lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H EX/EA 1914. 53ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 97. Donderdag 3 December. Het Kerstfeest te velde. Het gevangenenkamp te Döberitz. UIT WONSERADEEL. VOOR Afzonderlijke de terug- Een bezoek aan de Engelschen, Franschen en Russen. om de water- 40 op 50 pCt. te brengen, Na een verdediging van de eerst geboden subsidie, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. d. Sloot zond toegekende ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels, 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ’s morgens om zich te wasschen. goten wordt water aangevoerd tevens dienst als waschbekkens. schen reinigen zich zorgvuldig onder hen schijnen dat ijskoude water juist recht behagelijk te vinden. Minder vlug komen de Franschen en Belgen op de wasch- bakken af en met merkbaren tegenzin geven de Russen zich over aan het natte element. Des te spoediger zijn ze present wanneer het signaal voor het ontbijt geblazen wordt, welk laatste uit koffie met brood bestaat. In kleine troepen verdeeld, worden de gevange nen daarna naar bun dagelijkschen arbeid gebracht, welke bestaat uit straatreinigen, grondwerken, opbouwen van en herstellingen aanbrengen aan barakken, proviand-aanvoeren, afladen en in de proviandkamers brengen. Den langen Hooglanders, die met bloote kniëen naar Berlijn kwamen, heeft men de karakterastieke «balletrokjes” uitgetrokken en Wij lezen in het Berl. Tagebl. Döberitz is een legerdepót geworden, dat voortdurend nieuwe soldaten naar het front afzendt. Het khaki is daar overheerschend en zelden vindt men er burgerkleding onder. Hoofdzaak vormden in Döberitz echter meer en meer de gevangenenkampen, die tezamen een kleine stad vormen, krijgsgevangenen uit bijna alle landen, ongeveer 18000 in getal, zijn hier verzameld. Naast Engelschen, Franschen. Belgen en Russen treft men er Zouaven, Turko’s, Afrikaansche jagers, echter de Indiërs ontbreken er voorloopig nog aan, doch zullen er binnenkort ook wel te vinden zijn. Een volkeren-«schow” welke zich allicht niet spoedig weer zal voordoen, een spraak verwarring, welke sterk aan den torenbouw van Babel doet denken. Reeds bij de kazerne die dicht bij het station is gelegen, ontmoet de bezoeker de eerste vreerpde gasten. Het zijn Engelsche marine-soldaten, die druk bezig zijn de gevallen boombladeren weg te harken, de paden te wieden en schoon te houden, die om de kazerne voeren. Stijve gedrongen gestalten van middelmatige grootte, vaak met zwarte oliejassen aan, matrozen mutsen of zuidwesters op het hoofd. De ijver schijnt over het algemeen niet erg groot te zijn. Meestentijds staan ze met de handen in de broekzakken, tot een landweer man, die daar de wacht houdt, van het kazerneplein komt en eens poolshoogte neemt. De Russen zijn veel gewilliger. Op een terrein naast het tenten-kamp, waar gedurende September de Engelschen ondergebracht waren, loopen nu paarden, met wier voede ring en verzorging de gevangenen belast zijn. De kolonië voor de gevangenen ligt nog verder weg meer in de nabijheid van Döberitz. De koude wind, die een fijne stof doet op dwarrelen, maakt het gaan over den Hambur ger straatweg nu juist niet aangenaam, doch spoedig is het doel bereikt. Uit de groote tenten, door draadversperringen van den straatweg gescheiden, komen de gevangenen om 7*/2 uur naar buiten gestroomd Door lange houten en deze doen De Engel en de «jantjes” Een verzoek van keuring der wijziging van het Alg. armbestuur voor ging rente en aflossing voorstel van hun daarvoor in de plaats Pruisische sol- daten-broeken, niet direct eerste snit, gegeven. De werkzaamheden duren tot des namiddags één uur. Dan gaat men aan 't middagmaal in ’t groote kamp. Wij zullen ons bij een groote troep Franschen, Belgen en eenige Walen aansluiten, die een paar woorden Duitsch verstaan. De menschen dragen gedeeltelijk fantastische uniformen, de Belgen munten uit door 't schoenwerk, dat ze dragen. Van de vermoeienissen van den veldtocht is bij hen niet veel meer te bemerken. Zij hebben zich over ’t algemeen in hun lot geschikt, ontvangen brieven