Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 1914. 53ste Jaargang. VerscHijnt Donderdags en Zondags. No. 98. Zondag 6 December. Uit de Raadszaal. VOOR fzonderlijke UIT WONSERADEEL. Vergadering op Donderdag 3 Dec. 1914. in den vreemde, //heengaan” en goedgekeurd. Stukken: van H. Faber, dat hij zijne benoeming, de o n vi v» a a nn ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. W. adviseeren dit verzoek in te en hem den grond te verpachten lageren prijs dan gewoonlijk, wijl Was de gewone nu willen ze jaarlijks f 2,50 overigens op de gewone voor een ook voor voor niet duur. Hierover wordt nog al maar ’t slot en onderhoud naar den ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. meer gesproken, was, dat het voorstel B. en W. werd aangenomen, dus de huurprijs gesteld wordt op f 2,50, met 7 tegen 6 stemmen. (De heeren Keikes, Eerdmans, v. d. Klei, Oosterbaan, Vis en Wierema.) Met algemeene stemmen werd besloten het stukje grond aan den publieken dienst te onttrekken. 8. Wijziging gemeente-begrooting 1914. Een voorstel van B. en W. behelst een gratificatie van f 25 te verleenen aan den afgetreden agent van politie J. Gros, en de som te vinden uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Missive van den Minister van Binn. Zaken inzake legesverordening (met advies van B. en W.) De Minister heeft bezwaren geopperd ten aanzien de verordening op de heffing der leges. Ofschoon B. en W. van oordeel zijn dat de verordening de gestelde bepalingen wel mag bevatten, stellen zij toch voor, om geen vertraging te hebben in de vaststelling dezer verordening, de bestreden artikelen maar in te trekken. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 10. Vaststelling verordening Hollanderzet. Deze verordening in overeenstemming ge bracht met de voorwaarden der concessie, werd zonder discussie met algemeene stemmen vastgesteld. Schorsing der openbare zitting. ’t Is zoo’n aardige baas, de Antwerpsche diamantslijper Edouard, die tijdelijk bij ons in Arum verblijf houdt. Prettig in den omgang, altijd bereidvaardig ’n handje te helpen, waar of waarvoor ook, l’homme favorite bij iedereen. Edouard is getrouwd, nu zoowat ’n jaartje, ’t Had lang gewacht, dat trouwen. De diamantindustrie maakte slechte dagen door in 1912 en 1913. En hij en zijn meisje (o, ’k heb u nog niet verteld dat hij geëngageerd was), besloten te wachten tot betere tijden zouden komen. Ze kwamen; de diamantwerkers hadden werk, goed werk. Toen trouwen, nu kon het immers Toen kwam de mobilisatie, ’t werd oorlog. Stil stond het juweelbedrijfHoe het gegaan is, daar in België, we weten het allen. Eerst hoopvol door onware bulletins, toen wantrouwend. Beleg van Antwerpen, bom bardement, vluchten. Tijden van ellende, van angst. Bergen op Zoom, bivouaqueeren op straattoen die lange, lange tocht in een goederenwagen naar Leeuwarden. Daar een nacht van //bekomen”, van »rusten” en toch niet geslapen. Z/We kosten niet slaope”. Daar was te veel gebeurd, te vee) gevergd van het zenuwgestel. Toen naar Arum. Klein, zeer eenvoudig huisje, maar zich veilig voelend daar. En de familie waartoe Edouard behoort is in- geburgerd bij ons. Men houdt van de menschen. En daar is nu Donderdag een kindje geboren. Edouard is papa geworden. Nina Josephine Maria, zoo zal het meisje heeten. En waar jaren, jaren lang,- slechts oude vrouwtjes woonden, ligt nu een //boorlingske” in bet wiegje, onschuldig wicht, dat niet weet wat moeder heeft moeten meemaken, vóór het in dat wiegje werd neergelegd. De kraamkamer geniet de warme belangstelling van alle Arumers. ver dag, een van der Pol te Enk- Maandag het stoffelijk overschot wordt uitgedragen, en hij terugkeert van den doodenakker, staat die arme man uit Mechelen alleen, alleen op de wereld! Zou hij? Wondere gang van het leven, geboorte en dood, ver van het vaderland, op denzelfden z/komen” en een //heengaan”. Op muzikaal