en Advertentieblad Nieuws- Bolsward en Wonseradeel. 1 6 Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. No. 13. Mars wordt wild - zelfs in vergelijking tot zijn gewonen vorm van razernij. Zondag 14 Februari. BINNENLAND. I i VOOR Afzonderlijke de leening, waaruit 10 a. ïi zoo den I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Gaasterland. Meldden wij de vorige week, dat bij den landbouwer P. Roskam een paard den staart was afgesneden, thans is dit weer gebeurd bij L. Visser te Oudemirdum. Op het gebied van strooperij zijn de geïn terneerden echte meesters; menig haasje wordt door hen verschalkt; tweemaal zijn er Belgen gesnapt, doch zij laten het nog niet, zoodat, als het zoo doorgaat, wanneer de geïnter neerden alhier nog wat blijven, met hun ver trek de hazen ook voor een groot deel ver dwenen zullen zijn. Van visschen zijn het ook eerste liefhebbers, dagelijks kan men een aanzienlijk aantal op verschillende plaatsen de hengelsport zien beoefenen. Gisteren werd door mr. P. J. Troelstra een bezoek aan de verschillende kampementen gebracht. Hij werd rondgeleid door den kolonel, welke hem over de toestanden inlichtte. Naar het scheen, be viel hem den toestand, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed. Dagelijks komen er nog Belgische vrouwen hun geliefden be zoeken, doch niet in die mate als een week of tien geleden, doch er zijn ook al ver schillende dier vrouwen, die zich alhier tijde lijk hebben gevestigd. De meesten schijnen dat wegens de financiën te kunnen doen, doch er voorzien door te wasschen neerden. aan de 1 neutrale er doet, waarvan national” in zijn ook, die in hunne behoeften voor de geïnter- Ook zijn er Belgen, die bij anderen werken, bij den boer, timmerman, kleermaker en zelfs aan het stobberoeien. Dit heeft een bedenkelijke zijde, want, aangezien zij den kost voor het eten hebben, werken zij voor minder loon en drukt dat onwillekeurig de loonen der eigen arbeiders naar beneden en dat is diep treurig in deze tegenwoordige dure tijden. O. N, en, wat Engeland zich zelf toestaat, zal het moeilijk niet kunnen toestaan aan Duitschland, dat buitendien zelf baas is over zijn daden en niemands permissie noodig heeft om die maatregelen te nemen, welke het noodig acht. Doch de tegenmaatregel wordt onmeteüjk verzwaard door Engeland’s misbruik van de neutrale vlag. Daardoor zal, wil de tegen maatregel eenig effect hebben, tegen de neutrale vlag moeten worden opgetreden van Duitsche zijde. En dat is niet de schuld van Duitsch land; dat is de schuld van Engeland. Indien de neutrale handel, die bij zijn scheepvaart niet altijd de als gevaarlijk aangeduide zeeën kan vermijden, schade en groote schade be loopt, dan zal hij dat dank kunnen weten of verwijten aan het land, dat voor zijn koop vaardijvloot de eigen kleuren verbergt en de voor in de plaats stelt en aldus het //Institut de droit inter- 1913 getuigde als: z/moyen perfide et barbare”, een zzvalsch en bar- baarsch middel”. En wat dan te zeggen van de zzwilde” razernij, die b.v. de London Skipping Gazette een belooning doet uitloven aan het eerste koopvaardijschip, dat een Duitsche duikboot tot zinken brengt? Hier worden dus de koopvaardijschepen tot een soort van oor logsschepen en aangezien zij voortaan met den zegen van de Britsche admiraliteit de neutrale vlag kunnen voeren, zullen we weldra eene oorlogvoerende, de neutrale vlag voerende Engelsche koopvaardijvloot hebben. Wat moeten de Duitsche schepen daartegen over doen Elk neutrale-vlag-voerend schip kan een Engelsch schip zijn en elk Engelscb schip kan als oorlogsschip dienst doen. Zullen nu de Duitsche schepen moeten wachten, totdat het zaakje zich heeft opgehelderd en zij pre cies weten, waarmede zij te doen hebben Of zullen zij, het gevaar van geramd of be schoten te worden niet afwachten, doch van uit de verte hun vernielende treffers op de neutrale-vlag-voerende bodems afzenden? Na tuurlijk doen zij het laatste en wie zou het hun kwalijk nemen Engeland met zijn mis bruiken van de neutrale vlag heeft dit uit gelokt. We hebben ons in onze dagelijksche arti kelen, voor zoover dit, menschelijkerwijs