en geld uit hun vaderland en zingen of fluiten zeer vergenoegd de nieuwste Parijsche deuntjes om den tijd wat te korten. Van de Engelschen willen de Franschen niets weten, ze houden zich slechts met de Belgen op. Uit een andere richting komt een troep Russen in beije-kleurige jassen, knookig, met baard, doch goedmoedige ge zichten, menschen die gemakkelijk te leiden en te bewaken zijn, dankbaar voor elke kleine attentie die hun wordt aangedaan. De mannen van de wacht gelooven, dat wanneer een hunner zich verlaat, hij toch altijd weer op tijd aan 't middagmaal present is. Verwonderlijk snel hebben de Russen de Duitsche taal of althans eenige brokstukken weten te leeren. Vergenoegd en zorgeloos brengen zij den dag door, blij de verschrikkingen van den oorlog ontvloden te zijn. «Duitsche goed man!” zegt de een. «Eten zeer goed zegt de ander. Daarmede zijn hunne wenschen vervuld en vlijtig en gewillig volbrengen zij ieder werk, dat hun opgedragen wordt. Bij hunne verbondenen staan de Moeschiks niet erg hoog aangeschreven en wel zeer smartelijk moet het voor de Engelschen zijn met «the damned Russians” in een en dezelfde tent te moeten verkeeren. Hun middagmaal krijgen de gevangenen in diepe wit geëmailleerde schotels, die tevoren nog eens zorgvuldig uitgespoeld worden. De kost schijnt allen, zooals men wel zien kan, goed te smaken. Voor hun eigen geld kunnen ze in de kantine vleesch, boter vet en kaas koopen. Alcohol is beslist ver boden. De gevangenen, die schijnbaar niet verzadigd kunnen, hebben diepe kuilen ge graven, waarin ze op houtvuren voor eigen rekening aardappelen, groenten en rijst koken. Om deze kuilen ontwikkelt zich tegen den middag een formeel wed bedrijf. Het onderdak laat, evenals dp voeding, niets te wenschen over. De sterke tenten bieden beschutting tegen wind en koude, de dekens zijn warm en voldoende. De gevangen officieren bekostigen zelf wat ze noodig hebben en brengen den tijd door met schrijven en lezen. Voor hunne wandelingen staat een bepaald deel van bet groote kamp ter hunner beschikking. De groote tenten-stad is ook van electrisch licht voorzien. De gloeilampjes aan den straatweg en bijwegen branden den geheelen nacht, waardoor de schildwachten goed toezicht kunnen houden. trekken geworden, dat ik nu niet nader kan toelichten, omdat ’t direct moest worden uit gewerkt en er geen sprake kon zijn van notities maken. En ’s avonds stond het ver slag niet in de B. C. Schuld van St. Nicolaas. Overvloed van advertenties, geen plaats. Ik was dus naar de tram. Teruggekomen was de vergadering reeds weer «open” en kon ik noteeren dat de heer P. A. Tamsma, H. d. Sch. te Boerakker, met algemeene stemmen was benoemd als Hoofd te Corn werd. En toen moesten we er weer uit. Aan de orde was punt 8 «Vaststelling van het Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Om slag,'dienst 1914”. Dit onderwerp is, volgens gewoonte, behandeld met gesloten deuren. Huis toe. En' waar ik wegens «haastwerk” verschooning vraag voor ’t dunne verslagje, maak ik van de gelegenheid gebruik, om mijn dank te betuigen voor de wijze waarop de pers wordt behandeld in de Raadsvergaderingen, en de groote bereidwilligheid van den heer Burgemeester en h.h. ambtenaren der Secretarie, waar het betreft het verstrekken van gegevens, waardoor men veel gemakkelijker zijn arbeid kan verrichten. Ws. het Armbestuur om goed- de begrooting voor 1915 en waarbor- en aflossing eener leening met B. en W., werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Een voorstel tot wijziging van de gemeente- begrootingen over 1914 en 1915, welke wijzi ging ^voortvloeit o.a. uit de buitengewone tijdsomstandigheden, viel in goede aarde. Gelden uit de gemeentekas moeten beschik baar worden gesteld voor verschillende doel einden, zooals aankoop van tarwe en rogge, welke uitgaven voor een groot deel terug worden betaald, doordat de tarwe en rogge weer aan de bakkers wordt verkocht. Het bedrag hiervoor benoodigd is geschat in uit gaaf en ontvang op f 15000,(De ont vangsten zullen iets lager zijn, door onver mijdelijke kosten). Ook wordt eene som van f 250.in uitgaaf