lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w I 1 1915. 54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 11. I Zondag 7 Februari. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke is voorzien van een zijn Van der Wal. 4 werk is, dat - Vergadering op Donderdag 4 Febr. 1915. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bond en W. voor dat idee Ingekomen a. Verzoek van gemeen te-ontvanger, W. om In deze vergadering, de eerste van het jaar 1915, waren alle raadsleden present. De Foorzitter stelde voor, de lezing der notulen na te laten, wegens een keelongesteldheid van den Secretaris. Dit werd goedgekeurd, ze werden nu voor de leden ter visie gelegd. De Foorzitter verhief zich daarop van zetel en sprak ongeveer het volgende: Mijne Heer en! Het is nu de eerste vergadering jaar 1915, en het is gebruikelijk gelegenheid een afgeloopen jaar Raad betreft. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. B. en en W. vroeger ingediend, had de heeren Eisma en v. d. Wal aanleiding gegeven er hunne bemerkingen op te maken, die thans met antwoord B. en W. in behandeling komen. Het ontwerp, afgedeeld in 8 hoofdstukken, bevat 40 artikelen en is voorzien van een alphabetisch register. Bij art. 2, handelende over de presentie gelden, heeft de heer Eisma een bemerking, en wenscht hij de clausule //berekening van het door den Raad bepaalde” presentiegeld in te lasschen. De Voorzitter ziet de noodzakelijkheid niet in wijl art. 58 der gemeentewet voorschrijft, dat de Raad bevoegd is een presentiegeld te be palen, evenwel is er geen bezwaar tegen en daarom wordt de inlassching goedgekeurd. Bij art. 12, waarin wordt bepaald, dat, bij het bezigen van beleedigende uitdrukkingen de Voorzitter den spreker hiertegen waar schuwt en bij herhaling hem tot de orde roept heeft de heer v. d. Wal een voor stel om deze bepaling niet van toepassing te stellen op woorden van afkeuring over ge- meente-ambtenaren. B. en W. zijn tegen dit amendement, en de Foorzitter licht nader toe, dat de raads leden hun afkeuring over de handelingen der ambtenaren steeds kunnen te kennen geven, doch beleedigende uitdrukkingen zijn tegenover niemand geoorloofd. De aanneming van dit amendement zou de Foorzitter noodlottig vinden, wijl het de deur zou openzetten voor een geheel vrije discussie, zonder dat er macht bestond een spreker dit te beletten. De heer v. d. Wal heeft alleen bedoeld, dat de raadsleden hun afkeuring zullen mogen uitspreken en als dit gewaarborgd is, wil hij zijn voorstel wel intrekken. Bij art. 15 heeft de heer Eisma bezwaar tegen de redactie van ’t artikel, wijl daarin niet uitkomt het verschil van den Voorzitter als deze al of niet lid van den raad is. De heer Kramer meent dat het artikel goed gesteld is, want als hij geen lid van den Raad is, kan hij natuurlijk aan de stem ming geen deelnemen. De Foorzitter toont ook aan, dat als men al), van dat artikel goed leest, het duidelijk is. Het voorstel Eisma vindt geen ondersteu ning en dus wordt art. 15 onveranderd ge laten. Art. 18. Hier wenschte de heer Eisma ook een wijziging, doch de Foorzitter acht de handhaving wenschelijk, tenzij men open bare behandeling der kohieren hoofdelijken omslag en der reclames wenscht. Om het occasioneel en als het ware bij overrompeling in ’t openbaar te behandelen, vindt hij niet goed. De heer Eisma heeft respect en trekt zijn voorstel in. Bij art. 35 wordt een verkeerd aangehaald artikel verbeterd op aanwijzing van den heer Eisma, en wordt in plaats van trekt een der briefjes gelezen: leest en in alle betrekkelijke artikelen wordt het woord benoeming vervan gen door ’t woord keuze. Daar geen der heeren overigens op deze verordening iets had aan te merken of te vragen, wordt de geheele verordening in stem ming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. Als