Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseradeeL Waarom heden Soc. Dem. O! te 1914. Verschijnt Donderdags en Zondags. 53ste Jaargang. No. 92. >'4 b—4 Zondag 15 November. VOOR r.i Afzonderlijke de Soc. dem. is tegen de Dit zijn slechts enkele opmerkin- te doen zien dat de hoofdoorzaak zoo heel vast te geven te meer waarvan ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een internationaal broederschap onder ons weer in en nog meer standster van weer twee strijdliederen u Voorwaarts”, waarop De klassenstrijd wordt onverbiddelijk, het nationalisme scheidt de bezitloozen der ver schillende rijken, door het internationalisme moet de groote massa meer vereenigd worden. Alleen door den oorlog zijn voedingsbodem, het kapitalisme, te ontnemen, wordt bij on mogelijk gemaakt. Nu is de vredesbeweging van anderen op zich zelf wel goed, doch al te nauwe verbinding met de burgerklassen verdoezelt ons beginsel zegt Spr. In menig Soc. dem. hoofd is het al niet te helder, vandaar dat het zaak is de begrippen helder en scherp te houden. Al meenen dus die anderen het eerlijk, dat wil ik aannemen zegt Spr., doch in een samengaan met hen ligt steeds een gevaar voor ons en onze partij. Beter is het dus in verschillend kamp te strijden. Trouwens de strijd tegen den oorlog is ook slechts een onderdeel van den socialen strijd. Dan rest nog de vraagAls er later een 2de wereldkrijg uitbrak, wat zoude er van worden als alle Soc. dem. eenstemmig riepen Wij willen niet meedoen, en als alle werkers tegelijk zeidenWij werken niet meer voor een maatschappij, die zoo vernielt en ver plettert 1 Dan was de oorlog onmogelijk. Dan zal de Soc. dem. het ook wel opnemen voor de blooden, die in het verzet niet durven volgen, want zoo besluit Spr., dan voelt de de Soc. partij in zich de kracht. Er is zoo vaak gesproken van daden, te veel woorden zijn daar misschien reeds over verspild, laat het dan eindelijk komen tot daden (Applaus.) ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad i» telefonisch aangesloten onder No. 4. wat zou dan ’t gevolg zijn geweest? Och, om die 1000 was de oorlog niet uitgebleven, men ontziet geen menschenleven en ze zouden zich opgeofferd hebben, zonder dat het baat afwierp, want het geldt voor Duitschland: er op of er ouder. Het militairisme zou er niet tegen op hebben gezien, deze tegenkanters op te ruimen, en de sociale partij zou er vruchte loos naar beste krachten bij hebben ingeboet. Het beste was dus zich te onderwerpen. Echter daarmee heeft het beginsel niet gefaald, want er is een groot onderscheid tusschen beginsel en beweging. De beweging was nog niet krachtig genoeg, doch met dezelfde liefde hangen wij nog aan het idee, dat de oorlog fnoet en zal verdwijnen. Deze oorlog heeft ons in onze meening daaromtrent versterkt, het sociaal beginsel is het middel om aan den oorlog een einde te maken. Twee wegen staan daartoe open, dat wil ik, zoo besloot Spr. het eerste deel barer rede, nog aantoonen, en daardoor U doen zien dat de Soc. dem. nog niet haar naam verbeurd heeft van princi pieel tegenstandster van den oorlog te zijn, om dan te besluiten met wat de Sop. dem. in de toekomst te doen staat. (Applaus). Dit verschafte zich bondgenooten, om Duitsch- 'and te weerstreven. De leus is: elk land moet zijn economische belangen behartigen, en daar het kapitaal ook kapitaal voortbrengt, moet er uitbreiding voor belegging gezocht worden. Engeland had een af zetgebied in haar koloniën, Duitschland had hier aan ook behoefte. Wie Duitschland hierover hard valt, beseft den toestand niet. Het kapitalisme eischt expansie, en er moet uitbreiding komen of de ketel barst ten slotte. De Soc. dem. nu willen het privaat bezit opheffen, het kapitalisme vernietigen, de productiemiddelen brengen in handen der gemeenschap en daar om zijn de socialen de eenige principieele tegenstanders van den oorlog. Ook in de practijk staan oorlog en Socialisme op tegenstrijdig standpunt. De Soc. toch willen de zwakken helpen en steunen op economisch gebied. De oorlog vernielt goed, eigendom en leven, en de economische toe stand wordt er door verminderd. Denkt eens aan, zei Spreekster, terwijl de stormwind buiten raast, de regen klettert, waaraan de soldaat blootstaat. De oorlog vernielt ge zondheid, als het leven dan al gespaard wordt, komt de jongeling krank en