54ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 14. Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. H H EVEA I 1915. 0 Donderdag 18 Februari. PROVINCIALEjZAKEN.; fc BINNENLAND. INGEZONDEN. VOOR a Afzonderlijke 1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Uitvoerverbod van vleesch. ’s-HAGE, 16 Febr. Naar wij vernemen is binnenkort te verwachten een verbod van uitvoer voor alle rund- en varkensvleesch. land alhier, om aan den burgemeester werk te vragen. De burgemeester gaf dezen winter reeds f6000 voor werkverschaffing te Jubbega uit. Heidegronden werden omgespit. Thans is dit werk opgehouden. N. Sn. Cl. onder den naam van bemalingsbelasting, afzonderlijke opcenten te heffen. Waarom nu het vermogen van het gemaal verhoogd tot 900 I. P. K.? Om zoo noodig en zoo mogelijk te helpen de ongelukkige Lindevallei. De landen om en bij de rivier de Linde verkeeren in allerdroevigsten toestand. Zij lijden onder groot waterbezwaar. Jarenlang is op onderscheidene wijzen aan verbetering gewerkt. Het Rijk moet helpen, reeds omdat de in onvoldoenden tegenstand verkeerende rivier een rij ksrivier is. Ook de provincie zal wel moeten bijspringen. Want de landen aan de Linde kunnen de zware offers die voor de verbetering moeten worden gebracht, niet geheel dragen. Een plan door den provin cialen waterstaat opgemaakt, heeft ruim twee jaar vertoefd in de bureaux van het depar tement van Waterstaat in Den Haag, is nu bij ’t provinciaal bestuur van Overijsel. Friesland’s bestuur moet eerbiedig maar ongeduldig wachten, doch gedachtig aan ‘t receptvooruit zien is regeeren, wil het vast het stoomgemaal bij Lemmer tevens dienst baar maken om de massa water die ter zijner tijd van ’t Lindegebied' op den boezem zou kunnen worden gebracht, te „vermalen”. Deze wijze van doen is goedkooper dan later, als de heeren over het Lindegebied hebben gelieven te beslissen, een afzonderlijk gemaal voor dat doel te stichten en te exploiteeren. Een verzoek van burgemeesters uit den Zuidwesthoek, die, gedreven door het lof waardig verlangen om hunne gemeenten op de goedkoopste wijze van electrisch licht te voorzien, het gemaal bij Lemmer tevens wilden dienstbaar maken aan de electrificatie van de streek, moest óók op gezag der ge raadpleegde deskundigen, worden afgewezen. Dit kort bestek gedoogt geen nadere uiteen zetting. De electrificatie van de provincie, waar over professor Feldmann een rapport en een nader rapport uitbracht, is nu in studie bij gedeputeerde staten. Het streven is om alle deelen der provincie, ook de afgelegene, te bestralen met electrisch licht, althans de gelegenheid hiertoe te bieden. Eindelijk is eene verordening op de Keuring van levensmiddelen en andere waren zal zijn om Friesland’s boezem in bedwang jQ ieven <reroepen. 4* ZX lx ZX W ZX ZX *X I 1 ZX VX I <x ZX 4 Cl T.Z1 »x ZX X L ZVZX WX ZX <1 I ZXZX X^CX 4 -y 1 Het is genoeg bekend hoe schandelijk de knoeierij is met levensmiddelen. De melk- vervalsching geschiedt op tal van manieren. Onder den naam van een bepaalde duurdere meelsoort worden mengsels van goedkoopere soorten verkocht, of wordt een vervalsching met gips geconstateerd. Gemalen koffie wordt vermengd met ge brand graan, gebrande k-offieboonen met Soyaboonen of -lupinen. Raapolie, katoen- olie en Sesamolie dienen als vervalschings- middel voor olijfolie en grondnotenolie. Peper bevat soms 50 °/0 aschgehalte, saf fraan wordt bezwaard met 30 °/u minerale stoffen. Zoo kan men voortgaan. Overbodig te zeggen dat door deze ver- valschingen niet alleen het belang van de huismoeders, maar vooral ook de volksgezond heid wordt gedeerd. Een algemeen belang geldt het hier, en dus zou de rijks- regeering moeten optreden. Deze schijnt voorloopig achterbaks te blijven. Dan zoo zou men zeggen moeten de gemeente besturen optreden. Sommigen doen dit ook. Maar velen valt het te zwaar. Een deugd, zame controle is voor den enkeling te kost baar. Nu dan zal ik helpen en leiding geven, heeft het provinciaal bestuur gezegd. Mijne middelen zijn