lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. K p M b r I 1915. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. No. 17. FOCKE S. KLEIN, Harlingen. Zondag 28 Februari. BINNENLAND. DE OORLOG. 1 I r» INGEZONDEN. VOOR afzonderlijke Joure. Tot eene stille hoop Babbelzucht. Reeds langen tijd had het de aandacht der politie te Zwolle getrokken, dat buiten de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a. 5 Cent. Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van zO ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar: Te Bolsward bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makkum bij W. v. d. GOOT. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. werkelijkheid heeft met begrippe: vrucht, van vaardigheid te maken. Joure. Woensdagmorgen stapten drie Bel gische dames, die op bezoek naar Gaasterland waren geweest, over uit de Lemstertram in die naar Heerenveen en schenen maar wat op het balcon te willen blijven. Op herhaalde nitnoodiging om binnen te komen het was nog al frischjes buiten werd daaraan blijkbaar met eenige tegenzin voldaan. Het trok vervolgens vandeom entegenoverzittenden de aandacht, dat de middelste weinig of in het geheel niet sprak en ook buitengewoon ingebakerd was. Van het gezicht was slechts een klein deel te zien, 't Kon wel ook naar de gestalte te oordeelen een verkleede man zijn, werd er in stilte geoordeeld, gezegd werd het echter niet. Te Heerenveen aangekomen, waren daar aan het station een paar marechaussees, waar van de een de middelste der drie vrouwen, die opwandelden naar het spoorstation, plotse ling aansprak met: Waar moet dat heen? De „dame” was daarop niet voorbereid en wist niet wat te zeggen. Dan wisten de dienaren der wet het wel en namen „den man”, want het was een ver kleede man, een geinterneerde die hoopte op deze wijze te kunnen ontvluchten, gevangen om hem naar Gaasterland terug te leiden. De twee werkelijke dames waren zichtbaar zeer teleurgesteld en moesten nu met ’r twee tjes de terugreis aanvaarden. Spanje zou doen oorlog zal men eigendom niet tot dusverre”, niet kunnen binnendringeneen zouden wij niet kunnen volvoeren en er zou ons slechts overblijven de kusten te belegeren en den toevoer af te snijden”. De zeeslagen zouden, volgens Caprivi, in de toekomst waarschijnlijk niet beslissen over het lot der natiën. Beslissend zouden zijn „bf een landing in grooten stijl, bf de vernieling van den vijandelijken handel”. Zoo sprak Caprivi. Wij buitenstaanders, die thans die woorden weer lezen, denken „arm Duitschland Die is raak Met de eigen woorden van zijn Rijkskanselier wordt zijn hooge veront waardiging over Engelands snoodheid be lachelijk gemaakt. De mond van Caprivi opent zich daarover en blaast haar weg. Duitschland heeft in dezen geen „schoone lei”. Het blijkt duidelijk uit Caprivi’s woorden, dat, wanneer het ten opzichte van Engeland had kunnen doen, wat Engeland thans ten opzichte van het dit zonder eenige hebben. Dat het niet Engeland te behandelen, zou hebben volstrekt geen deugdzame slechts het uitvloeisel zijner nemen nu de twee vijanden in den grooten vijandenkring; de twee doodsvijanden in Juli nog „bevriende mogendheden”, een paar dagen later elkaar aanbassende en verscheurende dieren. De Amsterdamsche hoogleeraar van Hamel deed een goed werk, toen hij in de (oude) Amsterdammer van Zaterdag, de eigen de historische verklaringen van den Rijks kanselier Caprivi afdrukte, waarin deze Duitsche staatsman precies dezelfde oorlogs- praktijk ter zee verdedigde als... die, waar over Duitschland, nu de Engelschen haar toepassen, zóó geweldig verontwaardigd zijn. De Engelsche „uithongeringspolitiek” is immers een schande! De Engelsche „uit hongeringspolitiek” is immers iets ongehoords Och zoo schijnt prof, van Hamel te lachen weest bedaard, brave, vrome Duit- schers, weest bedaard Wat gij nu zoo hoogelqk kwalijk