Nieuws- en Advertentieblad I Bolsward en Wonseradeel. 1 I i No. 19. Verschijnt Donderdags en Zondags. 54ste Jaargang. 1915. I FOCKE S. KLEIN, Harlingen. v r p Zondag 7 Maart. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke het buiten voor- van (Hier volgde het geschrapte deel}. der grootste gloei- Waarom moeten Nederlandsch Nederlandsche INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) BEVORDERING NATIONALE INDUSTRIE. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar k 5 Cent. //Ongeveer zoo ziet het er uit|” r JA «Danger” in een luchtaanval op Enge- iets bleek niet geheel een Spaansche wanneer hij in dezen een ontknooping met F Theedrinksters, die KLEIN’S THEE van 20 ct. per ons, 25 ct. per vierdel, nog niet hebben gedronken, noodigen we uit deze Thee eens te probeeren; ze is mooi grof, zonder stof, schenkt goudgeel, heeft een volle, geurige smaak en is zeer waterhoudend. THEEHANDEL Voor weerverkoopers verkrijgbaar Te Bolswakd bij Wed. J. J. LEMSTRA. Makkum bij W. v. d. GOOT. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Censuur streek. Een der Weensche bla den wenschte dezer dagen kritiek te oefenen op een der ministers; na een scherp betoog, stelde het de vraag: Z/Hoe moet het er wel in de hersens van zoo iemand uitzien?” De censor had echter geen vrede met den politieken aanval, en gelastte, dat een gedeelte van het artikel zou worden geschrapt; doch ging daarbij wat slordig te werk, zoodat in de krant het artikel tegen den minister met dit slot verscheen z/Wij zijn geen afbrekers van iemands ver diensten. Doch een kenner yan hetgeen hier achter de schermen geschiedt, moet zich zelf toch de vraag stellenHoe moet het er wel in de hersens van zoo iemand uitzien Welnu, wij zullen het u eens zeggen De hoop, dat er veel bewijzen van in stemming zouden komen met het ingezonden artikel, dat laatstondergeteekende plaatste in de Haagsche bladen van 9 Januari j.l. en dat enkele andere bladen zoo beleefd zijn geweest over te nemen, waarvoor bij dezen onzen hartelijken dank, is wel verwezenlijkt. Bijna duizend scbriftelijke bewijzen van instemming mochten wij ontvangen. Wij mogen dus veronderstellen, dat het denkbeeld bij een groot deel onzer land- genooten in goede aarde is gevallen. Moge de Nederlandsche Bond tot bevor dering van de Nationale Industrie met de zelfde ingenomenheid worden begroet, dan twijfelen wij niet of die Bond zal een zegen worden voor ons land. Ziehier in korte trekken, hoe wij ons stellen, dat deze Bond zal werken. De leden verbinden zich om bij voorkeur Nederlandsche waren te koopen en geene buitenlandsche, tenzij de buitenlandsche beter of goedkooper mochten zijn, en hnnne waren bij voorkeur te koopen bij leveranciers, die de bevordering van Nationale Industrie voor staan. De Bond geeft een blad uit, waarin Nederlandsche waren worden aangekondigd en waarin zooveel mogelijk zal worden gewaakt van vertrouwen in handels- van Nationale bloeien en verheid. Nog eens, bevorder de Nederlandsche nij verheid in die gevallen, waarin zij aan ge zonde concurrentie het hoofd kan bieden. Het is ons aller belang, dat de Nederland sche Staat tot grooter bloei komt, het is ons aller plicht, daartoe mede te werken! Hen, die ons streven willen steunen noodi gen wij uit om op Woensdag 31 Maarte.k. des namiddags te half vier tegenwoordig te zijn in de zaal van het gebouw Diligentia aan het Lange Voorhout nummer 5 te 's-Gravenhage en die verhinderd mochten zijn daar te komen en tot lid van de Vereeniging willen toetreden daarvan bericht te zenden aan den laatst ondergeteekende, met nauw keurige opgave van naam en adres. Concept-statuten zijn tegen inzending 0 cents aan postzegels verkrijgbaar. Mr. S. J. Hogerzeil. Dr. W. C. A. baron v. Vredenburch. A. ten Bosch N.J.