ge sproken, mogelijk is, steeds geplaatst op het standpunt: wat is recht? Niet wie iets deed, doch wat er gedaan werd, willen we beoor- deelen. Thans komt het ons voor, dat Engeland een slecht voorbeeld geeft aan de wereld en eene wijze van oorlogvoeren wil volgen, die indruischt tegen de eenvoudige, nuchtere op vatting van wat eerlijk is en recht. Men meldt uit Maastricht N. R. Crt. Met het oog op de verhoogde belastingen, die er in België worden geheven van de af wezigen, wilden vele Belgen die zich hier ter stede bevinden, naar hun land terugkeeren. Dit blijkt echter voor de meesten een onmo gelijkheid. Immers sedert enkele dagen is van Duitsche zijde het bevel afgekondigd, dat Belgen, zoowel mannen als vrouwen, van 16 45 jaar niet meer in België worden toege laten. Zij krijgen dus geen passen, wanneer zij niet een pas kunnen vertoonen, waarmede zij uit Belgie zijn gekomen. Daar nu de meesten reeds van het begin van den oorlog af hier zijn, toen het passenstelsel nog niet was inge voerd, zijn zij gedwongen, tegen hun wil die verhoogde belasting te betalen. Smokkelen. Men schrijft uit Valkenswaard aandeTW: Plotseling is er in het grensverkeer een opvallende stilte ingetreden. Er worden slechts zelden passen uitgegeven. Wie het vertrouwen van den Duitschen commandant te Neerpelt heeft, betaalt nu drie francs per dag. De pas is dan geldig van v.m. 8 tot n.m. 4 uur. Er is door de Belgen veel met den smokkel handel verdiend. Betaalt men hier in Neder land 12 centen per liter petroleum, in België varieert de prijs van 50 tot 70 centen per liter. Vooral in het binnenland, in Diest, Aerschot en... Leuven zelfs, waar de smok kelaars hun waren weten te leveren, worden zeer hooge prijzen besteed. Verschillende grensgemeenten hebben maat regelen getroffen om den smokkelhandel tegen te gaan. Daardoor worden de smokkelaars in hun werkje bemoeilijkt. Door de nieuwe bepa lingen inzake het grensverkeer door den Neer- peltschen commandant, is nu de smokkelhandel ook aanmerkelijk in omvang afgenomen. Bij de Ned. Drukkers- en üitgevers- Maatschappij C. Misset te Doetinchem is ver schenen zzNederland en de Oorlog” eene waarschuwing en opwekking, door H. Philippi, ritmeester der cavalerie O.-I. L. Schr. meent, dat men in Nederland met de mobilisatie nog niet half gedaan heeft, wat moest gedaan worden. De toestanden zijn z.i. veel ernstiger dan in de eerste dagen van Augustus, al moge het oogenblikkelijke oor logsgevaar zoo groot niet zijn. Onze macht van 250.000 man acht hij nog te klein, om door een tegenstander ontzien te worden, als economische of strategische voordeelen hem tot schending van onze onzijdigheid verleiden. Met deze macht kan men slechts een gedeelte van ons land verdedigen. Zijn, zegt hij, Fries land, Groningen, Overijsel en Gelderland, zijn de landen ten zuiden van de groote rivieren, minder Nederlandsch dan Holland en Utrecht? Een oorlog dreigt cp ons grondgebied ge voerd te worden. Nu zijn echter liniën van veldversterkingen, mits goed bezet en goed verdedigd, frontaal slechts met ontzaggelijke opofferingen te nemen. Daarom moeten nu reeds stellingen in gereedheid gebracht worden langs onze geheele grens; van Bergen op Zoom tot Stevensweert, van Stevensweert tot aan den Dollart. Deze lijn van 460 tot 500 K.M. moet natuurlijk door de noodige manschappen ver dedigd worden, maar naar den Duitschen maatstaf 11 millioen soldaten op 65 mil- lioen inwoners zouden wij in geval van nood 1 millioen man op de been kunnen brengen. Ook de landstorm moet onder de wapenen, meent schr., en daarbij de vrijge stelden. zzVan onze weerbare mannen van 20 tot 40 jaar zijn op dit oogenblik onder de wapens een betrekkelijk klein gedeelte van de weer bare mannen van 20 tot 35 jaar, bij lange niet de helft. Zij moeten allen worden ge oefend, zoo spoedig mogelijk, om als de nood aan den man is, tegen den vijand te worden gebruikt. Voor zoover de wet dat niet toelaat, moet de wet gewijzigd worden”. De bezwaren van gebrek aan officieren, kader, oorlogsvoorraad enz. zijn, meent schr., te overwinnen. Hij geeft ook aan, hoe men toch niet veel meer menschen