lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Verscnijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 1. 1915. VOOR Vrijdag 1 Januari. BERICHT! TE MIDDERNACHT. Wegens den Nieuwjaars dag verschijnt dit Blad Zater dagavond niet DE UITGEVER. Uit de Raadszaal. Ws. zijn. Bolswardsche Courant 2 leden der Commissie exemplaar wordt aange- Jorritsma elk 4, de heer en den brugwachter Huizenga, zijne herbenoeming. ABONNEMENTSPRIJS40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. no. een op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) van de Gemeente- voor gevoelt indien de gemeente tegen een inkoopsom door adressanten te betalen, recht kreeg op die straat. De Voorzitter had niet verwacht dat tegen dit advies bezwaren te berde zouden worden gebracht. Hij herinnert ook evenals de heer Eisma, aan de bepalingen indertijd aan adressant Knetemann gesteld, en acht het niet in het belang der gemeente, zulke straten en paden over te nemen, wijl de Gemeente daardoor veel meer onderhoud zou krijgen. Met 10 stemmen tegen 1 de heer Eerdmans, werd op het adres afwijzend beschikt. - —r~- - voor kennisgeving aan- A. van der Meer verkreeg 2 van de torenklok ons namelijk: dat we De tijd is niet van ons, hem. Als van ons niets meer over is, zal daar nog elk jaar dat oogenblik van overgang zijn zoolang daar klokken zijn, zullen ze het in den oudejaarsavond telkens weer uitroepen, over stad en dorp, dat de tijd geen einde neemt, maar dat wij... Onze zorgen, onze liefde, ons hopen, ons gelooven, dat alles nemen we weer op. ’t Was immers slechts een /rusten”, een omzien naar wat we ondervonden, deden.! Het nieuwe jaar is gekomen. Wat brengt het ons? Verborgen! Goddank dat we behouden onze hoop, ons hopen op andere, betere dagen. Ook dat we behouden ons gelooven en ver trouwen in en op alles wat ons lief en dier baar is. Zoo willen we 1915 ingaan. Met moed, met ernstig willen, met innig vertrouwen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Vergadering op Woensdag 30 Dec. 1914. Op ’t nippertje van het jaar nog een ver gadering. Elf leden waren tegenwoordig, de heeren Kramer en Oosterbaan waren afwezig, de eerste met kennisgeving wegens uitstedigheid Voor met de werkzaamheden werd begonnen, werd de heer T. Faber, 1ste beambte ter secretarie, beëedigd als waarnemend secretaris, wijl bij als zoodanig moest fungeeren, daar de secretaris, de heer D. Beijer, afwezig was. Nadat deze plechtigheid was afgeloopen, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende het besluit tot verhuring van een stukje grond aan D. Feenstra. b. Idem, houdende goedkeuring van het suppletoir kohier hondenbelasting. c. Schrijven van dank betuigende voor d. Idem van den heer Schuurmans, dan kende voor zijne herbenoeming tot gemeente- veearts. e. Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende de gratificatie aan J. Gros. f. Missive van de Tucht-Unie, wijzende op een belangrijk artikel inzake openlucht spelen, waarvan een boden ter lezing. Een en ander werd genomen. g. Missive van den Nederl. Bond voor Werkverschaffing, verzoekende dat de ge meente zich daarbij zal aansluiten om van genoemden Bond adviezen en voorlichting te kunnen bekomen. Aan B. en W. gerenvoyeerd om advies. h. De Voorzitter deelt mee dat op het ontwerp voor een reglement van orde voor de raadsvergaderingen eenige opmerkingen zijn ingekomen van de heeren Eisma en Van der Wal. Deze worden ter visie gelegd. i. Van den heer v./d.Wal, lid van den Raad, een schriftelijk voorstel om tien boomen aan de Kade, langs de losplaats van den heer Van der Meulen, te rooien en om een water plaats te maken bij school