beperkt, houdt hiermede reke ning. Vanwege de provincie zullen labora toria worden gesticht, zullen een directeur van den provincialen keuringsdienst en verdere ambtenaren worden aangesteld en bezoldigd, mits de gemeenten willen mede werken. De becijfering isdatelkegemeente van dezen goedingerichten keuringsdienst zal kunnen genieten, voorloopig tegen slechts 7 cents per inwoner. De rest betaalt de provincie. Als een aantal gemeenten met een gezamenlijk inwonertal van ten minste 150.000 (nagenoeg de helft van het getal inwoners van de provincie) toegetreden zijn, dan reeds zal de arbeid worden aangevangen zegt het provinciaal bestuur. Nu wij kunnen niet denken dat er één gemeente bestuur in Friesland niet haastig zal toe treden om op deze wijze afdoende en goed koop dit groote volksbelang te helpen dienen. Want, dit is duidelijk, elke gemeente die onverstandig genoeg is niet toe te treden, kiest zich daardoor de begeerlijke positie van vuilnisbakImmers daarheen leveren de knoeiers. Omtrent de Winterzitting onzer Prov. Staten lezen wij in Vrij Friesland: In de onlangs gesloten Winterzitting der Provinciale Staten was een lange lijst van punten te behandelen. Niet altijd is’t geen het meest naar buiten klinkt het belang rijkst. De Staten vormen een college voor practischen arbeid, ’t Is allerminst een poli tieke vergadering. Als wat weinigen zullen betreuren dit college te eeniger tijd ont last mocht worden van de hem toegeschoven taak om leden van de Eerste Kamer te benoemen, zal het niets politieks meer be hoeven te bezitten. Tal van waterschappen, ter verbetering van den bodem, werden weer opgericht. De stille, niet altijd gemakkelijke arbeid, die èn door vele Friesche mannen èn in het college van de gedeputeerde staten èn in de bureaux van provincialen waterstaat en provinciale griffie, èn eindelijk in de sectiekamers der Staten aan dit provinciaal belang bij uit nemendheid, wordt besteed, is niet gering èn aan vele buitenstaanders niet bekend. Kennis, beleid en geduld zijn niet zelden noodig om tegenstand te breken, verschillen op te lossen, verkregen rechten te bewaren. Onder de punten die voorts onze aandacht trekken, noemen wij de uitbreiding van het vermogen van het te stichten Watergemaal van 750 tot 900- waterpaardekracht. Een korte toelichting zal onze lezers wel kom zijn. In de zitting van 7 Februari 1913 besloten de Staten tot den bouw van watergemalen aan den zuidkant van de provincie, met een gezamenlijk vermogen van 1575 W. P. K. en tot het uitvoeren van de daarmede in verband staande werken. Zij bepaalden dat voorloopig van die werken zou worden uit gevoerd a. de bouw van een boezemgemaal van 750 W. P. K. Men vleit zich toch met de hoop dat dit vermogen voorshands voldoende te Jiouden. De plaats van dit gemaal eerst ontworpen bij Tacozijl is daarna gekozen nabij Lemmer; b. de bouw van een zeesluis. Het water immers moet geloosd kunnen worden in de Zuiderzee. Bij nadere beschouwing is het beter voor gekomen om deze beide werken tot één kunstwerk te vereenigen, Voorts is nu ontworpen een machtig kanaal van het Idskenhuizermeer tot de Groote Brekken en dat vandaar tot het gemaal loopt. Door dit besluit werd eindelijk het af- stroomingsvraagstuk tot een oplossing ge bracht. Eindelijk! Tientallen van jaren is over die afstrooming gepraat, geklaagd, ge dacht, gestudeerd, ook gezwetst. Nage noeg ieder achtte zich bekwaam en bevoegd over deze kwestie te praten en te schrijven. Het ging lang om de vraagnatuurlijke of kunstmatige loozing öf beiden? De natuur lijke loozing heeft te.kampen allereerst met de windrichting, dan met den zeestand. De loozing in de Lauwerzee werd reeds jaren lang belemmerd door aanslibbing. Breng de uitwateringssluis een goed eind vooruit tot de uitloozing weer in volle zee' kan geschie den. Zoo luidde het parool. Verruim de toe voerkanalen daarheen. Is dit geschied, dan kunt ge met de sluizen van de west-, noordwest-, en zuidkant van de provincie den boezem in bedwang houden en hebt ge geen kunstmalerij