en ontvangst vastgesteld voor het verleenen van voorschot op de pensioenen en gave daarvan. De Voorzitter brengt ter sprake het steun comité. Hij doet verslag van de handelingen dier commissie in onze gemeente, en brengt hulde voor alles wat gedaan is. B. en W. hebben, met het oog op dure tijden, die kunnen komen, aangekocht 100 H.L. groene erwten, 100 H.L. bruine boonen, 130 H.L. gort, rijst enz. Daarvoor wordt f 500.gevraagd. Deze handelwijze vindt algeheele instemming. Wij, Wonseradeelers, zien dus, wat de menage betreft, den komenden tijd zonder angst tegemoet. Er wordt van regeeringswege gezorgd dat de bakkers meel bekomen om ons «oorlogsbrood” te bakken, nu ook nog andere mondkost is ingeslagen, zullen wij wel etende blijven. De heer H. Schilstra, H. der O. L. School te Cornwerd is als zoodanig benoemd te Weidum. Op zijn verzoek werd hem een eer vol ontslag verleend, ingaande 1 Januari 1915. Er waren reeds maatregelen genomen om in de vacature te voorzien. Den Raad werd eene voordracht voor een nieuw Hoofd aan geboden, bestaande uit de h.h. 1. P. A. Tamsma, H. d. Sch. te Boerakker, 2. J. R. Venekamp, Onderwijzer te Jonkers- waart, 3. C. Brussee, H. d. Sch. te Paesens. Voor men tot stemmen overging is even vergaderd met gesloten deuren en werd de pers verzocht zoolang éven te wachten in de Burgemeesterskamer. In dien tijd haastte ondergeteekende zich, zijn, tijdens de zitting in haast persklaar gemaakt verslag, te bezorgen aan het Tramstation, om het per tram nog naar Bolsward te krijgen, ’t Zou, zoo was gezegd, nog worden opgenomen in de courant, welke dienzelfden avond verscheen. Daardoor is ’t natuurlijk slechts ’n overzicht in korte Gemeenteraadszitting, 28 November 1914. Het gaat hier in onze Gemeenteraads vergaderingen niet «op den zandlooper”. De vroede vaderen eener naburige stad weten dat de vergadering wordt geopend, precies een kwartier na den bepaalden tijd, welk kwartier wordt aangegeven door den bekenden histo- rischen zandlooper. Is het laatste korreltje zand beneden aangekomen, dan valt de V oorzittershamer. Wonseradeel heeft een andere klok daarvoor. Eerst vergadert het Dag. Bestuur. Zijn deze heeren klaar, dan begint de Raadszitting. Dat kan soms lang duren. Zoo was het Zaterdag wel 50 minuten over den officieelen tijd, voor de Voorzitter de vergadering opent en het gebed voorleest. Onder de ingekomen stukken trekken de aandacht o.a. eene mededeeling van het bestuur der coöp. zuivelfabriek Frisia te Zurich, dat met algemeene stemmen besloten is niet in te gaan op het voorstel om f 566 te storten voor verbetering van de opritten der Gooyumer- brug, benevens eene resolutie van Ged. Staten, ten geleide van een afschrift van het Kon. Besluit, waarbij ongegrond is verklaard het beroep tegen de niet-goedkeuring door Ged. St. van de verordening, regelende het verhaal van pensioens-bijdragen. B. en W. stellen den Raad voor hun college uit te noodigen een nieuw ontwerp verordening aan te bieden. De Voorzitter doet uitkomen dat de Raad niet geheel in het ongelijk is gesteld. Aldus besloten. Ingezetenen van Witmarsum vragen om plaatsing van nog een lantaarn. In handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Een adres om verharding van den Krabbe- dijk, onder aanbieding van een tegemoet koming in de kosten daarvan, ten bedrage van f 1000. De ass.-.gem.-opzichter H. v. eene dankbetuiging in voor salarisverhooging. Wordt alsnog besloten deze verhooging niet te laten ingaan vóór v. d. Sloot weer zijn functie heeft aanvaard. Hij ontvangt gedurende zijn «onder de wapenen zijn” het volle oude tractement, en wordt dus volgens den Voorzitter billijk behandeld, zoodat raison bestaat de verhooging tot zijn terugkeeren in aktieven gemeentedienst uit te stellen. Alsnu komt in bespreking het Rapport van de commissie naar aanleiding van het adres, inzake den aanleg van een wegennet met bijbehoorende kunstwerken in het Z. deel der gemeente, met daarop ingekomen wijzigings- plan van het voorloopig comité. Van de voorloopige commissie was een schrijven ingekomen, waarbij in het plan wijzigingen worden aangebracht. De heer