no. 2. Na afhandeling der punten, zal de heer v. d. Wal gelegenheid hebben, dat voorstel toe te lichten. PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Adres Knetemann c.s., overname stralen, met advies van B. en W. Deheeren Knetemann en Dijkstra verzochten dat de straat bij hun woningen door de gemeente zal worden overgenomen. B. en W. kunnen niet meegaan met adressanten dat die straat een publiek karakter aanneemt. Het is een doodloopend straatje, door over neming is de gemeente niet gebaat, waarom wordt voorgesteld het verzoek te wijzen van de hand. De heer Eerdmans zou er wel voor zijn, dat door B. en W. werd opgemaakt op welke voorwaarden de gemeente deze straat, die zich bij ’t publiek verkeer aansluit, kan overnemen. De heer Eisma herinnert er aan, hoe aan Knetemann vroeger als een gunst is toegestaan een toegangsweg te hebben over gemeente grond naar zijne woningen. Hij is er tegen dat de gemeente nu de straat overneemt, want dan zouden er veel meer aanvragen op dat gebied komen. De heer Praamsma is van gelijk gevoelen verwondert zich dat de heer Eerdmans anders oordeelt dan in 't advies B. en W. wordt voorgesteld. De heer Wierema kan zich met het advies vereenigen, hoewel hij toch ook er iets gevoelt indien de gemeente tegen 7. Benoeming van voor de Gasfabriek'. De heer 8. J. Oosterbaan werd herbenoemd met 11 stemmen. De heer A. Vis werd herbenoemd met 10 stemmen, 1 briefje was blanco. 8. Benoeming van 2 leden der Commissie voor de Gemeente-Reiniging De heer H. Boersma werd herbenoemd met 10 stemmen, 1 briefje was blanco. De heer P. D. v. d. Klei werd herbenoemd met 9 stemmen, de heer Wierema verkreeg 1 stem en 1 briefje blanco. 9. Benoeming van 2 leden der Commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen. De heer C. W. Eisma werd herbenoemd met 10 stemmen. De heer Keikes verkreeg een stem. De heer G. Keikes werd herbenoemd met 10 stemmen. De heer D. Terhenne verkreeg 1 stem. 10. Benoeming van 2 leden der Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps. De heer 8. J. Oosterbaan werd herbenoemd met 11 stemmen. De heer A. Vis werd herbenoemd met 10 stemmen. 1 briefje was blanco. De Voorzitter wenscht de benoemde leden geluk met het opnieuw in hen gestelde ver trouwen, en wenscht dat zij andermaal hun krachten zullen geven ten dienste der ge meente. De heer v. d. Wal bekomt nu gelegenheid zijn voorstel omtrent 10 boomen aan de Stoom- bootkade, bij de losplaats van den heer Th. H. van der Meulen, toe te lichten. Deze betoogt, dat de Raad er mee bekend is, dat bij al eerder daarop heeft aangedrongen. Hij zou de geheele buitenste rij boomen wel weg willen hebben, maar doet eerst een be middelingsvoorstel om 10 boomen te rooien. Deze zijn al wat kaal, de takken hangen naar beneden, de schipperij heeft er zeer veel last van. Vandaag is een schipper, die de touwen van het schip, die in die boomen verward zaten, los zou maken, van boven gevallen, en heeft zijn arm op 3 plaatsen gebroken. Dat moest niet kunnen voorkomen. Hij stelt voor, dat de Raadsleden zich eerst van den toestand kunnen overtuigen, en daarom wenscht hij het voorstel in de vol gende vergadering behandeld te zien. En het 2de voorstel is om bij school 2, waar het een droevig vuile boel is, waterplaats aan te brengen. Hij verwondert zich, dat de gezondheidscommissie en B. en W. daarop al niet zijn ingegaan. Op den hoek bij de lantaarn kan gemakkelijk een urinoir geplaatst worden. De Voorzitter kan meegaan om het voorstel in de volgende vergadering te behandelen. Omtrent de waterplaats merkt hij op, dat die daar niet kan, het zou een belemmering van den verkeersweg zijn