-zoon. Jhr. W. Witsen Elias, Jhr. O. W. F. O. van Lidth de Jeude. Jan Pieterz. Coenstr. No. 7. te ’s-Gravenhage. tegen misbruik zaken. De leden betalen eene jaarlijksche contri butie en ontvangen het bondsblad. De winkeliers, leden van den Bond, moeten vóór aan hun winkel een plaatje bevestigen, waarop u Bevordering van de Nederlandsche Nijverheid”, en de leden particulieren kunnen desverkiezende ook een plaatje aan hun huis bevestigen tegen betaling der kosten daarvan. De fabrikanten treden als leden-begun- stigers of als leden-donateurs tot den Bond toe. Het bedrag, door hen jaarlijks te betalen, zoude men afhankelijk kunnen stellen van het aantal werklieden, aan hun fabriek verbonden. De Bond heeft een centraal bestuur en afdeelingsbesturen. Aan den Bond kan ver bonden worden een Bureau van onderzoek, hetwelk inlichtingen verstrekt voor nieuw op te richten zaken. Een Bureau van onderzoek, niet gebaseerd op eigen belang, doch alleen en bij uitsluiting het algemeen Nederlandsch belang beoogende. Dit Bureau van onderzoek, geraadpleegd bij de oprichting van nieuwe fabrieken of handelszaken, moet voorlichting geven en, in geval de zaak vertrouwen ver dient, behulpzaam zijn in het verkrijgen van zooveel mogelijk sympathie. Natuurlijk is het niet doenlijk, dat het bureau van alle handels- en fabriekszaken op de hoogte is, doch samengesteld uit bekwame zakenmannen, ingenieurs en accountants, zoude men zich door speciale vakmannen en in de eerste plaats door de belanghebbenden kunnen doen voorlichten. Hiermede hebben wij in korte trekken het doel en de werking aangegeven van den Bond, dien wij zouden wenschen op te richten. Wij achten het oogenblik thans gunstig om een beroep te doen op de vaderlandsliefde onzer landgenooten 1 Nederland heeft een groot deel van zijn geld ter beschikking van de Amerikaansche nijverheid gesteld. Uit de natuur. Als een bijzonderheid wordt uit Hengelo (G.) aan de Zuiph. Ct. gemeld, dat onder een afdak op het erf van den bakker Demming een roodborstje zit te broeden op 3 eitjes. Scherp toezicht aan de grens. Men meldt uit Oldenzaal aan ’t N v. d. D. Door het overtreden van het verbod van uitvoer van verschillende artikelen, wordt de controle op dien uitvoer op de grensstations door de douane steeds scherper. Alle wagens voor Duitschland, welke hier niet onder rijksversluiting aankomen en die dus op het station van afzending niet onder toezicht der douane zijn geladen, worden nu uit de treinen gerangeerd soms 20 wagens uit één trein en daarna grondig gevisiteerd. Als gevolg van die visitatie ondervindt het vervoer groote vertraging, doch heeft ook de hoedanigheid der goederen in sommige ge vallen veel te lijden. Waggonladingen groenten, o a. kool, worden geheel gelost en daarna weder geladen, welke bezigheden in de open lucht bij weer en wind moeten geschieden. Visch, die met groote hoeveelheden per waggonlading naar Duitschland wordt door gezonden en soms voor een waarde van f 380 per waggon wordt genoteerd, komt gestort, dus los in den waggon hier aan, wordt met de ballastschop omgewerkt om na te gaan of het verbod van uitvoer wordt overtreden. Door zulk een behandeling vermindert de waarde uiteraard aanzienlijk. De visch, die in een 10-tal waggons tegelijk hier aankomt, is voornamelijk bestemd voor Geestemünde, Altona, Hamburg en andere Nederland ondersteunt thans den Ameri- kaanschen en den Canadeeschen landbouw, door reusachtige bedragen te beleggen in pandbrieven. Dat geld is niet verloren, maar de industrie en landbouw in Nederland en de Neder landsche koloniën zouden met die gelden kunnen worden bevoordeeld. Het kapitaal van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië is voor een groot deel in buitenlandsche handen en vele ondernemingen in onze zoo enorm rijke koloniën worden met Engelsch en Duitsch geld geëxploiteerd. