ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H EX/EA p I M I p J i 1915. No. 12. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. i Donderdag 11 Februari. VREDESGERUCHTEN BINNENLAND. r Over ’t Frysk Lieteboek en nog wat anders. VOOR A fzonderlijke Met 5 Lr zuinig te en aard- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. verwijderen van tien percent van ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Uit een overzicht van de weekbladen: Oorlogsreportage geeft ook Panorama een reeks kiekjes van het Russische vechtterrein, o.a.Zeist, Driebergen bizonder groot genoegen is in de zangerswereld van Friesland vernomen, dat er een nieuwe druk (de derde) verscheen van De Arnhemsche Courant schrijft: Eindelijk, eindelijk, na zooveel maanden komen ze aanzetten, de schuchtere besprekin gen van eventueel te stellen vredesvoorwaarden. Het feit op zich zelf is dadrom merkwaardig, omdat het plaats vindt in Duitschland, waar de nationale stemming tot dusver zoo weinig geneigd scheen om over vrede te denken alvorens de overwinning was behaald. En nu in ééne week twee stemmen, die over vredesvoorwaarden spreken le. de volks schrijver F. E. Bilz, te Dresden-Radebeul, die, zonder dat de Duitsche censor het tegen hield, aan de voornaamste organen van oorlog voerende en onzijdige landen een vredesvoor stel in concept toezendt en 2e. een artikel in Der Tag van Rascbdan, die de nood zakelijkheid betoogt van openbare bespreking van vredesvoorwaarden. Bilz geeft uiting aan den wensch „der betrokken volken” naar een spoedigen vrede. Duitschland, zegt hij, is „zeer in het voor deel”, zooajs iedereen weet, maar uit liefde tot den vrede en om aan de moorddadige ge vechten een spoedig einde te maken, zou het bereid zijn vrede te sluiten. Mits België bij het Duitsche Rijk werd inge- lijfd. België zou dan een Duitsch koninkrijk kunnen worden, misschien zelfs wel onder Koning Albert. De Duitschers overtreffen volgens Bilz de vijanden in dapperheid en hun leger- organisatie is superieur. Toch zou Duitsch land dan zijn troepen uit Frankrijk en Rus land terugtrekken. Natuurlijk moesten de Duitsche koloniën onverminderd in Duitsch bezit blijven. In Den Haag zouden de afgevaardigden der oorlogvoerende staten bijeengeroepen moeten worden, door een onzijdigen staatAmerika, Nederland of Italië b.v. Tot zoover Bilz. Rascbdan in Der Tag gaat niet zoo ver. Hij doet geen voorstelhij acht niet eens den dag reeds aangebroken voor het te berde brengen van vredesvoorwaarden, maar hij is van oordeel, dat Duitschland’s verhouding tot zijn tegenstanders niet steeds van het stand punt van eene gelukkige ovenoinning moet worden beschouwd en beoordéeld. Duitschland zal, volgens zijne overtuiging, overwinnen, maar „die overtuiging mag niet tot over drijving leiden”. Dat is, dunkt ons, in de pen van een Duitscher geen geringe concessie. Ook wanneer men weet, dat aan deze woor den voorafgaat de constateering „dat steeds meer staatslieden van naarn het gewenscht achten, dat de tot dusver door de censuur belette of beperkte bespreking van de voor waarden, waaronder Duitschland vrede zou kunnen sluiten, worde toegelaten”. Hieruit zien we, dat de Duitsche censuur de openbare meening nu en dan een weinigje gemuilband heeft, wat te onthouden is bij de verdere beoordeeling van de Duitsche, in de dagbladen blijkende, publieke opinie. Rascbdan haalt aan wat „een gezien staats man” zeide, die den toestand vergeleek bij een oververhitte ketel, waarvan de veiligheids klep is gesloten. „Wie, zegt Raschdan, zal de beteekenis en het gewicht van die op merking ontkennen De toestand, dat in ’t openbaar niet mag worden gesproken over hetgeen een ieder ten onzent bezighoudt, is moeilijk te verduren. Bij de vele mogelijk heden, die zich kunnen voordoen, zou zelfs aan staatslieden van de grootste ervaring en vastberadenheid iets van belang kunnen ont gaan, en de