datum van inwerkingtreding wordt bepaald 1 Maart 1915. Geen der heeren had meer iets in de open bare vergadering te zeggen, zoodat de zitting geschorst werd. N. R. Ct. Gistermorgen is mej. W., wachteres bij het spoor te Assen, terwijl zij dienst deed, door den sneltrein gegrepen en onmiddellijk gedood. N. R. Ct. Te Haarlem is G. van D. metselaars knecht, aangehouden, die den directeur van het stads armen- en ziekenhuis een dreigbrief had gezonden, waarin f100 werd geëischt. N. R. Ct. De kommiezen te Beek hebben heden nacht twee smokkelaars betrapt, die vijf paarden over de grens wilden brengen. De paarden zijn in beslag genomen, een der smokkelaars, zekere J., is gearresteerd, de tweede, zekere D., gevlucht. f. Missives van Mevr. KingmaFalkena en de heeren M. Kuiper, G. Schoonhoff, J. E. van der Werf, M. J. Wartna en J. C. Cuperus, dat zij aannemen de benoeming respectievelijk als lid der damescommissie voor de handwerken, bestuurslid der Bank van Leening, lid der PI. Schoolcommissie, lid der Commissie voor de Stadswerkinrichting, Voogd van het Armenhuis, en lid der Stads-spaarkas. g. Resoluties van Ged. Staten, houdende goedkeuring van den afstand van grond aan D. Feenstra en van ’t suppl. kohier hoofdel. omslag. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. h. Adres van de werklieden der gemeente- reiniging, verzoekende, wegens de duurte der levensmiddelen, een bijslag op hun loon van f 0.50 per week. In handen van B. en W. om advies. i. Adres van J. Brouwer, verzoekende het terrein van den baggergrond buiten de St. Jans- poort te mogen huren voor 3 jaren ik f 30 per jaar. In handen van B. en W. om advies. Alvorens over te gaan tot behandeling der punten van de agenda, behooren eerst nog de commissies aangewezen te worden voor ’t opnemen der rekeningen van de gestichten. Dit wordt aan den Foorzitter overgelaten en deze benoemt dan voor: het Gasthuis, de heeren: G. Keikes, Oosterbaan en het Weeshuis, de heeren: Eerdmans, Praamsma en Terhenne. het Armenhuis, de heeren: Boersma, Vis en Wierema terwijl de heeren Eisma v. d. Klei zijn aangewezen als plaats vervangers. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Faststelling kohiéren schoolgeld 4e kwar taal 1914. De kohieren, bedragende voor school no. 1 f 309.35 en voor de m. u. 1. o. school f 189.75 worden op deze bedragen vastgesteld en in vorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 2. Wijziging gemeentebegrootingen 1914 en 1915. Van Ged. Staten is een nota van opmer kingen op de begrooting 1915 ingekomen, waarin omtrent enkele posten nadere opgaven of inlichtingen worden verzocht, alsmede eenige wijziging wordt gewenscht. B. en W. hebben een antwoord gereed en dit wordt met de te wijzigen cijfers voorge lezen. Over dit punt ontstond eenige discussie B. en W. hebben in hun antwoord reeds ge zegd, dat het vergrooten der begraafplaats een werk is dat over langen tijd strekt en dus ook gevoegelijk op langer termijn dan 3 jaren, zooals Ged. Staten al het buitengewone werk inzake werkeloosheid wilden aflossen, kan ge steld worden. De heer Eisma vindt ook dat dit werk niet over 3 jaren behoeft te worden omge slagen. De hoofdelijke omslag zou dan wel 10 pCt. omhoog gaan, de rijksopcenten ten bedrage van 33 wegen ook nog al zwaar, zoodat hij gaarne verlichting wil aanbrengen. De heer Eerdmans meent dat de wal voor de veelading ook wel op langer termijn kon worden gesteld, wijl dat ook een voor latere jaren dienstig is. De Foorzitter en de heer Kramer bemerken hierop, dat voor het maken van dien wal een som op de begrooting stond, en dit uit den gewonen dienst is betaald. Het werk is wel is waar grooter uitgevoerd dan eerst bedoeld was, maar ’t zou toch moeielijk gaan, dat latere deel af te zonderen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met algemeene stemmen. Voor 1914 wordt ook een wijziging voor gesteld, namelijk overschrijving van en op kosten tot een bedrag van f 1087.50 terwijl o.a. met het fonds voor onvoorziene uitgaven wordt betaald f 163.02 kosten van overname straten in de Julianabuurt, en f 120 voor verschillende posten. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 3. Goedkeuring wijziging begrooting 1914 Algemeen Stadsarmenhuis. De staten van overschrijving van en op posten dezer begrooting worden, volgens advies B. en W. goedgekeurd, en wel met alge meene (12) stemmen. De heer Praamsma hield zich buiten stemming. bij de vereeniging plattelandsgemeenten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Adres Bond Werkverschaffing met advies van B. en W. De Nederl. Bond voor Werkverschaffing heeft het wenschelijke betoogd dat ook onze gemeente zich daarbij aansluite wijl de Bond inzake werkverschaffing belangrijke adviezen kan geven en de toepassing er van kan be vorderen. B. en W. wil het ook voorkomen, dat die vereeniging voor onze gemeente wel nuttig kan zijn, en daar het lidmaatschap slechts f 10 per jaar bedraagt, adviseeren zij gunstig op het verzoek. Met algemeene stemmen ging de raad hier in mee. 6. Missive Gezondheidscommissie inzake toe stand in Hollandiabuurt met antwoord van B. en W. De Foorzitter deelt mee dat de behandeling van dit punt wordt aangehouden tot een volgende vergadering. 7. Bespreking voorstel-van der Wal inzake rooiing boomen. Het raadslid van der Wal heeft in de vorige vergadering voorgesteld om nabij de Stoombootkade bij de losplaats 10 boomen die over de vaart reikten, te rooien, en bij school no. 2 een waterplaats te maken. Tegen dat laatste punt is toen door den Voorzitter al zoo veel bezwaar ingebracht, dat dit als gekelderd is te beschouwen, en dan ook heden niet meer aan de orde is gekomen. Doch omtrent de boomen heeft Van der Wal een succes gehad, waar hij zelf over verbaasd was. B. en W. hebben den toestand nog eens goed nagegaan, en zijn nu tot de .con-‘ clusie gekomen, dat die boomen inderdaad voor de scheepvaart lastig zijn omdat er daar meerdere rijen staan, kunnen de binnenstaande boomen niet goed uitgroeien, en daarom meenen B. en W. dat de geheele buitenrij wel weg kan. Zij stellen voor van af de Stoomboot kade tot de muziektent bij de Blauwpoort de geheele buitenrij te verkoopen, samen 40 stuks en dan ook bij de losplaats de keisteen bestrating wat te verbeteren en uit te breiden. De heer v. d.ffiFal is verheugd, dat B. en W. zijn voorstel overnemen. Hij heeft al plan gehad voor te stellen om die heele buitenrij op te ruimen, doch hij vreesde dat B. en W. hem daarin zouden tegen werken, daarom had hij zich hepaald tot de 10 eerste. Hij vindt het nu echter een radicale ver betering. De heer Praamsma dringt aan op spoed, want anders is ’t hout minderwaardig. De heer v. d. Wal merkt nog op, dat het verkoopen van alle 40 boomen misschien niet noodig is. Bij de gemeentereiniging wordt wel veel dat hout gebruikt en daar kunnen ze er wel eenige van hebben. De heer Praamsma meent dat voor de reiniging ook op dergelijke publieke ver- kooping wel wordt meegeboden, dat is vroeger wel geschied en kan nu ook zeker wel. De heer Keikes is verrast door ’t voorstel B. en W. Dit college heeft zich altijd doen kennen als te ijveren voor ’t behoud van boomen, en nu gaan ze ineens over 40 stuks het doodvonnis vellen. Het zou hem toch spijten, dat de Stoombootkade boomloos werd. De Foorzitter licht toe, dat de Stoomboot kade haar groen behoudt, maar dat verder op een rij wordt verwijderd, dan blijven er daar nog 2 of 3 rijen over, die beter zullen kunnen groeien, ’t Is dus in ’t belang der scheepvaart en in ’t belang der overblijvende boomen, dat dit voorstel wordt gedaan. De heer Keikes kan na die toelichting er in meegaan en met algemeene stemmen wordt het voorstel B. en W. aangenomen. 