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is eene Belgische onderneming. Is het noodig, heeft het eenig nut, buiten landsche brandkasten en zekerheidssloten te koopen, terwijl de Nederlandsche een graad van volmaaktheid hebben bereikt, die zeker niet overtroffen wordt in het buitenland Onze drukpersen komen bijna zonder uit zondering uit het buitenland. In het vorige artikel werd gewezen op de Nederlandsche lucifers, die zeker wel met die uit het buitenland kunnen wedijveren. Vraagt in een winkel naar zeep en tien tegen een, dat men u buitenlandsche zeep verkoopt, wanneer ge niet uw verlangen naar Nederlandsch fabrikaat te kennen geeft. Toch kunnen onze Nederlandsche zeepfabrikanten zonder eenigen twijfel met die van ’s lands wedijveren. Nederland heeft een lampfabrieken ter wereld, de lamphouders voor de gloeilampen uit het buitenland worden betrokken Zaagt ge ooit een speld van maaksel of een naald uit een fabriek afkomstig? Ze zijn er niet, ze worden in Nederland niet gemaakt, en veel meer artikelen nog zouden zeer goed in Nederland kunnen wor den vervaardigd en zelfs in Nederland ruim voldoenden afzet vinden, mits maar gebroken worde met het vooroordeel, om de voorkeur te geven aan van buiten ’s lands ingevoerde goederen. De heer Bouvy te Dordrecht schrijft in het Algemeen R ederlandsch Advertentieblad, o.m.«In dezen tijd is het ongetwijfeld //geboden, het geld niet naar het buitenland «te zenden als men het bier zelf kan be houden. Onze eigen nijverheid heeft steeds z/groote energie noodig gehad, om tegen het «buitenland te kunnen concurreeren. Zij «heeft steeds den steun ontbeerd van haar «landgenooten. Zij heeft moeten vechten «tegen het vooroordeel, dat wat in Neder land gemaakt werd minderwaardig was. «Het zijn juist de fabrikanten geweest die... «enz. «Doch nu die nijverheid is aangewezen op «haar eigen land, nu haar werklieden werk «noodig hebben en anders komen ten laste «der liefdadigheid, nu is het o.i. ieders plicht, «alvorens zijne bestellingen te doen, zich te «vergewissen, of hij werk krijgt uit eigen «nijverheid. Krachtige ontwikkeling onzer «Nijverheid zal daarvan het gevolg zijn”. De Nederlandsche Nijverheid verkeert in een redelijk bloeiendeu toestand, maar die toestand zoude veel beter kunnen zijn, zoo de zucht naar buitenlandsche artikelen niet bij velen op den voorgrond trad. Hierin verbetering te brengen is het doel, dat wij beoogen met de oprichting van den Bond tot bevordering der Nationale Nijverheid en van veel hulp zal ons daarbij zijn de opneming in ons tijdschrift van wat er in Nederland vervaardigd wordt. Laat ons hopen, dat die lijst door onzen Bond grooter moge worden en dat het niet lang meer zal duren, dat alle benoodigdheden voor ons leger en onze vloot in ons land zullen kunnen worden vervaardigd. Wij ver wijzen hier naar een zeer belangrijk artikel van een oud-zeeofficier in het Januari-nummer van het maandblad der vereeniging «Onze «Vloot”, hetwelk eindigt met de woorden «Kan onze industrie zich eenmaal geheel «inrichten op ’t bijzonder werk, dat een zee- «macht eischt, kan onze vloot eenmaal geheel «bestaan door wat de eigen industrie, die zij «geroepen is te beschermen, voor haar arbeidt, «eerst dan zal ons land in eendrachtig samen- «werken in waarheid onafhankelijk zijn”. Een ieder, wien het belang van zijn land ter harte gaat, zal dien Bond steunen; iedereen, niet alleen de ingezetenen van ons land, maar vooral ook de rechtspersonen en dan in de allereerste plaats de Staat der Nederlanden, de provinciën, de gemeenten, de groote stoomvaart- en spoorwegmaatschap pijen enz. enz. Dat allen doordrongen mogen zijn van het denkbeeld, dat door de Neder landsche nijverheid te bevorderen zij hun eigen belang dienen, en daarom in al die ge vallen, waarin de Nederlandsche Nijverheid wedijveren kan met de buitenlandsche, de voorkeur geven aan goederen van eigen bodem. By God what a country, to make every inch of it to an exemple of commonwealth, zeide een Amerikaan, van ons land sprekende. En het is waar, Nederiand is van nature een rijk land; rijk door zijn prachtige havens, rijk door zijn