gebroken terug. Volkswelvaart bevorderen, dat is ’t streven der Soc. democraten, de oorlog verwoest, ver pletterd, doodt! Wij zijn in ons land, waar nog geen oorlog woedt, reeds bezig aan de 3e 50 millioen kosten, Duitschland heeft reeds 4500 millioen noodig gehad, en wat zal er bij zulke uitgaven komen van de sociale verbeteringen De maatschappij is rijk, maar wil gemeenschappelijk bezit en parasieten, de bezitters, die niets doen in ’t algemeen gesproken, en toch het beste deel ontvangen. Die parasieten moeten meewerken aan de gemeenschappelijke productie. Het socialisme kan alleen komen, als de productie vermeerdert. Door den oorlog gaat werkkracht en productie te loor. De sociaal streeft naar democratie, waarbij ieders persoonlijkheid tot haar volle recht moet komen, maar de oorlog levert ons over aan de diplomatie, aan de kaste der bezitters. Altijd heeft het socialisme geleefd met de hoop op menschdom, uitgaande van alle menschen, de oorlog voert de nationale engheid. Om deze redenen is de Soc. dem. de principieele tegen- den oorlog. Voor de komst van dit socialisme heeft men niet alleen roode kiezers noodig, maar meer het algemeen bewust zijn van de grootte van dit beginsel. Het ligt niet alleen in de breedte, maar ook vooral in de diepte der partijgenooten. Nu is het voor velen een teleurstelling dat het socialisme dezen oorlog niet heeft kunnen tegenhouden. Dit wordt der partij smadelijk aangewreven. Wat dus het liberalisme niet vermocht, wat dus de Anti-rev. niet konden, wat zelfs de Christenen niet vermochten van hun christenheid, dat verwachtte men dus wek van de jonge socialistische partij! Op de conferentie te Bazel hoopten wij zelf dat wij den vrede zouden kunnen bewaren, en nu in Augustus was alle tegenstand in eens ver dwenen. De reden en aanleiding van den oorlog kent men, Serajewo vermoordde Frans Ferdi nand; Oostenrijk treedt op tegen Servië, dit roept Rusland te hulp, terwijl Duitschland Oostenrijk bijspringt. Frankrijk moet met Rusland mee, Engeland wil Duitschland niet vrij spel laten, Turkije en Japan hebben er zich ook nog in gemengd en zoo is de wereld krijg ontbrand. Wat was nu de plicht der Soc. democraten? Weerloosheid, past die ons? De leer van de rechter- en linkerwang gelden wel voor per soonlijke omstandigheden, doch op ’t gebied der samenleving kan men daar niet mee vol harden. Zulk een gedrag zou ons overleveren aan het despotisme. De brutaalste is de baas, men zegt vaakhet recht is aan des terkste. Dit komt, doordat de zonde woont in den mensch, daarom zijn er wetten noodig, en moet men zich met recht kunnen verweren. Nadat alle andere middelen zijn uitgeput, mag men strijden voor zijn recht. In een oorlog als deze waar ’t gaat over de vraag wie baas zal spelenrechts of links, moest het antwoord zijn dienstweigering. Als al die roode kiezers in Duitschland sterk bewuste personen waren geweest, zou de oorlog onmogelijk zijn geweest. En daarop moeten de Soc. democraten aan sturen. Nu bleken ze in de verste verte nog niet sterk genoeg. Als er, zoo vraagt men, eens een duizendtal den dienst geweigerd had, Met dit onderwerp trad Woensdag de be kende spreekster Mej. VAN DER VLIES, zich noemende ENKA op in „de Doele” alhier. De zaal was geheel gevuld, ook vele dames waren opgekomen. Ds. ZDITHOFF opende de bijeenkomst, belegd door de afdeeling S. D. A. P. Hij riep de talrijke aanwezigen het welkom toe en ver heugde zich dat er zooveel belangstelling was, wat naar hij meende zoowel de Spreekster als het door haar te behandelen onderwerp betrof. In vele rangen der partij is in deze tijden bange twijfel gerezen aangaande de sociale beginselen. Spreekster zal de wankel- moedigen wel een riem onder het hart steken en aantoonen dat juist beden, in de crisis die Europa, ja de wereld bedreigt, het nood zakelijk is zich te scharen onder ’t roode vaandel. Hij besluit met een gedicht van Hermans, waarvan de inhoud wijst op ’t „Overal internationaal”. Nadat eerst het Gemengde Zangkoor „Voor waarts” een paar strijdliederen had gezongen, betrad de Spreekster het podium. Kalm en bedaard, zich van haar kracht bewust, weet zij de aandacht van bet publiek te trekken en te behouden. In een eenvoudig, voor ieder begrijpelijk betoog behandelt zij haar stof, in den leertoon sprekende, weet zij haar auditorium te boeien. Het gesprokene