8. Faststelling reglement van orde voor den Raad. Het ontwerp-reglement van orde door B. 4. Foorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening ter voorziening in tijdelijk kasgeld. Op de begrooting is voor tijdelijke geld leening een bedrag uitgetrokken groot f 15,000. B. en W. stellen voor te besluiten om deze tijdelijke geldleening aan te gaan, echter niet het geheele bedrag in eens op te nemen, doch successievelijk naar gelang van behoefte, bij Gebr. Kingma of als dit voordeeliger is van kleine stedelijke en van het om bij die terugblik te werpen op het en wat de Gemeente en den Niemand zal dan ontkennen dat het jaar 1914 ook voor onze gemeente van bijzondere beteekenis is geweest. Vele veranderingen zijn er gekomen. Onze oude gemeente-secretaris is overleden, slechts korten tijd mocht hij van zijn rust genieten. Verschillende ambtenaren of commissieleden namen ontslag, meest wegens hoogen leeftijd, en anderen zijn voor hen benoemd. Ook vele verordeningen zijn veranderd, wij hebben ze nagegaan en in overeenstemming gebracht met de eischen des tijds, dat zijn verrichtingen die wel gememoreerd kunnen worden. Ook de buitengewone omstandigheden ten gevolge de oorlogstoestanden, bleven op onze gemeente niet zonder invloed. Het verheugt mij, dat de Raad bereid is bevonden met die buitengewone omstandigheden rekening te houden. Ter beteugeling der werkeloosheid zijn hier werken uitgevoerd die anders mis schien zouden zijn uitgesteld. Het verblijdt mij dat de Raad instemde met de inzichten van minister Treub, waardoor veel ellende is voorkomen. Gaarne breng ik hulde aan die college’s die zich op mijn verzoek vormden en met mij de belangen behartigden van hen, die niet uit het werkloozenfonds konden genieten. Het gaat steeds zoo, die aan den weg timmert, heeft veel bekijk. Al hetgeen ook van deze vergadering uitgaat, wordt verschil lend beschouwd. Wat door den een hoog wordt geprezen, wordt door een ander niet goed gevonden. Het zal U zeker gaan als mij; het bewustzijn te handelen naar het geweten en te betrachten wat het beste belang is, dien weg moeten wij bewandelen. Wat het nieuwe jaar zal opleveren is onbe kend. Wij zijn, Gode zij dank, nog gespaard gebleven voor de ellende van den oorlog, al mochten wij hier ook enkele slachtoffers van den oorlog herbergen. Wat de toekomst zal opleveren weten wij niet, ik vertrouw echter, Mijne Heeren, dat Gij ook dan met mij zult willen bevorderen, wat kan strekken tot heil dezer gemeente, en van de ingezetenen in ’t algemeen. Dat U de lust en de kracht gegeven zij om dit te bewerken als leden van den Raad en ook in uw eigen levenskring en in uw zaken zegen uw deel zij en Ge datgene moogt ver richten, waartoe Gij zijt geroepen 1 (Applaus). stukken: den heer J. Brouwers, om als agent te mogen optreden der Tielsche Brandverzekering. B. en W. hebben geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek, en het wordt, nadat voor de behandeling urgentie is ver leend, ingewilligd met algemeene stemmen. b. Een verzoek van B. en W. der gemeente Culemborg, om adhesiebetuiging aan een door die gemeente gezonden adres aan de regeering, om de finantieele regeling inzake werkeloos heid tusschen rijk en gemeente te willen wijzigen. Dit adres met missive aan advies. c. Van de Commissie tot wering van schoolverzuim het jaarverslag over 1914. Dit verslag wordt gelezen en voor kennis geving aangenomen. d. Het verslag van den Gemeente-veearts. Dit wordt ter visie gelegd voor de leden van den Raad, terwijl het publiek ook in de gelegenheid wordt gesteld er kennis van te nemen. e. Mededeeling dat O. Gooienga, agent 2e klas, is benoemd tot onbezoldigd gemeente veldwachter. Bolswardsche Courant di I ■y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1