gebied maakt Witmarsum een reveil door. Door de mobilisatie is het fanfare corps ,/Frisia” tijdelijk non-actief, de repe tities zijn stop gezet, tot tijd en wijle. Een //Strijkje”, onder leiding van den heer Smits, Iaat zich af en toe eens hooren en gaat flink vooruit. Dan hebben we de geheelonthouders zang vereniging, die zich goed houdt. Deze club heeft echter twee zusjes gekregen. Eerst hebben we de geboorte aan te kondigen van de Christelijke zangvereniging ^Euphonia”, bestaande uit 42 leden (28 14), welke zich zullen oefenen onder leiding van den heer H. Haitsma, volontair ter secretarie. Er is aangevraagd om te mogen vergaderen in het //Lokaal”. We willen hopen, dat het Bestuur der Evangelisatie in dc classis Franeker dit niet zal weigeren. van voor lid der Commissie bestaande uit de heeren G. Schoonhoff aftr. lid, S. Oosterbaan Hz. en A. van der Meer. l. Idem der Damescommissie voor de hand werken bestaande uit de dames C. Kingma Falkena aftr. lid en M. KeestraAlgera. m. Missive van het Bestuur der Stads spaarkas, houdende de aanbeveling der heeren J. C. Cuperus aftr. lid en O. A. Hiddema. n. Idem van ’t Bestuur der Stadsbank van Leening, de aanbeveling bestaat uit de heeren M. Kuiper aftr. lid en T. van der Bij. o. Missive van B. en W. begeleidende het concept- reglement van orde voor de raadsvergaderingen. Hiervan zal elk der leden een exemplaar worden toegezonden met verzoek hierop schriftelijk hunne op- en aanmerkingen bij B. en W. te willen inzenden. Met deze flinke serie stukken als inleiding werd nu overgegaan tot de PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Suppletoir kohier Hondenbelasting Dit kohier ten bedrage van f4.50 wordt vastgesteld en invorderbaar verklaard op 1 Jan. 1915, met algemeene stemmen. 2. Adres van A. Huizinga om herbenoeming als brugwachter en wijziging zijner instructie (met advies van B. en W.) B. en W. adviseeren om Huizinga opnieuw Dat was een //komen” Mag ik U nu vertellen van een in verre streken Wat hadden ze het goed die beide oude luidjes, in de oude stad Mechelen. Van beroep linoleumwerker, had hij steeds goed geld verdiend, en de spaarzame //madam” had de duitjes bijelkander gehouden. Een eigen huisje was voor die spaarduiten gekocht, nog wat liggend geld... de toekomst zag men gerust tegemoet.vluchten ver van huis neergezet, in den vreemde. Daar gevoelden de twee oudjes zich niet thuis. Ongewoon was alles, ook het eten, vooral voor de vrouw, die lijdende was aan de maag. En van hier naar daar gegaan, kwamen ze ten leste in de Belgenkolonie te Witmarsum. Ziek, de vrouw, ...overgebracht naar ’t Gemeente huis, waar ze door den heer J. Postma en zijn gezin liefderijk werden opgenomen, zij, ook hij. En dienzelfden nacht nog heengegaan, naar betere oorden. Zoo haastig zelfs dat geestelijken bijstand haast te laat was ge komen. Verlost, uit den oorlog eeuwigen vrede. Droevige gedachte, die oude, gebrokene man zoo ver van alles wat eigen was, familie en vrienden, te zien zitten bij het lijk der overledene. En als nu Tegenwoordig waren alle 13 leden. De notulen werden gelezen Ingekomen a. Een schrijven onder dankzegging voor zijne benoeming, de betrekking van ^vasten tuinknecht”, aanneemt. b. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring der kohieren van schoolgeld over het 3e kwartaal. c. Een schrijven van den Inspecteur en de agenten le en 2e klas politie, dank zeggende voor de regeling hunner jaarwedden. d. Resolutie van Ged. Staten, goed keurende ’s Raads besluit tot overname der straten bij de Harlingerstraat en indeHollandia- buurt. e. Idem,. houdende goedkeuring der onder- handsche verpachting der St. Jansbrug. ae voor kennisgeving aangenomen. f. Missive van de Gezondheidscommissie, waarin zij uitvoerig meedeelen welke con- ferentiën met B. en W. zijn gehouden over de verbetering der rioleering van de buurt buiten de Blauwpoort, en