v. d. Ley, namens de Raads commissie, doet mededeeling dat men in hoofdzaak met de wijzigingen kan meegaan. De heer Scheepsma spreekt over de kosten van dit groote werk. Het is hem niet recht duidelijk voor welke uitgaven de Gemeente komt te staan, ’t Waterschap draagt bijv, bij 40 pCt., de provincie 30 pCt., dan blijft voor de Gemeente nog f 69.000. Welk een rente, en wat een onderhoud! Kunnen we deze uitgave aanvaarden in deze tegenwoordige omstandigheden? De heer Vellinga heeft ook over de zaak nagedacht. Hij is van meening dat de zaak van zoo groot belang is, dat er voortgang moet komen. Er is veel tijd noodig voor de uitvoering vau het werk, dan zullen de omstandigheden zich wel hebben gewijzigd. De Voorzitter zegt dat het een moreele plicht is van de Gemeente dat het Zuidelijk deel een beter wegenstelsel bekomt, sinds 1875 is deze beweging reeds gaande. Nu bestaat de kans tot een goed einde te komen,- zullen we nu struikelen over de tijds omstandigheden. En, komen er nog droevere tijden, welnu dan zullen we toch werk moeten hebben. Er wordt kapitaal uitgegeven, maar dat wordt ook weer verdiend. Laat nu het geheel benoodigd kapitaal f 230.000 zijn, dus voor de Gemeente f 69.000, dan weegt het genot en voordeel voor onze Zuidelijke Gemeentenaren nog wel op tegen deze uit gaven. Er zullen 4 a 5 jaren mee gemoeid zijn, altijd nog heeft dus de Raad (bij al te slechte tijden) het recht de zaak alsdan stop te zetten. En nu de belanghebbenden 40 pCt. blijven beschikbaar stellen, in deze dagen, kunnen wij gerust doorgaan. De finantieele positie onzer Gemeente is niet zoo slecht. En dan, straks zal de provincie moeten verklaren hoeveel pCt. ze zal bijdragen. Dan heeft de Raad nog het beft in handen. En de Raad van Workum gaat ook accoord met het plan, dan kunnen wij het toch gerust aan. De heer Scheepsma wijst nog op het groote belang dat de eigenaren der aan die wegen grenzende landen bij de verbetering hebben, motief tot meer subsidie. De Voorzitter stelt nu eene conclusie waarbij de Raad zich bereid verklaart het geheele werk uit te voeren met wijzigingen. Een amendement Scheepsma schaps-subsidie van wordt ondersteund, den Voorzitter van ook met het oog op den toestand der landen in het zuiden onzer gemeente, en nadat ver schillende heeren hunne opinie hebben geuit over de procenten-kwestie, over het aantal H.A. dat in aanmerking komt voor bijdrage- storting, over de groote behoefte aan wegen, ter wille der cultuur en ter bevordering der communicatie met aangrenzende plaatsen, wordt dit amendement met 9 tegen 4 stemmen ver worpen. De conclusie van den Voorzitter (uitvoering met wijziging) in stemming gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Nog kort slechts en dan zullen de kerst klokken het «Vrede op Aarde” weer over steden, dorpen, velden en wegen uitgalmen. O, bitter contrast, die groote werkelijkheid, welke wij in deze dagen te doorleven hebben. «Gij, Kerstnacht, schooner dan de dagen” we halen onwillekeurig bij deze woorden de schouders op en vragen ons af, of het nu heusch waarheid is, dat we leven in de ver lichte eeuw, de eeuw van cultuur, waarin beschaving voort te schrijden heet, vredesidees zich meer en meer ontwikkelen! En op de slagvelden om ons heen liggen de verstijfde lijken van duizenden en duizenden dierbaren, stuiptrekken jammerlijk verminkten, allen slachtoffers van die beschaving. Welk feest is er grootscher, wordt met meer luister gevierd, in Duitschland vooral, dan het Kerstfeest; de tijdsomstandigheden zijn er niet naar om feest te vieren. Echter in Duitschland, ondanks alle krijgsrumoer en ellenden, die ook dit land te doormaken heeft, maakt men zich thans klaar om met onver- minderden luister dit heilig feest te vieren en worden de vrienden en verwanten, die er ditmaal niet bij kunnen zijn, omdat ’t vaderland hen riep en thans op het oorlogsveld in de loopgraven liggen, zeker niet vergeten. Niet onaardig is het daarom eens te ver nemen, wat er thans in Duitschland gedaan wordt, om binnenkort ook «den jongens'* Bolswardsche Courant, op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1