noodig, een ding zoo luidde de uitspraak van gezaghebbers dat ’s zomers staat te roesten. Veel studie, veel onderhandeling, veel ge wrijf en geschrijf zijn noodig geweest, ’t Is een lange, lange weg geweest die geleid heeft tot het doel dat nu is bereikt. De werken aan de Lauwerzee werden te kost baar, 9 millioende rijksregeering trok zich daarom terug. Nu komt dus de machine helpen als de natuurlijke loozing té kort schiet. Het Rijk helpt met 40 pCt. De kosten voor dit eerste werk, gemaal van 750 W. P. K. 4- kanaal en bijkomende werken, zijn geraamd op f 1.850.000,Het bedrag dat de provincie heeft te dragen wordt gedekt door een leening, in 30 jaren af te lossen. Aflossing en rente der leening èn de exploi tatiekosten worden voor het grootste gedeelte gedragen door den grond. Bij afzonder lijke wet is aan de provincie toegestaan, Sneek, 16 Febr. ’15. Gisteren avond ver gaderde onze Raad, waarin als eerste punt aan de orde kwam Installatie van den nieuwen Secretaris, den heer P. Sikkes. De Voorzitter wenschte o.m. den heer S. toe, dat hij ’t vertrouwen van den Raad van Sneek deelachtig mag worden, wijl dat vertrouwen ’t kenmerk is van de waardeering van den arbeid, die geen ambtenaar kan missen, om met lust en ijver zijn plichten te vervullen. En tot den Raad zich wendende, zei het hoofd onzer gemeente, dat hij uit naam van den Raad meende te spreken, wanneer hij een woord van dank brengt aan den L. 8., den heer Pottinga, voor de wijze, waarop hij zijn taak onder moeielijke omstandigheden heeft vervuld. Spreker eindigde met den wensch, dat de verstandhouding ter Secretarie thans van dien aard moge worden, dat allen met lust en ijver de op zich genomen taak zullen ver vullen. De heer S. dankte den Voorzitter voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en den Raad voor zijn benoeming. Hij riep wijders den steun in van h.h. Wethouders en Raadsleden, opdat de samenwerking met dezen strekken mocht tot bloei der gemeente. De agenda bevatte weinig interessants, uit gezonderd de vaststelling of liever de her ziening van het Reglement voor het O.B. Weeshuis. In een vorige zitting was reeds vastgesteld dat halve weezen kunnen worden opgenomen, thans was aan de beurt het amendement van den heer R. S. H. VisserGezinsverpleging geniete de voorkeur. Na een vaak zeer wijs- geerige discussie, waarin het spreekwoord //De beste stuurlui staan aan wal” weer be waarheid werd,, staakten de stemmen over bewust amendement. Nog werd aangenomen den leeftijd van ontslag, die thans 19 jaar is, in het vervolg te stellen op 21, (10 jaren geleden werd 21 veranderd in 19). Wegens het late uur werd hedenavond de herziening voortgezet. Aan de orde kwam eerst de beslissing over’t amendement Visser: gezinsverpleging geniete de voorkeur. Verworpen met 7 tegen 6 stemmen. In art. 7 werd (amendement Bakker-Ytsma) geschrapt: doch in geen geval langer dan 3 jaren na ontslag. Met 9 tegen 5 stemmen nam de Raad aan (amend. Visser) dat ’t Bestuurders en Raads leden verboden is, aan ’t Weeshuis iets, van welken aard ook, te leveren. (De heeren vergaten er bij te voegen de straf, die na de overtreding van het verbod za] worden toegepast.) Verslagg. Of ’t er in deze zitting weer ruw toeging I De Voorzitter moest den neer De Wolf tot de orde roepen, onder bedreiging, dat hij anders de vergadering zou schorsen. Kinderspeelgoed. Te Baarn wordt door een der geneesheeren in de plaatselijke bladen gewaarschuwd tegen de in den handel gebrachte kinderpistooltjes, kostende slechts f 0.85. Voor een jongen, die al spelende met zoo’n revol vertje zich verwond had, moest zijn hulp worden ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat het kogeltje, waarmede het kinderwapen geladen was (flobert-patroon klein kaliber) vijf lagen kleeren had doorboord en in de onderste laag was blijven steken. Was het pistooltje gericht geweest op een onbedekt gedeelte van het lichaam of op het hoofd, dan zou het schot doodelijk kunnen zijn geweest. Alg. H. (in. deugdelijke waar. Bij de politie