en er is nog een groot bezwaar er is geen ondergrondsch riool, en dat dient toch wel. De kosten om daarvoor een riool tot de Wortelhaven te maken zijn te groot. B. en W. hebben de zaak onder zocht en achten het niet gewenscht. Een besluit wordt hierover niet genomen. Daar dit de laatste vergadering van dit jaar is, wil de heer Boersma er even op wijzen dat dit jaar voor Europa zoo bedroefd eindigt. Hij bedenkt dat de regeering krachtig is op getreden, maar dat ook de Voorzitters van den raad een zware taak hadden te vervullen. Het is hem een aangename plicht, dank te brengen voor de correcte wijze waarop de Voorzitter zijn taak tijdens de mobilisatie heeft volbracht. Hij hoopt dat Nederland bewaard moge worden voor den strijd en hij wenscht dat den Voorzitter kracht en lust gegeven mag zijn om ’t volgend jaar weder zijn taak te vervullen. (Applaus). De Voorzitter dankt den heer Boersma voor dat gesprokene, op deze laatste vergade ring des jaars wenscht hij den leden een ge- zegenden uitgang. De tijd die achter ons ligt heeft heel wat zorgen en moeite gebracht, en ook onze gemeente is daarvan niet vrij gebleven. ’t Verheugt den Spreker dat de raad bereid was te doen wat de hand vond te doen, en een volgend jaar meent hij weder op aller medewerking te mogen rekenen. (A pplaus). Schorsing der openbare zitting. B. en W. adviseeren, onder opmerking dat onze gemeente in gunstige positie ver keert, wijl er een gymnastieklokaal en een Sportterrein aanwezig zijn, om met heeren Weesvoogden en het Bestuur van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding in overleg te treden om des Woensdags en Zaterdags het Sportterrein enkele uren open te stellen voor alle kinderen. De heer Eisma wil even opmerken dat dit een moeilijke kwestie is. Hij hangt een treurig staaltje op hoe door de grootere jongens dikwijls zeer baldadig daar wordt huis gehouden. Het groote bezwaar is dat als het terrein opengesteld wordt, er goed toezicht dient te zijn. De heer Terhenne is er van doordrongen dat in de openluchtspelen een opvoedende voor politie- de openluchtspelen kracht ligt. Hij acht de kosten toezicht goed besteed, want de jeugd moet toch een terrein hebben waar ze zich kan bewegen. De Voorzitter is ook van dit idee. B. en W. hebben reeds overwogen om het terrein bij den stadstimmerwinkei voor speelplaats in te richten, maar dat is bij onderzoek minder geschikt voorgekomen. Het voorstel om over ’t openstellen van het sportterrein onderhan- delingen te openen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Voorstel der Commissie van Beheer over den weg BolswardHarlingen tot wijziging der begrooting, dienst 1915. Wonseradeel wenscht bij de dorpen Wit- marsum, Arum en Kimswerd gedeelten van den grindweg BolswardHarlingen te ver anderen in straatweg. De aanleg er van is begroot op f 7650. Wonseradeel wil dezen aanleg geheel betalen, en van het onderhoud in het vervolg 3/4 terwijl Bolsward en Har lingen samen in het onderhoud bijdragen. Na eenige toelichting, en op advies van het college B. en W. dat tegen dit voorstel geen bezwaar is, wordt het met algemeene stemmen aangenomen. 5. Benoeming van een Bestuurslid der Stadswerkinrichtingter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer K. H. Laagland, de aanbeveling bestaat uit de heeren D. Beijer, H. Jorritsma en J. E. van der Werf, alph. gesteld. Bij eerste stemming verkregen de heeren v.d. Werf 3, Beijer 3 en Jorritsma 4 stemmen, 1 briefje was blanco. Bij de 2e vrije stemming bekwamen de heeren v.d. Werf en Beijer 3 stemmen. Bij herstemming tusschen de 2 eerstge- noemden werd de heer v.d. Werf benoemd met 6 stemmen, de heer Jorritsma verkreeg 5 stemmen. 