd.” Het is dus zijn bedoeling het enorme gat dat deze oorlog slaat in eens te stoppen door een buitengewone belasting te heffen van de vermogenden en van hen, die groote inkomsten genieten, er op wijzende dat een politiek, die op leening uit is, ons jaarlijksch budget met vele millioenen voor rente en aflossing verhoogen zal, waarvan het gevolg zal wezen, dat elke gezonde sociale en ontwikkelings politiek groote belemmering zal ondervinden. EnHet Centrum, al beziet ze de zaak uit een ander oogpunt, namelijk uit dat der drukkende belastingen, die anders aan gansch de burgerij, ook aan dat gedeelte, dat reeds te zwaar belast is, zullen moeten worden op gelegd, kwam met de vraag of het onmogelijk zou zijn, nu van de natie zoo zware financi- eele offers worden geëischt, tot een extra heffing zijn toevlucht te nemen, daarbij, evenals dr. Bos, wijzende op het groote accres, dat ia de laatste jaren ons nationaal vermogen onderging. De Standaard is bet met dr. Bos niet eens en meent dat diens plan den schijn heeft, als wilde hij de Tweede Kamer een desbetreffend voorstel, waarvan hij zeer stellig vermoeden kan, dat de Eerste Kamer het zou verwerpen, doen aannemen alleen om een Kabinetsquaestie met de gevolgen van dien uit te lokken. Een crisis die dan allicht onder den druk der algemeene politiek Links vaster in het zadel zou zetten en ook de Eerste Kamer naar Links kon doen omslaan. Het heeft den //schijn”, zegt de Standaard, en inderdaad, het is niet meer dan schijn, waaraan ze zich vergaapt, en het misverstand lijkt ons ontstaan door minder nauwkeurig lezen. Wat dr. Bos toch wil is, naar wij het begrepen, enkel de buitengewone uitgaven, die de oorlogstoestand ons heeft genoodzaakt te doen, ineens af te doen; juister gezegd de schade in eens te lijden, zij het ook, dat de betaling over geruimen tijd kan worden uit gestrekt en dat daarmede groote gemakkelijk heid wordt aangeboden. En daarvoor zullen de vermogenden en de mannen van de groote inkomens, zoowel hier als in Indië, hun offer aan de schatkist moeten brengen. Dat zal zeker een indirecte heffing zijn, maar die preajudicieert niets, want ze zal een unicum blijven, als alleen dienende voor dekking van de buitengewone uitgaven, die wij ons in dezen tijd moesten getroosten. Om daaruit dan mede de vlootuitgaven voor Indië te betalen, ligt, zooals wij het artikel in de Vragen des Tijde lazen, allerminst in de be doeling; uitgaven, die niet met den oorlog in verband staan, zullen uit de gewone in komsten van den Staat moeten worden be streden, en het vlootplan voor Indië dateert van lang vóór den oorlog. Al zal er van dreadnoughts voor Indië na de ervaring op gedaan in dezen oorlog, die ook De Standaard, eens dreadnought-aanbidster par excellence, tot tegenstandster daarvan maakte, wel geen sprake meer kunnen wezen. De Standaard zij dus gerust. Met vertrouwen zien wij de daden onzer regeering tegemoet. Oostergo. uMolescholt" schrijft Men heeft zoo dikwijls gehoord en zoo veelvuldig gelezen, dat wij thans in een tijd perk van toenemende //verfijnde” beschaving leven, dat men het ook voor waar aangeno men heeft. Men dacht ook, dat toestanden en gebeurtenissen, zooals overtalrijke in de geschiedenis van 2600 jaar vóór Chr. tot de laatste eeuw beschreven zijn, niet meer kon den voorkomen of plaats hebben. Wat blijkt onze westersche beschaving thans te zijn? Het is een parodie, een gigan tische parodie der deugd 1 Europa, Centraal Europa is het tooneel van kanibaalsche wreedheid en godtergende liefdeloosheid, terwijl men de wetenschap dienstbaar maakt om de doeltreffendste mid delen uit te vinden, welke met onfeilbare zekerheid het leven van onze naasten uit kunnen blusschen. Dat is een fraai werk 1 fijnde beschaffing. Neen wij moeten het helaas erkennen. Vier-, Vijf-, wellicht tienduizend jaar, hebben ons geen meerdere beschaving gebracht, de vertegenwoordigers van het soort mensch zijn steeds tot het bedrijven der zelfde gruwelen in staat gebleven, nog steeds geldt de moraal z/Zalig zijn de rijken, want zij kunnen buiten de liefde, zalig zijn de machtigen want zij kunnen buiten het recht.” De