te Middelburg werd aangifte gedaan door een man, dat hij onwel was ge worden na het eten van banket, dat hij van een kleinen koopman gekocht had. De politie begaf zich naar de woning van dezen en nam daar in beslag een biscuittrommel met be schimmeld banket en een anderen met bruin goed, dat blijkbaar cacao moest verbeelden. Het bleek dat deze artikelen afkomstig waren uit een pakhuis, waarvan de eigenaren aan een der knechts gelast hadden de waren weg te gooien. In plaats daarvan verkocht hij ze voor enkele centen aan den koopman. Alg. H, Sondel, 15 Febr. 1915. M. de R. I Vergun ons s.v.p. voor onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen Blad. Bij voorbaat onzen dank. Het is thans al ruim een halfjaar geleden dat de mobilisatie uitbrak en wij geroepen werden onze gezinnen te verlaten om mede Nederlands nerittaliteit te helpen bewaren. Al spoedig na dien tijd werden in verschil lende plaatsen Comité’s gevormd, teneinde de Militairen eene verrassing te bereiden, zooals met St. Nicolaas of de Kerstdagen. Maar veelal hoorden of lazen we dat het voornamelijk naar de grenzen of de forten ging en hier in Gaasterland kwam bijna nooit iets van dien aard, behalve dat een enkele gemeente, naar ik meen Hennaarderadeel, hun eigen menschen hier in Gaasterland wat stuurde. Maar uit Bolsward, kwam zoo goed als wij weten hier nog nooit iets, wat ons hier wel eens deed zeggen, ze sturen bijna overal wat heen, behalve naar ons hier in Gaasterland. Dat duurde totdat een Dames-Comité in Bolsward op de gedachte kwam een geldelijke inzameling te houden, teneinde de Landweer- andere Militieplichtigen van verrassing te zenden. Er werden een rondgang met goed gevolg mannen en Bolsward een jonge dames bereid gevonden door de stad te doen en want het Comité werd door de burgerij in staat gesteld de noodige inkoopen te doen en de pakjes klaar te maken en nadat onze adressen opgevraagd waren, de pakjes aan ons te versturen, zoodat wij ze hier Zondagmorgen ontvingen. Het was een heele verrassing voor ons een pakje te ontvangen en gauw hebben we het opengemaakt en uitgepakt en allereerst zagen we dat het wasEen blijk van sympathie van Bolsward’s burgerij. Achtereenvolgens kwamen nu te voorschijn: sigaren, een half pond tabak, een worst, een flink stuk kaas en een koek. Het Dames-Comité wordt bij dezen hartelijk bedankt voor al hetgeen zij bij dezen voor ons heeft gedaan en ook de burgerij van Bolsward, voor zoover zij het Comité in staat stelde de benoodigde inkoopen te doen en het blijkt thans dat we nog niet worden vergeten. Nogmaals bij dezen onzen hartelijken dank voor al het gezondene. Namens de Bolswardsche Landweermannen, inge- kwartierd te Sondel. Hepk. Rwsbl. v. Fr. Blauwhuis. Gistervoormiddag overkwam den ruim 70-jarigen timmermansknecht J. v. d. Schuit, een vreeselijk ongeluk. In den Sens- en Atzebuurstermeermolen bezig zijnde, geraakte hij in de raderen bekneld, zoodanig, dat hij levenloos daaruit werd gehaald, ongeval verwekte hier Duurder brood. AMSTERDAM, 16 Febr. Het Folk ver neemt, dat de regeering voornemens is dezer dagen de prijzen, waartegen zij tarwe beschik baar stelt aan inlandsche meelfabrieken, te verhoogen, en wel met ongeveer f 2 per 100 K.G. Met den prijs van het meel zal dus ook die van het brood stijgen, zoodat binnenkort het brood minstens 2 cent per K.G. duurder zal worden. Het treurig een ieders deelneming. O. N. Dille-Rauwerd, 16 Febr. Hedenmorgen 4 uur brak er brand uit in den roggemolen, eigenaar K. Buwalda, m‘eer bekend onder den naam Dillemolen. ’t Was een vuurzee! Ver in den omtrek was alles verlicht. De molen brandde totaal af. Als oorzaak noemt men het warm loopen van de as. N. Sn. Ct. Hasrenveen, 15 Febr. In optocht trokken hedenmorgen 50 werklooze arbeiders uit Jubbega naar het gemeentehuis van Schoter- Bolswardsche Courant, 10 i op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt soliditeit. J Fabriek Hevea, Hoogezand (Groningen.) J._ l- L-J--

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1