geheel weer te geven zou te veel plaats ruimte vorderen, te meer daar er ook nog debat volgde, waarvan wij ’t voornaamste dienen aan te stippen. Met een beknopt verslag meenen wij dus te kunnen volstaan. Waarom heden Sociaal Democraat? Op deze door ons gestelde vraag wil Spr. het antwoord geven. Met meer klem dan ooit voelt men, dat de Soc. dem. de eenige principieele tegen standster is van den oorlog. Die bewering wekt tegenspraak, er zijn zelfs die zeggen, de socialen hebben het recht verbeurd zich dit aan te matigen. Er zijn ook buiten deze partij vele tegenstanders. In de le plaats valt dan de aandacht op Bertha von Suthner, die door haar werk „De wapens neer” Zooveel heeft uitgewerkt tegen de oorlogsbeweging. Verder zijn er voorstanders van den vrede, die zeggen dat-' wij te veel over den oorlog spreken, en meer den vrede moeten behandelen dat zijn philosofische oorlogsbestrijders. In de 3e plaats zijn er die om den oorlog te keeren uitgaan van de stellingWilt gij den vrede, bereidt U ten oorlog en die daar om de oorlogslasten steeds hooger opvoeren. In Duitschland staat daarvan aan ’t hoofd Keizer Wilhelm, in ons land is Dr. Kuyper van dat regime. Een 4e categorie vredesvrienden willen daarentegen den oorlog den voedingsbodem ontnemen, en dan moet de oorlog, net als een plant die uitgerukt wordt, sterven. Die categorie wordt gevormd door de Soc. demo cratie. Het kapitalisme is de bodem, waarop de oorlog tiert. Het kapitalisme jaagt klas tegen klas, volk tegen volk te wapen. Voor den oorlog bestaat steeds een materialistische reden, vroeger kwamen er ook wel geestelijke belangen bij in aanmerking, bijv, in onzen 80-jarigen oorlog waar het ging om gewetens vrijheid, echter ook de 10e penning deed daarbij wel degelijk zijn invloed gelden. Ook bij den oorlog in Amerika over de afschaffing der slavernij waren meteen stoffelijke belangen in het spel tusschen de noordelijke en zuidelijke staten. Spreekster wijst op den oorlog in Transvaal, waar de goudvelden een rol speel den, op den oorlog tusschen Rusland en Japan, waar het ging om handelsbelangen, op dén Balkankrijg. waar het in schijn ging tusschen kruis en halvemaan, doch waar later duidelijk de stoffelijke belangen bij betrokken waren. Deze huidige oorlog, de verschrikkelijkste die er misschien ooit woedde, heeft ook stoffelijke belangen ten grondslag. Het kapita lisme moet tot oorlog brengen, want dit stelsel streeft naar wereldproductie en wereld verkeer, op zichzelf een prachtig streven, doch het eigenbelang is de drijfveer in plaats van ’t algemeen wereldbelang. Bij dit wereld verkeer wordt gestreefd naar wereldheerschappij. Wat het Romeinsche rijk eenmaal beoogde, wordt nu door Engeland nagejaagd en het Duitsche rijk treedt daarbij op als concurrent in industrie en handel. De Duitsche keizer wordt nu tot zondebok gemaakt, doch het perfide Albion zag dat het zoo gaan moest. Op de vraag des Voorzitters of iemand met Spreekster wenschte te debatteeren of haar een of meer vragen wilde stellen, stond de heer H. EISMA op en vroeg of misschien de Voorzitter plan had over het gesprokene te handelen, zoo niet, dan wenschte hij wel even het woord. Dit werd hem gaarne verleend. Deze debater begon niet de opmerking dat bij vooraf die vraag tot den Voorzitter richtte, omdat hij meent dat wat de Spreekster hier hedenavond heeft gesproken, niet volkomen strookt met wat hij wel eens van hare partij- genooten heeft vernomen. Het wil mij voor komen, zoo vervolgde Spreker, dat hier een soort reclame werd gemaakt op de wijze als een handelsman, die een tijdlang niet adver teerde, doch nu de kans waarnam om weer te wijzen op de vportreffelijkheid zijner waar. En toch als men den winkel binnentreedt om die prima waar te betrekken, blijkt htt dat er onder de bedienden oneenigheid heerscht in welke bus wel die puike waar besloten is. Inderdaad is dit zoowat het beeld van de Soc. dem. op dit oogenbhk. ’t Was een ge noegen deze Spreekster te hooren, maar zij bekeek de zaak slechts van één kant. Er is door dezen critieken oorlogstijd heel wat ver deeldheid ontstaan in ’t socialistische kamp, doch daar werd door Spreekster heel niet van gerept. Ik wensch, zoo ging debater verder, even de aandacht vestigen op een drietal punten, en wel op de meeningen aangaande de oor zaken van en de aanleiding tot dezen