liefde door zelfzucht vergiftigd sterft weg, de gerechtig heid werpt den blinddoek als nutteloos weg en legt het lood van het onrecht in haar weegschaalde waarheid, wier goddelijk schoone naaktheid men niet meer bewondert, leent een harlekijnspak bij den leugen en de deugd heeft haar bleek gelaat met een zwaren rouwsluier omhuld. Zoo was het ten tijde van het barbarisme en zoo is het thans nog. Neen, aan beschaving hebben wij niet ge wonnen Ja, men kan met reden vragen of we niet aan beschaving verloren hebben, als men ziet hoe de liefde tot den naaste wordt opgevat. Liefde tot den naaste I Zij wordt niet alleen door den bijbel voorgeschreven, maar ze wordt ook gedoceerd door de geheele vóór christelijke wijsbegeerte. De Socratische school, de Academie, de Stoa en hare hoofdaanvoer ders Socrates, Plato, Zeno en Panaetius waren het vooral, die de wetten der deugd en de leer der plichten onderwezen. Hoe wel zou het allen gaan, indien men thans handelde naar de voorschriften van Socrates, een heidenschen Griek, die een viertal eeuwen voor Christus leefde 1 Wanneer men het tegenwoordige standpunt der Ethica beschouwt en vergelijkt met dat waarop zij in de klassieke oudheid stond, dan moet men een slapheid, een onverschilligheid, een onwetendheid van de tegenwoordige maat schappij constateeren, die men een paar dui zend jaren geleden te vergeefs zou zoeken. Terecht besefte men toen, dat de gezond heid van het lichaam het eerste vereischte was voor een gezonden geest. Daarom waren de gymnasia de plaatsen, voor de openbare spelen en de oefeningen in den wapenhandel, Gaasterland. Het zielenaantal in onze ge meente is den laatsten tijd bijna verdubbeld. Ongeveer 2700 Belgen worden hier gehuisvest, waaronder enkele vluchtelingen, doch verreweg het meerendeel Belgische soldaten of geïnter neerden dewelke hier een zeer goede behan deling ondervinden, ja zoo goed zelfs, dat het bij vele ingezetenen weleens verwondering wekte dat al die soldaten bij dag, maar ook bijna bij nacht, vrij en zonder toezicht en bewaking zich konden bewegen en rondloopen. Hierin is echter eenige verandering gekomen en wel in dien zin, dat zij bepaalde uren per dag uit kunnen gaan en dan binnen de be paalde grenzen moeten blijven. Dat dit niet overbodig was blijkt wel hieruit, dat op ’t appèl reeds een 7-tal ontbraken, waarvan later 2 zijn opgespoord. Ook was er nog een die zijn kleeren aan den weg had achtergelaten waarop gemeld was, dat die voor den vinder waren. Eerst dacht men hier met een levensmoede te doen te hebben, doch toen men met herhaald dreggen en zoeken niets vond dat aanwijzing daarvoor gaf, werd alge meen aangenomen, dat de persoon Gaasterland was ontvlucht. Met nog twee anderen had hij de wijk genomen naar Wolvega, naar men zegt. Aan de kasteleins is verboden om aan de geïnterneerden sterken drank te verkoopen. Uitmuntend! Fr. Dgbl. Sneek, 27 Oct. Van den overste der Land weermannen alhier, is het bevel gegeven, dat, al zijn de manschappen op een 20 tal na naar elders vertrokken, de toestand in school No. 2 te laten zoo hij is. Men brengt dit in verband met ’t mogelijk onderdak brengen alhier van geïnterneerde Belgen. Sneek, 27 Oct. Onze bakkers zijn allen nog, deelt men ons mee, voor eenige weken van tarwebloem voorzien. Vandaar eet onze, burgerij nog steeds witbrood, waarvan ook de buitenlui profileeren die onze stad bezoeken. Menigeen vanbuiten ziet bolle de stad verlaten, als welkomthuis moeder de vrouw. Uitvoer van kaas. Een buitengewone St. Ct. bevat een Kon. van 26 dezer, waarbij de uitvoer van kaas is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Men meldt aan de N. R. Ct. dat dit verbod niet de bedoeling heeft, voor geruimen tijd allen uitvoer van kaas uit Nederland onmogelijk te maken. De minister van landbouw a. i. wenscht echter maatregelen te nemen, waar door bereikt wordt, dat voor debinnenlandsche consumptie een voldoende hoeveelheid kaas tegen den door den minister vastgestelden prijs beschikbaar blijft. Daartoe wordt het noodzakelijk geacht, dat alle uitvoer op een oogenblik verboden wordt en een overzicht wordt opgemaakt van de op dat