welke pogingen reeds zijn aangewend om verbetering te krijgen in den onhygiënischen toestand aldaar. Zij stellen voor te besluiten tot rioleering en demping van de sloot achter de huizen aan de Harlinger straat (zuidzijde.) Gesteld in handen van B. en W. om advies. Adres van G. Knetemann en J. Dijkstra, verzoekende dat de gemeente de straat bij hunne woningen in eigendom zal overnemen. h. Schrijven van het Alg. Bestuur der Tuchtunie, wijzende op de tuchteloosheid van het Nederl. volk ten opzichte van vreemde lingen, verzoekende dat het gemeentebestuur zal bevorderen dat de onderwijzers hun invloed uitoefenen op de jeugd, wijl het een zedelijk en economisch belang betreft. i. Adres van dezelfde vereeniging, ver zoekende dat van gemeentewege zal worden bevorderd de sport en het beoefenen der gymnastiek, wijl zulks een krachtdadig middel is om de tuchteloosheid der jeugd tegen te gaan, wat ook een heilzamen invloed zal hebben op het geheele volk. Door sport terreinen en turnlokalen beschikbaar te stellen zal veel gedaan kunnen worden op ’t gebied der lichamelijke opvoeding. Deze adressen en missive in handen van B. en W. gesteld om advies. j. Missive van heeren Voogden van het Alg. Stads-Armenhuis, behelzende aanbeveling voor een te benoemen Voogd wegens perio dieke aftreding van den heer M. J. Wartna. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren M. J. Wartna en M. van den Oever. k. Missive der Plaats. Commissie Schooltoezicht, bevattende aanbeveling een te benoemen voor 3 jaren tot brugwachter der Harlingerbrug. Omtrent diens verzoek om eenige wijziging in zijne instructie enz. stellen B. en W. voor hem vrij licht te verleenen in het wachtlokaal, hem 3 dagen verlof te verleenen in ’t jaar en op te nemen de bepaling om op werk dagen de brug van twaalf uur tot halfeen gesloten te houden. Op de Zondagen en de algemeene Christelijke feestdagen alleen 's morgens en avonds van 78 uur gelegenheid te geven tot doorvaart, de melkboot echter geregeld door te laten. Met algemeene stemmen werd Huizinga herbenoemd. Omtrent de instructie ontstond discussie. De heer v. d. Klei heeft met genoegen het voorstel gelezen, omdat daardoor aan 't ver zoek van den brugwachter wordt tegemoet gekomen. Een zaak had hij gaarne wat anders gewild, er is slechts 3 dagen verlof per jaar toegestaan, hij wil voorstellen dit te bepalen op 5 dagen. De heer Terhenne ziet in de verordening de nieuwe bepaling om ook op de Christelijke feestdagen de brug gesloten te houden. Voor den 2e Paasch- en Pinksterdag en Hemel vaartsdag wilde hij in ’t belang van het watertoerisme graag een uitzondering. Op die dagen gaan dikwerf pleizierbooten en daarvoor wenscht hij gelegenheid om door de brug te gaan. Het voorstel v. d. Klei om 5 dagen verlof toe te staan wil hij wel onder steunen. De heer Eisma ziet in het watertoerisme ook belang en op die dagen, door den heer Terhenne aangeduid, wenscht hij de brug ook open te houden. De heer Vis kan zich vereenigen met het voorstel van der Klei om 5 dagen verlof te geven, het voorstel Terhenne, meent hij, is niet noodig want in de verordening staat dat de brug kan. gesloten blijven. Op verzoek mag de brugwachter dus wel vaartuigen doorlaten. Stond er dat de brug moet gesloten blijven, dan was het een andere zaak. De Voorzitter licht toe dat het getal verlof dagen zoo luttel is gesteld omdat rekening is gehouden met de eigenaardige positie van den brugwachter. Hij mag wel meer dagen uitgaan, doch dan moet hij zelf den plaats vervanger bekostigen. In den tijd die hem verlof wordt gegeven, moet de gemeente dat betalen en dus is elke vermeerdering feitelijk als een verhooging van salaris te beschouwen. Wat de 2de opmerking betreft, het open- bouden der brug op de feestdagen, daarvoor voelt hij zeer veel. Er staat opzettelijk, dat de brug gesloten kan blijven, en in bijzondere gevallen wordt het dus aan den