in sommige opzichten weldadige invloed van de openbare meening zou geheel kunnen worden uitgeschakeld tengevolge van de snelheid, waarmee de gebeurtenissen zich ontwikkelen. We leven thans in een toestand, dat we de vraag der vredesvoorwaarden als een duister familiegeheim, als het „huisspook” behandelen, waarvan men alleen onder vier oogen spreekt”. Dat is een andere blik op de stemming in Duitschland dan ons tot nu toe vergund werd. En we begrijpen, dat Raschdan het over de noodzakelijkheid van het bespreken der De 2V. Harl. Crt. schrijft In een onzer vorige nummers namen wij uit het Maandblad tegen Vervalschingen, van de heeren Van Hamel Roos en Harmens, een bericht op over het vervalschen van minder waardig vet met een gele kleurstof, waardoor dit vet het aanzien krijgt van prima kwali teit en als zoodanig wordt verkocht. De ver- valsching is te onderkennen door er een druppel zwavelzuur op te laten vallen, waarbij het vet rood kleurt als het op bovengenoemde wijze behandeld is. Een onzer lezers heeft de proef genomen met vet, door hem in een der winkels alhier gekocht. Het resultaat was dat het vet rood werd, derhalve was van minderwaardige kwa liteit. Dit vet wordt verkocht onder den naam van „Prima Rundvet, bekroond met de gouden medaille” en is van een zeer bekend merk Men schrijft uit Venlo aan de Geld. De muntkwestie heeft op onze dorpen nog een ander gevolg gehad, n.l. het uitbreken van een bieroorlog! Was vroeger, toen het Duitsche geld nog heerschte, de prijs van een glas bier zes cent, nu we het Holland- sche geld hebben gekregen, hoopt men op 't zien terugbrengen op De kasteleins echter, zich houdend het diviesHoudt wat ge hebt, weige- voor het meerendeel hardnekkig elke Daarom heerscht op vredesvoorwaarden heeft, al doet hij dan ook geen voorstel en al acht hij voor het thans te berde brengen van de vredesvoorwaarden het oogenblik nog niet gekomen. Zoo er aldus in Duitschland gedacht, doch onder de pressie der censuur, nog weinig in het openbaar gesproken wordt, zal dat waar schijnlijk het gevolg hiervan zijn, dat ook daar nijpend de oorlogstoestand wordt gevoeld. Een volk, dat slechts kan overwinnen, dat den oorlog tot in lengte van tijd kan voort zetten, zonder dat bet er de gevolgen van ondervindt, dat voor al zijne behoeften aan zich zelf genoeg heeft om daarin te voorzien* en tot heden was de gemiddelde toon in de Duitsche bladen in een dergelijken geest zulk een volk heeft niet noodig zich over vrede en vredesvoorwaarden het hoofd te breken. Geschiedt dit toch, dan moet er wel iets zijn, wat op nood en stagnatie van bin- nenlandsche functiën wijst. Trouwens de wraakmaatregelen tegen Engeland wijzen er op. Wanneer Duitschland, zooals men ons wilde doen gelooven, nog jaren lang den oorlog met gerustheid kon voortzetten, zonder dat er gevaar is voor uithongering, van waar dan de woede tegen de poging van Engeland om zooals de verklaring van het Duitsche marine-bestuur zegt Duitschland „uit te hongeren”. Is dit niet mogelijk, is het be lachelijk zulks te probeeren, waarom dan zoo boos te zijn. Deed men dan niet beter den vijand uit te lachen over zijn dwaas voorne men Men is, aan alle kanten, er in dezen oorlog zoo vlug bij om smalend over de tegenpartij te spreken. Waarom dan niet over Engeland’s pogen, indien dit zoo onzin nig is Er zijn van die teekenen, die er op wijzen, dat ook in Duitschland de oorlogstoestand nijpend wordt gevoeld. Laten we hier eenige noemen De Duit sche Torwdrls wijst op de humor, die er zit in de lectuur van de Duitsche pers, de burgerlijke pers wel te verstaan, want de sociaal-democratische kent die blijkbaar niet. Op de eerste bladzijde, zegt de Vorwdrts worden de lezers aangespoord om zijn met brood en daarvoor vleesch appelen te gebruiken. Op de tweede bladzijde worden zij aange maand om niet te veel vleesch te eten, vleeschlooze dagen te houden en liever andere