oogenblik in ons land aanwezige hoeveelheid kaas. Zoodra deze hoeveelheid geïnventariseerd is, waartoe bereids de voorbereidende stappen gedaan zijn, zal de minister bepalen, voor welk gedeelte van de voorradige en nog te produceeren kaas de uitvoer, onder nader vast te stellen voorwaarde, zal kunnen worden toegestaan. Niet toelaatbare lectuur. In Den Haag wordt van Duitsche zijde een propaganda-blaadje verspreid, De Toestand, een dagblad. De Nieuwe Ct. schrijft naar aanleiding van een in dat blaadje opgenomen Open brief, het volgende Hoewel een dergelijke pers-propaganda voor een der oorlogvoerende mogendheden in een neutraal land niet zonder bedenking is in Zwitserland, dat evenals ons land een ont wikkelde nationale pers bezit, die in de voor lichting van het publiek over den internatio nalen toestand en den oorlog ruimschoots voldoende voorziet zouden wij op het ge noemde blaadje niet bijzonderlijk de aandacht gevestigd hebben, ware het niet dat het nu en dan de grenzen van hetgeen aan een orgaan van dezen aard kan toegestaan worden, over schrijdt. Met name is dit het geval met een artikel in het nr, van eergisteren, 22 October, onder den titel/zOpen brief aan de tegenstanders van Duitschland”, blijkbaar (en zeer gebrekkig) uit het Duitsch vertaald, maar zonder ver melding van herkomst en redactioneel opge nomen. Het slot van dat artikel luidt aldus z/Aan de geheele menschheid werd thans opnieuw bewezen, dat een eeuwige vrede op aarde niet mogelijk is, en aan het Duitsche volk is klaar en duidelijk voor oogen gesteld, waar op heden en in de verre toekomst de gevaren liggen, die zijn bestaan bedreigen. De Duitschers zullen het dus ter wille van hun zelf en met het oog op hun ver heven plichten tegenover de menschheid, als hun meest belangrijke taak moeten beschouwen, te allen tijde de sterkste macht te kunnen doen gelden. Indien het dusver de wil is geweest van Duitschland, om aan de zijde van Engeland in vreedzame concurrentie te staan met alle volkeren, dan zal van nu af aan de leus moeten zijnWie niet voor ons is, die is tegen ons 1 Een andere uitweg bestaat er niet meer, en de wereld rondom het Duitsche volk zal hebben te kiezen tusschen de Duitsche cultuur en den Duitschen toorn”. Hier wordt dus, in een in Nederland ge vestigd en uitsluitend ^aldaar verschijnend, in het Nederlandsch gestéld dagblad, aan het Nederlandsche publiek beduid, dat Nederland niet neutraal mag of kan blijven, dat de politiek van de regeering verkeerd is en het land het gevaar van den toorn van een der oorlogvoerenden op den hals zal halen. Wij worden aldus binnen de grenzen van ons eigen land gesommeerd partij te kiezen. Wij moeten voor Duitschland zijn, zoo wordt ons voorgehouden, of wij zijn er tegen. Een andere uitweg dus die der neutraliteit, welke tot nu toe onze weg is bestaat er niet. De wereld rondom Duitschland moet kiezen tusschen de Duitsche cultuur en den Duitschen toorn. En een courant, die zulke ongehoorde be dreigingen bevat, wordt in onze straten in grooten getale ongehinderd verspreid en aan een grootendeels onontwikkeld publiek gratis in handen gespeeld. Wij hebben het noodig geacht tegen deze soort propaganda te waarschuwen. Maar wij zonden verder willen gaan en zeggen hier moet op Re een of andere wijze een eind aan gemaakt worden. Oorlogsfilms. In de bioscopen te Rotterdam is van over heidswege verboden het vertoonen van films, die op krijgsverrichtingen betrekking hebben, alsmede die, welke portretten vertoonen van vorsten, van oorlogvoerende machten. Maasl- Twee mannen gedood door een ontploffing. Maandagavond moest de brandstoffenhan delaar Stolwijk te Haarlemmermeer een carbid- lichtinstallatie vervoeren. Hij verzocht iemand, die juist passeerde, hem bij het afladen te helpen, waaraan werd voldaan. Stolwijk, die gas meende te ruiken, ontstak een lucifer, waarop het toestel uit elkaar sloeg. Hij en zijn helper werden gedood een zoontje van den vervoerder is deerlijk gewond. Stolwijk laat een vrouw en zeven nog jeugdige kinderen na. Alg. H, Bolswartlsche Courant n op RIJWIEL*, RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1