neemt, omdat het U schade doet, is niet specifiek Engelsch. Het is ook Duitsch. Het is ook „made in Germany”. Het is uw eigen brave, vrome Rijkskanselier Caprivi, die den 4en Maart 1892 in den Rijksdag, toen van radicale zijde de Duitsche Regeering aangespoord werd om het initiatief te nemen tot het respecteeren van zeehandel en zeevaart in een zeeoorlog, diezelfde „uithongeringspolitiek” verdedigde. Met ronde woorden deed hij hethij gaf b.v. aan hoe Duitschland eventueel in een oorlog met „In den toekomstigen zee- waarschijnlijk het privaat- meer kunnen respecteeren dan „Ons leger zou daar (in Spanje) binnendringeneen landing Jouster Ct. Een wonder-telefoon. In het Tolhuis was pas de telefoon aangebracht. Enkele bezoekers zaten gezellig onder een bittertje. Een hunner verwijdert zich even, gaat gauw zijn kantoor binnen, laat zich aansluiten aan no. 25 (het Tolhuis) en vraagt B. te spreken, zich voordoende als een heer van buiten, die B. wel ken. Hij (vol ernst) met de hoorn voor ’t oor en de mond voor de trompet (hij spreekt niet alle dagen door de telefoon) vraagt iet-wat schuchter: Wat blieft menheer! „Meneer” zegt een paar woorden om dan plotseling B. te vermanen met: Maar B. wat ruik ik, zit je nu al aan de bitter! Foei man, dat is toch veel te vroeg. B. (ietwat „veraltereerd”) zegt: Nou, dat se troch sa’n ding prate kenne wist ik, mar dat se d’r nou ek al troch rüke da’s frjemd! Jouster Crt. Sneek, 26 Febr. Jl. Woensdag had alhier in het gebouw der Hoogere Burgerschool de overdracht aan de School plaats van de herinneringsgeschenken door de Commissie tot herdenking van het 50-jarig bestaan der School, aangeschaft uit de door haar inge zamelde gelden. Namens die Commissie voerde eerst het woord Dr. Ament, die o.m. dankte voor den steun bij hare werkzaamheden ondervonden van de zijde van het D. B. en van de Comm. van Toezicht op ’t M. O. Voor de ontvangen gelden van oud- leerlingen werd een fraaie kast aangekocht, bestemd voor de directeurskamer en waarin het archief der School zal worden geborgen. De kamer der leeraren werd verrijkt met een kastje, waarin een volledige encyclopaedie van Winkler Prins komt, laatste uitgave. Bij deze geschenken was een spaarbank boekje gevoegd. Uit de som, door haar op dit boekje gestort, zal de bibliotheek geleidelijk worden aangevuld. Namens ’t D. B. voerde na Dr. A'. het woord, de Burgemeester, die met oprechten dank namens de Gemeente de geschenken aanvaardde. Vervolgens sprak Dr. Bouma als voorzitter van de Commissie van Toezicht. ZEd. bracht een hartelijken dank aan de Commissie tot herdenking van het 50-jarig bestaan voor de wijze, waarop zij haar taak had volbracht. Dr. B. hoopt dat die taak nog niet geëindigd is, doch dat de Commissie bij verbetering der tijdsomstandigheden alsnog gelegenheid zal vinden ’t 50 jarig jubileum der H. B. S. op eenigszins feestelijke wijze te doen vieren. Nadat de Directeur het woord had gevoerd en Dr. B. nog eens had herinnerd aan den tegenwoordigen uitstekende toestand der school, dankt de Directeur voor de betoonde belang stelling. Diezerpoort, op een stuk bouwland, des Zondags veel mannen en jongens zich bezig hielden met dobbelen om geld. Doordat door de spelers posten werden uitgezet en allerlei voorzorgsmaatregelen waren getroffen, wisten zij tot 1.1. Zondag te voorkomen, dat zij op heeterdaad werden betrapt. Zondag echter mocht het der politie gelukken, de daders te verrassen, waarbij een 40-tal processen-verbaal, wegens het spelen met en om geld, werd opgemaakt. Onder hen, die bekeurd werden, waren zoowel huisvaders als kinderen van 12 a 14 jaar en dat het spel bedenkelijke afmetingen ging aannemen, moge blijken uit het feit, dat één der spelers b.v. acht gulden per dag gewonnen had. Het is te hopen, dat er nu aan dit verderfelijke dobbelen een einde komt. Arnh. Ct. Een buitenkansje. Velen te Deventer hebben in de weinig