6. Benoeming van Leden van Colleges en Commissiën, ingevolge periodieke aftreding, als: A. Voogd van het Algem. Stads Armenhuis. De aanbeveling bestaat uit de heeren M. J. Wartna, aftr. Voogd en M. van den Oever. De heer M. J. Wartna werd herbenoemd met 9 stemmen. De heer M. v.d. Oever en J. Wartna elk 1 stem. B. Bestuurslid van de Stadsspaarkas. De aanbeveling bestaat uit de heeren J. C. Cuperus, aftr. lid en O. A. Hiddema. De heer J. C. Cuperus werd herbenoemd met 9 stemmen. De heer Hiddema verkreeg 2 stemmen. C. Lid der Commissie lijke Bank van Leening. De aanbeveling bestaat uit de heerenM. Kuiper, aftr. lid en T. van der Bij. De heer M. Kuiper werd herbenoemd met 10 stemmen de heer v. d. Bij verkreeg 1 stem. D. Lid der Plaatselijke Schoolcommissie. De aanbeveling bestaat uit de heerenG. Schoonhof, aftr. lid, S. Oosterbaan Hz. en A. van der Meer. De heer G. Schoonhof!' werd herbenoemd met 9 stemmen. De heer stemmen. E. Lid der Damescommissie voor het Hand- werksonderwijs. De voordr. bestaat uit de dames: C. Kingrna- Falkena en M. Keestra-Algra. Twaalf uren sloeg de torenklok. Het galmde door de lucht. We hadden ze afgewacht, die slagen... en toen hebben we elkander toege- wenscht: //Veel zegen in het nieuwe jaar.” Oude, mooie gewoonte, dat //uitzitten” van het jaar, in eere gehouden in vele families. Traditie, door uitvliegende kinders meegenomen uit het ouderhuis, in eere gehouden als die kinders zelve reeds een huisgezin hebben gesticht. Zoo’n avond kan zoo echt hartelijk zijn. Alles wat in den loop der twaalf maanden, die voorbij gingen, is beleefd, wordt nog eens besproken, oude herinneringen nog eens opge haald. Daar is plaats voor een traan, plaats voor een lach. Voor velen zijn’t mee van de intiemste oogenblikken van het familieleven, deze uren voor middernacht. En dan klinkt het: ,/veel heil en zegen”, en kus of handdruk bezegelen dien wensch. Wat zal deze oudejaarsavond in menig huisgezin een bijzonder karakter hebben gehad. Het scheidend jaar gaf immers alle aan leiding daartoe. Wat had 1914 ons gebracht? Oorlog, dood en vernieling. Ja, we bleven gespaard voor de directe oorlogsrampen, nog altijd woedt de krijg buiten de grenzen van ons landje, maar, hoe ondervonden we toch de werkelijkheid der indirecte gevolgen. Daar staan bijna driemaal honderdduizend Nederlanders onder de wapens. Er is bijna geen huisgezin of een der zoons, vaak zelfs de man en vader, is mobiel. Zaken staan stil of gaan in half tempo, wegens gebrek aan personeel... Groot is reeds de schade van geldelijken aard, dure tijden kunnen komen. Kan het anders of op den oudejaarsavond zijn er veler gedachten gegaan naar man of broer, die misschien daar verre, aan de grens, op eenzamen wachtpost, waakt voor onze veiligheid. En hoe zou het zijn met de onzen die zwerven op de zee, waar het mijnen gevaar dreigt? Zorgvol ziet menigeen de toekomst tegemoet. Hoe zal het komen? Twaalf uur, middernacht! Veel heil en zegen. Het oude jaar is voorbij, het nieuwe is gekomen. We nemen in dat oogenblik al onze zorgen mee, ook alles wat ons lief is, ons hopen, ons gelooven. Niets neemt dat scheidend jaar ons af, den geheelen inventaris van ons denken, doen en zijn voeren we mee. De rusteloos voortgaande tijd bekommert zich niet om die middernachtelijke ure. Voort, voort tot in eeuwigheid. Maar toch brengen die twaalf slagen van de torenklok ons eene boodschap. Deze namelijk: dat we den tijd moeten uitmeten. wij zijn van met 10 stemmen, 1 briefje was blanco. o. a ar es van nei oesi met advies van B. en W

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1