voedingstoffen daarvoor in de plaats te stellen. En op de derde bladzijde worden zij over reed om spaarzaam met aardappelen om te gaan, omdat de voorraad niet groot is. Dus wat men wil eten is schaarsch en wat men in de plaats daarvan dient te eten is ook schaarsch, zoodat men beter doet met een derde voedingsmiddel zuiniglijk te ge bruiken, omdat het als no 1 en no. 2 schaarsch is. Voegen we hieraan toe. dat volgens een te Bern verspreid bericht onder Duitsche schoolkinderen vliegende blaadjes worden ver spreid, waarin zij worden aangespoord om Engeland’s uithongeringsplan van Duitschland te verijdelen door le. Hun ouders te vragen, slechts oor- Jogsbrood te koopen 2e geen wittebrood te eten, omdat er wei nig bloem is en Se zoo weinig mogelijk gebak te eten, zoolang de oorlog duurt, in het algemeen geen voedsel te verspillen of meer te eten dan noodig is. Is dit gerucht, volgens de mededeeling van de Vorwdrts, aan de werkelijkheid ontleend, waar, dan ziet men den terugslag van den krijg ook sterk in het economische leven van Duitschland. Wel niemand met gezond ver stand twijfelde er aan, dat dit zoo zou zijn, doch de Duitsche berichten, die langs officiee- len en officieuzen weg het buitenland berei ken, trachtten zóó optimische indrukken te wekken, dat men er dedupe van zou worden. Nu zijn bovenstaande mededeelingen waar schijnlijker en zij verklaren dan ook, hoe er, zij het dan ook binnenskamers en als „huis spook”, een gesprek kan worden gevoerd, een gedachtenwisseling kan worden gehouden over vrede, vredesvoorwaarden en vredesvoorstellen. Oude munten gevonden. Maandagmiddag is door W. Koopmans te Sneek in den tuingrond, achter de Klooster straat, welke door de Gemeente verhuurd wordt, een zak met een 50 tal oude zilveren en koperen munten gevonden. Aan den zak was een verroeste sleutel gebonden. De munten dagteekenen uit jaren liggende tusschen 1600 en 1800. Van eenige zilveren was het jaartal niet te zien. Het gevondene, waarvan de waarde nog niet bepaald is, is als gemeente-eigendom op het politiebureau gedeponeerd. Men is op het terrein van de vondst druk aan het gravenN. Sn. Ct. Neutraliteit. Dr. Kuyper betoogt in De Standaard, dat de neutraliteit in de Vereenigde Staten in gevaar komt. Hierop dient ook onder ons van meet af te worden gelet. De stille hoop toch, dat onder Amerika’s machtigen voorgang en voor zichtige leiding de gezamenlijke neutrale landen ten slotte de rol van apostel des vredes op zich zouden kunnen nemen, wordt er op ge voelige wijze door verzwakt. Immers, als het in Amerika op kiezen of deelen gaat, heeft het Britsche element verre weg de breedste kansen. Van Vlieland wordt gemeld: Een onzer ingezetenen deed gister een wande ling langs het strand en vond daar een zalm liggen van 30 pond. De visch was blijkens het onderzoek nog maar korten tijd dood en kon dus heel goed geconsumeerd worden, zoodat de vondst voor den vinder een niet onaardig buitenkansje op leverde. N. Harl. Ct. platte land dien prijs te vijf cent. aan ren cons um ptie- verlaging. menige plaats wrijving tusschen de caféhou ders en zijn klanten. In de gemeente Maas- bree-BIerick heeft deze de oprichting van een bierclub ten gevolge gehad. De leden de grootste- liefhebbers van het edel gerstenat doen samen een rondgang door de ge meente en eischen in elk café het bier voor vijf cent. Wie weigert, wordt geboycot. Als dat niet helpt!... De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. H. schrijft Nog eens over aardappels. De aardappel is ongetwijfeld aan de orde van den dag 1 En zoo wagen we het nóg eens, de aandacht te vestigen op zijn extra voedende waarde, mits men zijn schil niet verwijdere. Het is niemand minder dan de Duitsche Keizer, die het wijze voorbeeld weer eens gegeven heeft, door zijn veldkok de opdracht te geven, bij gelegenheid van ’s Keizers ver jaardag de aardappelen ongeschild op tafel te laten