oorlog, vervolgens op de bestrijding van den oorlog en ten 3en op het nationalisme. Wat het eerste betreft, de Spreekster noemt het kapitalisme als de oorzaak. Voor een deel mag dit waar zijn, niet geheel en uitsluitend is deze krijg toe te schrijven aan het drijven van kapitaalsbelangen, en de partijgenooten van de Spreekster Wibaut en van der Goes o. a. zijn het daarover niet met haar eens. Het imperalisme is er niet geheel vreemd aan zooals zelfs Bernstein te Berlijn moet hebben verklaard. gen om van dezen oorlog nog niet bepalen is. De bestrijding van den oorlog, daarvan ge tuigde de Spreekster dat hare partij niet moest samengaan met de voorstanders van den vrede uit de andere partijen. Nu is het toch bekend dat in den Oorlogsraad, die nu is opgericht, ook deel hebben genomen partij- genooten van de Spreekster; Schaper Ds. Bakker, Wibaut zijn het dus zeker niet eens met wat zij hier heden verkondigde. En als zij hare partijgenooten wil afscheiden, ontzeg ik haar het recht om de Katholieken een ver wijt Ié maken van hun Separatie, wijl de socialisten zichzelf dan schuldig maken aan afzondering, door te zeggen wij weten ’t zelf te goed en hebben de anderen niet noodig. Wat het 3e punt betreft, het nationalisme, Na de pauze eerst van de vereeniging Spreekster vervolgt De stelling dat de Soc. dem. krachtens haar beginsel had moeten weigeren de wapens op te nemen, dat zij had moeten beletten dat bet bloed der arbeiders moet vloeien, heeft heel wat bespreking uitgelokt. Reeds is gezegd dat de partij nog te zwak bleek en dus heeft men gezegd voor ditmaal, gaat Toch brengt Spr. een eeresaluut aan de Russische doema die het ten strijde trekken weerstreefde en verklaarde, de verantwoordelijk heid niet te willen dragen. Elders zijn zonder protest de wapens op genomen. Daarvoor zijn eenige verontschuldi gingen in te brengen. In de le plaats is deze oorlog een overrompeling geweest. Er was geen tijd om de gedragslijn te bepalen, en in de 2e plaats zijn de regeeringen van alle landen er in geslaagd hun onderdanen wijs te maken, dat het een verdediging van eigen geboortegrond gold. Overal klonk de mare: het vaderland is in gevaar! Wat blijkt hieruit Dat het nationalisme nog te krachtig is, ja overal is geworden tot een uitslaanden brand. Het nationalisme beschouwt Spr. als de verwording van vaderlandsliefde. Gehecht heid aan eigen grond en taal wil Spr. nog wel onder de deugden rekenen, maar een deugd kan bij overdrijving ondeugd worden. Spaarzaamheid kan ontaarden tot gierigheid, vroolijkheid tot uitspatting, en zoo is vader landsliefde verbasterd tot nationalisme. Duitsch land en Engeland kenmerken zich door over schatting van hun cultuurstaat. Nergens zoo goed als bij hen, dat gevoel wordt gekweekt en dat leidt tot uitingen van overdrijving, voert tot haat op andere landen. De Soc. dem. vragenIs die zaak mijn goed en bloed waard? Is de onafhankelijk heid van eigen land van zooveel beteekenis, dat men daarom zijn leven moet opofferen De velen ook uit ons land, die elders hun brood zochten te verdienen zijn tot andere gedachten gekomen door de ervaring, dat bet leven in die verre streken vaak veel beter is dan hier. Transvaal gevoelt nu reeds dat het goed was dat het een deel van Engeland werd. Als een klein land zijn onafhankelijk heid verliest, is dat niet altoos een ramp. Nu bij het begin van dezen oorlog hebben de Soc. dem. zich door het nationalisme laten beetnemen, en dat heeft ons de teleurstelling bereid zegt Spr. Doch zoo gaat zij voort, hoe kan het ook haast anders Als kind op school, als jongeling in de vereeniging wordt steeds vaderlandsliefde gepredikt en het is niet gemakkelijk die spinnewebben later weer te verjagen. Hoe moet nu en na den oorlog de Soc. dem. zich gedragen Ous past een volledige erken ning dat wij te kort schoten bij ons beginsel, maar een gewaarschuwd mensch geldt voor twee, en deze oorlog heeft ons gewaarschuwd zegt Spr. Gelijk in den oorlog de kanonnen gericht worden eerst op de zwakke punten der vesting, zoo moet de Soc. zijn krachten richten op het nationalisme. De scheidslijn der naties is verscherpt door dezen oorlog, en die lijn moet allereerst weer uitgewischt worden. De leus van Marx Proletariërs aller landen, vereenigt U moet weer in volle kracht worden aangeheven, Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1