tegelijk onder de wapenen behoeft te houden. Bedolven. Te Enschedé waren de arbeiders Post en Hovenier gistermiddag bezig met het graven van fundamentsleuven voor een te bouwen rijwielfabriek, toen geheel onverwacht de zijmuur van een aangrenzend onbewoond per- De Arnhemsche Conrant schrijft Deze prachtzin vinden we in eene corres pondentie van den Berlijnschen medewerker van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. We wilden, dat we hem zelf bedacht en geschreven hadden, zóó typeerend vinden we hem. De oorlog is soms de uiting van iets wat op razernij lijkt. En nu en dan komt die razernij op een punt, dat om zoo te zeggen het razende nog overtreft. De Berlijnsche brief schrijver, dien we noemden, karakteriseert dien toestand met wildheid, die nog erger is dan de //gewone razernij”. Zijne woorden schijnen ons met juistheid de wijze van strijdvoeren te kenschetsen, die thans in Europa zal worden gevolgd. Daarbij bedoelen we speciaal den na 18 Februari a.s. intredenden staat van zaken, aangekondigd door de Duitsche marine staf en gericht tegen de scheepvaart, ook de neutrale, in een deel der zeeën, die Engeland en Ierland omspoelen, en in het Engelsche Kanaal. We willen hier mede niet zeggen, dat Mars ook al niet sedert lang zzwild” geworden is op het continent van ons werelddeel, doch voor heden willen we ons uitsluitend bepalen bij de nieuwe vlaag van wildheid van den onbarmhartigenkrijgsgod. Over die maatregelen van Duitschland, waarbij ook de schepen der neutrale landen gevaar loopen, en over den voorloopig reeds bekend geworden tegenmaatregel van Engeland, het aanbevelen het zal wel, zooals bij de (/Lusitania”, bevelen worden I van het voeren van de neutrale vlag zouden wij hier wel eene in alle nuchterheid, en zonder ons met eenige zz Juristerei” of bestaande of bijna bestaande regelen van zeeoorlogsrecht of volkenrecht in te laten, ons oordeel willen zeggen. In ons blad is reeds meermalen èn door generaal Jhr. van der Goes èn door de Redactie die zaak belicht met de hulpmiddelen, die kennis van die rechten en wetten te hunnen dienste stelde. We gaven daarmede den keizer wat des keizers is; met de conclusie, waarop we uitliepen, bereidden we echter dit praatje met ethische beschouwingen over het geval voor. We zeiden reeds, dat we er vanavond nog eens een balletje over zouden opwerpen. Welnu, we doen dat en bekijken het dan eens, dezen keer alléén, van het standpunt van een doodgewoon eerlijk mensch met gezond verstand. Ook die moet af en toe zich in dezen bangen tijd wel kunnen uitspreken. Hij moet lucht hebben door het openen van een veiligheidsklep, want de atmosfeer is zwaar van stikstof. Het voeren van de neutrale vlag door de schepen der oorlogvoerende partijen van welke zijde dan ook vinden we oneerlijk. Het moge voordeelig zijn het blijft oneerlijk. En het is niet alleen een oneerlijke daad, die hem, die haar pleegt, voordeel bezorgt, het is een oneerlijke daad, die anderen, welke niet de vijanden zijn, nadeel berokkent. Het spreekt toch van zelf, dat de vertrouwen wekkende macht, die er zit in het voeren van de neutrale vlag door de neutralen, ver nietigd wordt, wanneer allen, óók de schepen der oorlogvoerende mogendheden, diezelfde neutrale vlag gaan voeren. Door dit feit wordt de neutrale vlag gewantrouwd, geminacht en tot een vijandelijke vlag gemaakt. Het is, na alles wat we sedert acht en veertig uur gelezen hebben, duidelijk, dat de Britsche admiraliteit inderdaad de order verstrekt heeft aan de Britsche koopvaardij schepen om de neutrale vlag te voeren, zooals zij dit reeds gedaan heeft en daaraan is gehoorzaamd in het geval van de (/Lusiiania”. Wat is nu het gevolg? Dit, dat Duitschland’s marine, zijn onderzeeërs of wat ook, die als tegenmaatregel tegen het ver hinderen van de scheepvaart naar Duitsche havens door Engeland thans wil trachten een deel van de Engelsche scheepvaart te beletten, na 18 Februari elke neutrale vlag zal wan trouwen en in ieder schip waarboven de neutrale vlag wappert, een vijandelijk schip vermoedt. Den tegenmaatregel van Duitschland, hoe onaangenaam ook voor de neutralen, die daar