verschijnen. Het keizerlijke menu zou derhalve geluid moeten hebben Pommes de Terre en robe de chambre, indien het geen majesteits schennis geweest ware, op een Duitschen keizerlijken verjaardag een Franschen spijs- naam te gebruiken Het is noodig, om telkens weer te herhalen dat men in tijden van duurdere levens middelen verstandig doet, uit onze dagelijksche voedings-producten MIe waarde te halen, welke er in zit. En nu heb ik wel genoten van Jan Ligthart’s genoegelijk-wijsgeerige jeugd-her- inneringen over het zélf jassen van aardappels van het paedagogisch-operatieve, dat er zit in het juiste wegsteken van de zwarte puntjes ook van het opvoedkundig-sportieve, gelegen in het feilloos mikken van den geschilden aardappel naar den verren emmer, toch dient te worden herhaald, dat men door het de aardappelschil niet slechts den aardappel opoffert, maar dat in het weggesmeten deel juist de grootste voedingswaarde vervat is. In Ierland bijvoorbeeld eet zoowat hetge- heele volk, levende hoofdzakelijk van aard appels, den aardappel ongeschild in Engeland spreekt men van potatoes in jackets. In de verschillende kookboeken der wereld komt natuurlijk dit gerecht herhaaldelijk voor. Kenners beweren, dat er minstens een honderdtal recepten bestaat, om ongeschilde aardappelen te bereiden. En op één punt stemmen zij overeendat de aardappel het smakelijkst is en voedzaamst tot zijn recht komt, wanneer men hem on geschild als gebakken aardappel opdient. Niets eenvoudiger dan dadelijk de proef te nemen... Aaltje vanmiddag gebakken aardappels in de schil I het „Frysk Lieteboek”. In 1876 kwam de eerste uitgave, in 1899 gevolgd door de tweede. En November 1914 is de derde druk van de pers gekomen, „Wer fen nys oersjoen en forbettere”. Dat Lieteboek Hoe heeft het zijn weg gevonden, door heele Friesland, hoe is het naar heinde en ver verspreid geworden, tot ver buiten onze grenzen, ja zelfs over de groote zee. Waar Friezen \ijn, vindt men het Lieteboek, tot in de verste uithoeken der aarde. De derde druk Late men nu ophouden met te zeggen, dat de Friezen niet zingen. Drie uitgaven van een boek in een taal ge schreven die door velen wordt geminacht, die wordt gesproken in een klein deel van een klein land... Welke bundel doet het zóó na? In vele opzichten onderscheidt zich de derde druk van de vorige uitgaven. Liederen die weinig worden gezongen, zijn weggelaten, nieuwe werden bijgevoegd. De spelling is in die van „it Selskip for Fryske tael- en Skriftenkennisse”. Dat zat dus in goede handen. De „sangnoaten en de piane-liedingen binne hjir en der foroare”, zoo vermeldt het voor bericht. Een best ding, dat was noodig ook, en bij de „sangnoaten” en bij de piane- liedingen. Daar stonden nog al wat onjuiste noten in menig lied. „In lied fen Radbod” (no. 53) heeft pas nu de goede melodie. Den heer B. H. Vastennout te Leeuwarden komt de dank toe voor het herzien en verbeteren. Waarom is de lijst der Componisten zoo onvolledig. Eberle wordt wel vermeld, Beethoven niet. (No. 57, „Ofschied”.) Of zat de auteurswet hier tusschen Van Eberle gesproken. Gezegd nommer 57 is voor gemengd koor bewerkt naar het in der tijd in Bolsward wel bekende lied „ein Vög’lein sang im Lindenbaum”. ’t Was een repertoire-nommer der ontslapen muziek- vereeniging „Bolsward”. ’t Is ons eene aangename taak deze nieuwe uitgave bij onze lezers in- te leiden. Moge het zijn weg vinden evenals zijne voorgangers. Dat zal, dunkt me, ook de wensch zijn van het Bestuur van het „Selskip”, dat, als eigenaar van het geheel, voor de uitgave zorgde. It Lieteboek, tredde printinge, is utjown bij R. van der Velde, to Ljouwert, en it sjocht er, fen binnen en fen buten, tige bihaechlik ut. Een woord van vriendelijken dank voor de toezending van een present-exemplaar. It stiet my tige by tige oan, hjerWs. Bolswardsche Courant. op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1