zoo bij uitstek bevaarbare ri vieren, door zijn talrijke vaarten en kanalen, rijk door zijn vruchtbaren bodem, rijk door den grooten voorraad brandstoffen, die de bodem oplevert, want behalve steenkolen is de onnoemelijk groote voorraad turf, zoo bij uitstek geschikt tot het drijven van fabrieken door de turf vergassing, een rijkdom, dien onze bodem oplevert, welken men in honderden millioenen moet schatten. Honderd vijftig duizend Hectaren laagveen en dertig duizend Hectaren hoogveen! Op grond van het hierbovenstaande koes teren wij de hoop, dat binnen korten tijd tot stand zal komen: de Bond tot bevordering nijverheid, dat die Bond zal door hem de Nederlandsche nij- havenplaatsen en wordt van daar naar het Duitsche binnenland doorgezonden. De «Onder de Streep” schrijver van Alg. H. schrijft: Oorlogs-novellen, die wij niet lezen. Door de Duitsche vertaling van een Spaan- schen oorlogs-roman van Domingo Cirici Ventallo, getiteld «Kitchener’s geheim”, ver nemen we ook het een en ander over het relletje, dat in Spanje heeft plaats gehad, naar aanleiding van dit boek. Stellig is het een pro-Duitsch boek, anders had de Duitsche vertaler Georg Spandau de moeite der vertaling niet op zich genomen; ook is de strekking bepaald anti-Engelsch, anders had het Lissabonsche blad O Mundo niet zulk een felle campagne tegen den schrijver begonnen, hem van perversiteit en onzijdig- heids-aanranding beschuldigend! Uit hetgeen wij van deze Spaansche novelle vernemen, blijkt wel, dat het een zeer fan tastisch boek moet zijn, gebouwd echter op de werkelijkheid van dezen oorlog. De hoofd persoon is, zooals de titel aangeeft, niemand anders dan de Engelsche minister van oorlog Lord Kitchener. Hij speelt een dramatische rol, aangezien hij de bewaarder is van een nationaal geheim, dat hem in staat stelt, den eind-aanval door Duitschland, zoowel door de lucht, als over en onder water, als te land, met één slag te vernietigen, met inbegrip van den Duitschen generalen staf, zelfs met den Duitschen Keizer incluis. Er is echter een vrouw in het spel, die den dood wil wreken van haar echtgenoot, die op het slagveld viel; zij stelt er Kitchener verantwoordelijk voor, en steekt den Engel- schen opperbevelhebber een dolk in het hart. Zoo kan het uitroeiïngs-plan niet volvoerd worden. Verder nog, de Duitsche Keizer wordt op de hoogte gesteld van het schrikkelijke geheim; zijn Duitsche ingenieurs zijn evenwel knap genoeg, om een uitvinding te doen, welke de helsche werking van het plan verijdelt. En zoo voort, en zoo voort. Het geheimzinnige, infernale uitdenksel vormt het hoofd-motief van het boek. En het is wel eens merkwaardig, kennis te nemen welk helsch werktuig door den Spaanschen schrijver bedacht werd. Het is een toestel, dat door middel van Hertz’sche golven binnen een cirkel van 200 kilometer alle springstoffen doet ontploffen; het gevolg hiervan zou echter zijn, dat niet slechts alle Duitsche aanvalsmiddelen vernietigd werden, maar dat tegelijk ook alle Engelsche depóts met exploisieven in de lucht zouden vliegen. Vandaar natuurlijk de aarzeling van Kitchener, om het nood-middel toe te passen anders dan bij uiterste noodzaak. En vandaar de spanning door het geheele boek? Ik moet hierbij opmerken, dat dit schrij- versbedenksel niet geheel uit de lucht gegrepen is. Indertijd werd bericht, dat een Italiaansche geleerde proeven nam met Hertz-sche golven, welke in een grooten omtrek om het centrale punt van ontsteking kruithuizen, ammunitie- wagens, zelfs de patronen van de soldaten tot zelf-ontploffing zouden kunnen doen geraken. Canon Doyle heeft reeds vóór het uitbreken van den oorlog den roman Duitschen onderzee- en land beschreven en zoo onmogelijk; wellicht voorspelt schrijver mogelijkheden, afschuwelijken oorlog i Hertz-sche golven voorziet. Bolswardsche Courant, II Iluiil VAN I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1915 | | pagina 1