brugwachter overgelaten. Spr. ziet er geen bezwaar in, dat de brug beslist open gesteld werd voor zulke gelegenheden. De heer v. d. Klei meent, dat wanneer andere gemeente-werklieden verlof hebben er ook door de gemeente in den dienst moet worden voorzien. Hij vindt 3 dagen per jaar te weinig, en handhaaft zijn voorstel. De heer Kramer merkt op, dat als andere werklieden verlof hebben, de dienst kan doorgaan, zonder dat er dadelijk plaatsver vangers moeten komen, hier bij de brug moet terstond een andenhet werk overnemen. Hij kan zelf wel meer verlof nemen, doch 3 dagen verlof van de gemeente acht Spr. voldoende. De heer Oosterbaan vindt 5 dagen niet te veel in een jaar, en ook het voorstel om de brug op Christel, feestdagen open te stellen vindt hij goed. Dit moet niet van de wille keur van een brugwachter afhangen. Na nog verdere bespreking wordt het voor stel v. d. Klei om 5 verlofdagen toe te staan aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, de heeren Kramer en Lanter. Het voorstel Terhenne wordt met alge meene stemmen aangenomen, met nog de be paling er bij, dat ook op den 2den Kerstdag de brug geopend moet worden. 3. Adres van J. Schuurmans om herbenoe ming alsgemeente-veearts(metadviesvan B.en W.) B. en W. adviseeren den heer Schuurmans weder voor 3 jaren te benoemen als gemeente- veearts. Hij wordt met algemeene stemmen her benoemd. 4. Adres van J. Driebergen om eervol ont slag als onderwijzer (met advies van B. en W.) B. en W. adviseeren dit verzoek in te willigen en aan den heer J. Driebergen op 1 Febr. 1915 eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school no. 2. Met algemeene stemmen aangenomen. 5. Benoeming onderwijzer, de voordracht bestaat uit: Th. Schaafsma, Witmarsum, G. A. Heldoorn, Leeuwarden en J. van der Pol, Enkhuizen. De heer G. A. Heldoorn te Leeuwarden wordt benoemd met 7 stemmen. De heer Th. Schaafsma van Witmarsum verkreeg 4, de heer J. huizen 2 stemmen. 6. Adressen van B. Bonnet en A. Draaisma inzake onderhandsche pacht van bruggen en een adres van W. Buding om vermindering van pacht (met advies van B. en W.) De brugwachters Bonnet en Draaisma ver zoeken onderhands hun bruggen te mogen pachten, doch bieden lagere sommen dan zij thans geven, W. Buding, brugwachter te Parrega, verzoekt kwijtschelding van een ge deelte der pachtsom. B. en W. adviseeren op alle 3 adressen afwijzend te beschikken. De bruggen onder hands tegen lagere sommen te gunnen achten zij niet in het belang der gemeente, en in het verzoek om kwijtschelding kunnen zij niet treden, omdat alle gegevens ontbreken. Al is in Augs. en Sept, minder ontvangen dan gewone jaren, toch kan het overige gedeelte van het jaar wel weer beter worden. Met algemeene stemmen besloten overeen komstig het advies. 7. Adres van D. Feenslra om onderhands te mogen huren een stukje grond voor zijn huis aan het Laag Bolwerk (met advies van B. en W.) Adressant vroeg voor zijn woning aan het laag Bolwerk het strookje grond tusschen de stoep en den wandelweg in bruikleen, om dat met een heg af te schutten en er een tuintje te hebben. B. en willigen, i tegen een het tot verfraaiing strekt, prijs f 5,nu willen ze vorderen, en waarden. De heer Keikes ziet niet in waarom het voor de helft van den gewonen prijs moet worden afgestaan, en wil ook bepaald zien, dat de heg niet hooger mag zijn dan 1 M. De heer Boersma is van een tegenover gesteld gevoelen. Hij acht f 2,50 per jaar voldoende en de heg zullen ze wel kort houden om een vrij uitzicht te hebben. De Voorzitter merkt op, dat alles mo^t worden onderhouden ten genoegen van B. en W. De bepaling omtrent die heg acht hij daarom niet noodig. De heer Eerdmans meent, dat gelijk van ijzeren stek de hoogte wordt bepaald, dit de heg geen kwaad kan en f 5, zoo’n tuintje voor het huis vindt hij Bolswardsche Courant f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1914 | | pagina 1