rooskleurige tijdsomstandigheden een buiten kansje. Sedert de laatste dagen toch is het daar op den IJsel een groote bedrijvigheid met de spieringvisscherij. Was in de laatste jaren de vangst van weinig of geen beteekenis, dit jaar wordt er overvloedig gevangen, hoeveelheden, als waarvan we ouden van dagen hoorden spreken. De spiering is zeer groot van stuk en wordt voor den prijs van 5 cent per K.G. gretig van de hand gedaan. Een voordeeltje zoowel voor de visschers als de bevolking waarvoor het een gezonde, lekkere en voordeelige voeding is bij de tegenwoordig ongekend hooge vleeschprijzen. Alg. H. Door ratten aangevallen. Een kindje van 5 maanden is in den nacht van Woensdag op Donderdag in een woning in de Schooterboschstraat te Rotterdam in den slaap door ratten aangevallen. Op verschillende plaatsen is het in het hoofd gebeten. Het kindje werd naar het Ziekenhuis gebracht. N. R. Ct. Van deftige woning tot vesting. Men schrijft uit ’s-Gravenhage Het oude patriciërshuis op den hoek van de Koninginnegracht, vroeger bewoond door jhr. Mr. van Karnebeek, laatstelijk gediend hebbende tot toevluchtsoord voor jeugdige Belgische vluchtelingen en tevens bestemd om te worden afgebroken, trok hedenochtend veler belangstelling. Wat was het geval Alvorens te worden afgebroken, werd het heden door een detachement grenadiers bezet, die het bij wijze van militaire oefening geheel in staat van verdediging bracht. De glasramen werden verwijderd en daarvoor in de plaats werden zandzakken aangebracht, terwijl in de muren schietgaten werden gehakt en op de zolderverdieping een observatiepost werd inge richt. Inwendig werden stellingen gemaakt langs de wanden, waarop de manschappen plaats namen om gebruik van de schietgaten te kun nen maken en werden verschillende voorzie ningen getroffen, waardoor het oude gebouw zijn vreedzame bestemming geheel verloor en veranderd werd in een sterke vesting, waarin veel krijgsgedruisch heerschte. Alg. H. Noord-Amerikaansche Hypotheekbank. Naar wij vernemen, zal aan de aandeel houders der Noord-Amerikaansche Hypotheek bank te Leeuwarden worden voorgesteld, over het 2de boekjaar, geëindigd 31 December 1914, na ruime afschrijvingen, 5 pCt. dividend uit te keeren over het onverplicht gestorte en 3 pCt. over het verplicht gestorte kapitaal. Deze instelling is de eerste der in het buitenland werkende hypotheekbanken, die over 1914 haar dividend aankondig!. Uitbreiding spoorwegverkeer. Met ingang van 1 Maart zullen op de lijn Sneek-Stavoren nog twee treinen worden ingelegd, en wel een trein van Sneek naar Stavoren, vertrek 9 uur 24 ’s morgens aan komst 10 uur 11. Deze trein, die op alle stations zal stoppen, liep tot nog toe alléén des Dinsdags, doch zal thans alle dagen loopen behalve Zondags. De tweede trein is een van Stavoren naar Sneek, die tot nog toe alleen des Dinsdags en des Zondags liep en met ingang van 1 Maart alle dagen en ook des Zondags zal loopen en op alle stations stoppen. Vertrek 9 uur 37 ’s morgens, aankomst 10 uur 26. L. Ct. De Arnh. Ct. schrijft Er gaat toch niets boven een goed geweten. En het tegenovergestelde is ook waar; een kwaad geweten is een bedenkelijk zware last. Gelukkig de menschen, en ook de Regeeringen en de volkeren, die in zedelijk opzicht „een schoone lei” hebben. Dat blijkt dezer dagen opnieuw. Wie veel couranten móet lezen, wie veel groote couran ten moet doorzien, couranten, welker af metingen het opnemen van veel beschouwin- wiugen en kritieken van het oorlogsbedrijf der verschillende partijen mogelijk maken, die heeft dagelijks de gelegenheid zich te ergeren, 't Schijnt, dat de „bevriende” mogendheden, die elkaar in vredestijd niets dan lof toe zwaaien, onmiddellijk wanneer zij van „be vriende” vijanden geworden zijn, in geen enkel opzicht meer deugen. De tot tegen partij geworden bewonderaar ziet in zijn vroe- geren vriend niets dan