van last zullen ondervinden (al schijnt Duitsch land tegenover hen zeer gematigd te willen optreden), dien tegenmaatregel hebben we begrijpelijk gevonden. Wie kaatst moet den bal verwachten. Sla je mij, ’k sla je weer, ceel naar beneden stortte en beiden daaronder werden bedolven. Ze werden levend te voor schijn gehaald en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Post kwam er goed af, Hovenier kreeg inwendige kneuzingen. Alg. Hndbl. Staat van beleg en oorlog. Naar het Haagsche Correspondentiebureau verneemt, heeft het bij Koninklijk besluit in staat van beleg en in staat van oorlog ver klaren van eenige deelen van het land, voor zoover die niet reeds in dien staat verkeerden, ten doel beter de orde te kunnen handhaven in die streken. Geldleening gemeente Amsterdam. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Am- sterdamsche Gemeenteraad besloten om bij den Staat der Nederlanden een geldleening aan te gaan van f 10.000.900. De Regeering heeft te kennen gegeven, dat zij geen teruggave zal vorderen zoolang de omstandigheden de gemeente beletten tot een publieke leening onder aannemelijk te achten voorwaarden over te gaan. De gemeente zal voor het voorschot dezelfde rente te betalen hebben, als de Staat zal hebben te voldoen voor bet wordt verstrekt. Assurantie ter zee. De correspondent van het Hndbl. te Rot terdam meldt De Duitsche verzekeringsmaatschappijen, die door middel barer agenturen in de laatste paar maanden ijverig meeteekenden tegen molest, hebben thans order gegeven zulks te staken, in het bijzonder wat de vaart op Engeland betreft. In verband ook wel hier mede zijn de molestpremiën der Nederlandsche maatschappijen in deze en ook in andere vaarten eenigszins verhoogd. Interneeringskamp Oldebroek. Aan De Vlaamsche Stem wordt van dezer geschreven. Generaal Dossin, daartoe gelast door den Belgischen staat, heeft vandaag een bezoek gebracht aan het interneeringskamp. Na de troepen in oogenschouw genomen te hebben, sprak hij zijne tevredenheid uit over hun kleeding en beval hen aan veel zorg te dragen voor hun kleederen, daar de Belgische staat al de beschikbare stoffen noodig had voor de soldaten aan de vuurlinië. Ook berispte hij het slecht gedrag van eenige belhamels, die de anderen ophitsen en die in de meening zijn, dat er geen onderscheid in graad bestaat onder de geïnterneerden. Er zou later, eens in België teruggekeerd, persoonlijk rekenschap moeten gegeven worden van alle doen en laten. Hij ried de manschappen aan geduld te hebben en zich niet al te licht ontevreden te toonen, daar zij inzien moesten, dat zij, alhoe wel zij niet vrijwillig in Nederland waren, zich toch dankbaar moesten toonen voor de Nederlanders, niet alleen omdat zij zoo goed dat maar kan, hier onder dak en veilig zijn, maar ook omdat dit Rijk honderdduizenden daklooze Belgische vluchtelingen geherbergd beeft en nog herbergt. Hij zou ook trachten allen bezigheid te verschaffen volgens hun vak, want vadsigheid is des duivels oorkussen. Een algemeen handgeklap bewees dat de geïnterneerden het met hem eens waren. Daarna bezocht de generaal de barakken. Eervoer zonder geleidebiljet. De Rijks- en gemeentepolitie te Avereest d. Reest heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de directie der Dedemvaartsche Stoom- trammaatschappij wegens het laten vervoeren van rogge zonder geleidebiljet en tegen den conducteur D. wegens het vervoeren van rogge zonder geleidebiljet. Men ziet de behandeling dezer zaak met belangstelling tegemoet. Een beschilderd behang. Eenige jaren geleden kocht de gemeente te Barneve.d een oud pand, waarop thans de eiermarkt gebouwd is. Bij het afbreken van het oude huis vond men in een der kamers een met Bijbelsche tafereelen beschilderd behang, dat voor eenige eeuwen, blijkbaar door een groot kunstenaar, vervaardigd was, En hoewel het schilderstuk in zeer verwaar loosden toestand verkeerde, werd toch besloten het doek naar een oudheidkundig museum o.ver te brengen. Thans echter is het doek aan een antiquair verkocht voor f 150. Arnh. Cl, Bolswardsche Courant. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1