slechts, acht hem in staat tot alles wat laag is en toont een dus danige minachting voor den gisteren nog bewierookte, dat de omstanders zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat al die leelijke quali- teiten niet eerder zijn ontdekt. Men dicht elkaar feiten en gedachten en voornemens toe, die zóó infaam zijn, dat als ons, particuliere personen, een dergelijke gemoedsstemming overviel, we zouden denken, dat er een eeuwige brouille het gevolg van moest zijn. Maar men make zich niet te zeer ongerust. Regeeringen zijn als de naar Shakespeare’s opvatting veranderlijk. Als morgen de vrede tot stand komt, doen ze weer poes-lief tegenover elkaar. De nagels worden inge trokken de gif-tong eveneens, en eerekruisen en eeretitels vliegen vice versa. Das ist der Welt Lauf. ’t Is niet grootsch van lijn, maar ’t is nu eenmaal gebruik. Laten we er een hooghartig glimlachje voor over hebben en inmiddels trachten de wereld wat beter te maken en op volksvertegenwoordiging en regeeringen dien invloed te hebben, dat zij geen daden doen, waarover zij zich later hebben te schamen. Bij al de moreele narigheden, die de oorlog voerende partijen in haar over-en-weergescheld te zien geven, treft ons hoe feitelijk niemand het recht heeft den ander iets te verwijten. Of men bij de verdediging van eigen zaak zich voortdurend bedient van Gods naam en die eigen zaak als een soort speciale aange legenheid van den Allerhoogste beschouwt, dan wel „den lieben Herrn Gott aus dem Spiel” laat, doet natuurlijk niets aan de recht vaardigheid of de onrechtvaardigheid van die zaak af. Woorden zijn woorden en, wie het gemakkelijkst praat, heeft ze het gemakke lijkst te zijner beschikking. Madame Roland had gelijk, toen zij op het schavot der „Ter reur” uitriep: „O Vrijheid, hoeveel mis daden zijn er niet gepleegd in Gods naam en met zalvende woorden op de lippen der misdadigers Het zou goed zijn, als de oorlog voerende 20ste eeuw haar bestialiteit los maakte van het hooge patronaat, waaronder nog maar al te vaak het krijgsbedrijf wordt gesteld. Dat is doodeenvoudig ergerlijk. De :n van Gods- i erkenning der hoogste recht en hoogste liefde al bitter weinig Woordbreuk blijft woordbreuk en doodslag doodslag, al tracht men die ook mooi te praten met bijbelteksten. De „schoone lei”, waarover we spraken, wie heeft die? Duitschland? Engeland? We Duitschland doet, scrupule gedaan zou bij machte was zooals het eventueel Spanje behandeld, is daadhet was machteloosheid op dit punt. Tegenover Engelands „vuile lei” van thans staat dus de niet-schoone lei, die Duitschland gaarne te zien had gegeven, als het maar ge kund had. Engeland zondigde met der daad, Duitschland zondigde in gedachte en wensch. Het Duitsche volk, dat zijn Bijbel kent, zal begrijpen, dat er inderdaad aldus gezondigd kan worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan Bolsward’s Comité. Ook bolsward’s Militairen stand, Staat, waakt en bidt, voor het dierbre Vaderland, Stoer, fier en vrij, gelijk de ouden van weleer. Vrij, van alle smet, voor deugd, waarheid en eer, Waarlijk, het is en blijft een dure zuivere plicht En mocht het zijn, hoe het oordeel zich ook richt. Wij I wijbeschermen moedig en getrouw Met God, ons heilig rood en wit en blauw, Vol van móedigen ernst, met stillen diepen zin Voor ons aller Vaderland en dierbre Koningin. Een werkelijke hulde zij dan ook thans gebracht Wat met de Burgerij, door U al werd volbracht. Geloof ons wel, dat in deez Mobilisatie, Zich iedere Militair verheugt in een tractatie, Wil door dezen, ons aller dank aanvaarden. Wanneer wij ’s nachts op wacht dan staren, Dan uit zich het gemoed, van ons hier bij [de grens en spreekt dan uit deez [wensch: Spaarspaarons God, verhoor ons aller bede, Verdelg de oorlogswoen, herstel de wereldvrede. G. D. de WAIJ, Hoofdverbandplaats, Tilburg. Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1